Traian Basescu despre cazul de la Neamt: Le transmit public sefilor de post sa-si dea demisia/ Vreau restructurare in Politie intr-un an

de D.G.     HotNews.ro
Joi, 18 noiembrie 2010, 21:24 Revista Presei | Radio TV

Traian Basescu
Foto: Captura TVR 2
Presedintele Traian Basescu a declarat joi seara la TVR 1 ca toate structurile guvernamentale au fost atentionate de unul dintre serviciile de informatii despre situatia de la Neamt: "acolo unde auziti de disputele clanurilor acolo exista o problema in relatia politiei cu aceste clanuri". Seful statului le-a adresat un mesaj si sefilor din Politie care ameninta ca demisioneaza daca inspectorului sef de la Neamt este destituit: "Sa-si dea demisia".

"La Neamt, ce m-a impresionat extrem de neplacut, a fost acea manifestare comandata a sefilor de post care, nici mai mult nici mai putin, isi dadeau demisia daca era schimbat inspectorul sef. Eu le transmit public sa-si dea demisia, sa-si dea demisia daca asa inteleg ei ca functioneaza o structura piramidala ca politia".

Seful statului a mai declarat ca i-a cerut ministrului de Interne, Traian Igas, ca inspectorul sef al Politiei Neamt sa nu fie destituit pana nu are loc o ancheta a Corpului de control a ministrului, adaugand ca sunt si alte judete unde sunt asemenea probleme.

"Ma ingrijoreaza gradul redus de disciplina care este in politie; lipsa de respect pentru sefii ierarhici; atentionez de la Rus incoace pe toti ministrii de Interne; cand ajung acolo ies cu declaratii de genul: am vorbit cu colegii; ministrul nu e coleg, el este omul politic responsabil. Sistemul politiei trebuie restructurat; vreau restructurare intr-un an", a continuat presedintele.

"Sper ca Igas sa nu se inconjoare de vreun grup de generali, care sa-i arate ei ce vrea poporul".

"Vreau sa cred ca acest jurist tanar, care este Igas, si pe care am vazut foarte multi jurnalisti ca incearca sa-l minimalizeze, chiar si generali, chestori, ca invata...Baiatul asta a invatat legea si sper sa le-o aplice de sus pana jos in mod egal. Sper sa nu se inconjoare de un grup de generali care sa-i arate ei cum vrea poporul politistul. Politistul este cel pe care l-am vazut in manifestari in ultima perioada si cel care devine tot mai convins ca cetateanul este la dispozitia lui si nu el la dispozitia cetateanului. Pana cand nu vor intelege ca ei sunt la dispozitia cetateanului, vor avea o problema, inclusiv cu mine", a conchis seful statului.


Citeste:





Citeste mai multe despre   






















11226 vizualizari

  • -31 (79 voturi)    
    Când le ştie pe toate... (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:03)

    Adrian [anonim]

    .. când nu ştie nimic. Preşedintele României este un paradox fascinant, când a decis să promulge legea cu privire la mărirea salariilor profesorilor striga că sunt bani, peste un an începuse să se plângă că nu era informat despre adevarata situaţie din finanţele ţării (cu toate că o putea vedea din avion), acum văd că este foarte bine informat despre relaţiile dintre infractori şi şefii poliţiei. Ca om care a votat cu Traian Băsescu şi care încă se bucură că nu am ajuns pe mâna lui Geoană sau a lui Antonescu nu pot să nu ascund faptul că sunt mai mult decât dezamăgit de preşedintele României. Mi-e groază când văd ce şleahtă de incapabili şi de libidinoşi aşteptă să ajungă preşedinţi dar şi în ce hal a ajuns omul în care mi-am pus ceva speranţe.
    • +18 (24 voturi)    
      intr-un stat capitalist modern... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:19)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      situatia financiara se poate schimba foarte rapid. Situatia poate trece de la "boom" la "doom" in cateva zile. Asa s-a intamplat in America in 1987, 1997, 2007. Sub administratia Tariceanu s-a intamplat la fel. Eugen Nicolaescu, ministru al sanatatii, cheltuia 220 de milioane de euro ca sa inventarieze bolile poporului roman, cand in clinici lipseau pansamentele iar unele dintre ele aratau ca niste grajduri. Dar erau bani si bugetul a putut suporta aceasta fantezie. "Credit numai cu buletinul" a fost o exuberanta iresponsabila din partea tuturor: guvern, banci, consumatori.
      Si 2). Cand ati facut Constitutia i-ati dat Presedintelui prea putina putere ca sa-si poata instala o administratie pe care s-o controleze si de care sa raspunda in fata poporului si a istoriei.(Cum e cazul in America unde puterea e impartita egal intre Presedinte, Congres si Curtea Suprema). Cu toate astea, Dl.Basescu tot a reusit sa faca mult mai mult decat Dl Iliescu a carui singura luare de pozitie impotriva coruptiei generalizate din timpul administratiei Nastase a fost, "Si sa se mai termine cu capitalismul de cumetrie"...
      • -2 (14 voturi)    
        Naivitate (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:16)

        giorgi [anonim] i-a raspuns lui John M.

        John, esti naiv nene daca ceea ce ai scris e si ceea ce gandesti. Nimic nu se schimba peste noapte la nivel de stat. Panica apare numai cand informatia ajunge la plebe.
        Domeniul bancar este raspunderea BNR. Nu pot sa nu uit ca Isarescu trebuia sa supravegheze CEC-ul atunci cand a garantat depunerile la FNI, iar cand a vazut ca e groasa a dat vina pe altii.
        In Romania totul este posibil. Chiar si un presedinte care critica tot ceea ce nu este portocaliu si tace cand aberatiile poarta culoarea respectiva.
        • 0 (0 voturi)    
          Matale esti pe langa (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 12:29)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui giorgi

          In mod particular, BNR a capatat atributii largite dupa scandalurile ce-au zguduit sistemul bancar romanesc dupa '89. Falimentele spectaculoase ale bancii agricole, Bancorex etc. au fost posibile tocmai din cauza faptului ca la vremea aia BNR cam nu putea face nimic.

          Chiar si dupa ce BNR a capatat atributii de control, supraveghere si reglementare in sectorul bancar, in domeniul financiar (adica bursa, fonduri de investitii, asigurari etc.) BNR tot n-are atributii. Asa ca si la vremea asta daca face cineva o schema de gen FNI, nu BNR e institutia care e responsabila cu controlul. Mai rau, BNR nici sa vrea sa se implice nu ar avea cum.

          Asa ca ce sa zic, matale memoria iti cam joaca feste. Nu uiti ceva ce n-avea cum sa se intample, in schimb uiti multe alte amanunte esentiale. Io zic ca se impune de urgenta un control medical. Alternativ, poti sa-ti impui sa sa te informezi mai bine, poate aia te ajuta in timp si la memorie.
          • 0 (0 voturi)    
            IQ (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 13:50)

            giorgi [anonim] i-a raspuns lui Eu the first

            Batrane, asti pe langa. Eu am zis ca BNR trebuia sa supravegheze CEC-ul, nu FNI-ul. Nu te fa ca citesti printre randuri ca nu ai IQ-ul necesar. In plus, am ani in sistemul bancar mai multi decat ai tu scoala.
      • +3 (13 voturi)    
        Intrebari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:40)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui John M.

        Man, stim ce a facut Tariceanu - care nu a guvernat singur, totusi - dar, de cand e Boc (care face fix ce ii spune Basescu), inteleg ca la faza cu crestera economica nu s-a putut face nimic - i-a cam lovit prin surprindere, insa cu mogulii si mafiotii de ce nu s-a facut nimic? De ce Romania nu a avut o strategie (buna sau rea) de prevenire si combatere a efectelor crizei? De ce ne pleaca investitorii? Sunt intrebari care nu imi dau pace. Iata de ce din sustinator al lui Basescu, am ajuns sa nu mai vreau sa aud de el...
      • -4 (8 voturi)    
        dilema (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:54)

        willy [anonim] i-a raspuns lui John M.

        ce mai faceti "portocaliilor" ?...ma intreb cat mai rezistati ?...sper sa ajungeti sub 5%...o sa fie o zi mare pentru marea majoritate a cetatenilor.
        • +6 (6 voturi)    
          majoritatea... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:59)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui willy

          te referi la majoritatea asistata? eu cred ca o sa fie o zi cu adevarat mare cand 'asistatii' vor fi o minoritate. ca sa ajunga pdl la 5% trebuie mai intai sa apara o alternativa reala de dreapta, nu gargaragii aia de la pnl. i-as vota fara rezerve si sunt convins ca majoritatea 'portocaliilor' ar vota un alt patid de dreapta, daca acesta ar exista.
          pana atunci prefer sa-l las pe base la conducere decat pe patriciu, vantu sau voiculescu.
          in cazul de fata chiar are dreptate. in singurul judet din romania in care gainarii se impusca in public s-au gasit cei mai nepatati politisti? sa-si dea demisia toti daca au impresia ca fac treaba buna si nu sunt apreciati.
      • -5 (11 voturi)    
        Transmit public sefului statului sa-si dea demisia (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:21)

        niculita30 [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        !3 % din populatia romaniei a emigrat sub presedintia sa!
        :(((
        • +7 (11 voturi)    
          3% (Vineri, 19 noiembrie 2010, 12:56)

          Dan [anonim] i-a raspuns lui niculita30

          Ai dreptate! 3% s-au saturat de iluzii vindute la televizor si de mincinosii de la Antene si Realitatea. S-a indus ideea ca Base e Raul Absolut. Cea mai mare timpenie din ultimii 20 de ani! Parerea mea este ca cei 3% s-au saturat sa vada cum Parlamentul este obstructionat sistematic de PSD si PNL. S-au saturat de pomeni electrorale. S-au saturat de vorbele goale ale politicienilor si lipsa lor de solutii la problemele tarii. S-au saturat de glumeti si mishtocari platiti din bani publici. S-au saturat sa nu poata traii decent din cauza ca politicienii isi bat joc de banii publici si apoi se retrag si fac "opozitie contructiva"...in timp ce "cei rai" trebuie sa mareasca taxele pentru a repara ce se mai poate repara.
        • +4 (6 voturi)    
          era vreo solutie? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 15:16)

          bula [anonim] i-a raspuns lui niculita30

          ca un medic sa fie platit cu 5000 E/luna ca sa nu emigreze??? sau o infirmiera cu 2000 E/luna? si puteam plati o infirmiera cu 2000 cand un colonel de armata profesionista castiga 700??? AU emigrat portughezi si italieni in Germania, emiogreaza francezi in Quebec etc, sau si acolo e Basescu? chiar nu doare prostia (chiar de partid)?
          • 0 (0 voturi)    
            ?? (Luni, 22 noiembrie 2010, 18:09)

            real [anonim] i-a raspuns lui bula

            poate vrei sa spui 7000
        • +2 (2 voturi)    
          3%.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 23:25)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui niculita30

          eu sunt din aia ~3% si tin sa-ti spun ca nu am plecat in nici un caz din cauza unui singur om.. am plecat pentru ca majoritatea populatiei nu este in stare sa se ridice din noroi, sa gandeasca si sa munceasca.
          o tara unde exista europarlamentari ca becali si vadim, iar televiziunile cu cea mai mare audienta sunt detinute de niste scursuri ale societatii... dar oamenii stau cu gura cascata in continuare..
          tu chiar crezi ca dupa 2012, cand basescu nu va mai fi presedinte, brusc se vor intoarce fericiti toti romanii care au emigrat? heheh..
          • -1 (1 vot)    
            da' EBA iti place ??!! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 16:54)

            costica [anonim] i-a raspuns lui pehash

            inteleg ca Vadim si Becali te deranjeaza si ti-ai luat lumea in cap, dar ea ??!!!
            • +1 (1 vot)    
              qed... (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:51)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui costica

              uite ca s-a gasit imediat un reprezentant al majoritatii de care scriam mai sus..

              costica, poate n-am fost destul de clar, nu becali, vadim sau eba sunt motivul plecarii mele, ci milioanele de 'costica'. daca n-ar fi astia ca tine care sa ma intrebe de eba, sunt convins ca cei 3 insirati mai sus ar fi la coada vacii azi.
              costica, mai ai o sansa! du-te la biblioteca si citeste o carte! iesi cu prietenii la o bere si povesteste-le ce ai citit! :)
    • +12 (20 voturi)    
      iar eu nu pot (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:59)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      sa nu-ti atag atentia ca seful statului stie tot timpul tot! Ca le ameteste sau le abureste, nu e pentru cei care au incredere in ei, ci pentru cei ce fac anumite jocuri, pentru a-i induce in eroare!
      Daca ti-ai pus sperantele in el, atunci mergi pana la capat si ai incredere! Iti spun ca nu-ti va insela increderea. Pentru a obtine ce e mai bun ptr. popor, acest controversat Presedinte trebuie sa faca multe jocuri murdare, altfel nu va reusi sa ne dea ce ne-a promis!
      Trebuie sa vedeti dincolo de actiunile sale si sa cititi in spatele declaratiilor publice. Toate au un mesaj...
      Eu am si voi avea incredere ca ce face va fi OK pentru romani!...
      • +3 (3 voturi)    
        Just facts (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:54)

        Mitica [anonim] i-a raspuns lui Ella

        Omule, sincer eu m-am detasat de acest razboi mediatic - este o perdea de fum narcotic care te impiedica sa mai intelegi ceva.

        Sunt insa foarte atent la fapte, rezultate si esecuri. Nu vreau sa vad la tv rezultate fulminante, insa as fi vrut sa aud (si sa constat) ca Romania alaturi de Polonia au avut cel mai putin de suferit de pe urma crizei. Sa vad cum, de cand e guvernul Boc, avem autostrazi cap coada, nu doar nu stiu cati km, sa vad nenorociti notorii dupa gratii si multe alte chestii pentru care l-am sprijinit pe Basescu de 2 ori.

        Precum vezi sunt just facts... Am rabdare - e democratie si trebuie respectata decizia democratica, dar de 20 de ani tot trebuie sa semnez cecuri in alb si sa am rabdare...
        • +6 (10 voturi)    
          intrebare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:16)

          diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

          cati km de autostrada cap-coada ai vazut inainte de venirea guvernului boc?

          cati parlamentari & oameni politici ai vazut dupa gratii inainte de venirea aceluiasi boc? dupa venirea lui am vazut vreo cativa si sper si io ca de acum inainte vom vedea mai multi.
          • -5 (11 voturi)    
            Asteptari (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:32)

            Mitica [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            De la Baescu aveam pretentii...

            Ar trebui sa fiu multumit ca este la fel de incopetent ca predecesorii?
            • 0 (0 voturi)    
              De la matale ... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 12:33)

              Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

              ... io cel putin nu am pretentii. La modul in care scrii e greu sa te ia careva in serios. Pe langa ca esti agramat, mai iti si argumentezi fix de loc afirmatiile.
          • 0 (0 voturi)    
            Rectificare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 12:21)

            ZIT [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

            Nu mai sint dupa gratii; sint prin spitale, arest la domiciliu, bolnaviori, etc.
        • +5 (5 voturi)    
          LUI MITICA (Vineri, 19 noiembrie 2010, 16:52)

          carat [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

          Daca ai sa continuui sa te uiti la Irealitatea si Antene, n-ai sa auzi si n-ai sa vezi nimic altceva decat critici si injurii la adresa guvernului actual. Si ce se face bine este transformat obligatoriu in rau. Lucruri numai de bine la aceste televiziuni vei auzi numai atunci cand PSD+(?) PNL vor fi la guvernare. Pana atunci... mai sunt si alte surse de informatie, neutre, din care poti gasi adevarul daca esti dispus sa triezi informatia cu mintea ta si nu prin a altora.
          • -1 (1 vot)    
            Tv (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 0:48)

            Mitca [anonim] i-a raspuns lui carat

            Eu nu ma uit la posturile romanesti, decat la cate un film de pe TVR1 sau TVR Cultural, in rest sunt mai tot timpul pe History, Da Vinci Learning si Travel Channel.

            Guvernul il judec dupa fapte, respectiv situatia economica vizibila in buzunarul meu si al multor alti prieteni si cunoscuti.

            Nu ma mai intereseaza de mult vorbaria de prost gust de pe posturil TV romanesti. Nu trebuie sa ma uit la Tv ca sa realizez ca borfasii sunt perfect OK si ca ne merge prost...
        • 0 (0 voturi)    
          Rabdare... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 14:24)

          roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Mitica

          Cand se va restructura politia si justitia - adica atunci cand se vor debarasa de cei care amana dosarele sau le claseaza fara motiv - vom vedea cu totii ceea ce va doriti. Cat timp va fi necesar sa se cearna "pleava"? Greu de spus, caracatita e imensa.
      • -6 (8 voturi)    
        incredere (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:56)

        willy [anonim] i-a raspuns lui Ella

        acum realizez eu de ce am ajuns atat de jos...cu "bravi" cetateni de felul tau...oare cat trebuie sa te mai umileasca presedintele tau ca sa intelegi pe ce lume te afli?
    • +6 (8 voturi)    
      Esti in eroare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:05)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Nu se vedea nimic din avion, pt ca economia duduia, dupa cum ne informa Tariceanu. Este stiut faptul ca rezulatele au fost umflate, ca se dea bine la popor. Dar guvernul se destrabala cu cresteri de salarii, cresteri de posturi in institutiile statului, pensii nesimtite, pompari de bani la primariile psd si pnl( doar urma campania electorala, nu?). Daca urmareai si alte Tv-uri decat ale vuvuzeleleor ai fi aflat ca Vosganian nu stie sa ne spuna unde s-au evaporat vreo 300 milioane euro, ca atat nu-i iesea la socoteala Curtii de Conturi. Deci, nu presedintele face bugetul, nu el publica cifrele , ci guvernul. Iar pe atunci era Tariceanu. Sau Moliceanu, daca e sa ne gandim la ce influenta a avut asupra lui intaiul arhitect financiar al tarii, Patriciu.
    • +7 (9 voturi)    
      Cam jupuita blana de oaie (Vineri, 19 noiembrie 2010, 12:34)

      grunespferd [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

      Da` tot nu te prinde. E fascinanta retorica asta "ca unul care am votat cu Basescu ...sunt acum dezamagit".
      Eu nu cred ca ai votat cu Basescu. Daca ai scris de capul tau, ceea ce nu pare, rau cap ai avut, daca ai facut doar niste banuti pe net, vai de sufletul tau.

      Ma bucur insa ca nu vrei sa incapi pe mana lui Geoana sau Antonescu. Desi ma tem ca nu realizezi de ce.

      Sa rezumam putin: un sef de politie spune "camataria nu e rea". Ca sef dur,nu cred ca din prietenie si camaraderie si respect l-au aplaudat militienii in cor, ca pe tov Ceasca, omul si-a facut din politie aparent un sistem foarte straniu, daca nu mai stie ce e aia camata. Si nu vrea sa demisioneze, in ciuda interventiei ministrului. Iar Presedintele ia atitudine si vorbeste despre aceasta anomalie a militianului care uita ce inseamna meseria lui.

      Iar acum vii tu pe net, si spui ca esti dezamagit.
      Tu ma dezamagesti pentru ca ai orbul gainilor, si macar daca ar fi real, da` ma tem ca e prefacut doar ca sa dai impresia ca "exista un trend "al "fostilor sustinatori".

      Va amagiti cu apa rece. Si ca sa spun drept, cred ca cei care gandesc si fac asa ca tine sunt nu doar simptome ci si cauze pentru mizeria in care se afla Romania acum.
      • +3 (3 voturi)    
        Adevar graitai (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:49)

        oana75 [anonim] i-a raspuns lui grunespferd

        Sincer, cred ca trebuie luata atitudine fata de politia Romana.
        Daca seful s-a pus cu camatarii, atunci suntem departe, in lumea a treia.
        Ne intrebam cum am ajuns acolo si noua ne place sa dam vina pe cei care ne conduc, fara sa vedem cine suntem si unde gresim.
    • +4 (6 voturi)    
      Bravo Marinare , nu m-a dezamagesti (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:50)

      GeorgeT [anonim] i-a raspuns lui Adrian

      Inca o data m-a bucur ca l-am votat pe marinarul nostru.
      Parca imi stie gindurile cind le zice astora ce le zice.

      Sper ca nu o sa ii traga in teapa ca asa urmeaza in gindurile mele .
      Ma refer la boierii mari si mici, inclusiv sefii de post.
  • -44 (80 voturi)    
    domnule basescu (cu "d" si "b" mic) ... (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:14)

    Catalin [anonim]

    ... prezentati-va Demisia.

    Dumneavoastra patronati mafia din tzara. Este un gest de onoare. Mai stiti aceasta notiune ? Sau ati pierdut-o la expirarea celor 5 minute ?

    Domnilor editori, ma cenzurati ?
    • +26 (48 voturi)    
      Da, sigur, imediat (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:22)

      Băse [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Să fie pe coală roz? Să fie parfumată?
      • +6 (20 voturi)    
        +1 (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:35)

        Straistaru Eugen [utilizator] i-a raspuns lui Băse

        AHAHA
        • -7 (11 voturi)    
          Acelaeasi chestii... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 2:51)

          Mihai [anonim] i-a raspuns lui Straistaru Eugen

          Tot discutam despre aceleasi rahaturi,scuzati expresia...Oricat am discuta,tot mergem inainte,asa ca...sa purcedem
    • +7 (11 voturi)    
      Argumente (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:36)

      zair [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Bah baiatule, tu ori esti prost si faci pe interesantu' ori esti prea inteligent si nu ne dam seama. Adu probe pentru a fi dat jos ca de la vorbe la fapte sunt doar 2 televiziuni Antena 3 si iRealitatea.
    • -6 (10 voturi)    
      Cu demisie sau fara (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:48)

      Constantin [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      nu mai are niciun control asupra mafiei, stat, cum vrei sa-i zici, l-a pierdut cand s-a delimitat de ea.
    • +8 (14 voturi)    
      Nu te cenzureaza nimeni! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:32)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Catalin

      Duoa cum vezi, toate ineptiile apar aici!
      Oamenii te vad si te... apreciaza!
      Ce sa/ti spun?
      Idei putine si fixe!
      Ca la cei cu neurtoni in numar extrem de mic!
      Si educati in stil latrine si halene!
    • +3 (9 voturi)    
      Bine, ma! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:17)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui Catalin

      Pot sa-ti scriu eu numele tau cu "C" sau "P"? Cuvantul care te reprezinta ti-l poti alege tu, din mai multe disponibile...
      Ia lasa tu onoarea pentru tine! Ce nu poti sa dormi de grija altuia?
  • +61 (61 voturi)    
    Demisia (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:21)

    kiope [anonim]

    este o dovadă de onoare însă tot ce văd eu la acești milițieni este oroare.

    O posibilă măsură dreaptă pentru teapa lor ar fi DESTITUIREA deși recunosc că-s cam generos în seara asta. Ăștia se cred în sindicat pe moșia lor.

    Out imediat că există polițiști mai buni gata să le ia locul!
    • -5 (15 voturi)    
      EXEMPLUL PREZIDENTIAL (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:14)

      STAN PATITU [anonim] i-a raspuns lui kiope

      Basescu a fost un bun exemplu atunci and s-a incusrit cu interlopii, s-a prin in hora cu ei si a acceptat ca nevetii sa-i puna un ban de aur la gat un INTERLOP. Puterea exemplului ! Sa nu-l amintim cu sabia in mina...
  • +50 (52 voturi)    
    Liniste asurzitoare (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:22)

    Ignat [anonim]

    Basescu intelege bine un lucru: trebuie sa imi spuna exact ce vreau sa aud. Este numai primul pas dar este obligatoriu. Crin, Victor, voi ce parere aveti? Sau sunteti tot in greva?
    • +14 (14 voturi)    
      E, (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:31)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Ignat

      ei sunt in greva din nascare!
      Daca tatuca tace, ei sunt muti!
      Acum ca i/a trimis CCR la pascut.... asta fac!
    • 0 (0 voturi)    
      de spus spune ce vrei tu sa auzi?! (Duminică, 21 noiembrie 2010, 8:17)

      costica [anonim] i-a raspuns lui Ignat

      dar FACE ceva din ce-a spus ca va FACE?! Are vreun REZULTAT pana acum, ca de VORBELE lui suntem satui?!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • +60 (62 voturi)    
    Bravo base! (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:22)

    Vladi [anonim]

    D,aia am ales un sef al tarii sa faca ordine in limitele atributiilor. Ar fi bine chiar sa cada capete in tata tara, ca in nici un caz nu-s nevinovate, in multe cazuri nu vezi diferenta intre politist si infractor, cine nu stie istorii de colaborare prieteneasca intre infractori si politie?
    • +14 (14 voturi)    
      infractorii se pupa pe gingii cu militia... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:01)

      michelle l [utilizator] i-a raspuns lui Vladi

      Un caz concret de colaborare dintre infractori civili si cei cu epoleti : seful politiei din Braila , Catalin Chivu a jucat la loto 6 din 49 ( fifty-fifty )un bilet castigator cu cel mai mare mafiot din oras , Zgarcitu . Poate verifica cineva si militia din Braila ...
  • +49 (51 voturi)    
    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!... (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:29)

    Dorin [anonim]

    Excelent!!!!...nenea Traiane ai baut gaz ori te-ai lasat de bautura ...in sfarsit sper sa-ti mentii atitudinea asta...poate ma intorc in Romania!...nu de alta dar eram aproape convins ca degeaba am batut 180 de Km cu copilul de 2 luni dupa mine sa te votez....
    • -4 (4 voturi)    
      vot (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:00)

      willy [anonim] i-a raspuns lui Dorin

      uite unul si mai si...sper sa ai curajul sa-i spui acest lucru si copilului cand se va mari si va vrea sa plece din tara asta adusa in halul asta de "destepti " ca tine...ma intreb ce vina avea copilul..180 KM ? ..doamne cati or mai fi?
      • +1 (1 vot)    
        :))))mai willy!!!! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:56)

        Dorin [anonim] i-a raspuns lui willy

        de "destept" ce sunt eu si copilul meu avem deja alta cetatenie...si tara aia este asa din cauza desteptilor ca tine...copilul meu sper sa nu se supere ca nu s-a nascut si ca nu va traii in Romania
  • +52 (54 voturi)    
    Politia romana, incotro? (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:42)

    Vali [anonim]

    Pozitia Presedintelui mi se pare corecta. Nu ma uit ce prezinta presa ci vad de cativa ani cum se comporta unii politisti prin sectii. Nu mai au prestanta si nu iti mai inspira nicio incredere. Sunt si exceptii fireste dar acelea nu prea se mai vad. Cred ca a venit timpul ca Politia romana sa se scuture de huliganii, mitocanii si interlopii interni. Sa fie promovati oamenii integri, demni, respectuosi si bine educati. Asa cum vedem in Politia austriaca sau germana.
    • +2 (4 voturi)    
      tot acolo (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:03)

      Bambinuta [anonim] i-a raspuns lui Vali

      De unde pana unde ti se pare tie ca nu mai au pestanta? Au avut vreodata? De la Mlitieni la Garcea la ce avem acum, nu-i asa o mare diferenta.
  • +54 (56 voturi)    
    Bravo Base (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:47)

    Mike45 [anonim]

    Romaniei i-a lipsit 20 de ani un presedinte, acum il avem ,doresc din inima ca tara noastra sa se indrepte pe un drum bun. Vad lumina la capatul tunelului. Succes !!!
    • +47 (47 voturi)    
      E mult pana departe (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Mike45

      Sper numai sa nu ramana o simpla declaratie.
      Insa dupa cum il stiu pe Base, nu cred sa fie numai un exercitiu de imagine.
    • +33 (35 voturi)    
      NOTA 10 PENTRU BASESCU (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:49)

      zavoianu florin [anonim] i-a raspuns lui Mike45

      Domnilor ,de cind ma stiu in tara asta se fura ca in codru.De mic la scoala pentru doamna invatatoare trebuia flori si bomboane ca altfel erai rau vazut de sus numita,la dentist si doctor trebuiau iarasi flori si o atentie,in timpul liceului aceeasi poveste,cu excroci astia de politisti la fel ,cind te opresc la un filtru incearca sa te faca sa te simti vinovat si pentru ca respiri aer in piept,si exemplele pot continua.Deci in concluzie un stat mafiot..Pe Basescu nu -l simpatizez de loc dar nu pot sa recunosc ca e singurul care a zdruncinat din temeli acest sistem mafiot.Bravo! bravo domnule Presedinte,multa sanatate si putere ca in urmatori ani sa-i terminati de tot pe acesti mafioti si sistemul care-i protejeaza.Nota 10
      • -9 (15 voturi)    
        ce-a zdruncinat???!!! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:20)

        lili [anonim] i-a raspuns lui zavoianu florin

        acest sistem mafiot s-a intarit in ultimii ani si asta o recunoaste Dl Basescu mentionand in mod expres in interviul respectiv ultimii 4 ani....... Ori, Dl Basescu e presedinte din 2004, adica asta s-a petrecut in timpul mandatului Dumnealui!!!! Vi se pare ca l-a zdruncinat, cand el insusi spune asa ceva?!
      • +8 (10 voturi)    
        Base nu ajunge (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:49)

        diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui zavoianu florin

        trebuie sa punem umarul si noi. putem incepe refuzand sa mai dam flori la invatatoare, profi, spaga la medici si la functionari etc. putem continua refuzand munca la negru, cerand bon fiscal, renuntand la obiceiul de a ne lua concedii medicale pt a merge la pescuit sau la cules de porumb. mai trebuie si sa-i denuntam pe aia care fac gainarii de-astea la tot pasul.

        daca noi nu punem umarul, Base singur nu va putea schimba sistemul mafiot din tara asta.
        • -2 (2 voturi)    
          Adica tu vrei sa renuntam (Vineri, 19 noiembrie 2010, 13:17)

          Constantin [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

          la singurul lucru ce merge brici in tara asta, si anume mocirla romaneasca? Si noi romanii cu ce mai ramanem?
    • -8 (10 voturi)    
      Observatie pentru Mike45 (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:02)

      lsorin [anonim] i-a raspuns lui Mike45

      Fara sa doresc sa intru in polemica (si cu atat mai putin in politica), atunci cand spui ca Romaniei i-a lipsit timp de 20 de ani un presedinte (se subantelege "un presedinte bun"), admiti ca Ceausescu a fost un presedinte bun si uiti ca Basescu e presedinte de sase ani, nu de astazi.

      Dincolo de "nostalgia comunista", sper ca nu vrei sa spui ca Basescu ne-a irosit ultimii sase ani si ca deabia acum a devenit si el, in sfarsit, presedinte "adevarat", ca nu te mai platesc "baietii" pentru ce postezi pe forumuri.

      Deci, nu vrei sa ne lasi?
    • -5 (5 voturi)    
      luminita (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:13)

      willy [anonim] i-a raspuns lui Mike45

      esti sigur ca o vezi?...poate lumanarea de la capatul sicriului.
  • +26 (26 voturi)    
    asa, ba! (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:51)

    The Saker [utilizator]

    bine, mai.
  • -9 (49 voturi)    
    Mafioti (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:53)

    Decebal [anonim]

    Pai Nea Traiane daca te duci la nunti de mafioti - Mondialu' de la Slatina, Soric ce ai vrea sa faca? Ce face si seful cel mare. Asa ca nu le cere doar lor demisia. Fi corect si cu tine. Si cu noi.
    • +16 (16 voturi)    
      Am vazut-o si pe asta... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:47)

      dan [anonim] i-a raspuns lui Decebal

      E o treaba sa aiba tupeul un ofiter sa spuna ca a da bani cu camata nu e infractiune.

      Soric si notarita nu mai au ce cauta in politie sau ca notar.
    • -1 (1 vot)    
      E putin altfel (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:56)

      radiogargara [utilizator] i-a raspuns lui Decebal

      A fost fratele lui Base, si nu la nunta, ci la un botez.
  • -13 (45 voturi)    
    Mafioti (Joi, 18 noiembrie 2010, 22:53)

    Decebal [anonim]

    Pai Nea Traiane daca te duci la nunti de mafioti - Mondialu' de la Slatina, Soric ce ai vrea sa faca? Ce face si seful cel mare. Asa ca nu le cere doar lor demisia. Fi corect si cu tine. Si cu noi.
  • +39 (39 voturi)    
    are dreptate Basescu (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:05)

    maximus [anonim]

    Bravo, Base! Poate intr-o zi examenele pentru functii de conducere din MAI nu vor mai fi aranjate. Da-le o sansa celor muncitori si seriosi!
    • +38 (38 voturi)    
      stii de examene aranjate? denunta-le! (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:31)

      diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui maximus

      nu trebuie sa stam cu mainile-n sân asteptând sa vina cineva sa faca ordine. cand vedem aberatii in spatiul public trebuie sa luam atitudine si sa le denuntam! altfel, lucrurile nu se vor schimba in timpul vietii noastre.
      • +20 (20 voturi)    
        la politzie intri daca lasi cheile de la bolid (Vineri, 19 noiembrie 2010, 5:33)

        campeanu [anonim] i-a raspuns lui diddlyjo

        asta la liceu, sau 5000Euro shpaga, asta era acum 2-3 ani; si uite asa au intrat toti ciobanii sau copii de ciobani iar cei capabili si cu aptitudini sportive au fost respinsi.
        • -5 (7 voturi)    
          la cluj, ca acolo cunosc situatia (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:17)

          Simona [anonim] i-a raspuns lui campeanu

          sunt cei mai corupti politai, daca ai banu in 2 ani primesti pistol... ca practic asa e, nu conteaza cine ce, ai vazut filmu cu politai si vrei si tu? da tactu banii si pac esti "agient" cu sau fara bac, ca se rezolva si asta. Dar inca ceva... imi iubesc presedintele... pentru ca aparent se drogheaza... 6 ani presedinte si el inca se comporta de parca ar candida duminica asta... slab bah... "presedintele meu", hai sa ne trezim poate facem ceva... ce zici?
          • +5 (5 voturi)    
            nu te inteleg (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:52)

            diddlyjo [utilizator] i-a raspuns lui Simona

            daca tot cunosti situatia de la cluj si daca tot vrei sa faci ceva pta ca lucrurile sa se schimbe de ce nu ai facut reclamatie la corpul de control al ministerului de interne, la ANI si la DNA pt a semnala spaga?

            institutiile astea au inceput sa functioneze, nu mai sunt aceleasi ca acum 5-6 ani.
  • -18 (48 voturi)    
    Bravo Base! iar ne-ai prostit. (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:23)

    radu [anonim]

    Prostimea o sa gandeasca " le-a tras-o cinstitul Base, noroc cu el care se lupta cu mafia". :))
    • +27 (29 voturi)    
      D-le Radu (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:58)

      Malone_M [utilizator] i-a raspuns lui radu

      Mi te imaginez relaxat si ranjind cand ai scris ce ai scris. Dar hai sa recunosti si tu un lucru: macar Base are tupeul sa spuna hotarat niste lucruri. Catelul de geoala doar imita presedinti americani gesticuland ca un maimutoi sperand sa prinda la amaratii prostiti de "prestatia" unuia ca el.
      Si inca ceva. Base nu a zis ca lupta cu mafia, asta ai dedus matale. Altii se laudau pe fata. Aminteste-ti de unu' care zicea ca e lider in lupta anti-coruptie, cam prin 2000 - 2004 asa, unul grasut despre care se zice ca o cam ia prin spate.
  • +24 (28 voturi)    
    Politie ,vai mama ei! (Joi, 18 noiembrie 2010, 23:38)

    g.l. [anonim]

    Cand politaii au facut striptis la Cotroceni ,Blaga pandea de la Tg. Mures deznodamantul?Foarte suspecta atitudine.
  • +26 (26 voturi)    
    ui (Vineri, 19 noiembrie 2010, 0:41)

    iujh [anonim]

    Coruptia e cea mai grava boala si problema romaneasca. Apoi pilele... rubedeniile... si unchii + sa nu uitam: matusile !

    Fara nici o exagerare.

    Eliminati astea - si o sa incetam sa facem inclusiv imprumuturi cretine.
  • +25 (25 voturi)    
    Traian are dreptate (Vineri, 19 noiembrie 2010, 1:18)

    dan73romania [anonim]

    dnul Traian Basescu are dreptate. cineva tre sa curete mizeria asta.
    Raul tre taiat de la radacina.
    eu unul nu am votat niciodata, da' ce m a convins, este ca Base finalmente chiar este un beligerant liberal care vrea dreptate, ca si el are copii si putere, o simbioza care-l responsabilizeaza.
    ma bucur ca e singurul tupac politic al Romaniei.
    unii din politie nu au ce cauta in Politie.
    eu personal respect Politia.
    da sunt ca-n fiecare codru, hiene sau lei.

    dan the don Makavelli
  • -33 (33 voturi)    
    ce mai vrea si asta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 1:25)

    zeus [anonim]

    Cine se crede individul asta? Cica seful statului. Baiatul asta merge la somn orb de beat si se trezeste mahmur. Cum poate sa decida ce e bine pentru 20 mil de romani cand el nu e treaz niciodata. Ar trebui arestat si condamnat pentru nerespectarea contractului care il are fata cetatean. Jos cu taranul .
    • +23 (23 voturi)    
      re: ce mai vrea si asta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 2:01)

      Dan D. [utilizator] i-a raspuns lui zeus

      Din servicii cumva de stii cum se duce basescu la culcare? :-)
    • +29 (29 voturi)    
      De unde stii? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 3:21)

      ana [anonim] i-a raspuns lui zeus

      Bai postac "rosu"de manie proletara,tu iti dai seama seama ce scrii despre presedintele Tarii?Crezi ca anonimatul chiar iti permite orice?Eu zic sa-ti faci un control la mansarda ,sigur nu ai discernamant.Apropo stii bancul cu diferenta intre un betiv si un prost?
      Betivul se trezeste din betie pe cand prostul...niciodata din prostie.
      Rau e ca prostia nu doare dar mai rau e ca pamantul ii suporta.Mare e gradina ta Doamne si multi prosti mai traiesc in ea.
      • 0 (0 voturi)    
        o ANA atat de dura??!! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:53)

        costica [anonim] i-a raspuns lui ana

        au aparut de la o vreme femei atat de dure pe site-ul asta si toate portocalii.... Pacat de feminitatea voastra, atat de dura....
  • -17 (19 voturi)    
    da (Vineri, 19 noiembrie 2010, 1:53)

    DAN [anonim]

    SA-SI DEA DEMISIA SA VINA ALTI HOTI
  • -16 (22 voturi)    
    Oare ? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 2:38)

    andrei [anonim]

    Da' de ce n-a vrut restructurare in politie incepand din ianuarie ? Blaga nu era capabil, sau care-i problema ? Recunoaste deci c-a girat un guvern din care facea parte un incapabil ?
    Apropo. Cineva spunea ca-si da demisia in 5 minute ... SI-A DAT-O ? Nu e nici o diferenta intre personajul de care vorbesc si politistii astia. Si asta si aia sunt mana-n mana cu infractorii.
  • +17 (17 voturi)    
    deci nu e bine :))) (Vineri, 19 noiembrie 2010, 2:51)

    kairos [anonim]

    Poliţia e OK, iar ghiolbanii şi corupţii trebuie să rămînă în funcţie...

    ia mai comentaţi, măi, flăcăi!!!
  • -21 (23 voturi)    
    Restructurarea incepe de la Cotroceni! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 4:01)

    Marian Boldea [anonim]

    Unde avem cel mai incapabil presedinte din lme, care are nevoie de zeci de consilieri, de parc-ar fi vreun handicapat!

    De fapt cred ca si e, din pnct de vedere intelectuala, si atunci are nevoie de zecile astea de consilieri, pe un post in care Iliescu sa Constantinescu aveau cativa.
    • +12 (12 voturi)    
      armatele de consilieri... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 6:36)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Marian Boldea

      au fost inaugurate de administratia Nastase, in timpul partidului-stat. Cand a pierdut alegerile in 2004, numai Nastase singur a luat cu el de la Guvern la Parlament 50 de consilieri si s-a instalat cu ei pe un etaj intreg (3) cu mobila cu tot. A mai luat si Touareg-ul la care nu avea dreptul pentru ca masina era in inventarul guvernului, nu al Parlamentului. Acesti consilieri, toti PSD-isti, erau platiti din bani publici cu cateva mii de euro pe luna, plus bonus-uri si "stimulente". Ce producea Nastase in Parlamentul Romaniei pentru poporul roman ca sa justifice o asemenea cheltuiala ?! Astazi, toti acei consilieri, concediati de administratia Boc, stau pe forum-uri si debiteaza invective contra "dictaturii lui Basescu", cand, de fapt, noi, cei ce i-am votat, i-am pus acolo ca sa instaureze "dictatura bunului simt romanesc".
    • +12 (12 voturi)    
      Iliescu (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:11)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui Marian Boldea

      Iliescu n-avea nevoie de consilieri in tara pentru catoate directivele veneau de la Moscova, asa ca nu trebuia sa fie nici destept, nici prost. Trebuia sa execute, doar atat!
      Constantinescu nu avea niciun plan cu aceasta tara, a nimerit asa, din greseala la Cotroceni, asa ca n-avea nevoie de consilieri...
      Basescu are nevoie de consilieri, specialisti pentru ca este interesat de evolutia acestei tari si binele poporului sau!
      • 0 (0 voturi)    
        m-ai dat pe spate cu postul asta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 19:54)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Ella

        zau asa, sunt zapacit de tot !
        • 0 (0 voturi)    
          Ramai asa! (Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:43)

          Ella [anonim] i-a raspuns lui costica

          Ramai asa, pe spate si zapacit! E mai bine pentru tine, ca oricum nu intelegi nimic... Setat cum esti s-ar putea sa pari un robotel intors cu cheia si am trecut de mult de perioada jucariilor, asa ca n-ai prezenta interes nici pt. fiul meu!
          • 0 (0 voturi)    
            mai jos nu ati raspuns.... (Duminică, 21 noiembrie 2010, 18:28)

            costica [anonim] i-a raspuns lui Ella

            ati consultat gramatica de a V-a si v-ati jenat ceva mai mult, asa-i??!!! Aveti grija de ala micu' si mai cititi putina gramatica, sa puteti continua sa scrieti pe forum fara sa riscati greseli gramaticale jenante.... Altfel, o sa va trimita careva la clasa a V-a, la nivelul de gramatica pe care-l aveti !!!!
    • +12 (12 voturi)    
      10ci de consilieri (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:31)

      FaraCoruptie [utilizator] i-a raspuns lui Marian Boldea

      Nu mai aruncati cu noroi unde nu e cazul.
      In orice tara civilizata, presedintele trebuie sa aiba consilieri. Nu e o problema ca sunt zeci de consilieri; credeti ca asta saraceste tara?

      S-a vazut ce au putut face Iliescu si Constantinescu cu cativa consilieri.
  • -18 (22 voturi)    
    Asa le trebuie! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 6:06)

    Muntean [anonim]

    Sefii de post la viitoarele alegeri sa caste ochii de doua ori cand vor vedea tentativele de fraudare ( vot multiplu, autobuze si microbuze electorale etc.) Si ei si-au adus o contributie substantiala la realegerea celui care le-a taiat salariile, care acum ii indeamna sa-si dea demisia, care-i va restructura de nu va mai ramane picior depolitist la posturile comunale. Deci domni sefi de post va meritati soarta! Am uitat... si sa traiti bineeee!
    • +9 (9 voturi)    
      credeam ca ai uitat.. (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:58)

      lucyan [utilizator] i-a raspuns lui Muntean

      altceva, respectiv niste medicamente ceva...
      de trait, sigur am trai mai bine daca politia, respectiv justitia si toate organele de control si-ar face datoria...
      asta este o conditie esentiala, dar m-as mira sa o intelegi...
    • +9 (9 voturi)    
      Esti dintre ei? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:13)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui Muntean

      Ai luat parte si tu la festin? Nu ti-a iesit cu Geoana?
      Mi-e sila de scopul unic al tuturor bugetatilor: Bani! Ma, da munca nu vreti niciunul? Numai bani visati?
      N-ati visat ca v-ati trezit plecand la munca?
      • -1 (1 vot)    
        la asa limbaj......... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 19:52)

        costica [anonim] i-a raspuns lui Ella

        schimbati ELLA in ceva mai masculin..... nu se potriveste zau..... armata de postaci portocalii a devenit mai feminina cu numele(Ella, Ana, Delia, Simona si alte nume feminine aparute peste noapte !!), dar limbajul e masculin de tot............
        • +1 (1 vot)    
          Mai, draga (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 12:18)

          Ella [anonim] i-a raspuns lui costica

          Cum mama naibi sa-mi schimb numele daca sunt femeie?
          Ce te surprinde limbajul? Nu te-ai gandit ca femeile din Romania au evoluat si ca nu mai sunt ca cele din 90, care il iubeu pe dl. Iliescu si pe dl. Roman? Iti spun eu, acele femei au vreo 65 de ani acum si nu stau pe net! Noi, astea, mai neduse la biserica, aveam vreo 20 de ani la rascola...
          As putea sa-ti tin un discurs elevat, de-ai zice, mama doamne! ce cultura are femeia asta!
          Folosesc acest limbaj pentru ca m-am saturat de oamni ingusti la minte, care nu sunt interesati decat de "burta lor" si nu de ce lasa copiilor!
          Si cel mai mult ma enerveaza chestia asta cu postacii! Eu, am propriile mele convingeri politice si anumite criterii dupa care judec oamenii politici! Nu admit sub nicio forma comunismul si nici socialismul, care nu face decat sa denatureze gandirea oamenilor si sa-i indemne la lene!
          Voi vreti ca toata lumea sa gandeasca la fel ca voi?
          De ce credeti voi ca detineti adevarul absolut?
          Uita-te, domnule la Parlamentul Romaniei... De 20 de ani s-au folosit anumite obiceiuri, devenite cutume si acum hotii striga hotii!
          De fapt, parlamentarii opozitiei in loc sa-si faca treaba stau pe la televiziuni si combat si legile trec prin adoptare tacita! Ca de aia au fost alesi, sa aiba un singur scop: jos Basescu!
          Cand ve-ti putea gandi putin mai departe decat cat duteti lingura la gura, ve-ti avea o revelatie! Din fericire, tara asta nu are timp sa va astepte pe unii din voi, sa ajungeti la revelatie!
          Eu inteleg ca pentru unii e greu sa treaca in capitalism, dar, totusi, incercati sau cel putin nu mai puneti frane!
          • 0 (0 voturi)    
            pana sa-mi tineti un discurs elevat............ (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 14:47)

            costica [anonim] i-a raspuns lui Ella

            si sa-mi aratati ce cultura aveti, invatati gramatica: "VE-TI" ala al Dvs se scrie legat, este viitorul de la "a putea" sau " a avea"..... si mai aveti destule lipsuri pana la un discurs elevat......Mama, Doamne !!!! ziceati, nu ???!!!!
            • 0 (0 voturi)    
              Rasu-plansu, nea Costica! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 19:39)

              Ella [anonim] i-a raspuns lui costica

              Daca taceai filozof ramaneai!
              M-ai omorat cu lectia de gramatica! De unde ziceai ca vine? De la verbul...
              Ai auzit de cratima? Dar expresia" voi ati"? Ia mai incearca, poate-ti iese!
              Lectii gratis nu dau!
              Doar opinii, pentru ca asta fac cand am pofta si chef si sunt pe timpul meu!
              • 0 (0 voturi)    
                consultati un manual de clasa a V-a.... (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 21:43)

                costica [anonim] i-a raspuns lui Ella

                Acolo veti invata timpul VIITOR al verbelor A PUTEA si A AVEA.(poate reusiti sa intelegeti aici ca viitorul la A INVATA se scrie la persoana a II plural legat, adica VOI VETI INVATA sau DVS VETI INVATA ). Suna asa : EU VOI INVATA, TU VEI INVATA, EL VA INVATA, NOI VOM INVATA, VOI VETI INVATA..........Asta, a-propos de bazaconiile cu :
                "Cand ve-ti putea gandi putin mai departe decat cat duteti lingura la gura, ve-ti avea o revelatie..." din textul Dvs....

                Cat despre cratima, cititi si despre ea, dar e varza in gramatica Dvs, lasati-o balta, mai bine n-ati fi raspuns.... JENANT !!!!
                Cate clase ati absolvit ???!!!!
  • -1 (1 vot)    
    simpla intrebare (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:29)

    Georgel [anonim]

    Am o intrebare. De ce trebuie sa platim acest post TV cand nu m-am uitat la el de cativa ani ? De ce nu-l platesc cei ce apeleaza la serviciile lui ?
  • +5 (5 voturi)    
    ANI . . . (Vineri, 19 noiembrie 2010, 7:58)

    Gheorghe [anonim]

    . . . ar trebui sa se uite si prin averile sefilor de post si va avea ce vedea, va asigur!
  • +11 (11 voturi)    
    Cine are dreptate ? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 8:18)

    dorin bretan [anonim]

    In nici o institutie oamenii nu ar trebuii sa isi iubeasca seful atat de tare incat sa faca demonstratii . Cu atat mai mult in Politie. Aceasta iubire ascunde spiritul de gasca (vizibil la accidentul in care 4 politisti au incercat sa-si scape colegul). Sa va fereasca Dumnezeu stimati critici ai demersului Presedintelui sa intrati in contradictie cu o gasca , care are si puteri legale. La asta va ganditi vreodata , sau va simtiti imuni? Sau cand vedeti Basecu vi se face negru inaintea ochilor? Ca nu va place e treaba dumneavoastra , dar sa negi evidenta numai pentru a critica cu orice chip . nu e bine .
  • +2 (4 voturi)    
    mascati (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:03)

    Relu [anonim]

    Pai Justitia si politia inclusiv serviciile contra crimei organizate nu are treba cu interlopii.
    Ei au treaba sa tabere cu mascatii pe copilul ala prostutz care intr-un gest de teribilism a spart nu stiu ce site si a scris ca-l iubeste pe Basescu , probabil afectat de foame si de scaderea salriilor parintilor sai .

    cam asta e realitatea in care traim.
    Sa traiti bine !
  • -7 (9 voturi)    
    demisia .... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:42)

    carbon [anonim]

    demisia de onoare ar fi trebuit sa si-o dea el (T.B.) atunci cand fratele lui a "nasit" puradelul unui sef mafiot din Craiova....(un alt oras cu probleme mari dpdv al sigurantei publice) ....
  • +3 (3 voturi)    
    stam (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:51)

    ady [anonim]

    bine la nivel declarativ dar cconsider ca trebuie lucrat in alta parte ..acolo unde se omogenizeaza pilele si furtul,acolo unde ies monstrii absolventi inculti .... viitorul acestei tari....scoala.
  • +3 (5 voturi)    
    Nih (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:53)

    Basecaru' [anonim]

    Poate ar trebui umblat si la legi putin concomitent cu curatenia mult promisa.Politia sa aibe mai multa mina libera nu sa zica "va rugam frumos sa recunoasteti domnule INFRACTOR ".Apoi ce porcarie de puscarii sint astea unde au tot felul de drepturi.Dupa ce fura omoara etc. stau tot pe banii nostri acolo! La ocne cu ei in muma lor!
    • +1 (1 vot)    
      d'accord (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:31)

      Oranju [anonim] i-a raspuns lui Basecaru'

      Nu le scuz actiunile, dar trebuie sa intelegem ca majoritatea infractorilor nu au nici o sansa in societate. Tu nu vezi ca raman oameni pregatiti fara serviciu ?! Cine sa-i angajeze, ce soarta isi pot construi infractorii ?
      Foamea si incultura ii mana la gesturi animalice.

      Dar cei ce au furat tara asta de 20 de ani, cei cu gulere albe, aparati de legi si avocati, pe ei cine-i condamna ?
  • -4 (6 voturi)    
    2 probleme... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 9:59)

    me [anonim]

    1 - ce ai pazit pana acum cu reforma politiei si justitiei? ca ne tot ameninti de cand ai fost ales presedinte prima data
    2 - roberta anastare, ritzi si fratetu... sunt 3 motive diferite de a-ti da demisia (daca e sa luam cererea ta de demisie)... deci ce mai astepti? aici sa nu mai punem la socoteala flota...

    eu cred singer ca e una dic 2 (sam ambele)
    1 - vrei sa mai castigi ceva simpatie
    2 - vrei sa pui oamenii tai in fruntea politiei
    • +3 (5 voturi)    
      Minte ingusta (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:47)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui me

      Nici nu te intereseaza altceva decat demisia lui Base. Atat mai poti vedea prin ingustimea mintii tale.

      Vine Presedintele si iti zice ca avem o politie corupta care trebuie curatata intr-un an si tu atat poti debita? Jalnici sunt unii...
      • -1 (3 voturi)    
        minte luminata (Vineri, 19 noiembrie 2010, 11:31)

        geo12 [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Tu si cu Basescu ati trait intr-un univers paralel in ultimii 6 ani ? Politia nu e corupta de ieri... cand te trezesti dupa 6 ani de "domnie" sa afirmi ca politia trebuie curatata e un motiv sa-i ceri demisia! Insa aici nu e vorba de "reforma" politiei.Base urmareste ca de obicei interesul personal si, in spiritul sau razbunator, vrea sa taie capetele celor care au organizat protestul de la Cotroceni si sa-i inlocuiasca pe acestia cu niste baieti obedienti ! Si a gasit acum un pretext... il doare in cot pe el de reforma, asa cum l-a durut in ultimii 6 ani.
        • -1 (1 vot)    
          da! Da! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:43)

          Ella [anonim] i-a raspuns lui geo12

          Si o sa ma puna pe mine, na! Te oftici?
          Vroiai sa puna lingaii comunisti?
          Ar trebui sa decreteze ca astia din politie sa aiba o anumita greutate, daca ia un kil in plus, afara cu ei! Ce infractori prinde un burtos gretos? Si in plus consuma si mai mult material pe haine (platit de la buget), uzeaza scaunul masinii mai repede...
  • -8 (10 voturi)    
    Demisie publica (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:02)

    ss [anonim]

    Si noi, poporul, am cerut public demisia ta si a guvernului si.... nimic. Hai sictir!
    • +6 (8 voturi)    
      care popor? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:21)

      andi [anonim] i-a raspuns lui ss

      care noi, poporul? eu nu i-am cerut demisia, din contra!
    • -3 (3 voturi)    
      Orange (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:28)

      Rica [anonim] i-a raspuns lui ss

      Orangii au ramas sub 20%, vre-o 12.
      Restul s-aui convins de ce au facut portocalili .
      Au facut si lucruri bune , stinsi de centura saracirii statului au taiat din veniturili bogatanilor.

      Dar restul e JALE, mai rea decat jalea Rosie.

      Dar ma intreb ce ble4stem pe acest popor sa suporte 20 de ani Ciume peste ciume , interlopi si politzai corupti ? pana cand legile vor fi facuite de ei, pentru ei ?
    • +5 (5 voturi)    
      !!! (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:48)

      Cris [anonim] i-a raspuns lui ss

      Eu l-am votat, de ce sa-i cer demisia? Nu mi-a facut nimic rau. Ti-a facut tie ceva personal? Te rog sa detaliezi.
    • +6 (8 voturi)    
      Voi, poporul? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 10:48)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui ss

      Mi-a placut asta, am ras putin...
      Hai sictir, ca sa te parafrazez.
    • +3 (3 voturi)    
      care popor? (Vineri, 19 noiembrie 2010, 17:36)

      Ella [anonim] i-a raspuns lui ss

      Care din popor esti tu? Mai sa fie! Am vazut ca toti pesedeii si peneleii tot asa se cred: ca ei sunt poporul.
      Daca citesti sau asculti ce spun tot timpul latra chestia asta cu poporul.
      Ma, tu si cu tot poporul tau, de ce nu ati putut sa-l puneti presedinte pe Gogonel?
      Noi astia de pe-aici l-am vrut pe Base! Care ti-e pb?
      Noi am fost mai multi, asa ca voi mai stati vreo 10 ture!
      • 0 (0 voturi)    
        Bravo Ella! (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 14:54)

        roman diaspora [utilizator] i-a raspuns lui Ella

        Ma bucura cei care gandesc ca Dvs., mai ales daca locuiti in Ro. Frustratii de mai sus sufera ca "eventualul fost viitor ministru de interne VOICU" nu si-a atins scopul. Ce bucurie era azi cu el in scaunul internelor...
        • 0 (0 voturi)    
          Merci (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 20:05)

          Ella [anonim] i-a raspuns lui roman diaspora

          In Romania! Si aici o sa stau vesnic! Am vazut si vad lumea doar in excursii... Viata mea este aici si n-am de gand sa-mi las tara pe mainile oricui!
          M-am convins ca nu sunt singura si ca mine sunt multi!
          Oricum, pe cei plecati la munca ii inteleg si stiu ca sunt putini cei care nu s-ar intoarce acasa!
          Peste tot pe unde am fost, romanii din strainatate sunt in stare sa te sufoce cu atentia lor, tocmai pentru ca esti de-al lor si ca le dor de casa.
          Oricum, va multumim pentru ca ati inteles ca si de acolo, de unde sunteti, puteti ajuta tara, prin votul vostru!
          Dupa cum observati, pe toate forumurile, cei ce respecta Presedintele, institutiile statului, sunt catalogati drept postaci si dusmani ai poporului!
          Povestiti-le dvs. cum e acum in strainatate! Povestiti-le dvs. cum simtiti criza din strainatate! Habar nu au ca in Romania, la aceasta ora, nivelul de trai nu s-a deteriorat cum s-a deteriorat in alte tari precum Italia sau Spania si mai nou Irlanda!
  • +1 (1 vot)    
    incredibil... (Vineri, 19 noiembrie 2010, 20:38)

    caius [anonim]

    ..ca un sef de politie sa planga un mafiot, sa ii ia apararea spunand ca nu e infractor si sa ii admire familia (''avea doua fete superbe!'') fiind vecini ''intamplator''.
    Basescu are dreptate, NIMIC NU SE PETRECE FARA STIREA POLITIEI.
    Deci, tot ce facea mararu sau cum l-a chemat pe camatarul ala, se facea cu stirea si aprobarea domnului inspector.
    Unu ca asta ar fin in stare sa il scoata nevinovat si pe Al Capone.
    Coruptie, coruptie si iar coruptie...
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare necesara (Vineri, 19 noiembrie 2010, 21:19)

    costica [anonim]

    oare mai e necesara DEMOCRATIA in aceste conditii
    nu ar fi mai eficient un regim AUTORITAR cu legi bune si respectate cu pedepse aspre si pentru toti !!!!!!!
    cand prostia poate decide drumul pe care sa mearga natia e NASOL numai INTELGENTA creeaza progresul natiei si propasirea omului modern ,,de aici concluzia ...UN GRUP MIC SI INTELIGENT POATE CONDUCE NATIUA UMANA SPRE BUNASTARE APLICAND REPEDE LEGI DRPTE SI CLARE IN FAVOAREA O M U L U I PE BAZA DE INVATAMINTE SI STUDII BINE FACUTE --ce se intampla in jurul nostru astazi e numai produsul creerelor lasate sa debiteze prostia ce o contin in public in mod democratic== ce s-ar intampla daca in clasa nu ar fi profesorul sa indrume copii la invatatura ? si acestia ar invata singuri asa democratic .. ghici .. ?
    • 0 (0 voturi)    
      UITE, D-IA AR TREBUI SA-SI DEA DEMISIA (Sâmbătă, 20 noiembrie 2010, 11:28)

      db [anonim] i-a raspuns lui costica

      BASESCU!
      Pentru ca, cu toate ca se da de dreapta si face pe incoruptibilul si justitiarul, a compromis ideile de dreapta si ideea de justitie. Eu l-am votat prima oara (inclusiv la referendum) si am sperat ca macar a decis sa-o rupa cu trecutul sau cel putin discutabil, daca nu penal - in orice caz comunist. Mi-e limpede acum ca nu poate, e in firea lui si mai mi-e limpede ca nu are nici cea mai mica umbra de bun-simt. Cand face o nefacuta, isi apara pozitia pana la absurd ( inclusiv a celor pe care ii tine aproape - PD, moguli "buni" etc). Masoara cu dubla msura, minte de ingheata apele, orchestreaza tot felul de chestii, dar iese in momente cheie si tine cate un speech moralizator care merge la sufletul oamenilor care inca mai spera sa se schimbe ceva semnificativ in Ro. Urmarea - lumea il crede inca, spera in continuare in schimbarea in bine - dar eroare - schimbarea se face doar in mai rau. Numai ca FAPTELE VORBESC. REZULTATELE CONTEAZA.
  • 0 (0 voturi)    
    MANAGEMENTUL MODERN DLE (Duminică, 21 noiembrie 2010, 14:08)

    VAN DAMME [anonim]

    Poate ca in alte unitati nu exista acea ceva dar desdchiderea la UE si lume a adus bunul simt la MAI alaturi de mici scapari.Blaga a fost un DOMN nu poate sa le stie pe toate mai si greseste omul dar a vorbi frumos si colegial nu insemna a nu-ti face datoria.PARDON DLE PRESEDINTE