Cei uitati de Basescu (de Catalin Tolontan)

de Catalin Tolontan     Tolo.ro
Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 19:52 Revista Presei | Opinii/Analize

Presedintele invitat azi la dialog pe presa.nu. Inregistrarea curge pe basescu.ro. Andrei Gheorghe e foarte bun. “O, Zeus!”, exclama el, cind Basescu scapa, nefericit: “Eu ingadui libertatea presei si o sa o ingadui si in urmatorul mandat”.

Presedintele nu prinde toate nuantele moderatorului, dar e, oricum, mult mai relaxat. Stafful i-a gindit o campanie de umanizare. Buna idee. Acelasi staff pe care Traian Basescu il cearta, prin ricoseu, cind ii imputa “foarte proasta organizare a dezbaterii televizate de vineri seara”. Discutia ajunge la moguli. “Sarbu de la ProTV e mogulul bun?”, intreaba Gheorghe. “Sarbu e un pro-occidental”, raspunde invitatul. Adevarat! “Sarbu a fost echidistant si s-a tinut departe de politica”, adauga presedintele. Fals!

E 12 decembrie 2004. Bucurestiul si celelalte orase mari au iesit in strada. In ultimul efort al manipularii favorabile lui Adrian Nastase, institutele de sondaje indica un rezultat egal al alegerilor: 50% – 50%. Lumea cloloteste. Nu s-a mai intimplat asta din 1996, cind oamenii s-au strins sub balconul Primariei, ca sa asculte, infiorati, discursul lui Emil Constantinescu. Cistigase! Asta simte multimea si acum, in pofida cifrelor afisate de toate televiziunile. “Basescu presedinte!”, striga Piata Universitatii, colorata in portocaliu.

Televiziunile transmit live. Celelalte orase simt momentul si ies si ele. Se umplu pietele din Cluj, Timisoara, Iasi, Arad, Sibiu… Pina si Antena 1, televiziunea “mogululului brutal Voiculescu”, cum spune azi Basescu, tine camerele pe forfota umana care insoteste, pina tirziu, numaratoarea voturilor. Un singur post nu transmite: ProTV. Sunati de sus, cei din Pro aleg sa difuzeze Miss Univers . Angajatii lasa capul in jos. Poarta camasi, esarfe sau cravate portocalii, o rebeliune cromatica impotriva politicii explicite favorabile PSD si lui Adrian Nastase. ProTV face in acea seara un nanorating, 2 puncte de audienta, logic fata de optiunea de a evada din realitate si umilitor pentru prestigiul televiziunii care contribuise decisiv la democratizarea Romaniei. Dupa citeva zile, continua ocultarea victoriei lui Basescu. ProTV e singura televiziune care nu difuzeaza live primul discurs din Parlament al presedintelui ales.

Noaptea de 12 decembrie nu a fost decit apogeul ingenunchierii sistematice a postului. Ani de zile, statia fusese la dispozitia discreta sau fatisa a lui Nastase, parte a procesului aproape unanim de subordonare a presei prin cumparare cu publicitate de stat sau favoruri fiscale. In 2004, Teo ramasese masca atunci cind imagini din emisiunea sa de Craciun  de cu un an inainte cu familia Nastase ajunsesera in SPOTUL ELECTORAL AL CANDIDATULUI PSD+PC! Nastase batind la tobe in studioul ProTV, moment inserat in spotul politic, niciodata nu se mai intimplase asa ceva. Sau Sarbu participind din culise la lansarea candidaturii lui Mircea Geoana in cursa pentru Primaria Capitalei, tocmai impotriva lui Traian Basescu. Fara precedent. “Sarbu nu a facut propaganda”, zice Basescu acum.

A uitat presedintele? A uitat, alt exemplu ocultat tot de el, ca Ion Cristoiu, pe care l-a laudat vineri seara, intr-o alta emisiune buna la B1TV, “ati fost echilibrat in campania din 2004″, a uitat asadar ca Ion Cristoiu scria in noiembrie 2004 editoriale in ziarul vrincean al baronului PSD, Marian Oprisan. Editoriale in care explica de ce Nastase trebuie reales!

Povestea nu e despre Sarbu sau Cristoiu, doi oameni ale caror merite sint imprescriptibile in istoria presei. Povestea este despre cravatele si camasile portocalii ramase acum in dulap, despre oamenii care le-au imbracat in 2004, despre ziaristii  de la Evenimentul Zilei, Academia Catavencu si Gazeta Sporturilor, azi pare neverosimil, dar acesta e adevarul!, ramasi singuri atunci. Povestea e despre Costi Rogozanu, Mircea Dinescu, Doru Buscu, Stelian Tanase, Alina Mungiu, Andei Plesu, Mircea Toma, Cosmin Alexandru, Cristian Parvulescu, Alex Leo Serban, Adriana Saftoiu si multi altii. Sute de mii sau poate milioane de tineri, de intelectuali, de oameni care muncesc, nu dau vina pe stat pentru propriile  greutati si care n-au cerut sa fie ingaduiti de nimeni!

Acesti oameni isi amintesc minute, cifre, documente si momente pe care Traian Basescu pare ca le-a uitat. Isi amintesc cum si-au riscat, la propriu, prestigiul, sanatatea, locurile de munca si siguranta, isi amintesc dupa-amiaza incordata de 12 decembrie 2004, vibrind de mailuri si sms-uri, de taximetristii cu ochii bulbucati, “nu se poate, dom’le hai la vot ca ne fura Nastase!”, pentru ca fara acea mobilizare digitala si emotionala a tineretului urban Traian Basescu nu ar fi ajuns niciodata presedintele Romaniei.

Citeste articolul complet si comenteaza pe blogul lui Catalin Tolontan


Citeste mai multe despre   



















6123 vizualizari

  • +19 (43 voturi)    
    asa, si? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:23)

    gogu [anonim]

    daca ai vrut sa spui ca si acum e momentul sa ne mobilizam in favoarea lui Basescu ca in 2004 sau si mai si, ai dreptate.

    daca nu, nu
    • +3 (5 voturi)    
      Pai nu sunt vorbe in vant, PSD fura pe bune! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:35)

      and [anonim] i-a raspuns lui gogu

      Nicio minciuna in "ne fura Nastase". PSD asta a facut dintotdeauna. A furat! Si asta continua si azi sa faca, culmea, tot in lupta impotriva lui Basescu. Probabil cu gandul ca a2a oara va merge...dar sa speram ca NU. ca nu va merge nici de data asta
  • +23 (39 voturi)    
    cei uitati de Dl Tolontan (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:37)

    zenboy [utilizator]

    corect, Basescu ne-a aratat de multe ori ca este doar un politician uns cu toate alifiile, care nu se sfieste sa minta cu nerusinare pentru a iesi din ipostaze defavorabile. mai are si un mare defect profesional, inghite cu greu diferentele de opinie - ia personal criticile si priveste dusmanos la oricine nu e de acord cu el.

    dar...

    pozitia lui in orice problema serioasa e de cele mai multe ori informata, rationala, pragmatica, concreta, modernista.

    acum spuneti-ne si de contracandidatii lui: ce ne ofera in loc in afara de gargara, mistocareala si atacuri la persoana?

    altfel, daca nu avem ceva mai bun sa punem in loc, sa nu-l atacam doar ca sa nu mai fie votat - focalizati-va putin pe alternative, s-ar putea sa va sperie mai tare...
    • +18 (34 voturi)    
      inca ceva (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:09)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui zenboy

      Se pot spune multe despre Basescu dar nu poate nimeni nega (desi antenele incearca zilnic sa arate contrariul) ca marinarul este propriul lui stapan. Daca maine coboara Dumnezeu din ceruri si ii spune sa il puna pe Johannis premier, Basescu ii arata constitutia Romaniei si il trimite la plimbare. De asta am incredere ca daca poate sa faca ceva bun pentru tara nu va sta pe ganduri (a si zis-o, el se bate sa puna in aplicare ce crede ca este necesar).

      Se poate spune acelasi lucru despre contracandidatii lui? Ma indoiesc.
      • -12 (16 voturi)    
        hm (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:11)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        Asa a facut si cand a venit FMI-u si ne-a bagat imprumutul pe gat ? Sa fie satana mai tare decat Dumnezeu ? :)
        • +2 (2 voturi)    
          gigiga: (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:35)

          Danut D Deleanu [utilizator] i-a raspuns lui gigi

          @ Daca asa de rau este vazuta operatiunea: Imprumut FMI,de ce este facut vinovat Basescu de plecarea delegatiei fondului si amanarea imprumutului! Mai ales ca imprumutul intern la dobanda mare este in folosul Mogulilor ca nu baba Safta cumpara bonuri de trezorerie.DDD
  • +20 (34 voturi)    
    hmmmm (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:47)

    marius [anonim]

    domnule Tolontan credeti ca cei, inca putini, mobilizati pe net la vot in 2004 au contat? nu, tot cei multi, de la tara sau oras, tot aceia au facut ca Base sa iasa. INsa acum chiar conteaza. Si, ca in 2000, nu avem alta varianta decit tot pe el sa il votam. Crin nu are sanse, iar Geoana nu trebuie sa ajunga presedinte. Sa va mai spun de ce?
    • 0 (0 voturi)    
      Propaganda PDL de catva timp incoace (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:07)

      a_claudiu [utilizator] i-a raspuns lui marius

      Nu-l votati pe Crin ca nu are sanse iar Gioana e rau. Eu votez Crin. Geoana e intradevar rau.
      • 0 (0 voturi)    
        gresesti amice (Miercuri, 22 iunie 2011, 8:09)

        costa [anonim] i-a raspuns lui a_claudiu

        Nu este propaganda pdl, ce se intimpla acum este limpezirea apelor, deschisul ochilor. Bineinteles ca nu comentez optiunea ta.
  • +21 (25 voturi)    
    Q&A (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 20:52)

    Tomis [utilizator]

    "Sarbu a fost echidistant si s-a tinut departe de politica."

    Nu cumva se referea la ultimii cinci ani? Pentru ca daca este asa (si eu asa cred) inseamna ca ati scris jumatate de articol degeaba.

    "Ati fost echilibrat in campania din 2004". Pe vremea aia asta insemna sa fii echilibrat. Daca ar fi fost ne-echilibrat l-ar fi criticat pe Basescu din toti rarunchii.

    Ati scris articolul asta de parca regretati ca l-ati avut presedinte cinci ani pe Basescu. Inchipuiti-va cum ar fi fost cinci ani cu Nastase daca tot va intoarceti la acele momente din trecut.
  • -9 (21 voturi)    
    Felicitari! (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:02)

    marc73 [utilizator]

    Da, in decembrie 2004 si eu ma starduiam din greu sa explic rudelor, cunoscutilor de ce este imperios necesar sa castige Basescu in fata lui Nastase.
    Dupa un mandat plin de minciuni si vrajba, in care s-a inconjurat de oameni de nimic, acum sunt convins ca este imperios necesar sa nu il mai alegem pe Basescu. Trist este ca alternativa care se prefigureaza, Geoana, nu pare a fi nimic in plus fata de marioneta baronilor PSD.
    Sa aibe Antonescu o sansa sa prinda turul 2? Asta depinde doar de cei multi si nehotarati ...
  • +20 (26 voturi)    
    A uitat (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:11)

    Trojan.H [utilizator]

    La cit de tocat a fost in ultimii ani la tv. mogulilor a uitat ca acum 5 ani sau intimplat lucrurile pe care ni le aduce aminte Tolo.
    A uitat, sau, prin comparatie, i se pare putin cea fost atunci.
    Maine ma imbrac din nou in portocaliu si ma duc sa votez.
    Nu spun cu cine.
  • +3 (13 voturi)    
    Bravo (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:12)

    un roman [utilizator]

    Excelent articol!
  • -8 (20 voturi)    
    nu stiam de faza cu Cristoiu >:) (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:13)

    Codruta N [utilizator]

    Stiam doar ca, incepand de prin 1994, l-am surprins pe Cristoiu lingand orice.

    Oricum: daca in Romania libertatea presei trebuie "ingaduita" de Presedinte, inseamna ca e vai de tzara asta!!! De UNDE si pana unde, Presedintele are vreo atributiune (sau putere) de a "ingadiu libertatea presei"?

    Lui Base i-a iesit pasarica pe gura - dar oricum, nu mai conteaza. "Cei uitati" de el (adica aceia care l-am ajutat in 2004, FARA a fi "de partid" - si de care si-a batut joc in toti anii acestia), cred ca de data asta o sa i-o tragem - sau macar o sa incercam!

    Cativa ani de odihna si meditatie (eventual chiar pe mare, daca ii e dor de ea) n-or sa-i strice - parerea mea >:)
  • +21 (31 voturi)    
    libertatea presei (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:18)

    mar [anonim]

    Aveti senzatia ca presa nu este libera, pai ce se intampla de 5 ani pe Antene si de cca, 2 pe iRealitatea? Ce s-a intamplat in aceasta campanie, a incercat sa cenzureze Basescu pe cineva? A ripostat cineva la dezinformarea si manipularea facuta zilnica cu dorinta nedeclarata dar vizibila de a spala creiere?
    Daca acei ziaristi au disparut sau au trecut intr-a alta liga este problema lor, nu a Presedintelui?
    O parte din ei fac parte din grupul celor care au adus manipularea si dezinformarea la nivel de informatie curenta, au ajuns sa sustina ca negrul este alb si invers.
    Discutia de aseara , pe langa altele de la iRealitatea credeti ca face cinste breslei si deontologiei de ziarist?
    Din pacate pentru cei din tabara Anti, se lucreaza cu materialul clientului in aparitiile publice, si cand dispar cartoanele dispare holograma si apare realitatea nuda, adica in ordinea de aseara:
    1. Geoana forma fara fond.
    2. Crin Antonescu un golanasi su putine informatii raportat la anii petrecuti in Parlament si pentru care cifrele nu reprezinta nimic. De parca economia se bazeaza pe reterorica si discurs , nu pe cifre si analize.
    3. Basescu leader.
    Si inca ceva, ce trebuia sa faca Basescu sa multumeasca pentru dezinformarea si atacul pe care l-au practicat o parte din cei mentionati.
    Trist ca nu intelegeti ca noi consumatorii de media ne-am saturat de dezinformare, de informatii tabloidizate, de manipulare prin presa. Vrem o presa adevarata fara atac la persoana, cu informatii reale, cu optiuni de stanga sau de dreapta prezentate intr-o forma civilizata, fara manipulare prin cuvant.
    • +6 (8 voturi)    
      respectul opiniilor (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:43)

      mar [anonim] i-a raspuns lui mar

      Vedeti ca si voi aceti creierul spalat, nu respectati o alta opinie.
      Pana cand nu vom respectat orientarile si opiniile celor din jurul nostru nu vom fi o societate normala si matura.
      Au trecut 20 de ani de la revolutie si nu ne-am videcat de comunism si tatuc.
      Singura optiune este votul masiv si modernizarea statului, cea ce se intampla in acest moment este rezistenta sistemului si ultima zvcnire.
      Da Basescu merita sa fie presedinte ca este un adevarat leader si are stofa de luptator de cursa lunga.
  • +9 (13 voturi)    
    optiuni (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:20)

    Bea [anonim]

    Nu stiu care era dorinta cea mai puternica in 2004: sa scapam de Nastase sau sa-l alegem pe T Basescu. Acum, va fi aceeasi situatie: in turul 2, Basescu, Geoana. Nastase s-a facut auzit in aceasta campanie, dovada ca simte o speranta.
  • -16 (22 voturi)    
    multumesc, domnule Tolontan (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:22)

    Iulia [anonim]

    Simt ca mi-ati facut si mie dreptate. Intr-adevar: sunt unul dintre aceia despre care vorbiti dumneavoastra. Unul dintre acele sute de mii de oameni simpli, neangajati politic, neplatiti de nimeni sa stea pe net sa posteze non stop pro si contra X candidat, pe care decembrie 2004 l-a prin intr-o institutie de stat puternic politizata. Tin minte emotia, framantarea, calculele, orele pierdute pe net, fara sa mi-o ceara nimeni, in dorinta de a SCAPA de Adrian Nastase. Si bucuria...o da, IMENSA BUCURIE de a vedea ca Basescu castiga. In seara aia mi-am pus o pereche de blugi, o geaca si am fugit in piata... Si am plans. Da, am plans de bucurie...
    Acum, la fel ca acum 5 ani stiu ca trebuie sa SCAP de Basescu... Stiu cu cine voi vota in turul 1, nu stiu cu cine in turul 2, dar sigur va fi un vot impotriva lui Basescu, impotriva dezamagirii crunte care a insemnat pentru mine, impotriva atmosferei de scandal si anormal in care a scaldat tara, impotriva exceselor dictatoriale pe care le-am intuit la Nastase dar nu mi-am imaginat ca le voi vedea si la Nastase, impotriva regilor asfaltului, a afacerilor de familie, impotriva lui Udrea, Berceanu, EBA si a atator si atator incompetenti adusi in prim plan de Basescu
    • -7 (11 voturi)    
      multumesc (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:44)

      taranistu [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      si eu dlui Tolontan. Si cred ca n-as fi in stare sa scriu un comentariu mai bun decat al tau. Ai punctat perfect. Multumesc!
    • +12 (16 voturi)    
      Multumesc, dar nu mersi (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:45)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      Cat de orb trebuie sa fii ca sa nu vezi sursa scandalului din ultimii cinci ani si sa mananci pe nemestecate ce iti dau cei de la Felix si Irealitatea?

      Iti place asa de mult linistea? Voteaza-l pe Geoana, va fi exact ca pe vremea lui Nastase. Dormi linistita, somn usor.
      • -4 (6 voturi)    
        @ tomis (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:03)

        Iulia M [anonim] i-a raspuns lui Tomis

        nici "oarba" nici "patimasa" ci doar scarbita si dezamagita. Dezamagirea e cu atat mai mare cu cat vine de la un om in care am crezut enorm. Dezamagirea ca in jurul lui nu a adus decat scandal si nu e vorba doar de ultimii 5 ani ci de cand a intrat in politica. Dezamagirea ca s-a inconjurat de o clica de oameni CORUPTI asa cum a facut in trecut si Nastase. Dezamagirea ca a trasformat PDL-ul un partid care pe vremea lui P. Roman ( si nu-l admir deloc) era chiar democrat intr-un Partin Comunist in care fiica lui care nu are alt merit decat ca ii este fiica e aleasa in UNANIMITATE... Dezamagirea pentru limbajul de cartier folosit. Dezamagirea pentru atitudinea dictatoriala. Dezamagirea pentru manipulare. Dezamagirea ca e finantat si el de MOGULI ... altii dar tot MOGULI (Casuneanu, Popovici) ...Dezamagirea ca atatia tineri sunt platiti sa stea pe net non stop sa sa "combata". Nu suntem orbi...

        Dupa 5 ani de Basescu, dupa 5 ani in care m-am umplut de SCARBA poate as mai gasi puterea sa-l votez tot pe el de teama unui rau mai mare in cazul in care ar intra in turul 2, ipotetic vorbind al de Vadim sau Becali, dar sa am puterea sa-l mai apar non stop pe forumuri, asta niciodata. Cine o face e clar ca e baiat de campanie si nu vorbesc cu el... E clara disperarea si a lui si a voastra ca va pierdeti PUTEREA disperarea mea e ca-mi pierd ANII....

        Si nu, nu votez cu Geoana .
        • +6 (6 voturi)    
          of Doamne... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:22)

          Tomis [utilizator] i-a raspuns lui Iulia M

          As putea sa incep din nou sa dau argumente pentru toate tampeniile debitate in mass media in ultimii cinci ani. As putea sa demontez cu argumente valide si pertinente, asa cum am mai facut de zeci de ori, ca idei precum "flota", "politica externa falimentara", "scandal", "EBA" sunt niste sf-uri scornite de televiziunile lui Felix si Vantu.

          Stii care este concluzia la care am ajuns, dupa cinci ani? Uneori nu merita efortul. In mandatul lui Basescu ai avut libertate totala sa te informezi din orice sursa doresti, sa ai acces la orice informatie, sa iti formezi propria opinie. Si ce ai facut cu aceasta libertate? Te-ai uitat la antena3 sau realitatea, i-ai lasat pe formatorii de opinie, marii deontologi badea, ciutacu si srs sa iti spuna cum sa gandesti. Frumos mod de a-ti bate joc de libertatea pe care ai castigat-o in 2004.

          Nu ma mai obosesc sa iti spun de ce gresesti, care ar fi bilantul mandatului de cinci ani sau de ce ar mai trebui sa-l votezi inca o data pe Basescu. Nu merita efortul. Ti-ai facut deja alegerea, ai lasat televizorul sa te aiureasca asa cum facea TVR-ul la inceputul anilor 90. Ai absorbit precum buretele ideile altora, ai luat de bune criticile lor si ai refuzat sa iti folosesti propriu creier ca sa aduci propriile tale argumente, pro sau contra. O persoana mai putin influentabila s-ar fi gandit macar o singura data in cinci ani de ce este Basescu supus zi de zi unui bombardament mediatic si i-ar fi trecut prin minte anumite rationamente.

          Ce mai este de zis? Dezamagire? Toti visam in 2004 ca PSD-ul va fi terminat, dar viata este cruda si sistemul nu a putut fi reformat in cinci ani. Si eu sunt dezamagit de multe lucruri din ziua de azi, dar sunt realist - s-a facut atat cat se putea face. Dar nu mi-e scarba de Basescu - stii de ce? Pentru ca zi de zi televizorul imi spune ca ar trebui sa fiu scarbit, ca toti sunt la fel, sa nu merg la vot, etc. Dar eu, din fericire, nu cred in ce-mi serveste mogulul pe sticla, pot sa gandesc si singur.
          • 0 (0 voturi)    
            EBA (Marţi, 23 august 2011, 8:49)

            titi [anonim] i-a raspuns lui Tomis

            Macar in cazul EBA nu ai dreptate.
            Trebuia sa o trimita cit mai departe pentru a nu-i stirbi credibilitatea mai ales ca stia ce are la poarta. credema ca sint ca si tine constantean si stiu ...EBA nu merita bagata in seama darmite sa ma reprezinte in parlamentul europei ...in timp ce alti copii cu facultate cu 2 masterate si un doctorat trebuie sa plece din tara pentru a putea trai.
    • +10 (14 voturi)    
      Gandesti cam patimas si fara sens (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:53)

      Lucius [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      Toti politicienii fura din pacate chiar si prin alte parti ... cel putin in stadiul actual al Romaniei asta e, oricum se imbunatatesti mai ales cu presa libera (care nu era prea libera pe vremea lui Nastase). Realitatea e ca pe vremea lui Nastase si a PSD-ului se fura muuult mai mult (tine minte toate privatizarile).

      Acest tip de gandire "anti Basescu" cu orice pret este jenant, pentru ca trebuie sa te gandesti la cel care iese ... iar cu Geoana te asigur ca nu va fi mai bine (ci chiar semnificativ mai rau). Basescu a facut multe lucruri bune in mandat ... eu iti sugerez sa te gandesti mai adanc.
    • +4 (4 voturi)    
      cu placere (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:15)

      /./ [utilizator] i-a raspuns lui Iulia

      Domnita , spuneti ca a fost scandal nu???Pai si normal ca a fost scandal pt ca alinta Dreptate si Adevar PNL+PD in campanie au pus tunurile puternic pe PSD si asa au reusit sa castige.Ce a facut PNL-ul apoi ????A dat afara PD-ul de la guvernare si au guvernat impreuna cu ePSD.Noroc ca BAse este cel mai bun politician actual si nu sa lasat infrant de mafia Patriciu-Voiculescu-Vantu care a reusit sa il si suspende.
      Domnita, vb de excese dictatoriale, ma rog care sunt acestea???Nu poti vb libera, nu poti injura cand doresti, etc, ce nu poti face??Incercati sa nu vb despre ceva despre care habar nu aveti si despre care il auziti toata ziua la celebrele televiziuni.
      Hai sa vedem si cu cine a venit PNL-ul tau mult iubit.1Remes, arestat pt luare de mita, apropo ce se mai aude de dosar???
      2.Adomnitei, cautati pe net sa vedeti cate gafe a putut face omul acela, asa ceva pt un ministru al educatiei mi se pare de neaccepta.
      3 Cioroianu.YEs, of course , cam atat de la cineva la care ma asteptam mai mult
      4Nicolua, cea care isi duce nepoata sa voteze pt colegi.
      5 Cristian David , loganul de 70000 euro va zice ceva??Probabil nu , nici nu ma asteptam
      6 sotia lui Tericeanu , devine notar public iar drept recompensa primeste sa faca actele pt nou venitul Ford.Dintr-o afacere scoate 1 milion de dolari.
      7.Orban, cel care accidenteaza baut la volan o fetita in bucuresti si fuge de la locul accidentului, tot el afirma ca electoratul lui base din care intamplator fac si eu parte sunt doar drogatii, betivi si tarfele.Acest om e al doilea in PNL.Va mandriti sa votati asemenea oameni ,nu??Sa va mai reamintesc si performanta ca in cei 2 ani de crestere ec de 8% pe an ela reusit sa faca nici mai mult nici mai putin de 5Km de autostrada??
      Ar mai fi si altii dar doar pe astia mi i-am amintit acum.Sa nu uitam NAstase este liber pt ca PNL-ul tau mult iubit a avut grija ca acestuia sa ii ramana imunitatea, desi pt Ritzi s-a putut ridica.
      Afara ploua, Base e de vina!!!!!!!!!!!!!
    • +1 (1 vot)    
      Iulia... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:23)

      Goye [anonim] i-a raspuns lui Iulia

      Am citit comentariul tau de 3 ori. Si-ti respect punctul de vedere.

      Pot sa incerc o paralela cu iubirea? Cand iubesti, n-ai cum sa urasti dupa... Cine iubeste cu adevarat, nu poate sa urasca ulterior.

      Daca in 2004 ai actionat din convingere, fa-o si acum la fel. Fii tu, autentica! Te rog dar sa nu privesti inapoi cu manie... Pentru ca e vorba de tine. Si nu cred ca ai nici un motiv sa te urasti.
  • +18 (20 voturi)    
    Si totusi ... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:37)

    Bogdan [anonim]

    Pe 12 decembrie 2004 nu a castigat Basescu, ci Romania. Tin minte si astazi ca simpla afisare a simbolurilor Aliantei DA se facea asumandu-ti riscuri enorme in plan profesional. Emulatia din jurul lui Basescu venea ca ultim strigat al unei tari ce traia sub teroarea unui PSD condus <magistral> de Nastase. Nu Basescu a atras voturile, ci noi disperati cautam in buletinele de vot numele lui Basescu.

    Acum anii au trecut si tot mai multi se declara dezamagiti de Basescu, insa nimeni nu se mai intreaba cum ar fi aratat Romania anului 2009 cu Adrian Nastase presedinte timp de 5 ani. Basescu ne-a ascapat de Nastase si chiar daca doar asta a fost meritul lui, in ultimii 5 ani, tot merita respectul meu. Basescu a permis unor papitoi care pe vremea lui Nastase erau arestati in strada sau faceau in pantaloni de frica sa se exprime liber pe sticla sau in ziare. Basescu ne-a redat libertatea si dreptul la propria parere.

    Tolontan, este unul dintre putinii care atunci, fatis, a avut curajul sa spuna lucrurilor pe nume. Priviti astazi in jur si vedeti cati neaveniti debiteaza baliverne si nimeni nu le face absolut nimic. Asta-i ceea ce am castigat in ultimii 5 ani. Basescu ne-a readus in lumea civilizata, intr-o iarna grea de 2004 in care Nastase ne-ar fi putut cufunda in bezna istoriei.
    • +9 (11 voturi)    
      felicitari (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:52)

      lsm [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      pentru comentariu, foarte realist! Si ...ca sa fim in spiritul articolului: jos palaria :-)
    • +1 (1 vot)    
      F.corect Bogdan (Duminică, 22 noiembrie 2009, 8:40)

      Aron Deleanu [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Va reamintesc ce vremuri frumoase erau in timpul lu'Nastase! .Cum statea Primul Ministru la taclale cu C.T.Popescu si imparteau sume de bani uriase pentru publicitatea de stat!
    • 0 (0 voturi)    
      esti sigur (Duminică, 22 noiembrie 2009, 16:45)

      tony [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      de unde stii tu unde eram acum iepuras? poate ne era mai bine...l-am votat pe chior....dar ne-a inselat...au ramas indoctrinatii ca tine , care vad in el d-zeu...ce naibii nu vezi ca e fals...ca vrea sa controleze tot...de unde si pana unde ne spune el ca ne lasa presa libera, pai are de ales? atat i-ar trebui sa ajunga sa faca asa ceva, ca o sa ajunga linsat...oricum ii este frica se vede...oricum va pierde...imi pare rau ca i-am adus la putere atunci..in 2004...au capusat pnl-ul...sper sa revina pdl la procentele care ii sunt reale..5-6%...in rest tu bati campii
  • +16 (22 voturi)    
    si scopul articolului? (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:41)

    Anonymous [anonim]

    Tolo esti un jurnalist bun, dar nu inteleg de ce te mananca sa te extinzi din sport ... Basescu e un om ca toti oamenii, are defectele lui. E inconjurat de o sleahta de baieti mai hotomani, are prieteni dubiosi, o fata dubioasa, ce te astepti de la el? Nimeni nu e perfect mai ales oamenii politici ... eu asta nu inteleg, toti s-au obisnuit sa iubeasca un politician, sa fii trup si suflet alaturi de el. Politicienii sunt din start niste lepre din cauza ca sunt "politici"... DAR Basescu chiar a facut ceva in tara asta, a eliberat procurorii, a dat drumul la dosare, a condamnat comunismul, nu a facut compromisuri cu privatizari dubioase, vrea sa reformeze constitutia (cea mai mare problema a Romaniei dupa mine), am intrat in UE .. chestii foarte foarte importante. Restul candidatilor sunt mult sub si la ce pot si la ce vor si sigur la ce vor face (Geoana e un Iliescu cu o personalitate si simt politic mai slabe iar Antonescu e un om gol pe dinauntru care nu stie nimic).
  • +7 (19 voturi)    
    Lista nesemnificativa (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:44)

    valexandru [anonim]

    nume amestecate cu reacredinta.

    Ati gresit destinatarul. Cei care citesc aici sunt oameni informati si au opinii clare .
    Zgomotul unora ca dvs, nu reuseste sa acopere nici ce spune Basescu , nici ce spun ceilalti candidati.

    M-ati convins ca trebuie, musai, sa votez Basescu.
  • +12 (14 voturi)    
    Cei uitati sau...... (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 21:46)

    briza [anonim]

    Si care este "Povestea" "despre Costi Rogozanu, Mircea Dinescu, Doru Buscu, Stelian Tanase, Alina Mungiu, Andei Plesu, Mircea Toma, Cosmin Alexandru, Cristian Parvulescu, Alex Leo Serban, Adriana Saftoiu"
    Eu sunt unul din "Sute de mii sau poate milioane de tineri, de intelectuali" care l-am votat si eu nu am cerut nimic in schimb. Acuma ce ar trebui sa fac?.. conform povestii ar trebui sa intorc spatele si daca este ocazia sa "povestesc" pe la colturi( de ziar sau mese un talk show-uri) orice, numai de Basescu sa fie, ca de, este libera presa.....si poate ,pentru uni, si pe bani.....
    Eu sunt de acord cu cele scrise de zemboy
  • +12 (18 voturi)    
    esti patetic si fals, dle tolontan (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:05)

    gheorghe [anonim]

    Costi Rogozanu cap de lista si apoi pe la mijloc ... Andrei Plesu. In primul rind Plesu a avut doar rezerve,dar a dat mereu de inteles ca respecta inteligenta si vointa de reforma a presedintelui, l-a sustinut clar in 2007 la suspendare, probabil va vota si acum tot cu el, daca ma gindesc cum a scris despre Geoana si Antonescu.

    Tolo, esti patetic. Stelica Tanase si Dinescu sunt rosi de morbul filarghiriei, Pirvulescu are interesele lui la gruparea Tariceanu (nevasta, deh), Saftoaica (lipsita de bun simt, intre noi fie vorba, dupa 7 ani de mincat papica din miinile lui Basescu...) e un caz clasic de femeie frustrata. Nu jignesc, aici, ci doar explic TIPOLOGIA COMPLET DIFERITA A FIECARUI CAZ EVOCAT.

    Basescu nu lui Dinescu are sa-i dea socoteala, ci Dinescu are de dat socoteala literaturii romane, iubitorilor acestei limbi. S-a timpit, s-a stricat, s-a URITIT acest om CA NIMENI ALTUL din ultimii 20 de ani. Din tinarul ingenuu din 89 a ramas o stafie acrita cu poante libidinoase. DINESCU e arhetipul oportunistului de tranzitie si nu incalzesc pe nimeni glumele lui porno - deci a se lasa.

    Basescu are insa de convins un public dezamagit, insa mult deasupra lui Dinescu, Rogozanu etc. Si chiar deasupra ta, Tolo! E vorba de ingineri cu MBA-uri in strainatate, tineri plecati definitiv din tara, oameni dezamagiti de destramarea dreptei din Romania... Dar pentru asta, Tolo, trebuia sa redactezi alt articol si ar trebui sa nu mai lucrezi pentru trustul lui Voiculescu.
  • -9 (13 voturi)    
    E timpul sa scapam de Basescu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 22:10)

    Pitpalaculmatii [anonim]

    Are apaucaturi de dictator si inca 5 ani cu el ar fi prea mult.
    Lucrurile sunt clare pentru mine.
    Votez cu cel de al doilea candidat in turul 2.
    Numai Basescu sa nu iasa.
    Are cineva de comentat ceva?
    Nu va place ce o sa fac?
    N-aveti decat sa ma pupati in c... .
  • +10 (14 voturi)    
    o presa libera (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:06)

    anani [utilizator]

    Basescu a fost si va fi singurul presedinte roman carui nu i se va putea imputa niciodata ca a ingradit libertatea presei! Dovada: atacurile nenumarate, furibunde impotriva lui si a familiei sale. Si totusi...presa a mers mai departe, libera, aplecata sau nu in fata mogulilor, dar niciodata supusa presedintelui Basescu
  • +1 (1 vot)    
    Tolo esti pe langa subiect acum (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:37)

    PhD [anonim]

    Ai descris vibratia lui 2004 bine. Dar acum suntem in 2009. Eu sunt unul din cele sute de mii tineri intelectuali. Am facut doctorat in vest, am fost academic. Si am ales sa revin in Romania in 2006. Dezamagit sunt de presa, cat de patetica este. Daca sunteti limitati sa vedeti ca Romania are nevoie de modernizare, mai bine renuntati la scris. In 2009 Romania trebuie sa aleaga intre viitor si revenirea la trecut. Geoana inseamna distrugerea definitiva a Romaniei. Basescu e acum mai intelept decat in 2004. Si de abia acum are programul de care Romania are nevoie. Cat si puterea sa-l faca cu PD si sper ca si PNL isi va da seama de rostul lui firesc. Basescu trebuie votat si apoi cand va fi presedinte sa-i fie amintit in fiecare zi de ce a fost reales si sa dea socoteala.
  • +1 (1 vot)    
    Basescu & eu (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:38)

    Goye [anonim]

    Decembrie 2006.

    Stii cum e sa fii departe, doar intre straini (cei mai multi, europeni sadea), sa-ti sune telefonul si sa ti se spuna 5 cuvinte?

    BASESCU A CONDAMNAT AZI COMUNISMUL.

    Asta se uita greu. Greu de tot... Mandria de dupa, niciodata!
  • -3 (7 voturi)    
    JOS COMUNISTII (Sâmbătă, 21 noiembrie 2009, 23:59)

    Andrei [anonim]

    Geoana si Basescu au fost in PCR. Ce om normal la cap mai voteaza fosti comunisti la douazeci de ani de la revolutie?
  • -1 (3 voturi)    
    Un singur mandat (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:17)

    xh [anonim]

    Oamenii nostri de presa ar trebui sa treaca la presa de struguri , sau stiu eu , alte prese . Ma sochez cand ma gandesc , cum au ajuns asa mari unul ca Cristoiu , Rosca -Stanescu, Chireac etc.Pana la urma nu-s decat niste nulitati care-i invata meserie pe jurnalistii tineri si ne mint zi de zi. Iar cu presedintele io vad treaba asa : sa aiba dreptul la doar 1 ( unu ) singur mandat in viata, sa se grabeasca sa faca tot ce are bun de facut intr-unul , poate la al 2-lea eu n-am sa mai fiu !
  • +8 (10 voturi)    
    Mai " tolontan" ,dormi noaptea ? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:17)

    martin [anonim]

    Mai ziarist sportiv poate bun, oare dormi noaptea bine ,dupa ce te-ai pus in slujba lui voiculescu si ai atacat cu turbare un om tanar si poate nerodat, dar care nu a facut nimic diferit de toti cei care fac ceva in aceasta Romanie capitalista, in care orice cheltuiala mai lejer documentata este inerenta.
    Dupa ce justitia va arata ca Ridzi nu a delapidat nimic si nu si-a insusit nimic, oare te vei sinucide mai "tolontan" ?
    Probabil ca nu si vei dormi perfect, fiindca ai pus si tu o caramida sau poate o 'bordura", la lupta dreapta a ticalosilor contra dictatorului Basescu, vinovat ca a "denastasificat " presa, facand-o libera !
  • +3 (5 voturi)    
    Exemplu ales gresit (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:17)

    zaitev [anonim]

    Totusi afiramtia ca s-a tinut departe de politica nu pare falsa.In loc sa transmita un eveniment politic a transmis un eveniment de divertisment ….
    Astept lamuriri ce anume ar insemna “tinut departe de politica” in viziunea autorului articolului.Vorbesc numai de cazul prezentat nu ce alte situatii …
  • 0 (0 voturi)    
    Raspunsul domnului Tolontan si completarea mea (Duminică, 22 noiembrie 2009, 0:20)

    zaitev [anonim]

    zaitev Says: Your comment is awaiting moderation.
    November 21st, 2009 at 10:07 pm
    Cătălin Tolontan Says:
    November 21st, 2009 at 9:44 pm
    zaitev: dar cd facea campanie pt nastase se tinea departe de politica?

    Am vorbit doar de situatie prezentata de tine in articol deoarece nu mai tin minte exact ce televiziune sustinea pe cine in campania din 2004….

    Exemplul folosit de tine nu este foarte bine ales pentru ca nu e un contrargument al afirmatiei lui Basescu ….


    Din pacate partea aceasta nu a trecut de moderatorul siteului tolo punct ro
  • +6 (8 voturi)    
    de acord? (Duminică, 22 noiembrie 2009, 1:18)

    Andrei [anonim]

    De acord, daca, dupa cum au zis si altii vroiai sa sugerezi ca si acum e momentul sa ne mobilizam in spatele lui Traian Basescu.
    Pe de alta parte mi se pare ca printre numele pe care le-ai mentionat, nu au ce cauta niste vanduti de teapa lui Mircea Dinescu, Mircea Toma sau Stelian Tanase. Din pacate acestia reusesc cumva sa imbarlige oamenii (si mai ales oamenii tineri) si sa-i faca sa creada ca ei nu sunt altceva decat niste stalpi demni ai democratiei, cand de fapt, activitatea lor din ultimii ani demonstreaza clar ca au devenit si ei parte din masa de manevra a grupului vesel format de PSD, PC si PNL.
  • 0 (0 voturi)    
    varza revoltata (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:34)

    Manipulatorul verzelor din piata [anonim]

    stau si ma intreb, gandesc,reflectez si intr-un final apoteotic incerc sa concluzionez. in aceasta tara secata de energii, exista un om care poate manipula in orice imprejurare , in orice conjunctura, la orice miting, pe vapor, in masina si "labe1". stau si ma intreb: tara romaneasca zamisleste numai capete de creta incapabile de tentatia , tentatia(repet) , gandirii?sa alegi un om care are aceeasi retorica de acum 5 ani, sa alegi un om care promoveaza non valorile, toate dejectiile societatii, toate elitele semidocte, un om care a ridicat scandalul la rang de sport national. un om care isi protejeaza propriul grup de interese desenindu-si tinte artificiale pentru prostimea din romania.prostimea din romania este sufocanta , este covarsitoare si ...intr-un final, din pacate, decisiva.basescu va castiga, este indubitabil dar oare; ...cu ce costuri?
    • 0 (0 voturi)    
      va castiga Basescu (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:55)

      mar [anonim] i-a raspuns lui Manipulatorul verzelor din piata

      Da va castiga, pentru ca stie ce vrea - MODERNIZAREA STATULUI ROMAN. Va castica pentru ca este pragmatic si luptator, pentru ca are viziune si nu s-a cantonat in fantasmele trecutului.

      Da pentru unii o sa fie un cost urias, pierderea privilegiilor generate de o societate anchilozata, de o constitutie care a fost facuta pe structura statului socialist cu chip uman.
  • -1 (1 vot)    
    mos martine (Duminică, 22 noiembrie 2009, 2:47)

    presa [anonim]

    mos martine , ce poate face basescu in privinta presei? sa interzica ce? cum? ce parghii are la indemana s-o faca? spui despre antena3, pai ba baiatule tu il poti compara ca nivel intelectual pe badea sau stan cu alti ziaristi din anturajul lui basescu? pai cu ce sa le inchida basescu gura? cu eba? cu udrea? cu t.r.ungureanu caruia ochii ii joaca in cap ca pseudo-actorii din celebrul serial "aniela"? parca este dezaxat.avem oare nevoie de detractori gen t.r.u. care-si scrie articolele pe genunchi intre doua avioane pe ruta londra-bucuresti? maestre draga, mata ce pregatire ai,esti inginer,esti profesor,este scriitor, ce esti mata?stim doar ca esti din londra, da scrie si mata ce profesie ai ,ca , din pacate,dupa cum scrii ,nu reiese de niciunde!
  • +1 (1 vot)    
    nu putem vota altfel (Duminică, 22 noiembrie 2009, 5:11)

    triliescu [anonim]

    Nu putem vota decat basescu.Eu nu pot vota "garantat" Vanghelie sau "obligat" Patriciu
  • -1 (1 vot)    
    12 ani de evolutie (Duminică, 22 noiembrie 2009, 6:32)

    ADRIAN [anonim]

    a fost candva un tanar reporter sportiv,care parea ca a mostenit harul regretatului Ioan Chirila,de a te face sa visezi cu ochii deschisi si sa calatoresti cu sufletul acolo unde aveau loc evenimente sportive.

    a ajuns un ziarist inregimentat politic,care nu se deosebeste cu nimic fata de altii ca el.
  • +1 (1 vot)    
    perspectiva (Duminică, 22 noiembrie 2009, 6:45)

    timur [utilizator]

    articolului este rauvoitoare.
    oamenii din lista prezentata nu si-au riscat prestigiul, sanatatea etc pt TB. au facut-o pentru ei. din varii motive. de ex DB a facut-o pentru bani, de aceea este atat de aservit ordinelor stapanului actual. O parte din ceilalti au avut aspiratii pe care le-au asociat cu alegerea lui TB si mai precis cu alungarea lui Nastase. Mircea Dinescu este un coleric cu un orgoliu flamand. unii de pe lista au facut greseli mari in functii si s-au asteptat ca TB sa ii ierte in virtutea faptului ca l-au sustinut.
    multa lume in 2004 a votat "mercantil", adica s-au asteptat ca pentru votul acordat sa primeasca bunastare, locuri de munca sau alte avantaje. nu au inteles de loc ca presedintele este doar garantul ca astfel de lucruri se pot intampla si nu este obligat sa le asigure personal. deci nu vad unde e tradarea tinerilor si a celor de pe lista enumerata.
  • +1 (1 vot)    
    To-lontan... (Duminică, 22 noiembrie 2009, 8:00)

    egroeg [anonim]

    sau to-nomat?Aceasta-i intrebarea...sau poate raspunsul
  • +1 (1 vot)    
    Uitarea este buna. (Duminică, 22 noiembrie 2009, 8:28)

    dadad [anonim]

    Domnule Tolontan asa cum au fost toti acei oameni uitati de Traian Basescu pe care l-au facut mare, asa ai fost si dumneata uitat de Dan Voiculescu pe care dumneata si alti l-ati facut bogat (el ar fi vrut si mare). Astia sunt stapanii. Ingrati. Slugile in schimb sunt scarbose sau nu. Dumneata esti simpatic, dar uituc.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru clona "presa " ! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 10:14)

    martin [anonim]

    Eu am inserat un mesaj pentru "tolontan", iar clona "presa " imi adreseaza sub numele de mos martin, niste tampenii fara cap si coada despre Basescu, Udrea ,Traian Ungureanu, despre care nu am scris nimic. Ca atare ma adresez aranjorilor de tip Banicioiu sau Orban, sa nu onoreze la plata prestatia clonei "presa " si in general sa angajeze colaboratori verificati psihiatric, ceea ce nu le-ar strica nici aranjorilor !
  • 0 (0 voturi)    
    Iata cum fraudeaza PSD-ul alegerile! (Duminică, 22 noiembrie 2009, 18:49)

    conducatoarea [anonim]

    Lumea trebuie sa stie,cum fraudeaza PSD-ul!http://www.newstimisoara.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=2477:psd-a-nrosit-telefoanele-&catid=68:alegeri-prezidentiale-2009&Itemid=84#josc4497
  • 0 (0 voturi)    
    Presedintele nu ne-a uitat (Luni, 23 noiembrie 2009, 17:59)

    Constantinescu [anonim]

    Base nu a uitat niciodata pe nimeni, mereu participa la tot felul de intaniri si festivaluri....Si cum putea sa ii uite? Ce sa le faca? Sa le trimita scrisori? Prin faptul ca a inceput reformarea Romaniei, presedintele arata ca nu ne-a uitat....Acum e randul nostru (in turul 2) sa aratam ca nu l-am uitat.