Doua treimi dintre romanii care vor sa plece de acasa vor sa o faca tot in Romania. Cluj, Timisoara si Brasov, cele mai atractive orase secundare

de G.S.     HotNews.ro
Marţi, 25 iulie 2017, 12:01 Revista Presei | Opinii/Analize

Cele mai atractive orase din Romania
Foto: Banca Mondiala
 documente
(25 Iul 2017) PDF, 6MB
Cheia dezvoltarii unei tari, potrivit Bancii Mondiale, sta in orasele secundare, scrie Catalin Striblea pe site-ul sau, aratand ca, in majoritatea tarilor importante, localitatile secundare - adica cele cam de jumatatea orasului principal - sunt centrele care impulsioneaza economia si o duc mai departe.  

Indicele de magnetism arata ca cea mai mare atractie o exercita Clujul. Urmeaza Timisoara, Brasov, Iasi, Constanta sau Arad.

"In Romania nu s-a simtit influenta in economie a acestor orase secundare, dar - ce sa vezi? - ele tocmai s-au pus in miscare si incep sa devina mai atractive decat capitala. Si nu este o chestiune de un an, cum simtim noi, ci este o tendinta consolidata. 

Atat migratiile, cat si navetismul, dar si datele economice arata ca aceste orase incep sa apara drept poli importanti ai Romaniei. 

Si ma refer la Cluj, Timisoara, Iasi sau Brasov. Aici lumea vrea sa vina si nu neaparat pentru bani, ci pentru civilizatie. O sa vedeti ca sunt centre urbane din care lumea vrea sa plece musai. Iar asta ar trebui sa le spuna ceva primarilor de acolo. 

Si inca ceva. Suntem intr-un punct de inflexiune din Romania. 66% dintre cei care vor sa plece de acasa vor sa o faca tot in Romania. 

Tot in Romania! Atentie, romanii nu mai vor in afara" noteaza Catalin Striblea in articolul ce poate fi citit integral aici.

In caseta de documente a acestui articol gasiti un sumar al studiului Bancii Mondiale despre orasele magnet din Romania.


Citeste mai multe despre   























8415 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    SI dupa ce pleaca in oras ... (Marţi, 25 iulie 2017, 12:28)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Se conving ca trebuie sa plece din tara. Definitiv. Nici in vacanta sa nu mai treaca pe aici! Sa moara sistemul birocratico-interlopo-kaghebist de foame!
    • +6 (8 voturi)    
      Nu moare sistemul de foame (Marţi, 25 iulie 2017, 13:04)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Prea_Tarziu

      Poporul PSD e invatat sa supravietuiasca cu mai nimic. Chiar de se prabuseste economia, se prabusesc si salariile si revine loan-ul din textile si pielarie. Si alde poporul psd tot cu 600 de lei pe luna va trai, iar alde Dragnea tot in viloaie de neam prost.

      Mai bine stam aici pe metereze si-i tocam marunt pina ii distrugem. Sa nu uitam ca Aditsa nastase la vremea lui se credea un fel de dumnezeu si tot a picat impreuna cu sistemul creat de el.
      • 0 (2 voturi)    
        Nu am votat PSD si pot sa traiesc si cu putin (Marţi, 25 iulie 2017, 13:37)

        Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Astazi am fost cu masina la service si un domn de acolo mi-a zis ca trebuie o sa scap de ea si din astea ... Nu inteleg de ce as scapa de o masina care este pe GPL, are consum mic si in care mai trebuie sa investesc saptamana asta undeva la 1500 de lei pentru a o aduce intr-o stare tehnica foarte buna . Daca o repar de 1000-1500 de lei pe an si tot mai am mult pana ajung la pretul unei masini noi .
        Da, imi place sa traiesc cu strictul necesar si nu imi place sa imi consum viata pe joburi stresante doar pentru a dovedi cuiva ceva, de fapt la cine ce ai de dovedit in viata asta ?
        Pot sa castig mai mult in Cluj Napoca dar nu ma atrage ideea de a merge la mai mult, mi se pare ok si orasul in care locuiesc .
        Imi plac oamenii vesnic nemultumiti care vor tot timpul mai mult, intr-adevar gusta din viata ... astia traiesc ca sa-i imbogateasca pe altii ... investesc in bunuri si servicii de genul daca cumperi asta de la mine o sa fii deosebit ... apa, aerul si fraierul !
        • 0 (0 voturi)    
          Ce relevanrta are cazul tau particular? (Marţi, 25 iulie 2017, 14:31)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

          E bine sa fie si oameni carora le place sa traiasca si in orase mai mici sau chiar la tara. Doar n-o sa inghesuim 18 milioane in 4-5 orase....

          Cit despre joburi/avutie/nevoi/etc, fiecare isi seteaza dupa cum vrea echilibrul intre cit vrei sa ai si cit esti dispus sa dai pentru ce vrei sa ai.

          Ce scriam eu aici era raspuns la unul care spunea ca nu are sens sa mai stam in tara, mai bine plecam si lasam PSD sa moara de subfinantare. Chestie cu care eu nu-s de acord.
          • 0 (0 voturi)    
            Pai are (Marţi, 25 iulie 2017, 15:26)

            Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

            In sensul ca nu doar "poporul PSD" este obisnuit sa traiasca cu putin .
  • +7 (7 voturi)    
    tocmai am vazut la tv (Marţi, 25 iulie 2017, 12:34)

    mmmircea [utilizator]

    un reportaj pe aceeasi tema, in care o tanara domnita intervievata motiva ca s-ar muta in Brasov pentru gradul mic de poluare. Majoritatea celor intervievati indicau Clujul ca fiind in topul preferintelor lor, motivatia oferita fiind ca este curat si civilizat. Acum ce pot eu sa constat e ca PR-ul functioneaza foarte bine si uneori ca in cazul Brasovului reuseste sa prezinte realitatea fix pe dos.
    Despre Constanta nu are rost sa mai comentez fiind un oras jegos si la propriu si la figurat. Am copilarit acolo, nu era neaparat grozav, dar nu mi-am imaginat niciodata ca va ajunge intr-un asemenea hal de decadere.
    • +3 (3 voturi)    
      Pai totul e relativ (Marţi, 25 iulie 2017, 13:09)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      Daca esti din Turda sau Zalau, tinar absolvent de liceu sau facutate in cautarea unui oras unde sa te stabilesti, in mod cert Clujul va fi o varianta curata si civilizata comparativ cu orasul de bastina. La fel si in cazul Brasovului sau a Constantei.

      N-a zis nimeni ca pleaca oamenii din Viena, Paris sau Amsterdam sa se mute la Brasov. dar pentru cei dintr-un orasel obscur, cele citeva centre universitare sunt o optiune de luat in seama. Mai ales pentru cei carora Bucurestiul li se pare mult prea mare si prea aglomerat.
  • 0 (4 voturi)    
    Civilizatie (Marţi, 25 iulie 2017, 13:54)

    ady77 [utilizator]

    Daca vrei civilizatie, nu te muti dintrun oras din Romania, in alt oras din Romania.
    Ascundem gunoiul sub pres.
    Noi ne civilizam, imediat cum trecem granita, si cel ma bine se vede in perioada asta, cand cei care lucreaza in diferite tari, vin in tara, si conduc cum ii taie capul, ca deh are omul masina noua.
    Bani se fac si in tara, dar trebuie sa muncesti, nu sa astepti.
  • +2 (2 voturi)    
    Iasi (Marţi, 25 iulie 2017, 15:45)

    vlad.pe [utilizator]

    Pacat ca Iasi-ul din fosta capitala a ajuns pe locul 6.
    Vinovati sunt politicienii ieseni, mai ales PSD si PNL care nu stiu sa se impuna la Bucuresti.
    Dovada sunt si banii atribuiti de Sevil, Iasi-ul e la coada asta in conditiile in care 25 de ani s-a tot votat PSD, sper ca oamenii de acolo sa deschida ochii.