Antonescu: Basescu si PDL au renuntat la regionalizare in urma unor calcule electorale

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Duminică, 8 ianuarie 2012, 22:53 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PNL, Crin Antonescu, sustine ca PDL si presedintele Traian Basescu au renuntat la ideea de regionalizare dupa ce au facut niste calcule politice, bazandu-se pentru alegerile din acest an pe comasarea localelor cu parlamentarele si racolare de alesi de la USL.

"Cred ca s-a renuntat la povestea cu regionalizarea cel putin pana la noi ordine nu atat datorita rezistentei UDMR, ci datorita calculului pe care actuala Putere l-a facut ca regionalizarea nu salveaza nimic din dezastrul electoral care o asteapta. Nu sunt foarte convins ca Traian Basescu insista sincer pentru regionalizare pana la sfarsitul anului, asa cum a spus, cred ca doreste doar sa se arate in fata studentilor din diaspora consecvent cu niste idei de ale sale reformatoare, chipurile", a declarat Antonescu, la Antena 3, citat de Agerpres.

El a adaugat ca regionalizarea ar fi provocat un haos institutional si mai mare, cu repercusiuni direct la electorat si in plus ar fi politizat si mai mult votul pentru ca pe spatii mai mari votul devine "mai politic".

"Personalitati de anvergura regionala PDL nu are in niciun caz in mai mare masura decat USL. Atunci combinatia care sa le dea ceva sanse este comasare plus racolare, pentru ca nu intamplator in finalul anului trecut consacrarea comasarii s-a conjugat cu operatiuni spectaculoase de transferare cu forta de transfugi politici, din nou. Ofensiva va fi majora asupra alesilor locali cu sanse, iar cei mai multi sunt la USL, in speranta ca acesti oameni trec de partea cealalta sub santaj si alte tipuri de constrangere si duc cu ei si voturile pe care le au. Alesul local duce niste voturi dupa el", a comentat liderul liberal.

Uniunea Social Liberala (USL) va avea in strategia sa pe acest an trei directii importante: definitivarea programelor de guvernare, stabilirea celor mai buni candidati pentru alegeri si o agenda a celor doi co-presedinti de intalniri cu inalti responsabili din Europa si Statele Unite ale Americii, a anuntat, presedintele PNL.

El a spus, la Antena 3, ca, pentru desemnarea celor mai buni candidati, USL intentioneaza sa contacteze direct societatea civila, neprecizand insa detalii despre modul in care se va face acest lucru.

"S-au mai facut astfel de lucruri in sensul in care societatea civila a alcatuit dosare de curatenie ale unor candidati sau altii. Nu e vorba doar de atat. S-au mai facut alegeri preliminare, PSD prin 2004 a facut un asemenea exercitiu. Noi vrem sa facem mai mult. Nu vreau sa intru in detalii acum, incercam sa facem un exercitiu prin care sa cerem si parerea oamenilor in legatura cu diferite variante", a spus Antonescu.

"E mai mult decat un sondaj de opinie, vom cauta sa obtinem un raspuns de la societate prin care sa se ajute sa ne gasim cei mai buni candidati", a adaugat el.

Presedintele liberal a adaugat ca un alt punct important al strategiei USL tine de relatiile internationale, iar el si presedintele PSD, Victor Ponta, au in agenda intalniri la un nivel politic cat mai inalt cu responsabili europeni si "poate nu numai".


Citeste mai multe despre   



















2438 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    REPETENTUL (Duminică, 8 ianuarie 2012, 23:00)

    nic [anonim]

    Ce poti astepta de la un REPETENT
  • 0 (4 voturi)    
    Alegerea e simpla (Duminică, 8 ianuarie 2012, 23:16)

    dan [anonim]

    Inca o ocazie de comparatie pentru viitoarele alegeri. Puteti alege intre niste tineri deschisi si onesti, civilizati si democrati, neatinsi si nepatati de ciuma rosie sau pe corupti si demagogi, manelisti si fara caracter, fosti nomenclaturisti si securisti. Fiecare va alege exact ceea ce il va reprezenta.
    • +6 (6 voturi)    
      Hahaha (Luni, 9 ianuarie 2012, 0:55)

      bogdan [anonim] i-a raspuns lui dan

      Adica tinerii "deschisi si onesti" sunt Ponta si Antonescu??? Hai mai danuts, doar atit te duce capu'? Da' oare in alianta asta a tinerilor onesti nu e si Iliescu, Nastase, Voiculescu, Vintu, Patriciu, etc, etc??? Daca vrei sa ne indemni sa votam usele, zi ca dictatoru a scazut salariile, ca e la fel de corupt ca si ceilalti, ca guvernul e ezitant, etc. Da' nu-mi spune ca useleu' e exponentu tinerilor neprihaniti. Ca nu suntem chiar atrit de timpiti pe cit ne credeti voi...
  • -4 (6 voturi)    
    De la pana la (Duminică, 8 ianuarie 2012, 23:37)

    evoque [utilizator]

    De la "basescu si pdl au renuntat" pana la "cred ca s-a renuntat" este cale lunga.
    Adevarat este ca o noua ordine administrativa poate cauza multe probleme inclusiv pdl-lui. Daca erau mai inteligenti ( da de unde inteligenta in pdl) ar fi facut acest demers ceva mai devreme.
    Acu' au o gramada de belele pe cap pentru ca sunt aruncati in prea multe schimbari, plus diaconescu care ii calca pe coada procentelor, plus poporul supra saturat de potlogariile pdl-iste, plus multe si multe altele.
    Este drept ca au inca un avantaj mare tocmai din cauza opozitiei ineficiente. Acest blucru nu va dura mult si indiferent cine va castiga alegerile pdl o sa stea destul de grav. Asta daca nu il ingroapa taticul lor, baselu'.
    Este regula de aur a lui basescu, te folosesti odata de ceva dupa care distrugi acel lucru. Problema este ca in lupta sa politica a facut multe victime, iar acele victime il asteapta ca sacalii.
  • +8 (10 voturi)    
    Scabros (Duminică, 8 ianuarie 2012, 23:47)

    Alt DAN [anonim]

    Crin Antonescu este pe zi ce trece mai scabros.
    Pacat de istoria Partidului National Liberal! Un mare partid istoric a ajuns sa fie condus de un caraghios.
  • +8 (10 voturi)    
    Intalnirea de la Casa Alba (Luni, 9 ianuarie 2012, 0:10)

    Dan [anonim]

    Va mai aduceti aminte cum si-au luat-o astia doi in freza cand comentau despre vizita lui Base la Casa Alba? Ei bine, de data asta ma tem ca ei n-o sa fie in stare sa stabileasca o intalnire nici cu portarul...
    "El a spus, la Antena 3, ca, pentru desemnarea celor mai buni candidati, USL intentioneaza sa contacteze direct societatea civila, neprecizand insa detalii despre modul in care se va face acest lucru."
    Daaa, abia astept sa vad ce idei mai are papuselul asta de chiul antonescu... Parca-l si vad la usa mea, nu va suparati, pe cine ati vrea sa votati din USL? Si eu sa raspund serios, pe Iliescu, evident!
  • +5 (5 voturi)    
    Memorie... (Luni, 9 ianuarie 2012, 2:49)

    eu [anonim]

    Daca tin eu bine minte, cei doi "lideri" erau cei mai infocati in a critica planul de comasare. USL tipa cel mai rau ca asa ceva nu se face!

    Sa ma ajute cineva sa inteleg: daca acu' 2-3 luni tipai ca nu vrei si ca te opui unei masuri si ca nu o sa o sustii in parlament (unde are nevoie de 2/3 din voturi, parca), cum poti acum sa vii si sa zici: "astia n-or facut-o ca nu le mai dadea bine in calcule!". Zau ca nu inteleg ce vrea!
  • +6 (6 voturi)    
    Strategia pe acest an pe 3 directii importante (Luni, 9 ianuarie 2012, 2:49)

    Q.Langiu [anonim]

    Pai ce faceti cu cele 5.2 milioane de semnaturi pentru suspendarea presedintelui Basescu,aceasta nu mai intra in strategia USL pe acest an ?
  • 0 (0 voturi)    
    ATTN: Domnilor de la Hot News (Luni, 9 ianuarie 2012, 4:33)

    M.O [anonim]

    Trebuie sa va spun ca sint putin surprins cind am vazut ca, comentariul, putin critic, la ce a zis Presedintele Romaniei , cerindule studentilor romani din stainatate , sa aplice pentru cele trei posturi de consilieri.
    Eu cred ca domniile voatsre stiti pozitia mea fata de presedinte si ce a facut pina acum pentru tara.
    De aceea si efortul meu pentru al sustine in cam toate ce a facut , atunci cind am considerat ca ce face pentru romania este cuprins in sistemul meu de valori democratice.

    Trebuie sa subliniez,..... Atunci cind cred ca ce face este parte din sistemul meu de valori democratice.
    Ori atunci cind, in opinia mea, nu numai ca ce face ci si ce spune, este putin peste a crede eu, trebuie sa o spun asa cum vad eu.

    Aceste valori, eu stiu ca reprezinta si valorile Hot News
    de aceea eu cred ca a fost, sper , doar o greseala de sistem, prin omisia postarii comentariului meu.

    Sanatate
  • -4 (4 voturi)    
    Crin Antonescu Presedinte ! (Luni, 9 ianuarie 2012, 9:34)

    Trepanat 0ranj [anonim]

    ...
    • 0 (0 voturi)