Presedintii USL, tur de forta la televiziuni: Ponta la TVR Info, Antonescu la TVR Info si Antena 3/ Premierul Ungureanu, tema centrala

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 14 martie 2012, 21:48 Revista Presei | Radio TV

Ponta si Antonescu la tv
Foto: captura tv
Crin Antonescu: MRU mi-a facut o impresie proasta

Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat miercuri la TVR Info, comentand subiectul telefonului dat de Mihai Razvan Ungureanu lui Victor Ponta, ca este vorba despre "o diversiune subtirica". Intrebat fiind de dialogul putere-opozitie, Antonescu a spus ca premierul Ungureanu nu reprezinta puterea: "Eu nu doresc un dialog cu dl. Ungureanu, poate doar pe logica, lingvistica daca avem timp; dialog politic, dialog putere-opozitie nu se face cu dl. Ungureanu care nu-i putere, ci doar un slujbas, foarte inalt al puterii; puterea e cum am vazut limpede la dl. Basescu si la presedintii sau conducerea partidelor care compun coalitia de guvernare".

"N-am dat curs invitatiei dvs ca sa vorbesc de MRU, mi-a facut o impresie proasta, sunt un om care cauta partile bune, nu-l consider deocamdata un adversar politic... MRU a aratat la interval de cateva minute, pe de o parte ca e independent politic, iar pe de alta parte ca e un membru PNL auto-suspendat", a declarat seful liberalilor la Antena 3.

Acesta si-a continuat tirul la adresa premierului: "Am o impresia proasta din cauza ca am urmarit acel interviu cu foarte multa atentie, e primul ministru al Romaniei. Parerea proasta e data de chestiuni de fond, nu de chestiuni de detaliu. Romania nu are un prim-ministru, prim-ministru este Traian Basescu. MRU nu a reusit sa ne explice cine l-a pus prim-ministru, pe cine reprezinta, o coalitie, PNL, pe Traian Basescu, ca sa stim cu cine stam de vorba".

Ponta: Era normal ca Ungureanu sa ma sune pe mine

"E normal ca Mihai Razvan Ungureanu sa ma sune pe mine pentru ca eu si Crin ne-am impartit joburile in Opozitie. [...] Crin va candida pentru presedinte. Eu sunt cel care va candida din partea USL pentru prim-ministru asa ca e normal sa ma sune pe mine" pentru probleme administrative, a explicat miercuri seara liderul PSD Victor Ponta la emisiunea "Foc incrucisat", difuzata de TVR Info, referindu-se la faptul ca premierul il contacteaza pe el mai degraba decat pe partenerul de alianta din partea PNL.


Citeste mai multe despre   



















4886 vizualizari

  • +28 (28 voturi)    
    pat si patason se simt amenintati:))) (Miercuri, 14 martie 2012, 21:55)

    popcorn monta [utilizator]

    le fuge pamantul de sub picioare...
    • +27 (27 voturi)    
      Excelent Crin si Ponta (Joi, 15 martie 2012, 0:00)

      Daniel [anonim] i-a raspuns lui popcorn monta

      ca au mers chiar a doua zi, ca oamenii sa poata face comparatie intre astia doi clovni si MRU
      • +6 (6 voturi)    
        ... (Joi, 15 martie 2012, 8:26)

        calamaru [anonim] i-a raspuns lui Daniel

        Da' pe la servici cand mai fac carnatzii astia doi vreun tur de forta?
  • +29 (29 voturi)    
    ..... (Miercuri, 14 martie 2012, 21:59)

    mihai_42 [utilizator]

    Pt. d-l Antonescu: esti de domeniul trecutului, ramas bun!
    Pt. d-l Ponta: era normal sa te sune pa dumenata, alalalt, cu mici exceptii, doarme!
  • +29 (29 voturi)    
    Adversar politic? (Miercuri, 14 martie 2012, 22:02)

    Eurobalauru [anonim]

    Ce adversar, mai bădie, ca e zece capete deasupra ta! Iar s-a trezit asta buimac și a scos la repezeala ceva pe gură! De-abia aștept o confruntare față în față MRU cu Păcăliciul care a îngropat PNL
    • 0 (0 voturi)    
      pcalici ai zis? (Vineri, 16 martie 2012, 21:06)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Eurobalauru

      Prietene,eu nu mi-asi dori o confruntare MRU-Antonescu.Nu sunt ironic,pur si simplu ma tem ca dl Gadea ar putea ajunge presedintele PNL si candidat la scaunul de presedinte al tarii.Dupa parerea mea ,Antonescu s-a "golit" definitiv",nu mai are nimic de spus si de aratat.E un schelet politic ce produce doar zgomote.Pentru a fi un picut rautacios as spunr ca diferenta dintre cei doi ar fi ca cea dintre o rama(Antonescu)si un leopard.Ramele cel putin au si ele doua calitati:ajuta la drenarea solului si pot fi folosite ca momeala la pescuit.De tipul asta fug si(d)racii! SA AUZIM DE BINE NATIE RMANA!
  • +24 (24 voturi)    
    Inca o dovada de infantilism politic (Miercuri, 14 martie 2012, 22:21)

    Andradda [utilizator]

    ...Ca le place sau nu, in urma emisiunii de ieri, Ungureanu "e pe val" in timp ce Gadea a cazut urat de tot.
    Or intr-o asemenea situatia, cei doi - Ponta si Antonescu ar fi facut mai bine sa taca macar cateva zile, nu sa se-apuce dintr-o data, la foc automat sa dea cu maciucile in Ungureanu pt a spala cumva cocoasa lui Gadea.
    Daca ar fi asteptat cateva zile, lumea ar mai fi uitat cat de cat emisiunea si cei doi ar fi putut sa-si inceapa atacul.
    Dar asa, orice declaratie a celor doi, acum, pare un fel de mieunat jalnic de catelandri pusi la punct de un dulau!
    Dar e bine asa.
    USL devine din ce in ce mai insignifianta si mai respingatoare.
  • +30 (30 voturi)    
    mor aici de ras (Miercuri, 14 martie 2012, 23:00)

    MirceaA [utilizator]

    "Crin Antonescu: MRU mi-a facut o impresie proasta". Auziti, fratilor, ce zice repetentul clasei (de 2 ori), ca are o impresie proasta de olimpic. Pai deh, dom' muzeograf, nu stie poker, se scoala de dimineata, munceste, nu face pantofii altora, nu aveti nimic in comun, n-are cum sa-ti placa.
  • +16 (18 voturi)    
    HAHAHA (Miercuri, 14 martie 2012, 23:03)

    daddybest [utilizator]

    Domnul Ponta vrea sa candideze la functia de premier din partea USL... Hai ca sunt comici...
  • +22 (22 voturi)    
    aha (Miercuri, 14 martie 2012, 23:22)

    alecu [anonim]

    ba, crine, ai ratat inca o ocazie sa taci... cica "n-am dat curs invitatiei dvs de a vorbi cu mru..". bine in schimb ca vorbesti cu capatos despre fundul gol al lui boc, halal interlocutor si subiect ti-ai gasit...
    • +9 (9 voturi)    
      valabil ptr.Antonescu (Joi, 15 martie 2012, 6:16)

      ovidiu [anonim] i-a raspuns lui alecu

      Este foarte bine de multe ori să taci ,să te ia lumea drept prost,decât să deschizi gura şi să înlături orice dubiu!
      • 0 (0 voturi)    
        Excelent comentariu ! (Joi, 15 martie 2012, 10:23)

        Kecske [utilizator] i-a raspuns lui ovidiu

        Merita 10 +
  • +7 (17 voturi)    
    e ``simpatic`` antonescu.. (Miercuri, 14 martie 2012, 23:36)

    exilatul [anonim]

    ..."Am urmarit interviul de aseara al domnului Ungureanu din curiozitate'...
    ..."Am o impresia proasta din cauza ca am urmarit acel interviu cu foarte multa atentie,```....
    numai in rom poti sa vezi in politica asemenea specimene, numai in rom poti sa vezi greva parlamentara si un partid de dreapta facind alianta cu un partide de stinga pt a ajunge la putere...numai in rom poti sa vezi cum un marinar ajuns presedinte da indicatii guvernului cum trebuie sa guvermneze (a mai fost unul presedinte care le stia pe toate) ....numai in rom un cioban si o pitipoanca pot ajunge europarlamentari....
    • -1 (1 vot)    
      Vrei sa spui..... (Joi, 15 martie 2012, 11:59)

      Gladiatorul [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

      .......numai in Romania? Eu sustin ca in Dacia (Romania) si la romani (de-ai Romei) in Italia. Dacii si urmasii Romei au multe, foarte multe lucruri prin care au devenit "sublimi".
  • +20 (20 voturi)    
    Isi imaginează cineva (Miercuri, 14 martie 2012, 23:45)

    marean [anonim]

    o confruntare politică intre Ungureanu si adormit?
    Eu nu pot să imi imaginez asa ceva . Cei doi sunt din categorii diferite, la orice capitol. Comparatie nu există, e ca si când ai compara un mercedes cu ..........trabant
  • +6 (6 voturi)    
    tare (Joi, 15 martie 2012, 5:00)

    uzu [anonim]

    nu stiu cum l-a inventat basescu pe MRU, l-a pus la naftalina... cand l-o fi descoperit, cum l-o fi pastrat ... oricm, a fost o miscare de nota 10 cand NIMENI nu mai credea ca Basescu mai are vreun as in maneca.
    personal cred ca MRU este mai mult decat un as, este o solutie. se vedea traba ca Ponta si Crin isi dau si ei seama. au insa doua variante : sau se dau prieteni cu el sau se dau dusmani. Ponta inca nu stie ce sa aleaga. Crin a ales varianta cu dusmania din inertie. il va costa.
    • 0 (0 voturi)    
      La ales imediat dupa ce (Joi, 15 martie 2012, 10:28)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui uzu

      Tariceanu l-a dat afara din pnl deoarece "nu juca dupa muzica lui". Si Basescu mai are citiva "asi in mineca". Unul ar fi Maior de la psd, actualmente sef la SRI. Sint chiar curios cind il va juca pe acesta.
  • +5 (5 voturi)    
    tratament adecvat (Joi, 15 martie 2012, 7:47)

    timisoara [anonim]

    Astia doi ,sunt TUSEA si JUNGIUL, simptome cinuitoare pt "organismul"numit Romania .Tratamentul :NU-I VOTATI ! Penibili...cred ca au avut frisoane si febra dupa ce l-au auzit pe MRU ,de aceea vorbesc aiurea. Ponta vrea sa-l alegem PM(eu stiu ca PM e numit de presedinte ,care deocamdata e Basescu )iar Crin, si el nu a scapat de obsesia Basescu . Saracu ,are impresie proasta despre MRU . E normal;el fiind NARCISIST,are impresie buna doar despre el.
  • +4 (4 voturi)    
    Fain.... (Joi, 15 martie 2012, 7:50)

    Ronin [utilizator]

    ....vine Ungureanu si discuta frumos, cu argumente, demonstrand ca are cateva clase peste Crin si Victor, iar astia doi ce fac cateva ceasuri mai tarziu??? Confirma spusele lu
  • -2 (4 voturi)    
    avertisment, nu advertisment, catre postacii oranj (Joi, 15 martie 2012, 8:08)

    ginel oboreanu [anonim]

    atentie la veselie !
    marele tata alb, dela cotrocesti, vorbea de o posibila alianta cu pnl, dupa alegeri.
    pontanac a declarat, pe propria raspundere, la d-na lupea, cum ca, la marele congrese reunite, vor jura cu mana pe constitutie si pe cuvant de onoare ca nu se vor desparti pana la moarte.
    adica, fiecare partas al coalitiei, va introduce in statutul propriu si personal, un articol cu putere de lege. si anume ca niciun partid al coalitiei, nu va face alianta la guvernare cu pdl, never ever.
    adica nici daca ii rupe, base, capul lui ponta sau lui antenescu !

    de unde ca, e groasa pentru pdl.
    singura sansa, repede, pe o alianta cu oprea si dd !
    vadim si behecali sunt istorie.
    udmr se va vinde scump.
    caci pontanacul n'a exclus alierea cu ungurul.

    umblaturile pe la moguli, a copilotilor, sunt numai inceputul unui circ maretz.
    de fapt, americanii numesc alegerile, marele circ.
    la noi va fi circ curat.

    e cazul sa va aprovizionati cu floricele si bere, the show has just started !
    • 0 (0 voturi)    
      nu astept niciun plus (Joi, 15 martie 2012, 11:35)

      ginel oboreanu [anonim] i-a raspuns lui ginel oboreanu

      caci si postacii de alte culori, mai intense, mai pastelate, tot minus vor adauga.
      asta dovedeste ca nu sunt si utilizatori neutri.
      utilizator= aliniat politc, postac.
      ba, sunt si articole unde numai ei pot avea pareri !

      sanatate !
  • -4 (4 voturi)    
    jos felix (Joi, 15 martie 2012, 8:38)

    jos felix [anonim]

    Diferenta este ca Adormitul e un om politic care isi asuma rolul pe cand Mihai Razvan Oxfordeanu este exact cum a declarat cu propria gurita un simplu functionar (un tehnician): toate deciziile importante se iau in alta parte fara consultarea lui si a guvernului (incredibil dar asa a spus la A3) iar el se executa ca un simplu tehnician si jobul lui e sa gaseasca o solutie tehnico-juiridica.
    Daca ispuneti ca asa e normal si imi dati exemplu de un singur prim ministru dintr-o tara democratica care declara ce el e un simplu si banal executant votez PDL toata viata mea.
    • 0 (0 voturi)    
      hang'm highi n let him die (Joi, 15 martie 2012, 11:39)

      sus felix [anonim] i-a raspuns lui jos felix

      deciziile importante nu se pot lua fara aprobarea parlamentului, fara sprijin politic.

      deci, el trebuie sa guverneze dupa programul fixat de alianta care'l sprijina.

      care'i problema, ce n'ai inteles.
  • +4 (4 voturi)    
    mda (Joi, 15 martie 2012, 9:02)

    eu [anonim]

    mor de ras :)))))

    mor de ras pentru ca chiar si cand doarme MRU este mai inteligent decat antonescu cand este treaz, si buimajeste pe acolo niste cuvinte...

    eu cred ca daca adunam IQ_urile lui ponta si antonescu, tot nu se aproprie de cel al lui MRU

    si asta e problema, de aia au si iesit aseara astia 2 mitici dupa ce acum 2 seri MRU a facut praf pe gadea si in esenta tot USL-ul
  • -3 (5 voturi)    
    .... (Joi, 15 martie 2012, 9:42)

    George1ul [anonim]

    Orbiţi de ură, voi nu vedeţi că omul are, totuşi, dreptate. Lăsaţi ura deoparte şi gândiţi detaşat.
    Până acum, Băsescu şi PDL şi-au arătat jumătate din faţă. Dacă vor câştiga alegerile îşi vor arăta adevărata faţă de-antregul. Vor şterge cu noi pe jos.
    La mulţi MRU ne-a făcut, deocamdată, o impresie proastă. Pare superficial, moale, teoretizant. Masca de dur este doar o mască. Este şi el un actor într-un spectacol regizat de inegalabilul regizor - TB.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca... (Joi, 15 martie 2012, 11:52)

      gng [anonim] i-a raspuns lui George1ul

      @George1ul, cred ca esti din alt film sau din alt timp! nu ne spui si noua care este "adevarata fata" si cum "vor sterge cu noi pe jos" ??? "teoretizant" ??? ai stat de vorba cu el si ai tras concluzia ca "masca de dur este doar o masca" ??? voi credeti ca toti sunt ca iliescu, vor sa iasa din politica doar cand mor ???
  • +1 (1 vot)    
    Declaratia este o reactie normala... (Joi, 15 martie 2012, 10:56)

    Andrei [anonim]

    ...a unui individ caruia ii este frica de un dialog cu un adversar (politic) si care este vazut, desigur, ca pe o confruntare. Unui caine de exemplu, cand ii este frica, latra si vrea sa muste.
    Pe de alta parte, atat MRU cat si Ponta ori Antonescu isi au votantii lor convinsi (deja). Munca de lamurire a restului votantilor le cade politicienilor in sarcina, nicidecum entuziastilor care posteaza comentarii pe internet.