Opinii pe Net: Guvernul Romaniei: lasitatea aliata cu incompetenta

de C.T.     HotNews.ro
Luni, 22 decembrie 2008, 4:45 Revista Presei | Opinii/Analize

Dorin Petrisor  inventariaza Lasitatiile lui Catalin Predoiu: "În fapt, cea mai evidentă trăsătură de caracter a domnului ministru Predoiu pare a fi laşitatea. O demonstrează comportamentul său public în cele zece luni de mandat. A lăsat conducerea DNA sub semnul interimatului, deşi, conform legii, era datoria sa de ministru să facă propuneri rezonabile în acest sens. După ce Monica Şerbănescu a fost respinsă atât de CSM, cât şi de preşedintele Băsescu la şefia DNA, Predoiu n-a mai catadicsit să caute o soluţie, lăsând în sarcina viitorului ministru alegerea respectivă. Mai mult, la Secţia a II-a a DNA, după expirarea mandatului lui Doru Ţuluş, Predoiu nici nu s-a mai ostenit să caute o soluţie. A lăsat-o pe Laura Codruţa Kövesi să-l numească interimar pe Ţuluş, aşa cum s-a întâmplat şi cu Daniel Morar. Predoiu a dovedit laşitate şi în cazul generalului Dan Voinea. Deşi Kövesi i-a solicitat public ministrului revocarea din funcţie a lui Dan Voinea, descoperit cu grave neglijenţe în urma controlului de fond efectuat la Secţia Parchetelor Militare, Predoiu a evitat să adopte o soluţie".(integral in Cotidianul)


In schimb, Mircea Marian considera in,  Doamna Udrea ne invită la mănăstire, ca nu nominalizarea lui Predoiu la Justitie reprezinta cea mai mare problema a guvernului ci numirea Elenei Udrea in fruntea Turismului. "Nu sunt un mare admirator al lui Stolojan, dar cred că trebuie să acceptăm faptul că avea nişte colaboratori competenţi, cel puţin prin comparaţie cu ceea ce a recrutat guvernul Boc. Ce asemănare poţi să găseşti între fostul ministru de finanţe, Ionuţ Popescu, şi activistul PCR Pogea? Popescu, cel care a legiferat cota unică, nu a primit niciun telefon de la liderii PDL, după ce s-a terminat campania electorală. Andreea Vass poate că pare o oportunistă, dar este doctor în economie şi are un stagiu de pregătire la Stanford. Vass a scris mai multe lucrări de economie decât a citit Elena Udrea toată viaţa ei. Nu racolarea lui Predoiu la Justiţie, nu numirea unei nulităţi la Interne sau a trepăduşului lui Mazăre la Mediu mă enervează cel mai mult. Prezenţa în acest cabinet a doamnei de Pompadour este cea mai mare sfidare pentru naivii care - ca mine, recunosc! - credeau că PDL va aduce la putere un plus de competenţă şi de cinste. Pur şi simplu mi se pare inacceptabil ca această persoană, ale cărei apariţii publice au oscilat între penibil şi banal, să fie ministru. Nu mai vorbim de faptul că doamna respectivă are afaceri în turism, ceea ce o duce într-un evident conflict de interese. Dânsa crede că-şi va salva reputaţia dacă îi va plimba prin străinătate pe vreo câţiva ziarişti flămânzi şi-şi va aranja apariţii televizate alături de morsele competente cu care are relaţii personale. Mi-e teamă că singura speranţă pentru ca această doamnă să-şi salveze sufletul este să apuce ea însăşi calea turismului ecumenic". (integral in EvZ)


Tom Gallagher argumenteaza in Ego sau principii, asta-i intrebarea, ca pozitia partidului condus de Emil Boc devine din ce in ce mai fragila. "Dupa ce Theodor Stolojan a renuntat la premierat, destule voci au presupus ca gestul va conduce, inevitabil, la destramarea acordului de coalitie dintre PSD si PDL. Dar PSD a ramas imperturbabil, acordand-i partenerului de coalitie ragazul necesar pentru a se lupta cu demonii sai interiori si acceptand, intr-un final, alternativa Emil Boc cu destula afabilitate. Nici nu ar fi avut motive de revolta fata de emergenta acestuia, Boc fiind un politician lipsit atat de experienta economica, cat si de credibilitatea si popularitatea lui Stolojan. Solutia a constituit, de fapt, o adevarata mana cereasca pentru tovarasii transformati in capitalisti care si-au asigurat, cu putine zile inainte de Craciun, jumatate din ministere, augmentandu-si in plus puterea detinuta in Parlament, CSM si Curtea Constitutionala gratie membrilor, respectiv simpatizantilor prezenti in aceste structuri. Judecand dupa degringolada de saptamana trecuta, PDL nu se prezinta nicidecum intr-o forma atat de buna incat sa poata rezista neclintit potentialelor cerinte venite din partea celor mai agresivi si inventivi ministri pesedisti sau ale aliatilor acestora. PDL pare deocamdata compus dintr-o serie de factiuni galcevitoare, preocupate sa interpreteze fiecare in felul ei instructiunile venite de la Cotroceni sau, ocazional, determinate sa pretinda a nu fi auzit megafonul prezidential". (integral in Romania libera)




















1248 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Guvern de doi lei ! (Luni, 22 decembrie 2008, 12:24)

    Viorela [anonim]

    Este cea mai mare umilinta sa te afli in subordinea elenei udrea la Ministerul Turismului ! Are un vocabular limitat, nu cunoaste care sunt tarile membre ale Uniunii Europene ! Va imaginati ce turism va face aceasta individa ?! Mare Rusine !
  • 0 (0 voturi)    
    jenant (Luni, 22 decembrie 2008, 13:31)

    mim [anonim]

    dar de ce sa nu promovam turismul sexual? e si asta o alternativa de iesire din criza...
    si acum sa vorbim serios, cand am auzit-o ca intentioneaza sa construiasca niste insulete in largul plajei de la mamaia mi-a venit sa sparg televizorul (este prima criza de acest fel pe care am avut-o). cand toata lumea e preocupata de ziua de miine si de implicatiile crizei economice asupra familiei lor este obligatoriu sa fie o desteapta care se piaptana. bai frate, si nici macar nu este frumoasa, calitatea ei este ca se imbraca bine.
  • 0 (0 voturi)    
    O secventa din trecut ce ma infioara- Paler despre (Luni, 22 decembrie 2008, 13:57)

    tizul [anonim]

    ...tandemul Boc & Basescu:

    http://nucredetzi.ablog.ro/2008-12-22/paler-despre-boc-si-base.html
  • 0 (0 voturi)    
    shorici (Vineri, 2 ianuarie 2009, 19:58)

    joe [anonim]

    Aceiasi lupi dar cu parul schimbat. Politicienii nostri de azi ,in majoritate sunt o adunatura de hoti si de talhari ,fara pic de rusine fata de aceasta tara care se taraste in mizerie. Parlamentul este plin de porci, lupi,lei si o multime de boi,care nufac altceva decat sa doarma in fotolii moi si sa viseze la cum vor mai fura tara.Orice insulta adresata acestor personaje protejate de lege ,e prea mica in comparatie cu purtarea lor ,furand aceasta tara ne fura pe fiecare dintre noi cei de rand si ne impun tot felul de legi absurde menite sa le protejeze afacerile si nu sa ajute omul de rand care este baza. RUSINE
    Noi nu putem cumpara masini luxoase din bugetul romaniei,deabia putem incropide un la mana a doua pe care o cauta m cat mai buna nu orice rabla, dar asa le scadeau afacerile si din nou au dat cu mucii in fasole cu o lege de c....
    RUSINE inca o data celor cu onoare de parlamentar care omoara oameni nevinovati cu masinile lor lluxoase ,fug de la locul infractiunii si arunca vina pe altii ,halal educatie.
  • 0 (0 voturi)    
    mai bine zis mafia romaniei (Joi, 8 ianuarie 2009, 17:28)

    macovei danut [anonim]

    ce guvern e asta ca si toate de pina acum?Un guvern adevarat trebuie sa se zbata impreuna cu parlamentul cu senatul si presedintele tari sa scoata tara asta din aceasta criza ce persista din 1996.promit pina cind se vad in functii si dupa aia nu mai au resurse financiare.toate institutiile statului la nivel inalt sint formate din mafioti ce se agata de imunitate si i-si permit sa calce in picioare onoarea poporului roman care a sperat permanent in schimbare dar pina la implinire mai trec generatii
    nu stiu cum pot sa iasa in fata omeniri mintind si pronitind multe
    nu sa sc himbat nimic nici cu justitia dureaza procesele ani de zile asa au facut toti judecatorii si advocatii averi colosale asa se spala bani de la UE cu niste lucrari care nu au nici un rost si nici macar nu se termina.
    Oare cit o sa mai dureze pina ce se trezesc oamenii la realitate si fac o adevarata revolutie fara sindicate ca si ei fac parte din mafie ati vazut cum au ajuns lideri sindicali primministri si ministri.
    sa va fie rusine ca au plecat toti tinerii din tara pentru a putea intretine pe cei de acasa si cazul meu stau in italia si copii sint in romania
    sa va ia dracu de guvernanti parlamentari si senatori sint bucuros sa asist la funeraliile domniilor voastre
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule Boc (Sâmbătă, 10 ianuarie 2009, 16:25)

    Stefanescu [anonim]

    Este atat de simplu sa aplicati Ordonanta doar la cei cu pensii de 150 mil care lucreaza si la stat si mai au 150 mil , deci au 300 mil pe luna,rusine sa le fie, e domnule Boc, la astia trebuie sa aplicati ordonanta.Si va intreb domnule Boc acesti oameni care si au marit salariile intr un an foarte mult iar apoi au iesit la pensie cu legea speciala nu este furt? ei nu au cotizat pentru aceasta pensie 40 de ani cum am cotizat noi ceilalti oameni din Romania, deci noi toti suferim ca sa le dam acestor barosani pensii foarte mari.De ce nu interziceti aceste legi speciale? sa iasa si ei la pensie pe baza de punctaj.Deci ei si au crescut salariile foarte mari si sistemul le a permis, apoi au iesit la pensie cu 80% din salariul pe ultima luna, bravo, apoi lucreaza si la stat.Cand au cotizat ei la fondul de pensii pentru o pensie de 150 mil? de ce ne au furat oamenii astia banii de la buget atatia ani? cine le a permis, sistemul? acum tot sistemul sa faca dreptate. Au pensie si salariu mai mari ca dvs si ca dnul presedinte, cum mai puteti tolera asa ceva? eu va rog sa vedeti daca au cotizat acest oameni la fondul de pensii pentru asa pensii mari iar acea lege speciala e o smecherie., sa li se aplice si lor punct de pensie ca la noi domnule Boc, nu mai permiteti asa ceva ca din cauza astora suntem saraci.Va rog domnule Boc sa nu renuntati, faceti dreptate acestui popor, tine de bun simt, e o mare rusine, ei sa ia o traista de bani cu legile lor speciale iar noi sa primim pensii dupa punctaj, adica ei nu au cotizat ca si noi? cand au cotizat ei pt asa pensii mari ca pe vremea lui Ceausescu cotizam toti la fel, ne au pacalit atatia ani, va rugam sa dati o lista cu acesti mahari care si permit si pensii asa mari si salarii si sa egalati intr un fel, nu este posibil ca noi sa i tinem luna de luna pe pensii asa mari dintr un buget sarac, va rugam sa faceti dreptate si sa nu renuntati, sa termine cu abuzurile si cu acest huzur.Va multumim.
  • 0 (0 voturi)    
    ilegalitati (Miercuri, 25 februarie 2009, 1:46)

    ion [anonim]

    documente publice emise de primarul din Banesti jud. Prahova ce contin ilegalitati.Sa fie vorba de abuz in serviciu in dauna comunitatii?
  • 0 (0 voturi)    
    cum este stapanul asa si sluga (Vineri, 27 februarie 2009, 9:52)

    haldy [anonim]

    daca Basescu si-a numit fata mica sefa la PDL tineret, si Boaca si-a adus consilieri tot neamul sau. sa mai zica cineva ca nui coruptie la virful PDL, ca pestele de la cap se inpute...
  • 0 (0 voturi)    
    pt. dl boc (Miercuri, 4 martie 2009, 12:09)

    irina [anonim]

    sunt din ce in ce mai dezamagita de acest guvern in care am crezut . Ati gasit solutia sa faceti rost de bani pt. pensii ,vreti sa mariti varsta de pensionare la 75 respectiv 60 de ani , ca sa nu mai apucam sa ne pensionam . Cum este posibil? Pe cei cu pensii si salarii nejustificate I-ati uitat desi ati promis ca puneti capat dezmatului pe banii nostrii. M-am convins inca o data ca aceasta criza este suportata numai de cei multi si cu bani putini.Sa va fie rusine
  • 0 (0 voturi)    
    s-ar putea,daca s-ar vrea (Luni, 23 martie 2009, 19:18)

    nic [anonim]

    nu se doreste simplificarea si eficientizare legilor prin care societatea romaneasca ar deveni deo calitate mult mai buna,in dauna celor interesati de actuala situatie,care au creat un sistem legislativ miselesc,sa nu poata fi trasi la raspundere.Vinovati sant cei care au facut legile si noi care i-am votat si-i suportam cu nepasare pe acesti tradatori ai neamului romanesc. Numai Dumnezeu daca ne mai scapa de ei.Asadar sa ne rugam cu staruinta si nadejde,in acest post,pentru binele tarii si al neamului romanesc,toti cei cu credinta adevarata in puterea Divina.Uniti in credinta v-om invinge toti vrajmasii de pretutindenea.
  • 0 (0 voturi)    
    diverse (Duminică, 12 aprilie 2009, 22:54)

    gogu sfintu [anonim]

    --In loc sa platiti miliarde(lei vechi) unui SRL (al cui o fi ?) , pentru campania de lamurire a populatiei sa iasa la vot la alegerile pentru presedentie in toamna anului 2009 , nu ar fi mai simplu sa dati o ordonanta de urgenta (asa cum faceti atunci cind "interesele o cer" ) care sa statueze odata pentru totdeauna obligativitatea participarii la vot in Romania ? , de ce in alte state ale uniunii europene se poate ? , sau ma-nsel eu si noi nu facem parte din UE ? --De ce nu se legifereaza falimentul personal ? , nu va lasa bancherii ?
  • 0 (0 voturi)    
    profesorii din Romania (Joi, 30 aprilie 2009, 19:56)

    iulia profa [anonim]

    Problema cu sistemul de invatamint di Romania este mult mai profunda si de multa vreme. Din cauza salariilor mici de multi ani incoace, nu vin sa predea decit toate proastele care nu au putut sa se angajeze in posturi mai banoase. Si astea sunt cele care dau note proaste si tipa. Salariile sunt intradevar prea mici si pun in felul acesta si pentru motivele mentionate mai sus, se pune in pericol educatia copiilor nostrii. Acest luctru este grav cu bataie lunga fiindca acestia sunt viitorii analfabeti ce vor conduce Romania!!!