VIDEO Sorin Blejnar, ANAF: Am adus 1 miliard de euro in plus fata de aceeasi perioada a anului trecut/ "Facturile false de la marginea drumului nu mai merg"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 2 aprilie 2012, 22:32 Revista Presei | Radio TV

Sorin Blejnar
Foto: captura B1 TV
Sorin Blejnar a declarat la B1 Tv ca institutia pe care o conduce a fost mai eficienta in primul trimestru din 2012 reusind sa recupereze si sa aduca la Bugetul de stat 13,8 miliarde euro incasate in primele 3 luni ale anului, cu circa 850 de milioane de euro fata de aceeasi perioada a anului trecut.

"Avem o crestere de 0,6% ceea ce inseamna un 0,8% din PIB bani recuperati din TVA, masuri asiguratorii etc. Am rambursat si 150 de milioane euro din TVA. Daca adaugam si acesti bani la cei de mai sus inseamna ca am adus circa 1 miliard de dolari in plus fata de aceeasi perioada a anului trecut", a declarat seful ANAF.

Acesta sustine ca a preluat ANAF-ul cand colecta doar 30% din PIB si l-a adus la 33%.

Despre "facturile false din Europa"

Blejnar a vorbit si despre faptul ca foarte multe firme au introdus facturi fiscale fictive "cumparate de la marginea drumului din Piata Europa", dar ii avertizeaza pe patroni ca aceste practici sunt cunoscute si atent monitorizate prin imbunatatirea declaratiei 394 care prevede obligativitatea declararii tuturor cumpararilor si vanzarilor.

"In ziua de azi, cand totul e electronic, vedem iemdiat daca s-au facut operatiuni cu o firma fantoma si suntem anuntati imediat. Nu-i inteleg pe romani de ce apeleaza la aceste metode, dar noi suntem obisnuiti cu mica ciupeala. Decat sa iei astfel de facturi false mai bine iti printezi una la calculator, dar tot vom afla", a explicat Blejnar.

Despre Insolventa

Seful ANAF apreciaza ca insolventa este o institutie utila si necesara dar crede ca multe firme o folosesc "ca sa tepuiasca statul" ceea ce inseamna ca legislatia trebuie imbunatatita.























1812 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Facturile false nu mai merg? (Luni, 2 aprilie 2012, 23:10)

    x [anonim]

    Facturile false nu mai merg?
    Unde nu mai merg?
    Nu mai merg pe jos? Cu vaporul? Cu avionul?
    Ca pe Colentina "LE MERGE" bine!
    La orice ora din zi se pot face poze cu impricinatii.
    • 0 (0 voturi)    
      le merge....inca (Luni, 2 aprilie 2012, 23:36)

      d [anonim] i-a raspuns lui x

      Parafrazand o vorba romaneasca......."nu-i prost cel ce vinde, e prost cel ce cumpara" El va fi cel "calcat" de ANAF pentru a da socoteala in privinta acelor facturi, nu cei care vand hartie numai buna de facut cornete de seminte.
    • 0 (0 voturi)    
      clarificare (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:07)

      dani [anonim] i-a raspuns lui x

      Ce e asa de greu de inteles ? facturile nu mai sunt fiscale !!! sunt simple hartii (notite) tu cu manuta ta declari ce facturi ai facut si ce facturi ai primit totul intr-un fisier ( 394) cand acest fisier declaratia ta 394 ajunge la anaf automat tre sa dea par cu declaratia celui care dat factura catre tine ... daca nu bip bip stegulet rosu . inseamna ca nu foloseti factura reala ... deci te-a prins eletonic tzac pac.
      tre sa fi prost gramada sa iti inchipui ca daca ai cumparat de pe margine drumului o hartie pe care scrie factura te va ajuta cu ceva.
      Cei la care te referi tu nu practic incalca legea cu privire la facturi. doar fac inselaciune si doar tu ii poti reclama ca inselat :))
      ei iti vand hartie igienica si tu o cumperi crezand ca are valoare :)
  • 0 (0 voturi)    
    tepari la buget (Luni, 2 aprilie 2012, 23:11)

    gica [anonim]

    Cand veti lua la puricat si microbuzele care fac curse regulate in si dinspre comunele limitrofe Bucurestilor?
    Niciun sofer nu da bilet si daca il ceri iti da, in scarba, un "snop": - ia, ba, daca ai nevoie!
    Incasati ceva impozite / taxe de la aceste firme?
    Ma indoiesc. Un sofer se lauda ca el are "partea lui" - evident neimpozata de 3000 lei pe luna ... si cati mai sunt pana la varf?!
  • 0 (0 voturi)    
    1 mld in plus anul asta? ok! atunci anul trecut... (Luni, 2 aprilie 2012, 23:29)

    radu [anonim]

    sa intelegem ca anul trecut a dormit? de unde acest plus? cum il explica? tot a fost sef.....
    succesuri in combaterea evaziunii!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Blejnar... (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:17)

    unu' [anonim]

    "In ziua de azi, cand totul e electronic, vedem iemdiat daca s-au facut operatiuni cu o firma fantoma si suntem anuntati imediat."

    Si daca platesc cu numerar?
  • 0 (0 voturi)    
    Aolo, te-ai trezit vb? (Marţi, 3 aprilie 2012, 0:33)

    Pi5 [anonim]

    Si daca e numerar(ceea ce nu se practica), ce? Nu tot in baza unei facturi platesti... Minte scurta ce ai...