Dan Voiculescu: Daca USL nu are "vointa politica" va fi o catastrofa in Romania/ La cum il stiu pe Traian Basescu cred ca va demisiona

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2012, 22:53 Revista Presei | Radio TV

Dan Voiculescu
Foto: Captura Antena 3
Senatorul Dan Voiculescu a vorbit la Antena 3 despre noul Guvern anuntat de Victor Ponta si scopurile acestuia, dar si despre o eventuala suspendare a presedintelui Traian Basescu. Voiculescu crede ca masurile pe termen scurt ale Guvernului sunt strangerea rapida a banilor de la miliardarii cu datorii la stat si a celor rezultati din evaziune fiscala. "Bani sunt. Statul trebuie sa aiba vointa politica sa-i adune si sa combata evaziunea fiscala", sustine senatorul.

Despre ce va face noul Guvern:

"Societatea romaneasca e segmentata in pensionari, functionari publici, intelectuali, tineri, mame etc. Sper ca acest guvern sa analizeze Romania pe aceste categorii, pentru ca fiecare segment are nevoile lui. Pentru aceasta e nevoie de doua lucruri: vointa politica - adica grija fata de oameni si pricepere. Eu fiind foarte apropiat de USL sunt convins ca vointa politica au, pentru ca altfel se va vedea foarte repede si va fi o catastrofa in Romania. Pricepere nu se poate dovedi foarte repede cata au".

Despre ministrii Economiei si Educatiei:

"Noul ministru al Economiei Daniel Chitoiu a fost presedintele ANAF intr-un moment in care institutia isi facea datoria, pentru ca in ultimul timp agentia a dat mai multe rateuri. Ministrul Educatiei Corina Dumitrescu este un profesor deosebit, a dovedit in calitate de rector al unei universitati private ca este un manager foarte bun si sunt convins ca va performa".

Despre suspendarea presedintelui Traian Basescu:

"In anul 2007 cand presedintele a fost suspendat in Parlament am fost la Cotroceni cu o delegatie si i-am spus ca e bine pentru Romania sa demisioneze. La cum il stiu pe Traian Basescu cred ca isi va da demisia. Ar fi un ultim act care ar putea sa-i salveze din imagine, pentru ca va ramane in istoria Romaniei ca o pata neagra. Daca nu-si da demisia in 30 de zile atunci va fi suspendat in urmatoarele 60 de zile. Dupa acestea vom avea 30 de zile pana la referendum, iar apoi alegeri prezidentiale in acelasi timp cu alegerile parlamentare in octombrie sau noiembrie".


Citeste mai multe despre   






















6961 vizualizari

  • +47 (51 voturi)    
    Sa stranga bani de la Turnator (Marţi, 1 mai 2012, 23:00)

    CalinM [utilizator]

    Ca PC-istii lui Voiculescu de-a lungul timpului au facut praf tot ce au atins de-a lungul timpului, Vai de agricultura noastra.
  • +46 (50 voturi)    
    Jos turnatori (Marţi, 1 mai 2012, 23:08)

    Moldoveanu [anonim]

    Esti un turnator notoriu d-le Vioculescu, tu esti un rau pentru romani si Romania, tu ai in minte numai suspenarea Presedintelui, ar fi fraier daca Presedintele demisioneaza, suspendati-l daca puteti
    • -7 (7 voturi)    
      are dreptate (Miercuri, 2 mai 2012, 10:13)

      Virgiliu [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Voiculescu cand spune ca ar fi o miscare corecta politic pentru Base sa demisioneze. De notoriu, e mai ales un notoriu corect analist.
    • -5 (7 voturi)    
      Basescu - cancerul societatii romanesti (Miercuri, 2 mai 2012, 10:59)

      fagure [anonim] i-a raspuns lui Moldoveanu

      Cred ca aceasta alianta este cea mai buna solutie pentru tara. Basescu trebuie inlaturat de la putere, este cancerul societatii romanesti.
  • +44 (48 voturi)    
    De falsul ala in declaratii a uitat Felix ? (Marţi, 1 mai 2012, 23:09)

    Ritzi Pitzi [utilizator]

    Cand a candidat a dat o declaratie ca nu a colaborat, bla, bla... Dupa un timp a primit o hotarare definitiva si irevocabila de la CNSAS+Justitie ca a colaborat...

    S-a prescris falsul ala in declaratii, sau intre timp a intrat in regulamentul Senatuui ?!
  • +47 (51 voturi)    
    măi, felix (Marţi, 1 mai 2012, 23:09)

    ampersand [utilizator]

    Nu tot tu spuneai, rânjind, că-l veţi suspenda pe Base pînă-n 21 martie? Ah, scuze, asta era acu' doi ani :D

    felix mamă, ce nu ştii tu - sau ignori - e că preşedintele ţării e ales şi demis prin votul direct al populaţiei. Ştiu că termenul "populaţie" te face să râzi, dar, nu uita, ea ţi-a rupt de două ori colţii cu votul ei, ai grijă să nu rămâi ştirb pe toată viaţa.

    P.S Aştept cu nerăbdare momentul când voi merge din nou la vot (cu atât mai mult cu cât sunt căpşunar - asta cu dedicaţie şi pentru Don Bombo :D )
    • +5 (7 voturi)    
      Stai linistit Spitalul Marinescu se extinde (Miercuri, 2 mai 2012, 9:27)

      ogi [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      Asta iarasi a fugit de la Marinescu . Medicii ii recomanda pastile si el nu , a iar fugit la TV .
      Cred ca ar trebui luate masuri asa incit astfel de " motani " sa stea pe soba pentru totdeauna .
      • 0 (2 voturi)    
        la toata Ţara (Miercuri, 2 mai 2012, 11:03)

        Virgiliu [anonim] i-a raspuns lui ogi

        e posibil să se extindă... şi atunci va fi mai complicat.
  • +32 (36 voturi)    
    pata neagra (Marţi, 1 mai 2012, 23:17)

    valentin [anonim]

    mi-e foarte rusine ca sunt contemporan cu Dan Voiculescu.
    • +19 (23 voturi)    
      ...cunoscut sub numele (Marţi, 1 mai 2012, 23:41)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      de "gaura neagra a Romaniei"
    • +2 (2 voturi)    
      Sa nu-ti fie! Compari mere cu pere (Miercuri, 2 mai 2012, 11:09)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui valentin

      Tu esti Homo Sapiens iar el este Varanus komodoensis.Sigur, la rigoare, Varanus papa Sapiens dar am lungi discutia prea mult.
  • +37 (41 voturi)    
    FELIX (Marţi, 1 mai 2012, 23:18)

    pentru FELIX MOTANUL [anonim]

    bai FELIX tu esti o pata neagra, ai furat banii lui nea Nicu si ti-ai facut antenele si acu te hlizesti la noi, rusine sa iti fie!!
  • +32 (36 voturi)    
    deja vu (Marţi, 1 mai 2012, 23:21)

    im [anonim]

    Deci trei concluzii:
    - se continua razboiul cu o noua batalie si noi figuranti. Ponta ia locul lui Tariceanu, Guvernul USL inlocuieste guvernul PNL sustinut atunci din umbra de PSD.
    - programul noului guvern: destituirea lui Basescu - ultima reduta. In parlament au luat deja puterea
    - rezultatul: toate energiile tarii sint consumate in lupta cu vechii rechini care nu vor sa predea puterea economica acaparata si se opun reformei (tipic va fi ce se va intimpla cu legea educatiei, de ex.).

    Pericolul ca pe fondul de criza economica tara sa paraseasca fragilul echilibru economic si sa intra pe tobogan...
  • +24 (28 voturi)    
    Miau (Marţi, 1 mai 2012, 23:31)

    eu [anonim]

    Alo, tovarasu' securist Felix
    Mai bine ai tacea. Inchide si antenele, ca ne-ati adus numai rau.
    Sa iti dea Dumnezeu de 100 de ori tot ce doresti tu poporului roman.
  • +26 (30 voturi)    
    KO (Marţi, 1 mai 2012, 23:31)

    UncleSam [utilizator]

    Nu-i trage careva o palma lui Felix ca nu ajung pana acolo la el.
    Gunoiul asta dovedit turnator vorbeste de demisie, pai ar fi cazul ca el sa-si trag un glonte in cap ca sa ne scuteasca pe noi.
    Ziua cand el are sa infunde puscaria/ingrasa tzarana si averea lui confiscata in totalitate are sa fie ziua cand Romania e pe drumul cel bun, pana atunci e gargara.
  • +25 (27 voturi)    
    Pt. Mircea Barzoi, autorul.. (Marţi, 1 mai 2012, 23:49)

    Andrei966 [utilizator]

    primul cuvant din articol nu este corect: "Turnatorul" si nu "senatorul".. de la Dvs. aveam pretentii..
  • +19 (19 voturi)    
    dupa noi potopul (Marţi, 1 mai 2012, 23:57)

    ockmeoc jecnkj [anonim]

    Si de pe vremea fanariotilor a mai ramas ceva bun. Dupa voiculescu , nici macar antenele...
  • +20 (20 voturi)    
    Un personaj sinistru (Miercuri, 2 mai 2012, 0:33)

    Trident [utilizator]

    Este suficient sa-l privesti pe acest individ sa simti cum ti se face greata.
    Stai si te intrebi cum poate exista astfel de oameni in aceasta lume care ce-idrept este destul de rea, dar nu groteasca.
    Da, intradevar semnalul reveniri la normalitate a Justitiei va fi ziua in care acest individ va face puscarie.
    Sunt atat de revoltat incat efectiv nu am ce sa mai spun despre acest personaj absolut hidos al mass-mediei si al lumii politice romanesti
  • +18 (18 voturi)    
    voiculescu farseur odios (Miercuri, 2 mai 2012, 1:01)

    ovigeo [utilizator]

    Intoxicati opinia publica; ultima previziune a senatorului turnator a fost un fis,dupa estimarea dlui; presedinele Basescu ar fi trebuit sa fie demis de mult putina rusine nu ai dle voiculescu?
  • +8 (8 voturi)    
    Puterea media (Miercuri, 2 mai 2012, 9:03)

    Ovidiu [anonim]

    Cel putin "straniu" ca un partid de "buzunar" cladit pe umerii unui trust media (Intact) poate influenta intr-un asemenea mod politica la nivelul cel mai inalt din Romania.
    • +2 (2 voturi)    
      Inteligenta, adaptare, procente, haos. (Miercuri, 2 mai 2012, 11:16)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui Ovidiu

      Un partid de 1% cu TV il lasa in praf pe alt partid cu 20% dar fara TV. E o simpla chestiune de intelegere a ecosistemului zilelor noastre, unde cei care nu au vrut (mi-e imposibil sa cred ca n-au stiut) sa se adapteze isi vor petrece de acum incolo mai mult timp cu familia. La fel si noi. Vreo 50 de ani.
  • +9 (9 voturi)    
    Mda..... (Miercuri, 2 mai 2012, 9:46)

    Ronin [utilizator]

    Ministerul Agriculturii l-a dat in judecata pe Felix in legatura cu privatizarea Institutului de Cercetari Alimentare....prejudiciul adus statului: aprox. 60 mil euro????......la Ministerul Agriculturii ajunge ala micu`.....adica omu` lu` Felix.....trageti voi concluziile.........
  • +8 (8 voturi)    
    Cancerul Romaniei (Miercuri, 2 mai 2012, 9:56)

    Captain Obvious [utilizator]

    Cand o disparea acest personaj din scena politica romaneasca o sa ne fie mai bine. Sunt 100% sigur de asta. Sper ca totusi sa dispara si intr-o puscarie.
  • +3 (3 voturi)    
    Acum inteleg (Miercuri, 2 mai 2012, 11:59)

    niku56 [utilizator]

    - De ce mongolii, taiau capul celor ce erau mai inalti decat genunchiul calului.
    - De ce nu comentati, prin ce metode "legale!" sau intors , ne'am intors, sub : Iliescu, Nastase, Voiculescu & co. ?
    - Nu cred ca vom mai vedea ,in viitor, "varfuri", la parchet si pe holurile tribunalelor.
    Vor fi prinsi" doar, Pavalacii" si Pascutzii, mai sus nu e voie.
  • +3 (3 voturi)    
    Sa vedeti numai (Miercuri, 2 mai 2012, 12:46)

    Liviu [anonim]

    Deci USL numai atat a stiut , jos guvernul. Acum Felix forteaza , visul lu,i jos Basescu. Deci o sa primiti un sut la alegeri de nu o sa mai auzim de voi. Asa sper din tot sufletul. Nu sunt PDL cei mai buni , dar de aia au dat jos guvernul MRU, ca sa il vedem pe Felix cu rade de o tara intreaga ? Cu o asa asociere , Ponta si Antonescu sunt trasi inapoi de numa. Abia astept sa merg la vot. Nu imi place PDL dar abia astept sa votez antiVoiculescu si tot ce inseamna el , chiar daca se ascunde dupa USL.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia lui Basescu? (Miercuri, 2 mai 2012, 17:45)

    licu [anonim]

    Draga tovarase de la partid regret profund eroarea DVs. dar a obtine demisia lui Basescu este imposibil, vezi declaratiile lui oficiale - eu cred in ele. Referitor la suspendarea presedintelui asta-i alata gasca in alta traista. Regret insa ca dupa o luna de suspendare eventuala a presedintelui, majoritatea populatiei nu va vota suspendarea. Concluzie se va solicita dizolvarea parlamentului si interzicerea drepturilor parlamentarilor semnatari ai suspendarii de a mai candida la functi alese. Eventual vor fi dati in judecata individual !
  • 0 (0 voturi)    
    Felix viseaza (Luni, 7 mai 2012, 10:26)

    Barbu [anonim]

    Inteleg ca felix vrea sa-si plateasca darile catre stat ?
    Daca vrea sa organizeze un nou referendum pentru suspendarea presedintelui sa o faca pe banii lui nu pe banii romanilor. Daca vrea poate candida in alegerile prezidentiale inpotriva lui Antonescu