Alexandru Lazescu: Exista o campanie concertata impotriva Televiziunii publice/ Reforma TVR incepe in ianuarie si presupune reducerea cu 25% a cheltuielilor cu personalul

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Joi, 22 decembrie 2011, 1:28 Revista Presei | Radio TV

Alexandru Lazescu
Foto: TVR
Presedintele-director general al TVR, Alexandru Lazescu, a declarat miercuri seara, la postul de televiziune public, ca reforma Televiziunii Romane va incepe in luna ianuarie si va contine, intre altele, o scadere a cheltuielilor cu personalul de 25%, ceea ce implica disponibilizari de 10%, precum si o reducere a productiei cu 30%. Totodata, seful TVR a explicat cum a ajuns institutia publica la datorii de peste 100 de milioane de euro si a subliniat ca, in ultima perioada, exista o campanie concertata impotriva Televiziunii Publice.

"Exista o campania concertata impotriva Televiziunii publice. Este limpede ca lucrul acesta se intampla si are o anumita tinta si, intr-un fel, sunt usor mirat ca unii dintre colegii nostri care sunt foarte vehementi luau pana la 1000 de euro pe o editie saptamanala, cu doar cativa ani in urma, la Televiziunea publica", a declarat Lazescu.

Presedintele- director general al TVR  a explicat situatia Televiziunii Romane, care are pierderi cumulate de aproximativ 100 de milioane de euro. Lazescu a precizat ca la preluarea mandatului de catre noul Consiliu de Administratie (30 iunie 2010-n.r.), pierderile cumulate au fost de 61 de milioane de euro. O buna parte din datoria televiziunii de stat provine si din contractele semnate in perioada 2004-2009. Suma este de aproximativ 40 de milioane de euro, cele mai multe dintre aceste contracte fiind scadente in perioada 2010-2012.

Lazescu a precizat ca situatia nu este una noua. "Noi am vorbit despre situatia finanaciara inca din septembrie, anul trecut. Televiziunea are pierderi an de an, incepand din 2006. Sigur ele se cumuleaza. (...)Datoriile s-au propagat. Aceasta suma este rezultatul unor actiuni care s-au facut, in mare parte, inaintea preluarii mandatului meu", a precizat presedintele TVR.

"Problema este ca suntem cumva cu mainile legate. Pe de o parte, avem aceste contracte in derulare (...) care nu pot fi denuntate. Cum spuneam, in cea mai mare parte sunt nerecuperabile. Din publicitate nu poti scoate sumele imense care au fost investite. Pe de alta parte, avem un contract colectiv de munca, dar sunt si cauze obiective, a crescut TVA-ul de la 19 la 24% (...) Taxa TV din Romania este cea mai mica din Europa. Sigur ca sunt si alte cauze care tin de contextul general, televiziunea a fost permanent, in aceasta ultima decada, intr-o instabilitate politica. Instrumentul respingerii raportului de activitate a facut ca niciunul dintre ultimele trei consilii de administratie sa-si termine mandatul", a mai spus el.

Conducerea TVR este hotarata si se zbate sa faca ceva pentru televiziune, precizeaza Alexandru Lazescu, "dar e foarte greu sa iti faci un plan pe termen lung, in conditiile in care permanent exista acest cadru instabil. Nu este normal", a adaugat el.

"Noi putem actiona asupra a aproximativ a 15% din costuri", mai spune Lazescu, "restul sunt fie chestiuni batute in cuie, prin contractul colectiv de munca", fie lucruri prevazute in contracte semnate inaintea mandatului sau.

Presedintele-director general al TVR a formulat si "un repros" la adresa fostei administratii care, "in plina criza, in care colegi din presa scrisa, radiouri au avut taieri de salarii de 20-30%, 6.000 de oameni si-au pierut locurile de munca, in aprile 2010, semna un contract colectiv de munca care, intre altele, prevedea acordarea unor prime de vacanta de 85% din salariu. E ca si cum am da inca un salariu in plus fiecarui angajat in anul respectiv", a spus Lazescu, adaugand ca aceasta era obligatorie, indiferent de situatie. "Este un tip de decizie iresponsabila", a mai spus Lazescu.

In ceea ce priveste planul de reforma al Televiziunii Romanie, Alexandru Lazescu sustine ca la acest plan se lucreaza inca din primavara, "impreuna cu un consultant elvetian", precizand ca "nu e un plan facut pe genunchi". "Planul (aprobat la sfarsitul lunii noiembrie de Consiliul de administartie -n.r.) prevede, intre altele, o scadere a cheltuielilor cu personalul de 25%. Pe de alta parte, prevede o reducere a productiei cu circa 30%, tocmai ca sa limitam aceste costuri", a spus Lazescu, adaugand ca este necesara "o echilibrare a costurilor si veniturilor"; o reforma salariala, care sa aduca aceste lucruri intr-o marja decenta.

Intrebat ce reprezinta reducerea costurilor cu personal de 25%, el a explicat ca aceasta implica "renuntari la sporuri, scadere a orelor suplimentare, precum si disponibilizari, o reducere pe care noi o evaluam undeva la in jur de 10%", a adaugat Lazescu, precizand ca reforma va incepe din luna ianuarie.

El a mai spus ca "exista multe frustrari in TVR, din cauza ca sunt inversiuni: unii angajati au salarii mult prea mici fata de ceea ce fac, iar altii, prea mari, fapt care trebuie reglat".

In ceea ce priveste taxa TV, Alexandru Lazescu a spus ca aceasta este cea mai mica din Europa si are acelasi nivel, sub un euro, ca acum zece ani, aceasta nefiind indexata niciodata in aceasta perioada.

Potrivit European Broadcasting Union, cea mai mare asociatie a televiziunilor si radiourilor publice de pe continent, taxa din Romania este cea mai mica din Europa.

Alexandru Lazescu a mai spus ca el nu a cerut marirea taxei TV, insa ea ar trebui sa ramana constanta. "Daca taxa nu a fost indexata, evident ca veniturile noastre scad an de an", a explicat acesta.

Televiziunea Publica are 7 canale, 5 studiouri teritoriale si 3300 de angajati.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   























1223 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Disponibilizari? (Joi, 22 decembrie 2011, 1:41)

    worker [anonim]

    Pai de cenu incepeti mai intii cu cei recent angajati pe salarii de doua ori mai mari decit colegii lor mai vechi (si mai incomozi)?
    • 0 (2 voturi)    
      Exact, sa-nceapa cu Lupea si Marean, cei care au (Joi, 22 decembrie 2011, 7:59)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui worker

      ridicat audienta TVR Info pana la cer!!!
  • 0 (4 voturi)    
    Care TVR? (Joi, 22 decembrie 2011, 6:32)

    Sandu [anonim]

    Meteahna nevoii de stapan a urmarit 55 de ani de istorie a TVR! Dupa mine privatizarea TVR sau chiar inchiderea ei nu ar fi regretata de nimeni. Pacat de oamenii care acum sunt in ceruri si care au facut ceva pentru TVR!
    Pentru un os gustos, ati inselat sperantele a sute de mii de platitori de taxe obligatorii si nemeritate pentru TVR. Oare de ce nu regret taxa pentru radioul national?
    • +3 (3 voturi)    
      ... (Joi, 22 decembrie 2011, 11:19)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      OTV-ul sa traiasca! Daca tu preferi sa te tembelizezi cu OTV si Antenele, n-ai decat, dar lasa-i si pe alti sa hotarasca ce e mai bine pentru ei. TVR Cultural, desi nu e perfect, este singurul post pe aceasta nisa in Romania. Si nici nu sunt sanse sa mai apara altul. Asa ca ma scuzi daca prefer totusi TVR.
  • -1 (3 voturi)    
    v-ati intins la 7 posturi cand 2 sunt suficiente (Joi, 22 decembrie 2011, 8:33)

    costica [anonim]

    Un TVR si un TVR Cultural, sunt suficiente, la cata audienta aveti!!!!!
    Oricum, culturalizarea maselor nu o faceti la ce programe aveti, la TVR CUltural te mai poti uita, dar la TVR nu vad ce-ai putea vedea in afara interviurilor regulate cu Dl Basescu si Dl Boc si ceilalti reprezentanti ai maretei puteri portocalii!!!
    Ia uite aici in COTIDIANUL "salarii de mare criza" in TVRul falimentar portocaliu!!!!
    "Pe lângă cei care apar pe această listă mai există încă 28 de șefi de serviciu retribuiți lunar cu sume cuprinse între 6.000 și 7.500 RON și 32 de editori și prezentatori de știri cu salarii situate la nivelul 5.500-9.500. De pildă, Adelin Petrișor primește lunar suma de 9.500 RON, iar Livia Dilă are un salariu de 8.500 RON. Și mai sunt și alte nume din această categorie: Mădălina Rădulescu (realizator la Departamentul Emisiunilor Informative) - 9.600 RON, Anca Olteanu - 9.600 RON, Lucian Ionică - 7.500 RON și Cristian Tabără - 9.600 RON.
    Președinte Director General TVR, directori de departamente și directori de canale:
    Alexandru Lăzescu - 14.000 RON
    Titi Dincă - 12.500 RON
    Horia Cazan - 12.000 RON
    Rodica Culcer - 11. 000 RON
    Dana Deac - 10.500 RON
    Cezar Ion - 11.000 RON
    Dan Radu - 12.000 RON
    Horia Romanescu - 11.000 RON
    Anca Gheorghe - 11.000 RON
    Consilieri ai Președintelui TVR și consilieri ai departamentelor editoriale:
    Gabriel Rusu - 5.000 RON
    Corina Dănilă - 5.000 RON
    Elise Stan - 5.800 RON
    Mihaela Niță - 5.000 RON
    Mihaela Beciu - 5.000 RON"
    http://www.cotidianul.ro/salarii-de-mare-criza-la-tvr-167623/
    • 0 (2 voturi)    
      TVR (Joi, 22 decembrie 2011, 9:38)

      m [anonim] i-a raspuns lui costica

      - Salariile alea nu mi se par exagerate daca s-ar plati pe criterii de performanta. Probabil ca angajatii de la televiziunile de top primesc mult mai mult, dar pe merit, nu pe ochi frumosi.
      - m-am uitat si eu din curiozitate pe ratinguri, la audiente medii TVR 1 sta pe locul 5-6 la bataie cu televiziunile specializate pe stiri, si in spatele principalelor posturi generaliste iar TVR2, este undeva pe locurile 13-17 la mare bataie cu canalele de desene animate. :))
      TVR cultural apare pe luna martie cu cota de piata 0% (zero). Ma intreb pe cine a reusit sa culturalizeze daca are cota zero?!

      Aduceti management privat si lasati-i sa castige 25.000 de euro nu 2.500 dar sa faca ratinguri, sa aduca publicitate si sa duca televiziunea pe profit. Nu sunt de acord cu actiunile astea proletare de genul vai de capul meu ce salarii mari au.
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Joi, 22 decembrie 2011, 11:22)

        anonim [anonim] i-a raspuns lui m

        Crezi ca poti culturaliza o tara de OTV-isti? Acel 0% e dat de marja de eroare de 2-3% a sondajelor. Oricat de greu ti-ar veni sa crezi, exista si oameni care nu se pot uita la OTV si prefera singura televiziune culturala, asa imperfecta cum e, din Romania. Si-ti garantez ca in mediul urban sunt cel putin2-3%.
    • -2 (2 voturi)    
      dar merita....si vin alegerile... (Joi, 22 decembrie 2011, 9:44)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui costica

      Este nevoie de cat mai multe canale care sa sustina portocala, care sa bage in mintea alegatorilor cat mai multe soparle si fitile...asta costa.
      Este drept, nu-i costa pe favoritii TVR, ci pe noi toti, fraierii platitori de taxe.
      TVR-ul a facut "revolutia" lui Iliescu, fara el Iliescu nu se putea impune la conducerea tarii post Ceausescu.
      TVR-ul a "lansat" teroristii....
      TVR-ul a castigat alegerile din'90 pentru FSN si Iliescu.
      Era de un partizanat gretzos, laudand noua putere fara rezerve si injurand opozitia.
      La mineriade a fost portavocea lor.
      Piata Universitatii a fost mereu in ceata, nu puteau filma ceva normal etc.
      Acum sunt folositi din nou la intreaga capacitate propagandistica...asa ca ce conteaza niste sute de milioane de euroi?
  • -2 (2 voturi)    
    deci toaşu Boc (Joi, 22 decembrie 2011, 9:17)

    gicu [anonim]

    in aprile 2010, semna un contract colectiv de munca care, intre altele, prevedea acordarea unor prime de vacanta de 85% din salariu

    în mandatul matale sunt bugetari şi buuugetaaari

    "restul sunt fie chestiuni batute in cuie" si marja ramâne la majorarea taxelor. maaaare manajer.
    cartusul valorează mai mult decât el.
  • -2 (2 voturi)    
    Cata ipocrizie... (Joi, 22 decembrie 2011, 9:52)

    lili [anonim]

    In interviul de aseara de la TVR, Dl Lazescu afirma sus si tare ca TVR nu este o institutie bugetara!!!!!
    Pai, cum nu este cat timp primeste bani de la Bugetul Romaniei ?!
    Altfel spus, de unde aveti banii necesari ca sa acoperiti an de an pierderile cu care va laudati fara jena?!
    PIERDERI = Venituri - Cheltuieli, in conditiile in care Cheltuielile pe care le faceti sunt MAI MARI decat Veniturile !!
    De unde acoperiti Cheltuielile mai mari decat Veniturile(cheltuiti mai mult decat produceti!!) daca nu din BANI pompati de Bugetul Romaniei, adica de Guvernul Boc???!
    Pai, asta nu inseamna ca sunteti o institutie bugetara, cat timp papati BANI de la BUGET?!
    Ia gospodariti-va singuri, ca TVunile private si atunci puteti spune ca NU sunteti institutie bugetara!!!
    IPOCRIZIE fara limite acceptata tacit de guvernanti si salarii inimaginabile dupa ce tot sectorul bugetar a avut scaderi de 25%!!!!
    Numai la TVRul portocaliu e trai pe vatrai!!!!
    REFORMA Dlui Boc asa arata !!!!!!!!
    La TVR !!!!!!!!!!!!!!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      raspuns (Joi, 22 decembrie 2011, 10:14)

      savescu [anonim] i-a raspuns lui lili

      Veniturile TVR provin din taxa TV si din publicitate .

      Sumele de la buget sunt folosite exclusiv pentru a acoperii cheltuielile de transmisie ale programelor TV atat terestru cat si pe satelit .

      Daca renunta la fotbal ( Champions League ) si la anumite seriale noi de duzina , cheltuielile s-ar reduce cu 80% .

      Doamne fereste sa ajunga si TVR la nivelul Pro Tv sau Antena 1, 2, 3...
  • 0 (0 voturi)    
    aaa (Joi, 5 ianuarie 2012, 8:06)

    alexandru [anonim]

    revelionul tvr...a fost cel mai bun... fara manele...fara tiganeli...a fost ok..chiar ff ok...bv tvr..... cu manele si tigani ...asa faceti voi raiting? Antena? Pro tv?... prostimea se uitA LA voi...Oamenii destepti urmaresc Tvr!!