VIDEO Elena Udrea, gest controversat in timpul votului din Parlament/ Udrea: E un semn pe care l-am facut unei persoane dragi mie, careia am vrut sa-i transmit ca "totul e in regula"

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 9 februarie 2015, 21:21 Revista Presei | Subiectele Zilei

Elena Udrea
Foto: Agerpres
Fostul ministru Elena Udrea a facut un gest controversat luni, in Parlament, in timpul sedintei in care deputatii urmau sa dea votul pe mai multe cereri ale DNA care o privesc si care vizeaza incuviintarea urmaririi penale si arestarea sa preventiva in doua dosare, "Gala Bute" si "Microsoft".

UPDATE Udrea explica pe facebook gestul facut: Vad ca gestul meu Parlament in care am dus mana la nas a creat mare valva si s-a transformat in subiect de analiza semiotica. In realitate, e un semn pe care l-am facut unei persoane dragi mie, careia am vrut sa-i transmit ca "totul e in regula".

Elena Udrea si-a atins nara dreapta cu degetul in doua randuri, un gest care ar putea fi asociat limbajului mafiot. Intr-unul din cazuri, fostul ministru sta asezat in scaunul din Paralment, in timp ce in celalalt Elena Udrea se uita in direct camerele de luat vederi.

Antena 3 a transmis imaginile cu gestul Elenei Udrea, titrand "Udrea, gest mafiot la finalul discursului".

In limbajul mafiot exista diferite versiuni de interpretare a unui astfel de gest, el reprezentand fie o amenintare fie un avertisment.






















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

29309 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    pfuai (Luni, 9 februarie 2015, 21:29)

    pontiac [anonim]

    Cosa Nostra,acum o scoateti capul mafiei mai tare decat clanul Corduneanu.
    Deja asta nu mai e presa e can can.
    • 0 (0 voturi)    
      cine stie ? (Marţi, 10 februarie 2015, 14:18)

      clint [anonim] i-a raspuns lui pontiac

      dincolo de circul ieftin al Antenelor, ma gandec totusi ca daca voia sa transmita ceva, putea sa vorbeasca la telefon.

      sa fi fost unul din cei cu care nu are voie sa vorbeasca din cauza controlului judiciar ?

      sa fi fost un mesaj care nu se poate trimite in clar pe telefon ?
  • -5 (19 voturi)    
    o mafioata... (Luni, 9 februarie 2015, 21:30)

    lili [anonim]

    Nici nu ma mira, gestul ei confirma "statutul" de mafioata in Parlamentul Romaniei!
    La puscarie !!!
  • +7 (15 voturi)    
    antena 3 (Luni, 9 februarie 2015, 21:32)

    ValentinV [utilizator]

    Chiar asa am ajuns? In ultimele zile 2 zile predomina la noi in presa Udrea si Crudu. Asta spune multe despre romani.
  • -4 (22 voturi)    
    Basescule, ai vazut? da? (Luni, 9 februarie 2015, 21:33)

    Alo? [utilizator]

    Te da Nutica-n gat? sau nu? aceasta-i intrebarea!
    • 0 (0 voturi)    
      te'ai prins, aaaa ?! (Marţi, 10 februarie 2015, 16:03)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

      lui base'i facea semne.

      fetele lui gushie, mai aratoase si mai istete decat ale varanului, sa nu mai vorbim de ale lui ghitza, probabil si ele la un ...semn de la stapan, se dadeau oripilate de ...mafioza de dna nutzi.
      cica l'ar fi facut catre camera lor. probabil un semn mafiotic, catre gushie :))
      sau, poate, chiar catre ghitza, si prin el, la dr. tonta.
  • +2 (22 voturi)    
    gesturi mafiote (Luni, 9 februarie 2015, 21:33)

    Inuka [utilizator]

    Serios acum, o facem si sefa de Cosa Nostra?!
    Deja linsajul public a ajuns la o limita. Cercetati-o, arestati-o, impuscati-o ca pe Elena Ceasescu, vorba plagiatorului mitoman dar lasati naibii articole din astea gen libertatea sau click.
    Citesc Hotnews tocmai pentru ca nu se gaseau articole gen gaina ce naste pui vii dar vad ca lucrurile se schimba si aici din pacate.
    Care e scopul articolului asta? Sa sugereze ca Lenuta avea niste raketi ascunsi in parcare care sa lichideze parlamentarii ce votau pentru aprobarea arestarii? Incredibil...
  • +10 (14 voturi)    
    De pe cind se transforma maimuta-n om, (Luni, 9 februarie 2015, 21:37)

    ofCAER [utilizator]

    e cunoscut ca cin' se scarpina-n nara dreapta facea parte din Mafia...
  • +14 (20 voturi)    
    Preluare de la Antena 3? (Luni, 9 februarie 2015, 21:39)

    mitg [utilizator]

    Pe bune?
  • +14 (22 voturi)    
    semnul Omletei (Luni, 9 februarie 2015, 21:41)

    Mazeta [utilizator]

    Udrea se freacă la nas, io mă frec la ochi: Ant3 pe HN?
  • +4 (18 voturi)    
    Aoleu (Luni, 9 februarie 2015, 21:53)

    CatalinPetrica [anonim]

    Aoleu, cutremurator .........Sunt socat ....se pare ca si eu sunt mafiot, nu stiam pana acum, am observat ca atunci cand sunt nervos am un tic si imi ating nara cu un deget
    Va rog sa imi spuneti si mie din ce clan fac parte sa ma pot prezenta la munca
    • -2 (8 voturi)    
      din clanul.. (Marţi, 10 februarie 2015, 4:48)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui CatalinPetrica

      bolnavilor...pt ca asta e semn folosit de hoti sau de bolnavi pshic....deci daca nu esti hot atunci sigur esti bolnav...fara leac..
  • +8 (10 voturi)    
    The nose knows (Luni, 9 februarie 2015, 21:58)

    Interlop [anonim]

    Stie ea ceva, era casatorita cu unu din mafia persoanala a lui Bombonel
  • -3 (13 voturi)    
    Se exagereaza (Luni, 9 februarie 2015, 21:59)

    Cristiann80 [utilizator]

    Gestul este folosit de multa lume. Semnifica "ok" , dar cred ca Udrea nu l-a folosit cu intentie, am observat ca este un tic al ei cand gandeste. Haideti sa nu exageram fratilor. Asta-i problema? Nu ca traim intr-un stat securist si ca azi vedem cum adevarati penali judeca prin vot o femeie din ura, invidie, ciuda...acum se razbuna pe toate frustrarile si obsesiile acumulate din cauza ei.
  • +6 (12 voturi)    
    da daca si'l baga in.... (Luni, 9 februarie 2015, 22:00)

    nash pandelica [utilizator]

    ???
    ati inceput sa citati din maestrii de la latrina ?
  • +2 (8 voturi)    
    Touching the right nose (Luni, 9 februarie 2015, 22:14)

    VioMo [anonim]

    O explicatie de pe forumuri:
    "It's much more a Mediterranean thing (primarily Italian, I think). I always "verbalise" it as "A word to the wise", meaning "Not everybody knows what I'm telling you, but you will be the wiser for paying close attention".
  • -1 (11 voturi)    
    intreb si io (Luni, 9 februarie 2015, 22:18)

    anonimicus [utilizator]

    Unde gasec Enciclopedia Gesturilor Mafiote? Sa ma documentez, sa stiu pe viitor cum gesticulez pe strada.
    N-as vrea sa ma trezesc inhatat si luat pe sus in duba daca ma mananca nasul pe trecerea de pietoni ...
    • +2 (4 voturi)    
      Pai cate ministere ai devalizat (Marţi, 10 februarie 2015, 10:15)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui anonimicus

      si in cate cercuri interlope te invarti?

      gesturile astea te vor 'inhata'.

      Ce zici de faptul ca Udrea a explicat acest get pe care tu l-ai vazut ca un scarpinat in (de fapt pe) nas?
      Situatia e de circ, dar si noi suntem parte din acest circ, unii spectatori, altii clovni.
  • +7 (13 voturi)    
    .. (Luni, 9 februarie 2015, 22:22)

    Speedster [utilizator]

    Acum la Antena 3 - relevatie exclusiva :

    Iluminatii si masonii tocmai au fost confirmati - dovada clara!

    Daca Udrea este mason, atunci Basescu este si el mason, deci rezulta Basescu este diavolul si din cauza lui exista cancer pe pamant si Voiculescu a ajuns in pijamale.
  • +3 (9 voturi)    
    "unei persoane dragi mie"... (Luni, 9 februarie 2015, 22:23)

    exilatul [utilizator]

    cine sa fie , ghici ghicitoarea mea?...eu, unul cred ca gestul era pt ...cocos ( ha-ha-ha!! ) si care insemna : iubitule, ti am promis ca nu spun nimic si ca o sa vin pt a ti tine de ...cald....la racoare...
  • -1 (9 voturi)    
    Ceva si mai grav (Luni, 9 februarie 2015, 22:28)

    ipolitic [utilizator]

    n-a observat nimeni, nici măcar experții anti-mafie de la A3, ca în timpul discursului a clipit de doua ori, ceea ce în limbaj mafiot înseamnă "praf în ochi". Țineți minte trei cuvinte: praf în ochi.
  • +8 (12 voturi)    
    Video de la Antena 3 .... (Luni, 9 februarie 2015, 22:41)

    DEMA GOGU' [utilizator]

    "Bravo " hotnews !
  • 0 (4 voturi)    
    Cui? (Luni, 9 februarie 2015, 22:44)

    Hipius [utilizator]

    Cine e amicul/amica?Si care era semnul in cazul in care nu era in regula?Si ce putea sa faca in cazul in care semnul de''nu e in regula'' ar fi fost facut?
    • +1 (1 vot)    
      cine cauta gaseste (Marţi, 10 februarie 2015, 10:13)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      http://english.stackexchange.com/questions/41185/what-does-the-gesture-to-touch-the-side-of-your-nose-with-a-forefinger-mean

      E vorba de tinerea unui secret. In Mafia italiana inseamna "tine-ti gura".
  • -6 (14 voturi)    
    tragicomedie (Luni, 9 februarie 2015, 23:02)

    Dedalus [anonim]

    Uite ce se discuta- de ce a pus Udrea mana la nas.

    Astept ziua cand se va dicuta si despre mine - de ce mi-am pus mana pe c... (...arte - la ce v-ati gandit?)
    • -3 (7 voturi)    
      vai de mama noastra (Luni, 9 februarie 2015, 23:14)

      Dedalus [anonim] i-a raspuns lui Dedalus

      Am si primit un minus!

      Super, sunt bagat in seama!

      Daca scriam ceva despre situatia din educatie, treceam neobservat o luna.

      Daca spun ceva de genul kestiei de mai sus, un "vigilent" citeste instantaneu si ma si noteaza.
    • +1 (9 voturi)    
      ironia (Luni, 9 februarie 2015, 23:16)

      VictorS [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      e ca acesti papagali si-au batut joc de destinele noastre, ale parintilor si copiiilor nostri timp de zeci de ani.

      Acum, unii s-au acomodat, atii nu.
      Tu sigur te-ai acomodat.
    • +6 (10 voturi)    
      Am vazut miscari asemanatoare la hotii de buzunare (Marţi, 10 februarie 2015, 0:05)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

      Asemenea gesturi misterioase asemanatoare (nu identice) celor facute de Elena Udrea, cu un deget adus in apropierea nasului, am vazut in Bucuresti cindva in jurul anului 2000 la hotii de buzunare (minori sau foarte tineri) din autobuz. Era o perioada cind se fura mult in mijloacele de transport si stateam numai cu miinile pe buzunare uitindu-ma de jur imprejur. Ajunsesem sa identific hotii dupa comportamentul pe care il aveau. La un moment dat s-au urcat doi undeva la Eroilor si unul din ei remarcind ca ma uit fix la el a dus discret degetul pe sub nas comunicindu-i clar un mesaj celuilalt, dupa care ambii au stat cuminti.
  • +4 (6 voturi)    
    Lui Ponta? (Luni, 9 februarie 2015, 23:03)

    Maniu [utilizator]

    asta e persoana cred.
  • +4 (12 voturi)    
    gestul udrei (Luni, 9 februarie 2015, 23:16)

    ViR [utilizator]

    este facut in mod special pentru aaa333*2 , sa crape ranza in ei pana vor afla ce inseamna sau cui este adresat ! cineva arunca o piatra-n balta si 300 de antenoizi ...
  • 0 (0 voturi)    
    A3 (Marţi, 10 februarie 2015, 8:39)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ati ajuns sa citati A3?
    Se extinde si va bucurati....
  • 0 (0 voturi)    
    asta nu-i nimic (Marţi, 10 februarie 2015, 10:10)

    chiuariu [utilizator]

    sa vedeti cum se rupe-n semne cand iese de la mititica. acolo scoala vietii, nu in politichie.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul e . . . (Marţi, 10 februarie 2015, 10:11)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca explicatia gestului data de dansa e de tot rasul Putea sa spuna ca o manca acea parte a nasului, ca ar fi vrut sa se scarpine in nas dar nu ar fi fost frumos, dar in nici un caz sa spuna ca a facut un semn cuiva f. drag . . . . . Hai sa fim seriosi semnele de simpatie sau de incurajare se fac de obicei cu miinile si nu cu nasul. Pentru mine nu are nici o importanta de ce sau pentru cine ar fi facut acel gest dar explicatia ei pe care nimeni nu I-a cerut-o e fabuloasa!
  • 0 (0 voturi)    
    E vorba de Omerta. (Marţi, 10 februarie 2015, 11:11)

    Gigi [anonim]

    Asa cum a remarcat cineva la Realitatea Tv, mafiota vuittonista de Plescoi a facut acest gest, tipic infractorilor, cu dedicatie pentru cappo di tutti capi Basescu, si are sensul de "Stai linistit ca nu te torn in arest".
  • 0 (0 voturi)    
    oameni bolnavi... (Marţi, 10 februarie 2015, 17:26)

    cucurigooo [anonim]

    Daca se scarpina in... tot la fel va intrebati ?