Ministerul Educatiei va organiza cursuri pentru elevii care nu au luat Bac-ul. Ecaterina Andronescu: Vom gasi probabil o solutie de plata cu ora. Multi profesori nu pleaca in vacanta din cauza resurselor financiare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 8 iulie 2012, 20:26 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Educatiei Ecaterina Andronescu a declarat duminica seara, la Realitatea TV, ca principala grija a Ministerului Educatiei la aceasta ora este reprezentata de elevii care nu au reusit sa obtina nota de trecere la sesiunea din vara a Bacalaureatului. Pentru acestia, MEC intentioneaza sa organizeze cursuri in scoli pe timpul verii. Intrebata cine va tine cursurile respective, Ecaterina Andronescu a declarat ca profesorilor le revine aceasta sarcina adaugand ca "din ce stiu eu din sistem, foarte multi profesori nu pleaca in vacanta din cauza resurselor financiare". Ministrul a precizat ca se va gasi "probabil" o solutie de plata cu ora pentru acesti profesorii.


Principalele declaratii ale ministrului Educatiei, Ecaterina Andronescu:

  • Cred ca grija noastra, in acest moment, trebuie sa fie catre cei care se prezinta la examen in sesiune din august.
  •  Vom veni in sprijinul lor prin organizarea unor cursuri care sa ii ajute.
  • intrebata cand vor fi organizate cursurile: In curand.
  • Cursurile vor fi tinute in scoli.
  • Asta presupune insa (ca elevii care au picat bacalaureatul - n.r.) sa abandoneze vancanta si sa vina sa se pregateasca.
  • intrebata cine va tine cursurile: Din ce stiu eu din sistem, foarte multi profesori nu pleaca in vacanta din cauza lipsei resurselor financiare.
  • Sunt optimista ca vom gasi si resurse sa ii platim.
  • Este, la urma urmei, si o responsabilitate a profesorilor din aceasta scoala (referindu-se la scolile cu promovabilitate zero - n.r.) sa creasca media scolii.
  • Vom gasi probabil o solutie de plata cu ora, in conditiile legii.
  • Vom incerca sa facem analiza acestor rezultate pe 3 paliere: national, local, pe fiecare scoala.
  • intrebata daca le va cere profesorilor sa mearga la scoala pe vara pentru a face pregatire pentru Bacalaureatul din august: In mod categoric trebuie sa faca acest lucru.
  • O sa ma uit cu atentia si la inadecvarea subiectelor.
  • Pentru anul viitor vreau sa deschidem un dialog cu toti factorii interesati: inspectorii scolari, sindicate, directori de licee.
  • Dupa ce adunam cat mai multe opinii  mergem in Parlamant si discutam in asa fel incat sa rezulte o solutie agreata de toata lumea.
  • Reprosez celor care nu au facut nimic un an de zile - rezultatele anului trecut impuneau masuri urgente.
  • intrebata cum descrie examenul de Bacalaureat din acest an: Cu rezultate nemultumitoare si nefericit organizat.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

1651 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Felicitaţi-l pe Pop! (Duminică, 8 iulie 2012, 20:56)

    Geos Costan [utilizator]

    Anul trecut au fost şi elevi care au trecut BAC-ul în toamnă. Dar, puneţi-vă următoarea întrebare: câţi din cei care au picat acum BAC-ul vor reuşi să-l ia după două luni de pregătiri, dacă nu au reuşit după cel puţin un an, asta dacă nu şi-au bătut joc de timpul lor?

    Acum, legat de resursele bugetare, cu ce ochi frumoşi veţi obţine o rectificare în avantajul MECTS? Sau să întreb din rectorii de la universităţile private?
  • 0 (0 voturi)    
    gorilla (Duminică, 8 iulie 2012, 21:02)

    Mazeta [utilizator]

    Ambramburica, exact ca Funeriu, vrea performanță, dar dacă se poate moca. If you pay peanuts, you get monkeys.
  • +2 (2 voturi)    
    Oare are sens? (Duminică, 8 iulie 2012, 21:26)

    DeliaMatei [anonim]

    Nu pot s a nu ma intreb daca are sau nu are sens sa plateasca ministerul invatamantului meditatii pentru elevii pe care timp de 4 ani nu i-a interesat scoala. Ne asteptam ca profesorii care i-au promovat pe acesti elevi pe nemerit pana in clasa a XII-a sa isi faca mai bine treaba intr-o luna si sa recupereze 4 ani de materie?! Este posibil asa ceva?!?!? Sunt practic fonduri aruncate pe apa sambetei.
    Licee unde promovabilitatea este 0! Numai elevii sunt vinovati?? In primul rand ar trebui verificat cum isi fac munca profesorii din aceste licee! Este inadmisibil!! Problema este in primul rand in spatele catedrei!
  • +7 (7 voturi)    
    Campanie electorala (Duminică, 8 iulie 2012, 21:54)

    catalin72 [utilizator]

    Se folosesc de copii in campania electorala....mizerabil !D-na ministru trebuie sa se gindeasca ce exemplu da presedintele PSD ,Victor "Copy/Paste" Ponta ,care arata tarii intregi ca reteta succesului nu-i scoala ci tupeul si nesimtirea !!Bacul a fost prost organizat pt ca prioritatile ministerului au fost altele :revenirea la colectarea contributiilor pe statul de plata,desfiintarea comisilor incomode,etc .
  • 0 (0 voturi)    
    Mai tocati niste EURoi (Duminică, 8 iulie 2012, 22:04)

    V.R. [utilizator]

    Asa, excelent! Pana la urma privatii vor prefera sa-i lasati sa copieze, in loc sa va plateasca voua orele suplimentare!
  • +1 (1 vot)    
    Mai precis (Duminică, 8 iulie 2012, 22:14)

    Angoasat [utilizator]

    Ia Bac-ul ala care da mai mult..
  • +1 (1 vot)    
    solutii intregi (Duminică, 8 iulie 2012, 22:17)

    lkdo [utilizator]

    Nu as vrea sa fiu carcotas, dar o luna de ore suplimentare nu pot sa repare corect lipsuri de educatie ale adolescentilor care acum au picat cu note de 5 si 4 la mai multe materii.
    Cred ca trebuiesc discutate si puse in miscare mai multe optiuni, de exemplu programe de re-pregatire de 1 an pentru cei ce doresc sa reincerce BAC-ul si sa-si completeze cunostintele si programe cu orientari foarte specializate si practice, pe subiecte profesionale - agricultura, mecanica de baza, electrica, s.a.m.d.
  • +8 (8 voturi)    
    filosofia unui elev absolvent necajit pe situatie (Duminică, 8 iulie 2012, 22:26)

    tulipa [utilizator]

    "premierul copiaza si nu pateste nimic, dar pe noi ne verifica la sange". frumos, nu??
  • +2 (2 voturi)    
    SOLUTIE SIMPLA (Duminică, 8 iulie 2012, 22:43)

    Lucian* [utilizator]

    Reinfiintati axamenele de treapta 1 si 2 cu nota minima impusa de promovare si taiati tampeniile si laudele din programe.

    Treptele au functionat in trecut si nu vad de ce n-ar functiona si acum.

    Practic le face liceenilor programul de invatat.
  • +1 (1 vot)    
    Vom gasi probabil o solutie... (Duminică, 8 iulie 2012, 22:50)

    thebblack [utilizator]

    ... ii inscriem la facultate.
  • +2 (2 voturi)    
    memorie (Duminică, 8 iulie 2012, 22:50)

    Dies-irae [utilizator]

    Cam multa ipocrizie pe secunda, doamna ministru!
    Jalea a inceput cu ideea dvs minunata, adica tezele nationale si admiterea la liceu inexistenta. Mai exact poti sa iei 2, 30 la matematica la teza, dar ajungi la o clasa de real pe baza optiunilor. Materia din urma nu se acumuleaza in vacanta.
    Iar faza cu profesorii care nu pleaca in vacanta din cauza resurselor financiare reduse si care, deci, vor veni la pomana ta tine de multa nesimtire.
  • +1 (1 vot)    
    simpatica ideea, dar... (Duminică, 8 iulie 2012, 23:03)

    paranoid_android [utilizator]

    Nu se bate cap in cap ratiunea de a fi a liceelor cu aceste cursuri?

    Si cine plateste pentru ele? Bugetarii, pensionarii, FMI-ul?
    • 0 (0 voturi)    
      Intrebarea ta... (Luni, 9 iulie 2012, 12:57)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

      ...imi aduce aminte de o afirmatie a unui presedinte cretinutz dintr-o tara europeana cu populatie in curs de imbatranire (ca toate tarile din Europa), cu grave dezechilibre intre numarul de pensionari si populatia activa ce urmeaza a fi adancite datorita unei rate a natalitatii mici (spor negativ), migrarea fortei de munca si cu o confirmare a scaderii populatiei la ultimul recensamant care spunea "parca am devenit o tara de mamicute si bebelusi". Asta cand nu indemna medicii si alte categorii sociale sa plece din tara. El probabil dorindu-si o tara de "prostituate si borfasi"...
  • +2 (2 voturi)    
    Cam stupid (Luni, 9 iulie 2012, 8:05)

    OrlyOpinions [anonim]

    Oare profesorii saracii nu vor incepe sa pice elevi din motivate financiare? Adica daca tot sunt super bani, frecam menta 10 ani platiti de stat si muncim 2 luni platiti de elevi, dar la pret de "criza".
    Cand va fi implementat sistemul grila pentru examinare atunci va fi un sistem echitabil pentru elevi. Cat timp notarea este permisa prin interpretarea pe criterii foarte vagi si flexibile ale profesorilor, este drum liber la spagi si dezmat. Iar daca invoca cineva moralitatea si etica profesorilor, stim ca exista si din nefericire stim si ce pret are.
    Pe de o parte este bina ca se oficializeaza spaga pentru BAC, fiind legala se respecta principiile statului de drept si litera legii.