Calin Popescu Tariceanu: Demisia lui Andrei Chiliman poate dauna aliantei USL

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:38 Revista Presei | Radio TV

Calin Popescu Tariceanu
Foto: captura Antena 3
Calin Popescu Tariceanu, fostul premier al Romaniei, invitat la "Sinteza Zilei" de la Antena 3 a discutat despre privatizarile din Romania: "Nu putem pune un semn de egalitate intre profitul obtinut prin exploatarea resurselor minerale si deficitul creat de un milion de someri". A continuat mentionand: "Cei care fac declaratii cum ca resursele de minereu sau gazele de sist reprezinta viitorul locurior de munca in Romania, eu le raspund ca trebuie sa ne folosim de alte resurse."

Calin Popescu Tariceanu a sustinut ca presedintele Traian Basescu "nu ar fi trebuit sa se amestece in aceste chestiuni" privind privatizarile din Romania: "Cand eram eu prim-ministru, vocea cetateanului, organizata in ONG-uri, nu a pus prea multa presiune si din acest motiv nu m-am grabit sa iau o decizie in privinta privatizarilor si nefiind de compententa mea i-am lasat pe oamenii competenti din ministere sa se ocupa de astfel de lucruri".

Fostul premier a continuat ideea sustinand ca "astazi sipiritul civic s-a trezit la romani" si ca protestele din ultima perioada au rezultat din lipsa de informare a cetatenilor: "Este vina guvernului ca procedeaza in acest fel pompieristic...trebuie sa se intreprinda o actiune de informare a cetatenilor privind deciziile care afecteaza o comunitate cum este in cazul privatizarilor Cupru Min sau Rosia Montana".

Discutand despre privatizarile din mandatul sau, Calin Popescu Tariceanu a sustinut ca in cazul privatizarii de la Craiova a cerut celor de la Ford sa investeasca 675 milioane de dolari si sa depuna o garantie in banca de o valoare egala. A continuat mentionand ca: "Eu nu as fi facut niciodata privatizarea Cupru Min in aceste conditii si ridica semne de intrebare privind intentia reala a guvernului".


Despre premierul Mihai Razvan Ungureanu:

"Actualul prim-ministru a neglijat conjunctura in care se afla: nu mai are o majoritate solida in spate plus ca are un timp limitat de opt luni de zile in functie. Poate ca este animat de faptul ca spera sa castige un nou mandat de premier". Calin Popescu Tariceanu a continuat mentionand ca a lucrat cu MRU dar ca "actiunile sale seamana cu cele ale fostului premier Emil Boc."

Privind privatizarea Cupru Min fostul premier a tinut sa precizeze: "Pare sa fie o comanda pe care Ungureanu si ministrii au primit-o de la Cotroceni".

Alte declaratii:
  • "In ceea ce ma priveste cred ca miscarile politice se articuleaza in jurul unor valori, unor idei si a unor principii nu in jurul unor persoane cum este in cazul Romaniei. PDL s-a agregat in jurul lui Traian Basescu iar dupa ce mandatul dansului se va termina partidul se va dezagrega"
  • "Gestul lui Traian Basescu de a anunta ca isi da demisia doar daca opozitia va face asa cum doreste dansul mi se pare incalificabil".
  • "L-am sfatuit pe Andrei Chiliman sa nu demisioneze. Gestul lui ar putea sa dauneze PNL-ului si aliantei USL"



Citeste mai multe despre   





















1272 vizualizari

  • +4 (8 voturi)    
    tariceanu cel diplomat (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:51)

    tataru [anonim]

    mare branza a mai facut si el cand era premier... Acum cerseste imagine si atentie sau ce? elegant gest sa apari intr-un moment sensibil si sa te lauzi cu cat erai tu de calculat!!! Ridicol!!
    • -2 (4 voturi)    
      Tariceanu_cel mai bun PM de dupa revolutie (Joi, 12 aprilie 2012, 0:51)

      Filomena [anonim] i-a raspuns lui tataru

      Ptneru romanii care au o memorie mai lunga de doi-trei ani.

      Conjunctura economica l-a ajutat, dar ce a reusit el sa faca, in ciuda opozitiei lui Basescu, cu guvern minoritar, NU A MAI REUSIT NICIUN ALT PM post revolutionar. Nu va placea unora, dar asta e adevarul.

      Astept ziua in care un PM sa mai poata spune ca "economia duduie". Oricat ar rade sacalii.

      Carora le spun, dealtfel: nu suntem toti prosti si uituci.
      Mentionez ca nu sunt membru al vreunui partid politic, nici postac platit.
      • -1 (1 vot)    
        .......... (Joi, 12 aprilie 2012, 1:24)

        sun [anonim] i-a raspuns lui Filomena

        incepand cu vara anului 2007 se discuta de un ,,credit crunch'' foarte serios pe pietele bancare. in acele conditii au fost extraordinari.........ambasadorul frantei spunea in iunie 2008 ca rezultatele economice pe primele 3 luni ar face sa paleasca de invidie alte state membre.
        • +2 (2 voturi)    
          :) (Joi, 12 aprilie 2012, 8:22)

          Florin [anonim] i-a raspuns lui sun

          da bah, cel mai bun mincinos, dupa primele trei luni a venit MAMA Criza si cel mai bun PM dupa 89 a uitat sa va zica asta:)))
      • 0 (0 voturi)    
        o vorba veche zice ca (Joi, 12 aprilie 2012, 2:19)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Filomena

        cine se scuza se acuza... nu zic mai mult!
  • +1 (3 voturi)    
    ne informam destulll (Miercuri, 11 aprilie 2012, 23:53)

    petre culianu [anonim]

    cred ca lumea e deja destul de informata…si daca ne-am informa mai mult, cu ce ar ajuta?? Oricum privatizarile si mai ales explotarile zacamintelor trebuie sa fie intai si intai decizia expertilor. Dar asa e la noi - 3 musterii adunati la minister cu lozinci ritmice inseamna opinie publica...
  • +1 (3 voturi)    
    Tariceanu (Joi, 12 aprilie 2012, 0:35)

    Momarlanu [anonim]

    Mai Tariceanu lipsea din decorul de mucava al mediei bulevardier romanesti!! Eu i-as fi pus deasupra un BILETEL ROZ, semnul stralucit al guvernarii sale pline de succes. Presa l-a iertat,. Il va ierta si Dumnezeu atunci
  • +1 (3 voturi)    
    extraordinar! (Joi, 12 aprilie 2012, 0:53)

    costa [anonim]

    Ca este mai bun decit antonescu, sunt de acord, dar mi se pare extraordinar cit de mult poate merge cu insolenta.Ce mare rahat a facut si asta? Curgeau banii capsunarilor cu nemiluita, si el spunea ca duduie economia.Chiar mi-as dori sa cada MRU si coalitia acum, sa luati puterea si pun pariu ca pina in noiembrie va desumflati brusc
  • 0 (2 voturi)    
    acest tariceanu a fost si este un papagal. (Joi, 12 aprilie 2012, 0:54)

    dumitru vaduva [anonim]

    Intelegand prin papagal o pasare fara minte care nu stie decat sa repete instinctiv niste cuvinte,gasesc interventia lui Tariceanu in aceasta problema drept papagaliceasca.Explicatia pentru sustinerea afirmatiei mele este simpla. Basescu nu a spus ca problema somajului in Romania va fi rezolvata prin exploatarile miniere despre care a vorbit ci ca aceste exploatario,vor contribui la diminuarea somajului ,sau mai bine zis a deficitului fondului de pensiei si a diferentei dintre numarul de someri si cel de angajati. Astfel,ajangajarile din exploatarile respective cumulate cu altele di alte domenii,ar reduce diferenta respectiva. Dar Tariceanu,obisnuit cu minciuna si dezinformarea si cu nesimtirea care-l caracterizeaza, exagereaza,ducand afirmatiile presedintelui Basescu in derizoriu. El sustine ca ,daca tot nu poti sa faci un milion de angajari, de ce sa mai faci 100 de mii,ce rost are? Este ca si cand ,mort de foame fiind si avand in traista doar o coaja de paine,in loc sa o mananci,o arunci la gunoi,gandind ca si asa nu te saturi cu ea.Este gandirea asta logica? Nicidecum.Este o gandirea de talhar care nu vrea binele tarii ci se gandeste numai la ce si cum sa faca sa-l dea jos pe Basescu defaimandu-l si incercand pe toate caile sa-l umileasca si sa-l prezinte ca pe un mincinos si incompetent. Eu ii spun lui Tariceanu ca el este un mincinos si pentru distrugerea tarii in perioada guvernarii lui,el este un incompetent /Pentru asta ar trebui tras la raspundere penala,el si ministrii lui de doi lei.
  • 0 (0 voturi)    
    nu va mai chinuiti hotnews (Joi, 12 aprilie 2012, 1:16)

    yon [anonim]

    usl-ul nu se va destrama,va castiga alegerile,pdl-ul va dispare, la fel si voi
  • 0 (0 voturi)    
    ??? (Joi, 12 aprilie 2012, 16:36)

    GEORGESCU [anonim]

    nu pnl sector 1 in frunte cu dl. chiliman a initiat procedura de inlocuire a dv. de la sefia pnl d.le tariceanu??!!....reusind astfel sa creeze un culoar mai bun pentru un nou mandat pentru prezidentul t. b. care sunt motivele reale de destramare a ....amorului dintre crin si chiliman??!!