Gabriel Berca: Nu avem de ca sa instauram stare de urgenta ca nu suntem in razboi

de I.B.     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 21:58 Revista Presei | Radio TV

Gabriel Berca la Prim Plan
Foto: Captura TVR1
Ministrul de Interne Gabriel Berca a declarat, la emisiunea "Prim Plan", de pe TVR 1, ca nu s-a luat hotararea instaurarii de "cod rosu" fiindca acest lucru nu ar fi schimbat cu nimic situatia, iar interventia s-ar fi facut la fel. Ministrul nu este de acord nici cu declararea starii de urgenta deoarece "nu suntem in razboi si nu ne luptam cu un inamic strain".

"Lupta noastra este cu zapada, iar Armata a intervenit cu toate mijloacele disponibile... Elicopterele se vor ridica maine dupa pranz", a incheiat ministrul care a mai precizat ca din informatiile avute nu va avea loc o incalzire rapida a vremii si nu suntem in pericol de a avea mari inundatii.


Citeste mai multe despre   























1367 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    din clcilul iarna nu'i ca vara (Luni, 13 februarie 2012, 22:11)

    Cosmin [anonim]

    starea de urgenta nu e stare de razboi. nu mai aberati domnule ministru...
  • -1 (3 voturi)    
    cum frate?! numai la razboi e Urgenta?! (Luni, 13 februarie 2012, 22:15)

    bernard [anonim]

    numai in razboi decretati situatie de urgenta? fereasca-ne Dumnezeu de dezastre, cum e cu zapada asta, cum ar fi un cutremur, dar ce cap aveti voi de numai la razboi credeti ca-i urgenta?! De ce hotomanilor nu ziceti nimic de firmele asfaltistilor, care trebuiau sa dezapezeasaca drumurile?! de ce toti sunt de vina, cetatenii, primarii, mortii, dar numai alde Golden blitz si ailalti oameni ai presedintelui, nu sunt de vina, niciodata?!
    • 0 (0 voturi)    
      pt inteligenti (Marţi, 14 februarie 2012, 12:48)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui bernard

      da, Situatia de urgenta e numai caz militar.
      Starea de urgenta, alerta etc sunt diferite.
  • 0 (4 voturi)    
    are dreptate Berca asta !! (Luni, 13 februarie 2012, 22:18)

    vio [anonim]

    Din aia 71 de morti, unul singur a murit de moarte naturala, restul au fost beti !!!
    Asa a explicat asta seara Dl Mircea Toader-portocaliul !!!!
    Pentru ce stare de urgenta, ca trebuie livrata energie prin contractele baietilor destepti, ca trebuia schimbat Guvernul ?!
    Daca astia instituiau de luni cine stie ce stare, azi eram cu Bocul pe cap !!
    Schimbarea Guvernului era prioritatea lui Basescu, nu amaratii aia inzapeziti!!
    Nu-i mare dezastru, vedea-i-as pe Basescu si MRU inzapeziti vreo 10 zile la varsta de 85 ani !!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      unii (Marţi, 14 februarie 2012, 12:50)

      bedexe [utilizator] i-a raspuns lui vio

      unii erau beti, nu toti.

      asa s-a spus.

      sa fim corecti cand citam pe cineva.
      bine, asta nu fac tv de stiri, ca altfel nu ar mai avea audienta daca n-ar pune samanta de scandal.
  • 0 (2 voturi)    
    pfuai (Luni, 13 februarie 2012, 22:28)

    ampersand [utilizator]

    Păi, pentru un dictator fanatic precum băsescu, asta ar fi fost ocazie minunată să declare starea de necesitate, să scoată armata şi tancurile, să interzică partidele politice, să închidă posturile de radio şi televiziune, să interzică manifestaţiile... Ce prost, nu-i aşa măi, ăştia, cum vă cheamă că-mi scap-acum, ponta, antonescu, felix, mircea badea şi care-n fras ăţi mai fi?
  • -5 (5 voturi)    
    corect (Luni, 13 februarie 2012, 22:53)

    srpc [utilizator]

    nu luptam contra unui inamic strain; inamicul este dintre noi, din pacate, si multi l-am votat... nu-i bai, data viitoare nu-l mai votam.
    • +2 (2 voturi)    
      asta depinde de cei din buzau si vrancea (Luni, 13 februarie 2012, 23:09)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      aia trebuie sa nu mai voteze cu cei care conduc acolo, adica pe cei de la USL.
      • -1 (1 vot)    
        de aia nu decreteaza Base starea de urgenta (Luni, 13 februarie 2012, 23:21)

        isoscel [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        ca sa dea vina pe autoritatile locale, de aia! sa nu fie el si guvernul lui de marionete de vina, chipurile! la urma urmei, fie si asa, un diplomat spunea ca pentru politica trebuie sa ai stomacul tare, adica sa nu vomiti prea usor cand ii simti mirosul. Pacat ca in jocul asta al lor mor niste nevinovati, sarmani batranei, poate ca bunicutii nostri de la tara...
  • 0 (0 voturi)    
    secu vs mapn reloaded (Luni, 13 februarie 2012, 23:48)

    paranoicu [anonim]

    a)eu cred ca securistii din Guv n-au vrut sa descopere boboru ca se poate si fara el. javra nu pleaca de la macelarie de buna voie..

    b)cand aud securistii de stare de urgenta si predarea controlului armatei parca vad in fata ochilor dec '89, o amintire nu prea placuta pentru ei. te apuca greata sa-i auzi facand pe avocatii drepturlor civile: ca asta ar presupune posibilitatea ingradirii drepturilor, etc. Bai Garcea, poate nu e totuna cu trebuie.

    c)cred ca astia n-au scos armata ca n-aveau aia cu ce misca masinile, n-ar fi mare lucru sa fi vandut nea izmana ala de ministru motorina...
  • +1 (1 vot)    
    de ce mai e codul rosu? (Marţi, 14 februarie 2012, 1:45)

    bula [anonim]

    cred ca autoritatile de fapt nu sint pegatite ptr un astfel de cod, ptr ca vremea si vremurile le-au luat-o inainte. cred de asemenea ca era un bun exercitiu. pe de alta parte, fondurile necesare trebuiau alocate ptr ca nu mai merge asa....sau la romani e invers. pacat ca ne batem joc de noi, uitind ca daca nu avem mintile care sa ne duca mai departe e pt ca unii saraci din toate punctele de vedere ne conduc.
  • -1 (1 vot)    
    AHA - HA HA HA !!!! (Marţi, 14 februarie 2012, 1:54)

    Hh [anonim]

    Romania = Africa II.
    inadmisibil ca subiect politic.
    auzi, a nins si tara in stare de urgenta ! :))

    breeee - trezireaaaa mah ca maine MURIM DE FOAME si o sa decretam aceasi stare urgenta ?
    RIZIBIL !!!!

    TREZESTE-TE BAH ROMANE BAH !
    • +1 (1 vot)    
      razi de nacazul unor oameni sarmani (Marţi, 14 februarie 2012, 3:35)

      mihail [anonim] i-a raspuns lui Hh

      mai ticalosule, cum sa razi, cum sa hahai, cand au murit oameni si altii sufera? de frig, ingropati sub zapada, din nepasarea noastra, de cat de hoti sunt politicienii; caragiosule, sa ai parte dupa sufletul tau nenorocit, sa te'nzapezesti tu si prostia ta cand ti-o fi mai mare aroganta si ticalosia, neomule.
  • 0 (0 voturi)    
    război "rece" (Marţi, 14 februarie 2012, 11:20)

    periscop [utilizator]

    "clasa politică" din rrrhomânăria se află încă din decembrie '89 într-un război al nervilor cu poporul român