VIDEO Gabriel Berca: Oamenii au cerut bani pentru ca autoritatile sa monteze parazapezi pe terenurile lor

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 22 februarie 2012, 23:12 Revista Presei | Radio TV

Gabriel Berca la B1 TV
Foto: captura B1 TV
Ministrul Administratiei si Internelor, Gabriel Berca, a declarat miercuri seara, la emisiunea "Ultimul Cuvant" difuzata de B1 TV, ca au existat situatii in care oamenii au cerut bani pentru ca autoritatile sa poata monta parazapezi pe terenurile acestora, desi aceasta masura era menita sa-i protejeze.

"Imi spuneau oamenii de la Buzau, un primar, ca sa vedeti ce fel de oameni mai sunt si-n tara asta... cand au vrut sa monteze parazapezile pe terenurile oamenilor, le-au cerut bani pentru treaba asta. Sa vedeti ce inseamna inconstienta, desi parazapezile astea ii protejeaza si pe ei si casele lor. Pana unde ajungem in tara asta?", a spus Berca.

Potrivit ministrului, este nevoie de o legislatie care sa permita statului astfel de actiuni, iar populatia sa nu aiba de ales decat sa respecte masurile de siguranta luate de autoritati.

"Ar trebui sa existe o legislatie care sa spuna: 'asta este masura care protejeaza statul respectiv, nu te poti opune'. Sa aiba obligatia de a accepta parazapezile pe zonele de risc. Discutam de dictatura legii, mie nu imi e frica sa spun dictatura legii", a explicat acesta.



Citeste mai multe despre   























3415 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    corect! (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:39)

    airamerica [anonim]

    Ceea ce este 100% corect! Rau este ca respectivele terenuri nu au fost expropiate in secunda 2, ca gholbanul sa priceapa ca interesul national este pe locul 1 si apoi este terenul lui, lasat oricum parloaga, ca lui ii e lene sa-l munceasca
    • -2 (6 voturi)    
      unu (Joi, 23 februarie 2012, 10:25)

      unu [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      am inteles. de-aia nu sunt parazapezi. cetatenii sunt de vina ca au cerut bani, miram-as. sa-mi inchipui ca magazia primariei e plina de parazapezi dar, vai, nu i-a lasat oamenii sa-i monteze. tipic pedelist.
    • +2 (2 voturi)    
      iar politica! (Joi, 23 februarie 2012, 12:00)

      pragmatic [anonim] i-a raspuns lui airamerica

      Primarilor le este frica (sau li s-a spus sa le fie frica) sa emita o Hotarare a Consiliului Local care sa permita instalarea. Idem, le este frica sa amendeze si pt. gunoi aruncat si pt. santuri colmatate si pt.. si pt.. Iar plantarea de perdele forestiere pe terenul ALTORA nu e simpla, indiferent de postacul care o sustine.
  • +10 (12 voturi)    
    Nu era mai simplu... (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:42)

    Ionut [anonim]

    "Persoanele care detin terenuri in zonele de risc au obligatia sa isi instaleze parazapezi. Incalcare = amenda de la ... "
    • +7 (7 voturi)    
      nu neaparat (Joi, 23 februarie 2012, 0:33)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Ionut

      daca detii terenul agricol intr-o zona cu risc.. pentru altii.. de ce sa instalezi tu parazapezile?
      mai elegant ar fi sa planteze garduri vii in jurul suprafetelor agricole, eventual cate o perdea de copaci din loc in loc.
  • +14 (16 voturi)    
    corect (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:47)

    Adrian [anonim]

    la tampiti nu merge cu "vrei sa te ajutam?".
  • -6 (8 voturi)    
    Greu de crezut, dar (Miercuri, 22 februarie 2012, 23:58)

    cornel [anonim]

    daca este real, de ce nu spune cu nume si prenume, localitatea, samd. Sunt sigur ca este o forta care te exclude din comunitate, se numeste opinia publica, si in varianta cand nu domiciliaza in localitate, sunt sigur ca nu va fi confortabil acelei persoane/famili. Este necredibil ca pe lungimi de sute de km. propietari de terenuri sa ceara ,,chirie de parazapezi,,. Bercea este un personaj ptr. sticla tv., in contrast cu predecesorul sau agramat dar cred ca devine un ministru de opereta.
  • +10 (12 voturi)    
    nimic nou (Joi, 23 februarie 2012, 0:05)

    Vlad-I [utilizator]

    Acceiasi forumula o vedem peste tot, cum romanul distruge pt. a castiga pe termen scurt. O vad chiar la cea mai mica afacere cu un roman, iti cere multi bani acum, sau iti ofera un serviciu de proasta calitate, fara sa se gandeasca ca poate castiga mai putin acum dar sa castige mult mai mult de la un client pe termen lung.
    • +2 (4 voturi)    
      diferente... (Joi, 23 februarie 2012, 7:19)

      Tepes-II [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      corect! faceam piata la Roma si ma targuiam la pret. Asa se procedeaza acolo, toata lume face asta. Negustorul in felul asta lasa din pret si isi atrage clienti. A doua oara mergi tot la el si a treia oara la fel. Deja negustorul stie ca pt marfa lui are un numar de clienti si continua sa atraga si altii; o legatura de ceva gratis, un mar in plus, etc. Chestii marunte dar care il ajuta sa castige clienti. Incerc acelasi lucru si in tara. Merg la unul imi cere mult, imi lasa la pret cativa banuti inducandu-mi ideea ca pt mine o face si ce bun este el. Merg a doua oara, imi cere mai mult decat prima data. In capul lui a incoltit ideea: l-am prins! Merg si a treia oara si imi cere tot mult. El merge pe ideea: acum ca l-am prins il storc, ca nu se stie. Am facut acest experiment de cateva ori. Asta este diferenta: mai bine aruncam, mai bine indepartam clientii decat sa targuiesc. Clientul este dusmanul meu!
  • +11 (13 voturi)    
    hahaha (Joi, 23 februarie 2012, 0:22)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    s-a trecut de la "muieti-s posmagii" la "plateste-ma ca sa-i mananc gata muieti"!
  • -3 (11 voturi)    
    ... (Joi, 23 februarie 2012, 0:31)

    Aph [anonim]

    Nu mi-e rusine nici cu dl. ministru... "Ar trebui sa existe o legislatie...", pai si in puterea cui sta sa faca asta? Se plange la televizor, nu mai bine inainta o propunere legislativa si apoi ne povestea cum sta treaba?
    • -1 (1 vot)    
      gratare (Joi, 23 februarie 2012, 8:35)

      zaphoss [utilizator] i-a raspuns lui Aph

      se pare ca mai importanta e legea gratarelor.
  • -3 (11 voturi)    
    Toata lumea este vinovata (Joi, 23 februarie 2012, 1:12)

    evoque [utilizator]

    Aceasta este politica pdl: Toata lumea este vinovata.
    Cei din pdl sunt niste ingerasi nevinovati iar nevinovatenia si puritatea lor se reflecta in sondajele de opinie.
    Nu sunt capabili de nimic isi dau cu stangu' in dreptu' de dimeneata pana seara, insa de vina este numai si numai poporul roman.
    Ia sa vezi daca parapetii aia erau montati de firmele de casa ale pdl si erau platiti de la bugetul de stat, sa vezi cum nu mai comenta nici unul nimic.
    Ma surprinde un lucru la cat de cretini sunt cei din pdl cand fac tot felul e afirmatii despre romani si anume: lenesi,betivi,viermi,etc. Domnilor din pdl voi nu sunteti fii acestor romani sau voi sunteti o rasa purificata in wisikiul prezidential.
    Am mai vazut zilele acestea si reprezentantii tineretului pdl cu tot felul de aparitii pe la parlament si antene, ma copii stati acasa ca sunteti cel putin idioti incepand de la infatisare pana la exprimare.
    Pe cand o confruntare cu cei din piata universitatii?
    Domnu "oportunist" sau "traseist politic" Berca pe cei din piata universitatii nu ii platiti sa plece sau o sa sustineti ca sunt platiti de usl si puneti jendarii pe ei?!!
  • -2 (10 voturi)    
    An electoral (Joi, 23 februarie 2012, 1:29)

    mitica [anonim]

    Cum altfel sa-si spele ei imaginea grotesca pe care si-au facut-o? Autoritatile nu mai au habar ce-s alea parazapezi de destui ani, in mare parte pt ca nu prea a nins.
    Disperare as numi eu...vezi si abominatia aia de miscare populara cica....
  • +4 (6 voturi)    
    adevar si minciuna (Joi, 23 februarie 2012, 1:42)

    goto [anonim]

    cat e adevar si cat minciuna in cele spuse de ministru? cati oameni au refuzat? pt ca daca nu s-a facut nimic inseamna ca au refuzat multi? de ce nu vine cu cazuri concrete si cu proiectele propuse?
    daca vrei sa pui prin mijlocul tarlalelor normal ca nu vrea nimeni pt ca atunci ar fi greu pt oameni sa lucreze pamantul.
    Cel putin in judetul Buzau, la campie, inainte se puneau de prin toamna parazapezi cam la 10-20 metrii distanta de drum. si asa nu deranjau pe nimeni pt ca nu era in perioada cand se muncea pamantul.
    tot cu rol de protejare contra vijeliilor sizapezilor, la marginea localitatilor se plantau pomi, o mica liziera.
    deci de vina sunt si autoritatile care au distrus ce era bun. iar solutiile sunt simple si la indemana: copaci plantati pe marginea drumurilor si la marginea localitatilor si/sau parazapezi montati de toamna si stransi primavara inainte de inceperea lucrarilor agricole. forta de muna necesara ar fi: cei care primesc ajutoare de la stat si cei care pot fi obligati sa faca munca in folosul comunitatii (legea exista deja), si poate chiar si zilieri.
    din pacate obiceiul romanului este de a da vina pe altii si de a astepta sa faca altcineva munca in locul lui.
    • +2 (2 voturi)    
      minciuna (Joi, 23 februarie 2012, 10:16)

      anonim [anonim] i-a raspuns lui goto

      bai nea , sa-ncercan sa lamurim putin, ca nu sant eu tatic, da vad ca tu esti pe camp rau: si 30% din cele afirmate de ministru daca sunt adevarate tot e mult, apoi, la ce folosesc statisticile, ca au refuzat 47.55 % sau 62.22% -ca sa ai tu ce carcoti; apoi, nu poate sa dea nume concret , ca acel om de exemplu- nu e persoana publica, si il apara legea aia proasta a tarii-- tu nu gandesti pana la capat? apoi, autoritatile nu au distrus, marea majoritate a perdelelor le-au taiat oamenii iarna sa fure lemnul, sa-l bage in soba, daca n-ai vazut si realitatea de la inceputul iernii cand iau prins pe aia pe marginea drumului taind, nu stii pe ce lume traiesti; apoi, autoritatile au inceput refacerea perdelelor, e drept ca singurul exemplu pe care-l pot da e din Constanta- a inceput acum 2 ani; buna dimineata si tie !!
  • -3 (3 voturi)    
    Pai (Joi, 23 februarie 2012, 7:51)

    ... [anonim]

    mi se pare corect. Cata vreme eu platesc rovigneta (dreptul de a folosi soseaua) mi se pare corect ca si administratorul soselei sa-mi plateasca chirie pentru terenul ocupat de parazapada pentru a) terenul indisponibilizat b) deranjul facut pe proprietate de masinile care aduc parazapezile, muncitori, samd. Aceasta chirie poate fi negociata, de exemplu s-ar putea oferi scutirea de rovigneta pentru vehiculul celui care are pamantul respectiv, dar mai trebuie si bunavointa nu doar sa te plangi peste tot ca lumea e rea. Idem pentru parazapezile montate in interesul primariei. S-ar putea merge pe o scutire de impozite pe terenul respectiv si deja cred ca nu s-ar mai opune asa multi. Cei care cred ca proprietarii de terenuri (si in general proprietarii de orice, fie ele masini, terenuri, case - am observat ca e la moda) sunt doar "ghiolbani" n-au decat sa se duca in Coreea de Nord, acolo "interesul national" (a se citi bunul plac al unor functionari) primeaza asupra a orice.
  • 0 (2 voturi)    
    berca din bacau (Joi, 23 februarie 2012, 8:48)

    rica pungagoala [anonim]

    o sa fie si mai.. bine !

    cica la bacau s'au dat ajutoare bune din banii la dispozitia pm, aia de rezerva.
    la bacau n'au fost situatii de inzapeziri.

    dar, sa lasma barfa asta, interpartinica, ca s'au dat si la teliorman. dragnea cica ar fi manaria prefecturii, consiliul judetean n'a cerut.

    sa revenim la parazapezi.
    alea se monteaza pe camp, de'a lungul drumurilor, sa apere drumurile nu casele.

    este bine sa se monteze, dar, in cultura insamnatata se produc pierderi. pierderile sunt ale cultivatorului individual, nu alae companiei de drumuri. normal, cand statul plateste bani grei celor dela intretinerea drumurilor, dezapeziri, sa despagubeasca si agricultorii pentru pierderi de recolta sau lucrari suplimentare.
    de multe ori, nici nu se mai sinchisesc sa le adune, ele ramanand si ingreunand activitatea agricola.

    pentru protectia drumurilor, ar fi mai buna plantarea de fasii de arbusti care lastaresc si au talie mijlocie.
    benzi de de cca 2-3 latime, la marginea de drumuri.
    mult mai bine decat copacii aia care omoara oameni si nu retin zapezile.
  • -2 (2 voturi)    
    oamenii sunt de vina... (Joi, 23 februarie 2012, 9:06)

    cocos [anonim]

    ...iar tov ministru, transpartinic cum il stim, constata ca e nevoie de legi, reguli etc... nu a realizat ca de-aia a fost ales in parlament si de-aia e ministru ca sa faca...
  • -2 (2 voturi)    
    Iliescu e de vina (Joi, 23 februarie 2012, 9:20)

    Iliescu e de vina [anonim]

    PDL- isti se lauda ca ei sunt adevarata dreapta. Arhanghelii capitalismului ai economiei de piata ai initiativei private ai liberalismului.
    Omul care a cerut bani pentru parazapezi e doar un capitalism care a sesizat o oportunitate de afacere. Terenul lui agricol urma sa scada ca suprafata prin instalarea parazapezilor si deci venitul e normal sa fie cumva recompensat. La capitalisti proprietatea e singurul lucru sfant.
    Dar acum se vede adevarata fata a pdl-istilor cei care au sarit din stanga in drapta esicherului politic intr-o noapte. Striga ca niste bolsevici- Se se nationalizeze pamanturile chiaburilor. Sa se invete minte, amenda si eventual in Siberia.
  • -2 (2 voturi)    
    Tara nu va merita ! (Joi, 23 februarie 2012, 10:26)

    Bogdan [anonim]

    Ce sa faci cu o tara de betivi si de oameni rai care nu va lasa sa puneti parapeti si apoi raman inzapeziti si mor pe sub nameti??? Adevarul e ca nu va meritam! Asa ca plecati in Venezuela sau in Coreea de Nord, undeva unde sa va puteti pune in practica ideile despre popor si guvernare! Inainte mars!
  • +2 (2 voturi)    
    Astia suntem (Joi, 23 februarie 2012, 12:52)

    Bogdan [anonim]

    orice am spune astia suntem. Si daca ar fi fost platiti pentru acele parazapezi pun pariu ca in maxim1 saptamana nu mai erau acolo. De ce ? Cred ca va dati si voi seama....
    La fel a fost si cu gardul de pe marginea autostrazii.

    Din punctul meu de vedere aici nu mai este de vina nici un partid. La fel este indiferent cine este la "putere".
    • -1 (1 vot)    
      ... (Joi, 23 februarie 2012, 14:49)

      ... [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      pentru ca statul roman e prost...cum spuneam si mai sus...daca statul roman ar plati o chirie (sub forma unei scutiri de taxe de exp) pentru acele parazapezi amplasate pe terenul omului ar fi si corect (pt ca omul primeste ceva pentru ca pune terenul la dispozitie) ar fi si eficient pentru ca proprietarul respectiv ar avea tot interesul sa beneficieze de scutirea respectiva asa incat ar avea grija sa nu vina cineva sa fure/distruga parazapezile. Doar ca statul are o atitudine strict de functionar cu ochelari de cal. Sau poate ca la noi e mult mai favorabil pentru unii ca lucrurile sa NU FUNCTIONEZE si nu sa FUNCTIONEZE.
  • -1 (1 vot)    
    Porumb (Joi, 23 februarie 2012, 14:57)

    Radu [anonim]

    In Statele Unite se platesc fermierii ca sa lase 4-5 randuri de porumb ne-cules in lungul drumurilor.

    Asta ar trebui facut si la noi. Si da, bineinteles ca trebuie platiti oamenii - nu ca ar fi drept sau nedrept, ci ca sa fie motivati sa puna ei porumbul-parazapada.

    Nu mai fiti prosti, invatati si voi de la altii, ca nu trebuie sa inventeze roata de fiecare data imbecilii de la guvernare din RO. Va dati cu pererea aiurea fara o minima cercetare si analiza - tipic rromanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns (Joi, 23 februarie 2012, 23:40)

    nel [anonim]

    Da ce ai vrea bere sa ceara nuci?