Dan Sova, la TVR Info: Guvernul Ungureanu se comporta ca unul interimar, in asteptarea verdictului Curtii Constitutionale

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2012, 22:33 Revista Presei | Radio TV

Dan Sova
Foto: HotNews.ro
Guvernul Ungureanu se comporta ca unul interimar, pentru ca asteapta verdictul Curtii Constitutionale in cazul contestatiei depuse de USL, a declarat miercuri, la TVR Info, senatorul PSD, Dan Sova. "Guvernul Ungureanu n-a emis nicio hotarare de guvern, nicio ordonanata de urgenta, n-a trimis niciun proiect legislativ la Parlament, pentru ca asteapta decizia Curtii Constitutionale. Domniile lor stiu ca investirea nu este in regula".
 
"Daca magistratii Curtii Constitutionale nu vor admite observatiile noastre de neconstitutionalitate, sistemul de desemnare a unui Guvern va fi pur si simplu aruncat in aer; data viitoare cand se va trece prin procedura de investire a unui Guvern, nu va mai veni nimeni decat in plen; in loc sa avem un control tehnic si politic, care se realiza prin comisiile parlamentare au venit direct in plen, cu vot politic, adica pot sa puna ministru pe oricine", a continuat Sova.
 
USL a depus la Curtea Constitutionala contestatia privind investirea de catre Parlament a Guvernului Mihai Razvan Ungureanu. USL sustine ca nu s-a respectat regulamentul camerelor reunite de audiere a candidatilor pentru portofoliile de ministri in comisiile reunite, ca nu au fost intocmit avize ale comisiilor de specialitate, ci doar niste procese verbale prin care se recomanda plenului sa investeasca Guvernul Ungureanu. Cabinetul lui Mihai Razvan Ungureanu a primit votul de investitura al Parlamentului pe 9 februarie. Opozitia a refuzat sa participe la sedinta de plen.
 
Patru conditii ale USL pentru a renunta la greva parlamentara
 
Senatorul PSD a enumerat in cadrul emisiunii "Foc Incrucisat" de la TVR Info si conditiile USL pentru a renunta la greva parlamentara:
 
- demisia Robertei Anastase din functia de presedinte al Camerei Deputatilor
- Guvernul sa nu mai emita ordonante de urgenta si sa nu isi mai asume raspunderea pe diverse legi
- abrogarea modificarii regulamentelor care au dat posibilitatea crearii unui grup parlamentar ce nu a participat la alegeri
- renuntarea la disciplina parlamentara in PDL, cand se voteaza motiuni de cenzura.
 
Grupurile parlamentare reunite ale PSD si PNL au aprobat pe 1 februarie, in prima zi a noii sesiuni legislative, propunerea lui Victor Ponta ca Opozitia sa intre in protest parlamentar pe perioada nedeterminata. Senatorii si deputatii Opozitiei au stabilit ca vor veni la programul de luni pana joi al Legislativului, dar nu vor merge la niciun fel de sedinta si nu vor vota. Greva nu a implicat, insa, si sistarea privilegiilor: suma forfetara din care se platesc cabinetul parlamentar si angajatii, cazarea gratuita in Bucuresti, diurna si telefonul mobil.


Citeste mai multe despre   



















1349 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    iar Dan Sova se comporta (Miercuri, 22 februarie 2012, 22:52)

    alex [anonim]

    ca si cind nu ar capusa firmele de stat cu contracte de un milion de dolari....

    Propun lapidarea pentru astfel de cazuri.
  • +5 (5 voturi)    
    nu depunem si noi o exceptie la CCR? (Miercuri, 22 februarie 2012, 22:54)

    pehash [utilizator]

    ca mi se pare cam neconstiutional sa te numesti parlamentar daca nu respecti articolul 66 din constitutie.. a inceput sesiunea parlamentara si nu te prezinti? inseamna ca nu faci parte din parlament. fa loc... mai sunt destui la coada!
  • +3 (3 voturi)    
    Si EI? (Miercuri, 22 februarie 2012, 22:58)

    paul155 [utilizator]

    Inlocuirea chiulangiului,eliminarea din partid a persoanelor CONDAMNATE,inapoierea sumelor primite pentru zilele de GREVA.Si Atunci lucrurile se echilibreaza.
  • +2 (2 voturi)    
    Aia cu disciplina parlamentara a PDL... (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:08)

    Alius [anonim]

    ... e ridicola! De parca nu e si la ei la fel.

    E dreptul lor la greva, dar sa faca una adevarata, in care privilegiile (salarii, diurne etc) sunt pierdute pe perioada grevei. Dupa aia pot sa emita si pretentii.
    • 0 (0 voturi)    
      Un om normal (Joi, 23 februarie 2012, 1:19)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Alius

      nu punea asa pretentii! Auzi la el.....renuntarea la DISCIPLINA DE PARTID A PDL- ului, cand se voteaza
      motiuni de cenzura ! As vrea sa vad si eu membrii de partid care voteaza impotriva interesul partidului ! Nu
      am auzit ca PSD -ul ar avea asa obiceuri ///
  • +2 (2 voturi)    
    Dan Sova... (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:11)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Personificarea lipsei de caracter...
  • +2 (2 voturi)    
    Remember (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:15)

    nic [anonim]

    Cu matusa Tamara cum este??
    Cu minri chemati da Iliescu cum este??
  • +3 (3 voturi)    
    Sunteti patetici, d-le Sova! (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:26)

    Colette [utilizator]

    Ca sa nu spun caraghiosi si jucati o comedie si rolul lui Catzavencu USLI-ist ce seamana la indigou cu scena sedintei de partid din 'O scrisoare pierduta', ca tot suntem in anul Caragiale! Sincer, eu nu mai inteleg ce fel de politica face acest USL in Romania - tara membra UE si NATO! Cred ca traiti intr-o alta Romanie dvs. si colegii dvs. de la USL, in acea Romanie in care 'populatia cere insistent alegeri anticipate', in care nu exista democratie si fugiti la Bruxelles sa reclamati asta, in care nu exista dialog dar refuzati orice dialog sau negociere daca nu sunt acceptate doar conditiile dvs.(asta nu e dialog sau negociere, ci actiune in forta, d-le Sova, care se poate asimila si cu o incercare de lovitura de stat atata timp cat nu respectati ciclul electoral de 4 ani) in care colegul dvs. Crin Antonescu are procent 0% la prezenta la vot in Parlament dar vrea sa fie presedintele Romaniei, in care faceti greva parlamentara ca sa 'aparati democratia' (Vosganian, alt varf al politicii usl-iste), dar va luat banii pe care, chipurile, ii donati... Eu merg la serviciu si pt o zi de invoire pt. rezolvarea unor probleme de sanatate, nu primesc niciun ban!!!! PROBLEMA NU E CA DONATI BANII, CI CA NU AVETI DREPTUL SA-I LUATI ATATA TIMP CAT NU VA FACETI TREABA! Iar grija Guvernului Ungureanu lasati-o mai la o parte, problema mare e in USL si nu la MRU! Aveti o strategie haotica, faceti circ pe la toate televiziunile, dezinformati folosind la maximum toate metodele de manipulare pe care le stapaniti la perfectie, trebuie sa recunosc asta! Aveti grija ce va doriti pt ca ati creat niste precedente f. periculoase care sigur se vor intoarce impotriva USL-ului! Ati deteriorat conceputul de Opozitie politica in Romania, faceti opozitie doar la televizor si nu in Parlament! Scena balconului va ramane in istorie, d-le Sova si va fi taxata ca atare, sa nu credeti ca romanii sunt chair prosti cu totii!
  • +2 (2 voturi)    
    nu mai e PSD (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:49)

    zaboo [utilizator]

    ci PSG(revist) - si se comporta ca o formatiune de scursuri, reprezinta lichelele asemenea lor si isi apara tovarasii cu dosare de puscarie
  • +4 (4 voturi)    
    rock (Joi, 23 februarie 2012, 0:21)

    rica [anonim]

    acest domn unul dintre ce i mai perversi politicieni - culmea e si tanar -unul dintre eminentzele cenusii de rau augur ale politici romanesti - are multa atentzie concentrata asupra sa - nu m ar mira ca el sa fie unul dentre cei ce au inginerit aceasta -greva pe bani
    a parlamentarilor - a invatzat repede ce inseamna smecheria si profitind de lipsa de inteligentza a PDL istilor ii arde din plin - sa nu uitam episodul Geoana de la senat unde conform unui plan -nu e gluma- ar fi dorit creeze o maoritate pe moment prin lipsa de vigilentza a PDL istilor si sa si fi pus un senator de al lor in fruntea senatului sa nu uitam de declaratzii inspaimantatoare despre democratzie,Curtea constitutzionala in referirile lui la diferite emisiuni in care semneaza condica la haznale tv - e un om periculos -usurintza cu cale le spune intrun mecanism de gandire in capul lui de mafiot politic
  • +2 (2 voturi)    
    DNA nu se audeeeeeeeee (Joi, 23 februarie 2012, 0:37)

    Mihai G [anonim]

    Chiar DNAul nu aude, nu vede ce face acest individ? Numai iesile lui in presa sau pe sticla ar trebui sa-i determine pe procurorii DNA sa-l caute la bani marunti.
  • +1 (1 vot)    
    constitutie (Joi, 23 februarie 2012, 1:27)

    Ion [anonim]

    Juristul de renume mondial ne lumineaza ca guvernul RMU nu este legitim. Tot atat de hotarat ne spunea ca se poate face rocada la presedintia Senatului. Meserie, te halesc!