Ponta: Chiar cred ca este ultima sansa de a scurta cu un an mandatul regimului Basescu

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 22 noiembrie 2011, 22:37 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta a declarat la B1 TV ca actiunea de suspendare a presedintelui Basescu nu este doar una de imagine ci ca-si "doreste din tot sufletul" sa reuseasca "fiind ultima sansa de a scurta cu un an mandatul regimului Basescu" pana dupa alegerile din 2012.

"Pana acum noi ne-am batut cu guvernul, dar ne-am dat seama ca si domnul Basescu se batea cu guvernul si s-ar putea sa-i convina si sa se bucure ca-l dam jos. Acum, cand domnul Basescu este in razboi cu toata lumea: cu Parlamentul, cu Justia, cu Guvernul... cu toata lumea, din dorinta lui de a controla totul este cel mai potrivit moment pana la alegerile parlamentare. Scopul nostru este ca macar sa ajungem in plen cu suspendarea", a declarat liderul PSD.


Citeste mai multe despre   






















1027 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Si de ce sa-l scurtati VOI?? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 22:41)

    Ana [anonim]

    Ca sa va lungiti sansele de furt cu un an??? Bun-rau, Basescu a fost votat pentru 5 ani, nu ca sa fie schimbat cand i se nazare oricarui retardat ajuns mare politician...
    • 0 (0 voturi)    
      eroare (Joi, 24 noiembrie 2011, 21:43)

      Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui Ana

      Nu cumva Nastase se visa 5 ani presedinte? Cine a dat legea aia cu 5 ani de presedintie?
  • +9 (11 voturi)    
    Foamea astora din PSD de bani (Marţi, 22 noiembrie 2011, 23:00)

    dan [anonim]

    face victime peste tot.. sunt in stare sa calce peste orice in disperarea lor de a ajunge la bani.
  • +7 (9 voturi)    
    ?? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 23:11)

    baubau [anonim]

    dle Ponta, mandatul Presedintelui Romaniei se schimba cu acordul poporului!!! Nu prin lovituri de stat miselesti... nu cu suspendari, ci doar cu votul poporului!!!
    RUSINE!!
    Dati dovada de imaturitate politica si/ sau iresponsabilitate!!! Preferati sa aruncati Romania mea intr-un haos de instabilitate politica, doar ca sa va salvati fundurile de justitie!! Nu va este rusine??
    Presedintele a refuzat in 2007 sa dizolve parlamentul tocmai pentru a nu crea instabilitate politica, dar voi ca opozitie sunteti jalnici!!! Nu va este rusine???

    Asteptati ca poporul sa isi dea votul pentru schimbarea presedintelui dupa expirarea mandatului...
    • -2 (4 voturi)    
      da, dar (Marţi, 22 noiembrie 2011, 23:57)

      andu [anonim] i-a raspuns lui baubau

      da, dar ei mizeaza pe faptul ca poporul de asistati sociali e prost si va vota contra Base, asa, de ciuda. Si sanse ar fi, caci eu vad ca majoritatea celor ce au un peste 12 clase sunt satui de clasa politica si nu vor sa mai auda de vreun vot.
  • +7 (9 voturi)    
    ??? (Marţi, 22 noiembrie 2011, 23:16)

    Lucian* [utilizator]

    si ce anume castigati din scurtarea mandatului?
    Scuze, uitasem. CIolanul...

    Este frumos sa si visam din cand in cand. Unii chiar nu-si dau seama cand viseaza cu ochii deschisi. Mai mult chiar, isi fac si reclama...
  • 0 (0 voturi)    
    schimbati-l mai repede (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 9:00)

    Andrei [anonim]

    Domnilor, cu totii ne-am saturat de Basescu, daca unora le merge bine si il pupa in cur si ridica in slavi poporul o duce din ce in ce mai rau si doreste sa-l schimbe pe DICTATOR.
    Mai repede cu suspendarea d-le Ponta ca nu mai rezistam.
    iar pentru pupin basisti Rusine.
    • 0 (0 voturi)    
      Oare? (Miercuri, 23 noiembrie 2011, 9:57)

      fane [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      Ce drept ai tu sa vorbesti in numele "poporului"?
      Observ ca nu esti un muritor de foame atata timp cat la ora 9 dimineata ai acces la net si un calculator.
      Si atunci din ce perspectiva vorbesti?
      Din perspectiva bugetarului ce invarte 3 hartii in 8 ore dar vrea spor de stres? sau spor de xerox?
      Din perspectiva asistatului social ofticat ca nu mai sta la carciuma pe banii statului?
      Din perspectiva medicului care lucreaza la stat dar te cheama la cabinetul lui privat sa-ti scoata banii mai usor din buzunar?
      Sau a judecatorului inamovibil care-si vinde cinstea pe o excursie la Paris?
      Spui ceva de Dictator, oare pe ce lume traiesti? Sti tu ce inseamna dictatura? ai impresia ca intr-un regim dictatorial mai spuneai ceva de Basescu fara sa sapi a doua zi la un canal?
      Ca si idolii tai rosii faci doar sa bati campii cu gratie amice.