Paleologu la RFI: Autoritatile fac politica strutului in privinta prostitutiei! Aceasta activitate trebuie impozitata

de Red. Stiri     HotNews.ro / RFI
Vineri, 11 mai 2012, 12:07 Revista Presei | Radio TV

Retelele de proxeneti trebuie sparte, iar prostitutia trebuie impozitata, fiind o activitate extrem de importanta din punct de vedere financiar. O spune la RFI candidatul PDL la Primaria Sectorului 1, vicepresedintele formatiunii, Theodor Paleologu. El se arata deranjat de prezenta reclamelor stradale la saloanele de masaj erotic, "prostitutie in toata regula", in opinia sa.

Theodor Paleologu declara ca situatia prostitutiei este "gravisima". "M-am abtinut cand s-a votat in Parlament, din motive tehnice. Altminteri, poate ca as fi votat un asemenea proiect. De ce? Pentru ca situatia actuala este foarte grava, as spune chiar gravisima. Multi politicieni si multa lume in societatea romaneasca, tot felul de autoritati respectabile fac politica strutului in aceasta privinta. De parca daca pretindem ca vom combate prostitutia chiar reusim sa limitam acest flagel. E de ajuns sa te plimbi peste tot in Bucuresti si in Sectorul 1 si in Sectorul 2 si va spun si locuri, pe Magheru, la Matache, unde vezi acest fenomen. Or ce este foarte grav, repet, gravisim in situatia actuala este ca aceste biete femei sunt la cheremul proxenetilor", spune candidatul PDL la Primaria Sectorului 1.

In opinia lui Theodor Paleologu, prostitutia trebuie scoasa de sub controlul "mafiilor de proxeneti". "Ceea ce trebuie sa facem este sa scoatem aceasta activitate de sub controlul acestor mafii de proxeneti. Am vazut cu ochii mei lucruri foarte grave care se intampla si nu-i de ajuns sa intorci capul in alta parte, ca respectiva realitate sa nu mai existe!", subliniaza deputatul democrat-liberal.

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   























1619 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    nuanta (Vineri, 11 mai 2012, 12:44)

    Neitsche Nimeni [anonim]

    Onor dl.Paleologu se inseala in privinta afirmatiei domniei sale. Autoritatile nu "fac politica strutului", ci "iau pozitia strutului"!

    Desi pe plaiurile romanesti se foloseste mai mult expresia "capra".
    • +1 (7 voturi)    
      Intai starpiti proxenetii si dupa impozitati (Vineri, 11 mai 2012, 13:23)

      CalinM [utilizator] i-a raspuns lui Neitsche Nimeni

      A legaliza o activitate in care femeile sunt exploatate ca animalele nu mi se pare in regula. Daca e legalizata, atunci orice proxenet se poate da client. Asa acum femile au un semnal puternic de la societate ca ceea ce fac nu este in regula, si ca societate nu vrea ca ele sa se vanda.

      Mai degraba as verifica cum de zeci de mii de minore ajung sa fie traficate cand ele ar trebui sa urmeze cursurile celor zece clase. As pune pedepse cu inchisoarea pentru profesotii, directorii de scoli, politistii, cei de la Protectia Copilului si parintii care toti sunt responsabili ca niste fete minore fara discernamant dispar fara urma si nimanui nu-i pasa!!!!
      • +2 (6 voturi)    
        din contra (Vineri, 11 mai 2012, 14:16)

        mem [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        Din contra, legalizarea prostitutiei va elimina proxenetii. Pentru ca fetele si clientii nu se vor mai ascunde sau cauta pe furis. Asa cum unele fete folosesc Facebook pentru a gasi clienti si nu mai au nevoie de pesti (care si abuzeaza de ele), asa se va intampla si dupa legalizarea prostitutiei.

        Si sa poata fi si PFA, sex worker :))
      • 0 (0 voturi)    
        Serios??? (Vineri, 11 mai 2012, 22:10)

        ioil [anonim] i-a raspuns lui CalinM

        Lasti atunci pe Negoita sa organizeze "problema " minorelor prostitate.Este doar ...in materie!
  • -4 (10 voturi)    
    PROSTITUTIE (Vineri, 11 mai 2012, 12:45)

    SERGIU GABUREAC [anonim]

    Gura pacatosului adevar graieste ! Primul impozitat pentru prostitutie politica trebuie sa fie chiar el.
  • +7 (9 voturi)    
    De acord... (Vineri, 11 mai 2012, 12:56)

    geo 6101 [anonim]

    Impozitul sa fie diferentiat, in functie de prestatie si de veniturile obtinute! Asteptam cu nerabdare normele metodologice!!!
  • -2 (4 voturi)    
    mare destept si asta... (Vineri, 11 mai 2012, 12:58)

    MagnusLucian1320675938794 [anonim]

    Ca sa impozitezi o activitate, trebuie intai s-o legalizezi.
    Are vre-un partid tupeul sa propuna asa ceva? Doamne feri; ca pierde voturi, deoarece il va afurisi biserica si-l va vorbi de rau pe la sate!
    • +3 (5 voturi)    
      Pai (Vineri, 11 mai 2012, 13:26)

      io [anonim] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      Pai tocmai, pentru ca "pierde voturi", aceasta initiativa ar trebui sustinuta si votata de fapt de catre toata clasa politica, fara exceptie. Beneficiile ar fi pentru toti: bugetul de stat, fete si clienti. Ma rog, ar pierde pestii...
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu vrea Prigoana sa faca din Casa Poporului (Vineri, 11 mai 2012, 15:34)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui MagnusLucian1320675938794

      cel mai mare bordel din lume? Ce mandra ar fi Bahmutanca in pozitia de matroana a celui mai mare bordel!
  • +1 (5 voturi)    
    un vizionar, un om de suflet, Paleologu (Vineri, 11 mai 2012, 13:08)

    dumi [anonim]

    vrea sa le scape pe bietele femei din gheara proxenetilor si sa le inchida in bordeluri unde, nu-i asa, patronii vor fi niste gentlemani (+casa de marcat).

    si cu toare astea, s-a abtinut atunci de la vot, "din motive tehnice". incurcata problema.
  • +4 (8 voturi)    
    Prostitutia (Vineri, 11 mai 2012, 13:28)

    Stefan [anonim]

    Exista chiar daca se legifereaza, sau nu. Decat sa fie un nesfarsit izvor de boli, femei maltratate si obligate sa se prostitueze, mafioti miliardari, etc. macar sa se legifereze, sa existe bordeluri. Sa fie obligate prostituatele sa aiba contract de munca, sa plateasca impozite, sa isi faca analizele, sa beneficieze de asistenta medicala, etc.

    Vrajelile cu biserica si moralitatea sunt niste prostii care nu isi mai au locul in secolul asta, in care exista SIDA si multe alte boli venerice grave.
    • 0 (2 voturi)    
      degeaba (Vineri, 11 mai 2012, 17:33)

      cetateanulsurmenat [utilizator] i-a raspuns lui Stefan

      Credeti ca daca veti legaliza prostitutia veti rezolva vreo problema? Dimpotriva, lucrurile vor ramane la fel, sau mai rau, se pot agrava. Gandeste-te cati oameni respecta legea in tara noastra? Crezi ca daca vor fi obligate sa isi faca analizele o vor face? Vor continua sa functioneze ca pana acum. Nici macar in Olanda, nu este sigur sa te duci la prostituate.
  • +3 (5 voturi)    
    Romania fein bordel (Vineri, 11 mai 2012, 13:58)

    Rijkard van N. [anonim]

    La Bucharest exista 3-4 bordel la fiecare scara de bloc care se chiama salon masaj sau companie intim... mie imi place la Bucharesti ca multa prostitutie, frumoase, nu ca la noi la Amsterdam unde tot 45% roman si 45% bulgar doar 10% west european... la noi doar cartier rosu, 2 strazi de fete si care se inchide la sarbatori de la biserica - Oude Kirche.... la noi tot sub control, la Bucuresti mult liber ... si multi pedofili si gay la Bucharest, cei mai mult pedofili la Kirche ortodox... multi calugari si popa ortodoxi gay si pervers... place sodoma din Bucharest, mult mai liber ca Nederlanden.... R van N.
  • +1 (1 vot)    
    prostituaţii de politicieni... (Vineri, 11 mai 2012, 14:45)

    unu' dintre mulţi [anonim]

    Nu voi plânge de grija unor femei ce recurg singure la activitatea în cauză şi continuă pt. că le place să facă bani fără nicio specializare, dar trebuie impozitată activitatea că sunt prea multe limuzine pe străzi pt. criza asta, iar dictatura colectivă mascată (mă refer la toţi politicienii, putere-opoziţie, mereu aceiaşi oameni în jungla politică zisă parlament) îi spoliază pe angajaţii preastresaţi şi pe pensionarii cu un picior în groapă. Şi ar trebui impozitată şi vrăjitoria şi manelăria, aceste 3 activităţi onorabile trebuie luate în regim de urgenţă în colimator... dar mă îndoiesc, căci tocmai ele produc bani pt. campaniile electorale ale tuturor partidelor, atât pt. pdl cât şi pt. usl, care cum se nimereşte să fie la ananghie... iar Paleologu face figură de om cinstit şi onorabil, de-aia e pus să acuze acum, deşi când era la putere s-a abţinut, praf pt. a arăta democraţia din partid şi tocmai pt. că proxeneţii contribuiau la bugetul găştii pdl... acum contribuie şi la bugetul găştii usl, deci e bine ca figura tristă să înceapă acuzele contra ăstora, care, nemâncaţi, fac fix la fel, ca şi acum 20 de ani, de când a devenit toată depravarea asta liberă...
  • -1 (1 vot)    
    Caterinca aferentă (Vineri, 11 mai 2012, 16:07)

    Adrian [anonim]

    Mi se pare foarte interesant că lumea ia plusuri pentru comentariile la "caterincă". Prostituția există și va exista indiferent de ce zice biserica sau ce zic politicienii. Cineva chiar face bani din prostituție (asta înseamnă că sunt clienți, poate chiar printre cei care fac pe moraliștii) numai că banii ăia se duc la niște interlopi care își cumpără mașini scumpe sau fac alte asemenea "aroganțe". Femeile sunt abuzate și n-au nicio șansă tocmai că această activitate este ilegală și pentru că sunt la mâna interlopilor de care ziceam mai sus. Așadar, prostituția trebuie legalizată din motive de sănătate și igienă, din motive financiare și din motive etice (chiar așa, etice, pentru că prefer o prostituată care a luat singură decizia că asta vrea să facă decât să mă trezesc cu fete răpite și torturate ca să ajungă prostituate).
  • -1 (3 voturi)    
    Ridicați mâinile'n aer... (Vineri, 11 mai 2012, 16:09)

    Adrian [anonim]

    Cred că ar fi interesant un sondaj anonim prin care bărbații să recunoască dacă au fost sau nu la prostituate. Cei care au fost cel puțin o dată să dea un plus iar cei care n-au fost să dea un minus. Fiind anonim sper să aveți tăria să fiți sinceri. O să aveți o surpriză câți clienți au prostituatele.
  • +1 (1 vot)    
    gogomanie (Vineri, 11 mai 2012, 18:40)

    mda [anonim]

    sa crezi ca legalizarea de scapa de trafic si de boli e de o prostie ipocrita iesita din comun! orice om normal la cap stie ca bolile au diverse perioade de incubatie, presupunand in absurd ca se vor face analize, oricine se poate imbolbavi oricand, cu toate mijloacele de protectie cu tot. in plus, copiii si femeile care se prostitueaza sunt siliti deseori de factori economici si sociali, mi se pare cinic ca in loc sa ii ajuti sa faca ceva in viata, le "creezi conditii" sa fie animale toata viata. si nu are legatura cu nici o biserica, ci cu bunul simt su cu ratiunea. mai mult, sa zici ca ii scapi de retelele de carne vie... e chiar dincolo de prostie. pe de slta parte, ca sa o dam pe misto, nu e corecta discriminarea: cum adica, unii platesc impozite si altii - vezi politica, show biz-ul si nu numai, nu?!? caci calcatul prin strachini tot prostitutie e, mai ales cand avantajele materiale si de alta natura sunt clare :p.
    • 0 (0 voturi)    
      Așa și? Deci am rezolvat, nu există (Vineri, 11 mai 2012, 22:49)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui mda

      Așadar, acum, pentru că este interzisă prostituția, ea nu există. Corect? Atunci, dacă e interzisă și nu există de ce ne mai agităm? Legalizarea este o formă de controlare a ceea ce se întâmplă. Nu văd nicio variantă pentru ceea ce se întâmplă acum, prostituatele au mai multe șanse acum că nu e legalizată? De ce e dincolo de prostie să consideri că scapi de rețelele de carne vie? Nu zic că dispar dar se reduce foarte mult fenomenul pentru că ai evidența a ceea ce se întâmplă, femeile care recurg la prostituție (indiferent de motiv) au o mai bună protecție dacă ele se pot duce să reclame că au fost maltratate. D-acord cu faptul că ce se întâmplă în show-biz este tot prostituție, mai grav este că s-a creat un model: pițipoanca fără minte care nu are alt atuu. Evident că cei/cele cărora le e greu să învețe și să muncească vor considera că asta este calea ușoară.
      • 0 (0 voturi)    
        vrei control mai bun? (Sâmbătă, 12 mai 2012, 21:43)

        mda [anonim] i-a raspuns lui Adrian

        cei care acopera retelele de carne vie sa infunde puscaria ani buni si orice prestator si solicitant de "servicii" asijderea. frica pazeste pepenii. oamenii ar trebui sa se intoarca la valorile de familie, barbatii sa respecte femeile nu sa le trateze ca pe niste obiecte sau, mai rau, ca pe animale, si impreuna sa-si aiba grija de copii. educatia ajuta societatea sa evolueze, nu satisfacerea nevoilor primare. altfel nu mai coboram din copaci. si, repet, asta nu are legatura decat cu bunul simt si cu ratiunea. si, pe urma, serios: n-au reusit sa tina in frau taficul de carne vie si bolile state mai avansate, cu institutii politienesti stricte si mult mai puin corupte, si reuseste Romania?!? ha :)) revenind, ideea e ca eu vreau ca Romania sa reprezinte inteligenta, educatie, arta, tehnologie etc. in nici un caz prostitutie. mergi in Thailanda si gandeste-te cum ar fi ca fiul sau fiica ta sa se plimbe ca regula printre prostituate, zi de zi. mie mi se face scarba. deci, nu, multumesc!
  • 0 (0 voturi)    
    cum adica? (Vineri, 11 mai 2012, 22:09)

    cetateanul turmentat [anonim]

    grava ba chiar gravisima? imi vine in minte o expesie folosita la OTV mai demul "sunteti imbecil pana la imbecilitate domnule"!
    pam pam