VIDEO Premierul Victor Ponta va efectua o vizita in SUA - Gandul.info, surse

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 septembrie 2013, 20:43 Revista Presei | Subiectele Zilei

Premierul Victor Ponta va efectua, la sfarsitul lunii octombrie, o vizita oficiala in Statele Unite ale Americii, scrie cotidianul online Gandul.info, care citeaza surse guvernamentale.

In cadrul acestei vizite, Ponta va avea o intalnire cu vicepresedinte american Joe Biden, la Casa Alba.

Gandul.info sustine ca diplomatii romani implicati "ar fi incercat fara succes insa sa-i faciliteze lui Victor Ponta si o intrevedere cu Barack Obama".

Pe agenda discutiilor figureaza, potrivit sursei citate, scutul anti-racheta, investitiile americane in Romania, exploatarea si explorarea gazelor de sist si vizele pentru romani.

Gandul.info afirma ca vizita a fost facilitata de fostul ambasador al SUA la Bucuresti, Mark Gitenstein, care a fost numit recent membru interimar in Consiliul Reprezentantilor la Fondul Proprietatea.



Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

3162 vizualizari

  • +7 (21 voturi)    
    Vedeti De ce se grabeste cu Rosia Montana? (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:54)

    alex1234 [utilizator]

    Deci Plagiatorul va efectua o vizita in SUA ?

    Vedeti Acuma De ce se grabeste Ponta "sa rezolve"
    Rosia Montana, imediar ce s-a intors din vacanta in Florida?

    Va mai amintiti cum se grabea A
    si Basescu acum 2 ani si urla
    la aia de la Rosia sa-si vanda mai repede terenurile?

    Dupa care tusti a facut si el o vizita in SUA.

    Tradarea de Tara
    In Aur se masoara !
    • 0 (10 voturi)    
      Tovarasul bolsevic al lui Iliescu! (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:48)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      Compania de la Rosia Montana este canadiana, deci nicio legatura cu USA.
      Dar cum mintea ta nu poate trece de sloganul comunist "Nu ne vindem tara, o devalizam noi!", ne jignesti inteligenta postand aici.
      Sunt sigur ca l-ai votat pe Ponta si Cacarau si acum te dai ecologist, bolsevicule!...:)
      • +10 (12 voturi)    
        vorbesti prostii (Vineri, 13 septembrie 2013, 23:20)

        The Saker [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        miliardarii ce detin Gabriel Corp. sunt Benny Steinmetz- al doilea cel mai bogat israelian, Henry Paulson - miliardar de pe Wall Street, aflat in top 10 in clasamentul Forbes, si Robert Kaplan, un alt magnat american.
        Gabriel Corp e inregistrata doar in Canada, si listata la bursa din Toronta, pur si simplu pt ca in Canada sunt concentrate toate marile corporatii miniere din lume si acolo se listeza toate la bursa.
        • +1 (1 vot)    
          Americani get-beget (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:35)

          maxxie jazz [utilizator] i-a raspuns lui The Saker

          Henry Merritt "Hank" Paulson, Jr. is an American banker who served as the 74th United States Secretary of the Treasury. Wikipedia

          cu state de plata de la Trezorerie, baieti!
      • 0 (2 voturi)    
        Ei, lasa, nu te enerva... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:16)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        La tine oricum nu e mare lucru de jignit (ma, bec, tu esti, ma???).
      • +1 (3 voturi)    
        Daca taceai filozof ramaneai (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 6:57)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Daca taceai filozof ramaneai

        1. Compania e canadiana actionarii NU

        2. Nu am votat niciodata FSN, PSD, PNL

        Trist , te-ai facut de ras
      • 0 (2 voturi)    
        Vezi cum te-ai dat de gol ca esti Cianurat (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 7:00)

        alex1234 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Vezi cum te-ai dat de gol ca esti Cianurat
    • +2 (6 voturi)    
      Lista revendicari pt. protestatarii din Bucuresti (Vineri, 13 septembrie 2013, 22:05)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      1) Respingerea definitiva a proiectului Rosia Montana (Explicatie: din cele 250 tone de aur estimate, Romania prin contract nu ia decit 2% adica 5 tone = nimic)
      2) Respingerea definitiva a exploatarii gazelor de sist ((a) procedeul de extractie implica injectarea in sol de apa amestecata cu detergenti lucru care duce la infestarea pinzei freatice, (b) randamentul de extractie este mic ~ 0, firma extractoare bazindu-si cistigurile pe subventii de la stat)
      3) Renuntarea la certificatele verzi cu care sa fie finantati producatorii de energie eoliana (turbinele eoline produc energie la costuri putin mai mici decit costurile de exploatare si fabricatie = sunt nerentabile)
      4) Interzicerea infiintarii de noi ferme eoliene
      5) Interzicerea cu desavirsire a constructiei de parcuri fotovoltaice pe teritoriul Romaniei (se consuma mai multa energie pentru fabricarea panourilor unui asemenea parc decit energia produsa in toata durata de viata a acestora)
      6) Renuntarea la cumpararea de avioane F-16 second hand (sunt vechi, uzate, nu cu mult superioare MIG 21, nu le putem repara in Romania, costurile de intretinere sunt exorbitante, Polonia deja s-a pacalit cu avioane F-16)
      7) Interzicerea functionarii in Romania a oricarui tip de companie feroviara privata de calatori sau marfa. (aceste companii traiesc pe seama contractelor de transport marfa cu statul sau furind calatori de la stat fara sa ofere nici un avantaj real)
      8) Interzicerea functionarii in tara a oricarui fel de furnizor privat de energie termica si electrica ( a se vedea explicatiile cu baietii destepti din energie)
      9) Interzicerea oricaror activitati private de exploatare a resurselor subsolului. (exploatarea resurselor subsolului de catre privati = furt)
      • +1 (1 vot)    
        Isuse... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:20)

        Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Tu tii cu lupul???
        Acu' toti astia o sa spuna ca toti protestatarii anti-RMGC sunt ca tine, exact ca si cu alea doua bannere anticapitaliste (1% din toate cele folosite la demonstratie)...
    • +1 (1 vot)    
      marele licurici..... (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 9:15)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui alex1234

      ....l-a luat de nas pe marele plagiator si ii va explica ce si cum sa procedeze cu blonda "inlantuita" !

      Probabil ca daca va da un ceas clasic curubine, va mai fi invitat si alta data.
      Kkrau a pierdut ocazia.
  • +10 (20 voturi)    
    peș-cash (Vineri, 13 septembrie 2013, 20:59)

    Mazeta [utilizator]

    Ponta Vodă a fost chemat la Înalta Poartă. În genunchi, păgâne! Unde e haraciul?
    • +10 (10 voturi)    
      Mda (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:08)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De data asta o zi o petrece si la Casa Alba (la poarta poate), iar restul cu Ghita la Miami.
      Bine ca e filajul pe el cat capra, ca sa plateasca nota in cativa ani la DNA.
  • +18 (20 voturi)    
    Depinde (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:00)

    fane_grija [utilizator]

    Dupa cum merg lucrurile pana la sf lui Octombrie Ponta nu o sa mai fie prim-ministru. Doamne ajuta, zic!
  • +7 (7 voturi)    
    se duce sa-si mai cumpere o bona (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:23)

    graveyard_shift [utilizator]

    c-a auzit ca-s mai ieftine acolo. ca altceva ce naiba sa faca...
  • +12 (12 voturi)    
    rosia montata pe dos (Vineri, 13 septembrie 2013, 21:55)

    sailor [utilizator]

    Vizita din vara a fost pt. pregatirea loviturii sub centura de aur. Acum urmeaza pregatirea prntru gazele de sist or sest. Scrisoarea de supunere la FMI s_ a trimis, poporul pus la alte impozite , baietii desteptepti se pregatesc de sarbatori.
    • +3 (3 voturi)    
      Cam asa cred si eu (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 1:31)

      Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui sailor

      O sa vina de-acolo cu un apetit nestavilit pentru gaze de sist marca Chevron. De data asta treaba-i serioasa.
      Vasluienii mosului, cred ca se apropie cu pasi repezi clipa in care ori va strangeti catrafusele, va luati boccelutele-n varful batului si va carati unde vedeti cu ochii, ori puneti mainile pe furci si topoare. Cu astia nu exista alta cale.
  • +6 (6 voturi)    
    aha (Vineri, 13 septembrie 2013, 22:33)

    Eugenca [utilizator]

    Cum de nu face o vizita in Canada?
    Geoana s-a dus la Moscova pentru instructiuni, Ponta
    se duce in America asta ca sa nu bata la ochi.
    • +2 (2 voturi)    
      pai no.. (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 11:10)

      Aphex [utilizator] i-a raspuns lui Eugenca

      Poate la intoarcere nu poate ateriza la OTP din cauza conditiilor nefavorabile, si cel mai apropiat aeroport este la Moscova.
  • +2 (2 voturi)    
    aha (Vineri, 13 septembrie 2013, 23:37)

    nash pandelica [utilizator]

    se leaga vacanta cu vizita.
    sper ca'si ia si bona.

    gisheftstein ca gisheftstein, dar mai este si il consiliere vasalica clark, cu interese mari in gazele pe shistache.
    probabi, se duce sa dea asigurari ca nu se va intample si cu gazul ce se intampla cu aurul.
    acolo sunt intere mult mai mari, nu numai economice, dar si politice.
    aurul negru este negru cand devine la interese.

    deci, dottore pleaca dupa licurici.
    sper ca va veni cu o diploma in plus, honoris causa de la standforth.

    curios ce aport ar adduce el la scutul ala..

    in rest, calatorie sprincenata.
    and, may the force be with him ! :)
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta/Antonescu -USA ! (Vineri, 13 septembrie 2013, 23:42)

    Badea Ioan [utilizator]

    "Unde-i norocul nostru ??????? sa-i ""Salutam cu oua " -stricate ! Pina atunci ? Scrisori catre Guvernatori ! Scrieti lui Biden ! Ajutati ROMANIA !
  • +1 (1 vot)    
    Inca o Hotie a Vanzatorilor de Tara (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 7:19)

    alex1234 [utilizator]

    Inca o Hotie a Vanzatorilor de Tara
    se vinde inca 10% din Nuclearelectrica (25% a dat-o Tariceanu gratis la fondul Proprietatea)
    cu mizerabilul pret de aprox. 300 mil RON
    (daca vor fi si aia...)

    Calcule
    -------------
    daca 10% fac 300 mil. RON la 4.5 cursul = 66 mil. EU

    100% din CENTRALA NUCLEARA evaluata de Ponta
    face deci = 660 mil EU

    Cat costa in realitate:
    http://scitizen.com/future-energies/how-much-will-new-nuclear-power-plants-cost-_a-14-2287.html

    "June 2007 that the cost for building new reactors would be between $3,600 and $4,000 per installed kW
    "
    Ce capacitate avem noi:
    706 MW - Reactorul 1 = 706 000 KW
    705 MW - Reactorul 2 = 705 000 KW
    --------------------------------------------------
    1410 000 KW

    http://en.wikipedia.org/wiki/Cernavod%C4%83_Nuclear_Power_Plant

    1410 000 KW x 4000 $/KW = 5. 640. 000. 000 $

    Centrala de la Cernavoda Costa
    5.64 miliarde de Dolari

    Evaluare Guvernului Ponta
    CENTRALA NUCLEARA 100% = 660 mil EU

    Deci Nuclearelectrica este evaluata de zece ori mai putin de Plagiator

    ca si cum ai cere pe un apartament de 100.000 EU
    10.000 si 10% din el face un bacsis de 1,000 de EU

    Tradare de Tara !
    In Aur se masoara!
  • +2 (2 voturi)    
    RMGC (Sâmbătă, 14 septembrie 2013, 12:00)

    Alohaa [utilizator]

    Cine plateste "excursia", RMGC?