Victor Ponta: Ne intoarcem in Parlament daca se voteaza majorarea salariilor, uninominalul sau reducerea numarului de parlamentari

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 7 martie 2012, 21:13 Revista Presei | Radio TV

Presedintele PSD Victor Ponta a declarat miercuri seara, intr-o emisiune la Romania TV, ca Opozitia va reveni din greva parlamentara daca in Parlament se vor vota majorarea salariilor sau uninominalul, precum si proiectele de lege initiate de USL privind reducerea numarului de parlamentari si migratia politica in Parlament.

"Proiectul de lege privind reducerea numarului de parlamentari e scris de noi si depus inca din luna iulie, de opt luni sta in Comisii, sigur ca ne vom intoarce sa-l votam", a spus Ponta.

Intrebat daca Opozitia va reveni in Parlament si pentru reintregirea salariilor bugetarilor, la care a facut referire presedintele Traian Basescu in discursul de miercuri din Legislativ, liderul PSD a raspuns afirmativ. "Da, pentru majorarea salariilor, uninominal, 312 parlamentari si interzicerea migratiei parlamentare".

In schimb, cu privire la rugamintea adresata Opozitiei, miercuri, in Parlament, de catre seful statului, "de a reveni in Parlament si de a discuta problemele politice acolo", Ponta a spus: "Nu cred ca e cazul sa ne facem rugaminti intre noi, nici noi nu-l rugam nimic pe presedinte, nici el sa nu ne roage pe noi".

De asemenea, el considera apelurile la dialog ale unor reprezentanti ai Puterii "o ipocrizie", "daca ar vrea sa discute ar da un telefon, ar trimite o scrisoare".

"Mi-e mila de Traian Basescu"

Victor Ponta a mai spus ca ii este mila de Traian Basescu, pentru ca "nu poate sa mearga nicaieri fara sa fie huiduit".

"Mie mi-e mila de Traian Basescu, pentru ca el nu mai poate sa mearga nicaieri fara sa fie huiduit. Elena Udrea si Roberta Anastase i-au adus miercuri, in Parlament, numai oameni care sa-l aplaude si tot a fost huiduit (...) A adus dna Udrea vreo 160 de aplaudaci, dar vreo 10 dintre ei nu au fost cuminti si au inceput sa huiduie", a spus Victor Ponta.

In timpul discursului din Parlament de miercuri, Traian Basescu a fost huiduit de mai multi protestatari aflati intr-un balcon din sala plenului Camerei Deputatilor.  Manifestantii au strigat "Demisia" si "Regele Mihai", iar Traian Basescu le-a raspuns razand "Mergeti la dansul si chemati-l". Dupa citeva zeci de secunde, protestatarii au fost scosi din balcon de angajati ai Parlamentului.

"Ungureanu n-are atributele necesare unui prim-ministru"

Liderul PSD a apreciat ca premierul Mihai Razvan Ungureanu nu are atributele necesare functiei, pentru ca nu este in stare sa-i schimbe pe secretarii de stat contestati, precum seful CNAS. "Este o evaluare personala", a spus Ponta.




Citeste mai multe despre   



















2107 vizualizari

  • +9 (11 voturi)    
    A vazut Ponta ca nu a tinut prosteala (Miercuri, 7 martie 2012, 21:31)

    mda [anonim]

    Si a zis sa gaseasca o scuza mai buna. Sunt ca niste cameleoni astia.. Orice doar sa ajunga sa umple sacul.
  • +7 (9 voturi)    
    Serios?! (Miercuri, 7 martie 2012, 21:40)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    Mai trebuie sa/l pupam si pe ilici?
  • +8 (12 voturi)    
    aiurea (Miercuri, 7 martie 2012, 21:52)

    El Condor [anonim]

    Greva facuta de florile marului, pentru castigare de voturi, cu abdicarea de la conditiile initiale. VOTATI TANTALAUL SI GOGOMANUL.
  • -6 (8 voturi)    
    Sunt de acord cu majorarea, nu cu revenirea salari (Miercuri, 7 martie 2012, 22:33)

    mirciulica [anonim]

    Salariile bugetarilor trebuie sa revina la nivelul din iunie 2010, apoi salariile TUTUROR angajatilor ar trebui sa creasca cu cel putin 10%. De asemenea, salariul minim trebuie sa creasca la cel putin 800 de lei pentru a se asigura bunastarea oamenilor!

    Grupul pentru asiguarea bunastarii poporului roman.
    • +4 (4 voturi)    
      ma, tu pe ce planeta traiesti? (Miercuri, 7 martie 2012, 23:15)

      nicubila [anonim] i-a raspuns lui mirciulica

      ti se pare ca presedintele/guvernul/parlamentu /opozitiaare asa bani sa creasca salarii asa?
      ce guvernare normala la cap nu ar vrea sa creasca salariile oamenilor in an electoral? dar di indi?

      aparte de cele de mai sus: mi se pare o oportunitate excelenta pt Basescu de a capitaliza la puncte in ce vrea el. daca Ponta e serios ca vine sa voteze reducerea parlamentarilor, ar face unul din cele 2-3 punte care le-a promis. chiar daca si-ar lua in cap PDLul, tot ar pune focul sub oala lui.
      dca aponta o da la intors, ii poate arata obrazul
      ar fi interesanta miscarea, desi nu cred ca Ponta poate sa moblizize oamenii sa voteze asa ceva.

      pacat...
  • +9 (11 voturi)    
    Che Gargara (Miercuri, 7 martie 2012, 22:45)

    tzepes [utilizator]

    Sa va intoarceti cand v-o chema Ceausescu !
  • +8 (10 voturi)    
    ce chestie (Miercuri, 7 martie 2012, 22:48)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    e ca si cum un sofer de tir i-ar zice angajatorului "eu mai vin la munca doar daca ma trimiti la constanta".
    • -2 (2 voturi)    
      alta chestie (Joi, 8 martie 2012, 2:55)

      gogu de Romania [anonim] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

      daca angajatorul i-ar spune soferului de tir sa nu respecte nici o regula de circulatie nu cred ca ar mai veni soferul la munca
  • +8 (10 voturi)    
    Domnule Victor Ponta (Miercuri, 7 martie 2012, 22:58)

    Sorin Blaj [utilizator]

    Eu zic sa stati pe pace. Se poate fara voi fara nicio problema. Vad ca de zile bune va cautati motive sa reveniti, dar nu va baga nimeni in seama. Auzi la el, asteapta invitatii speciale sa revina in parlament.
  • +4 (4 voturi)    
    Pai (Joi, 8 martie 2012, 0:55)

    alex [anonim]

    De ce sa veniti in parlament, sa va faceti ca munciti si de fapt sa blocati legile acestea importante care de fapt nu va convin, multumesc mai bine nu, fara USL se poate vota linistit, la fel ca Legea Lustratiei
  • +3 (3 voturi)    
    stati linistiti... (Joi, 8 martie 2012, 9:04)

    iulian-bz [utilizator]

    nimeni, nu va duce lipsa,decat niste circari,mascarici care sa huiduie,sa zbiere la orice dezbatere in plen,acest popor s-a plictisit,saturat de amatorismul vostru,de orice lipsa de bun simt,nu va luati dupa sondajele comandate de cei care va conduc din umbra,ati mai luat tepe si acum vreo 4 ani,prea va credeti invincibili,sunteti zero,nimic credibil,repetati la nesfarsit niste amendamente ,fara sa faceti niste calcule, sunteti penibili!!!
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Joi, 8 martie 2012, 16:23)

    didi [anonim]

    ce sa faca si ponta, decat sa atace niste doamne ca de niste barbati nu este capabil sa se ia de un barbat ci doar de femei, oricum udrea si anastase sunt niste femei exceptionale.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia! (Joi, 8 martie 2012, 23:12)

    romeo [anonim]

    Eu unul as propune sa va dati demisia!
  • 0 (0 voturi)    
    rusineee! (Joi, 8 martie 2012, 23:14)

    danmc [anonim]

    Si asa faceti greva pe banii nostrii,asa ca ne-ati face un bine daca ati lasa locul altora care sa-si faca treaba!
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Joi, 8 martie 2012, 23:16)

    iruletheworld [anonim]

    Majorarea salariilor oricum se va realiza,asa ca in felul asta va scoteti si voi si incercati sa mai cresteti in sondaje,dar v-ati pierdut credibilitatea!
  • 0 (0 voturi)    
    puncta (Joi, 8 martie 2012, 23:20)

    boboc [anonim]

    Nu cred ca va duce nimeni lipsa,asa ca puteti sa asteptati pana veti fi chemati. Sa va fie rusine ca faceti greva pe banii romanilor!