Andrei Marga, despre incidentul cu seful statului la ceremonia de investitura: Nu l-am comparat pe presedinte cu Mussolini, am facut o analogie cu masurile luate in Romania

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2012, 9:48 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Afacerilor Externe, Andrei Marga, a declarat marti dimineata la RFI Romania, referitor la incidentul de luni seara de la Palatul Cotroceni cand presedintele Traian Basescu a intarziat sa dea mana cu acesta, ca analogia pe care a facut-o cu Mussolini nu a fost facuta in cadrul audierilor din comisiile parlamentare, ci ca raspuns la o intrebare despre o lucrare a sa, si nu a reprezentat o comparatie cu seful statului.

"Nu vreau sa facem psihologie aici, fiecare om are liberatea gesturilor sale. Eu am facut o declaratie la Comisiile Parlamentului, iar in pachetul de intrebari care s-au pus ulterior, cineva din apropierea fostei guvernari a intrebat despre opinia mea legata de analogia pe care am facut-o intr-o lucrare dintre Musolini si masurile luate in Romania. Am raspuns la acea intrebare insa s-a deformat ulterior, ca si cum ar face parte din declaratia mea. Si presedintele a spus ca l-as fi comparat cu Mussolini, ceea ce nu s-a intamplat," a explicat Marga, adaugand ca exista niste masuri precum "obsesia desfiintarii celei de-a doua camera a parlamentului, obsesia taierii salariilor la bugetari, a numarului de profesori, sunt vreo 7 in total".

"Am fost de acord cu presedintele sa avem o discutie si sa lamurim aceste probleme, ceea ce pentru mine nu este o problema," a mai spus el.

Momentul de tensiune intre presedintele Basescu si Andrei Marga a avut loc luni seara la ceremonia de depunere a Juramantului la Cotroceni, presedintele intarziind in prima faza sa dea mana cu acesta, parand ca-l avertizeaza sau ii reproseaza ceva. Dupa putine momente in care i-a soptit grav cateva cuvinte seful statului i-a intins mana lui Marga. 

Ulterior, Marga a explicat la Romania TV ca presedintele i-a reprosat declaratiile facute luni prin care-l compara cu Mussolini spunandu-i ca nu sunt declaratii corecte, iar el i-a raspuns ca nu a fost bine informat despre sensul acestor declaratii.

Intrebat marti dimineata daca relatia sa cu seful statului a inceput cu stangul, ministrul a raspuns: "Nu stiu, asta se va vedea in timp. Constitutia prevede trei actori in conceperea, aprobarea si punerea in aplicare a politicii externe, pana la urma de la asta a inceput intreaga discutie. In acest cadru pot fi ganduri diferite, dar important este sa existe un racord si Romania sa aiba un profil consolidat pe planul relatiilor externe".

Citeste aici declaratiile lui Andrei Marga la audierile din comisii


Citeste mai multe despre   





















5806 vizualizari

  • -27 (33 voturi)    
    Cui mai ii pasa de Base? (Marţi, 8 mai 2012, 9:53)

    Corinteni [utilizator]

    Comparatia a fost foarte corecta.
    • +6 (16 voturi)    
      Atunci Marga e Ciano? (Marţi, 8 mai 2012, 10:13)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      .. ministrul de externe al lui Mussolini? Stie babacul Marga ca tipul ala a sfarsit in fata unui pluton de executie? Asa, ca perspectiva de vii tor .. ca tot se viseaza pe axa Moscova - Berlin..
    • +12 (16 voturi)    
      O sa vezi (Marţi, 8 mai 2012, 10:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      O sa vezi in fctie de voturile de la comentariul tau.
      • -4 (4 voturi)    
        mdea.... (Marţi, 8 mai 2012, 11:55)

        Isoniahtar [utilizator] i-a raspuns lui nano2k

        Pai evident, ca au fost scosi postacii portocalii la lupta. Mi se pare mie, sau cineva cu ochii in laturi e cam disperat si incearca sa-si arate popularitatea punand comentacii si postacii la munca pe fiecare site de stiri posibil si imposibil?
        Dixit. ^.^
      • -3 (3 voturi)    
        deci max 30 de voturi ... (Marţi, 8 mai 2012, 12:39)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        asa multi simpatizanti mai are base ? sau sunt conturi multiple ?

        repet , pt HN , o mica statistica in partea de jos a fiecarei pagini , cu nr de ip-uri (diferite) care au votat , atat nu conteaza cine cum , doar asa sa mai inteleaga lumea cum merge treaba .
        • +1 (1 vot)    
          Mai incet cu securitatea, nea Nicule.. (Marţi, 8 mai 2012, 16:45)

          daniel [anonim] i-a raspuns lui adrian

          De ce iti trebuie adresa de IP?
          Sau sa inteleg ca incepe "vanatoare de vrajitoare" si eliminarea tututor simpatizantiilor PDL?

          La moscova cu voi, rusiilor.............
    • +7 (9 voturi)    
      exista deci 3,5 mil.fascisti??? (Marţi, 8 mai 2012, 10:36)

      curios [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      are RO 3,5 mil. fascisti??? ca doar atatia au votat referendumul cu "obsesia"pt. o singura camera! are Europa vreo 13 tzari fasciste? ca doar exista 13 tzari unicamerale! Postacule bolsevic, depasesti masura! Iar abjectia nu tine loc de logica, nici la tine nici la Marga!
      • -1 (1 vot)    
        intrebare : (Marţi, 8 mai 2012, 12:40)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui curios

        dac amaine se va face referendum cu tema :

        sa mai plateasca populatia taxe , sau nu ?

        care zici tu ca ar fi raspunsul ? si cati ar vota ?
        • +1 (1 vot)    
          Mai ai idei infantile? (Marţi, 8 mai 2012, 13:19)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui adrian

          Cred ca numai un debil mintal poate gandi ca o tara poate functiona fara ca populatia sa plateasca taxe si impozite.
          • 0 (0 voturi)    
            infantilism (Marţi, 8 mai 2012, 16:54)

            Xu [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Poate ideea lui adrian denota infantilism. Comentariul tau denota in schimb prostie, din moment ce el dadea un exemplu (si nu sustinea aceasta idee).


            Daca maine se va organiza acel referendum de care zice adrian, cata lume ar vota pro? Probabil procentul ar fi similar votului pentru unicameral.
    • +2 (2 voturi)    
      DA, da... (Marţi, 8 mai 2012, 11:50)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui Corinteni

      Si marmota invelea ciocolata!
      Stai sa vezi ce vei plange!
      Ai uitat cei 50 de ani sub comunisti!
      O sa dai seama in fata copiilor, daca ii ai sau cand ii vei avea!
      • -1 (1 vot)    
        si voi postacii ... (Marţi, 8 mai 2012, 12:41)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui , AlwaysToTheRight, NeveRed!

        cui o sa dati socoteala ?

        si cei care au indatorat tara pentru cateva generatii cui vor da socoteala ?
        • +2 (2 voturi)    
          Partea proasta pentru tine. (Marţi, 8 mai 2012, 13:26)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui adrian

          este ca stim cine a furat si a indatorat tara.Pe Ceausescu l-au omorat cei din gasca venita acum la putere.Rezerva de 4 miliarde de dolari ,plus 3 miliarde de incasat au furato ei.intreprinderile in care munceau romanii si aduceau beneficii statului roman le-au furat,vandut ieftin,distrus tot actuala gasca care a venit la putere.Ghinionul tau este ca stim asta,iar cei care am suferit si suferim din cauza hotiilor voastre suntem mai multi decat voi.Acum v-ati aruncat si asupra banilor amaratilor care asteptau sa-si recupereze salariile si le dat 8% in loc de 16%.Iar explicatii nu aveti.Poate le veti inventa ,dar nu cred ca vet reusi sa fiti credibili.
    • +1 (1 vot)    
      De aceia veti iesi rapid in out. (Marţi, 8 mai 2012, 13:17)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui Corinteni

      Sunteti rautaciosi,pusi pe razbunari inchipuite si taxati imediat pe cine nu-i de acord cu voi.Exact asa se comportau comunistii si fascistii.Asa ca cine zice,ala este.Curand ne vom satura de prezenta voastra la guvernare.Vad ca a-ti venit la guvernare ca sa bagati in masa pe toti.Si noi la fel,pe voi.
  • +20 (22 voturi)    
    Marga, comunist sovietic (Marţi, 8 mai 2012, 10:01)

    CalinM [utilizator]

    Lasand la o parte aberatiile zilnice made in USL, Marga a facut o declaratie si mai socanta: 'Putin e un om foarte competent, ar fi bine ca liderii din Europa si de la noi sa fie la fel de'. RUSINE, BA!!
    • +10 (12 voturi)    
      E competent (Marţi, 8 mai 2012, 10:14)

      nano2k [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      Pai si eu as fi competent daca toata mafia si KGB-ul rusesc m-ar sustine.

      Dar s-a oprit si Marga la timp. Sincer batranelul asta pe mine nu ma impresioneaza deloc. Mi se pare ca e ca patrunjelul in supa, nici nu ajuta nici nu incurca (?)
      • -2 (4 voturi)    
        Patrunjelul (Marţi, 8 mai 2012, 10:48)

        Schopenhauer [anonim] i-a raspuns lui nano2k

        ... are un rol mult mai mare in supa. Daca nu-l fierbi cu nesimtire ti-ar aduce exact acel echilibru chimic de care esti strabalansat acuma.... chiar si asa ti-ar trebui vreo 2 vieti sa intelegi o personalitate atit de complexa ca cea a lui Marga!

        Nici nu stiu de ce scriu rindurile astea; eu sint de fapt regalist, as in "Statul sint eu" ☺☺☺
    • +6 (10 voturi)    
      completare (Marţi, 8 mai 2012, 10:17)

      unu [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      Tot guvernul este unul de comunisti sovietici, in frunte cu tovarasul sau general, Ponta. Este o strinsa legatura intre intoarcerea lui Putin la Kremlin si intoarcerea comunistilor la putere in Romania (si nu numai). Se pare ca periodic are loc in Europa o eruptie a prostiei care ii lanseaza pe comunisti la putere. La lupta cea mare, tovarasi, ne-a sosit timpul, prostimea ne vrea!
      • +2 (2 voturi)    
        Care intoarcere???? (Marţi, 8 mai 2012, 10:45)

        aniod [utilizator] i-a raspuns lui unu

        Nu inteleg cand a parasit PUTIN puterea????
        A fost la toaleta?
        Poate detaliati.
      • +1 (1 vot)    
        prostie ... ? (Marţi, 8 mai 2012, 12:43)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui unu

        deci sa inteleg ca atunci cand au fost alese pesonaje de comedie gen berlusconi sau sarco , atunci era semn de inteligenta ?

        sau cand l-au votat pe bush jr , de 2 ori ?

        si nu in ultimul rand cand au votat pdl/base ?
    • -2 (4 voturi)    
      CalinM (Marţi, 8 mai 2012, 10:23)

      george [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      de ce rusine...?sincer il apreciez pe putin pentru caracterul de fier de care a dat dovada de-a lungul timpului, dovada fiind modul in care a fost privit si pe timpul cad era prim ministru, si cand a fost presedinte....ce ti-au adus tie ultimii 20 de ani ,in care in mod cert nu ai fost condus decat de catre catre hoti si pupincuristi?
      sincer imi doresc in romania o mana de fier in care tiganii si manelistii sa plateasca impozite, in care legea sa fie egala pentru toti , nu numai pentru hoti si politisti , iar pentru udrea cocos si anastase un mijoc de a fura in continuare...personal imi doresc un presedinte gen vadim , un guver condus de noua dreapta, o tara in care ungurii sa invete in limba romana (dak nu , sunt liberi sa plece in panonia lor)
      iar tiganii sa nu mai ajunga sa faca legea in timisoara si craiova cu sabiile si maceta, iar dak este cazul , iar organele de ordine nu pot intervenii, pot venii din punctul meu de vedere, si skinheads...si da , daca mai aveati un dubiu, sunt rasist , nu manelist....si din cauza asta il apreciez pe putin...dak aveti ocazia , intrebati un tigan dak are curaj sa mearga la moscova...va garantez ca nu intra nici macar in rusia...o zi buna.
      • +2 (2 voturi)    
        iti lipsesc foarte multe informatii (Marţi, 8 mai 2012, 11:00)

        BIZONUL [anonim] i-a raspuns lui george

        Putin este la ora actuala cel mai bogat om din lume, stiai asta? Putin este omul care a maturat din calea lui prin asasinate comandate atit ziaristi in frunte cu Anna Politkovskaya, cit si bancheri, avocati etc. Putin nu suporta absolut deloc democratia, ci doar o simuleaza de ochii Occidentului. Putin este ahtiat dupa bani si face totul sa se imbogateasca. Stiai de casa lui de vacanta din Odessa pe o suprafata halucinant de mare? Mai citeste, omule, si apoi spune-ti parerea. Putin poate oricind in urmatorii ani sa devina un pericol (de tip fascist sau mai rau, de tip stalinist) pentru Uniunea Europeana, daca liderii europeni se umilesc de dragul gazului. Etc.
        • 0 (0 voturi)    
          crezi k ma doare inima de ue? (Marţi, 8 mai 2012, 22:01)

          george [anonim] i-a raspuns lui BIZONUL

          ce mi-a adus mie ca roman uniunea europeana ? somaj , inflatie, micsorari de salarii, evaziune , nemultumiri sociale....pai dak asta inseamna ue....pot sa si-o bage undeva guvernantii nostrii....vrei sa zici k de cand esti comunitar , vamesii unguri nu-ti mai fac masina bardaf? k nu-ti mai trebuie viza sau k exista dreptul la libera circulatie...?pai dak nu ai bani , unde draq sa pleci? dak e asa bine in tara asta care face parte din marea UE , de ce a ajuns lumea sa pleca la munca in afara?
      • 0 (0 voturi)    
        salut! (Marţi, 8 mai 2012, 11:19)

        george [anonim] i-a raspuns lui george

        atitudinea ta este putin exagerata, poate este timpul sa iti schimbi modul in care privesti situatia. Aceste lucruri se pot rezolva doar la plan local - sunteti olteni, sunteti multi, fiti uniti - facetii cinste lui nea marin - vor pleca ei de frica voastra - FITI ROMANI!
        • 0 (0 voturi)    
          sunt roman...nu ungur , nu tigan.... (Marţi, 8 mai 2012, 21:51)

          george [anonim] i-a raspuns lui george

          frate , eu sunt roman...nu sunt nici oltean nici moldovean...sunt un roman care pe zi ce trece vede cum tara asta a ajuns o gradina zoologica ,un circ ieftin, in care hotii au tot,iar prostii care platesc rate la case si impozite , si circula cu metroul au obligatii...legile sunt facute de infractori pentru infractori....
      • 0 (0 voturi)    
        @george (Marţi, 8 mai 2012, 11:58)

        Adi [anonim] i-a raspuns lui george

        Georgele, du-te la Moskova..
        E plin de udre si cocosi si acolo, singura diferenta este ca acolo daca scrii ceva de putin si banii lui te trezesti intr-un dulap de scanduri, la trei metrii sub pamant, sa meditezi indelung la probleme existentiale.
        Si ma refer aici la probleme adevarate nu ca aberatiile care iti colcaie mintea: vadim, sabii, macete, panonia, tigani, manelisti, skinheads.. etc.

        Drum bun!
        • 0 (0 voturi)    
          multumesc.. (Marţi, 8 mai 2012, 21:42)

          george [anonim] i-a raspuns lui Adi

          iti spun sincer k am fost si la moskova , si la sankt petersbutg si la kaliningrad...si nu am de ce sa ma rusinez cu asta...sunt adeptul unei discipline stricte, si chiar mi-a placut ce am vazut pe acolo ...ai inteles gresit...eu nu l-am criticat pe putin , din contra . este parerea mea k am ajuns slabi pentru ca am fost dezbinati in timp, pentru ca partidele politice care s-au perindat la guvernare s-au compromis in a face diferite jocuri politice, si a da drepturi si libertati unor oameni care nu sunt multumiti cu statutul care-l au ( vezi ungurii care vor autonomie...) nu le convine- sa plece...legile in romania sunt facute sa apere infractorii si nu oamenii de rand...iar despre tiganii care terorizeaza cartiere intregi, in diferite orase , cred ca nu trebuie sa mai comentez , doar le vedeti mutrele jegoase in fiecare zi la stiri.imi pare rau , k jignesc tiganii si ungurii, dar eu nu am vazut tigan la munk in ultimii ani( vorbesc de munca cinstita, nu de hoti , barbugii ,si florarese) . iar pentru unguri sunt curios dak vreun roman a cerut autonomie la budapesta , sau dak exista vreo universitate la unguri cu limba de predare romana...de asta l-as vrea pe putin , sau unul asemanator lui....crezi k basescu nu e ahtiat dupa bani?
    • +2 (2 voturi)    
      si pe deasupra.... (Marţi, 8 mai 2012, 10:28)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui CalinM

      .....in inconstienta sa, are obraznicia sa ne spuna ca el "nu are nicio problema".
      Intradevar, problema o avem noi!
    • +1 (1 vot)    
      sa-l trimitem la moscova pe mosul asta (Marţi, 8 mai 2012, 12:03)

      anti comunism [anonim] i-a raspuns lui CalinM

      asa ne trebuie daca n-am curatat tara de cozile de topot si spionii kgb, ne rid in nas.
      romanii au fost omoriti cu MILIOANELE de rusi si cei care au instaurat mizeria lor comunista si nici un singur comunist nu a fost condamnat pentru crimele comise. Desteapta-te romane daca nu vrei sa mai ajungi sclavul lui putin. USA nu va veni NICIODATA sa ne fure teritorii sau sa omoare oameni asta ca NU avem nevoie de mizerile de comuisti si adeptii lor. Eu propun o cheta si sa le luam la toti mizerabilii incepind cu ilici si spionii kgb bilete dus la moscova si sa vina cind dracu ii chiama
  • +9 (13 voturi)    
    dinozaur (Marţi, 8 mai 2012, 10:13)

    Razvan [anonim]

    Chiar asa tampiti suntem de ii suportam pe dinozaurii astia comunisti. "Öbsesia desfiintarii celei de-a doua camera a parlamentului" - comunist imputit ... asta a votat poporul prin referendum, nu e obsesia lui Basescu, e a noastra a tuturor, sa va micsoram numarul de locuri ca poate competitia va va face mai lucizi si mai corecti.
    • -1 (1 vot)    
      pai cam esti ... (Marţi, 8 mai 2012, 12:33)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Razvan

      micsorarea numarului de parlamentari e un mare FAS .

      singura realizare a acestei masuri va fi : cei ramasi vor fi mai usor de cumparat .
      ( si nu , nu se va face nici o economie , ca banii ramasi oricum vor fi furati) .

      tu , ca si multi de pe aici nu faceti decat propaganda , aveti aceleasi idei date pe linei de partid .
  • +9 (13 voturi)    
    Ministru prafuit (Marţi, 8 mai 2012, 10:14)

    Adriana [anonim]

    un om fara bun simt,batran,arogant care nu are ce cauta acolo defapt ca toti ceilalti investiti.Pacat de tara asta !Ne-am intors cu 22 de ani in urma
    • -1 (1 vot)    
      las ca ungurel avea ce cauta ... (Marţi, 8 mai 2012, 12:35)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui Adriana

      tot fara bun simt , tanar , arogant care nu avea ce cauta acolo .

      2 diferente doar : tanar si cu 10 clase sub marga .

      spor la votare .
  • -3 (5 voturi)    
    raspuns catre alde Calin M (Marţi, 8 mai 2012, 10:16)

    MOROMETE [anonim]

    Daca noii comunisti ne inchid gazele umblam in 4 labe ca taratoarele
    • 0 (2 voturi)    
      vezi? (Marţi, 8 mai 2012, 10:38)

      precaut [anonim] i-a raspuns lui MOROMETE

      tu de ce crezi ca s-au suspendat EXPLORARILE celor de la Chevron? ca sa ramanem pe mana celor de la Gazprom si care platesc spagi serioase (D.I. Popescu nu poate justifica UN MILION de euro).
      • -1 (1 vot)    
        nu , (Marţi, 8 mai 2012, 12:36)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui precaut

        e vorba de mediu , si siguranta .

        metoda de exploatare este barbara pentru mediu si structurile geologice de langa zacamant .


        da tu , baga propaganda ...
    • +1 (1 vot)    
      interagro (Marţi, 8 mai 2012, 10:39)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui MOROMETE

      Probabil ca unii dintre securistii tai dragi vor mai inchide un combinat de ingrasaminte.Noi consumatorii casnici nu depindem de gazul rusesc.Mai incearca si pe la rusnacii tai de la ALRO.
  • +5 (7 voturi)    
    Pensionarii din guvern! (Marţi, 8 mai 2012, 10:26)

    Kafka [anonim]

    Am ramas uimit sa vad cati pensioari sunt ministri in guvernul lui Ponta. Care sunt riscurile? In primul rand sclerozarea, lipsa apetitului pentru informare (o mai vedeti pe Campeanu&Co sa aiba aplecarea sa citeasca si sa inteleaga o directiva europeana?), agilitatea si flexibilitatea (ca orice pensionar se cred ca au dreptate prin prisma experientei de viata). Intr-o societate dinamica si informatizata acesti batranei au probleme majore cu deschiderea unui calculator dar sa mai opereze sau sa citeasca track-uri pe platforme digitale? In plus sunt oameni care 70% din timp si-l prec pe la controale medicale si nu-i vad in stare sa reziste unui stres generat tot de ei prin discursurile si promisiunile populiste facute in opozitie. ponta n-are nici o sansa sa mentina o linie dinamica ca aceea a guvernului Ungureanu. Va trebui sa alerge la un maraton cu batranei care vor cere break a ficare 5 minute. Si apropos? Cine ii va mai tine geanta si umbrela lui Dan Nica? Cineva cu multe doctorate trebuie sa o inlocuiasca pe Adriana Ticau la caratul bagajelor!
    • -1 (1 vot)    
      Marga.....bun pentru epoca de aur (Marţi, 8 mai 2012, 10:45)

      sion [anonim] i-a raspuns lui Kafka

      Marga e depasit,ar fi fost un ministru adecvat epocii Ceausescu,la obedienta care il caracterizeaza.
      chiar nu se putea gasi un ministru din noua generatie ?
      Bogdan Aurescu ar fi fost o solutie .
    • +1 (1 vot)    
      Măi,măi,ca să vezi... (Marţi, 8 mai 2012, 11:16)

      viorel [anonim] i-a raspuns lui Kafka

      Să vezi şi să nu crezi...a reînviat Kafka,adevăratul Kafka cel puţin nu spunea dobitocii ca tine...Si cine ai vrea să vină să conducă ţara...eba,elena udrea,raluca ţurcanu,andreea paul vass...sau nepoţii tuturor pdl-iştilor înfometţi de bani,de bmw-uri,coaste...de azur,pipiţe cu fustiţe scurte ???? sau fiul d-nei plăcintă care omoară oameni pe trotuar cu maşinuţa lui ? Şi mă rog de ce crezi că cei mai în vârstă nu au habar de computer,noi,eu,tu,alţii de la cine au învăţat de la tineri sau de la profesori competenţi în IT....???
  • 0 (2 voturi)    
    Margarina Marga (Marţi, 8 mai 2012, 10:36)

    caoingura srl [anonim]

    Pe vremea lu' Ceasca margarina Marga avea calitatea exceptionala de a fi un produs "conservat chimic, aromatizat sintetic si colorat artificial" Cam asa este Andrei Marga la Ministerul de externe. Ce cauta el acolo, I don't know. Do you? Euforia batranului vesel este de rau augur pentru externele tarii si un simbol pentru noul guvern.
  • -1 (1 vot)    
    n'a dat cu parul :) (Marţi, 8 mai 2012, 10:45)

    ginel oboreanu [anonim]

    nu ca spun, dar vreau sa zic.

    hai marga !
    da'ne circuri !
  • +1 (1 vot)    
    observatie (Marţi, 8 mai 2012, 10:46)

    clujean [anonim]

    daca politicienii burghezi din perioada interbelica erau ca pedelistii, intelectualii ca Volodea iar oamenii de afaceri ca mafiotii contemporani, incep sa-i inteleg pe comunistii care au lichidat aceste jivine prin lagare; ideea e de retinut!
  • +2 (2 voturi)    
    si eu la fel (Marţi, 8 mai 2012, 10:54)

    javier [utilizator]

    am aceeasi obsesie ca si basescu: parlament unicameral. si mai am o obsesie: scoaterea din constitutie a prevederii "caracterul dobandirii licite a averii se prezuma".
  • +2 (2 voturi)    
    Dl Marga si protocolul (Marţi, 8 mai 2012, 11:53)

    popescu [anonim]

    Este ciudat, pentru un profesor universitar sa nu cunoasca uzantele protocolului : nu ministrul intinde mana, obligand seful statului sa faca acelasi lucru, ci asteapta ca seful statului sa intinda mana. Si este doar un mic exemplu ce tine de protocol. Cum se va descurca oare dl. Marga atunci cand va fi invitat in strainatate? Se va repezi cu mana intinsa la Merkel sau Obama???? E prea batran sa mai intre in diplomatie. Pacat, Cristian Diaconescu era perfect pentru functia de ministru de externe.
    • -2 (2 voturi)    
      ce aberezi tu ? (Marţi, 8 mai 2012, 12:37)

      adrian [anonim] i-a raspuns lui popescu

      de unde le scoti ?