VIDEO Victor Ponta:​ Andrei Zaharescu va fi purtatorul de cuvant al guvernului/ Traian Basescu nu mi-a cerut nimic in schimbul sustinerii guvernului/Nu am sa-i neg presedintelui rolul principal in politica externa

de Ionut Baias     HotNews.ro
Marţi, 8 mai 2012, 21:41 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: Captura Antena 3
Premierul Victor Ponta a vorbit la Antena 3 despre relatia cu presedintele Basescu spunand ca sunt adversari politici si sunt despartiti de o gandire total diferita, dar ca nu-i neaga acestuia rolul principal in politica externa marturisind ca vorbesc la telefon pe aceste teme.

"Presedintele nu a negociat cu mine ceva si nu mi-a cerut ca in schimbul sprijinului sau pentru noul Guvern sa nu initiem procedura pentru suspendarea sa", a declarat seful guvernului.

Ponta spune ca are in schimb "o mie de idei in comun" cu copresedintele USL, Crin Antonescu. Acesta sustine ca era necesar sa vina la guvernare si pentru a se asigura ca "nu vor mai fi furati la alegeri" fiind convins ca USL va castiga alegerile locale, parlamentare si prezidentiale.

Premierul a mai anuntat ca l-a numit pe jurnalistul de la Intact Andrei Zaharescu ca purtator de cuvant al guvernului.



Despre Cupru Min:
Nu ne apucam sa vindem Cupru Min pe un pret foarte mic, la o firma necunoscuta si in dauna intereselor noastre pe termen mediu si lung. Vrem un parteneriat public-privat ca acele resurse sa ramana intr-un cadru national.

Despre Rosia Montana:
Aici tinem cont de trei lucruri:
  • In primul rand vrem garantiile de mediu.
  • In al doilea rand vrem sa vedem care e participarea statului roman.
  • Trei: astfel de lucruri nu se fac cu lobby politic ca cel facut de presedintele Basescu

Despre gazele de sist: Asteptam decizia UE inainte de toate si apoi putem sa discutam.

Mihai Gadea: Stiti gluma care circula acum cu Mihai Razvan Ungureanu? Cauta si acum in dictionar sa vada ce i s-a intamplat!
Victor Ponta: Nu o sa rad la aceasta gluma pentru ca mai devreme sau mai tarziu am sa fiu si eu in pozitia domniei sale... adica de fost prim-ministru.

Despre conducerea TVR si a radio Romania Actualitati

Premierul sustine ca cele doua institutii media publice au o conducere politizata si ca dezinformeaza, dar crede ca nu este normal sa schimbi "politrucii PDL cu cei ai USL" si c atrebuie avute in vedere niste criterii de performanta:
'Eu cred ca in acest moment Televiziunea Romana - mai putin Radioul, in primul rand Televiziunea Romana - e profund politizata si practic denatureaza si dezinformeaza populatia Romaniei. Cred ca are un management dezastruos pentru ca stiu ca datoriile au depasit cu mult cei 40 milioane de euro de care se vorbea la inceput, dar cred ca solutia nu e sa schimbi o conducere profund politica a presedintelui Traian Basescu si a PDL cu o conducere politica a USL

Alte declaratii:
  • Pensionarii isi vor primi inapoi toti banii luati de guvernul anterior
  • Am blocat banii dati de Ungureanu primarilor pentru campanie electorala
  • L-am rugat pe Andrei Zaharescu sa fie purtator de cuvant al guvernului in perioada urmatoare
  • In acest moment este o coabitare intre un guvern si o colaitie majoritara si presedintele Traian Basescu. Acesta are in continuare prerogative importante
  • Azi am avut o discutie cu presedintele Basescu pe politica externa. Nu am negat si n-am sa-i neg presedintelui rolul principal in politica externa
  • Sunt in toate topurile de incredere pe primele trei locuri
  • Noi aveam nevoie sa nu mai fim furati la alegeri. Atat. USL este o echipa mult mai puternica decat PDL si celelalte partide. USL va castiga alegerile locale, parlamentare si prezidentiale. Apoi totul va depinde de modul cum va guverna.
  • Am acordul de principiu al ministrului de finate pentru anularea obligativitatii platii TVA pe drepturile de autor. Din ceea ce am calculat nu pierde statul cine stie ce mare lucru pe drepturile de autor pentru jurnalisti.
  • Azi am semnat incetarea contractului pentru celebrul domn Duta de la Casa de pensii. Daca exista incalcari ale legii domnul Duta va trebui sa raspunda.
  • Despre TVR si RRA: Nu trebuie sa inlocuim o conducere politica a PDL cu una a USL. Trebuie sa gasim niste standarde profesionale dupa care sa ne ghidam.


Citeste mai multe despre   






















16372 vizualizari

  • +28 (32 voturi)    
    Interesant. (Marţi, 8 mai 2012, 21:56)

    sile231 [utilizator]

    Sa vedem ce va spune peste citeva luni. O seara buna !
    • +21 (23 voturi)    
      Rasplata ziaristilor sugatori prin batista (Miercuri, 9 mai 2012, 9:26)

      Rammy [utilizator] i-a raspuns lui sile231

      E interesant ce a spus despre anularea obligativitatii platii TVA pe drepturile de autor.Adica,nu se strange cine stie ce bani de la ziaristi.De ceilalti care platasc acest TVA nu-l intereseaza.S-a gandit numai la ziaristi,mai ales la aia care pupa usl undeva.Deja PM tonta incepe sa plateasca datoriile......si sunt multe.Va fi vai si-amar de noi.
      • -1 (5 voturi)    
        drepturi de autor (Miercuri, 9 mai 2012, 11:49)

        danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui Rammy

        nu doar ziaristii se bucura de aceasta facilitate - oricum sunt cei mai putini dintre beneficiarii potentiali.
        Vezi si industria IT! Aici chiar ca e o afacere.
        Chiar daca nu sug batista! ;-)
        • +4 (6 voturi)    
          Problema e ca..... (Miercuri, 9 mai 2012, 12:13)

          Rammy [utilizator] i-a raspuns lui danrpd3

          ...tonta nu s-a referit nici la IT-isti nici la orice alti ''beneficiari potentiali'' ci la ...ziaristi.
    • +23 (27 voturi)    
      nelamurire (Miercuri, 9 mai 2012, 9:58)

      berenger [utilizator] i-a raspuns lui sile231

      zaharescu nu e ala dat afara de la protv pentru ca cerea spaga?
    • +13 (15 voturi)    
      si uite-asa, (Miercuri, 9 mai 2012, 10:36)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui sile231

      nu numai ca varanul felix va fi la zi cu absolut toate miscarile guvernantilor dar, cel mai important, va coordona de fapt intreaga activitate a acestora.
      cred ca de fericire varanul si-a schimbat pana acum cel putin 2 - 3 straturi de piele reptiliana.
  • +60 (76 voturi)    
    Crin Antonescu vrea suspendarea presedintelui (Marţi, 8 mai 2012, 22:13)

    RaduBaldea [anonim]

    in nicio alta tara civilizata presedintele nu e SUSPENDAT, doar in Romania Crin Antonescu si prietenii sai din PSD incearca de 5 ani acest lucru !

    e rusinos ca un presedinte de partid asa zis liberal are un singur gand: cum sa dea o lovitura de stat unui presedinte ales democratic !
    • -32 (44 voturi)    
      In foarte multe tari (Miercuri, 9 mai 2012, 0:43)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui RaduBaldea

      se intampla ca Presedintele sa fie suspendat. E chiar un procedeu democratic.
      • +24 (32 voturi)    
        serios???? (Miercuri, 9 mai 2012, 8:39)

        echos [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        Poate ne dai exemplu ultimele 3 tari din Europa care si-au suspendat presedintele...
      • +8 (14 voturi)    
        care-s alea "foarte multe tari" (Miercuri, 9 mai 2012, 10:44)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        unde s-a intamplat acest lucru si pentru ce fapte.
        ceva exemple? sau doar postezi ca sa te afli in treaba.
        printre altele, iti aduc aminte ca pana si la suspendarea basescului din 2007, motivele invocate de cei 322 de "spartani" au fost declarate ca neconstitutionale de catre chiar curtea constitutionala.
      • +5 (13 voturi)    
        Mergi tu acolo in tarile democrate unden se intamp (Miercuri, 9 mai 2012, 11:10)

        mercedes [utilizator] i-a raspuns lui Lucian_Mares

        ...vorbesti de Kongo, Togo, Liberia? Frumoasa parere ai despre Romania cand o compari cu asemenea "democratii".
  • +44 (60 voturi)    
    Victor Viorel Ponta (Marţi, 8 mai 2012, 22:21)

    DesaToto [utilizator]

    Nu o sa rad la aceasta gluma pentru ca mai devreme sau mai tarziu am sa fiu si eu in pozitia domniei sale... adica de fost prim-ministru!

    Eu sper, ca VVP si toti ai lui, precum Grivco, Iliescu, Nastase, Antonescu sa fie la gunoiul istoriei la finalele anului 2012. Definitiv, USL, garnitura a-2-a a fostului PCR, NU va avea votul meu. Chiar daca noi romanii NU suntem proactivi reformelor. Trebuie sa fim presionati din exterior ca sa facem ceva. Singuri, ne este greu. CU PSD, PNL si PC, o sa fie si mai complicat sa avansam cu reformele. Insa romanul e indobitocit de Felix Voiculescu... abuzand de mecanisme democratice!
  • -17 (37 voturi)    
    Andrei Zaharescu e o alegere buna (Marţi, 8 mai 2012, 22:28)

    Klaus_ [utilizator]

    Nu ma asteptam din partea lui Ponta sa il aleaga pe Andrei Zaharescu purtator de cuvant al guvernului. Omul ala mi se pare cu mult bun simt. Credeam ca Ponta s-ar fi potrivit mai bine cu Gadea sau Dumitrescu. O bulina rosie pentru Mickey Mouse.
    • +41 (55 voturi)    
      ..buna pentru spaga (Miercuri, 9 mai 2012, 0:03)

      cris80 [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      zaharescu a fost dat afara de la protv ca lua spaga sa ii bage pe unii si pe altii in rubrica lui de dimineata. ce-i drept si zaharescu si ala propus pentru tvr se potrivesc de minune psd-ului.
      • -16 (26 voturi)    
        barfe (Miercuri, 9 mai 2012, 0:42)

        florinhm [utilizator] i-a raspuns lui cris80

        Astea-s barfe de cucoane in piata. Cauta pe google sa vezi daca mai gasesti vreo sursa despre povestea asta in afara de blogul lui zoso.
        • +16 (20 voturi)    
          sunt fapte (Miercuri, 9 mai 2012, 8:58)

          cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          sunt fapte, nu barfe.
          • -3 (7 voturi)    
            ai fost solicitat pt spaga?! (Miercuri, 9 mai 2012, 11:53)

            danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui cetatean.ro

            Dovada! Unde e dovada!
            E usor sa afirmi ca cerea spaga.
            Ai fost cumva inmplicat?
            Daca da - probeaza!
            Sau faci parte din militia 'TPDL'
        • -1 (7 voturi)    
          zoso (Miercuri, 9 mai 2012, 11:47)

          benicio [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          zoso e un troll, tot ce baga el acolo pe blog e ca sa faca trafic, e vrajeala totul.
        • 0 (2 voturi)    
          oare? (Miercuri, 9 mai 2012, 15:31)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui florinhm

          de ce nu il da in judecata Zaharescu pe Zoso? s-ar umple de bani, daca e precum spui tu
    • +21 (27 voturi)    
      Daaaaaaa... (Miercuri, 9 mai 2012, 0:48)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      Ponta e plin de buline rosii....
  • +36 (50 voturi)    
    reprezentativ (Marţi, 8 mai 2012, 22:31)

    graveyard_shift [utilizator]

    zaharescu a plecat din protv pentru ca lua spaga la filmari. se potriveste bine guvernului pontist.
    • +6 (10 voturi)    
      Caracter (Miercuri, 9 mai 2012, 9:21)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui graveyard_shift

      Ne dam seama si de caracterului lui Zaharescu daca faptele sunt adevarate
  • +25 (31 voturi)    
    Domnule prim-ministru Ponta, prezentati cifre (Marţi, 8 mai 2012, 22:51)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    "Voi discuta cu domnul Georgescu dar vom renunta la cele drepturi de autor pentru jurnalisti. Din ceea ce am calculat nu pierde statul cine stie ce mare lucru pe drepturile de autor pentru jurnalisti."

    Cat?
    • +14 (16 voturi)    
      nu are importanta... (Miercuri, 9 mai 2012, 8:43)

      echos [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      E usor, e din condei...
      Cat se va afla in cel mai fericit caz dupa alegerile din toamna.... in cel mai rau caz peste 4 ani...
      se repeta anul 2008.... again, again,..
    • +11 (15 voturi)    
      Nu mult (Miercuri, 9 mai 2012, 9:01)

      vladf [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Cateva mileoana, dar beneficiul mediatic o sa fie pe masura.
      A inceput campania de pomeni, dam in stanga si in dreapta numai sa nu ne deranjeze nimeni.
      • +7 (9 voturi)    
        sunt atat de avizi dupa putere (Miercuri, 9 mai 2012, 11:04)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui vladf

        incat fac absolut orice sa puna mana pe ciolan.
        deja tontolacii ne-au anuntat ca se vor imprumuta de bani ca sa-si onoreze angajamentul populist de a returna banii bugetarilor (este populist atata vreme cat nu au sustenabilitate economica).
        urmeaza sa puna in functiune si tiparnita de bani, ca pe vremea finantistului georgescu din urma cu ani de zile cand inflatia se socotea cu 3 cifre intregi.
        probabil ca scadenta obligatiilor fata de "mama rusia" ( a lor, nu a romanilor) atarna ca o sabie deasupra capetelor acestora.
    • +11 (11 voturi)    
      nu are importanta cat se pierde (Miercuri, 9 mai 2012, 10:12)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Ca vorba aia nu da din buzunarul lui.
      Masura asta are doua tinte:
      1. Prin eliminarea TVA la drepturi de autor se vor majora salariile la trustul intact care isi plateste cca 70% din angajati in acest sistem, desigur pentru a nu cotiza la toate fondurile de asigurari.
      2. Eliminarea TVA este obolul dat jurnalistilor pentru a-si domoli discursul si deci pentru ca acest guver sa castige timp. Pentru ei este f important acum sa nu aibe parte de turbulente mediatice pana la alegeri. Dupa alegeri sunt unsi pe 4 ani si deci ii doare la basca.

      PS
      Mai sunt 6 zile pana la publicarea rezultatelor loteriei vizelor... prietenii stiu de ce!
    • +3 (3 voturi)    
      solutie (Miercuri, 9 mai 2012, 14:22)

      michela [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

      Statul ar iesi si mai ieftin daca legea domnului Ponta s-ar rezuma doar la ziaristii Intact, Realitatea si RTV.
  • +37 (43 voturi)    
    Saluta, bai Gadeo! Salutar! (Marţi, 8 mai 2012, 22:57)

    Doboritorul de Bizoni [utilizator]

    ca orice analfabet in slujba la securist ai ramas blocat in propria-ti frustrare. frustrare de limbric.
  • +28 (42 voturi)    
    Gadea si Ponta (Marţi, 8 mai 2012, 23:15)

    DacianDraco [utilizator]

    Circul politic romanesc, incerc sa ma abtin imi a distruge tastatura sau calculatorul cand citesc sau vad aceste personaje, dar ma abtin. Ceea ce Ungureanu a demonstrat nu poate fi data inapoi, sper ca cei care observa stacheta sa scape de naivitate si sa infrunte realitatea. In cel mai sumbru caz, o sa ajungem la un mega-neo-nazism in care procentajele majoritate vor fi una cu pamantul.
  • -1 (21 voturi)    
    Sistemul imunitar e de vina (Miercuri, 9 mai 2012, 0:29)

    DacianDraco [utilizator]

    Imunodepresia României este profundă şi se apropie vertiginos de pragul morţii clinice. Naţiunea română a rezistat secole de-a rândul în faţa a tot felul de năvălitori şi cotropitori dar acum pare să nu facă faţă cotropitorilor şi barbarilor “interni”. Fără armată şi prizonieri ai NATO-ului, dezmoşteniţi de ţară, economie şi resurse naturale, dar în schimb încătuşaţi în mrejele unei noi “naţii”, Uniunea Europeană, cu o cultură şi istorie decimată şi ciuntită de „intelectuali”, precum cei trei feţi frumoşi telegenici, cu trădătorii care consumă ca o carie nesăţioasă seva naţiunii, cu românii care fug care încotro, cu inteligenţa românească care pleacă să aducă prosperitate altor ţări, cu o decădere umană, morală şi spirituală fără precedent, România ce şanse mai are?

    Sistemul imunitar românesc se luptă eroic şi neştiut. Principiile şi credinţa celor puţini continuă să dea imunitate României, iar când justiţia divină şi justiţia istoriei vor şterge „ciuma” care chinuie naţiunea română, din această sămânţă va renaşte un destin mai bun.
    • +3 (9 voturi)    
      Vadim, tu esti? (Miercuri, 9 mai 2012, 9:28)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui DacianDraco

      Sau poate esti Funar...
    • -1 (5 voturi)    
      Vadim, tu esti? (Miercuri, 9 mai 2012, 9:28)

      triciupa [utilizator] i-a raspuns lui DacianDraco

      Sau poate esti Funar...
  • +27 (39 voturi)    
    imi pare rau... (Miercuri, 9 mai 2012, 0:30)

    math [utilizator]

    ...dar cand citesc ce spune despre TVR si despre TVA-ul jurnalistilor..... e greu sa pastrez un vocabular decent.

    Lacustele astea nesatule si tupeiste vor face prapad, chiar si in 2012. Platim tot ce misca: pensionari, bugetari, ziaristi ca doar nu sunt banii nostri.

    Cat de distorsionat este creierul unui om care se uita la emisiunea lui Gadea si se ingrozeste ce politizare e la TVR INFO care denatureaza si dezinformeaza poporul ?
  • +26 (34 voturi)    
    Cat de ponderat a fost Gadea (Miercuri, 9 mai 2012, 2:18)

    kebab [utilizator]

    Mi se pare mie sau Gadea nu a fost deloc acid? Nici o intrebare incomoda, nici o insulta, nimic nimic.
    • -10 (14 voturi)    
      nu ti se pare (Miercuri, 9 mai 2012, 8:17)

      amycus [utilizator] i-a raspuns lui kebab

      a fost exact ca tuciurescu, nasu si cristoiu cand aveau invitati pedelei!
    • -8 (12 voturi)    
      la fel a vorbit cu MRU....ti se pare anormal? (Miercuri, 9 mai 2012, 8:38)

      Wizard of Oz [utilizator] i-a raspuns lui kebab

      Vrei insulte?
      • +14 (16 voturi)    
        Pai nu asta faceti voi la trust? (Miercuri, 9 mai 2012, 9:34)

        triciupa [utilizator] i-a raspuns lui Wizard of Oz

        Ii insultati pe invitatii care nu-s pe placul varanului turnator si in acelasi timp insultati bunul simt si inteligenta celor care spera sa gaseasca o farama de informatie in zoaiele antenei 3
    • +8 (12 voturi)    
      bancul? (Miercuri, 9 mai 2012, 9:00)

      cetatean.ro [utilizator] i-a raspuns lui kebab

      Bancul era total nepotrivit pentru Ungureanu.
  • +12 (18 voturi)    
    Andrei Zaharescu dat afara de la Pro TV pt spaga (Miercuri, 9 mai 2012, 8:19)

    vax [utilizator]

    Daca tin bine minte Andrei Zaharescu a fost dat afara prin 90 de la ProTV unde facea matinalul pt ca le cerea spaga invitatilor sa-i cheme in emisiune.

    Dupa ce contractual a trebuit sa stea cam 2-3 ani pe tusa, Latrina1 l-a considerat numai bun pt standardele lor. Iar acum Ponta. Buna alegere.
  • +7 (9 voturi)    
    Victoras, cum era aia cu (Miercuri, 9 mai 2012, 10:02)

    AG [utilizator]

    "Masina lor de furat voturi a mers mai bine ca a noastra"? Intreaba-l be goagal daca ai uitat.
  • +4 (8 voturi)    
    Praf... (Miercuri, 9 mai 2012, 10:09)

    cmg_george [utilizator]

    Va dam acum praf in ochi (8%)... asa ca bagati mare si
    ne votati ca va mai dam... la pastele cailor.
    Ore cat de greu poate sa fie sa intelegi ca Romania nu are, nu isi permite, in acest moment salari mai mari? Cat de greu este sa intelegi ca numarul de bugetari este mult pre mare si astia putin care au mai ramas sa munceasca la privat nu pot sa sustina intreg sistemul?

    Numai gargari imi pare fac fac USListii astia doar sa ajunga la ciolan.
    Domnule Ponta... de transporturi ce ne spuneti?
  • +4 (8 voturi)    
    Dl.Ponta (Miercuri, 9 mai 2012, 10:24)

    Gabi M [utilizator]

    chiar nu-i verifica deloc pe cei pe care-i propune in diferite posturi?Zaharescu a fost dat afara pt.ca cerea szpaga dela medicii pe care-i chema dimineata in emisiunea lui si asa a fost dat afara dela PROTV.Alt "patat".De ce nu l-a intrebat "echidistantul" Gade cum ramane cu promisiunile facute cand era USL in opozitie.Ca doar de toate s-a ales praful.Face ce ar fi facut si MRU daca nu-l daramau cu ajutorul javrelor tradatoare.USL-o mare mizerie!
  • +2 (8 voturi)    
    despre gluma lui Gadea (Miercuri, 9 mai 2012, 10:55)

    benicio [utilizator]

    Personal, m-am saturat de jurnalisti (fortez putin aici numindu-l jurnalist) ca Mihai Gadea. Jurnalisti care, in loc sa-si faca treaba lor de investigatie IMPARTIALA, limpede, transparenta, clara si fara ambiguitati, ei se apuca de caterinca, glume, poante, rautati babesti si barfe de maidan. Asta dauneaza unei democratii sanatoase, fiindca in felul acesta un jurnalist acopera lucrurile cu adevarat importante, parand ca protejeaza un grup de interese. Care, dupa aceasta perdea de fum, face absolut ce vrea in tara asta. Ce facem, ne intoarcem la perioada glumitelor si dezinformarilor din fituica Romania Mare? Atunci ne-o meritam din plin!
  • +1 (7 voturi)    
    astia se fura singuri? (Miercuri, 9 mai 2012, 10:58)

    A Dandanache [utilizator]

    Zice Ponta "sa nu mai fim furati la alegeri". Deci in 2004 PSD organizeaza alegerile. Se fura singuri? In 2008 PNL era la guvern si a organizat alegerile. Adica au fost furati de jumatate din USL?
    Astia se fura singuri si dupa aia zbiara ca magarii.
  • +1 (5 voturi)    
    Adevăratul USL (Miercuri, 9 mai 2012, 11:03)

    Ana Armanca [utilizator]

    Gata cu promisiunile din opoziţie, Ponta arată adevărata faţă a USL:
    Despre Rosia Montana: "Aici tinem cont de trei lucruri:
    In primul rand vrem garantiile de mediu.
    In al doilea rand vrem sa vedem care e participarea statului roman.
    Trei: astfel de lucruri nu se fac cu lobby politic ca cel facut de presedintele Basescu"
    Dle Ponta, nu înşelaţi pe nimeni! RMGC are licenţă numai pe aur şi argint. Potrivit unui studiu făcut în 1973 la Institutul de cercetări miniere de la Baia Mare), la Roşia Montană există:
    Aur: 1,5 gr/tona de minereu concentratie medie
    Argint: 7-11 gr/tona de minereu
    Germaniu: 20 gr/
    Vanadiu: 2500 gr/tona (!!)
    Titan: 1000 gr/tona
    Nichel: 30 gr/tona
    Crom: 50 gr/tona,
    Cobalt: 30 gr/tona
    Galiu: 300 gr/tona
    Arsenic: 5000 (cinci mii) gr/
    Bismut: 20 gr/tona,
    Feldspat potasic,

    Plecând de la estimarea de 200 milioane de tone a minereului de acolo se poate face evaluare a metalelor din zăcământ :
    AUR (1,5g/tona minereu)........10.5 miliarde USD
    ARGINT (10g/tona)............... 1,3 mld. USD
    GALIU (300g/tona).....................13 mld. USD
    GERMANIU (20g/tona)..............5,2 mld.USD
    CROM (50g/tona)........................6,5 mld. USD
    VANADIU (2500g/tona)...............10 mld. USD
    Co, Ti, Ni, Bi, As, Wolfram şi feldspat potasic............minimum.. 5 mld. USD TOTAL...................................... 51,5 mld. USD
    • 0 (0 voturi)    
      Am citeva mici observatii (Miercuri, 9 mai 2012, 17:02)

      sile231 [utilizator] i-a raspuns lui Ana Armanca

      1 Nu cred in cifrele pe care le prezentati mai sus. 2. Ati omis sa scrieti costurile pentru a obtine metalele respective din acea imensa cantitate de minereu.3. Intre estimari si realitate exista totdeauna diferente care pot oricind bloca proiectul ca nerentabil O zi buna !
  • 0 (0 voturi)    
    Numai miere, domnul Ponta... (Miercuri, 9 mai 2012, 15:10)

    Metec [utilizator]

    Nu stiu de ce, dar toate declaratiile astea amabile si principiale mi-l amintesc pe mentorul dlui Ponta, zis si Bombonel, la preluarea puterii in anul 2000. Numai bine si prosperitate, la toata lumea! Nu ma razbun, nu jignesc, sunt baiat bun etc. Dar sa-i vezi dupa noiembrie, daca vor castiga alegerile! Alelei, aman de toti cei care le vor sta (sau le-au stat) in cale pesedistilor si liberalilor flamanzi...
  • 0 (2 voturi)