Ionel Blanculescu, la TVR Info: Este bine ca a esuat privatizarea Cupru Min/ Cel care l-a informat gresit pe premier ar trebui sa demisioneze

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:36 Revista Presei | Radio TV

Este bine ca privatizarea Cupru Min a esuat iar cel care l-a informat gresit pe premier ar trebui sa demisioneze, a declarat miercuri la TVR Info, consultantul financiar, Ionel Blanculescu. El a acuzat insa un aranjament din partea "baietilor destepti" din domeniu care au dorit blocarea privatizarii, aratand ca firma castigatoare a prezentat o scrisoare de garantie, la un nivel derizoriu, de numai un milion de euro: "Acest lucru m-a facut sa cred ca este vorba de un aranjament, in asa fel incat compania sa nu fie privatizata nici in acest an".
 
"Este bine ca a esuat privatizarea Cupru Min pentru ca nu puteam sa acceptam o privatizare cu o firmulita creata peste noapte, fara istoric in domeniu, fara capacitate financiara si manageriala; a fost ca un dus rece pentru privatizarile care vor urma, daca vor mai urma pentru ca acum preturile sunt foarte mici, acum se cumpara, nu se vinde".
 
Persoanele care l-au informat gresit pe premier in privinta privatizarii ar trebui sa-si asume raspunderea, a mai spus Ionel Blanculescu, care este si secretar in Consiliul Consultativ al Guvernului: "Premierul a gresit, pentru ca probabil a fost defectuos informat de catre consilieri si poate ar trebui ca cel care l-a informat gresit, chiar ministrul- daca este vorba de ministrul Economiei- sa-si asume responsabilitatea; e clar ca demisia este singura posibilitate din partea celui care l-a informat in mod eronat pe premier ca aceasta privatizare este un succes si care stia foarte bine ca acele 200 de milioane de euro nu erau in conturile Ministerului Economiei".


Citeste mai multe despre   





















2173 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    cum sa demisioneze consilierul?! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 18:46)

    costica [anonim]

    Si cu "frenezia economiei" Romaniei cum ramane, ca Dl MRU la nici 2 luni de guvernare se umfla in penele portocalii si ne anunta triumfator:
    "Mihai Răzvan Ungureanu: „Este febra unei frenezii economice care se naşte din nou.
    "Sa vezi ca o companie in faliment, o gaura neagra, se poate vinde cu de patru ori pretul pe seama credibilitatii unui Guvern care abia s-a instalat si, la cateva zile dupa aceasta, sa vezi un pachet minoritar de actiuni vandut intr-o suprasubscriere incredibila, de peste 150%, mie mi se pare ca sunt niste simptome bune. Probabil ca este o febra. Da, dar este febra unei frenezii economice care se naste din nou", a spus Ungureanu, la o conferinta pe teme economice."
    Cum ramane cu "febra freneziei economice" a Romaniei ?!
    I-a scazut febra, ati dus economia la medic, la tratament si i-a scazut febra ?!!!!
    Pana la urma cum ramane: afirmatiile lui MRU sunt vorbe goale sau consilierul l-a informat gresit ?!
    • +1 (5 voturi)    
      si (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:23)

      turmentescu [anonim] i-a raspuns lui costica

      Pe langa asta, "compania in faliment, gaura neagra" de care ne vorbea MRU, in utlimii 5 ani a avut profit, in 2010 avand un profit net de 18,825,347 lei (conform datelor preluate de la ANAF) http://www.firme.info/cupru-min-sa-abrud-cui11551757/
      Iar pe primul semestru din 2011, compania a realizat un profit brut de 26 mil. lei.
      Lasand asta la o parte, zacamantul valoreaza 6 miliarde de euro, noi bucurandu-ne ca am privatizat firma pe 200 milioane. Mai mult, contractul de preluare NU prevede nici un fel de obligatii ale cumparatorului de a face investitii, de a ecologiza zona samd. Nici un fel de obligatii. Pur si simplu i s-a dat 100% din firma de cupru - laolalta cu tot ce inseamna respectiva exploatare, fara sa i se ceara nimic in schimb in afara celor 200 de milioane cash (bani pe care firma nici nu-i avea, conform Min. Economiei).
      Oricum ai da-o, pe langa faptul c-ar fi fost o privatizare de genul PSD in care Romania ar fi pierdut enorm, MRU a gafat si prin faptul ca a mintit si s-a laudat cu aceasta "performanta". Din punctul meu de vedere, MRU si-a pierdut credibilitatea.
      • +1 (3 voturi)    
        il cred mai degraba pe ministrul Dicu decat (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:22)

        BelAmi [anonim] i-a raspuns lui turmentescu

        pe Basescu!iata ce spune Dicu= „Aici e propaganda si fals politic! Problema este legata de punerea in exploatare a zacamantului de la Rosia Montana, cel mai mare zacamant de aur din Europa, foarte rentabil. Si atunci, ca sa fie liniste, au lansat ideea asta a redeschiderii minelor, locuri de munca, revigoram mineritul ca mineritul ne ajuta. Este imposibil in momentul de fata! Nu se poate face absolut nimic!”, a concluzionat Dicu.
        iar la cupru asa zisa privatizare este o speculatie bursiera ,pe bursa din Vancouver ,escrocii canadieni castigand din vanzarea actiunilor proprii cateva milioane bune,dupa care -Sanatate! cine draqu se apuca serios de munca pe lumea asta in afara de chinezi?
      • -1 (1 vot)    
        Minti! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:15)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui turmentescu

        Chiar Basescu a spus ca aceasta Cupru Min a folosit un tertip pentru a arata ca are profit ca managerii sa ia prime.
        Deci mai usor nenica si da fuga la Nastase si intreaba-l de ce a vandut tara cu toate resursele la pachet. Iata ca a aparut si vestea ca Chevron a cumparat licenta de la British Petroleum care a primit-o chiar de la Bombonel care a semnat acest lucru intre cele doua tururi de scrutin ale alegerilor prezidentiale din 2004 cand probabil ca a intuit ca pierde si a mai dat un tun gen Petrom.
        • +1 (1 vot)    
          . (Joi, 12 aprilie 2012, 12:51)

          Turmentescu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

          Hm, daca a zis Basescu asa trebuie sa fie. Desi el zice "artificiul prin care Cupru Min a mai reuşit să obţină profit anul trecut, pur şi simplu nu a făcut investiţii". Anul trecut, adica 2011. Ceilalti ani? Lasand asta la o parte, 6 miliarde e comparabil cu 200 milioane? Firma aparuta peste noapte? Alte modalitati de privatizare nu exista? Se pare ca in Rromania nu. Comisioanele trebuie platite la baietii destepti si tara trebuie pradata pana nu mai ramane nimic.
  • -1 (3 voturi)    
    :) (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:14)

    Xorciser [utilizator]

    Blanculescu asta se baga prea mult in seama...
  • +3 (3 voturi)    
    premierul n'ar vina (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:14)

    rica venturaiano [anonim]

    el este istoric.,
    se informeaza din...izvoare :)
  • +2 (4 voturi)    
    Normal ca-i bine ... (Miercuri, 11 aprilie 2012, 19:46)

    Alin_N [utilizator]

    Sa vinzi pe nimic cupru dupa ce Terra a trecut de Peak Copper ... hotie curata a mafiotilor de politicieni.
  • +1 (3 voturi)    
    Demisia necesara! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 20:03)

    Sorin [anonim]

    CORECT! Ar fi cazul sa vedem o DEMISIE datorita acestei privatizari esuate, pe care MRU a prezentat-o drept un mega-succes, probabil dezinformat fiind. In caz contrar credibilitatea sa de conducator cu viziune si ferm se cam face tandari.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu! (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:05)

    horace [anonim]

    Nu "ar trebui sa demisioneze", trebuie dat afara, cu tam-tam, public. Ca le-a facut jocurile altora..
  • 0 (0 voturi)    
    Ce tupeu (Miercuri, 11 aprilie 2012, 22:58)

    alem [anonim]

    Canadienii astia, dupa ce au vazut cum s-a lungit afacerea Rosia Montana au zis sa ia si cuprul ca poate iese asta?
  • 0 (0 voturi)    
    ESUAREA PRIVATIZARII CUPRU MIN (Joi, 12 aprilie 2012, 0:27)

    andreesanu [utilizator]

    REPREZENTANTUL STATULUI -VLADOIU DACA AI DEMNITATE PLEACA ,AI FOST O COADA DE TOPOR !!!.
    DOMNULE BLANCULESCU II STII MAI BINE -SPUNE-LE NUMELE . INCEPIND CU FPS SI PINA LA ULTIMA VERIGA TOTI AU SFIRTECAT AVEREA TARII SI
    S-AU ASCUNS DUPA ORDONANTE <DUPA LEGI PROST FACUTE ,DUPA CERINTELE UE SAU FMI.