Mars pentru normalitate?

de Mircea Cartarescu     Evenimentul Zilei
Vineri, 23 mai 2008, 3:09 Revista Presei | Opinii/Analize

Mircea Cartarescu
Foto: Evenimentul Zilei
A inceput de cateva zile GayFest 2008 si noi, luati de valul alegerilor locale, nici macar n-am aflat. Lasa ca o sa aflam, poate cu varf si-ndesat, foarte curand, caci sambata si luni diverse organizatii religioase si/sau de extrema dreapta vor pune si ele de contrademonstratii „pentru familie si normalitate“. Cu ajutorul catorva grupuri de cetateni indignati, gata oricand sa-i aplaude pe mineri si pe toti ceilalti locuitori pasnici si normali ai tarii, s-ar putea sa iasa scantei. Si nu doar pe spinarea veselilor baieti de pe la noi sau a admiratoarelor poetei Sapho ci, din nou, a noastra ca natiune, a imaginii noastre de nu tocmai evoluati si toleranti cetateni ai Europei. Dar, fireste, ce conteaza detaliile astea pe langa sfanta indignare a unor suflete curate impotriva celor ce vor sa transforme plaiurile Mioritei in Sodoma si Gomora?

Caci poporul roman, se stie, n-a cunoscut niciodata practicile scarboase si degradante la care se dedau acesti degenerati, exceptie miraculoasa daca ne gandim ca, dupa datele stiintifice valabile in toate celelalte regiuni ale lumii, patru la suta dintre barbati si doi la suta dintre femei sunt pretutindeni homosexuali din nastere. Cum sa ne mai indoim ca suntem un neam ales si binecuvantat? Ciobanii din varful muntilor, in curatenia cugetului lor, preferau sa-si gaseasca leac aleanului in preajma mioarelor indragite decat sa se uite necuviincios unul la altul. Sub turcii vestiti prin desfranare ne-am platit adeseori birurile cu baieti abia iesiti din copilarie, dar le plangeam soarta cu lacrimi de sange. La curtile domnesti vestite, ca a lui Radu cel Frumos, giuvanii nu erau prea numerosi, in schimb destul de insistenti, se pare. Cireasa de pe tort e, fireste, trista patanie a popii din „Povestea povestilor“, victima colaterala a ciudatilor stiuleti crescuti in porumbul binecuvantat de insusi bunul Dumnezeu. Caci, vorba ceea, daca n-ar fi, nu s-ar povesti... Cat despre rapoartele din armata de ieri si de azi, ce vorbesc despre violarea racanilor de catre ofiteri, ca si despre cele ce se petrec in puscarii, chiar si-n mijlocul neamului nostru neintinat, sociologii ar avea destule de spus.

Nu e deloc in intentia mea sa-mi denigrez poporul. Dimpotriva, toate acestea arata ca suntem un popor normal, ca toate celelalte. Caci un popor fara homosexuali nu poate fi decat rezultatul monstruos al unei politici de exterminare. In epoca nazista, pe langa evrei, artisti modernisti si tigani, homosexualii erau si ei considerati fiinte degenerate si au luat in consecinta drumul cuptoarelor. Am vazut eu insumi, la Sachsenhausen, la nord de Berlin, sute de fotografii de homosexuali (cu stea roz in piept) ucisi in acel lagar. In realitate, homosexualitatea nu este o chestiune de moralitate, ci un fapt deopotriva biologic, social si cultural, manifestat in toate timpurile si la toate popoarele. Nu e o monstruozitate sau o anomalie, ci de multe ori, mai ales in societatile intolerante, un stigmat infamant si o sursa de mare suferinta morala pentru cel care-l poarta. Exista numeroase relatari despre oameni, unii celebri, care-au luptat intreaga viata cu sentimentele de culpa si remuscare capatate de pe urma „anormalitatii“ lor.

Biblia, din care cei mai multi dintre cei care ii urasc pe gay citeaza repetatele cuvinte ale lui Iehova catre poporul evreu: „Sa nu se afle homosexuali printre voi“, e o carte prea minunata, prea tulburatoare ca gandire si expresie ca sa fie vulgar redusa la cateva clisee. Povestea din Sodoma se refera mai ales la desfrau, indiferent daca homo- sau heterosexual. Caci printre gay exista si desfranati, si asceti, ca si printre „normali“: Da Vinci sau Wittgenstein, desi invertiti, au dus o viata ireprosabila si au fost spirite de o noblete de neatins. E pacat ca o carte atat de universala ca Biblia sa genereze, cum a generat cand a fost ingust interpretata, antisemitism, misoginie si homofobie.

In tarile mai decente ale lumii, gay-ii, travestitii si lesbienele sunt priviti ca niste exuberante pete de culoare intr-o lume uniformizata. Paradele gen Gay Fest, in unele locuri adevarate carnavaluri, sunt atractii turistice si ocazii de divertisment. Din pacate, multi dintre noi, cei din Estul impotmolit in prejudecati, nu avem fata de acesti oameni, oameni pur si simplu, nici mai buni si nici mai rai decat noi, decat cele mai primare reflexe de represiune.

N-am nicio indoiala ca destui forumisti vor comenta, in urma acestui articol, lungimea parului meu in poza alaturata. Imi pare rau sa-i dezamagesc: am fost de cand ma stiu cel mai banal iubitor de femei. Dar nu trebuie sa fii evreu ca sa condamni Auschwitz-ul si nici negru ca sa condamni Apartheidul. Ajunge doar sa ai simpatie si compasiune pentru semenii tai, chiar daca nu-ti seamana.

Integral in EvZ.























473 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Ce poti sa ceri de la un scriitoras "la moda" (Vineri, 23 mai 2008, 9:46)

    Unu' [anonim]

    Corect politic, pseudointelectual, un mazgalici la moda... la asa "autor" asa idei...
  • +1 (1 vot)    
    eu insumi (Vineri, 23 mai 2008, 10:13)

    adi [anonim]

    "Am vazut eu insumi, la Sachsenhausen, la nord de Berlin, sute de fotografii de homosexuali (cu stea roz in piept) ucisi in acel lagar."

    fraza asta m-a dat cu totul peste cap ... care ar fi rostul ei?????
  • +1 (1 vot)    
    Mars pentru anormalitate? (Vineri, 23 mai 2008, 10:15)

    Cornel [anonim]

    Nu inteleg atitudinea asta pro gay / homo / lesbi, a unui om, asa cum declara el insusi, banal iubitor de femei (cate 3, 4 odata?, in grup?, sado-maso?).
    Nu vi se pare domnule Cartarescu, ca toata abureala asta homo este ceva imprumutat (din pacate) din curatul capitalism etalat in toata splendoarea lui in occident? Nu credeti ca in spiritul neamului romanesc, aceste manifestari vor ramane de-a lungul timpului ca fiind niste erori genetice umane, condamnabile de majoritatea oamenilor adevarati? (nu ma refer la animalele-oameni aici).
    Din pacate, incet, incet, trebuie, vrem nu vrem, sa recunoastem ca, desi traim in secolul 21, din viteza acestuia, nu reusim sa gasim timpul necesar si rabdarea si sinceritatea de a recunoaste ca omul involueaza, atat in plan spiritual, cat si din punct de vedere comportamental, spre stadiul de hipecantropus erectus, sau oricare dintre cele care contin ''homo'' in ele, iar intr-un final va ramane numai atat din el - MARELE HOMO.
  • -1 (1 vot)    
    pare ca se inmultesc idiotii..... (Vineri, 23 mai 2008, 10:39)

    johnny [anonim]

    daca citesti comentariile unor frustrati de la articolele despre gay, din orice ziar on line, te crucesti si fara sa fi crestin. au probleme de erectie sau care-i explicatia de se pun pe injurate in ultimul hal, invocand totodata biblia.
    un singur mesaj pentru ei: sunteti jenanti fratilor, relicvele unui trecut nefericit.
  • +1 (1 vot)    
    De ce mars pe strazi? (Vineri, 23 mai 2008, 11:19)

    nu inteleg!!! [anonim]

    Nu inteleg de ce homosexualii si lesbienele trebuie sa marsaluiasca pe strazi. Ce vor? Sa intemeieze familii legal? Sa adopte copii? Ok. Atunci daca tot vorbim de libertati totale, pe cand un mars al zoofililor? Abia astept sa vad un om si o capra marsaluind pe strazile Bucurestiului pentru a obtine dreptul sa infieze un copil de exemplu, nu?

    Nu zice nimeni sa nu existe homosexuali sau zoofili sau lesbiene, sau mai stiu eu ce, insa nu cred ca este o idee buna sa dam exemplu copiilor nostri toate anomaliile si sa le prezentam ca pe ceva normal. Nici nu stii cand iti vine baietelul acasa si-ti zice ca are un iubit si ca e gay, ca asa a vazut la televizor si a inteles ca gayii sunt cei mai sensibili si iubitori oameni, iar el e romantic si deci se regaseste intre gay.

    FRATILOR!!! GAYILOR!!! Nu distrugeti sanatatea unei societati cu anomalii! Daca voi sunteti gay, f bine, insa nu ne obligati pe toti sa va vedem dezbracati pe strazi!
    • 0 (0 voturi)    
      re: De ce mars pe strazi?! (Vineri, 23 mai 2008, 16:08)

      MLZ [anonim] i-a raspuns lui nu inteleg!!!

      Daca vrei sa-ti educi copii cat mai "complet", tocmai trebuie sa te bucuri de mars.

      Ai ocazia sa-i duci si sa le arati aceste "ciudatenii" si sa-i previi in privinta lor. Daca nu-i vezi nu inseamna ca nu exista si ca nu sunt un pericol (orice inteles ai da acestui cuvant) pt copilul tau!

      Sau esti genu' care nici despre sexualitate nu-i spui nimic si ti-e peste mana sa-i zici de prezervative, ... te rogi doar sa nu vina acasa cu vreo venerica sau mai rau .....


      PS: Sunt heterosexual convins.
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Vineri, 23 mai 2008, 12:14)

    Aurel [anonim]

    Marquez spunea ca "Tot ce se petrece are un sens".
    Care o fi sensul acestei ........?
  • +1 (1 vot)    
    Homosexuali din toate, tarile uniti-va! (Vineri, 23 mai 2008, 16:00)

    Victor Roncea [anonim]

    Eventual la Cartarescu acasa...
    dar nu in public!
    Spatiul public apartine intregii natiuni, majoritar crestin-ortodoxe, oricati clabuci la gura ar face unii din cauza asta. In plus, il asigur eu pe Cartarescu, nici musulmanii nici evreii nu agreeaza agitatia homosexuala. Vezi cum au fost intampinati la Ierusalim...
    Mai mult, CNA interzice exhibitii sexuale in timpul zilei, la televizor, unde au acces si copiii.
    De ce Primaria trebuie sa permita exhibitionismele homosexualilor in miezul zilei, in spatiul public si, implicit, canalele de stiri sa le preia, fara discernamant si fara aviz la adresa minorilor?!
    Nu guverneaza democratia, deci regula majoritatii, in Bucuresti?
    In ce priveste Biblia, se vede ca Cartarescu a prins cursul marxist al lui Manolescu despre cartea fundamentala a omenirii.
    O scurta lectia nu i-ar strica:
    In Vechiul Testament, evreiesc, pacatele de homosexualitate si de bestialitate erau pedepsite prin moarte: Lev. 18.23; 20.15,16; cf. Deut. 27.21. Cea mai mare problema este cu homosexualitatea: Lev. 18.22; 20.13. Cuvantul sodomie vine de la orasul din Geneza 19, distrus de Dumnezeu, in mare parte din cauza homosexualitatii. In Noul Testament, Biblia este explicita cu privire la homosexualitate: Romani 1 24-27; 1 Corinteni 6.9-11; Matei. 11.8; Luca. 7.25; 1 Timotei 1.10.
    Islamul, la fel, interzice homosexualitatea: “Oare mergeti voi la barbatii din toate lumile/Si lasati voi muierile pe care Domnul vostru le-a creat pentru voi? Voi sunteti un neam de nelegiuti!”
    Capitolul As-Su’ara,versetele 165-166 din Coranul cel Sfant.
    Sa mai puna Cartarescu mana si pe carte nu numai pe pix ...
  • -1 (1 vot)    
    @Victor Roncea (Vineri, 23 mai 2008, 16:34)

    ciprian [anonim]

    Va propun un exercitiu de imaginatie: daca cei patru care au scris Evangheliile erau greci si nu evrei, credeti ca s-ar fi referit tot asa la relatiile homosexuale?
    Pe de alta parte, cum se face ca Isus nu a mentionat ABSOLUT nimic de gay?
  • -1 (1 vot)    
    ma refeream de fapt... (Vineri, 23 mai 2008, 16:46)

    ciprian [anonim]

    la celelalte "carti" ale bibliei cum ar spune unii credinciosi si nu la Evanghelii, intrucat draga Victor, in Evanghelii nu exista referire directa la gay.
  • -1 (1 vot)    
    Precizare pentru d-l Roncea (Sâmbătă, 24 mai 2008, 19:48)

    Aurel [anonim]

    1. Pentru a pastra acuratetea analizei ,precizez ca democratie nu inseamna regula majoritatii si este echivalent cu ceea ce rezulta din combinatia dintre doua cuvinte grecesti:
    - demos = popor,
    - cratos = putere

    2. Si pentru ca insistati pe tema biblica, explicati de ce multi asazisi "slujitori ai Domnului" ( ma refer la preoti catolici si chiar ortodocsi) sunt homosexuali.
  • +1 (1 vot)    
    Homosexuali din toate tarile, uniti-va!? (Duminică, 25 mai 2008, 3:43)

    Victor Roncea [anonim]

    Hai ca nu s-au prea unit: desi Accept a anuntat 1000 au fost doar 100 de homosexuali, 100 de ziaristi si fotojurnalisti si 1200 de jandarmi si politisti. Sau astia din urma erau si ei... homo?