Emil Boc: Ungureanu a fost propunerea PDL. Sunt toate sansele ca pana joi sa avem un guvern

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 6 februarie 2012, 21:17 Revista Presei | Radio TV

Emil Boc la Prim Plan
Foto: Captura TVR
Fostul premier Emil Boc a declarat luni seara la TVR ("Prim Plan") ca Razvan Mihai Ungureanu a fost propunerea PDL pentru postul de premier. Boc spune ca pe Ungureanu il recomanda pentru aceasta functie expertiza profesionala, mediul academic din care provine si echilibrul de care a dat dovada mereu.

"Presedintele nu mi-a cerut demisia... Decizia de a demisiona mi-a apartinut. Am discutat cu presedintele, timing-ul l-am decis impreuna cu Presedintele", a afirmat liderul PDL.

"Sunt toate sansele ca pana joi sa avem un guvern. Componenta guvernului se va stabili dupa o discutie intre premierul desemnat si partidele din coalitie. Sigur ca propunerea PDL este de a pastra actuala structura", declara Emil Boc care recunoaste ca vor avea loc schimbari in privinta componentei guvernului .

Viitorul Guvern nu va mai trebui sa ia masurile de austeritate pe care le-am luat noi", a reafirmat Emil Boc spunand ca se bazeaza cand face aceasta afirmatie ca avem o crestere economica de 2,5%, avem inflatie in limitele stabilite si o stabilitate financiara.

'"Stiu ca sunt cifre seci dar ele vor putea fi transpuse de pe hartie in buzunarul romanului daca viitorul guvern nu va face pasi gresi"

Despre relatia cu FMI si acuzele de subordonare

  • "Faptul ca am putut sa ducem la bun sfarsit un prim acord si l-am inceput pe al doilea este o realizare recunoscuta si laudata recent de forurile internationale. Acest acord nu este adus din cer si impus Romaniei, ci este urmarea realitatilor romanesti. A trebuit sa ne facem ordine in finantele romanesti fiindca nu ne mai imprumuta nimeni"

emisiunea este in desfasurare























2135 vizualizari

  • -10 (14 voturi)    
    domnule Boc, ati fost cel mai bun prim ministru! (Luni, 6 februarie 2012, 21:24)

    Eneas [anonim]

    are expertiza profesionala in Holocaust !vai de tarile guvernate de filozofi de talia acestui Ungureanu
  • +8 (18 voturi)    
    Razvan Mihai Ungureanu este un exemplu (Luni, 6 februarie 2012, 21:25)

    andrei [anonim]

    Are studii in strainatate, stie mai mult de patru limbi straine.

    Comparati-l cu Antenescu care nu stie unde e usa de la camera pana la pranz sau cu Ponta, care se joaca cu masinute la raliu. Asta e cauza pentru care ziaristii lui Voiculescu si protv-ul fac spume la gura, ca in politica apar oameni cu adevarat capabili.
    • -2 (12 voturi)    
      Andrei, caută pe Google. (Luni, 6 februarie 2012, 21:31)

      vlad alexandru [utilizator] i-a raspuns lui andrei

      1. Soros
      2. Mihai Razvan Ungureanu mason

      Poate vei afla şi cine i-a finanţat bursele.
      • +1 (11 voturi)    
        Si securist pe deasupra (Luni, 6 februarie 2012, 21:44)

        Carlos [anonim] i-a raspuns lui vlad alexandru

        Vai de saracii romani ignoranti...habar n-au pe mainile cui a ajuns tara.
        • 0 (2 voturi)    
          Mă enervează al naibii de tare (Luni, 6 februarie 2012, 22:06)

          vlad alexandru [utilizator] i-a raspuns lui Carlos

          Că nu sunt obiectivi... Să cerceteze şi ei pe ici, pe colo... Nu să behaie fericiţi precum oile... De asta nu există dezbatere publică... (+1) + (-1) = 0!
        • 0 (0 voturi)    
          mda (Luni, 6 februarie 2012, 22:14)

          lol [anonim] i-a raspuns lui Carlos

          ...mai baieti, nu stiu ce asteptati voi, dar Iisus cand va veni pe pamant va avea alte treburi mai importante decat sa fie prim ministrul Romaniei. Ungureanu pare poate cel mai potrivit ca sa faca din ceva bici, dar desigur ca se gasesc intotdeauna voci care critice orice cu sigura consecinta de a ramane cu ce am avut.
      • 0 (0 voturi)    
        Și dacă ar fi mason, ce? (Marţi, 7 februarie 2012, 0:50)

        Alex Danila [utilizator] i-a raspuns lui vlad alexandru

        Păi dacă e mason are în ochii mei încă un plus, deși oricum am o opinie foarte bună despre el. E unul dintre puținii oameni public în care am încredere.
        Și dacă i-a finanțat Soroș bursele, ce? Dacă-i finanța Vîntu bursele, eu zic că abia atunci avea importanță.
        (presupunînd că e adevărat ce spui, nu m-am obosit să verific nimic).
  • -1 (3 voturi)    
    excelenta alegere (Luni, 6 februarie 2012, 21:58)

    Gheorghita [anonim]

    Extraordinara alegere. Nu ma asteptam ca garda borfasa din PDL sa accepte o asemenea propunere. Sper sa nu fie pe vreundeva un compromis urit mirositor.
  • +1 (3 voturi)    
    Vai de mine! (Luni, 6 februarie 2012, 22:12)

    Veetor [utilizator]

    Sa nu-mi spuneti ca va pare rau ca a plecat Boc...
  • 0 (4 voturi)    
    guvern evreu ? (Luni, 6 februarie 2012, 22:18)

    El Condor [anonim]

    Se creeaza toate conditiile pentru continuarea depopularii Rmanicii si repopularea cu cei care au zis ca au cumparat aceasta tara. Pacat de electoratul mioritic pe cale de disparitie.
    • -2 (2 voturi)    
      esti Dan Diaconescu? (Luni, 6 februarie 2012, 23:42)

      lol [anonim] i-a raspuns lui El Condor

      ...daca nu, atunci faci parte din electoratul sau, asa ca nu-ti fa probleme, la urmatoarele alegeri vei avea ocazia sa-l votezi.
  • -1 (3 voturi)    
    Bulff.... (Luni, 6 februarie 2012, 22:20)

    Aldan [anonim]

    Oare exista vreun om intreg la minte in tara asta care sa nu isi dea seama ca M. R. Ungureanu a primit, odata cu numirea si lista guvernului de la presedinte? Ca si Elena Lupescu si Elena Ceausescu, Elena Udrea nu va disparea din prim planul politic decat odata cu protectorul sau. Om trai si om vedea.