Roberta Anastase, la TVR Info: USL scade in primavara sub 40%

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 13 decembrie 2011, 23:03 Revista Presei | Radio TV

USL cere organizarea cat mai rapida a alegerilor comasate pentru ca exista informatii ca in primavara vor scadea sub 40% in sondaje, a declarat marti la TVR Info, presedintele Camerei Deputatilor, Roberta Anastase. "Daca urmarim discursul colegilor de USL vedem ca sunt de acord cu comasarea, dar vor ca alegerile sa se faca in iunie, daca se poate sa se faca si maine; dintr-o ratiune foarte simpla: ei au o cadere deja constanta in sondaje -undeva sunt acum pe la 46-47% iar evaluarile sociologilor sunt ca undeva in primavara scad sub 40%, ceea ce e deja un pericol foarte mare pentru USL; de asta este discursul ca sa facem alegeri anticipate, sa facem alegeri cat mai rapid", a explicat presedinta Camerei Deputatilor.

Roberta Anastase a mai spus ca PDL ar putea obtine la urmatoarele alegeri intre 30-35%.

USL este de acord cu comasarea alegerilor, dar acestea ar trebui sa fie organizate in luna iunie si nu in noiembrie, a declarat saptamana trecuta, tot la TVR Info senatorul PSD, Dan Sova. "Daca tot isi asuma raspunderea pe comasarea alegerilor si trece, faceti-o macar in iunie, sa nu mai prelungim agonia", a declarat senatorul PSD in cadrul emisiunii Foc Incrucisat.

Conform Constitutiei alegerile parlamentare trebuie organizate in termen de 90 de zile de la expirarea mandatelor, care in cazul de fata expira pe 15 decembrie 2012. Dan Sova si-a exprimat in acest context temerea ca "PDL vrea organizarea alegerilor in 15 martie 2013, pentru simplul motiv ca poate".


Citeste mai multe despre   





















1471 vizualizari

  • -7 (17 voturi)    
    Aritmetica asta! (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:20)

    StefanB52 [utilizator]

    Tanti socoteste procentele precum voturile la Camera.
    30-35% PDL?! Atat v-ati propus sa furati?
    • 0 (4 voturi)    
      si (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:13)

      si [anonim] i-a raspuns lui StefanB52

      si iar are sa aiba ponta motiv de oftica cum ca: "au furat mai bine decat noi!"?
    • -2 (8 voturi)    
      destul de ciudat (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:31)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

      ca respectiva doamna e in libertate.
  • -2 (8 voturi)    
    Exista informatii!!! (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:47)

    evoque [utilizator]

    Nu madam, matematica, exista certitudini ca pdl se pregateste de una din cele mai mari fraude electorale.
    Un singur lucru trebuie sa aveti in vedere, daca se supara tatucu' popoarelor pdl-iste aveti garantat 100% ca nu mai pupati putere in rominica.
    Imaginea mataluta de "mironosita" si cea de "vampa" a doamnei udrea va afunda de tot.
    Norocul pdl-lui in acest moment repet in acest moment sta in faptul ca opozitia nu ofera nimic.
    Inteligent ar fi ca in pdl sa se dea' la fund toti cei care sunt azi sub reflectoare.
    Acest lucru insa , eu, am convingerea ca il va rezolva tatucu' basescu.
  • -1 (5 voturi)    
    si daca e asa... (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:49)

    laurentiucat [utilizator]

    de ce nu vreti in iunie? ati castiga alegerile,nu?
  • -1 (5 voturi)    
    ai ai (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:56)

    un [anonim]

    Exista informatii ca matale iti va disparea de tot si IQ-ul ala minuscul pe care-l mai ai... asta in 24 de ore.
  • -4 (6 voturi)    
    Informatii??? (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:58)

    dan [anonim]

    De unde informatiile astea? Poate a fost si ea clienta la vrajitoarele alea arestate azi. Poate de aia le-au si arestat, ca nu i-a placut procentul ...
  • +1 (1 vot)    
    stie ca ... (Marţi, 13 decembrie 2011, 23:58)

    dan [anonim]

    Asta a fost la Meliss & Vanessa.
  • -1 (3 voturi)    
    Exista informatii ... (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:09)

    Ioan A. [anonim]

    ... ca Roberta Anastase spune prostii, motiv pentru care va fi inlocuita de la conducerea camerei Deputatilor! Va rog sa contraziceti (argumentat!) o astfel de afirmatie, la fel de valida precum cea a drei. Anastase.
  • -1 (1 vot)    
    informatii? (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:45)

    srpc [utilizator]

    deci s-a stabilit deja cat va avea fiecare?
  • -3 (3 voturi)    
    surse (Miercuri, 14 decembrie 2011, 0:54)

    bogdan [anonim]

    Exista informatii , de la niste generali carora nu le pot da numele , ca cica in parlament, acum ,1+1 fac 11, restul ...cica ar intra la "fondurile de protocol" ale PeDeLe.

    Noul slogan al PDL la alegerile din 2012 SAU 2013 cand or fi ele: NU pot ei lua, cat PUTEM noi FURA!