Victor Ponta, despre denuntarea pactului de coabitare: Traian Basescu i-a inselat pe liderii europeni, si-a batut joc de orice partener international

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 6 august 2014, 22:11 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta a afirmat miercuri seara, la emisiunea lui Mihai Gadea de la Antena 3, ca denuntarea pactului de coabitare semnat cu seful statului il va arata pe acesta liderilor europeni asa cum este, "un impostor, un om care minte, fura, care isi bate joc de price partener international".

Intervievat telefonic la emisiunea lui Mihai Gadea, Ponta a precizat ca s-a folosit de "autodemascarea" lui Traian Basescu pentru a-l "arata inca o data partenerilor nostri europeni, americani, care au spus ca Traian Basescu vrea pace, vrea lege, respectarea statului de drept, de a-l arata inca o data asa cum este, un impostor, un om care minte, care fura, care isi bate joc de orice partener international".

La inceputul interventiei, Victor Ponta a sustinut ca presedintele "i-a inselat pe liderii europeni, care trebuiau sa vada aceasta inselaciune", si a folosit "institutia prezidentiala impotriva intereselor publice".

In opinia sa, partenerii internationali ai Romaniei, care "in 2012 si-au pus obrazul pentru Basescu", trebuie sa stie "ca au fost folositi, manipulati, de un individ care din asta a trait toata viata lui, din minciuna si din inselaciune".

Primul ministru l-a acuzat inca o data pe Basescu ca a "facut presiuni asupra justitiei in timp ce in sala de judecata se judeca" procesul lui Dan Voiculescu, referindu-se la interviul acordat de seful statului pentru B1 TV si in care a denuntat presiunea mediatica, afirmand ca "toata lumea asteapta o condamnare, poate fi la fel de bine o achitare".

Ponta a sustinut ca de fapt Basescu a spus ca "judecatorii sa condamne, sa dea o sentinta de condamnare".

Prin denuntarea pactului de coabitare, spune Victor Ponta, din punctul de vedere al guvernului, al Parlamentului, "orice relatie institutionala cu Traian Basescu ca persoana inceteaza".

Premierul a spus ca Basescu "a fost demis in 2012 si a ramas in functie  mintindu-i pe cei din strainatate, avand sprijinul unor judecatori de la Curtea Constitutionala".

"Traian Basescu se reprezinta pe el, familia sa infractionala, face parte dintr-o familie infractionala" iar "orice declaratii nu trebuie sa fie interpretate ca ale Romaniei, ci doar ale lui si ale grupului sau infractional", a mai spus Victor Ponta.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

6449 vizualizari

  • +32 (34 voturi)    
    Tonta ... (Miercuri, 6 august 2014, 22:14)

    mitg [utilizator]

    Era prea ocupat sa cineze cu Regele Mihai si sa posteze pe niuz fid, bine ca a avut Basescu oportunitatea sa "insele" partenerii Europeni.
    • -11 (25 voturi)    
      Basescu declara Stare Urgenta - Ponta eliminat. (Miercuri, 6 august 2014, 23:35)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      Fara acordul de colaborare presedinte - premier tara nu poate fi guvernata, seful statului avind dreptul sa instituie starea de urgenta (si datorita razboiului din Ucraina care este in pericol iminent de a fi invadata dinspre est de Rusia).

      Ca urmare, Ponta si tot parlamentul sunt trasi pe dreapta iar cel care va conduce Romania cu puteri dictatoriale va fi Basescu.
      • +3 (5 voturi)    
        Mai dumitrica, de unde-ti vin ideile astea? (Joi, 7 august 2014, 10:26)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Pactul lui peste prajit e o foaie A4 in care cei doi declara ca se vor comporta civilizat. Nimic mai mult. Ceea ce oricum nu s-a intimplat.

        Starea de urgenta din capsorul tau nu are corespondent in lumea reala. Inafara de injuraturile reciproce dintre Ponta si Basescu, un fel de Stan si Bran pus pe repeat in care fiecare da la gioale celuilalt cit poate, restul tarii isi vede de treaba proprie. Inclusiv opozitia PNL-PDL s-a detasat de zgomotul asta de fond.
  • +32 (34 voturi)    
    Vai ce s-a suparat pontache! (Miercuri, 6 august 2014, 22:19)

    Alius [utilizator]

    Mare suparare domnule. Si-a dat si el seama cat de fraier este. Si prost. Acum incearca sa arunce prostia lui asupra altora. Nu merge decat pentru latrinisti. Si la aia oricum nu mai conteaza ce zice Poanta, ei au placa pusa pe creier acolo.
  • +31 (33 voturi)    
    Lovitura de stat din 2012 ! (Miercuri, 6 august 2014, 22:21)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    Cum ramane cu tentativa de lovitura de stat din 2012?! Ordonantele de urgenta ILEGALE si NECONSTITUTIONALE emise de V. Ponta ?
  • +24 (28 voturi)    
    norocul lui pontake... (Miercuri, 6 august 2014, 22:21)

    Ion B [utilizator]

    este ca interventia sa a fost telefonica.Altfel i s-au fi vazut spumele de la gura.
  • +28 (32 voturi)    
    Ponta se auto-descrie? (Miercuri, 6 august 2014, 22:26)

    rcaon.ro [utilizator]

    ""un impostor, un om care minte, fura, care isi bate joc de price partener international"
  • +33 (35 voturi)    
    ramai trasnit !!!!! (Miercuri, 6 august 2014, 22:30)

    nova [utilizator]

    tara condusa de un premier bun de internat la Spitalul 9 .......
  • +26 (28 voturi)    
    Partidu (Miercuri, 6 august 2014, 22:35)

    sebagain [utilizator]

    ar trebui sa se trezeasca. Asta cu "Jos Basescu e deja fumata rau". Ponta ii crede pe membri prosti.N-a facut nimic din ce ne-a promis.
    • +19 (21 voturi)    
      Este fumata ... (Miercuri, 6 august 2014, 22:57)

      mionut [anonim] i-a raspuns lui sebagain

      ... dar trebuie inlocuita cu ceva, un nou mesaj, o noua fantosha cu care sa ne innebuneasca.

      Astia NU au cu ce sa inlocuiasca "Jos Basescu", pentru ca nu-i duce mintea. Sunt prosti gramada!
      • +5 (7 voturi)    
        vezi mai sus! (Miercuri, 6 august 2014, 23:55)

        sebagain [utilizator] i-a raspuns lui mionut

        exista precedent la sud de Dunare. Puneti-va centurile de siguranta.
  • +33 (35 voturi)    
    Viorele tu ti-ai rupt si "doctoratul" asa ca,adio (Miercuri, 6 august 2014, 22:40)

    Plagarus [utilizator]

    Nefacutele lui Ponta : Adunarea Constituanta= fas; regionalizarea = fas ; 1.000.000 de locuri de munca = fas ; infrastructura = fas ; absorbtia de fonduri europene = fas ; privatizari strict necesare = fas ; investitii majore = fas ..............
    • +12 (14 voturi)    
      Pai a realizat cel mai mate fas! (Miercuri, 6 august 2014, 23:12)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      El este!
      Asta e caz e spitalul 9!
      Abia astept sa fie facute publice toate cele ce/l pot demasca pe pompa!
      Hai, Base, da/i la gioale!
      Ha, ha, ha, ha... eu sun t arbitrul!
      Si ghici cine ia rosu?
  • +32 (34 voturi)    
    Merkel a făcut înțelegeri politice pt a guverna (Miercuri, 6 august 2014, 22:46)

    visio [utilizator]

    1. Plagiatorul este un imbecil, votat de idioți ieftini;
    2. Băsescu nu l-a fraierit, ci numai s-a folosit de prostia Plagiatorului;
    3. Plagiatorul, din aceeași prostie, a iertat Rompetrol de 600 mil. €;
    4. apropo, vrem banii aceia.
    5.
    • +1 (3 voturi)    
      SI PE CEI DE LA ENEL (Joi, 7 august 2014, 11:33)

      misa2002_2006 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      care ni s-au luat cu facturi umflate legal!.. care acum s-au dovedit a fi ilegal...
      si pe cei de la taxa radio TV care ne este bagata pe gat cu toate ca platim abonamente la distribuitorii de cablu..
      si CAS-ul pt ca s-au introdus taxe in sanatate, cu toate ca fiecarui angajat i se opreste CAS din salariu..
      peste tot ne sunt luati banii la dublu!!!
      oamenilor..cat mai rezistam la prostiile astora?
      toate averile guvernantilor si parlamentarilor si bisericii, ar tb sa fie confiscate si dat inapoi numai atat pt cat au justificare legala.
      atunci sa ii vedem..dar are cineva curaj sa faca lucrul asta?
      fac pariu ca nu...
      • 0 (0 voturi)    
        bucureștenii sunt deosebiți: mineri, enel (Joi, 7 august 2014, 23:04)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui misa2002_2006

        și mai vor...
        în 2014, ei au Primar General un Comunist care le-a primis autostrăzi suspendate :))))
  • +22 (24 voturi)    
    Mitomanachio e nebun (Miercuri, 6 august 2014, 22:52)

    Wanheda [utilizator]

    fara speranta. Sa te apuci sa arunci asemenea minciuni...nu poti decat sa te faci de ras.
  • +14 (16 voturi)    
    Infantil pana la capat (Miercuri, 6 august 2014, 23:03)

    Clop [utilizator]

    Ponta trebuie sa iasa rapid si con brio din scena politica care sa reprezinte poporul roman public, politic, intern sau international. Ii trebuie un knock-out politic.
    ---------------------------------------------------------------------------------
    ***Mediul de afaceri privat din Romania, americanii, U.E., masonii, aliens, zeii, pompa ma-sii, Luna, Soarele, oricine este capabil sa ajute poporul roman sa ne scape de ascensiunea chitita a lui Ponta ca prezident, este rugat sa ajute. Ne ajunge cat il vedem si incercam sa-i intelegem magariile de Pinocchio aflat pe val, ca sef al guvernului.
  • +14 (16 voturi)    
    :) (Miercuri, 6 august 2014, 23:04)

    uzu [utilizator]

    cred ca Ponta avea spume la gura ...
    ce n-as fi dat sa-l vad ...
  • +11 (13 voturi)    
    Trebuiau mai multe pacte (Miercuri, 6 august 2014, 23:24)

    n.dumiritu [utilizator]

    Ehei, sa fi fost intre Ponta si Basescu, nu unul, ci cel putin 10 pacte, ce mi ti-l denunta Ponta acum cu fiecare pact rupt. Ce mi ti-l facea de ocara pe Basescu intregii lumi! Pact pe sanatate rupt - Basescu e un criminal sadic. Pact pe educatie rupt - Basescu e un barbar etc.
    Dar sa nu-i fie cu deochi, in ce verva poate fi retinutul si cuviinciosul nostru pm in ambianta propice. Si uitati ca si-a gasit timp sa urmareasca cu atentie ce a zis B. de Voiculescu. Nu se facea sa nu zica o vorba de simpatie catre gazde. Un baiat simtit, in definitiv, nu se dezminte niciodata.
  • +15 (17 voturi)    
    Pactul de coabitare (Miercuri, 6 august 2014, 23:34)

    ionelutu [utilizator]

    A fost doar o facatura: Domnul presedinte Basescu a profitat de aroganta si incompetenta domnului Ponta care nu dorea la acea vreme decat sa pozeze in persoana omului politic responsabil si sa amageasca privirile indreptate asupra lui din exteriorul tarii. Are cineva impresia ca domnul Ponta a respectat pactul? Domnul Basescu a recunoscut, cel putin, ca a profitat de incompetenta lui Ponta pentru a mai putea negocia cate ceva in contextul epidemiei useliste.
  • +7 (9 voturi)    
    Alo (Miercuri, 6 august 2014, 23:41)

    miohaiham [utilizator]

    Alo,alo,........sau ce zicea Ceaușescu de la balcon?cine a stat sa l asculte?slugile!
  • -11 (19 voturi)    
    Dl Basescu (Miercuri, 6 august 2014, 23:45)

    Gigi Kent [utilizator]

    Dl Basescu imi sugereaza imaginea unui om care da mana cu tine iar apoi nu se poate abtine si iti spune ca a fost la toaleta fara a se spala pe maini acum 2 minute.

    La fel a fost cu PUR. Veniti la guvernare. Sunteti solutia imorala.

    E un trucaj ordinar, sa-ti fie rusine Dinu Patriciu! Eu stiam ca l-am impins pe copil.

    Sa semnam un protocol de coabitare. Acea coabitare nenorocita.
    • +6 (8 voturi)    
      Dacă se iau de bune spusele d-lui premier... (Joi, 7 august 2014, 0:36)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      ...da, așa ar rezulta.
      A-i acorda, însă, încredere ar fi o imprudență, ținând cont de antecedente.

      Imoralitatea soluției PC a fost explicată și asumată de către președinte. Spre deosebire de alte imoralități, pe care puterea preferă a le masca.

      Cheia declarației d-lui prim ministru e dezvăluită chiar de domnia sa: presiunea premergătoare verdictului e prea mare, obligându-l să aleagă taberele, pentru a-și păstra suportul mediatic.
  • +6 (8 voturi)    
    da da da a iesit freonul din el... (Joi, 7 august 2014, 1:54)

    Jupanu1970 [utilizator]

    Ce sa spun .....Traian Basescu i-a inselat pe liderii europeni iar Victor Viorel Ponta ii insala pe romani.
    Pact de cohabitare ...ia'uzi la ei ....vai de basca ei de Romanie.
  • 0 (0 voturi)    
    apropo .. (Duminică, 10 august 2014, 21:34)

    ViR [utilizator]

    mai era un personaj care a facut numai bine pentru fotbalul romanesc desfasurat in birouri, caci cel de pe teren vedeti bine cum a ajuns ... . si-a dat demisia de onoare si a renuntat la toate privilegiile ca sa-i poata afurisi pe cei ce l-au schimbat. le fuge nisipul de sub picioare dar au pretentii dinastice, alesii poporului de trei ori si sunt aranjati pentru eternitate !