Victor Ponta: 200.000 de buletine de vot au fost anulate deoarece erau stampilate atat pe PSD cat si pe Mircea Diaconu / Daca Tariceanu preia sefia PNL, e foarte posibila o candidatura a sa la presedintie, sustinuta de PSD

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 26 mai 2014, 21:22 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta sustine ca rezultatul obtinut de alianta PSD-UNPR-PC la alegerile europarlamentare este foarte bun, in conditiile in care "200.000 de buletine au fost anulate, pe buna dreptate", deoarece aveau stampila atat pe PSD cat si pe Mircea Diaconu.

"Foarte multi oameni au considerat ca pot sa voteze si cu noi si cu Mircea Diaconu", a declarat luni seara primul ministru, invitat la postul de televiziune Romania TV.

El a mentionat ca nu ii pare rau pentru aceste buletine anulate in conditiile in care se bucura "foarte mult ca a intrat Mircea Diaconu" in Parlamentul European.

In cadrul emisiunii, Ponta a apreciat, la intrebarile moderatorului, ca Mircea Diaconu ar fi putut intra, cu voturile obtinute in unele orase, in turul doi al alegerilor prezidentiale. "Poate candideaza la turul doi, nu exclud acest lucru", a spus el, mentionand insa ca, in acest caz, nu il vede ca pe un adversar al sau, in conditiile in care PSD l-a sustinut la alegerile europarlamentare.

Intrebat cum l-a sustinut PSD pe Mircea Diaconu, Ponta a raspuns: "L-am ajutat sa nu i se fure voturile in sectii".

Chestionat daca se va reface USL in cazul in care Calin Popescu Tariceanu va prelua sefia PNL, primul ministru a raspuns: "Da".

In aceasta situatia, "e foarte posibil" o candidatura comuna PSD-PNL a lui Tariceanu la alegerile prezidentiale, a mentionat el.

Intrebat daca mai stie ceva despre Traian Basescu, Victor Ponta a precizat ca mai mult ca sigur maine dimineata se vor intalni in avionul de Bruxelles, in timp ce ultima intrevedere in care doar "s-au salutat" a fost la discursul lui Joe Biden. "Pentru mine, Traian Basescu inseamna ura. A semanat vant si acum culege furtuna".





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

8376 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Se pare ca (Luni, 26 mai 2014, 21:31)

    Kepler [utilizator]

    si votul lui ponta a fost anulat pt ca era atit pe PSD cit si pe MD.
    • +2 (2 voturi)    
      lool (Marţi, 27 mai 2014, 7:25)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      de unde stie mincinosul?
      cum a apreciat el aceasta cifra de 200 mii?
  • +8 (10 voturi)    
    buna gluma (Luni, 26 mai 2014, 21:40)

    levierul [utilizator]

    Ori alegatorii aia atat pot, ori Ponta incearca cu disperare sa se alipeasca oricarui alt candidat, in ideea ca ar capata un vot de acolo. La fel se comporta si cu pnl
    • +2 (2 voturi)    
      atata pot ei (Marţi, 27 mai 2014, 7:34)

      Vuck [utilizator] i-a raspuns lui levierul

      Multi dintre cei care au votat doar PSD (sau doar Mircea Diaconu) de fapt au uitat sa stampileze ambele rubrici, cum isi propusesera defapt sa faca cand au plecat de acasa la vot.
  • +6 (8 voturi)    
    Buna asta. (Luni, 26 mai 2014, 21:43)

    denvarel [utilizator]

    Prima oara ma-am gandit de ce or fi stampilat oamenii aceia de doua ori buletinul.

    Dupa care am realizat ca Ponta nu are de unde sa stie motivele pentru care buletinele de vot sunt anulate. Un buletin anulat e numarat si pus deoparte. Nu face nimeni statistici privitoare la motivele anularii.

    Ponta declara ca stie el motivul anularii a 200 000 voturi. Asa pot si eu afirma ca stiu de ce s-a scufundat Atlantida. Nici unul dintre noi nu poate fi contrazis
  • +6 (8 voturi)    
    pai (Luni, 26 mai 2014, 21:43)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    asta e miezul problemei, alegatorii pdsr intoxicati de latrinele varanului sint de o timpenie nemarginita. Norocul
    grupului infractional organizat si ghinionul nostru, al celorlalti.
  • +11 (13 voturi)    
    Independentii (Luni, 26 mai 2014, 21:44)

    nano2k [utilizator]

    Din ciclul: Ne plac "independentii" dependenti de PSD.
    Un alt "independent" notoriu: Oprescu.
    Dar in tara prostilor, la ce sa te astepti?
  • +9 (11 voturi)    
    Mda (Luni, 26 mai 2014, 21:47)

    BabăAlexandru Ioan [anonim]

    Intelijentii alegatori ai PSD...
  • +10 (12 voturi)    
    Daca-i asa (Luni, 26 mai 2014, 21:59)

    Bogdan77 [utilizator]

    Va dati seama ce imbecili voteaza PSD si Mircea Diaconu
  • +10 (12 voturi)    
    Penisi (Luni, 26 mai 2014, 22:01)

    Robancu [utilizator]

    Spuneti-ne, dle Ponta, ati numarat si cati penisi erau desenati pe cele 200.000 de buletine de vot anulate care defapt erau vot pt PSD?
  • +6 (8 voturi)    
    Mda.. (Luni, 26 mai 2014, 22:03)

    Quantum [utilizator]

    Grozav! PSD-PNL, oldies but goldies.

    Treziti-va baaa!
  • +6 (8 voturi)    
    =)) (Luni, 26 mai 2014, 22:14)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    fugi cu cercu, ba Pontanocchio, io te-nteleg ca ai un dinte-mpotriva peneleilor si ai interes sa-i dezbini, dar scoate si tu pe fund niste panglici mai credibile, ca asta cu Moliceanu catindat presh e atat de gogonata incat te pufneste rasul pana si pe tine.
  • +5 (9 voturi)    
    Nuante ... (Luni, 26 mai 2014, 22:16)

    vaduval [utilizator]

    Mi-e greu sa cred ca 200 de mii de buletine de vot au fost anulate ca urmare a aplicarii stampilei de vot atat pe PSD cat si pe absolut-independentul Domn Diaconu ; mi-ar fi mai usor daca acest lucru ar fi atestat de BEC. In schimb , mi-e foarte usor sa cred ca au fost anulate 200 de mii (sau chiar mai multe ) ca urmare a aplicarii multiple a stampilei de vot , (si) pe alte optiuni electorale ; tradus , votantii au dat un vot nul (de blam) pentru ca nu se " regaseau' in catindatii de pe buletinul de vot si voiaU PUR SI SIMPLU SA ATENTIONEZE CLASA POLITICA DE ACEST LUCRU . In plus , voiau sa fie siguri ca votul lor nu va fi deturnat spre un partid/catindat sau altul . Vorbind la un nivel strict teoretic (practic nu e posibil ) , tocmai acei votanti care si-au anulat votul m-ar interesa din punct de vedere sociologic .(daca as fi sociolog ori analist politic ) , sunt un fel de votanti-kamikaze.
    • +2 (2 voturi)    
      foarte corect (Marţi, 27 mai 2014, 7:23)

      anonim3 [utilizator] i-a raspuns lui vaduval

      Este important de vazut cum au fost cele peste 300.000 de voturi anulate. daca au fost cum zice Ponta, sunt rezerva din bazinul lui electoral. Daca sunt voturi de protest la oferta partidelor, atunci jos palaria pentru respectivii alegatori care au ales cam singurul mod de protest democratic accesibil. Si, evident, trebuie vazut cu ce oferta pot fi mobilizate pozitiv.
  • +7 (9 voturi)    
    Asa se intampla ... (Luni, 26 mai 2014, 22:19)

    mitg [utilizator]

    ... cand aduceti semi-analfabeti cu galeata (la propriu si la figurat) la sectiile de votare.
  • +5 (7 voturi)    
    La ce tampiti va voteaza... (Luni, 26 mai 2014, 22:20)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Nici nu era de asteptat altceva, pacat ca nu au stampilat TOTI atat PSD, cat si MD...

    Sau atunci se puneau voturile de doua ori...?
  • +7 (9 voturi)    
    MINCIUNI, abureli (Luni, 26 mai 2014, 22:20)

    romania_curata [utilizator]

    Hidra rosie, cu tot succesul APARENT, e in corzi , in vrie!!!
    DE CE? FFFFFFFFFFF simplu; au DOAR 37% si NICIO posibilitate de crestere, asadar vor incerca psdizarea pnl-ului prin coada te topor SUPERpenibila = tariceanu, penalii chitoiu & co, fiind evident ca incercarea de acaparare a fraierilor care l-au votat pe jalnicul diacon...vor esua.
    Asadar mitomanul vinde pielea ursului din padure!!!
  • +9 (11 voturi)    
    Ponta dragă (Luni, 26 mai 2014, 22:23)

    ipolitic [utilizator]

    Tu si PSD ați semănat furt și în curînd veți culege vînt.
    Din ăla care iese din pupă.
    • +6 (8 voturi)    
      Daca dreapta (Luni, 26 mai 2014, 23:52)

      sebagain [utilizator] i-a raspuns lui ipolitic

      Nu isi inventeaza un grivco si o tembeliziune de care o fi ea.Daca nu va aparea un candidat care sa-i pupe pe toti peste tot, degeaba...Ne putem lua adio de la democratie. PSD-ul ne va inghiti pe toti.
  • +11 (13 voturi)    
    votantul psd (Luni, 26 mai 2014, 22:27)

    gigi1 [utilizator]

    Asta spune multe despre votantul psd si nu vad motivul de mandrie al lui viorel.
  • +7 (9 voturi)    
    Tariceanu sustinut de PSD ca presedine = povesti (Luni, 26 mai 2014, 22:38)

    dumitrica [utilizator]

    Ponta are nevoie de o coalitie PSD - PNL pina la alegeri si din cauza asta ii promite lui Tariceanu sustinerea la presedintie in cazul cind preia conducerea PNL.

    In realitate, cu putin timp inainte de alegeri, Tariceanu va primi un sut si nu va mai fi sprijinit. Candidatul PSD este Ponta. Orice alta varianta se exclude.
  • +9 (11 voturi)    
    eh (Luni, 26 mai 2014, 23:24)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    zii ba ca au fost 2 milioane, ca nu dai de la tine. asta una. a doua e ca asta spune multe despre nivelul de inteligenta si intelegere al celor care voteaza PSD si/sau Mircea Diaconu
  • +13 (15 voturi)    
    eroare de comunicare (Luni, 26 mai 2014, 23:44)

    Whatsupdoc [utilizator]

    Trebuia ordonat asistatilor: Votati PSD SAU Mircea Diaconu, nu ambele :))
  • +2 (2 voturi)    
    Minciunică (Marţi, 27 mai 2014, 7:21)

    Ovidiu M [utilizator]

    Eu cred că se pierde din vedere un lucru esențial. Nu există nicăieri în procesele verbale de la alegeri o rubrică pentru contabilizarea voturilor date pentru mai mulți candidați prin nominalizarea acestora. Există rubrică doar pentru voturi nule, nu se intră în detalii gen "fără ștampilă", "2 ștampile, una pe PSD și alta pe PRM", "3 ștampile, o sută de ștampile", etc. Exceptând situația în care și-au instruit toți reprezentanții din secțiile de votare să numere exact acest lucru, chestiune care îmi pare extrem de improbabilă, domnul Ponta nu are cum să știe câte voturi au fost pe ambii candidați.

    Cu ajute cuvinte, domnul Ponta minte, din nou, cu seninătate. De ce? Pentru a se lipi și el puțin de imaginea candidatului perceput ca fiind antisistem. Și văd că funcționează. Nu se întreabă nimeni dacă este așa, toată lumea se gândește la ce o însemna lucrul acesta. Ceea ce este exact motivul pentru care a spus minciuna asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Pai asta inseamna ca... (Marţi, 27 mai 2014, 11:30)

    Margrethe [utilizator]

    MD a vampirizat voturile PSD-ului si nu pe cele ale PNL-ului, cum (probabil) s-ar fi dorit.