Adrian Nastase: In 2004 i-am propus lui Basescu ca PSD sa fuzioneze cu PD si el sa ramana la conducerea primariei Capitalei

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 30 septembrie 2011, 22:52 Revista Presei | Radio TV

Adrian Nastase
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
Adrian Nastase a descris vineri seara, la Realitatea TV, natura relatiei sale cu Traian Basescu, povestind despre "sticlele de whisky baute impreuna", despre "lungile discutii avute", dar si despre faptul ca la inceputul anului 2004, inainte de alegeri, i-a propus lui Traian Basescu ca PD sa fuzioneze cu PSD fiindca "e stupid sa fie doua partide social-democrate" si ca astfel ar putea sa recastige primaria Capitalei iar Consiliul General il va sustine total.

"In vremea aceea, inainte de alegerile din 2004, parea stupid sa avem doua partide social-democrate... Am avut o discutie cu el dupa ce s-a plans la presedintele Ion Iliescu de consilierii PSD si de Guvern, si i-am spus: <<Ce rost are sa pregatim si noi un candidat pentru Capitala, ramai sa candidezi la Primarie, nu are rost sa mentii conflictul cu Consiliul General pe care noi il controlam si facem o fuziune intre PSD si PD?!>>. I-am propus sa mergem imediat in conferinta de presa si sa anuntam ca incepem discutiile. El a zis ca vrea timp de gandire, sa se consulte si cu ceilalti lideri ai partidului, iar apoi a iesit dupa o luna de zile, in stilu-i caracteristic, spunand ca l-am amenintat si santajat", spune Nastase.

Liderul PSD mai spune ca simte, in vizitele facute prin tara, ca are o cota de popularitate in crestere "fiindca lumea simte ca este o victima cu toate aceste dosare, ca s-a facut un exces iar lumea percepe asta".
























1904 vizualizari

  • +19 (21 voturi)    
    Mda... (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:00)

    George [anonim]

    Asta e varianta dumitale, tovarase Nastasepatrucase. Avand in vedere istoricul minciunilor sfruntate pe care le-ai debitat de-a lungul vremii, dar si faima de parinte al coruptiei institutionalizate, ai credibilitate ZERO. Ai vrut sa distrugi PD si sa-l distrugi si pe Basescu. Betele in roate pe care i le-ai tot pus lui Basescu pe cand era primar al capitalei se cheama tot santaj tovarase nepot al matusii Tamara!!! De stenogramele in care ii cereai Rodicai Stanoiu sa repuna pe rol dosarul "Flota" dar si intentia de a distruge PD, nu-ti mai aduci aminte, nu? Esti lovit de amnezie.
    Cat priveste cota de "popularitate" care ti-ar creste... Cu vrajeli din-astea ieftine sa mergi in piata. Poate gasesti ceva fraieri pe-acolo care sa le creada.
  • +16 (16 voturi)    
    "bombonica" (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:03)

    Sorin [anonim]

    Crede ca oamenii au uitat de "dosarul cu termopane", de milionara matusa Tama care traia intr-o garsoniera, de numaratul oualelor...dar am vazut ca la Mizil dupa uplutul camarilor la conationali oamenii au votat in cunostinta de cauza... oare de ce nu a candidat la Cornu?
    • 0 (0 voturi)    
      Averea martusii Tamara (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 22:36)

      Mistretu [anonim] i-a raspuns lui Sorin

      Cioaca a declarat presei ca a vorbit la telefon cu Elodia .
      Ar trebui rugat sa vorbeasca si cu matusa Tamara sa ne spuna cum a facut averea pe care a lasat-o mostenire nepotului Adrian, ca poate mai au si altii nevoie sa justifice averea doibandita si nu au matusi asa de bogate
  • +14 (14 voturi)    
    vizitele in tara? (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:08)

    MirceaA [utilizator]

    probabil ca doar pe la pomanagii, ca doar aia mai spera la PSD, sa le mai dea ceva.
  • +18 (18 voturi)    
    Lui Nastase i sau atrofiat simturile. (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:09)

    mircea [anonim]

    Nastase nu se invata minte.Trage in jos tot PSD-ul prin atitudinea lui si mai crede ca "pulimea',cum ii place sa numeasca alegatorii,au ramas tot "pulime'.Il asteptam la alegeri.Altfel nu se invata minte.
  • +14 (14 voturi)    
    dureros... (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:12)

    nicksone [utilizator]

    pe cat de inteligent, pe atat de sharpe...chiar crezi ca toti suntem fraieri, mai coruptule? mi-e sila numai cand iti aud tonalitatea vocii.base e prea destept ptr a stasa bea cu tine sticle de whisky. ramai pe centura politicii, asta daca disparitia pilei tale de la casatie nu iti va schimba destinatia mai spre racoare...
  • +18 (18 voturi)    
    O victima?? (Vineri, 30 septembrie 2011, 23:13)

    MartaGeorgescu [utilizator]

    Domnule Nastase, va citesc elucubratiile si, ca fosta profesoara de istorie, ma intreb: ati auzit vreodata de notiunea de RUSINE in politica?

    Stiti ca in Imperiul Roman, cei corupti si invinsi aveau DEMNITATEA de a se lasa sa cada peste propria spada, scutind restul cetatenilor de spectacolul unui esec intruchipat si epitomic.

    Nu va cere nimeni sa va sinucideti (cu toate ca este dreptul dv. si nu s-ar inghesui nimeni sa va opreasca) dar, va rog, de dragul unei decente minime, mutati-va carnurile tremurinde si figura ce se pare ca l-a inspirat retroactiv pe Leonardo da Vinci cind l-a pictat pe Iuda, intr-un spatiu mai obscur, mai discret, mai putin nesimtit. Daca veti avea gentiletea intirziata de a ne asculta pledoariile, va vom multumi.
    • -2 (2 voturi)    
      E dureros ... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 9:28)

      Adi de la Tartasesti [anonim] i-a raspuns lui MartaGeorgescu

      Dar Nastase prim ministru nu este imposibil. Este chiar negociabil.
      Putin va fi la CSI; Nastase la noi, ... Restul ce mai conteaza .
      Ba da, partenerii Rompetrol (fara Patriciu), sunt cumparati pe capete (alti asteapta sa fie cumparati) de o firma din Botosani (???).O fi Patriciu p'acolo? Nu o fii ?
      Cert este ca veti avea probleme cu emigratia daca iese asta (trecand peste faptul ca pentru a va integra acolo unde emigrati: ori decartati bani; ori munciti de va sar capacele). Si nu veti fii singurii. Fara sa clipeasca Base va va sacrifica pe toti. Pentru el si fiicele lui. Aud?
  • +6 (6 voturi)    
    e clar (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 0:02)

    ady [anonim]

    ce-am fost si ce-am ajuns..
    • +3 (3 voturi)    
      e foarte (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:34)

      Mircea [anonim] i-a raspuns lui ady

      noi ne mai schimbam, insa Regele Coruptilor n-are cum: are tatuat "cossa nostra pe fese"
      plus ca tupeul nu e boala, e narav genetic, tratabil doar prin cainta la oricare jail institut ..
  • +8 (8 voturi)    
    Bombonel? (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 3:33)

    Mihai G [anonim]

    Iar Bombonel? Daca el il voia pe Basescu primar pentru el ce futoliu isi rezerva? De Pres edinte? Basescu nu a fost, nu este si nu va fi niciodata cumparat sau santajat, spe deosebire de Bombonel.
  • +3 (3 voturi)    
    si (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:14)

    sir [anonim]

    totusi,asa cum se intreba Ion Cristoiu:cine este in spatele(vorba vine!)lui A.Nastase?
  • +2 (2 voturi)    
    de! (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 8:21)

    omoni [anonim]

    Traian Basescu, daca voia sa candideze din nou la primarie, o facea si castiga, nu avea nevoie de sustinerea PSD.
    Nastase i-a propus aceasta varianta tocmai pentru ca se temea ca va pierde alegerile si voia sa il anihileze trimitandu-l intr-o zona in care nu era o amenintare pentru el si mai si aducea voturi noi pentru PSD prin unirea cu PD. Nu prea il duce mintea la ceva mai elaborat.
  • +2 (2 voturi)    
    Acest 'guster' nu are limite de nerusinare... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 10:56)

    Colette [utilizator]

    Cand Dumnezeu vrea sa piarda pe cineva, ii ia mintile! In stadiul asta se afla acest Adrian Nastase, politician pt. care notiunile de 'rusine, bun simt, dreptate, corectitudine si mai ales barbatia de a suporta consecintele faptelor sale sunt total inexistente. HOTNEWS vad ca insistati in a-l aduce pe acest Nastase tot timpul in actualitate, ii faceti serviciul de a citi, vrand-nevrand, si ce a mai scos din 'putul gandirii' acest guster care are multe de platit in fata Justitiei si in fata noastra, a romanilor! Chiar are impresia ca ne ameteste cu tot felul de istorioare, care mai de care 'picante', si uitam cum fenteaza el de ani buni sa se prezinte in fata Justitiei si sa-si clarifice dosarele alea multe, tinute la sertare de madam Costiniu & Co.?
  • +1 (1 vot)    
    as putea crede ca... (Sâmbătă, 1 octombrie 2011, 13:40)

    egroeg [anonim]

    Nastase sufera ca a plecat Pandrea la pensie si acum se da "prieten" cu Basescu...,de,au baut multe sticle de whisky impreuna....pana acum nu-si mai adusese aminte...
  • +1 (1 vot)