Monica Macovei: PDL-ul, in opozitie, nu va face decat sa creasca

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 4 mai 2012, 23:24 Revista Presei | Radio TV

Monica Macovei a declarat vineri seara la TVR INFO, referitor la decizia PDL-ului de a nu mai propune un nou prim-ministru, in urma votarii motiunii de cenzura a USL, ca ar putea fi vorba de o decizie politica a PDL-ului.

"Poate ca au decis politic ca nu fac acest lucru. Pe de alta parte, eu zic ca e foarte bine sa vada lumea, sa se lamureasca. Partidul are o cota destul de mica dupa atata timp de guvernare. In opozitie, nu va face decat sa creasca", a explicat europarlamentarul PDL.

Monica Macovei a afirmat ca, acum, populatia are posibilitatea de a face o comparatie intre realizarile guvernelor PDL si programul de guvernare propus recent de noul premier desemnat Victor Ponta.

Europarlamentarul PDL sustine ca plecarea guvernului Mihai Razvan Ungureanu a reprezentat o surpriza. "Mi se pare de neinteles sa vrei sa schimbi guuvernul dupa 78 de zile, un guvern care mergea bine. M-am gandit la motivatii, de ce atat de repede, ca au mai fost motiuni", a declarat Macovei.

Monica Macovei a oferit si cateva explicatii care ar fi dus la succesul motiunii de cenzura initiata de USL: fostul premier Mihai Razvan Ungureanu crestea in sondaje, fapt ce ii nemultumea pe liderii USL. O alta posibila explicatie ar fi faptul ca bugetarii urmau sa-si primeasca salariile reintregite in luna iulie, iar USL avea de pierdut. De asemenea, numirea lui Titus Corlatean in functia de ministru al Justitiei, fapt ce l-ar avantaja pe Adrian Nastase in procesele in care este judecat.
























932 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Opinie discutabile. Eu sper sa devin mic mic ! (Vineri, 4 mai 2012, 23:36)

    ffddffafd [anonim]

    Pana sa creasca, eu sper sa calce pe urmele PNTCD sau chiar ai PIN-ului lui Gusa sa devina mici mici mici. Hahaha !
  • 0 (0 voturi)    
    declaratii neserioase (Vineri, 4 mai 2012, 23:43)

    ady [anonim]

    cu blaga ,berceanu si videanu in prima linie? alt partid d-na ..alt partid..aveti pe funeriu, MRU si altii
  • 0 (2 voturi)    
    :) (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:02)

    owl [utilizator]

    exact! la fel ca PNTCD!
  • 0 (0 voturi)    
    Va creste ca morcovul (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:27)

    Danutza [anonim]

    Da, asa este, Monica draga. In opozitie, PDL-ul nu va face decat sa creasca... ,asa, ca leguma aia portocalie numita morcov..., in pamant, in jos.
    Ce ma sperie pe mine e ca multi PDL-isti se pripasesc pe la alte partide si astfel scapa de puscarie. Pacat...
  • 0 (0 voturi)    
    D-na Macovei (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:50)

    buerebista [anonim]

    Stimata doamna a facut prea mult rau justitiei din Romania ca sa o mai creada cineva. Pare ca vrea sa se bage din nou in seama dar... degeaba.
  • 0 (0 voturi)    
    PDL (Sâmbătă, 5 mai 2012, 0:53)

    sanduionescu2012 [anonim]

    Cocoana, ai toupeu nu glumite ! Adica v-ati spart singuri si sunt ceilalti vinovati ? Si marele cioclu al Rumaniei de ce nu mai e cu voi ?
  • 0 (0 voturi)    
    De acord (Sâmbătă, 5 mai 2012, 1:04)

    Trident [utilizator]

    Sunt de acord cu Monica Macovei care, ca de fiecare data, nu bate campii si face o analiza rece a situatiei actuale. Sunt convins ca stie mult mai multe dedesupturi a caderii guvernului condus de Mihai Razvan Ungureanu, dar din considerente strategice tace. Spune insa clar faptul ca in opozitie PDL va creste.
    Nu stiu cat de mult va creste PDL dar cu siguranta USL nu va primi procentele care le viseaza la alegerile generale.
    Am observat ca pana si presa ( exceptand-o pe cea controlata de Voiculescu si Vantu) care pana mai ieri era infipta rau de tot in gatul puterii acum incepe sa-si indrepte artileria spre viitoarea putere semnalizand niste lucruri care mie personal mi se par extrem de grave. Pentru ca a da agricultura pe mana lui Voiculescu este pur si simplu un sacrilegiu. Daca ma mai uit si la Justitie ma trec fiori reci cand vad pe ce maini va incapea. Individul asta pe numele sau Corlatean nu are practic nici o calitate care sa-l impuna in fruntea unui minister atat de important, as spune chiar fundamental.
    Apoi sa-l trimiti pe Marga la externe este absolut aiurea. De ce nu l-a pus unde a mai fost si a dat chiar ceva rezultate?
    Ah! Nu avea loc coana Dumitrescu ca de...trebuie sa impaci pe toata lumea.
    Nu, Romania cu acest guvern si cu USL nu poate avea nici o sansa. Asa ca fratilor haideti la vot in toamna si sa terminam odata pentru totdeauna cu acesta stafie a comunismului numita PSD.
    Ca PNL se termina el singur, din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    Pupici (Sâmbătă, 5 mai 2012, 1:11)

    Nic [anonim]

    Fratilor ati sfeclito cu Corlatean la Justitie se alege praful de tot, eu stau bine in Germania.