Ponta: E nevoie de o persoana cu notorietate pentru prezidentiale, poate fi si domnul Diaconu/ Eu mi-as dori sa fiu prim-ministru pana in 2016

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 30 mai 2014, 1:02 Revista Presei | Radio TV

USD va desemna drept candidat la alegerile prezidentiale o persoana cu notorietate, iar printre aceste persoane, conform ultimelor sondaje publice, poate fi si Mircea Diaconu, a declarat la Romania TV liderul PSD, Victor Ponta, precizand acest scenariu ca varianta in care nu ar candida chiar el la Presedintie, citeaza Mediafax

"Eu mi-as dori sa fiu prim-ministru pana in 2016, dar un prim-ministru nu poate sa fie cu adevarat de succes in patru ani cu un presedinte care totodeauna, in loc sa il ajute, il incurca, ii baga bete in roate si cu care se lupta continuu. Daca vom gasi un candidat care sa si castige, nu doar sa fie un partener loial, eu il voi sustine pe acel candidat al nostru, al PSD-UNPR-PC. Daca nu exista o alta varianta cu sanse de castig, atunci, cu toata energia pe care o am si toate cunostintele, voi candida eu", a spus Ponta la Romania TV.

Intrebat care sunt numele de pe lista de posibili candidati la Presedintie, Ponta a reiterat ca este suficient sa fie analizate ultimele sondaje publice pentru a se constata ca nu sunt multe persoane cu notorietate, nominalizandu-i din nou in acest sens pe Mugur Isarescu, Sorin Oprescu si Calin Popescu Tariceanu, dar completand lista si cu fostul liberal Mircea Diaconu, candidat independent la europarlamentare, ca persoana care indeplineste criteriul de notorietate.

"Nu putem sa scoatem pe cineva din palarie, ci cineva care are o notorietate suficient de mare . Nu stiu, poate fi domnul Diaconu, poate fi oricum un personaj pe care nu ai nevoie sa-l faci cunoscut", a spus Ponta.

Intrebat daca Mircea Diaconu poate candida astfel din partea PSD, Ponta a raspuns ca nu exclude asa ceva, adaugand insa ca vrea sa precizeze ca nu a avut nicio discutie in acest sens cu Diaconu, care corespunde insa unui astfel de profil de candidat cu notorietate.

El a adaugat ca isi propusese sa anunte un candidat pentru Presedintie mai aproape de data de 25 mai, nu in luna septembrie, crezand in refacerea USL, proiect ale caruia sanse s-au redus insa acum la minimum.

Joi, Ponta, a declarat ca Congresul PSD la care se va desemna candidatul partidului la prezidentiale va avea loc probabil in septembrie.

Congresul PSD in care va fi stabilit candidatul sustinut de partid la alegerile prezidentiale ar putea fi convocat in zilele de 6 si 7 septembrie, au precizat, joi, pentru MEDIAFAX, surse participante la sedinta CExN al PSD, unde s-a decis aceasta data.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

1713 vizualizari

  • +8 (12 voturi)    
    Mircea Diaconu presedinte? (Vineri, 30 mai 2014, 1:51)

    lucadd [utilizator]

    doamne fereste...si zic asta cu mare ingrijorare pentru ca numai gadul te face sa te crucesti.
    Te miri ce mai poate sa scoata pe gura infantilul imberb
    • +8 (10 voturi)    
      De ce nu? (Vineri, 30 mai 2014, 2:24)

      jas [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Actoria la locul ei. Insa daca notorietatea e principalul criteriu, ne putem gandi, cand tragem linia, si la Adi Mutu.
    • +5 (5 voturi)    
      avem si alternative (Vineri, 30 mai 2014, 9:41)

      Inuka [utilizator] i-a raspuns lui lucadd

      Da' de ce Diaconu? E tanar baiatul, mai are timp...
      Arsinel si Stela Popescu sunt ocupati?
  • +8 (12 voturi)    
    Sa recapitulam (Vineri, 30 mai 2014, 3:31)

    Orpheus [utilizator]

    La notorietate, Pomta ii bate pe toti. Este:
    - un mincinos notoriu
    - un plagiator notoriu
    - un golanel de cartier notoriu

    Daca notorietatea e pe locul intai pentru functia de presedinte, Ponta poate candida linistit.

    Personal, sper ca mai sunt si alti factori de luat in considerare.
  • +3 (7 voturi)    
    Tu ai notorietatea gangsterilor ! (Vineri, 30 mai 2014, 5:06)

    gica43 [utilizator]

    Eu mi-am dorit ca unul de teapa ta sa NU ajunga niciodata PM. Dar o mare parte dintre idiotii care mai si voteaza vor sa ajungi si presedinte ! Iti urez sa nu mai fii nici ceea ce=din greseala- esti (PM) si nici ceea ce iti doresti (Presedinte ).
  • +2 (2 voturi)    
    Viorel, acelas Viorel! (Vineri, 30 mai 2014, 7:28)

    hotnewsfil [utilizator]

    Ponta: 'E nevoie de o persoana cu notorietate pentru prezidentiale, poate fi si domnul Diaconu'
    Mitomanul, iresponsabilul, bascaliosul Viorel nu se dezminte.
    Numai de notorietate este nevoie, ca cineva sa ajunga presedinte?
    Si cei mai mari borfasi, si fetele de la pagina 5, etc. au notorietate! Viorel i-ar alege ca 'presedintele tarii'?
  • +4 (4 voturi)    
    dedublari (Vineri, 30 mai 2014, 7:34)

    liviusmaximus [utilizator]

    In calitate de purtator de cuvint psd votez psd.in calitate de viorel votez dreapta. In calitate de doctor votez diaconu. In calitate de clovn votez chiar si oprescu.in calitate de sef de guvern incompetent cu nevoi de bani votez isarescu.si cand redevin victor ma votez pe mine. Sa nu uit. V-am pacalit cu abramburica pe lista. Nu o las sa plece. Am nevoie de femei carora sa ma adresez politicos, ce barca mea. Va pup. VVP.
  • +2 (2 voturi)    
    rum (Vineri, 30 mai 2014, 9:07)

    Vali_311 [utilizator]

    sper ca nu ponta , suntem satui de bufoni
  • +2 (2 voturi)    
    ponta stie (Vineri, 30 mai 2014, 9:07)

    dum_i [utilizator]

    ponta stie ca in momentul 2 in care si-a anuntat candidatura, se da drumul la dosare.

    si dosare de mita, trafic de influenta samd sunt cu tona.

    incepand cu afacerea rosia montana.
  • +2 (2 voturi)    
    La cata minte are Ponta.... (Vineri, 30 mai 2014, 9:37)

    Wanheda [utilizator]

    ma mir ca n-a facut referire si la vre-un rege tiganesc.
  • +3 (3 voturi)    
    ... (Vineri, 30 mai 2014, 10:19)

    a.nonim [utilizator]

    Foarte bine, iti doresc sa fii premier pana in 2016, iar apoi, daca se poate, sa te retragi si sa nu mai auzim de tine. Cine stie, poate iei exemplul lui Nastase si scrii o carte, intr-un loc linistit, bineinteles. Poate sa fie si plagiata, ca nu ne deranjeaza.
  • +1 (1 vot)    
    Vreau ca Ponta sa candideze (Vineri, 30 mai 2014, 10:37)

    Matrafirefox [utilizator]

    si candidatul de dreapta sa-l bata de-l usuca. Poate asa scapam definitiv de ciuma Pontista.
  • +1 (1 vot)    
    Isarescu (Vineri, 30 mai 2014, 11:58)

    LukeThe Nuke [utilizator]

    Interesant ca la Isarescu se gandeste si stanga (Pnta l-a nominalizat acum) si dreapta (Blaga l-a adus in discutie si el). Asadar daca o sa candideze poate iese ca Iliescu in anul 90 :) il voteaza si psd si pnl si pdl