Crin Antonescu: Retragerea in bloc a Opozitiei din Parlament este o posibilitate

de I.B.     HotNews.ro
Vineri, 2 decembrie 2011, 22:30 Revista Presei | Radio TV

Antonescu si Ponta
Foto: HotNews.ro
Crin Antonescu, liderul PNL, a declarat la emisiunea "Vorbe grele" de pe Antena 3 ca si retragerea in bloc a Opozitiei din Parlament este o solutie luata in calcul daca in acest mod s-ar ajunge la alegeri anticipate si la formarea unui "nou Parlament reprezentativ pentru tara" si a unui nou Guvern.

Antonescu isi exprima insa indoiala ca PDL-ul ar accepta alegerile anticipate si ca ar profita de situatie sa acuze USL ca provoaca instabilitate acum cand e mai mare nevoie de adoptarea unor reforme.

Acesta explica ca in cazul demisiei din Parlament a membrilor Opozitiei nu ar conduce decat la alegeri pe colegiile unde s-au inregistrat demisii. "Evident ca tot noi le-am castiga, dar am ajunge in acelasi Parlament si in aceeasi situatie si n-am rezolvat nimic", spune liderul PNL.

Despre legea de comasare a alegerilor

"Nu stim daca legea este anticonstitutionala si daca o vom ataca la Curtea Constitutionala, dar ea este profund nedemocratica si vom avea o reactie puternica", a declarat Antonescu.


Citeste mai multe despre   























2240 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    !!! (Vineri, 2 decembrie 2011, 22:39)

    Cris [anonim]

    "dar am ajunge in acelasi Parlament si in aceeasi situatie si n-am rezolvat nimic"

    Mai nene, ce vrei tu sa rezolvi mai nene?
    Zona EURO este extrem de instabila si tu vrei sa rezolvi ceva!!!
    TU?????
    • +26 (28 voturi)    
      In concluzie: (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:10)

      Tase Rotta [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      La "Vorbe grele" s-au discutat .....vorbe goale!
    • +8 (10 voturi)    
      nu il mai bagati in seama (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:46)

      adyQ [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      ca nu prea stie ce vorbeste, se pare ca psdnlul are un nou prostanac, sa ii zica si lui cineva ca retragerea lui mareatza nu e posibila ca jumatate din parlamentarii lor sunt infractori care au platit bani grei pt locul ala si nu il lasa ei tocmai acuma in plina tornada DNA doar asa ca sa ii faca pe plac marelui lider...asa se intampla cand dormi prea mult ziua, iti vin idei proaste, ce ii de mirare este ca nu au postat astia pe unu care sa ii mai taie din avantul asta de a spune la tv ce viseaza cand doarme, mare mirare pt ca au patzito deja cu prostanacul alalalt de au pierdut ditamai alegerile din cauza lui.
    • -2 (4 voturi)    
      Legatura (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 2:00)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui Cris

      Care este legatura intre zona euro si povestile unui politician. Ce naiba ai vrut sa spui cu asta cred ca nici tu nu stii.
  • +27 (31 voturi)    
    Eu sunt satul de voi. Retrageti-va odata (Vineri, 2 decembrie 2011, 22:40)

    satul [anonim]

    Mai ales tu Antonescu, ai avea un motiv ca oricum esti chiulangiul sef din Parlament!
    • +9 (11 voturi)    
      antonescu (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:26)

      antonescu [anonim] i-a raspuns lui satul

      antonescu are sa piara (politic) mancat de propria lui lacomie
  • +27 (31 voturi)    
    de ce nu ? (Vineri, 2 decembrie 2011, 22:43)

    dorel [anonim]

    de ce nu ?, puteti sa va retrageti din parlament, oricum va luati banii degeaba, mai ales tu, antonescule, voi astia, usl, puneti numai piedici in legislativ, nu adoptati nci o lege pentru reforma, indiferent de unde este ea, nemtii, angela merkel, ne-a laudat pentru masurile de austeritate si reforma, iar voi, cei din opozitie va bateti joc de romania, prin ceea ce faceti
  • +26 (30 voturi)    
    pai ati avut ocazia (Vineri, 2 decembrie 2011, 22:52)

    zaboo [utilizator]

    cand a trecut guvernul - si nu ati acceptat alegeri anticipate ca va tremura curul pentru fotoliile alea - acu' esti tare in gura?
    • +5 (7 voturi)    
      i'a dat ghise de gol. (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 9:51)

      panfilie [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      cum sa'si dea alesii demisia, ca s'ar putea sa nu se mai aleaga. \
      alti bani, iar ei mai au, inca, datorii de platit, de la alegerile trecute.
      va fi greu.
      nu toti au neveste cu lefuri mari, eurodeputate, cum au cei doi carlani copiloti.:-)
  • +19 (21 voturi)    
    !!! (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:05)

    CMD [utilizator]

    Cred, ca vreti sa ingropati Romania!
    Tradatorilor de neam!
  • +11 (13 voturi)    
    plecati in bloc (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:14)

    Brasov [anonim]

    Abia astept sa va retrageti.Stati linistiti.......sigur tot pe voi va votam :))))))))))))))))))))))))))
  • -8 (10 voturi)    
    :)) (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:15)

    George MariusCretu1322860190109 [anonim]

    Ce penibili sunteti! sa vezi 4 comentarii scrise de aceeasi persoana :))) si cu numar maxim de voturi! Absolut penibili. Asta imi spune ca totusi Antonescu reprezinta "piatra din capul unghiului" in viitorul tarii asteia.
    • +6 (8 voturi)    
      none (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 1:05)

      seba [anonim] i-a raspuns lui George MariusCretu1322860190109

      Ba tu ai o criza mistica? Ce ai? Cum naiba poti sa-l citezi pe Hristos referitor la primul chiulangiu al tarii? Ia niste Nurofen, ceva, poate iti mai scade febra.
  • +9 (11 voturi)    
    Genia (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:16)

    gelu [anonim]

    Desigur ca tot ei ar castiga alegerile.

    Mai putin in colegiul lui Crinut, unde le-ar castiga, ca si prima data, Ionut Popescu. Doar ca acum asta chiar ar ajunge in Parlament, nu i-ar lua locul un chiulangiu, prin redistribuire
  • +10 (12 voturi)    
    In sfarsit o idee buna de la Crin (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:37)

    Daniel [anonim]

    Dar eu as prefera sa dea dovada de barbatie si el si Ponta, si sa nu se opreasca la jumatatea drumului..

    Nu va retrageti doar din Parlament, eu zic sa va retrageti de tot din Romania,

    Un pasaport, o valiza si un bilet doar dus catre Venezuela/Africa de Sud/Chad/Nigeria/ Iran, la alegerea voastra...

    Si nu singuri, ci cu tot gang-ul vostru... pnlist Norica, Tariceanu, etc.. si psd-ist... Iliescu, nastase, sarbu, vanghelie, etc...

    Si, felix ar muri de plictiseala sa ramana singurul comunist, deci ar fi o idee excelenta sa il luati si pe el cu voi...

    Cred ca ar fi cel mai mare bine pe care l-ati putea face Romaniei...

    Daca Crin vorbeste serios, eu donez pentru biletul de avion, si sunt convins ca mai gasim romani cu dare de mana sa ii vada dusi..
  • +9 (11 voturi)    
    'EMBRIONII politici" (Vineri, 2 decembrie 2011, 23:45)

    tracul [anonim]

    De ce sunteti asa de rai cu acesti doi "embrioni politici" Ponta si Antonescu? Ei se grabesc sa vina la putere pentru a nu deveni prea repede "avortoni politici". Dupa cum mai spuneam eu, daca nu apar pe sticla doua saptamani nici unul dintre ei, lumea va uita de existenta lor, asa ca injura, ataca, se dau peste cap si apar la TV alternativ cei doi micuti.
  • +4 (6 voturi)    
    Doi imaturi imperbi,isi dores Romania pentru ei (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:18)

    Manu de la Vrancea [anonim]

    Chiar ii mai poater baga cineva in seama pe aceste persoane Non-grata? Niste lichele care pun alianta lor inaintea tarii @ Derbedei care indreapta Romania catre
    colaps finaciar. Nu ii mai bagati in seama ca au inceput sa si miroasa urat
  • +3 (5 voturi)    
    Doamne! (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:18)

    Raluca [anonim]

    Doamne! Da-le multa sanatate, si lui Crin si lui Victoras...sanatate si zile multe in fruntea peneleului si pesedeului...cu ei la carma, partidele astea doua vor ajunge la putere la anul si la multi ani!
  • +5 (7 voturi)    
    retragere din parlament (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 0:34)

    gf [anonim]

    Pai Crin asta e retras cam 300 de zile pe an din parlament, care ar fi diferenta?
    Alegeri anticipate? Hopa, nu mai au astia munitie,cam asa suna chestia asta. Pana la promavara sondajele, chiar si ale massluite, o sa arate dramatic sun 50%, ceea ce inseamna practic vreo 35-38% din cei care se prezinta la vot. adica nu tu Ponta premier, nu tu Crin presedinte, ca nu-l mai pot suspenda pe Basescu. Adica minus din nou pentru Moscova. Pai pentru felul in care a facut fata crizei si pentru intelegerea din fiecare i ca mormolocii astia doi nu pot fi niciodata fiinte de sine sgtatatoare, poporul roman merita felicitat, nu doar de Merkel, de toata lumea.
  • +5 (7 voturi)    
    In sfarsit! (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 1:07)

    George [anonim]

    In sfarsit o idee geniala a tovarasului Chiul Antenescu. Oricum, fie vorba intre noi, acest individ s-a retras de mult din Parlament. E, asa cum bine se stie, liderul chiulurilor parlamentare. Dealtfel asta e o atitudine si un gest extrem de convenabile pokeristului somnoros si chiulangiu. N-ar mai fi nevoit sa se trezeasca atat de devreme cum o facea pana acum, adica pe la amiaza... Sunt total de acord cu intentia declarata a chiulangiului. Sa se retraga. El, Ponta, si toata gasca lor de cozi de topor. Astfel, Romania n-ar avea decat de castigat.
  • +4 (6 voturi)    
    Retragerea in Bloc (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 2:39)

    N.Hovnanian [anonim]

    In ce bloc vor sa se retraga astia ?
  • -2 (4 voturi)    
    Ati inceput lupta postarilor? (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 8:49)

    Albert [anonim]

    Gata.... Au inceput baietii de la pdl lupta, posturi peste posturi.. voturi multiple (aici va pricepeti bine).
    Vad ca doriti plecarea uselistilor-- nimic impotriva. Dar de madam udrea cu a ei implicare in imensa evaziune fiscala de la Niro ce ziceti? Sau de primarul solomon? Sau de constitii conducatori de la cluj si brasov? Si sa nu uit de mandria Romaniei, europarlamentarul elenuta?
    Ei ce sunt? Cu ei ce facem? De ei nimic sau ei sunt mai presus decat pleamva uselista...
    Am votat Basescu, mi-am pus sperante, dar cu ce m-am ales? Tot o echipa de fomisti si-a format si dansul... Pacat
    Stiu ca postul meu nu ca fi vizibil decat 2 3 minutele, ca voi avea multe voturi negative... dar atat am avut de spus: nu ma mai impresionati cu tampenii de astea propagandiste... Toti sunt din aceeasi oaka iesiti si acum chiar nu mai exista alternativa benefica pt Romania...
  • +2 (4 voturi)    
    Te-ai retras deja (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 9:54)

    chiti [anonim]

    d-l Crin Antonescu sa retras deja din parlament ( vedeti prezenta dumnealui)....
  • -3 (3 voturi)    
    Cinste si onoare Fratilor Petreus! (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 12:10)

    martin [anonim]

    Nu am multe iluzii ca Editorul site-ului va accepta publicarea mesajului meu. Desigur daca spuneam ceva urat despre Basescu era perfect, dar urez doar ca fratii corsicani Crina si Poanta sa fac ce spun si sa se retraga repede si departe !
  • +1 (3 voturi)    
    nu ineleg (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 12:55)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    de unde 42 % usl in randul celor cu sudii superioare ?

    nu inteleg de unde peste 50% in preferintele populatiei?

    or fi profesorii ?
    functionarii publici?

    De acestia depinde soarta Romaniei, se pare.
  • +2 (4 voturi)    
    ?? (Sâmbătă, 3 decembrie 2011, 14:17)

    elis [anonim]

    Si care e problema ? Lui C Antonescu si asa ii place mai mult vacanta.Problema e sa nu fiti platiti tot din banii nostri pe timpul chiulului.Cind o sa cresteti mari?