Victor Ponta: Traian Basescu m-a informat ca nu va semna acordul cu FMI. Operational, nu avem acord in vigoare

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 10 februarie 2014, 19:50 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a declarat luni seara, la Romania TV, ca presedintele Traian Basescu l-a informat, in cadrul unei discutii pe care a avut-o cu el joi seara, ca nu va semna acordul cu FMI, ceea ce inseamna ca "operational, nu avem acord" cu Fondul, dar Romania isi va respecta in continuare angajamentele asumate.

Acesta a fost intrebat de moderatori daca Traian Basescu va semna acordul cu FMI.

"Mi-a spus ca nu vrea sa semneze", a raspuns Ponta, care a adaugat ca a discutat cu seful statului joi seara. Intrebat ce motive a invocat Basescu, primul ministru a mentionat ca acesta nu i-a "dat detalii".

"Operational nu avem acord in vigoare, insa in realitate noi ne tinem de absolut toate obligatiile pe care ni le-am asumat (...) Aplicam acordul chiar daca el birocratic vorbind e intr-o situatie oarecum de suspendare", a continuat Ponta, explicand ca memorandumul cu FMI "nu poate intra in bord fara semnatura presedintelui".

Seful Executivului nu crede insa ca vor exista efecte negative asupra costului la care se finanteaza Romania pe pietele finaciare: "Din fericire in continuare ne imprumutam foarte ieftin", in conditiile in care toate datele macroeconomice sunt "pozitive".

In plus, "de la FMI oricum nu luam niciun ban, tot platim ce am luat din 2009", a subliniat Victor Ponta, precizand insa ca Romania va pierde top-up-ul (posibilitatea de a finanta suplimentar cu 10% un proiect din fonduri europene) in lipsa acordului cu FMI.













Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

6161 vizualizari

  • +49 (51 voturi)    
    . (Luni, 10 februarie 2014, 20:08)

    Rasmus [utilizator]

    nu i-a spus dar ne-a spus noua: daca baga acciza, nu semneaza. Eu cred ca nu-i nevoie sa o faca pe prostul, slava Domnului!
    • +41 (43 voturi)    
      .... (Luni, 10 februarie 2014, 20:20)

      romania_curata [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      n-are cum sa faca pe prostul, ca deja este!
    • +31 (33 voturi)    
      a vrut sa faca (Luni, 10 februarie 2014, 21:18)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      pe prostu' si a ramas asa :)
    • +4 (4 voturi)    
      nu face pe (Marţi, 11 februarie 2014, 10:04)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Rasmus

      prostul.
      doar minte in mod foaaaaaarte natural.
  • +33 (35 voturi)    
    A tot spus de ce nu semneaza: acciza (Luni, 10 februarie 2014, 20:14)

    OmulNou [utilizator]

    Ponta ne minte-n fata, din nou, fiindca stie ca se uita prostimea. E foarte clar de ce nu semneaza base, pentru ca nu vrea sub nicio forma acciza, care va face toate preturile sa creasca. Sa apara Ponta si pe alte posturi, de ce nu o face? De las, de-aia, pentru ca nu vrea sa aiba dezbateri adevarate, stie ca n-ar face fata unor intrebari serioase. De-asta apare doar la A3/RomaniaTV, unde moderatorul ii da mura-n gura.
    • -25 (33 voturi)    
      sigur mai ianos .. (Luni, 10 februarie 2014, 21:49)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      pentru binele poporului nu vrea acciza ..in nici un caz ca e motiv populist de a pune bete in roate economiei !

      nu zic ca sunt pentru acorduri si imprumuturi de la fmi ..dar sa il aud pe ipocritul ala cum tipa isteric ca se lupta cu'acceza' pentru romani ..cand el ruga fmi-ul sa vina sa dea imprumut , cand el taia salrii de la romani , cand el baga tva24%(care sa si dovedit a fi cea mai mare tampenie de pana acum ...chiar si rasgandacul a recunoscut la un moment dat) ...
      • +23 (25 voturi)    
        ok ok , hai ca nu spui nimic nou .. :) (Marţi, 11 februarie 2014, 0:17)

        verisoaraluifelix [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        dar cum iti suna Ponta care se plange ca p-ierde nu stiu ce top-up de la FMI peste nu stiu ce fonduri europene, din moment ce in ianuarie au fost decontati ZERO lei pentru investitii ? Dar atunci cand Ponta se plange in Ianuarie 2014 ca sunt prea putini bani negociati de Basescu pt perioada '14-'40, desi Teodorovici nu e in stare sa scrie o compunere de clasa a 8-a despre ce vrea el sa faca cu banii ? Chiar daca urmatoarea varianta de proiect e acceptata, '14 e scos din calcul aproape integral.

        Si tu ramai blocat in timp cu pensiile si salariile taiate.... treaba ta. Poate la un moment dat iti vei da singur seama ca te bantuie fantome .
        • +8 (10 voturi)    
          lasa-l ca e pe acelasi disc (Marţi, 11 februarie 2014, 1:05)

          Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui verisoaraluifelix

          el nu stia de criza.
      • +14 (16 voturi)    
        Sigur mai, hadriane! (Marţi, 11 februarie 2014, 3:05)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        ... cand il "auzi pe ipocritul" de Basescu... Da' esti in al 9-lea cer cand il auzi pe ipocritul de Poanta, ala care tipa ca din draci impotriva proiectului Rosia Montana si impotriva FMI-ului, cand era in opozitie.

        Acum ii plangi de mila ca nu-l lasa "dictatorul" sa semneze cu "capitalistii depravati si ticalosi".
      • +7 (7 voturi)    
        SPER SA NU .... (Marţi, 11 februarie 2014, 8:03)

        schroedinger [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Mai ai frati pe-acasa!
        • 0 (0 voturi)    
          nu (Marţi, 11 februarie 2014, 13:50)

          baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

          are acasa, are frati pe forum, evoche, turefel, mrrsms, etc.
  • +32 (34 voturi)    
    dar (Luni, 10 februarie 2014, 20:15)

    ggna [utilizator]

    acum 2-3 zile Ponta o zis ca sigur semneaza Basescu...Pai cum naiba? Minte?
    • +31 (33 voturi)    
      Ponta a ajuns de rasul lumii. (Luni, 10 februarie 2014, 20:52)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui ggna

      Restul e irelevant.
      Ca pleaca de la guvernare maine sau peste 6 luni, peste un an sau peste doi...asta e.
      Bucurosi le-om duce toate.
      Dar de plecat, oricum va pleca .
  • +35 (41 voturi)    
    Acordul nu Exista dar Ponta il respecta (Luni, 10 februarie 2014, 20:25)

    alex4321 [utilizator]

    Acordul nu Exista dar Ponta il respecta

    si se angajeaza SINGUR

    sa vanda in continuare pe nimic intreprinderile energetice

    sa puna accize cum vrea muschii lui

    sa semneze subventionarea bancilor de catre stat cu banii stransi din impozite pentru scoli si spitale

    etc.....etc....


    Tot ce face este impotriva interesului national.
    • -9 (13 voturi)    
      alex4321 (Luni, 10 februarie 2014, 22:58)

      Loyola [utilizator] i-a raspuns lui alex4321

      ai memoria scurta, ca pestele in acvariu! Ai idee cati bani a castigat statul roman dupa incheierea contractelor cu baietii destepti? Cum e pe profit Hidroelectrica dupa ce a fost in insolventa? Cat primesti ca postac sa fii la numar pe aici?
  • +30 (32 voturi)    
    Pai de ce Viorele? (Luni, 10 februarie 2014, 20:31)

    Wanheda [utilizator]

    Poate datorita faptului ca tu nenorocesti tara neavand habar ce faci si semnand ca primarele?
  • +21 (23 voturi)    
    Minti!! (Luni, 10 februarie 2014, 20:42)

    Mr.J-H [utilizator]

    Mincinosule!!!

    Sunt sigur ca ti-a spus clar si concret in fata de ce nu semneaza!
  • +20 (22 voturi)    
    si care e problema viorele (Luni, 10 februarie 2014, 20:43)

    verisoaraluifelix [utilizator]

    gaseste tu niste cojones mai grele si negociaza in nume propriu acordul , ca pe urma natiunea sa iti fie recunoscatoare si indatorata .
  • +17 (19 voturi)    
    tontălăule plătești prostia... (Luni, 10 februarie 2014, 21:25)

    timp tamp [utilizator]

    Cu Băsescu o singură dată poți greși, eu cred ca Băsescu va mai promulga o lege abia după ce juri cu mâna pe Biblie în fața Patriarhului că îți asumi RĂSPUNDEREA pentru legea ta!
  • +17 (19 voturi)    
    Nu Viorel tipa ca din gura de sarpe (Luni, 10 februarie 2014, 21:46)

    Wanheda [utilizator]

    Ca Romania nu are nevoie de acord cu FMI? Dupa cum spune el teoretic nu o sa fie acord dar el o sa continue sa guverneze ca si cum ar fi in vigoare un acord.
    Pai e frumos mai viorele sa n-ai habar ce spui, ce faci? Eu zic ca-i trist si schizofrenic in acelasi timp.
  • +14 (16 voturi)    
    inexistenta (Luni, 10 februarie 2014, 22:36)

    liviusmaximus [utilizator]

    acordul nu exista, dar il respectam. am reziliat contractul cu bechtel, dar nu-l gasim. nu introducem noi taxe, doar pe constructii speciale, benzina, motorina, etc, etc.
    • +13 (15 voturi)    
      Ponta e dintr-un univers paralel (Luni, 10 februarie 2014, 23:21)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui liviusmaximus

      In universul lui el are dreptate. Poate ii spune cineva ca e premier si ca totusi, milioane de vieti depind de trasnaile lui.
  • +7 (7 voturi)    
    " Famelie " mare, firar ea de acciza ! (Marţi, 11 februarie 2014, 5:58)

    Plagarus [utilizator]

    Socrul Ilie Sârbu, desemnat lider al Grupului PSD din Senatul României, soţia Daciana, desemnată lider al Grupului PSD din Parlamentul European, naşul Gabriel Oprea, numit vicepremier al Guvernului României, prietenii Dan Şova, Nicolae Bănicioiu şi Rovana Plumb, numiţi miniştri la Marile Proiecte de Infrastructură, Tineret şi Sport, respectiv la Mediu, prietenul şi fostul coleg din procuratură, Robert Cazanciuc, soţul unei verişoare de-a dvs., numit ministru al Justiţiei, prietenul şi consilierul personal Ovidiu Miculescu, numit director al Societăţii Române de Radio. Care sunt calităţile şi meritele acestora pe care le-ai avut in vedere ,bey mousetzunache Victoras ?
  • +4 (4 voturi)    
    Auzi ma ciuciulete plagiator (Marţi, 11 februarie 2014, 9:29)

    Je__ [utilizator]

    Asta inseamna sa negociezi peste presedinte ce vrei tu, fara nici macar sa-l viziteze delegatia FMI (cel putin in prima runda), dupa care sa plangi /// ca Basescu nu semneaza acordul.

    Daca te puneai de acord cu el, sunt sigur ca aveai semnatura.
  • +3 (3 voturi)    
    auzi dle p.m.! (Marţi, 11 februarie 2014, 9:43)

    pita [utilizator]

    o sa-ti aminteasca , presedintele in campanie de acordul cu FMI ,atunci cand preturile vor fi luat din loc si o sa-ti piseze sub nas destul ''piper'', ca sa-ti dai seama ca ai gresit ! mai ales in fata ''bravilor culegatori USL '', esti penibil si cel mai slab p.m. din istoie!