Cristian Preda: Ma consider cel mai important adversar al USL-ului

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:04 Revista Presei | Radio TV

Cristian Preda
Foto: captura Antena 3
​Europarlamentarul PDL Cristian Preda invitat la emisiunea "Sinteza zilei" de la Antena 3 a discutat despre excluderea sa din PDL. Cristian Preda a avut un ton moderat, refuzand sa comenteze virulent aceasta chestiune: "Nu vreau sa transform excluderea mea din PDL intr-o chestiune personala, dar eu ma consider cel mai important adversar al USL-ului".

Cristian Preda a reufzat sa comenteze declaratia presedintelui PDL, Elena Udrea, privind motivatia excluderii din partid: "Cristian Preda a dorit sa-si faca imagine de pe urma partidului si cateodata in PDL trebuie sa faci si ce ti se cere nu doar ce vrei". Refuzul de a comenta aceasta declaratie a fost motivat prin dorinta de a nu intra intr-o polemica cu presedintele PDL, Elena Udrea. Acesta a continuat sustinand ca a fost surprins de aceasta excludere din partid si ca o sa solicite colegilor din Biroul Permanent National sa-si motiveze decizia.

Cristian Preda a comentat si motivul pentru care nu a sustinut canditatura lui Silviu Prigoana la Primaria Capitalei : "Eu nu am sustinut candidatura lui Silviu Prigoana pentru ca acesta sustine legea privind pedeapsa capitala in Romania. Acum Silviu Prigoana a votat pentru excluderea mea din partid".

Intrebat fiind despre situatia sa actuala in Parlamentul European si daca va continua sa reprezinte PDL in forumul european acesta a refuzat sa comenteze: "Inca sunt membru PDL si pana cand decizia de excludere a mea din partid nu o sa fie definitiva refuz sa formulez un raspuns in aceasta chestiune".

Alte declaratii:
  • "Consider ca este bine sa fiu smerit in fata cetatenilor nu in fata sefilor de partid"
  • "Consider ca este principiu fundamental ca un om care este cercetat penal sa nu dea lectii de morala  public asa cum face de exemplu Adrian Nastase"
  • "Eu am protestat impotriva taierilor salariale si am incercat sa ma opun acestei decizii"
  • "S-ar putea sa fiu penalizat pentru felul in care inteleg eu lumea politica"




Citeste mai multe despre   





















3357 vizualizari

  • -9 (15 voturi)    
    dreptul la megalomanie,garantat de Constitutie (Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:16)

    Eneas [anonim]

    diagnosticul domnului Preda=megalomanie numita si delir de grandoare,manifestata prin convingere excesivă privind propria superioritate.Megalomania are ca origine suficienţa, manifestată de un subiect dotat, dar orgolios, din expansiunea delirantă a eului cu ideile de omnipotenţă, de atotştiinţâ înnăscută etc.
    Megalomania se întâlneşte cu caracter episodic în manie, isterie, psihopatie. Ea se observă în stare permanentă în delirele cronice (paranoia, parafrenie) şi în demenţe.
    Pacat de Cristian Preda ,e inca tanar si deja!
    • +6 (6 voturi)    
      Raspuns (Joi, 5 aprilie 2012, 0:08)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Mi-e greu sa urmaresc unde anume apar megalomania si grandoarea in cazul dlui Preda, mai ales in absenta unei tentative de argumentare.

      Cat despre suficienta sau autostiinta innascuta, acestea se regasesc, in opinia mea, cu usurinta, in mesajul caruia ii raspund. Comentariul este pur tangential cu articolul, iar autorul pare mai degraba preocupat sa ne impartaseasca din cunostintele sale privind diverse definitii medicale.
      • -1 (1 vot)    
        PREDA (Joi, 5 aprilie 2012, 14:35)

        ranga [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Aseara Cristian Preda a lasat-o mai moale.. Mai avea putin si plangea ! Nici macar sa minta nu stie atunci cand a zis ca s-a suparat pe Prigoana pentrui ca a afirmat ca sustine pedeapsa cu moartea... si probabil ca se simte el un important adversar al USL-ului, darn u va avea nici o sansa in fata lui Prigoana !
        • -1 (1 vot)    
          CUMPLIT (Joi, 5 aprilie 2012, 17:02)

          ranga [utilizator] i-a raspuns lui ranga

          El a gresit cumplit atacandu-si colegii de partid exact cand le era mai greu si cand erau mai atacati de presa ostila ! Sper sa fi invatat ceva din toata treaba asta tinand cont ca nu mai este un tanar naiv... si probabil ca se simte el un important adversar al USL-ului, darn u va avea nici o sansa in fata lui Prigoana !
      • -1 (1 vot)    
        MASUUURIII (Joi, 5 aprilie 2012, 15:04)

        ranga [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Ar trebui luate niste masuri privind eutanasierea cainilor neadoptati in 2 saptamani, proprietarii sa fie obligati de a avea certificat pt fiecare caine… si chiar amendarea proprietarilor care isi abandoneaza cainele pe strada !!!
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 5 aprilie 2012, 15:30)

        romeo [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Oricum, bine c-a scapat PDL de politrucul Cristian Preda. De doi ani de zile isi ataca colegii de partid si culmea, numai pe cei care realmente au avut rezultate bune....asta dovedeste ca este un frustrat care nu si-a putut depasi conditia de comunist scolit la Stefan Gheorghiu.
        Felicitari PDL ptr curatenia pe care o faci in partid. Asa vei castiga multe voturi.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 5 aprilie 2012, 15:30)

        danmc [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Este un lucru bun ca PDL-ul a inceput sa-si faca curatenie in ograda,iar legat de cele spuse de Paleologu, acesta este un tip simpatic si nu te poti supara pe un asa om. Este bine ca l-au exclus pe acest Cristian Preda,deoarece acesta nu facea decat sa-si atace colegii de partid.
      • -2 (2 voturi)    
        ... (Joi, 5 aprilie 2012, 15:30)

        iruletheworld [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Cu siguranta dupa acest episod PDL-ul demonstreaza ca este cu adevarat un partid reformator si nu-si ascunde gunoiul sub pres, cum fac celelalte partide. Oamenii care sunt impotriva partidului,mi se pare corect sa plece,daca nu,dati afara cum s-a intamplat cu Cristian Preda.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 5 aprilie 2012, 15:31)

        avira [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Sper din suflet sa nu constituie un precedent excluderea lui Preda,iar pe viitor PDL-ul sa fie un partid unit,cum a fost si pana acum si sa ne bucure in continuare cu proiecte care sa ne faca mandrii, pentru ca bate campania la usa si nu au nevoie de asemenea oameni precum Cristian Preda.
      • -1 (1 vot)    
        ... (Joi, 5 aprilie 2012, 15:31)

        boboc [anonim] i-a raspuns lui Dan

        Preda a sarit iar calul si a dovedit ca nu are calitatile necesare pentru a fi in PDL. Acest om nu stie ce inseamna disciplina. Trebuia exclus din partid de mult! Acest partid are nevoie de oameni competenti,care sa ridice partidul,nu sa-si critice colegii. Felicitari pentru excluderea acestui “intellectual” comunist!!!
      • -1 (1 vot)    
        C> PREDAAAA (Joi, 5 aprilie 2012, 15:40)

        ranga [utilizator] i-a raspuns lui Dan

        Aseara Cristian Preda a lasat-o mai moale.. Mai avea putin si plangea ! Nici macar sa minta nu stie atunci cand a zis ca s-a suparat pe Prigoana pentrui ca a afirmat ca sustine pedeapsa cu moartea... si probabil ca se simte el un important adversar al USL-ului, darn u va avea nici o sansa in fata lui Prigoana !
    • +5 (5 voturi)    
      Pare, doar, megalomanie.... (Joi, 5 aprilie 2012, 0:12)

      judex [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      ...pentru ca fraza este scoasa din context de reporter, probabil din motive publicistice. Nu cred ca dl Preda este mai ambitios decat ceilalti politicieni, in schimb este, fara indoiala, onest. Sigur, fronda sa continua la adresa lui Boc, Udrea, sau la "greilor" PDL in general (uneori complet nejustificata), unele iesiri necontrolate la adresa unor analisti influenti (cel mai absurd exemplu fiind persiflarea lui Lazaroiu), actiuni purtate in paralel cu criticile sale (de data asta bine fundamentate) adresate sefilor USL, l-au izolat pe scena politica. Iesirea discursului lui Cristian Preda in decor este certa, dar iesirea lui complet din politica ar fi o pierdere pentru clasa politica. Cred ca cu viziunea sa de centru-stanga, dl Preda ar fi o achizitie de marca pentru un PNL care si-ar manifesta astfel dorinta de innoire (singura lor sansa de a supravietui pe scena politica) . Nu cred, insa, ca un asemenea lucru ar fi posibil sub autocratul somnoros, pentru care Cristian Preda ar insemna un rival serios la conducerea partidului. In aceste conditii, cred ca singura optiune ramasa astazi pentru CP, daca vrea sa-si continue cariera politica, este sa candideze ca independent (fie la locale, fie la parlamentare). In cazul in care va putea dovedi ca isi mentine sprijinul electoratului, reusind sa castige un mandat fie in administratia locala sau in Parlament, cred ca o pozitie a sa in conducerea PNL devine inevitabila (nu cred ca Antonescu va castiga un nou mandat, indiferent de circumscriptia in care isi propune sa candideze). Eu ii doresc dlui Preda succes in lupta sa pentru supravietuirea ca politician.
    • +6 (8 voturi)    
      Preda va deveni specimen politic? (Joi, 5 aprilie 2012, 0:48)

      Observatorul [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Il urmaresc pe Cristian Preda de cand a intrat in viata publica. Am fost si pe la cateva cursuri ale sale. Cata vreme era un "intelectual" spunea lucruri interesante.

      De cand s-a bagat in politica, probabil manat de intentii sincere de a practica si ceea ce predica, a devenit un nesuferit. L-au mancat porcii.

      Nu l-as considera o victima, omul e responsabil pentru tot ce face. Insa, dupa cum spune si postacul de mai sus, Cristian Preda sufera de vanitate exacerbata si a pierdut contactul cu realitatea. Imi aminteste tot mai mult de un alt personaj orgolios si ineficient pe nume Cioroianu (o nulitate intelectuala care s-a afisat si ca o nulitate politica).

      Insa ce sa faci daca din ideal liberal stai si te tragi de curele cu Udrea, Prigoana, Becali si alte specimene scoase din ghenele Romaniei.

      Nu prevad nici un viitor lui Preda. Nu are stofa de politician si nu vede realitatea de la inaltimea functiei.
  • -8 (10 voturi)    
    cristian preda (Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:20)

    liviu [anonim]

    a fost ceva asa de jenant !o umilire si o duplicitate de o cauza mai buna.rusine d-le profesor. un fost student.
  • +3 (11 voturi)    
    Cristian Preda (Miercuri, 4 aprilie 2012, 23:51)

    Carlsberg [anonim]

    Probabil cel mai bun politician roman.
  • -6 (12 voturi)    
    ... (Joi, 5 aprilie 2012, 0:02)

    Boris [anonim]

    Acum vedeti cum se comporta un partid cica "democratic" cum e PDL.ul? Cand Preda si.a exprimat parerea public, a fost dat afara. Si cica in democratie fiecare parere conteaza. In fine, alegand sa.l sustina pe Prigoana, Udrea automat sustine si pedeapsa cu moartea. Foarte democratic,intradevar...
  • +1 (7 voturi)    
    faptul (Joi, 5 aprilie 2012, 0:07)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca a acceptat sa apara la antena voiciorescului, cancerul Romaniei, pentru mine e suficient.
    Orice om cu standarde morale minime ar fi refuzat asa ceva.
    • +3 (5 voturi)    
      just! si sa nu uitam ca si Ungureanu a fost acolo! (Joi, 5 aprilie 2012, 10:24)

      tache2011 [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      ai grija atunci cand emiti sentinte la oha sa nu se intoarca impotriva celor la care tii.
      • 0 (4 voturi)    
        e altceva (Joi, 5 aprilie 2012, 10:42)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui tache2011

        ala e prim ministrul tuturor romanilor, cel putin teoretic, nu un membru certat cu partidul sau. Si nu s-a dus sa se plinga de ceva, in al doilea rind.
        E mare diferenta. Preda face jocul voiciorescului ducindu-se acolo, ungureanu nu.
  • +5 (5 voturi)    
    Un intelectual rasat cu mult umor (Joi, 5 aprilie 2012, 0:21)

    zexe [anonim]

    Trebuie sa recunoastem ca, tinand cont de conjunctura in care a facuta aceasta afirmatie, profesorasul are foarte mult umor.
  • -1 (1 vot)    
    alo,domnu' narcis! (Joi, 5 aprilie 2012, 8:37)

    sir [anonim]

    scularea,frăţie! de unde aflaşi matale,narcisistule, că udrea e preşedintele pdl?şi de cănd?mai pleacă din faţa oglinzii că o spargi,aşa eşti de frumos şi de beton!ce test ai dat la spiru ca să iei licenţa şi cu cine?e nevoie de forţă de muncă în alte părţi,nu puteţi fi toţi zziarici!
  • +1 (3 voturi)    
    Cristian Preda = Don Quijote (Joi, 5 aprilie 2012, 9:12)

    Andrei [anonim]

    Nu am putut sa nu observ asemanarea dramatica dintre cei doi. Nu poate fi decat un personaj sacaitor, nicidecum unul in stare sa dea o lovitura serioasa cuiva. Cel putin asa se prezinta situatia pana in prezent, este posibil sa invete pe parcurs cate ceva despre viata politica. Nu stim si nu ne intereseaza insa acest aspect. Noi vrem rezultate.
    • -1 (1 vot)    
      il credeam mult mai implicat, (Joi, 5 aprilie 2012, 10:40)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      dar de cand a intrat in politica (si la tv) nu spune decat "eu am zis, el a zis". Cat pentru unele declaratii de anul trecut in care-i ataca pe cei din PDL am spus atunci ca a inceput sa sune ca Geoana si am luat numai minusuri. Uite ca a patit-o ca Geoana- la indigo. Imi mentin parerea ca daca esti intr-un partid- mai ales la putere!- iti rezolvi problemele "cu usile inchise", nu iesi in strada si-ti pui poalele-n cap sa dai apa la moara adversarului.
      Partidul e ca armata- numai unii comanda, restul executa. Nu-ti place?! Fa-te pianist ca asa iti alegi singur partitura.
    • +1 (1 vot)    
      Lovituri (Joi, 5 aprilie 2012, 11:09)

      Dan [anonim] i-a raspuns lui Andrei

      "loviturile serioase" in politica romaneasca sunt, (in termenii cei mai moderati) unele sub centura. Pe langa asa-zisa eficienta, se pare ca acestea sunt si cele mai apreciate in general. Astazi, moderatia sau bunul simt sunt percepute ca slabiciune. As prefera oricand, si in orice context un Don Quijote unui Napoleon (din ferma animalelor lui Orwell)
  • 0 (2 voturi)    
    Cine este Cristian Preda? (Joi, 5 aprilie 2012, 11:11)

    mircea [anonim]

    Politic,caci despre asta vorbim aici,Cristian Preda este un membru PDL si ca atare ,un luptator cu intelect dezvoltat pentru interesul PDL.Nici PDL nu este un partid de sfinti si de elite si nici Cristian Preda nu este nici un sfant si nici o elita.A gresit si trebuie sa recunoasca asta si ar face bine sa asculte de recomandarea lui Sulfina Barbu.Cand Cristian Preda va invata sa spune eu cu litera mica,va fi mai bine inteles.
  • -1 (1 vot)    
    ... (Joi, 5 aprilie 2012, 13:46)

    otilia [anonim]

    nu cred ca esti deloc un adversar puternic pentru cei din pdl, ca daca erai te tineau inca in pdl, dar asa te-au dat la o parte, oamenii slabi la o parte cum ai fost si tu.
  • -1 (1 vot)    
    preda critica pe toata lumea (Joi, 5 aprilie 2012, 14:36)

    marius [anonim]

    Preda a inceput sa critice pe absolut oricine si sa loveasca in toata lumea,pe langa minciunile pe care le spune la fiecare aparitie nici nu a dat si nici nu da dovada de loialitate.
  • -1 (1 vot)    
    Preda (Joi, 5 aprilie 2012, 15:35)

    Iancu Jianu [anonim]

    Asa cum am mai spus, acest Preda ramane totusi un mare dobitoc.
    In curand toata lumea va intelege de ce.
  • -1 (1 vot)    
    Preda este singurr (Joi, 5 aprilie 2012, 16:57)

    radu [anonim]

    Preda se arata deranjat că nu el a fost desemnat candidat la Primăria Capitalei, ci Prigoană dovada ca nu a sustinut niciodata pe nimeni fiind puternic ancorat de lacomia si prostia in care persista.
  • 0 (0 voturi)    
    ma preda (Joi, 5 aprilie 2012, 23:07)

    bobobobo [utilizator]

    ma cristian preda lasane te rog eu apucate de alte alea nu ai facut nimic pt noi
  • 0 (0 voturi)    
    hoo (Joi, 5 aprilie 2012, 23:13)

    bobobobo [utilizator]

    cristian preda ai fost dat afara din PDL pentru ca nu ai ajutat cu nimic erai in + nu aveai capacitatea de a ajuta acest partid
  • 0 (0 voturi)    
    zero barat (Joi, 5 aprilie 2012, 23:18)

    bobobobo [utilizator]

    te lauzi singur cristian preda...ai fost dat afara din PDL ca ai fost 0
  • 0 (0 voturi)    
    dute taree (Joi, 5 aprilie 2012, 23:23)

    bobobobo [utilizator]

    dute tare Cristian Preda ..cred ca vrei sa faci bani din televiziuni...te lauzi aiurea ..nu esti in stare de nimic
  • 0 (0 voturi)    
    . (Sâmbătă, 7 aprilie 2012, 0:25)

    adrian [anonim]

    indata ce a iesit pe " usa din spate" a PDL`ului, acest individ incearca sa isi gaseasca adapost Oriunde..se pare ca este destul de respins, atat de nicusor dan- independent , care nu il vrea in echipa sa, si sunt convins ca si de usl( care nu se vor simti atacati de declaratia lui) ...Nimeni nu are nevoie de persoane slabe, cu teama de raspundere in jur!