Victor Ponta: Supendarea presedintelui nu mai este o problema de actualitate

de D.G.     HotNews.ro
Duminică, 21 noiembrie 2010, 11:26 Revista Presei | Radio TV

Suspendarea presedintelui nu mai este o problema de actualitate, a afirmat, duminica, liderul social-democratilor, Victor Ponta. "Nu cred ca este si ca va fi vreodata o problema de actualitate. Cred ca suspendarea unui presedinte, indiferent cum il cheama (...), trebuie facuta atunci cand acesta incalca procedurile constitutionale. La Legea pensiilor semnatura presedintelui pusa pe o lege fraudata ar fi fost o incalcare a Constitutiei si ma bucur ca, pentru prima oara, Traian Basescu si-a incalcat propriul orgoliu trimitand legea in Parlament", a spus Ponta la Pro TV, citat de Agerpres.

Liderul PSD mai spune ca o candidatura a sa la presedintia Romaniei nu este exclusa, dar este putin probabila, in special datorita faptului ca la alegerile prezidentiale din 2014 va avea 42 de ani, motiv pentru care simte "ca poate face mai mult", dar si pentru ca niciodata nu vrea sa mai conditioneze actiunile politice ale PSD de functia pe care o vor ocupa liderii. "Daca PSD poate sa acceada la guvernare cu un program social-democrat si conditia este sa nu fie Victor Ponta premier, o accept imediat", a adaugat el.

In negocierile cu liberalii, insa, Victor Ponta a precizat ca principala conditie este ca PSD sa dea premierul intr-o viitoare guvernare, indiferent cum se numeste acesta, existand mai multe variante in acest sens.

El a spus, in context, ca fostul premier Adrian Nastase nu va mai dori aceasta functie, pentru ca "viata nu merge niciodata inapoi".

Liderul PSD a dorit sa precizeze ca nu se va dezice de Ion Iliescu si Adrian Nastase: "Ion Iliescu si Adrian Nastase sunt cei care au condus acest partid si aceasta tara si nu pot decat sa-mi doresc sa fiu mai bun", a adaugat Victor Ponta.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2124 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Un singur cuvant... (Duminică, 21 noiembrie 2010, 12:28)

    Bogdan_S [anonim]

    il poate descrie pe acest individ: idiot!
  • +4 (6 voturi)    
    gata, (Duminică, 21 noiembrie 2010, 12:29)

    unu' [anonim]

    sarmanu' Base poate dormi linistit!
  • +1 (1 vot)    
    a mai scapat una pe care o regreta!!! (Duminică, 21 noiembrie 2010, 12:36)

    prudent [anonim]

    Impingandu-l pe Crin spre presedintie, decapiteaza PNL (aripa Crin). Ca premier PSD, politica o face guvernul -majoritar- PSD si presedintele nu poate demite premierul. Iata guvernul monocolor dorit de Ponta (a spus-o la ProTV). Iar PAtrciu este dintr-o alta generatie, a avut influenta asupra lui Geaona nu si asupra lui Ponta.
  • +3 (3 voturi)    
    Normal (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:01)

    Vizitiul [anonim]

    Pai in ceea ce-l priveste pe Nastase, normal ca viata nu poate merge inapoi, cum poti sa fii prim ministru de la bulau?
  • +10 (10 voturi)    
    vorbe goale (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:16)

    oilman [utilizator]

    E imposibil sa gasesti ceva coherent in diversele declaratii ale acestui maimutoi care a ajuns lider de pardit major in romania. Partid comunist, dar din pacate partid cu multi sustinatori. 'Vrem capul lui Basescu' a fost singurul proiect consistent al PSD(la fel in cea ce priveste PNL, dar acolo sint mai multe voci disidente) si cresterea relativa in sondaje pe fondul crizei este normala pentru un partid de opozitie. De fapt, cred ca trebuie - ma refer la toti oamenii decenti din romania - sa fim bucurosi ca PSD nu a reusit sa puna la un loc citiva lideri mai putin jalnici ca acest Ponta - acum am fi avut guvern PSD.... O combinatie de mafioti, bolshevici (Iliescu si multi altii) si natarai (vezi Ponta sau Geoana) PSD este mindru ca a atitat sindicatele in loc sa puna umarul masurile de iesire din criza. Indivizi mai decenti din PSD - vezi Diaconescu - au parasit gasca si cel putin incearca sa faca ceva. Ponta rage 'jos Basescu' sau cind oboseste se concentreaza asupra Robertei Anastase. Boicotind treburile tarii, pentru care e din plin platit, Ponta nu face decit sa confirme ca nu se considera responsabil pentru destinele unei tari in criza. Cum am mai spus, o tara jalnica cu lideri de tot rahatul
  • +5 (5 voturi)    
    renunta Pontanakul la suspendare? (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:24)

    Eneas [anonim]

    renumitul Tricicleta-PSD , cunoscut in popor sub numele de eroul de la Cioca -Boca,renunta plin de demnitate la una din ideile lui -nu are multe ,dar le are fixe- suspendarea presedintelui !probabil l-au dus colegii la vreun psiholog/psihiatru sa ii stearga din minte imaginea de care nu mai putea scapa , aia de fraier!
  • +5 (5 voturi)    
    mare politician acest ponta, intelege pana si (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:41)

    Andrzej [anonim]

    Oricum presedintele nu putea promulga legea pensiilor, cata vreme ccr a declarat neconstitutional paragraful referitor la varsta de pensionare.
    Intelege si bietul ponta ca totusi presedintele Basescu nu a incalcat procedurile si statutul sau in raport cu constitutia, astfel incat orice initiativa de suspendare ar fi fost de rasul curcilor.
  • +4 (4 voturi)    
    Rumenischetantz (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:43)

    Ioan [anonim]

    Unu-n dreapta,-n stanga doi, C-asa-i hora pe la noi. Mai daunezi, era pe sticla surazator motanul cu , noua majoritate ce va sa fie, si, proceduri de suspendare demarate in februarie. De la ridicol la ridicol, nu-i decat un pas. Parol !
  • +7 (7 voturi)    
    Fabricati stiri cu zicerile Ponta (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:44)

    griveisteliantanase [anonim]

    Fabricati stiri cu zicerile Ponta dar nu intereseaza pe nimeni ce a mai zis MAIMUTOIUL Ponta. Procurorul care n-a prins pe nimeni si doar era langa Adrian Nastase cand acesta devaliza Romania (Vanzarea pe 2 lei a Petrom)
  • +5 (5 voturi)    
    Unde era procurorul Ponta cand s-a vandut Petrom c (Duminică, 21 noiembrie 2010, 13:46)

    hamham [anonim]

    Unde era marele procurorul Ponta care n- prins pe nimeni cand s-a vandut Petrom cu o suma de 10 ori mai mica decat valoarea reala cu tot cu petrolul din subsolul Romaniei
  • +3 (3 voturi)    
    strugurii's amari (Duminică, 21 noiembrie 2010, 14:02)

    panfil flecaru [anonim]

    zise ponta, dupa ce cujeta amarnic de adanc.
    pai cu ce voturi, bre victorash ?!
    ai vazut ca dupa ce si'au luat dreptul, te'au tradat, nemernicii.:-)
  • +1 (1 vot)    
    Cand a fost? (Duminică, 21 noiembrie 2010, 14:08)

    Sorin Blaj [anonim]

    ...
  • +3 (3 voturi)    
    Banc (Duminică, 21 noiembrie 2010, 17:01)

    ionut [anonim]

    Banc:
    Intrebare:
    -Stiti care este asemanarea dintre Traian Basescu si Victor Ponta:
    Raspuns:
    Amandoi vorbesc despre Victor Ponta la persoana a 3-a.
  • +2 (2 voturi)    
    Va multumim, tov. Ponta ! (Duminică, 21 noiembrie 2010, 19:02)

    John Doe Sr. [anonim]

    Va multumim, tovarase Ponta, ca-l lasati pe Dl. Presedinte al Romaniei sa-si vada de treburile tarii. Nu stim ce vi s-a intamplat weekend-ul asta, dar sper ca de maine sa reveniti la declaratiile dvs. aiuritoare. Nu de altceva, dar cred ca un Ponta rational e mult mai periculos decat bufonul pe care ne-am obisnuit sa-l detestam.
  • +1 (1 vot)    
    Nici tu, Ponta, nici (Duminică, 21 noiembrie 2010, 22:35)

    revelare [utilizator]

    pesedeul vostru nu sunteti de actualitate.
  • 0 (0 voturi)    
    A priceput ceva si Ponta (Duminică, 21 noiembrie 2010, 23:08)

    grivei [anonim]

    In sfarsit a priceput si Ponta ceva din politica dar cam tarziu, are deja gura stramba si intepenita de la"jos Basescu". O nulitate, procurorul care nu a prins pe nimeni chiar daca era langa mentorul sau care a s-a ocupat de vanzarea Petrom pe nimic 600 milioane Euro aproape o suma de peste 20 ori mai mica decat valoarea reala(12 miliarde Euro), basca petrolul si gazele naturale insotitoare date gratis pe zece ani. A si votat pentru in Parlament dar nu i s-a parut ceva in neregula. Cum ar putea un asemenea om sa ajunga sa conduca Romania daca la acest jaf nu a zis nimic nimic?