VIDEO Romanii, ridiculizati de francezi intr-o emisiune de divertisment: "Nu sunt sigur ca meciul Romania-Franta va incepe; se stie ca sportul national nu e fotbalul, ci cersitul"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:36 Revista Presei | Radio TV

Francezii au glumit din nou pe seama romanilor in timpul unei emisiuni televizate, sugerand ca romanii sunt cersetori si ca nu se spala.

In cadrul programului de satira "Les Guignols de l'Info", cele doua marionete "invitate" in platou pentru a discuta meciul de fotbal Romania - Franta care urma sa aiba loc in acea zi la Bucuresti (6 septembrie)  s-au intrecut in glume umilitoare pe seama romanilor. Marionetele - "guignols" in franceza - ironizau la randul lor doi comentatori francezi de fotbal, Thierry Roland si Jean Michel Larque, cunoscuti pentru remarcile rasiste din timpul comentariilor.

"Nu sunt sigur ca meciul va incepe pentru ca atunci cand arbitrul va arunca moneda in aer nu e sigur ca o sa cada inapoi pe pamant, cu totii romanii aia acolo", afirma unul dintre ei, intrebat de moderator daca francezii vor castiga in Romania.

"Se stie ca sportul national in Romania nu este fotbalul, ci cersitul", continua acesta.

Intrebat apoi care va fi strategia tactica a echipei francezilor, marioneta raspunde: "Trebuie sa ne temem de contactul direct cu romanii." "De ce, joaca dur?" "Nu, au paduchi."

Colegul sau de discutie nu se lasa insa mai prejos."Am o gluma savuroasa... Stii cum se zice la cos de gunoi in romaneste? ... Bucuresti".

In iulie anul trecut, romanii au fost ironizati pe postul public France 2, cand umoristul Jonathan Lambert a facut un joc de cuvinte intre "Salutul Roman" si noul "Salut Romanesc" - "S'il vous plait, Messieurs, Mesdames!", rostit aplecat, cu mana intinsa si pe un ton rugator - textul tipic al cersetorilor din Hexagon.

"Pentru ca m-ai invitat in fiecare sambata, vreau sa iti aduc un ultim omagiu - salutul suprem"

Presupun ca este vorba despre Salutul Roman, spune Laurent Ruquier.

Umoristul propune insa "Salutul Romanesc", pe care il executa in mijlocul scenei: Se ridica in picioare, se apleaca usor in fata, intinde mana inainte si spune pe un ton rugator: "S'il vous plait, Messieurs!"

Oamenii din sala se ridica in picioare si, cu mana intinsa, usor aplecati, rostesc si ei, pe un ton rugator: "S'il vous plait, Messieurs!", dupa care izbucnesc in ras.

O alta gluma proasta, in aceeasi nota, a facut si jurnalistul sportiv francez Nelson Monfort, tot la France 2, cand, referindu-se la faptul ca inotatoarea franceza de origine romana Roxana Maracineanu, care se afla in studio, este trezorierul fan clubului unei alte sportive din Franta, Monfort a comentat: "Trebuie sa fim atenti cu romanii pe acest plan".

Ulterior, sesizand protestele colegilor sai, jurnalistul a adaugat: "Dar tu stii cat te iubesc, Roxana, spun asta in gluma".

Vezi mai jos emisiunea Les Guignols de l'info in intregime. Discutia despre meciul de fotbal incepe la min. 5'18''

Veuillez installer Flash Player pour lire la vidéo



Citeste mai multe despre   






















23356 vizualizari

  • +53 (73 voturi)    
    . (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:41)

    radukku [utilizator]

    De ce tancurile franceze au oglinzi retrovizoare? Ca sa vada dusmanul la retragere.

    Bine, nu-i chiar o gluma foarte buna, dar asta e singura care mi-a venit in minte.:)
    • +4 (10 voturi)    
      buna. (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:59)

      eu [anonim] i-a raspuns lui radukku

      e buna gluma. au trecut nemtii prin ei ca prin unt. umorul si branza mai au... demnitatea si-au pierdut-o
      • +1 (7 voturi)    
        Tare complexati (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:26)

        Doc [anonim] i-a raspuns lui eu

        mai sunt romanii asta... Cat de mult conteaza opinia altora! :))

        Un popor cu adevarat increzator in fortele sale nu ar reactiona asa. Acum sincer... ce conteaza ce opinie (care de fapt nici macar o opinie nu e, ci o gluma) are nu stiu ce emisiune din nu stiu ce tara fata de noi?

        Am mai scris asta pe un forum. In SUA se fac o tona de glume pe seama francezilor. II vedeti indignati pe fracezi? Li se rupe, ca sa folosesc o expresie mai putin clasica... Cam asa ar trebui sa reactionam si noi.
    • +8 (14 voturi)    
      banc (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:59)

      a [anonim] i-a raspuns lui radukku

      “De cati francezi e nevoie pentru a apara Parisul? R:Nu se stie, nu s-a incercat vreodata.”
    • -8 (14 voturi)    
      Cand ai sa ajungi la glezna francezilor (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:04)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Abia atunci sa vorbesti, cu salariul tau de 400 de euro pe luna.
      • +2 (2 voturi)    
        Ai dreptate. (Duminică, 11 septembrie 2011, 22:08)

        carcaiac [anonim] i-a raspuns lui Dan123

        Am trait destul printre francezi in Paris asa ca pot sa iti spun ca francezii sunt romani cu bani. Asta e singura differenta. De multe ori sunt mai mojici decat romanii!
    • -7 (13 voturi)    
      Cand ai sa ajungi la glezna francezilor (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:04)

      Dan123 [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Abia atunci sa vorbesti, cu salariul tau de 400 de euro pe luna.
      • +7 (15 voturi)    
        fara cei ca tine (Duminică, 11 septembrie 2011, 14:03)

        AG [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        care confunda valorile unei natiuni cu bunastarea materiala, am avea probabil o imagine mai buna in lume.
      • +1 (1 vot)    
        Si atunci de ce se frig pe nisipul... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:52)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Dan123

        ...fierbinte pe plajele din tarile calde , iar romanii platesc zilnic , tot acolo, 3,5 Euro de sezlong, si stau ca boierii (sic!)...?!Amice...esti...
    • +2 (8 voturi)    
      banc (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:35)

      xan [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Intrebat apoi care va fi strategia de aparare a echipei francezilor, marioneta raspunde:
      - Nu stim, n-am mai incercat asta de la Napoleon incoace
    • +5 (11 voturi)    
      reavointa jurnalistica sau... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:47)

      t [anonim] i-a raspuns lui radukku

      sau necunoasterea generalizata a francezei (in randul comentatorilor acestei stiri) pe un fond de hipersensibilitate nationalista?

      "Les guignols de l'info" e o emisiune satirica. In chiar emisiunea incriminata, urmatorii sunt "umiliti" astfel:
      - Jacques Chirac e facut "diliu" : personajul Jacques Chirac zice ca a confundat fereastra cea mare cu usa de la toaleta si ca, deci, a facut pipi pe fereastra
      - Dominique Strauss-Kahn (care tocmai iese de la dus) zice ca, departe de a ramane inactiv, se pregateste pentru o partida de sex in grup cu cei mai apropiati colaboratori
      - Michel Rocard (fost prim-ministru, fost ministru, fost deputat la Paris & la Strasbourg) zice balbaindu-se ca François Hollande (viitor candidat la prezidentiale) are o carisma de stridie moarta
      - televiziunea franceza nu are imagini cu Cristophe Lemaître (a stralucit de curând la Daegu) pt ca toti jurnalistii francezi sunt in fata usii lui Strauss-Kahn
      - guvernul si expertii guvernului care au "multe idei" pentru iesirea francezilor din criza, idei cum ar fi co-calatoria, co-incalzirea, co-iluminarea sau co-gatitul; in concluzie, solutia guvernamentala este "co-f*terea de creiere"
      - Thierry Roland si Jean-Michel Larqué (celebri comentatori sportivi) si postul TV rival "M6" sunt facuti prosti si antisemiti (aluzie la niste glume antisemite lansate de Jean-Michel Larqué intr-un comentariu sportiv)
      - prostia cuplului de comentatori Roland-Larqué e pusa in evidenta printr-un dialog despre nationala de fotbal a Frantei care nu are nici macar o sansa sa castige meciul cu Romania fie pt ca arbitrul e englez (un "roast beef"; in plus, englezii nu se pricep la arbitraj si la mancaruri bune), fie din cauza romanilor (pt ca vor impiedica inceperea meciului furand moneda - "acum deraiezi" zice moderatorul catre Thierry Roland); moderatorul conclude: "nu a fost o idee buna ca M6 sa reformeze duo-ul Roland & Larqué
      - Johnny Hallyday (rocker & actor francez) = prost & impostor (JH = personaj clasic al emisiunii
      • +2 (8 voturi)    
        Sa nu confundam (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:27)

        Eugeni [anonim] i-a raspuns lui t

        Unde isi bat joc de neamul francez?. Au zis ceva rau de francezi si Franta?. Au luat personaje, individuale este o mare diferenta. Reactia jurnalistitor mi se pare normala.
      • +1 (1 vot)    
        reavointa jurnalistica (Luni, 12 septembrie 2011, 22:42)

        Gabriela Miron [anonim] i-a raspuns lui t

        Umorul e gustat... cand e bine plasat...:)
    • -5 (7 voturi)    
      Paduchii din Franta (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:53)

      traian [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Pentru cultura generala a celor care cand vorbesc de Franta se mai gandesc inca la Micul Paris sau la Balcescu,Eliade,etc trebuie sa va spun ca aici la ei medicamentele aromate sau nu pentru combaterea paduchilor se gasesc in supermarket,nu la farmacie ca in Romania!
      Adica este clar ca paduchii nu au venit cu romanii ci paduchii i_au asteptat aici,in franta,pe romani!
      Dincolo de glumele de televiziune si de paduchii din Hexagon,este pacat ca si in Franta ne-am creat o imagine de cacao!Si nu sunt absolut convins ca numai etnicii romi de vina!Pana la urma tiganeala principala din Ro este cea din asa zisa viata politica!
    • +13 (17 voturi)    
      :) (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:07)

      AG [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      Q: Câte viteze are un tanc franţuzesc?

      A: 4 înapoi şi 1 înainte, în cazul în care inamicul atacă din spate.
    • +2 (8 voturi)    
      incredibil (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:29)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      cate prostie din partea partea autorilor acestui articol, prostie sau crasa incompetenta: in aceasta emisiune se face misto de rasismul celor doi comentatori de fotbal la tv Thierry Roland si Jean Michel Larque. Les guignols de l'infos este una din emisiunile cele mai acide, uitati-va la cea de pe 9 sept in care sarkozy aduce omagiu legionailor cazuti pentru franta, gradatul Popescu!

      mi-e rusine ca unii romani, ca cei care au vazut glume rasiste la adresa romanilor in aceasta emisiune, nu sunt cu nimic mai buni decat francezii rasisti si mai scriu si articole proaste!!
    • +7 (11 voturi)    
      stiu si eu una :) (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:55)

      Gramofonu' [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Ce culoare are steagul lor?
      Alba!
    • -7 (9 voturi)    
      De pilda: "S'il vous plait... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:58)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui radukku

      ...mesio Obama... Ponta et Antonesco rir de moa et porecle moa le buffon d Europ e du mond...permete moa venir dan le Wass Inton....je acsepte qă un visit detat se no pur le petit chien....petera un visit de tavai...un jur se sufisan...je sui un gran alie dameriqă... avec gran victoar contre la corupsion...mesio Gitenbaum conose bien mon merites... S'il vous plait...
    • -4 (4 voturi)    
      mda... (Duminică, 11 septembrie 2011, 3:54)

      Zyklon-B [anonim] i-a raspuns lui radukku

      sau mai bine sa vada cand se intorc la Paris tiganii din Romania
    • +11 (15 voturi)    
      Glume... (Duminică, 11 septembrie 2011, 10:39)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui radukku

      Aş râde şi eu la glumele lor dar, din păcate, merg în parcurile bucureştene şi e plin de seminţe pe jos. Mă gândesc că avem 10 milioane de asistaţi social (cam cum se numeşte mâna întinsă care cere bani degeaba?). Şi exemplele pot continua. Dacă aveau meci cu bulgarii ar fi făcut aceleaşi glume şi atunci ne-am fi amuzat. Când sunt despre noi imediat ne supărăm (cu cât sunt mai adevărate cu atât sunt mai supărătoare).
      Cred că nu ne-am strica mai mult simţ al umorului. Noi îi dă-m înainte cu "ba p-a mă-si".
      • -1 (5 voturi)    
        Rea credinta (Duminică, 11 septembrie 2011, 15:12)

        DanB [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Numeri ca Roberta ? Ce cauta pensionarii in grupul "asistatilor sociali" ?
      • +6 (6 voturi)    
        Haha (Duminică, 11 septembrie 2011, 15:20)

        gamma [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Sunt bune glumele si ale lor si ale noastre . Sa nu ne pitim in dosul degetelor si sa ne ofuscam de parca nu am sti care e adevarul .
        Poate mai putin am gustat-o pe aia cu Bucurestiul , nu e Paris dar nici Kabul . Iar Parisul incepe sa sufere in ultima vreme imi inchipui ca pirandele de export nu folosesc tomberoanele , dupa doua cicluri de inmultire or sa le depaseasca lejer posibilitatile sistemului de salubritate :)
    • +3 (9 voturi)    
      :) (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:15)

      AG [utilizator] i-a raspuns lui radukku

      De ce tancurile frantuzesti au 4 viteze inapoi si doar una inainte?

      O singura viteza inainte pentru probabilitatea mai mica in care inamicul ataca din spate.
  • +15 (61 voturi)    
    Francezi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:44)

    Daftpunk [anonim]

    Sa va iau neamu de branzari imputiti si ingamfati peste masura, stiti numai sa aruncati in noroi; ati terminat cu americanii ati vazut ca va intrec si ca n aveti nicio sansa, v ati apucat de noi acum, ca am fi toti hoti. Eh noi va spunem ca sunteti toti niste prosti si xenofobi. Generalizarea si stereotipia o sa pateze iremediabil reputatia romanilor de pretutindeni...
    • +8 (12 voturi)    
      ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:55)

      cristache [anonim] i-a raspuns lui Daftpunk

      romanii ramin niste oameni simpli, de la forumisti la "redactia hotnews", asa cum e semnat articolul.

      este evident vorba de parodie nu la adresa romanilor, ci la adresa celor 2 comentatori jucati de marionete, Thierry Roland si Jean Michel Larqué, extrem de popular cuplu de comentatori sportivi care au revenit dupa 7 ani impreuna tocmai la meciul franta-romania. cei doi sint cunoscuti pentru unele derapaje antisemite si rasiste, iar in sketch-ul de mai sus ei fac glume proaste pe seama nu doar ale romanilor, ci si ale englezile si evreilor. evident ca emisiunea nu urmarea jignirea bietilor romani atit de simpli si usor indignabili, ci ironizarea celor doi si a revenirii lor, precum si sa aduca aminte publicului de derapajele lor.

      hotnews, va trimit CV-ul sa ma angajati consultant pt interpretarea corecta a stirilor preluate din afara spatiului mioritic...
      • 0 (0 voturi)    
        concurenta (Luni, 12 septembrie 2011, 16:56)

        jurnalistu [anonim] i-a raspuns lui cristache

        e concurenta mare la postul de consultant, cel putin 20 de comentarii sunt scrise si documentate mai profesionist decat articolele:))
    • +3 (5 voturi)    
      sa (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:27)

      sa [anonim] i-a raspuns lui Daftpunk

      "Sa va iau neamu" - te-ai inselat un pic.

      scrie-le asa: "Sa va IA neamTZu'"
  • -11 (51 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:54)

    Marius [anonim]

    Desi nu sunt fan, au dreptate in glumele lor :))
    • +4 (6 voturi)    
      Serios ? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:12)

      Michelangelo [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Poate in ceea ce te priveste pe tine si familia ta. Noi restul ne spalam si nici paduchi nu avem.
    • -8 (28 voturi)    
      da (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:37)

      io [anonim] i-a raspuns lui Marius

      aia cu moneda e prea tare :))))
  • +23 (49 voturi)    
    despre francezi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:56)

    valy [anonim]

    lasati-i in pace pe francezi, nu sunt rai, doar prosti!
    • -3 (3 voturi)    
      think twice... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:49)

      Tony Meman [anonim] i-a raspuns lui valy

      problema a fost intotdeauna,caci prostul e si rau....
  • +5 (45 voturi)    
    Ar trebui facut ceva pe plan diplomatic (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:58)

    mircea [anonim]

    Deci francezii astia nu au nici o problema sa ne vand toate produsele lor, sa ne fure tinerii cei mai capabili oferindu-le mastere etc.

    in Vama Veche si in Bucuresti e plin de toti amaratii de francezi veniti la agatat romance care pun botu' ca a venit francezu fara sa stie ca daca vorbesc alta limba si par sa aiba alta mentalitate lucrurile se schimba radical dupa ce se cupleaza cu ei si oricum ea o sa ramana o romanca pe care el a luat-o ca are mai multi bani.

    dar in schimb, tot comenteaza ca sunt si cerstori. ei vor sa aiba Romania ca o tara exploatata: sa ia banii, femeile, pe cei mai despepti la munca si sa nu fie tulburati de niste cersatori.

    Fraieri suntem noi ca le inghitim toate gunoaile si sincer nu sunt mai buni ca noi, nici mai corecti, nici mai harnici, nici mai morali (ex Parlamentul lor e exact ca cel al Romaniei plin de chiulangii si indivizi intrati in politica pentru ei). Au mai multi bani dar banii nu sunt totul in viata..aviz fraierelor care se 'vand' iefitn cand se da un strain la ele si apoi regreta toata viata decizia si faptul ca au lasat familia departe alegand un individ care le intretine..
    • +2 (6 voturi)    
      nu fura nimic, se duc romanii de buna voie (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:54)

      t_roxx [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      Atat timp cat in Romania notele se vor da dupa ochi frumosi, iar ascensiunea sociala se va face in functie de partenerul sexual sau de numele parintilor, trebuie sa fii prea prost sa refuzi o educatie mai severa, dar mai buna. Daca romancele "pun botul" e problema lor, nu cred ca ar trebui sa ne permitem sa judecam atat de aspru doar pentru ca avem frustrari. Fii multumit ca vin ca turisti si ajuta la ridicarea Romaniei. Pana una alta vezi ca in materie de legislatie (chiar noul cod civil) facem copy paste de la francezi.
      In ceea ce priveste munca, in Franta nu o sa platesca nimeni statul degeaba. Sigur, nu reprezinta perfectiunea in niciun domeniu sau materie, ba incep si ei sa se manelizeze (gratie imigratiei), insa deocamdata ne sunt superiori din multe puncte de vedere.
    • +3 (9 voturi)    
      orgoliu ranit de un ADEVAR dureros... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:37)

      dino [anonim] i-a raspuns lui mircea

      Raspunsul tau este de-a dreptul stupid si neavenit ! Asta nu va schimba realitatea: cersetorii din Franta au DOAR pasaport de Romania. Ca sunt toti tigani, nu-i intereseaza pe francezi !
      O nuantare despre "pubela-Bucuresti": toate orase din Ro agreseaza bunul simt prin mizeria afisata... insa imaginea tonelor de cabluri suspendate intrece orice imaginatie a oricarui occidental ce debarca in Romania !
      • +2 (6 voturi)    
        Nu toate orasele (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:24)

        dan [anonim] i-a raspuns lui dino

        Incepe sa ma deranjeze generalizarea asta simplista cum ca toata Romania e ca Bucurestiul.

        Te invit sa faci o vizita in orasele din Vestul tarii (si nu numai) sa vad daca te mai agreseaza vreo murdarie. Si vezi sa iti infranezi obiceiul de a scapa hartii pe jos, risti sa fii amendat, pe bune!
    • +4 (4 voturi)    
      din ce spui tu... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:57)

      resita31 [utilizator] i-a raspuns lui mircea

      si nu vrem sa ne dam seama sau sa recunoastem, problema e tot la noi... mai ramane, ca tot noi, sa gasim si solutia viabila ...
    • +6 (8 voturi)    
      Asa o fi ? (Duminică, 11 septembrie 2011, 5:38)

      Ion din Tzicau [anonim] i-a raspuns lui mircea

      "nici mai corecti, nici mai harnici, nici mai morali" !
      Pai atunci de unde apare diferenta dintre Romania si Franta, caci exista totusi o diferenta !
      Un exemplu foarte simplu si la vedere,campurile sunt cultivate ca la rigla,pana langa aeroportul de Gaulle,lucru care nu se vede deloc la Bucuresti.
      Asta este ceva care ar trebui sa fie si la indemana noastra,ca si cultura vitei de vie si altele din agricultura.Nu discut despre AIRBUS,TGV ,rachete Exocette si sateliti,ca acolo ii ajuta extraterestrii !
      • 0 (0 voturi)    
        asa o fi? (Luni, 12 septembrie 2011, 22:34)

        Gabriela Miron [anonim] i-a raspuns lui Ion din Tzicau

        diferenta cea mai mare e ca Franta a colonizat... de unde a mai furat niscaiva bogatii, iar Romania a fost jecmanita ani in sir de niscaiva imperii:(( et voila la difference... d'ou vient elle,..si vous pourriez les comprendre.... si sa mai stii, domnule, ca aici in Quebec francezii nu-si prea gasesc de lucru daca nu se recalifica.... in timp ce romanii buni sunt sus si sunt destui... et voila une autre difference.. deci, nu au putut."cultiva campurile ca la rigla" ca sa ma folosesc de un citat al dumneavoastra:)
    • +5 (9 voturi)    
      sigur ca daaa... (Duminică, 11 septembrie 2011, 8:30)

      Tara Oasului [anonim] i-a raspuns lui mircea

      ar trebui facut ceva in plan diplomatic????. bla bla bla.... eu zic ca ar trebui facut ceva pentru educatie in Romania si nu cu proteste diplomatice de fatada.... ADEVARUL DOARE si francezii au dreptate: Bucurestiul e o latrina jegoasa, primarii mitici au distrus tot ce e de valoare, ce e vechi si valoros miroase a urina deageaba Regii Romaniei au transformat o cloaca orientala in Micul Paris... imaginea Romaniei in Vest: cresetori ologi prefacuti, spalatori de parbrize, muzicanti cersetori in metrou, spargatori de bancomate si falsificatori de carduri, jeguri burtoase in bermude ce acopera picioare parose traficanti de carne vie, manele la max... asta e imaginea Romaniei!!! plus un presedinte manelist,,,,
      • +3 (3 voturi)    
        Pana una alta (Duminică, 11 septembrie 2011, 16:37)

        eugeni [anonim] i-a raspuns lui Tara Oasului

        Presedintele" manelist" sustine reforma in invatamant a lui Funeriu. Presedintele "PNL" sustine loazele. So pls, mai multa corectitudine in exprimare, in rest de acord cu restul
  • +23 (43 voturi)    
    Trist! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 17:58)

    bedmadafaka [anonim]

    Dar adevarat!Cat timp strazile marilor orase din Franta sunt pline de tigani din Romania,care cersesc si fura,asta e imaginea care o avem!Glumele reflecta realitatea de pe strada,chiar daca e o imagine superficiala a romanilor si a Romaniei,realitate care din pacate face audienta la televiziuni,si uite asa,am devenit cosul de gunoi al Europei!
    • +4 (4 voturi)    
      Adaugare (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:54)

      Bibicu [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Tiganii cersesc si fura in vazul tuturor. Trebuie mentionat si bandele de romani care jefuiesc prin toata Europa. Is destui romani care fura, in gashca cu alti est europeni, care nu dau pe afara nici la capitolul educatie si civilizatie.
    • 0 (2 voturi)    
      Adevarul doare (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:58)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Se vede in minusoaiele pe care ti le-ai luat.
    • +1 (1 vot)    
      tiganii erau in Franta ianite de '89 (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:30)

      Andrzej [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Daca nu avem ginionul sa cadem in sfera de influeta rusesca(care i-a folosit ca facttori de destabilizara si influenta)tiganii erau deja in USA si Canada la concurenta cu mexicanii si portoricanii si in loc sa danseze salsa sau rumba americanii faceau din manele main stream.
    • -1 (3 voturi)    
      francezii? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:25)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Probabil ca este adevarata treaba cu tigani nostri din Franta.
      Dar este foarte trist ca niste francezi, care se dau atat de superiori, spun astfel de poracarii pe care nici un tigan de la noi nu le-ar spune despre o alta natiune.
      Sa le fie rusin ca isi spun francezi!
    • +3 (3 voturi)    
      brand de tara (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:47)

      Margrethe [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Si uite asa dobandim (gratis) si un "stralucit" brand de tara, care ne va urmari peste tot si in fata caruia se vor ofili rand pe rand toate minunatele si costisitoarele frunze din Carpathian garden.
      Hmmmm!!!
    • -4 (4 voturi)    
      francezii (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:48)

      Traian [anonim] i-a raspuns lui bedmadafaka

      Poate ca ai dreptate. Daca cersesc inseamna ca le renteaza. Dovada palatele lor din tara. Inseamna ca francezi dau mai multi bani cersetorilor decat noi. Deci renteaza sa cerseasca la ei. Fura? Hotul ne pris e om cinstit. Asta despre ai nostri.
      Dar despre ai lor? Romani fura si cersesc spun cei ce manuiesc o papusile. Asemenea aberatii despre o natiune nu o spun nici tigani nostri care cica cersesc si fura. Acei papusari sunt cu mult mai prejos decat niste tigani.
      Daca niste papusari francezi sunt prosti si lipsiti de demnitate nu inseamna ca toti francezi sunt asa.
      Din pacate, din cate vad eu, pozitia presedintelui francez fata de tara noastra se apropie primejdios de mult de pozitia unor papusari. E trist. Ma insel oare?
      • +2 (2 voturi)    
        Sarkozy, (Duminică, 11 septembrie 2011, 13:23)

        bedmadafaka [anonim] i-a raspuns lui Traian

        merge cu valul!E politician,deci are nevoie de voturi ,voturi care vin daca face ce se cere!Si daca atitudinea ostila romanilor(a se citi tigani),este in voga,hop si el,sa arate ca face ce e necesar pentru tara!
  • +30 (50 voturi)    
    Si totusi... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:00)

    Alexandru Michael [anonim]

    Francezii ca si multi altii de altfel au dreptatea lor.Vina ne apartine in totalitate atat timp cat ROMAN este egal cu RROM.Si noi nu vrem sa facem nimic sa transformam RROMUL in ceea ce este de fapt...TIGAN.Fara acte romanesti si exact cu drepturile pe care le merita sau si le-a castigat.Care o r fi ele?
    • +4 (4 voturi)    
      nu numai asta... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:15)

      dica [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Michael

      sintem paduchiosi cu totii...sintem un neam de kkt care stam si asteptam sa dispara unii care nu mai pleaca. nu avem initiative, nu incercam intr-un mod destept sa le raspundem. nu ne obosim ptr ca e prea mult ptr acest popor. muncim si gindim ca niste ratati, nu putem scoate nimica bun din noi. ne calcam in picioare adevaratele valori iar pe infractori ii slavim, in loc sa-i vedem in inchisori. raspunsul trebuie sa vina pe mai multe fronturi, in plus fata de chestiunea cu tigan, as face emisiuni cu francezii din romania dar pe bune si sa vorbeasca el de poporului lui, fara ca noi sa insinuam..si apoi sa luam si pe altii...etc...obiectiv, nepartinitor, gindire superiora....apoi lovitura finala cu romani din franta...care merg la sorbona si in alte scoli un cei care ne calca in picioare nu ajung niciodata...ciao popor de kko. cind o sa ajungeti sa intelelgeti trecutul si sa nu mai lasati nici o clipa infractorilor sa va conduca???cind o sa vina vremurile de pensie, o sa plingeti cind o sa vedeti ca ati aceptat stadioane, autostrazi si catedrale la preturi de 10 ori mai mari...acolo sint pensiile voastre...intrebati-o pe eba...sau borcea, sau becali...sau...sint multi...
    • -1 (3 voturi)    
      Poti face ceva in sensul asta (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:31)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Alexandru Michael

      Exista o petitie
      http://www.petitiononline.com/qd3xx666/petition.html
  • -9 (23 voturi)    
    francezii, (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:03)

    doru [anonim]

    oare cand o sa le facem mucii haturi la astia...
    • +1 (1 vot)    
      cand >>> (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:42)

      bdn [anonim] i-a raspuns lui doru

      Cand o sa te apuci de treaba!
  • -3 (21 voturi)    
    fd (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:03)

    d [anonim]

    niste tarani
  • +12 (26 voturi)    
    Jenant... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:04)

    Costin1968 [utilizator]

    ....dar mai exista o speranta : sa speram ca asa cum emigrantii de culoare (arabi sau africani ) le-au luat francezilor locul din patul frantuzoaicelor le vor lua locul si la emisiunile umoristice...pentru mai mult bun-simt...
  • +15 (29 voturi)    
    Bundyology (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:10)

    Al Bundy [anonim]

    Uite, numai de-al naibii, cateva 'puseuri' din gandirea adanca a lui Al Bundy, evident, in limba engleza !
    1. 'Oh yeah Paris - where they hate Americans... where they won't let our bombers fly overhead, oh yeah, until they get invaded, and then they come crawling back, beret in hand, for us to bail 'em out - with "my" tax dollars!'
    2.' Listen, you French moron! We saved your cowardly wine soaked behinds in the war! In all the wars!! Every stinkin' war you've ever been in. Now you tell me where you're hiding Hans, before I... Hello!?!'
    3. Al at Speakers Corner: "Am I alone in hating the French?"
    Crowd: "No!"
    Al: "I thought not."
    4. 'We're not barbarians. We're not the French.'
    5. 'Commandment #2: It's wrong to be French.'

    Cum francezii se cred buricul mapamondului, uite ca sunt altii care au alta parere despre ingamfatii astia.
  • +15 (33 voturi)    
    si francezii astia... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:10)

    xtraterestrul roman [anonim]

    Si francezii astia din televiziune fac glume proaste la adresa romanilor, in loc sa preia de la televiziunile romanesti nunta lui Borcea, sa vada si ei ce valoare "are" romanii!
    • +2 (2 voturi)    
      nu tin cu ursul. (Duminică, 11 septembrie 2011, 13:52)

      xtraterestrul roman [anonim] i-a raspuns lui xtraterestrul roman

      Ca sa dovedesc ca nu "tin cu ursul", ma adresez acum romanilor, seriosi, muncitori, cinstiti: fratilor, daca nu reusiti sa va impuneti valorile voastre in comunitate, nu va mai suparati cand sunteti judecati la gramada cu cei care impun alte valori (smecheria, hotia, etc). Nimeni nu este obligat pe lumea asta, daca nu are un interes direct, sa judece lucrurile diferentiat, sa sublinieze mereu ca nu toti romanii sunt la fel, etc,. Mie chiar mi-a placut gluma cu moneda care nu mai cade, dar mi-ar fi placut s-o spun eu, ca roman, nu sa o aud de la straini.
  • +24 (40 voturi)    
    emisiunea e savuroasa (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:12)

    unu [anonim]

    ne convine cind rid de chirac, de dsk sau de evrei;
    cind zic si de romani nu ne mai convine;
    sunt doar glume; sa ne pastram simtul umorului; si sa ne gindim daca nu e cazul sa facem ceva ca sa schimbam perceptia.
    • -2 (6 voturi)    
      Cam stupida atitudinea... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:30)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui unu

      ...realizatorilor...si ce-ti place tie...poate nu place la toata lumea...
    • +1 (3 voturi)    
      Doi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:39)

      Radu Humor [anonim] i-a raspuns lui unu

      Subscriu in totalitate !
      • 0 (0 voturi)    
        Subscrieti... (Luni, 12 septembrie 2011, 22:55)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Radu Humor

        ...de parca ar fi prima data cand isi bat joc de noi, si o sa-si mai bata...
    • +2 (6 voturi)    
      exista umor si exista glume proaste (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:31)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui unu

      sa zici de roxana maracineanu ca e hoata asta nu mai e umor ci o tentativa de gluma venita din partea unor oameni fara pic de umor.
  • +24 (40 voturi)    
    tancurile franceze (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:14)

    istoricul [anonim]

    Excelente gluma si plina de adevar ;daca rasfoim putin cartile de istorie vom constata cu surprindere(sau nu?) ca ultimele victorii "pe bune" ale armatei franceze dateaza din vremea lui....Napoleon ,care nici macar francez pe de-antregul nu era ,binestiut fiind faptul ca nu prea ii incinti pe corsicani daca le spui francezi ...in primul rezboi mondial marii ofiteri scoliti la "Saint Cyr" au dat dovada de o asemenea incompetentza incit au provocat revolta trupei -fapt unic in istoria moderna - la Chemin des Dames in 1917...Germania care nu a fost niciodata infrinta (primul razboi mondial a fost incheiat printr-un armistitiu) a fost umilita de de o tara care a abuzat pe nedrept de rolul de invingator...aberatiile politicianista ale lui Clemenceau au dus la ascensiunea national-socialismului si a spiritului revansard in Germania ....In 1940 Hitler ii umilea intr-un mod nemaivazut ,obligindu-i sa semneze CAPITULAREA un acelasi vagon de cale ferata in care s-a semnat ARMISTITIUL in 1918 ....tare de tot . Pe urma in 1945 regasim aceeasi Frantza in tribuna invingatorilor ,nu se stie exact cum (Ipocrizia fiind sport national la mincatorii de broaste,s-au facut frate si cu dracu...) Dezasrele din Indochina si Algeria nu mai are rost sa le dscutam ...concluzia ? Tancurile frantuzesti au intr-acevar nevoie de oglinzi retroviziare...Merde aux yeux !
    • +1 (3 voturi)    
      Eee, lasitatea ridicata la ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:32)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui istoricul

      ...rang de Istorie...atata tot...
    • +2 (6 voturi)    
      Apropo de Indochina... (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:14)

      Porumbelul Pacii [anonim] i-a raspuns lui istoricul

      ...si altii au plecat din Vietnam , Laos, Campukia
      tot cu coada intre picioare...si aveau coada mult mai mare si mai solzoasa.
      Daca ne uitam mai atent parca si in Coreea
      tot zbarci a fost...iar Irak si Afganistan nu ilustreaza chiar ideea de victorie americana.
      *
      Primul si singurul succes american dupa gimbuslucul facut japonezilor la Hirosima si Nagasaki (....eroism nu gluma...) a fost infrangerea
      indiscutabila a Insulei Grenada...in decembrie 1989....operatiune de acoperire pentru smenul din alta zona a globului...
      *
      Cred totusi ca ultimii care ar avea dreptul sa evalueze prestatiile militare franceze si americane suntem noi...in special in cele doua razboaie mondiale...am dat-on bara si
      am tot intors armele
      de atatea ori incat mai bine sa faca astia misto de noi pe chestii de cerseala tiganeasca decat sa-si aduca aminte ce istorie penibila avem.

      PS. Cea mai recenta victorie a Frantei e in Libia...totusi greu de crezut ca acest triumf napoleonian reeditat il va salva pe Imparatul Sarko Intaiul de la exil.
  • +16 (28 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:14)

    Wolfye [utilizator]

    Acum nu spun ca nu ar avea motive sa faca glume de kko pentru ca na, cersetori sunt, hoti sunt si da, probabil ca cei mai multi sunt din tara noastra si aproape toti stim ce etnie au, dar sincer astea sunt glume si replici de oameni care au 8 clase, acolo la ei in cartier, nu de dat la televizor. Atat ii duce pe ei capul. Ii inteleg, dar sa-si tina replicile pentru show-urile de la cafeneau de la colt. Cred ca francezii sunt cea mai aroganta natie din cate am cunoscut. Si o sa fie asa mereu pentru ca nimeni nu zice nimic. Domnul Baconschi.. nimic? Pana una alta ii invit pe baietii cu satira sa stam un pic de vorba despre cetatenii francezi de culoare care m-au talharit la Toulouse, despre alti cetateni francezi care mi-au clonat cardul in Nisa, despre alti cetateni francezi care cerseau morti de beti in metrou la Madrid, despre alti cetateni francezi care agresau minore in Barcelona s.a.m.d dar sigur subiectul asta "nu prinde" la public! Les miserables, au revoir !
  • -3 (27 voturi)    
    Din nou... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:15)

    siska [anonim]

    Multumim din suflet celor de la putere ca dorm in papuci, pe banii nostri, si-i doare-n ... ! Nu ca francezii n-ar avea partial dreptate, dar sa faci un popor intreg paduchios si nimeni sa nu ia atitudine, asta chiar nu o mai inteleg ! Trist ...
  • +15 (31 voturi)    
    Conards! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:18)

    cosmin [anonim]

    Francezii dau dovada de incultura sau de rea vointa confundand romanii cu romii, adica identificand intreaga populatie cu o mica parte a ei(ce-i drept, in crestere!). Hackeri din toate colturile, uniti-va!! :D
    • +1 (5 voturi)    
      ) (Duminică, 11 septembrie 2011, 1:35)

      runa [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      daca va aduceti aminte francezii au fost primii care au spus ca la noi tiganii sunt discriminati. sa inteleg ca nici ei nu au reusit sa-i reeduce, sa le ofere locuri de munca si sa le asigure scoala si invatatura??amazing )))))n-as fi zis niciodata ca asa se va intampla ;)))
  • +24 (32 voturi)    
    pana de subiecte? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:19)

    Asterix [anonim]

    Hmm, cam multi francofobi care practica dezinformarea in ultima vreme. Daca v-ati fi documentat cum se cuvine ati fi aflat ca sceneta nu-i batjocoreste pe romani (si nici pe evrei sau pe englezi, ca si despre ei era vorba acolo, asta de ce n-ati tradus?) ci ii caricaturizeaza pe cei doi prezentatori de fotbal, f cunoscuti in franta tocmai pentru gafele sexiste, rasiste sau abuzive pe care le-au facut de-al lungul timpului. Cei doi nu mai comentasera impreuna din 2004 si s-au reintalnit la meciul cu Romania.

    O simpla cautare pe google dupa Thierry Roland v-ar fi lamurit despre personaj si ati fi inteles (probabil) de unde vine caricatura guignolelor. Plus ca v-ar fi ajutat sa scrieti un articol obiectiv si documentat fara victimizari si incitari la ura inutile.

    http://youcanseeme2.football.fr/post/2010/12/02/Best-of-%3ALes-phrases-les-plus-racistes-de-Thierry-Roland-!
    • 0 (4 voturi)    
      asa-i! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:32)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui Asterix

      dar unii romani sunt orbiti fie de francofobie, fie de un nationalism tampit!
    • -4 (6 voturi)    
      jeg de france (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:52)

      flavius brasoveanul [anonim] i-a raspuns lui Asterix

      am o parere despre francezi...................sant niste zdrente .................de sus in jos.......sau de jos in sus.......cum vrei sa o iei.......................
    • 0 (4 voturi)    
      pacifistul gaunos (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:30)

      tepes [anonim] i-a raspuns lui Asterix

      Auzi mai Obelix, nu fa tu pe sfatosul.Un lucru este clar, cos de gunoi egal Bucuresti si paduchi sint paduchi,in fata evidentei tu vi cu povesti.
  • +7 (21 voturi)    
    francezi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:20)

    doru [anonim]

    ei vorbesc ? am fost in vara asta la Paris ! va asigur ca sunt mult mai jegosi ca noi ! rade ciob de oala sparta !:)) cum au devenit o tara dezvoltata ? furind de la altii ! si mai ales cind a fost vorba de razboi si-au luat-o la greu ! a trebuit sa vina altii sa-i elibereze ! c-am asta este poporul francez !
    • -1 (5 voturi)    
      Romanii au paduchi ? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:24)

      manusha [utilizator] i-a raspuns lui doru

      Francezii au plosnite ! Fara gluma. Am plecat val vartej in toiul noptii dintr-o pensiune din Paris, goniti de capuse. Mai bine si-ar vedea barna din ochi !
  • +14 (22 voturi)    
    cica Bucurestiul e cos de gunoi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:29)

    zambara [utilizator]

    Tare aia cu Bucurestiul, cos de gunoi.
    O fi fost doar gluma? :))))
    • +3 (3 voturi)    
      Nu, nu e gluma (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:12)

      degetu' maro [anonim] i-a raspuns lui zambara

      ...5 tone de rahat pe zi se produce in Bucuresti, jeg, gunoi, tzigani, pute de te trazneste peste tot, iau cate un rahat pe pantofi in fiecare dimineata, etc.
      Asta nu cred ca e o gluma!
    • +2 (6 voturi)    
      Pai la Paris e intuneric si ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:35)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui zambara

      ...ziua...iar emigrantii arabi si cei de prin partile Africii cam dau drumul la les ambalages direct pe jos, din gura, intre picioare, la Paris...
    • +4 (4 voturi)    
      de (Duminică, 11 septembrie 2011, 9:53)

      de [anonim] i-a raspuns lui zambara

      de noi, romanii, depinde daca facem ca asta sa fie o gluma sau un adevar.
  • +19 (25 voturi)    
    >>>>>> (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:37)

    soso [anonim]

    atata timp cat noi promovam cu buna stiinta prostia, tigania, nesimtirea, saracia, incultura, toate cu ajutorul mass-media si anume: -filme nereusite, prost jucate si produse cu teme tiganesti, cu stiri despre toti tiganii cu cefe late, bmw-uri, muzica cu influente tiganesti, atunci este practic o invitatie deschisa tuturor sa ne ia la misto si sa ne compare pe toti cu acea natie de nomazi care din pacate se identifica la perfecti cu tara asta! cand o sa renuntam la a mai transforma in stire orice tine de cultura lor, atunci o sa avem pretentia de la altii sa fie corecti cu noi, si sa nu ne bage pe toti in aceasta oala!
  • +7 (13 voturi)    
    dreptatea e pe la mijloc (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:41)

    t_roxx [utilizator]

    Cred ca ar trebui sa ne intrebam de ce nu exista aceste glume (atat de dure) in privinta altor popoare din est si de ce anumite stereotipuri au viata lunga. Eu daca nu as cunoaste deloc Romania si m-as plimba prin Paris, fara sa intru in contact cu romani care muncesc/studiaza, va asigur ca as avea aceeasi parere. Boschetari, betivi, tigani, infractori....care injura si fac scandal in romaneste. Nici presa nu ne ajuta prea mult in a crea o imagine pozitiva.
    Desigur, glumele lor nu sunt de bun simt, dar nici xenofobismul pe care unii romani il etaleaza prin comentariile de mai sus.
  • +13 (29 voturi)    
    peace! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:42)

    xan [utilizator]

    "France has neither winter nor summer nor morals. Apart from these drawbacks it is a fine country. France has usually been governed by prostitutes." —Mark Twain

    "I would rather have a German division in front of me than a French one behind me." —General George S. Patton

    "Going to war without France is like going deer hunting without your accordion." —Norman Schwartzkopf

    "We can stand here like the French, or we can do something about it." —Marge Simpson

    "As far as I'm concerned, war always means failure." —Jacques Chirac, President of France
  • 0 (18 voturi)    
    pfff (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:42)

    nixon [anonim]

    Pana acum sunt 8 comentarii si vad ca cei care critica batjocora francezilor,da pentru mie asa se numeste batjocura,au numai voturi negative iar cei care spun ca au dreptate au plusuri,eu unul insa critic dur ceea ce au facut acesti pseudo oameni de televiziune atata timp cat nu ma incadrez deloc in ceea ce ei spun clar si totusi sunt ROMAN si cu siguranta nu sunt unicul dar se pare ca a inceput sa ne placa sa fim calcati in picioare de fiecare data si singurul nostru raspuns este ca au dreptate...atat de trist!!!!
    • +5 (7 voturi)    
      dar adevarul? (Duminică, 11 septembrie 2011, 7:15)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui nixon

      Da, francezii sunt aroganti.
      da, gluma a fost proasta.
      Dar adevarul, Dl. Nixon, nu conteaza?
      Nu exista o gramada de rromani la cersit si furat pe Chaps Elysees?
      Degeaba te superi, degaba le spui de Eugene Ionseco si Brancusi si atitia altii, francezii se lovesc de cei care ii fac la buzunar sau cersesc la metrou!
      Sigur ca ESTE trist, dar pt ca asta ESTE realitatea!
      In loc sa ne supraam pe oglinda ca arata ceva urat, nu ar fi mai bine sa incercam sa schimbam starea de fapt?
      In plus, era vorba despre FOTBAL. Daca reprezentativa noastra juca bine, si-i bateam pe francezi cu 3-1 sa zicem, atunic nu mai puteau sa zica "sportul national al romanilor este cersitul", le trecea cheful de glume proaste!
      Asa ar trebui actionat!
  • +2 (16 voturi)    
    Cabot (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:43)

    Cabot [anonim]

    Vorbira mancatorii de mucegai si supa de ceapa , de la atata branza cu rahat nu mai gandesc ce spun.
  • +3 (15 voturi)    
    peace! part deux (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:45)

    xan [utilizator]

    "You know, the French remind me a little bit of an aging actress of the 1940s who was still trying to dine out on her looks but doesn't have the face for it." —John McCain, U.S. Senator from Arizona

    "They've taken their own precautions against Al Qaeda. To prepare for an attack, each Frenchman is urged to keep duct tape, a white flag, and a three-day supply of mistresses in the house." —Argus Hamilton

    "The only way the French are going in is if we tell them we found truffles in Iraq." —Dennis Miller

    "You know why the French don't want to bomb Saddam Hussein? Because he hates America, he loves mistresses and wears a beret. He IS French, people." —Conan O'Brien

    "I don't know why people are surprised that France won't help us get Saddam out of Iraq. After all, France wouldn't help us get the Germans out of France!" —Jay Leno

    "The last time the French asked for 'more proof,' it came marching into Paris under a German flag." —David Letterman

    An old saying: Raise your right hand if you like the French.... Raise both hands if you are French.
  • +10 (12 voturi)    
    Occidentu' (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:45)

    pseudo [utilizator]

    Stiti ce? Chiar daca e dureros si total incorect faptul ca exista astfel de manifestari, eu ma mir ca au loc numai in Franta. Se pare ca e doar acolo socialismul are o forma obraznica si nesimtita. Nu stiu cum sta treaba prin SUA, insa absolut peste tot prin V si N Europei exista astfel de specimene (cersetori, gainari si artisti de ocazie) care nu ne fac cinste deloc. Sa fim sinceri: cati vestici au avut ocazia sa vina in Romania si sa cunoasca cu adevarat natia asta a noastra? Si din cei care au venit, cam cati au reusit sa-si formeze o impresie buna? Din pacate, aceasta este imaginea pe care noi o avem "dincolo".
  • +2 (14 voturi)    
    mizerabil (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:49)

    traiang [utilizator]

    Indiferent de situatii limita cu cresetorii tigani care misuna pe acolo nu este o atitudine de om civilizat cat decat imi pare rau dar nu se ridica deasupra lor.In fond sunt legi care trebuie respectate peste tot si daca nu dezincrimineaza aceasta practica si-o asuma ca sunt straini sau de-ai lor
    Daca bascalia asta ieftina este "spiritul'' francez n-am cuvinte
  • +1 (13 voturi)    
    despre francezi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:50)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Ca de obicei,francezii au dat iar cu bata in balta; habar nu au ca sportul nostru nastionsl este furatul.Nu stiu cine are mai multi paduchi,
    romanul sau francezul.!Personal am intalnit multi francezi nespalati,care miroseau a transpiratie de la o posta! Ca si nemti,de altfel...
  • +18 (22 voturi)    
    un pic de context (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:53)

    bladd [anonim]

    ... de la fata locului. Cei ridiculizati aici nu au fost romanii, ci personajele pe care cele 2 marionete le reprezinta: Thierry Roland si Jean-Michel Larque, cunoscuti pentru remarcile rasiste pe care le mai fac cind comentaza meciuri de fotbal. Asta au vrut sa faca Les Guignols, dar unde dai si unde crapa...
    • +1 (5 voturi)    
      corect (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:45)

      alex [anonim] i-a raspuns lui bladd

      in sfarsit, cineva care cunoaste contextul si nu sare sa injure ca un maimutoi. a se vedea glumele despre evrei sau englezi din film. dar nah, nu toate lumea are rabdare sa vada de fapt filmul, ne luam dupa voma tradusa repede de vreun stagiar ratacit la hotnews, ramas singur in redactie sa scrie stiri sambata.

      glumele sunt chiar savuroase, iar cea cu pubela si Bucurestiul nu stiu daca e chiar gluma. cred ca e rupta din realitate :)
    • +3 (5 voturi)    
      in sfarsit! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:51)

      le flan volant [anonim] i-a raspuns lui bladd

      A ascultat cineva ce zic papusile astea?!! Intregul sketch e despre personajele alea, Roland si Larque, doi idioti care nu se pot abtine sa nu spuna grosolanii, despre evrei, arbitri englezi sau despre romani, nu conteaza, doi grobieni, astia sunt ridiculizati, nu romanii!!!
      Ce jurnalism e asta!?
      Ar trebui sa se stie ca Les guignols de l'info e una dintre cele mai echilibrate emisiuni satirice din Franta, in care sunt luate in vizor tot felu' de personaje din viata publica franceza, ca cei doi bocanci comentatori de fotbal...
    • +3 (5 voturi)    
      "jurnalisti" (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:20)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui bladd

      care nu mai au ce scrie in weekend dar mai baga cate un "articol" cu traduceri trunchiate si documenteri de radio sant ca sa poata boborul sa injure la francezi... ca uite asa se mentine coada caprei pe sus si se face si ratingu saptamanal:))
    • +1 (3 voturi)    
      Cronica carcatasilor (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:21)

      TONY [anonim] i-a raspuns lui bladd

      Contextul creat este doar un mijloc de transmitere a informatiei. "Emisiunea de divertisment trebuie luata ca atare, nu? Orice asemanare etc"
      Oare nu se procedeaza la fel si in Ro la unele emisiuni de divertisment? Se transmit mesaje reale ridiculizand diverse personaje (becali, etc).
      Adevarul este, chiar daca nu ne convine, ca FRANCEZII AU DREPTATE.
      Fiecare dintre noi trebuie sa demonstreze contrariul. Eu pana acum nu am vazut in Europa decat cersetori romani. Asta e adevarul. Imaginati-va in fiecare mare intersectie din Bucuresti un cersetor dintr-o alta tara. Care va fi perceptia automata care se va crea fata de acea tara?
    • +4 (4 voturi)    
      re. (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:27)

      Shaq [anonim] i-a raspuns lui bladd

      In sfarsit o observatie de bun simt.
      Daca urmariti Les Guignols o sa vedeti de zeci de ori faza asta, cu PPDA ridiculizand pe cei doi comentatori rasisti.
    • +3 (5 voturi)    
      explica-le (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:34)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui bladd

      daca ai cui! se umfla nationalismul in ei!
  • +1 (13 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:55)

    Gabi [anonim]

    Ne supara degeaba adevarul. Avem si noi nespalatii nostrii, ca si cersetorii nostri... Problema e ca toata lumea ne confunda cu tiganii.
    • -2 (4 voturi)    
      Doar aroganti (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:44)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui Gabi

      Dar noi de ce nu ii confundam pe francezi cu Malgrebul sau statele arabe? Cateodata nici nu stii unde te afli.
      Metroul lor pute ingrozitor, apa siroieste pe pereti iar strazile sunt departe de a fi curate.
      Si in Paris pute! Dintr-o mare civilizatie le-a mai ramas doar aroganta.
      • +1 (1 vot)    
        Depinde ce Paris ai vazut tu (Duminică, 11 septembrie 2011, 17:22)

        gicad [anonim] i-a raspuns lui Roman

        Liniile de metrou au mau mult de 100 de ani si sunt in numar de 14. Unele trec prin zone echivalente Ferentariului iar altele sunt super noi si curate. A generaliza nu faci decat sa fii de acord cu comentariile si glumele despre noi ca si natie.
        Legat strict de emisiune pe care am vazut-o pe Canal+ s-a explicat deja ca cei despre care se glumea sunt comentatorii dar e mai simplu sa dam cu piatra decat sa gandim.
        Mai era unul care spunea de stat in pensiune in FR cu plosnite: ieftin platim ieftin avem oriunde in lume. In schimb suntem fuduli cat gardul
  • +2 (16 voturi)    
    peace! part troix (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 18:56)

    xan [utilizator]

    If you install the french versions of your favorite programs, THEY RUN A LOT FASTER

    Why wouldn't the Statue of Liberty work in France? Because she has only one arm raised.

    Why do the french get more votes in the U.N. They vote with both hands

    Q.What is the first thing the French teach their kids in school?
    A.How to say "We Surrender" in German!

    Q. How do you confuse a French Soldier?
    A. Give him a rifle and ask him to shoot it.

    Q. Why don't Master Card and Visa work well in France?
    A.They do not know how to say "CHARGE!"

    Q. Why do the french call their fighter the *Mirage*?
    A. Because it doesn't really exist.

    Q. How many jokes are there about the French?
    A. One, the rest are true
    • +2 (4 voturi)    
      fudulule (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:44)

      antinevralgic [anonim] i-a raspuns lui xan

      Poti sa fii prost si daca te dai... "telectual". Ne-ai obosit cu aerele tale de baiat citit. Las-o jos! prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul
  • +9 (11 voturi)    
    Articol bombastic (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:05)

    Ori [anonim]

    Ati pierdut complet sensul emisiunii. In primul rand emisiunea este o emisiune de satira care nu se abtine sa critice persoane si prejudecati din societatea franceza. Impresia mea este ca aici critica este adresata francezilor care au astfel de atitudini. In particular sunt criticati cei doi comentatori francezi ai transimsiunii meciului in Franta, doua persoane cunoscute pentru comentariile lor grosiere si deplasate. In momentul de fata motivul criticii persoanelor respective a fost meciul cu Romania, dar cei doi sunt clienti fideli ai emisiunii de ani buni.
    • -3 (3 voturi)    
      Amice... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:39)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Ori

      ...decat sa o faci mental , fa-o fizic...
  • +17 (17 voturi)    
    Si nimeni nu-si cere scuze. (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:07)

    mvm [anonim]

    Ce sa intamplat pe Natinal Arena este de rasul lumii.Vinovati nu sunt francezii.Am avut ocazia sa le aratam francezilor ceva maret si ne-am facut de ras.Si nimeni nu-si cere scuze.Cei care-l sustin pe doftorul Oprescu ,ar fi cazul sa ia atitudine.Ori il obliga pe doctor sa se comporte cuviincios,ori recunosc ca sunt prosti.
    • +1 (3 voturi)    
      Exact! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:14)

      degetu' maro [anonim] i-a raspuns lui mvm

      Corect si exact! Romania bye bye, nu va mai imbatati cu apa rece, au trecut 21 de ANI baaaaa, nu vedeti ca e mizerie si din ce in ce mai rau??? Ce mai vreti, sa va intre rahatu' in gura ca sa va treziti?????
    • +1 (1 vot)    
      Aaaasa... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:41)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui mvm

      ...uite ca a venit si punctul pe I...Din pacate o sa mai faca multe belele Doctor Rahat...
    • +2 (2 voturi)    
      Media tace (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:52)

      Roman [anonim] i-a raspuns lui mvm

      Cine sa ceara scuze ca domnul felcer are alte indeletniciri si preocupari care nu au nimic comun cu de-ale primaruiei.
      Nu-i de ajuns ca a platit preturi mult mai mari pentru lucrari de "calitate"?
      Media noastra tace chitic, il divinizeaza pe gargaragiu...
    • -2 (2 voturi)    
      OTV (Duminică, 11 septembrie 2011, 7:10)

      benny [anonim] i-a raspuns lui mvm

      Probabil ca faci parte din publicul din ce in ce mai putin si mai debil al OTV. Nu Oprescu poarta vina si cred ca vinovatul trebuie sa-si ceara scuze. Nu este pentru prima oara ca ne facem de ras si nu suntem nici singurii ....
  • -1 (1 vot)    
    Francezii (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:13)

    francezu [anonim]

    De cati soldati francezi e nevoie pentru a apara Parisul?
    Nu se stie, nu au incercat niciodata.
  • 0 (2 voturi)    
    hm (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:27)

    gabriel [anonim]

    Chiar nu vreau sa ma exprim, cu greu ma abtin...calaii astia care ucid libieni au acest tupeu.....
  • +1 (3 voturi)    
    sensibilitati (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:27)

    Clujeanul [anonim]

    Cred ca suntem prea sensibili, la fel ca minoritatile de tot felul (sexuale, evrei, ..) care sar in sus la orice mica aluzie.
    Francezii au multe defecte, sunt convins ca daca noi am glumi intr-o emisiune de divertisment de ei, nu am aprea ca prima stire pe cele mai importante siteuri ale lor.
    Deocamdata, asta e identitatea noastra in tarile populate cu minoritarii nostrii. Eu am obosit sa ma enervez si trec mai departe. In timp (pana voi fi bunic :-) ) minoritatile noastre vor deveni minoritatile lor si vom scapa de stigmatul asta, greu de crezut, dar ar fi ideal.
  • -1 (1 vot)    
    Fiecare (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:28)

    Mih. [utilizator]

    Sunt romani si romani, asa cum sunt si francezi si francezi...Fiecare cu bunele si relele sale...
    Ca ne cam pricepem sa ne facem de cacao, nu se poate nega. Dar si bataia de joc a unor francezi intrece uneori limitele bunului-simt. As putea sa spun ca "latrina", in franceza se spune "metroul parizian"? As putea, dar nu ar fi o gluma "savuroasa", ci una grosolana...
  • -1 (1 vot)    
    Cine ride la urma (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:32)

    Trojan.H [utilizator]

    Vine si vremea noastra...
  • -1 (1 vot)    
    tour de france, 1941 (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:32)

    alter_ego.2006 [anonim]

    o gluma sa le mearga la suflet:

    http://www.flickr.com/photos/uibriain/3835863786/
  • 0 (2 voturi)    
    AU UITAT ! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:38)

    popic [anonim]

    au uitat ca ei au fost cei care au inventat parfumul...de nesapalati ce sunt si foloseau andrelele sa isi scarpine paduchii de sub peruci ! Un sistem bine pus la punct in tara lor..ii face pe toti nespalatii sa`si dea cu parerea de o tara in treaga !
    Rusine Franta !
  • +1 (3 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:52)

    d [anonim]

    Vand pusca frantuzeasca din al doilea razboi mondial. Nefolosita niciodata, o singura data aruncata la pamant.
  • 0 (2 voturi)    
    Francezi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:56)

    Gabriel [anonim]

    Este de 1000 de ori mai cinstit sa CERSESTI(sa ti se dea daca asa vrea celalalt) decat sa furi la drumul mare cum au facut francezii in coloniile africane si de pe alte continente profitand de armamnentul cu care amenintau zeci de milioane de oameni lipsiti de aparare.Si in final le-au aruncat si cateva bombe atomice in cap.Asta simboliza - multumesc pentru elevatii francezi.Suntem prosti ca ascultam caraielile lor ofticoase.
  • -1 (1 vot)    
    Nu că aş fi cârcotaş... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 19:57)

    Mitică [anonim]

    Ce este mai supărător este sâmburele de adevăr din glumele lor...

    Primul pas ar trebui să fie să ne respectăm noi pe noi înşine. Cinematografia românească este cel mai bun exemplu pentru atitudinea românilor faţă de români la ora actuală.

    Totuşi, ar trebui să avem mai mult simţ al umorului...
  • 0 (2 voturi)    
    baieti, gluma cu paduchii ati cam ratat-o! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:03)

    gogu [anonim]

    Una dintre primele mele mirari cand m-am stabilit in Franta a fost de ce se gaseste peste tot - farmacii, supermarketuri etc. - solutie anti-paduchi. Dupa care m-am lamurit: in scolile din Franta sa ai paduchi e perfect normal, iar la cat de "curati" sunt francezii (si copiii lor) nu e nimic surprinzator.

    A propos, am citit un sondaj conform caruia vanzarile de sapun, sampon si pasta de dinti din Franta sunt cele mai scazute din Europa... Ceea ce este extrem de vizibil. Si mirosibil.
  • 0 (0 voturi)    
    Hai ba ca au dreptate (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:09)

    Hubabaeba [anonim]

    Domnilor, si noi spunem la fel numai ca ne referim la altcineva. E vina noastra ca nu luam masuri sa nu ne identifice altii cu cei in cauza. Nu vreau sa spun ca Antonescu ar fi gasit solutii, ca nu da bine (nu ma refer la Crin ci la altcineva). E evident ca iubitii nostri alesi nu au niciuna.
    Si pana la urma e mai bine sa glumeasca frantzujii decat sa se intoarca aia inapoi. Si putina intelegere va rog pentru poporul care canta cu maseuza, sigur vor glumi si mai mult in viitor, din fericire pentri noi.
  • +2 (4 voturi)    
    "razbunarea" mea (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:12)

    Denoro [utilizator]

    Fara sa o fac deloc in mod intentionat, totusi eu acum, intr-un fel, ma "razbun" pe francezi pentru afirmatiile si parerile unora dintre ei. Va rog sa remarcati ghilimelele.
    Sa va spun pe scurt despre ce e vorba. Firma la care lucrez produce servicii complexe intr-un domeniu care necestita o pregatire peste medie, ca sa ma exprim astfel. Deci departe de o activitate "bananiera". O sa vedeti mai jos de ce am spus asta, fiindca are importanta in contextul articolului de fata.
    Desi pot sa spun ca nu suntem afectati de criza, ne-am gandit sa ne extindem activitatea si in vestul Europei. Printr-o aproape intamplare am gasit un astfel de client, mai repede decat ne asteptam.asa "paduchiosi" cum zic unii francezi, acel francez a ales sa apeleze la noi, la o mica firma dintr-un oras resedinta de judet, pentru un domeniu de inalta calificare! Asta unu la mana! Primul pas. Chiar daca pretul platit de el, pt Franta e relativ mic, pentru Romania e mare! Deci si lui ii convine si mie!
    Al doilea pas e urmatorul si e in plin proces. Firma noastra ofera servicii de calitate. Ei bine, acum ca exportam servicii in Franta, acestea nu sunt de buna calitate, sunt exceptional de bune! Intentionat, scot tot ce am eu mai bun in mine profesional! Si chiar mai mult decat atat. Ce face firma noastra din Romania, acolo in Franta va servi ca exemplu pozitiv pentru altii! Nu ma laud, asta vrea sa fac si asta fac! Chit ca depun eforturi duble. Practic, exagerez! Exagerez clar cu calitatea! Dar primele rezultate s-au vazut deja. La o intrunire recenta cu francezul, legat de ce i-am prezentat, a spus printre altele si aici il citez exact: "wow, mais ca c'est impecable!"
    Recent mi-a spus francezul ca vrea sa extindem colaborarea! Adica sa imi mai dea de lucru pentru Franta, dublu fata de acum. Specific ca noi muncim aici, in Romania (cu exceptia unor scurte vizite pe teren in Franta), aici ne cheltuim banii, aici platim impozite, suntem toti romani!
    Asta e "razbunarea" mea!
  • -1 (1 vot)    
    au glume si cu altii? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:14)

    caragea [anonim]

    sint curios ce glume fac la un meci franta-israel sau franta-arabia saudita, de exemplu.
  • -4 (4 voturi)    
    Jur..... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:14)

    polonyca [utilizator]

    ....ca pt chestia asta , care este de-a dreptul ...jigodeasca , nu mai merg absolut NICIODATA la schi in Franta lor ordinara !!! JUR !!!! Jigodii frantuzesti.....
  • -2 (4 voturi)    
    niste magari (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:22)

    arion [anonim]

    Niste magari umoristii astia francezi,magari si aia care rad cu gura pana la urechi...
    Ma intreb daca au tupeu sa faca glume de genul asta si pe sema marocanilor sau algerienilor, le tremura chilotii in fata alora,ca odata se ridica aia si fac toata Franta praf. Cu romanii o fac pe vitejii...ca ai nostri stau in banca lor si cu exceptia tiganilor,nimeni nu le-a facut vreodata un afront.
  • -1 (1 vot)    
    de ce ne suparam? (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:22)

    icsigreczet [anonim]

    cand noi facem atata misto de unguri si de altii?prima data barna noastra si dupa ,paiul...
  • -2 (2 voturi)    
    glumite (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:26)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    1.
    Q: de cate divizii e nevoie ca sa aperi parisul?
    A: nu se stie, n-a fost aparat niciodata

    2.
    Q: de ce exista copaci pe marginea drumurilor in Franta?
    A: ca sa mearga armata germana la umbra

    3.
    Q: Cum faci un chelner francez sa fie atent la ce spui?
    A: Vorbesti in germana.

    4.
    Q: Cum faci un tanc francez sa se opreasca?
    A: Spui "bau!"

    Q. What is the difference between a frenchwoman and a basketball team?
    A. The basketball team showers after 4 periods.

    What is the french peoples favorite movie? the running man

    Q. How do you confuse a French Soldier?
    A. Give him a rifle and ask him to shoot it.


    Q. What do women who are snipers in the French military use as camouflage?
    A. Their armpits

    "I just love the French. They taste like chicken!"

    Q. What does a French military alliance and a French romance have in common?
    A. Both are brief, sordid, and completely meaningless.

    The French have only one actual fighting war hero, Joan of Arc, and they turned her over to the enemy!
  • -1 (3 voturi)    
    f. bine (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:34)

    Tzompi [anonim]

    Tres bien mes petits Francais! Foutez-vous des Roumains parce qu'ils meritent ca!
    Bai copii meritam asta din plin.
    Budapesta = Buda + Pesta
    Bucuresti = doar o Buda.
    Cum zicea Luca Pitu de la Iasi: Daca Delta Dunarii este un Mons Veneris, triunghiular, RO este "anus mundi".

    Nota-Firma de shit ce a facut gresit stadionul a fost adusa de videanu nu de oprescu. fara licitatie.
  • +2 (2 voturi)    
    Cata emotie! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:49)

    Serban [anonim]

    "Cum se spune gunoi in româneste? Bucuresti."

    Nu e vina lor ca fac glume, ci a noastra ca le dam posibilitatea.

    Gropile din gazon spun multe despre capitalismul nostru. Asta de ce nu revolta pe nimeni? De ce tot asa de 20 de ani?
  • 0 (4 voturi)    
    frantuzii astia (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:51)

    smen [anonim]

    sunt de o ipocrizie rara,la ei in echipa sunt numai negrii si magrebieni,in toate sporturile unde concureaza franta trimite arabi din algeria si africani,ei sunt un neam de buretosi si putori,in afara de faptul ca au ales un ungur sa ii conduca care mai e si dobitoc pe deasupra Sarkozy,aproape toate succesele frantuzesti in domeniul sportului sunt facute tocmai de aia pe care ii urasc ei MINORITARII,ei sunt un neam de ''partari'',in al doilea razboi mondial au ajuns nemtii in Paris in 2 saptamani,se spune ca soldatul francez stie sa foloseasca furculita si lingura mai bine ca arma
  • 0 (4 voturi)    
    ...iar salutul francez este "Salam aleikum" (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 20:56)

    Jacques Hakim [anonim]

    Ii va inghiti Maghreb-ul cat de curand. Si celelalte colonii din care au fost alungati cu suturi in c...
  • 0 (4 voturi)    
    incredibil... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:02)

    dili [anonim]

    citesc comentariile si vad 'notele' date. este incredibil cata ipocrizie zace in neamul asta. daca cineva comenteaza si zice 'foarte bine ca ne-au facut tigani si nespalati', are numai voturi pozitive. daca cineva face misto de francezi, are negative. pana cand o sa va lasati calcati in picioare, mai fratilor? ne iubesc francezii cum iubim noi ungurii, dar ia ziceti voi ceva de unguri la o emisiune, sa vedeti ce reactii apar la budapesta. noi, ipocriti si lasi cum ne sta bine, lasam capul in jos si dam repede cu 'asa e, au dreptate'. si chiar daca au dreptate, nu trebuie sa recunoastem. daca aveti un copil si vine vecinul si va spune ca e un dobitoc ordinar si un retardat, ce faceti: lasati capul in pamant si va cereti scuze sau ii dati un pumn in gura?
  • 0 (4 voturi)    
    Peste tot în Europa (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:15)

    un român [anonim]

    Românii sunt asociaţi cu ţiganii. Se pune egal.
    Că-s francezi, că-s englezi, polonezi etc, spui român şi ei spun: Deci eşti ţigan.

    Asta e problema, nu umorul de 2 bani al francezilor.
    Cum ne scoatem din r* ?
    Diplomaţia românească nu văd să facă vreun demers în sensul ăsta.
    Europenii de rând habar nu au cine sunt românii, că ne tragem din daci şi alte alea. Habar nu au de unde vin ţiganii şi ce-i cu ei.
    Noi suntem de vină, noi şi ai noştri conducători !
    Propun un proiect de lege-directivă europeană introducerea istoriei Europei ca disciplină de liceu obligatorie. Acolo să-i destupe la minte ce e cu toate popoarele Europene şi restul de migratori.
    Asta şi revenirea la denumirea de ţigan ne mai scapă
  • 0 (4 voturi)    
    f (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 21:29)

    d [anonim]

    aroganta asta le-a adus ocupatia si suferinta din al doilea razboi mondial.
  • +1 (3 voturi)    
    DOAMNE CATA PROSTIE IN TARA ROMANESCA !!! (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:02)

    abuz [anonim]

    Uite cum o presa de 2 lei (cea româneasca) si niste batuti în cap care o citesc ajung sa denatureze realitatea ! Emisiunea "les guignols" îi critica pe cei 2 comentatori sportivi care sînt într-adevar niste dobitoci rasisti care au fost dati afara de la TF1 !
  • 0 (4 voturi)    
    stiu si eu un banc (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:06)

    MirceaA [utilizator]

    de ce au tancurile franceze oglinzi retrovizoare? Ca sa vada frontul.
  • -1 (3 voturi)    
    De "satira" din asta e plin si la proTV (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:12)

    Alui [anonim]

    Probabil e vorba de o televiziune de gen Taraf TV sau OTV.
  • +1 (3 voturi)    
    Pentru astia care se dau loviti pe aici (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:39)

    Cristi [anonim]

    Va doare adevarul? Voi cum ati face daca toti francezii care ar veni la noi, ar cersi pe strazi, sau ar fura pana si copacii de pe bulevarde?
  • -1 (3 voturi)    
    iaute cine vorbeste... (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 22:49)

    me [anonim]

    in franta am vazut mai multi cersetori si mai mutla mizeria ca-n romania...
    paris"orasu dragostei" este foarte romantic numai daca ai fantezi de a face dragoste printre gunoaie si cersetori asa ca sa nu mai spuna de noi!
  • -1 (3 voturi)    
    pipi (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:17)

    Io chiar Io [anonim]

    Parisul este o mega latrina, plina de betivi si de homlesi. Palateel si muzeele sunt fatzada. malurile senei abunda de miros de urini si alte porcarii.
    RER-ul plin de cersetori (farncezi), betivi, tineri galagiosi si vulgari.
    Numai daca te uiti la sistemul ce intrare la noi si la ei la metrou iti dai seama de rata infrasctionalitatii care e deosebit de ridicata in Parisul lor infect.
    Satira sau nu, jugnitor este, mai ales ca ei au inventat parfumurile pentru a acoperi mirosul de imputit nespalat, pisacios pe la colturi si ragaitor de branzeturi imputite.


    Noi cu cersetorii, ei cu furatul. Secole de-a randul au ciordit si explotat negroteii.Acum le tzatazie curul de frica, gradul de alerta terorista e ridicat, patruleaza cu miraliera la gat prin locurile publice.
  • -3 (3 voturi)    
    Bine fac arabi ca le-o trag francezilor. (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:27)

    T+C [anonim]

    Bine fac arabi ca le-o trag francezilor.

    Spre deosebire de romani, care sint niste fraieri in fatza romanilor, arabii i-ar fi ingropat de vii pe cei doi "comentatori".
  • +2 (4 voturi)    
    lipsa de profesionism (Sâmbătă, 10 septembrie 2011, 23:30)

    Agiu [anonim]

    Articolul este de o lipsa de profesionism incredibila. De fapt este vorba despre o ironie muscatoare fata de acesti doi comentatori care s-au ilustrat in trecut prin derapaje verbale. Este absolut o intimplare ca exemplele de derapaje imaginate aici sint despre Romania. Daca meciul avea loc in Armenia ar fi fost despre Armenia. Cum poate un ziarist sa-si intituleze astfel ("Francezii ne ironizează din nou: Sportul naţional din România este cerşitul") articolul ? Nu e numai dezinformare este incitare la ura...
  • +1 (3 voturi)    
    Vai draga.... (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:06)

    S [anonim]

    Satira e superba. Cei cu inteligenta au inteles... Paradoxul e ca cei mai inversunati francofobi sunt capsunarii nostri de peste balta, cu ghinda spalata de Foxnews.
    Bai baieti, francezii v-au dat lectii...au bagat 500 de milioane intr-un razboi in Libia, terminat in 5 luni si au petrol pana in urmatorul secol :))) Americanii vostri se razboiesc de zece ani pe zeci de miliarde in Irak si mai au de lucru.
    Offff, invidia....
    • 0 (0 voturi)    
      Stai linistit... (Luni, 12 septembrie 2011, 23:01)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui S

      ...petrolul va ajunge la rusi...iar francezii tai sunt , ca masa , deeeeeeeparteee de germani de exemplu, muuuult mai tarani si mai redusi....
  • -3 (3 voturi)    
    liberte,fraternite,egalite (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:18)

    eu cel de la 1878 [anonim]

    pe mine ma cheama maman acasa ,si uneori kogalniceanu.am o poveste mica.marea noastra sora latina,invinsa pe la 1870 , ne impunea pe la 1878 la berlin ,recunoasterea cetateniei pentru tigani si evrei.atata vreme cat nu trebuie sa-i dea ei lui hitler vad ca ni-i imputa.din 52 ien pana la corsican n-au castigat nimic:))
  • -1 (3 voturi)    
    francezi? (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:24)

    m [anonim]

    astia sunt francezi sau arabi?
  • +1 (3 voturi)    
    Cruda realitate supara boul romanesc (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:40)

    Costica [anonim]

    Atata timp cat Parisul e plin de tigani care au acte romanesti nu avem ce zice. Nimic nu ne opreste sa facem un acord cu francezii ca toti cersetorii prinsi sa fie inchisi in Romania (ex. la abateri repetate) sau pusi la munca. Ca de exemplu la matura, pentru ca Bucurestiul sa nu mai arate ca o pubela. Adevarul doare? Pai poate nu ati vazut meciul cu Franta - ca niste cersetori milogi s-au comportat maretii nostri reprezentanti, in frunte cu tiganul Piturca. In fapt fotbal s-a jucat vreo 5 minute, pe urma s-au cautat cartofi. Pe un stadion de 250 milioane de euro. Cine a fost demis? Cine si-a pus demisia dupa rusinea nationala care s-a produs acolo? Unde mai pui ca firma care raspunde de stadion si implicit de gazon tocma a castigat licitatia pentru autostrada Constanta-Medgidia. A castigat-o cu Anstaldi, cei care au facut o alta minune bucuresteana de 400 milioane de euro - podul gropanat: au aparut gropi dupa numai o zi. Pai lucrurile se cam leaga...gropi dupa o zi in asfalt, gropi dupa 5 minute in iarba. Astia ne sunt reprezentantii, ii toleram, asta meritam! De ce ne-ar respecta francezii? Ce exportam de calitate? Dacii ieftine proiectate de ei? Bine ca ne mai arata din cand in cand cum suntem in realitate, ca altfel chiar incepem sa ne credem mareti cu toti escrocii si borfasii care ne conduc!
  • +2 (4 voturi)    
    Nu romanii sunt ironizati (Duminică, 11 septembrie 2011, 0:49)

    mari [anonim]

    Nu romanii sunt ironizati, ci comentatorii sportivi din platou care fac mereu glume antisemite. Emisiunea este satirica. Aveam mai multe pretentii de la jurnalistii de la Hotnews! Titlul acestui articol mi se pare extrem de tendentios si facut in mod intentionat pentru a da nastere unor reactii xenofobe intr-o tara si asa prea putin toleranta....Presa romaneasca decade din ce in ce mai mult...
  • +1 (5 voturi)    
    . (Duminică, 11 septembrie 2011, 2:17)

    uzu [anonim]

    indiferent ce profil avea emsiunea glumele sunt rasiste si urate.
    dar nu e vina francezilor ca asta este imaginea romanilor in europa, nu doar in franta.
    am ajuns ca tiganii pentru ca traim cu tiganii si ne manifestam ca tiganii.
    daca vrem sa schimbam ceva trebuie sa ne schimbam pe noi.
  • +1 (3 voturi)    
    Pai nu e chiar asa (Duminică, 11 septembrie 2011, 2:45)

    George C. [anonim]

    Ceea ce e prezentat in articol mi se pare scos din context. Daca ati urmari secventele respective ati vedea ca de fapt ironiile se refera mai mult la cei doi comentatori de fotbal, care la niste emisiuni anterioare ar fi facut ceva remarce rasiste, apoi in emisiunea de fata incep sa atace arbitrajul inainte de a fi inceput meciul. Urmeaza glumele despre romani, care e clar ca sunt deplasate pentru orice om cu bun simt, inclusiv pentru prezentator. Inca odata, cei care sunt pusi intr-o lumina proasta sunt cei doi comentatori de fotbal, sugerandu-se ca ar putea 'devia' putin si in timpul meciului.
    In plus, emisiunea pare una de satira si eu unul nu o interpretez ca pe un atac la adresa romanilor.
    • +2 (2 voturi)    
      presa (Duminică, 11 septembrie 2011, 13:24)

      quetzal [utilizator] i-a raspuns lui George C.

      lasa-i, emisunea e prea subtila pentru jurnalistii nostri. Deci intr-o emisiune franceza, un prezentator francez ironizeaza alti comentatori francezi ca si el inventand remarci in mod voit rasiste si romanii se simt "atacati" :))
      cand o sa fim si noi capabili de autoironie si de autocritica vizavi de rasistii si xenofobii nostri atunci avem dreptul la articole din astea manipulatoare
  • +2 (4 voturi)    
    tare! (Duminică, 11 septembrie 2011, 3:04)

    mo [anonim]

    Mi-a placut intotdeauna emisiunea asta. Absolut geniala, insa nu ati inteles nimic, de fapt e tocmai o demascare a prejudecatilor iar in acelasi o modalitatea de a spune adevarul. Sa fim seriosi, faceti caz pt nimic.
  • +1 (5 voturi)    
    Noi nespalati?! (Duminică, 11 septembrie 2011, 3:28)

    Ion [anonim]

    Pentru o natie care-ti calculeaza pe calculator restul la paine, care au mari orase de 10 ori mai murdare decat Bucuresti si idioti prostiti la tot drumul mare de tigani cu alba neagra nu pot sa am decat dispret cand judeca puiu' de dac in halul asta. HUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUOOOOOOOOO
  • -3 (3 voturi)    
    Google and France (Duminică, 11 septembrie 2011, 8:03)

    Gigel [anonim]

    When typed into Google, the first result (or the "I'm Feeling Lucky" result) led to a webpage resembling a Google error message, reading, "Your search – French military victories – did not match any documents. Did you mean French military defeats?"
  • +3 (3 voturi)    
    paroles paroles (Duminică, 11 septembrie 2011, 8:42)

    un [anonim]

    Tipic romanesc.

    Acea emisiune nu se referea neaparat la caracteristicile romanilor (cam adevarate din pacate) ci la cretinismul comentatorilor, care numai de a comenta un meci banal nu sunt in stare...

    M-am uitat pe un canal francez la meci si am intrat in pamant de rusine.Mi-as fi dorit sa nu fiu considerat roman in acel moment.Si asta doar din cauza epitetelor care le-am auzit din cauza terenului EXECRABIL.

    Restul sunt cretinisme si din partea "jurnalistilor" romani care nu au alte subiecte.
  • +2 (2 voturi)    
    cum spui "gunoi" in română (Duminică, 11 septembrie 2011, 8:44)

    gica de la scularie [anonim]

    Mah, ce sa zic. E trist cum fac mishto francezii de noi, insa si noi le cam dam motive. Trebuie sa admit ca am ras un pic la glumele lor:
    ...
    - Nu cred ca o sa inceapa partida
    - De ce nu?
    - Pentru ca cu atatia romani in preajma, cand arbitrul arunca banul, nu cred ca mai pica pe gazon.

    si mai catre sfarsit:

    ...
    - Stii cum se spune "poubelle" in romana?
    - Cum?
    - Bucuresti.

    Din pacate glumele astea sunt pe jumatate adevarate si vinovati de realitatea din Ro sunt in MARE parte politicienii care s-au perindat la putere dupa 1989. Saraca Romanie nu a avut noroc: inainte de '89 am avut comunism, dupa am avut parte numai de hoti. Pacat.
  • 0 (4 voturi)    
    Un alt banc (Duminică, 11 septembrie 2011, 8:49)

    Sergiu [anonim]

    Un german ajunge la granita cu Franta. Vamesul francez ii ia pasaportul, se uita la poza, se uita la neamt si il intreaba:
    - Ocupatie?
    La care neamtul raspunde:
    - Nu, nu, doar vizita.
  • -3 (3 voturi)    
    hai sa ii ridiculizam si noi (Duminică, 11 septembrie 2011, 8:59)

    atreus [anonim]

    Un oarecare ministru francez zicea ca franta nu are nevoie de ospatari, zidari si muncitori necalificati deoarece dispun de aceasta forta de munca. Corect, cam aia e tot ce stiu sa faca. Pentru chestii mai serioase au nevoie de oameni mai pregatiti din exterior
  • -3 (3 voturi)    
    franta (Duminică, 11 septembrie 2011, 9:55)

    ADRIAN [anonim]

    Daca Bucurestiul e cos de gunoi atunci franta e Planeta Maiumutelor simplu si fara discutie.

    daca sportul national e cerstiul la Romani la francezi e excrocheria si tradarea

    France=Planet of the Apes.
    • +2 (2 voturi)    
      pff... (Duminică, 11 septembrie 2011, 12:22)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui ADRIAN

      Of, cata vehementa! Asta e semn ori de varsta frageda ori de debut de sezon viticol!
  • -2 (4 voturi)    
    Atat cat veti fi pupin**risti (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:12)

    al [anonim]

    si masochisti cu sine
    (aici ma refer la jurnalisti, in articole, in primul rand), mentinand artificial si nu veti face distinctie intre TZIGAN(nu rrom, rom) si romani, nu exista sanse sa ne schimbam imaginea in lume

    titlul "rrom" denota pupin*rism, masochism, exces de zel de corictitudine politica, o natiune slaba si fara demnitate. Aportul direct a fost al prietenului iubitor Soros si a lui Petre Roman

    P.S. propun sa strangem mii de semnaturi, intr-un mod profesionist(cu argumentul ca acest nume se confunda cu "roman") pentru a scoate acesta prostie artificiala de nume din uz
  • -1 (3 voturi)    
    Confuzia (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:13)

    Armind [utilizator]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_people Nu stiu cum au ajuns ei sa se numeasca asa dar pentru francezul de rand faptul ca o tara se numeste Romanie si toti tiganii de pretutindeni se numesc Romanies il face sa creada ca Romanie=tara tiganilor. Ei probabil isi imagineaza ca romanii au pe bancnote pe Cioaba si ca toata populatia noastra arata ca cersetorii lor din centru. De aici si pana la glume de genul asta nu mai e decat un pas. Lumea civilizata si-a luat masuri de precautie in ceea ce priveste evitarea confuziei: "Romani are also widely known in the English-speaking world by the exonym Gypsies." Simplu.
  • +2 (2 voturi)    
    Reactii de-ale noastre (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:28)

    Florea Daniel [anonim]

    Ca de obicei, cand vine vorba de bubele noastre reactionam la modul: fir-ar EI sa fie de francezi, ne-a furat arbitrul, i-auzi cine vorbeste, etc... in loc sa ne vedem problemele si sa incercam sa le rezolvam. Chiar credeti ca i-a apucat pe francezi din senin dragul de a-si bate joc de noi? Oare n-ar trebui sa ne uitam la noi in ograda si sa ne facem curatenie si APOI sa luam, pe drept, pozitie? Dar e greu... nu-s muieti posmagii, trebuie muncit; mai bine vopsim banci in tricolor si suntem patrioti, e mai simplu si poate mai pica si un ciubuc.
    Cred ca am fi mult mai patrioti daca ne-am defini mai bine valorile, daca le-am cultiva, daca am lucra mai mult.
  • +2 (4 voturi)    
    hm... (Duminică, 11 septembrie 2011, 11:37)

    Andrei [anonim]

    Parca era vorba ca suntem un popor cu simtul umorului. La prima strigare imi vin in minte cateva zeci de glume cu scotieni avari, africani primitivi, nemti lipsiti de imaginatie, evrei materialisti, francezi lasi, polonezi cu limba consonantica, americani prosti samd. Acum umorul international s-a imbogatit si cu o categorie de glume: cu romani cersetori si rapanosi. Pur si simplu am intrat in randul lumii :))
  • 0 (4 voturi)    
    ..astia s-au cam saturat sa ne respecte...! (Duminică, 11 septembrie 2011, 12:55)

    bm [anonim]

    ...poate ca un astfel de mesaj trezeste la realitate puterea manelizata de la conducerea tarii...!..in mod sigur am depasi criza inaintea francezilor ..numai din gunoaiele de Bucale am putea recupera cateva miliarde de dolari...! Nu degeaba confunda unii Bucurestiul cu BUDA -pesta ..!
  • 0 (2 voturi)    
    Celor deranjati la lingurica (Duminică, 11 septembrie 2011, 14:13)

    HIPPIEVALI [utilizator]

    Sfanta indignare patriotarda nu iarta nimic! Dar oare ce i-a inspirat pe francezi in a ne "gratula" cu calificativele respective? Oare nu comportamentul romanasilor nostri aciuiti prin tara lor? Infieram cu manie proletara pe oricine indrazneste sa ne puna oglinda in fata si sa ne arate ca suntem inca in copac din punct de vedere al civilizatiei, al bunului-simt si, mai presus de toate, la capacitatea de a respecta regulile civilizatiei si ale democratiei. Si sa nu-mi veniti cu Brancusi, Cioran, Ionesco. Exceptiile nu definesc majoritatea. Faptul ca eu nu ma simt definit de caracteristicile evocate in emisiunea franceza, nu ma opreste sa recunosc ca, majoritar, astia suntem. Va deranjeaza apelativele "paduchiosi' si "nespalati"? Va reamintesc ca suntem pe ultimul loc in Europa la consumul de sapun si produse de igiena personala. Va supara cuvantul "cersetori"? Plimbati-va prin marile capitale europene si vedeti ce natie au majoritatea cersetorilor. Si sa nu-mi spuneti ca-s tigani, sunt tigani romani. Au si ei tiganii lor, dar diferenta de civilizatie e uriasa. Cat despre cum arata Bucurestiul, cred ca nu mai e cazulsa vorbim. Pe de alta parte, noi cum ii privim pe fomistii din Moldova care ne-au invadat tara?...
    • 0 (2 voturi)    
      minciuna (Luni, 12 septembrie 2011, 9:27)

      mihai [anonim] i-a raspuns lui HIPPIEVALI

      minti cu nerusinare, imi pare rau sa ti-o spun. Cine sunt cersetorii si nespalatii din orasele europene? Romanii? NU. 90% dintre ei apartin unei etnii al carei mod de viata nu are nimic comun nici cu romanii nici cu alti europeni. Respectivii au un mod de viata in esenta nomad si numai faptul ca regimul comunist a interzis emigrarea a facut ca numarul lor sa creasca foarte mult in Romania si - odata cu deschiderea granitelor - au navalit in Europa ca cetateni romani. Nu sunt rasist dar sa mi se dea voie sa consider ca nu am nimic comun cu ei. "Fomistii" din Moldova sunt insa intr-adevar romani ca noi si nu sunt vinovati ca au suportat teroarea bolsevica timp de 50 de ani; este firesc sa ii ajutam si sa ii intelegem.
      • 0 (0 voturi)    
        in fapt, lucrurile sunt foarte simple (Luni, 12 septembrie 2011, 15:20)

        HIPPIEVALI [utilizator] i-a raspuns lui mihai

        E absolut normal si omenesc sa le puta francezilor romanul cu care s-au trezit in casa peste noapte, sarac, nespalat si care, cel mai grav, nici nu respecta regulile casei (fura, cerseste etc.). Personal, daca as fi fost cetatean vest-european si as fi fost intrebat, as fi votat cu ambele maini impotriva primirii gunoaielor din Romania in UE, la fel cum, roman fiind (din nefericire), la o adica m-as opune din toate puterile unirii cu primitivii din Moldova. Si inca ceva: atata vreme cat fomistu` roman se inghesuie la cozi pe la ambasadele tarilor civilizate sa le spele tucalu` spaniolilor, italienilor, francezilor, nemtilor, etc, e firesc ca cei de acolo sa ne trateze asa cum meritam, ca pe slugi, exact ca negri pe plantatie (de capsuni in cazul nostru)
  • -1 (1 vot)    
    LEPROSI & CIUMOSI (Duminică, 11 septembrie 2011, 14:20)

    EU [anonim]

    Nu va suparati pe ei. Se manifersta asa dic cauza bolilor de care sufera. Este un efect secundara pe care il provoaca LEPRA si CIUMA, asta pe langa pedofilie, lesbianism, etc...
  • 0 (0 voturi)    
    sunt tigan,deci traiesc (Duminică, 11 septembrie 2011, 18:32)

    teddy [anonim]

    de ce nu au comentat nimic,cand s-a jucat amicalul Franta-Maroc..........80000 de oameni au huiduit imnul Frantei.........de ce nu vb si ei despre Mircea Eliade,Hagi,Nastase castelul bran,albastrul de voronet,..............eu traiesc in Paris si dde multe ori am vrut sa ma intorc acasa,jigodii imputite,nu stiu daca ma crede cineva,dar de multe ori am fost facut tigan,de niste rahati de marocani care nici macar nu stiau sa citeasca,in proportie de 40 la suta sunt analfabeti si le-am explicat ca diferenta intre mine si ei este ca am cei 7 ani de acasa si 12 prin scoala...........
  • +1 (1 vot)    
    Ei vorbesc ??? (Duminică, 11 septembrie 2011, 20:37)

    meda [anonim]

    Am lucrat la APA NOVA si aveam un director francez de neam nobil care avea o haina de iarna dintr-un fel de catifea maro, dar in jurul buzunarelor si la guler, pe suprafete mari haina era neagra si lucioasa de murdarie. Vara umbla in sandale fara sosete si avea jeg intre degete.
    Directorul general Andreas Baude (acum plecat) a ramas cu spuma de ras pe fata de un an nou pentru ca nu mai avea apa presiune. Comentariul lui a fost ca romanii se spala prea mult si de aia a scazut presiunea.
    Asa ca sa nu mai vorbeasca de noi ca ei ii mostenesc pe regii lor care se spalau o data pe an si se scapinau cu niste bete lungi pe sub peruci caci aveau capul plin de paduchi.
    Pe de alta parte sa-i multumim lui Petre Roman (romanul sadea) care a insistat in schimbarea denumirii de "tigan" cu cea de "rrom" si acum in occident cand zici "rrom" toti se gandesc la "romani".
  • 0 (0 voturi)    
    Les francais (Duminică, 11 septembrie 2011, 21:03)

    Francofilul francofob [anonim]

    "Romanii, ridiculizati de francezi"
    - Pardon, monsieur... titlul corect este" "Romanii, ridiculizati de doi cretini francezi"
  • 0 (0 voturi)    
    hm (Duminică, 11 septembrie 2011, 21:28)

    zertty [anonim]

    Daca noi nu respetam pe noi insine, cine sa ne respecte?
  • +1 (1 vot)    
    ce cool (Luni, 12 septembrie 2011, 8:58)

    umoristu [anonim]

    Ne cam supara adevarul:) altfel nu ar sari asa ca muscata de c....rrrominimea forumista.
    Iar faza cu buc=pubela....true true true:)
  • 0 (0 voturi)    
    cui ii pasa? (Luni, 12 septembrie 2011, 9:20)

    mihai [anonim]

    intr-o tara civilizata - inclusiv in Romania - o emisiune in care se fac asemenea remarci idioate cu tenta xenofoba - este sanctionata macar cu amenda de autoritatile audiovizuale. Dar intr-o tara arabo-maghrebiano-europeana nu putem avea asemenea asteptari. Chiar nu ma intereseaza asa-zisele ironii ale unor frustrati; am putea spune si noi ca francezii sunt un popor de pedofili si jegosi, dar ar insemna sa generalizam, nu-i asa ? :)
  • 0 (0 voturi)    
    din pacate... (Marţi, 13 septembrie 2011, 16:35)

    unu [anonim]

    in iasi nu este apa calda de o saptamana...au francezii dreptate sa rada de noi.
    • 0 (0 voturi)    
      sa vorbim despre francezi (Joi, 6 octombrie 2016, 12:14)

      Feri Romeo [anonim] i-a raspuns lui unu

      francezi sant o adunatura de hotiii .pe scurt