Victor Ponta despre motiune: Ne lipsesc 15 voturi/ Traian Basescu vrea sa ingroape PDL

de I.B.     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 21:30 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: ALDE
Presedintele PSD, Victor Ponta, a declarat marti la Antena 3 ca USL-ului i-ar mai fi necesare 15 voturi pentru ca motiunea de cenzura sa treaca. 'Situatia este foarte clara, nu facem pronosticuri. Ne lipsesc 15 voturi. Trebuie sa strangem 231 de voturi. Acum suntem 216, cu tot cu cei veniti, ne lipsesc 15 voturi. Nu ajung voturile noastre', a spus copresedintele subliniind necesitatea introducerii motiunii de cenzura, citeaza Agerpres.

Victor Ponta nu a exclus insa faptul ca 15 parlamentari ai Puterii sa voteze in favoarea motiunii, demonstrand astfel ca au 'o bruma de moralitate'.

Intrebat fiind daca se mai bazeaza pe 'scurgeri de parlamentari' dinspre Putere spre Opozitie, Ponta a afirmat ca nu incurajeaza acest fenomen si ca nu se bazeaza pe acest demers.

In ceea ce priveste raportul Putere-Opozitie din Senat, Ponta a aratat ca este o paritate de 66 la 66 si ca pe langa acestia mai exista doi candidati independenti.

'De fapt, Traian Basescu vrea sa ingroape PDL-ul si l-a ajutat pe Dan Diaconescu si il ajuta in continuare. Eu cred ca decizia aceea de la CNA de a inchide OTV il ajuta pe Dan Diaconescu, este facuta special. PDL cred ca isi merita soarta, faptul ca acum Basescu practic ingroapa PDL ca sa creasca PPDD, pe altii, foarte bine le face', a afirmat Ponta.

El a spus ca USL 'nu mai duce o batalie' cu presedintele Traian Basescu, provocarea constituind-o reconstruirea a ceea ce s-a stricat in mandatul acestuia.


Citeste mai multe despre   





















4337 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    Pai mai primiti 16 (Marţi, 17 aprilie 2012, 21:52)

    PoneiulTroian [utilizator]

    de la PDL, poate unul se razgandeste de la voi din grup (sau e la DNA in ziua votului)
  • +17 (17 voturi)    
    Aceleasi vorbe goale (Marţi, 17 aprilie 2012, 23:08)

    CristiN [utilizator]

    Domnule Ponta, de obicei cand criticati o actiune ajuta daca mentionati metoda dvs. de actiune, daca cea adoptata nu e pe placul Dvs. Dar ca de obicei vorbe goale, acuzatii, nimic constructiv.
    Acestea nu va aduc votul meu, eu vreau fapte si discutii constructive, nu certuri de mahala.
  • +11 (13 voturi)    
    Va lipsesc (Miercuri, 18 aprilie 2012, 0:07)

    Vizitiul [utilizator]

    Mai mult de 15 beculete...
    • +5 (7 voturi)    
      si (Miercuri, 18 aprilie 2012, 8:19)

      lzrd [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      a inceput sa arate cat ii este de frica ca MRU il poate invinge in orice disputa politica si mai ales in confruntari electorale!
    • 0 (2 voturi)    
      15 oameni cu constiinta (Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:49)

      deceneus [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      vrei sa spui 15 oameni cu constiinta ... intradevar in PDL sunt numai niste robotei care voteaza dupa cum li se ordona de sus ...
  • +7 (9 voturi)    
    victorash... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 2:13)

    thebblack [utilizator]

    nu are voturile necesare, nu incurajeaza traseismul, dar se bazeaza (probabil stie el de ce) pe victorie....

    bugs, please help us...
  • +6 (8 voturi)    
    moralitate (Miercuri, 18 aprilie 2012, 8:16)

    lzrd [utilizator]

    Ponta vorbeste de moralitate,de interes natonal !
    USL uita sa puna in aplicare dorinta noastra de a reduce numarul de parlamentari,de a vota reorganizarea si modernizarea statului,PNL a refuzat sa intre la guvernare si a lasat cale libera UDMR!
    Ce are basescu cu CNA? De cand Basescu distruge PDL ? Nu mai ai ce spune dle ponta si acum ai luat-o pe alaturi? Proasta impresie mai are ponta despre cat ne duce capul !
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:15)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui lzrd

      Mai omule,asta s-a nascut pe aratura!Ai auzit vreodata ceva bun de la el?Eu,nu!E un papagal jucat pe degete de mentorul sau!Daca era un politician cu vana,primele masuri erau: Tata Ilici in cismigiu,Nastase la numarat ouale in ferma ta,etc. Asa nu-i deca un papagal,precum spuneam la inceput.
    • 0 (0 voturi)    
      da (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:20)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui lzrd

      Nici el nu crede,dar incearca,poate mai gaseste cativa Decenei.Sincer,ma tem,sunt destuimineri la ninte!
  • +3 (5 voturi)    
    DISPERARE (Miercuri, 18 aprilie 2012, 9:00)

    ZaiR [utilizator]

    Arunca cu orice tampenie, minciuna inspre PDL si Basescu, e disperat ca nu a pacalit inca majoritatea.

    N-am vazut jeg mai mare ca asta si Antonescu. Poate ar trebui dezvoltat terorismul in Romania, fara cei ca ei, tuturor ne va fi mai vine
  • +5 (7 voturi)    
    Ce rost... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 9:22)

    translativus [utilizator]

    ...mai are demersul cu motiunea? Stiind ca nu trece, de ce mai pierdeti timpul? Ajuta acest demers la redresarea economiei sau atenuarea crizei? Din pacate nu.
    Este o alta biata falfaiala, frectia la piciorul de lemn de care nu este nevoie dar care se spera sa mai pacaleasca publicul.
    In lipsa interesului fata de cetateni, este normal ca nici solutii la problemele acestora nu se gasesc, asa ca se mai joaca o data comedia motiunii.
    Fara griji, responsabilitati si eventuale sanctiuni, parlamentarismul ne sfideaza pe banii nostrii zi de zi.
    • 0 (0 voturi)    
      dar cand facea PD motiuni? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:17)

      cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      atunci nu se pierdea timpul?
      cat de ordinari puteti sa fiti.. cand fac altii ce faceau ai vostri sunt nesimtiti.. daca ai vostri fac ceva e normal.. si te mai miri ca mi'e greata de voi...
      Ajuta ce scrii tu la ceva in afara de sila care mi'o creezi fata de presedinte, guvern.. PDL.. sustinatorii lor.. Asa ca te'as ruga... du'te inapoi la sediu si spune'le ca tactica asta nu e prea buna... iti explodeaza pusca in mana cand vrei sa tragi cu ea..