Crin Antonescu: Parlamentul si Guvernul impreuna ii pot revoca pe judecatorii CCR. Daca nu, aceasta tara nu poate fi guvernata

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 2 iulie 2012, 18:59 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu
Foto: captura Antena 3
"Parlamentul, Guvernul impreuna pot sa ii revoce pe judecatorii CCR. Daca nu, aceasta tara nu poate fi guvernata pentru ca nu putem vorbi de suspendarea lui Traian Basescu, de suspendarea Robertei Anastase. In actuala ei componenta, CCR este o rusine. Ma refer la oameni, doamna. Va pot argumenta asta prin cateva decizii atat de stravezii partizane si probabil comandate pe care le-a dat CCR. Cum sa guvernezi o tara cand tie iti interzice Curtea Constitutionala, un Zegrean, sa te duci la Bruxelles? Cand tu esti prim-ministru, ai votul Parlamentului", a declarat luni, la Antena 3, liderul liberal Crin Antonescu.

Declaratiile lui Crin Antonescu:

  • Miza pentru noi este ca aceasta tara sa fie deblocata.
  • In fruntea acestei tari, fiecare - Guvern, Parlament - sa isi faca treaba.
  • La Consiliul European, prin tematica economica, Romania trebuia sa fie reprezentata de primul ministru.
  • Curtea Constitutionala vine si imi spune ca Romania trebuie sa fie reprezentata de presedinte.
  • CCR, facand politica partizana pentru Basescu si PDL, vine si imi spune ca nu pot sa legiferez un tip de vot.
  • Vine CCR si ne spune cine sa ne reprezinte la Bruxelles, ce lege sa facem si ce nu.
  • Eu propun sa plecam acasa. Acesti judecatori de la CCR sunt alesi pe 9 ani, ne spun ei ce sa face.
  • Parlamentul, Guvernul impreuna pot sa ii revoce pe judecatorii CCR.
  • Daca nu, aceasta tara nu poate fi guvernata pentru ca nu putem vorbi de suspendarea lui Traian Basescu, de suspendarea Robertei Anastase.
  • In actuala ei componenta, CCR este o rusine. Ma refer la oameni, doamna. Va pot argumenta asta prin cateva decizii atat de stravezii partizane si probabil comandate pe care le-a dat CCR.
  • Cum sa guvernezi o tara cand tie iti interzice Curtea Constitutionala, un Zegrean, sa te duci la Bruxelles? Cand tu esti prim-ministru, ai votul Parlamentului.
  • Dl Blaga este obraznic. Victor Ponta nu este copil, V. Ponta este un om care, spre deosebiure de Blaga, are curajul a se lupte cu un santajist.
  • Blaga, care a fost toata viata lui sluga lui Basescu, sa o lase mai moale cu copii la conducere tarii.
  • Va pot asigura ca Traian Basescu nu va demisiona, nu acum si nu la propunerea asta, cu toate ca Victor Ponta a facut propunerea asta foarte serios.
  • Basescu putea pune orice hartie acolo (in mapa rosie pe care presedintele i-a inmant-o premierului dupa ceremonia de investire in functia de ministru al Educatiei a Ecaterinei Andronescu), mai putin demisia lui, cine stie ce alt santaj, cine stie ce alta hartie, dar nu demisia lui.
  • Ce ar insemna, pentru ca ne dorim ca dl Basescu sa plece, ce ar insemna sa ne apucam intr-o saptamana sa facem Constitutia dupa dorinta lui Traian Basescu numai ca sa demisoneze? Asta este un circ.
  • Cand vom discuta despre Constitutie si modificarea ei, cu siguranta vom negocia cu grupurile parlamentare etc. dar nu pentru demisia presedintelui.
  • Propaganda considera ca eu si cu Voiculescu nu putem dormi noaptea daca nu e suspendat Basescu. 
  • Eu, pana una alta, am obligatii ca presedinte de partid de care trebuie sa ma achit.
  • Ca lider care m-am angajat impreuna cu Victor Ponta in fata cetatenilor sa ii scapam, sigur ca discut despre suspendarea lui Traian Basescu, dar nu ca sa fiu eu presedinte.
  • CCR este o institutie esentiala care trebuie sa functioneze, dar trebuie sa functioneze constitutional.
  • Eu consider ca, la urma urmelor, dna Anastase si dl Blaga, in momentul in care realitatea politica s-a schimbat atat de tare incat Vasile Blaga isi asuma deschis ca este liderul opozitiei - ala mic ca ala mare este Traian Basescu -, eu mi-as fi dat demisia. Sunt vehement impotriva tuturor acestor smecheri [...] care continua sa-l slugareasca pe Basescu, dar sunt foarte obraznici cu unul ca Ponta.
  • Dl. Blaga este obraznic.
  • Pe Blaga il luam in serios, pe Boc nu il luam.
  • Va asigur ca in problemele mari cautam impreuna (cu PSL - n.r.) solutii.
  • Inainte sa intram in vacanta parlamentara noi trebuie sa raspundem urmatoarei intrebari, lasam Guvernul prada la ceea ce se intampla sau spunem, si CCR, stop.





Citeste mai multe despre   


















Comentarii alese de moderator

  • Opaa, <br> (Luni, 2 iulie 2012, 19:09)
    denvarel [utilizator]

    Si o da un pic de gard ca se simte prost in dimineata asta.
    Constitutia Romaniei IN VIGOARE:
    ARTICOLUL 145
    "Judecătorii Curţii Constituţionale sunt independenţi în exercitarea mandatului lor şi inamovibili pe durata acestuia. "

    Crin e o prada usoara, trebuie doar sa-i dai sa citeasca constitutia si ar trebui, in mod normal, sa taca.
    Daca nu tace e o prada si mai usoara. Denota prostie iar nimeni nu vrea un prost presedinte.








Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

10500 vizualizari

  • +129 (131 voturi)    
    Doar I-am mai spus (Luni, 2 iulie 2012, 19:04)

    spysoby [utilizator]

    Sa citeasca legea CCR din 2010.Nu pot fi schimbati.Punct si somn usor.
    • +103 (103 voturi)    
      Normal (Luni, 2 iulie 2012, 20:26)

      pete1 [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      ...dar imbecill somnoros nu stie ca tocmai asta e rolul CCR, sa protejeze democratia de flamanzi ca el!!
    • +90 (90 voturi)    
      degeaba.... (Luni, 2 iulie 2012, 20:33)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      ....chiar daca citeste, tot nu intelege. In goana lor dupa puterea absoluta, nu mai tin cont de nimeni si nimic.
      Nu "un Zegrean" ti-a interzis sa reprezinti Romania la Bruxelles porumbacule ci Constitutia Romaniei !
      De aceea in sistemul politic propus de mine judecatorii de la CCR trebuiesc alesi prin vot secret de catre toti magistratii, ca sa nu mai apara astfel de situatii in care orice mascarici poate emite astfel de aberatii.
    • +31 (31 voturi)    
      doremifasollasi (Luni, 2 iulie 2012, 21:00)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Ar face ceva pe lege. Ar schimba-o prin OU daca legea i-ar impiedica. Pe ei ii impiedica Constitutia aici.
    • +12 (12 voturi)    
      doremifasollasi (Luni, 2 iulie 2012, 21:00)

      abcde [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Ar face ceva pe lege. Ar schimba-o prin OU daca legea i-ar impiedica. Pe ei ii impiedica Constitutia aici.
    • +42 (42 voturi)    
      USL nu poate guverna fara abuzuri (Luni, 2 iulie 2012, 22:09)

      24alex24 [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      Asadar tara nu poate fi guvernata de USL decat daca USL-ul calca in picioare statul de drept si democratia din Romania!

      A ajuns o tara intreaga pe mainile unor infractori si tradatori ai natiunii.
    • +37 (37 voturi)    
      va dati seama ..... (Luni, 2 iulie 2012, 22:16)

      fc [utilizator] i-a raspuns lui spysoby

      ce dezastru e sa il avem pe adormitul asta presedinte?!
      iliescu si ceausescu ni se vor parea parfum
      serios vorbind cu ponta si antonescu ne scot din nato si ue
  • +116 (116 voturi)    
    bai cretinule (Luni, 2 iulie 2012, 19:05)

    vindicomvs [utilizator]

    nu CCR spune ci CONSTITUTIA!
    • +93 (93 voturi)    
      Ce ar fi daca....... (Luni, 2 iulie 2012, 19:58)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      .....neputand fi guvernata tara asta , ai schimba-o tu !!!???? Adica....ce ar fi daca ne-ai cauta tu pe noi........prin alta tara ???!!! Ce zici tu de asta ??? Hitleristule......
      • +68 (68 voturi)    
        Disparuse, de cateva zile.... (Luni, 2 iulie 2012, 20:44)

        Jane Doe [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ma bucuram - era mai liniste, cu mai putina tiganie ieftina. Speram ca-i o disparitie definitiva... Pacat ca s-antors! :(
        • +26 (26 voturi)    
          Se pare ca din pacate iar s-a trezit... (Luni, 2 iulie 2012, 21:44)

          Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui Jane Doe

          Neplacut pentru noi, iar trebuie sa-i ascultam trilurile de pitigoi cu un singur vers: "Jos Basescu!"
          Eu speram ca a plecat intr-o vacanta lunga pana la toamna si scap de el, dar din pacate nu am avut norocul asta... Ca sa compensez cumva simt ca trebuie sa plec eu in concediu macar o saptamana...
    • +54 (54 voturi)    
      Scuza-l ca nu poate intelege (Luni, 2 iulie 2012, 20:14)

      kebab [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      Toate deciziile luate de Justitie nu sunt decizii arbitrare. Ele au o baza scrisa de dovezi si argumente plauzibile. Ce incearca USL sa faca acum este manipularea electoratului. Toate dar absolut toate acuzatiile aduse lui Ponta si USL-ului sunt argumentate. Prin desfiintarea CCR se Antonescu vrea sa sperie atata tot. El doar vrea nu se stie daca si poate.
  • +87 (87 voturi)    
    loling (Luni, 2 iulie 2012, 19:06)

    ElGreco [utilizator]

    A inebunit Crizel haahahaaaaa....
    • +28 (28 voturi)    
      Antonescu e disperat sa ajunga la Cotroceni... (Luni, 2 iulie 2012, 21:12)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui ElGreco

      ii e frica nu cumva USL sa ia sub 50% la toamna si PNL sa se alieze iar cu PDL pt a face majoritatea !

      dar sa ameninti Curtea Constitutionala cu desfiintarea pt ca nu iti plac tie judecatorii numiti acolo dupa legile pe care aliatii tai (PSD) le-au facut e nesimtire, prostie si semn al unui inceput de totalitarism
  • +82 (82 voturi)    
    jalnic (Luni, 2 iulie 2012, 19:08)

    vorlon [utilizator]

    Asta se aude ce spune? Doamne fereste de bolsevici , fie ei travestiti in liberali .
    • +7 (7 voturi)    
      Asta-i fascist (Marţi, 3 iulie 2012, 8:13)

      bgd [utilizator] i-a raspuns lui vorlon

      ...nu bolsevic.
  • +79 (79 voturi)    
    vorbea absentul ... (Luni, 2 iulie 2012, 19:08)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    te-ai trezit? este ora 6 ... dupa-AMIAZA ... cand o sa te trezesti la 6 dimineata poate te ascultam
  • +76 (76 voturi)    
    acum doriti sa schimbati si judecatorii (Luni, 2 iulie 2012, 19:09)

    cilina [utilizator]

    mai baieti, eu nu cred ca trebuie sa va puneti rau cu judecatorii.. justitia este a treia putere in stat, s-ar putea sa fie superioara celorlalte doua puteri! eu zic sa va potoliti!
    • -38 (46 voturi)    
      adica daca e corupt .. laso asa ... (Luni, 2 iulie 2012, 20:46)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui cilina

      nu ?

      sa nu cumva sa incerce cineva sa schimbe aservitii .. doamne fereste ...
      • +6 (6 voturi)    
        las-o... (Marţi, 3 iulie 2012, 8:16)

        bgd [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Parca la fel respingeau si legile lui Boc....deci nu vad de ce ar fi aserviti, sau cine nu e cu voi e impotriva voastra?
      • +9 (9 voturi)    
        art.145, titlul V al Constitutiei (Marţi, 3 iulie 2012, 8:49)

        cilina [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        spune ca"Judecatorii Curtii COnstitutionale sunt independenti in exercitarea mandatului lor si inamovibili pe durata acestuia"
        Constitutia nu am facut-o eu ci parlamentul!
        pentru o justie independenta este nevoie de inamovibilitate, tocmai pentru a nu fi schimbati dupa bunul plac al politicienilor! daca sunt suspecti de coruptie se pot depune plangeri sau sesizari la parchet, la MInisterul Public!
        Parlamentul Si guvernul nu exercita puterea judecatoreasca! daca nu se respecta separarea puterilor in stat, atunci nu mai putem vorbi de respectarea drepturilor si libertatilor cetatenesti, deci nu mai avem stat de drept!
  • +92 (92 voturi)    
    Opaa, <br> (Luni, 2 iulie 2012, 19:09)

    denvarel [utilizator]

    Si o da un pic de gard ca se simte prost in dimineata asta.
    Constitutia Romaniei IN VIGOARE:
    ARTICOLUL 145
    "Judecătorii Curţii Constituţionale sunt independenţi în exercitarea mandatului lor şi inamovibili pe durata acestuia. "

    Crin e o prada usoara, trebuie doar sa-i dai sa citeasca constitutia si ar trebui, in mod normal, sa taca.
    Daca nu tace e o prada si mai usoara. Denota prostie iar nimeni nu vrea un prost presedinte.
    • +53 (53 voturi)    
      din cate stiu eu (Luni, 2 iulie 2012, 20:29)

      pete1 [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      ...a inceput de cateva zeci de ori sa citeasca constitutia, dar l-a luat somnu dupa 5 min....asa ca puteti discuta cu el despre primele 2 art.
      • -16 (18 voturi)    
        bine ca nu (Luni, 2 iulie 2012, 21:28)

        adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui pete1

        a adormit cu tigarea intr-o mana si paharelu in cealalta .. ca altii ....
    • -19 (21 voturi)    
      chiar asa? (Luni, 2 iulie 2012, 21:11)

      srpc [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      adica eu imi plasez slugoii acolo si apoi, gata, nimeni nu-i poate atinge? schimbam Constituai si basta, nimeni nu va mai fi de neatins, fiindca se abuzeaza la greu de aceste inamovibiltati! fiecare sa raspunda pentru faptele lui, inclusiv magistratii!
      • +20 (22 voturi)    
        tu habar nu ai pe ce lume esti (Marţi, 3 iulie 2012, 1:01)

        Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui srpc

        `slugoii` aia de la CCR sunt numiti asa:
        3 de PDL
        1 de UNPR
        1 de UDMR
        4 de PNL si PSD

        Inavomabilitatea este tocmai principiul care garanteaza functionarea acestei institutii.
        Dar fanii usl nu reusesc sa priceapa fineturi de genul asta, asa ca mai bine... sa vina minerii.
  • +70 (70 voturi)    
    inca unul invins de revolutia bunului simt (Luni, 2 iulie 2012, 19:10)

    valabill [utilizator]

    Dar cine naiba va trimte la Bruxelles sa va aflati in treaba? Iar daca Curtea Constitutionala sau Constitutia sta in calea proiectelor voastre intoarceti-va cu fata la popor. Faceti o propunere de modificare a Constitutiei, organizati un referendum si daca oamenii va dau girul atunci schimbare sa fie. Insa atentie smechere care te dai drept candidat la presedintie: poporul a spus deocamdata ca nu il vrea pe Basescu nu ca se da in vant dupa voi. Asta ramane de vazut la alegeri.
  • +78 (78 voturi)    
    Dle. Antonescu.. (Luni, 2 iulie 2012, 19:12)

    akillies [utilizator]

    ..tineti-o tot asa!!!
    Din punctul meu de vedere va descurcati de minune sa duceti USL la fund. Va consider un bolovan atarnat de gatul PNL, si un binemeritat pietroi pentru PSD..
    Va rog sa mai faceti astfel de afirmatii in public: reusiti sa imi descretiti fruntea si sa ma faceti sa ma relaxez, fara sa imi doresc asta personal..
    Puneti-l pe dl. Ponta Procurorul Statului si dvoastra. rezervati-va meritoasa pozitie de Judecator al Statului si formati o noua CCR, voi doi acolo..(daca nu exista functiile, mai faceti vo o lege sa existe).

    Dar vedeti sa cititi si Constitutia acestui Stat inainte.

    PS: judecatorii CCR au argumentat cu Constitutia in fata incompatibilitatea legii votului universal pur.. dvoastra. cu ce argumente veniti? atac la persoana? exista deja un ziar cu acest nume.. daca faceti politica, folositi-va capul de pe umeri!
  • +70 (70 voturi)    
    Papusa mecanica (Luni, 2 iulie 2012, 19:15)

    danielovici [utilizator]

    Exact ca un robot,basescu,basescu,basescu.
    Un ""liberal "" care de fapt este fascist pana in maduva oaselor.
    Pacat de personajul din film dupa care i s-a dat porecla ca era mai simpatic decat fascistul asta.
  • +58 (58 voturi)    
    ponta dixit (Luni, 2 iulie 2012, 19:16)

    Reshape [utilizator]

    Pai asta e si ideea, separarea puterilor in stat.
    Daca Guvernul si / sau Parlamentul pot influenta Justitia, fie si numai prin revocarea judecatorilor (desi nu e deloc putin lucru) tara asta are o mare problema pentru ca se deschide usa spre dictatura.
    Asa au inceput toti, si comunistii, si nazistii. In nici o dictatura din lume dictatorul nu a venit cu tancurile si a desfiintat institutii si nu a schimbat reguli din mers. Toti au inceput cu pasi mici, cu pretexte marunte, culmea, toate masurile pe care le-au luat au fost "democratice" si in interesul poporului.
    Acum a gasit o noua jucarie cu care sa-l provoace pe Basescu ("imi dau demisia daca si-o da si Basescu") si fac pariu ca o sa pedaleze pe tema asta pina in pinzele albe.
  • +42 (42 voturi)    
    Consangvinizare (Luni, 2 iulie 2012, 19:16)

    Malone_M [utilizator]

    Cand fratii de sange trec dincolo de granita iubirii sufletesti si fac lucruri rusinoase, apare cate un specimen care traieste obsedat de o idee. In cazul nostru obsesia este persoana presedintelui iar obsedatul va las sa ghiciti D-voastra cine este.
  • +51 (53 voturi)    
    cand (Luni, 2 iulie 2012, 19:17)

    magotu [utilizator]

    o sa scapam de acest penibil cu limbajul lui de carciuma ?
    • -34 (38 voturi)    
      "limbaj de carciuma" .. LOL (Luni, 2 iulie 2012, 20:47)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui magotu

      da de cand nu iti place acest limbaj ?

      sau numai spritaru sef are voie ???
  • +57 (57 voturi)    
    A tacut! (Luni, 2 iulie 2012, 19:17)

    anion [utilizator]

    Am vrut sa-l auzim pe Crin caci pe Ponta l-am ascultat ce parere are despre CC. Asteptam o replica dura a CSM si CC pentru acest hitleras.
  • +75 (75 voturi)    
    S-a trezit Porumbacu! (Luni, 2 iulie 2012, 19:18)

    Andradda [utilizator]

    Cu vesnica lui parola.
    Jos Basescu
    Jos CCR
    Jos PDL
    Du-te si fa nani in continuare , Porumbacule.
    Esti singura persoana care este mai utila Romaniei atunci cand doarme decat atunci cand face orice altceva...
    )))))))))
  • +63 (63 voturi)    
    Crizel ... (Luni, 2 iulie 2012, 19:23)

    AntonPann [utilizator]

    Crizel draga, eu propun sa suspendati poporul. Sunt toti niste lenesi, circotasi si dupa ce ca nu muncesc mai vor si bani. Pe aia care va voteaza puteti sa-i platiti din fonduri UE. Parerea mea :P
  • +63 (65 voturi)    
    crin a dormit în liceu (Luni, 2 iulie 2012, 19:26)

    ampersand [utilizator]

    crin, ai auzit de separaţia în stat a puterilor legislativă, executivă şi judecătorească? cunoşti atribuţiile fiecăreia?
    • -34 (36 voturi)    
      imcompetentii sau aservitii se schimba . (Luni, 2 iulie 2012, 20:50)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      cand au dat dovada ca sunt aserviti , e bine sa ramana acolo ?
      ca sa il serveasca pe stapanul tau ?
      • +22 (22 voturi)    
        nu, nici vorba! (Luni, 2 iulie 2012, 21:37)

        postacu [utilizator] i-a raspuns lui adrian8

        Trebuie inlocuiti imediat cu alti aserviti care sa-i slujeasca pe stapanii tai! Toate legile care permit unor oameni din institutii ale statului sa ia decizii contrare vointei conducatorilor iubiti Crin si Victoras (multumim partidului pentru cei mai buni conducatori de tara din istoria universala) trebuie abrogate de parlament in regim de urgenta, iar cei care nu se supun vointei legitime a conducatorilor iubiti trebuie sa fie schimbati din functie instantaneu. Scuzati pleonasmul din formularea anterioara, evident vointa conducatorilor iubiti oricare ar fi ea nu poate fi altfel decat legitima! Altfel n-am mai putea vorbi de un stat de drept, democratic nu-i asa?
        P.S. Adriane, a aranjat dl. ministru Rus sa ai si net in celula? Suuuper!!! Macar asa vor trece mai usor cele 8 luni. Sper ca e si o plasma cat peretele de unde sa poti urmari in direct preluarea democratica a puterii de catre prietenii tai. Poate nu va mai fi nevoie sa stai 8 luni la racoare, ci doar pana trece valul de canicula.
  • +59 (59 voturi)    
    alooo (Luni, 2 iulie 2012, 19:29)

    sucaa [utilizator]

    cineva sa-i aduca pastilele. deja orice institutie care nu face ca el trebuie desfiintata.
    crinule, acelasi parlament pe care l-ai boicotat in primavara si spuneai ca este ilegitim, acum a devenit legitim si are in plus si puterea de a revoca judecatorii(!?!?).
    sa-i spuna cineva ca exista separatie a puterilor in stat si ca parlamentul nu intervine in justitie.
    basescu va mai oferit odata demisia doar ca sa respectati rezultatul unui referendum si ati rupt-o. acum veniti si spuneti ca sunteti seriosi? nu zau? si marmota ce facea? cauta halatu? :)
    • +18 (18 voturi)    
      cine nu este trup si suflet.. (Luni, 2 iulie 2012, 21:42)

      math [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      ...alaturi de lacustele rosii este obligatoriu un basist corupt si aservit care lupta contra interesului poporului. Tot inainte pentru a-i inlocui pe toti, trebuie sa avem oameni de incredere peste tot inclusiv presedintii de bloc, sectoristii, controlorii CFR. Toti cei care pun bete in roate vor fi schimbati. USL va face dreptate. In mod sigur vor dispare si niste ziare/televiziuni care rade (sic) de noi. Cele 17 Antene si OTV este suficient, Adica putere si opozitie, reprzentate egal, asa ca la Sinteza Zilei.
  • +52 (52 voturi)    
    mai lasati-ne si cu Antonescu asta (Luni, 2 iulie 2012, 19:31)

    Ruhe [utilizator]

    a ajuns un bufon, e atat de obositor cand vorbeste ca mai mult de 5 min nu-l poti urmari.
  • +48 (48 voturi)    
    Vorbe (Luni, 2 iulie 2012, 19:31)

    Un cititor [utilizator]

    Pina una alta, d-le Antonescu ne-ati demonstrat doar ca stiti sa vorbiti. Nu ne-ati demonstrat nici ca stiti sa scrieti, nici ca stiti sa faceti altceva. Discursul dvs. poate fi rezumat cam asa: " Scoala-te tu , sa ma asez eu !"
  • +56 (56 voturi)    
    Crin, parfum de smârc.. (Luni, 2 iulie 2012, 19:36)

    catali [utilizator]

    Ce dobitoc! Dupa parerea lui, al' de-i la putere face legea! Chiar si pe aia fundamentala. (Constitutia).

    ..Iar noi, la rândul nostru suntem dobitoci! De Maistre zicea: "Toute nation a le gouvernement qu'elle mérite" !
    Desteptarea!!!! Astia confisca si palidul stat de drept care exista pe plaiurile mioritice!
  • +45 (45 voturi)    
    arestati-i pe toti! (Luni, 2 iulie 2012, 19:41)

    echos [utilizator]

    Si pe cei de la CCR si pe Basescu... sau treceti-i in subordinea guvernului... Las ca ne explica ulterior Liviu Pop de neregulile gasite...
  • +45 (45 voturi)    
    ..noapte buna, antenescule! (Luni, 2 iulie 2012, 19:42)

    kata70 [utilizator]

    ..si vezi mai bine de nevasta-ta, ca a iesit pe locu' 3 pe liste la ultimele alegeri, da' ai promovat-o cinstit, cum stii numai tu!!
    borfashule!
    • +9 (9 voturi)    
      Gresit (Luni, 2 iulie 2012, 22:27)

      Je2 [utilizator] i-a raspuns lui kata70

      El a iesit locul 3 daca nu ma insel. Vezi tu, la alegerile alea oamenii au avut mai mult bunsimt.
  • +53 (53 voturi)    
    Nu parlamentul si guvernul, ci Ponta si Antonescu (Luni, 2 iulie 2012, 19:44)

    Razvan_M [utilizator]

    Cei doi pacalici nu se reprezinta decat pe ei insisi si pe gasca lor de ciorditori.

    JOS LABELE DE PE ROMÂNIA!
    • -19 (21 voturi)    
      logica ta ... (Luni, 2 iulie 2012, 20:52)

      adrian8 [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      deci asta reprezinta interesele parlamentului , care ia pus acolo ... e nasol .

      dar sa reprezinte altii interesul uni singur securist ... e bine ...
  • +36 (36 voturi)    
    Ia uite-l mai ce rau e!!! (Luni, 2 iulie 2012, 19:49)

    Alius [utilizator]

    Pechinezul latra. Rau si tare.. Dar cand CCR dadea pe banda decizii in favoarea USL, ce ferict era nea Antenescu.

    Schimbati Constitutia frate. Dupa care schimbati si componenta CCR-ului. Asta a fost cu dedicatie de la toasu' Iliescu, atunci cand si-a pus el oamenii acolo. Nu vreti propunerea lui Basescu de a schimba Constitutia, atunci stati cu CCR-ul pe cap.
  • +44 (46 voturi)    
    Abia acum inteleg (Luni, 2 iulie 2012, 19:57)

    Skiby [utilizator]

    de ce sarmana nevasta-sa a ales sa se arunce de la etaj. Practic, omul asta e INSUPORTABIL mai mult de 5'
  • +21 (21 voturi)    
    hehe (Luni, 2 iulie 2012, 20:10)

    ampersand [utilizator]

    Când aud tiradele astea ale lui crin, mi-aduc aminte de secvenţa asta cu Charlie Chaplin:

    http://www.youtube.com/watch?v=Z4UhJpviVYg
    • +7 (7 voturi)    
      Stiu exact secventa (Luni, 2 iulie 2012, 22:31)

      Leon_Magnificul [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      Nu trebuie sa ma uit ca sa stiu la ce secventa va referiti.
  • +26 (26 voturi)    
    vina nu este a acestui.. (Luni, 2 iulie 2012, 20:31)

    exilatul [utilizator]

    fanfaron...ci a acelora care voteaza asa zis partidul liberal......nicaieri in lumea asta nu cred ca exista o alianta la guvernare intre un partid de dreapta si un partid de stinga...adica 2 partide cu ideologii total diferite...asta dovedeste ca interesul lor este de fapt ``ciolanul`` si nu bunastarea poporului....
  • +23 (23 voturi)    
    liber (Luni, 2 iulie 2012, 20:32)

    sindbad [anonim]

    populatia are liber sa se lamureasca din ce e comici e format cuplul USL. daca in cunostiinta de cauza ii voteaza, sa nu se mire dupa aia ca si-o ia in freza
    • +6 (6 voturi)    
      dar eu, eu ce vina am... (Marţi, 3 iulie 2012, 1:10)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui sindbad

      ... ca locuitorii de la sate si comune sunt sistematic indobitociti si deturnati electoral?
  • +24 (24 voturi)    
    Altceva mai inteligent? (Luni, 2 iulie 2012, 20:36)

    livethedaysn [utilizator]

    ..de cand sunteti la putere asta e obiectivul principal.? Cui ii pasa de Educatie, de Economie? Important e sa il dati jos pe Basescu? cu asta va umpleti timpul? Vreti sa desfintati totate institutiile sa va faceti de cap? NESIMTIRE!!!!!

    Asa cum e a fost votat Basescu, ar trebui sa respectati rezultatul. Asta se numeste Democratie.. Obiectivul vostru ar fi sa va faceti job-ul si sa asteptati alegerile.

    Cu o astfel de carte de vizita si cu o list lunga de mizerii si prostii pe care le faceti cel mai "cinsitit" si mai "professional" guvern nu imi castiga votul.

    ..chiar ca du-te la plimbare....
  • +30 (30 voturi)    
    nu cred ca exista un imbecil mai mare (Luni, 2 iulie 2012, 20:39)

    mary_ [utilizator]

    Daca a citit Constitutia probabil a auzit de amovabilitate.

    Cand acest termen a fost introdus acolo s-a avut in vedere tocmai cazul unui nebun care se crede mai tare decat toate si toti si arunca cu toate legile asa cum doreste, dupa pohta ce a pohtit-o...

    Ma intreb daca CSM se va autosesiza impotriva acestei declaratii aberante:"Parlamentul, Guvernul impreuna pot sa ii revoce pe judecatorii CCR. Daca nu, aceasta tara nu poate fi guvernata " - Crin Antonescu.

    Aceasta remarca ar trebui transmisa agentiilor internationale de presa si celor europene pentru ca este o perla de prima clasa...
  • +32 (32 voturi)    
    fara gluma, c.a are nevoie (Luni, 2 iulie 2012, 20:48)

    __alex__ [utilizator]

    de un RMN. Un creier sanatos nu poate debita asa ceva.
  • +24 (24 voturi)    
    antonesca si ponta... (Luni, 2 iulie 2012, 20:51)

    rochiri [utilizator]

    .. lolek si bolek .

    Este trist ca nu apare niciun politician tanar din spate... trist acest show.... sunt chestiuni mult mult mai importante in tara.....
    Avem bani de la UE si nu suntem in stare sa ii accesam... trist !
  • +13 (13 voturi)    
    Domnule Antonescu (Luni, 2 iulie 2012, 20:57)

    abcde [utilizator]

    Abrogati Constitutia ca nu se mai poate asa. Cum se face ca Parlamentul e suprem dar trebuie sa respecte Constitutia? Si daca tot Parlamentul face ce vrea si ii spune si premierului ce sa faca spuneti-i fratelui meu sa imi dea mingea, va rog, ca eu am primit-o cadou, nu el. Multumesc.

    P.S. Va atasez lista cu dorintele de Craciun. Va rog descindeti cu un ministru si la el daca nu e de acord cu ea.
  • +20 (20 voturi)    
    Nu stiu de ce.... (Luni, 2 iulie 2012, 20:58)

    Columbo [utilizator]

    Crinule, dar ar trebui sa-ti intre bine in cap un lucru, si anume: -ca eu, si cu inca 5.000.000 de cetateni, nu vreau "sa ma scapati" de Basescu!!! Poti sa i-o spui si lui Felix si Ponta...
    Daca VOI astia ce va dati de ceasul mortii cu suspendarea presedintelui ati fi fost oameni seriosi, sa va fi vazut de treaba incercand sa puneti economia tarii pe roate, sa incepeti sa faceti ceva din ce ati promis pt. romani inainte sa ajungeti la putere, sa vedem noi prostimea o mica schimbare in bine sau macar o tentativa..., sa fi vazut domnule ca demonstrati ca sunteti mai buni ca Basescu si cei care au plecat,ca in sfarsit tara e pe un drum bun... din contra se vede doar ura si dorinta de razbunare in tot ceea ce faceti si dupa cum toata lumea vede -pana la dictatura de tip nazist mai e un pas. Nu ati facut decat rau atat aflandu-va in opozitie (cand nu aveati nici bunul simt sa mergeti la munca) iar acum cu atat mai mult, deja ati demonstrat clar cat de "cel mai cinstit guvern din cate au fost" sunteti. Locul f. multora dintre voi este langa Nastase sau afara din politica!
  • +17 (17 voturi)    
    Caragiale (Luni, 2 iulie 2012, 20:59)

    DianaDumitrescu [anonim]

    Hopa... ia uite-l si pe Catavencu "CCR este o institutie esentiala care trebuie sa functioneze, dar trebuie sa functioneze constitutional."

    Spuneti si voi daca nu seamana cu "Primesc ori sa se revizuiasca totul, dar sa nu se schimbe nimic ori sa nu se revizuiasca nimic, dar sa se schimbe pe ici, pe colo, prin partile esentiale!"

    Nene Iancule, esti GENIAL!
  • +12 (12 voturi)    
    Hotnews nu s-a uitat atent la emisiune (Luni, 2 iulie 2012, 21:03)

    abcde [utilizator]

    Antonescu a mai zis si ca ii plac mitungurile. Cred ca si defilarile cu tablouri mari mari.

    Antonescu si poporul!
  • +11 (11 voturi)    
    incredibil (Luni, 2 iulie 2012, 21:05)

    max# [utilizator]

    ...e de sfera patologicului individul asta
  • +11 (11 voturi)    
    Si un glont in ceafa protestatarilor (Luni, 2 iulie 2012, 21:07)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Asa grait-a viitorul presedinte al Romaniei, la 22 de ani dupa asa-zisa instituire a statului de drept in Romania. Asta a fost si ratiunea mineriadelor din 90, sa curete Bucurestiul de elementele antisociale care impiedicau guvernarea tarii.

    Asa sa faceti, dragilor, cu toate institutiile, nu numai cu CCR - si cu ANI, DNA si celelalte, si apoi trageti-le si cite un glont in ceafa tutulor celor care va vor impiedica sa guvernati.
  • -14 (14 voturi)    
    schimbare de personal? (Luni, 2 iulie 2012, 21:09)

    srpc [utilizator]

    aceasta relicva iliesciana numita CCR trebuie DESFIINTATA! e complet bolsevic ca 9 indivizi numiti politic sa aiba puteri mai mari decat 400 si ceva de oameni alesi! lichidati CCR.
  • +9 (9 voturi)    
    Mafia (Luni, 2 iulie 2012, 21:11)

    Trojan.H [utilizator]

    Isi vor rupe dintii mafiotii. Garantat! Mai vorbim!
  • +12 (12 voturi)    
    Crin Antonescu (Luni, 2 iulie 2012, 21:15)

    omliber [utilizator]

    Domnule Crin Antonescu,
    Poblema dvs. este ca sunteti ancorat intr-o singura idee: suspendarea lui Basescu! Jos Basescu! Schimbarea tutuor oamenilor lui Basescu!
  • +10 (10 voturi)    
    Vadim jr. (Luni, 2 iulie 2012, 21:17)

    Adrian1 [utilizator]

    Antonescu parca ar fi Vadim jr.
  • +14 (14 voturi)    
    Acum 6 luni (Luni, 2 iulie 2012, 21:20)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Daca acum 6 luni Parlamentul si Guvernul ar fi revocat judecatorii CCR care nu le erau pe plac, pentru ca CCR bloca, la sesizarea USL, o serie de legi toata romania uslamista ar fi urlat: Dictatura lui Basescu, Basescu este Hitler, Sariti oameni buni, ne omoara Basescu si ai lui.

    Trebuie sa nu ma mai uit la toata mizeria asta, ca-mi pierd mintile.
  • +12 (12 voturi)    
    indrazneste numai ,NOI unde suntem? (Luni, 2 iulie 2012, 21:24)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Nu-mi mai vorbi de acest parlament ca ma duc la balamuc si mai ales nu-l opune unor repere ale statului de drept ca dai in gropi cu el cu tot si va stergem de pe harta politica ! Ati mai luat-o in pofida statisticilor , fortei si banilor pe care i-ati pus in joc ! Nu strni fiara din noi ........................Daca-l eliberati pe dnul Basescu din functie astfel incat el sa vorbeasca liber , intr-o saptamana va spulbera .
  • +11 (11 voturi)    
    Catavencu (Luni, 2 iulie 2012, 21:29)

    CetateanuTurmentat [utilizator]

    "Primesc ori sa se revizuiasca totul, dar sa nu se schimbe nimic, ori sa nu se revizuiasca nimic, dar sa se schimbe pe ici, pe colo, prin partile esentiale!"

    CARAGIALE e viu! Si ramane GENIAL! Iar Ponta si Crin niste jalnice arhetipuri...
  • +14 (14 voturi)    
    Va rog, coboriti banerul din Piata Alba Iulia, (Luni, 2 iulie 2012, 21:37)

    gorjenii [utilizator]

    a trecut campania electorala! Gratie dvs si fituicii ring, distribuita gratuit la metrou, robert negoita, favoritul dv , e primar la sectroul 3. Poate nu stiati. Ganditi-va la bietii oameni care nu au aer din cauza zecilor de metri patrati acoperiti cu figura dvs zambitoare. Au inceput sa va ciopirteasca chipul, e pacat de asa frumusete. Sa intelegem ca nu aveti bani pt onorarea contractelor de publicitate ? Multumesc si sper ca la urmatoarea campanie sa alegeti mesaje si cai mai elegante de a va promova.
  • +15 (15 voturi)    
    am citit primul rand si mi-e greata deja (Luni, 2 iulie 2012, 21:39)

    tz3p3s [utilizator]

    O intrebare:
    de ce se adreseaza cu "aceasta tara" ?

    De ce nu zice tara (mea).

    E ca si cum ar vorbi cu el insusi la persoana a doua...
  • +13 (13 voturi)    
    rusine domnului Antonescu (Luni, 2 iulie 2012, 21:56)

    mango [utilizator]

    Asa doriti sa deveniti presedintele Romaniei? Calcand peste legi si Constitutie?
    Ati devenit nevricos,si Ponta va lasa ca iese el mai bine din treba asta,uitand de statul de drept. Nu mai aveti rabdare,o luna, doua mai sunteti candidatul etern la presedintie dupa care ADIO si la gara cum spuneau golanasii prin anii 70. Va dati seama, cred,ca odata trecand timpul comunistii va vor baga in mocirla de unde nu veti mai iesi ca PNTCD-ul,dupa ce in urma cu 50 de ani i-au bagat pe fruntasii liberali la ocna si in groapa. Cand va da o solutie favorabila e buna CCR ? Dar acum nu mai e buna? Rusine dl. Antonescu . Poporul roman nu are nevoie de un asemenea candidat psihotic si fara masura la Presedintie. Adio, si un praz verde!
  • +11 (11 voturi)    
    tara asta poate fi guvernata (Luni, 2 iulie 2012, 22:13)

    visio [utilizator]

    fara usl...daca plagiatorii astia ieftini nu vor intelege de buna voie ce inseamna democratia, poate vor fi mai deschisi catre intamplarile din Orient; deci, este alegerea lor daca va fi sange sau nu; ideea este ca acum vom termina de tot comunistii plagiatori...
    • -3 (3 voturi)    
      guvernare (Marţi, 3 iulie 2012, 10:06)

      zaphoss [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ... poate fi guvernata dar nu de PDL, care si-a dovedit o data incompetenta si relele intentii (furturi, politizari, etc.). Toata cresterea economica pe care a acumulat-o Romania din 1998 a fost spulberata de PDL in doar trei ani. Asa vreti sa traiti bine?
  • +12 (12 voturi)    
    iar miza pentru noi, crinutzule... (Luni, 2 iulie 2012, 22:35)

    nedumeritu [utilizator]

    este sa va facem sa dispareti, din viata politica, pe voi, oamenii politici ipocriti, arivisti, lacomi, hrapareti, fara onoare, necinstiti.... si lista poate continua.
  • +16 (16 voturi)    
    paranoia... (Luni, 2 iulie 2012, 22:39)

    ilien [utilizator]

    Doamne, asta e paranoic. Daca poti urmari ( ceea ce este foarte greu) aberatiile acestui individ nu poti constata decat semne de nebunie.
    Ma intreb cum poate un astfel de om sa aspire la functia de presedinte al unei tari?
  • +9 (9 voturi)    
    esti un mascarici (Luni, 2 iulie 2012, 23:33)

    ala_ [utilizator]

    Crin, aveam ceva mai mult respect pt tine. Nu stiu de ce, mi s-a parut ca ai incercat sa fii ceva mai onest decat dottoru Tonta.
    Sa-ti intre bine in cap: CC nu a interzis nimic nimanui. A confirmat faptul ca presedintele este reprezentatul romaniei. Presedintele putea sa-l imputerniceasca pe prim-ministru, ceea ce intr-o tara civilizata s-ar fi intamplat. Fara a fi un fan a lui Basescu, Victor Ponta ne-a dovedit ca nu a inteles mare lucru din ceea ce s-a intamplat acolo (si Basescu a avertizat in legatura cu asta).
    Se pare ca esti la fel de periculos Crinule, ca si Ponta. In doar o luna, ati reusit sa dati tara inapoi cu 15 ani. Multi romani isi vad de treaba si muncesc, sunt cetateni ce vor sa traiasca in civilizatie dar voi le dati la glezne. Se preconizeaza inca un val de migranti, si nu la capsuni.

    Intre timp, societatea civila
    http://www.petitieonline.com/demisia_premierului_victor_ponta_cerut_de_mediul_academic
  • +7 (7 voturi)    
    re ilien (Luni, 2 iulie 2012, 23:44)

    luci30 [utilizator]

    pai el in paranoia lui,poate sa visese ce vrea,fiecare cu ,,fluturasii,lui problema este ca la nivelul politic la care a ajunsar trebui sa se alature altor ,,napoleoni,,sa-si tina discursurile intr-un loc cu public restrins si calificat,dar mai ales obisnuit cu tot felul de aberatii.....oare n-o fii avind si oarece probleme cu auzul???
  • +7 (7 voturi)    
    pai dizolvati partidul ala de securisti ordinari (Luni, 2 iulie 2012, 23:58)

    rianaalma [utilizator]

    daca justitia nu se face ca la voi in statul mafiot de unde veniti, cu pistolul la tampla, atunci lasati UE sa ne faca dreptate si voi carati-va dracu din tara, ca oricum o sa ramaneti singuri, daca mai stati mult la guvernare
  • +5 (5 voturi)    
    adormitul (Marţi, 3 iulie 2012, 5:42)

    gopo111 [utilizator]

    s-a desteptat si el si cred ca acum regreta ca nu s-a culcat la loc si sa isi vada de somnul lui de veci, sa ne lase in pace cu ceea ce spune el , e oricum degeaba, nu a-si alege un adormit pt nimic in lume, mai ales un slugoi ca asta pt interesele lui voiculescu and company
  • +4 (4 voturi)    
    maresalul antonescu (Marţi, 3 iulie 2012, 6:41)

    tontu [utilizator]

    Crin puiule oare de la tizul tau maresalul ti se trage vocatia totalitarista? Ma frate tu cu Victoras aveati o gramada de treaba de facut, insa voi v-ati apucat sa demolati institutiile statului de drept ....
  • +5 (5 voturi)    
    Puteti sa va aratati parerea joi (Marţi, 3 iulie 2012, 8:38)

    vladf [utilizator]

    Joi 05.07.2012 in Piata Revolutiei, puteti sa veniti si sa-i spuneti 2-3 vorbe de bine sau de rau lui Ponta si bineinteles lui Antonescu.
    Pasnic fara violenta, doar sa vada ca existam si nu suntem de acord cu ce fac.
    • 0 (2 voturi)    
      majoritate (Marţi, 3 iulie 2012, 10:11)

      zaphoss [utilizator] i-a raspuns lui vladf

      Da parerea voastra conteaza , dar trebuie sa va supuneti majoritatii... fiindca asa e democratia.
  • +3 (3 voturi)    
    NESIMTIRE (Marţi, 3 iulie 2012, 10:11)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    Cand avea PDL majoritatea ce-ar fi spus agariciul asta daca revocau CCR si faceau aia legea dupa bunul lor plac? Acu le pute CCR...
  • +5 (5 voturi)    
    "Magarii" - Plesu (Marţi, 3 iulie 2012, 10:23)

    berger [utilizator]

    Dupa ce s-au folosit de exact aceasta CCR ani intregi pentru a ataca PDL cand acesta se afla la putere, acum o vor eliminata.
    Sa fim fermi si sa nu uitam: rosii niciodata nu vor accepta democratia - pentru ei nu exista decat guvernare totala (dictatura) sau nimic. Separatia puterilor - un moft. Ce inteleg rosii prin democratie a explicat Ponta, ca un adevarat dottore in drept: "CCR este al lui Basescu, Parlamentul este al meu".
    Ponta si Antenescu: doua putori, care au mutat Parlamentul si acum Guvernul la televizor. Ca si Iliescu "revolutia" din 89. In strada, dragilor, sa ii trimitem cu forta la munca!
  • 0 (0 voturi)    
    impotent (Marţi, 3 iulie 2012, 13:56)

    sutasul [utilizator]

    Impotenta lui Antonescu este proverbiala,in afara jocurilor de noroc a buturii si somnului,faptul ca sa implicat in politica ,releva tocmai aceste minusuri.Toti papagalii sant oameni politici la USL.Daca ii iei la "bani marunti"descoperi ce "loaze"sant.Minciuna, lasitatea ,dublul cuvant,arivismul ,sant factorii care-i tin aproape,lasitatea lor este vizibila in conditii de stres.Daca ne mai lasam pacaliti inca o data,ne meritam soarta.