Ioan Mang: M-am gandit de multe ori la demisie, dar nu pentru ca as fi vinovat ci pentru ca este deja mult prea multa suferinta in jur

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2012, 15:47 Revista Presei | Radio TV

Ministrul Educatiei, Ioan Mang, a declarat vineri pentru Romania TV ca ia in considerare posibilitatea demisiei. Intrebat de cate ori s-a gandit sa demisioneze in ultimele 24 de ore, acesta a precizat ca s-a gandit "de multe ori, nu pentru ca as fi vinovat ci pentru ca este deja mult prea multa suferinta in jur."

"Daca voi fi gasit acolo (n.r. vinovat de plagiat), voi pleca din invatamant", a mai declarat Ioan Mang pentru postul de televiziune precizand ca lucrarile la care se face referire in acuzatiile de plagiat nu ii apartin. "Unii cred ca iti fac un bine daca te pun autor pe niste lucrari", a adaugat Ioan Mang, lasand sa se inteleaga ca numele lui a fost trecut, fara voia sa, printre cele ale autorilor lucrarilor in discutie.

Declaratia lui Ioan Mang are loc la putin timp dupa conferinta de presa a fostului ministru al Educatiei, Catalin Baba, care a cerut din partea PDL inlocuirea acestuia, pana luni, de la conducerea ministerului. Anuntul ministrului este facut pe fondul acuzatiilor de plagiat care i-au fost aduse in ultimele zile.

Ioan Mang a declarat pentru postul de stiri ca nu a discutat deocamdata cu premierul Victor Ponta despre plecare sa de la Ministerul Educatiei pentru ca acesta nu i-a raspuns la telefon.

Partidul Democrat Liberal i-a cerut, vineri, premierului Victor Ponta sa decida pana luni inlocuirea lui Ioan Mang de la conducerea Ministerului Educatiei. "Demisia nu este o drama, in acest caz este o datorie, in joc fiind credibilitatea sistemului de invatamant", a declarat fostul ministru al Educatiei, Catalin Baba.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   



















7283 vizualizari

  • +40 (42 voturi)    
    Vai draga, saracu de el cat de grijuliu este... (Vineri, 11 mai 2012, 16:08)

    kinn [anonim]

    Demisia si din functia de profesor la Universitatea Oradea!
    • +35 (35 voturi)    
      Ca sa nu mai vorbim... (Vineri, 11 mai 2012, 16:26)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui kinn

      ... ca pentru fapte de genul asta in alte tari se fac si ani de puscarie.

      In mod normal nu ar trebuii el sa-si dea demisia, universitatea ar trebuii sa il dea afara, sa ii retraga toate diplomele si titlurile, si sa ii ceara recuperarea salariilor obtinute de la momentul plagiatelor pana in ziua de azi.

      As vrea sa o vad si pe asta odata in Romania
      • +11 (11 voturi)    
        ATENTIE! (Vineri, 11 mai 2012, 17:30)

        Maxi [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

        Foarte important:
        Dl. Mang a admis plagiatul (chiar daca voalat). Daca a admis plagiatul, e timpul sa plece, prin urmare. Despre asta se discuta, nu-i asa? Asta a promis, nu-i asa?

        Ca o fi vina lui, sau ca o fi vina altora ca i-au pus numele acolo, n-are importanta decat pentru dumnealui, as spune. N-are decat sa-i caute pe presupusii autori care i-au facut binele sau "binele" asta si sa-i dea in judecata pentru ca a ajuns in functiile in care a ajuns cu ajutorul lor si tot cu ajutorul lor a ajuns de rasul tuturor. Drum bun, domnule Mang.
      • -5 (9 voturi)    
        Dar la sinucidere s-a gandit? (Vineri, 11 mai 2012, 17:37)

        lol [anonim] i-a raspuns lui ddanescu

        In caz afirmativ, sa speram ca discuta asta cu tot guvernul si ca e contagioasa.
        • +9 (9 voturi)    
          Asa e!!! (Vineri, 11 mai 2012, 18:03)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui lol

          Un popor intreg sufera din cauza unui prost ,Ponta,care a numit ca ministrul al Educatiei si Invatamantului un plagiator la fel de prost!
          Pentru ca intreaga lume ne arata cu degetul, pleaca Mang si ia-l si pe Ponta cu tine!
          Plecati la Balaceanca, loc de repaus si reevaluare...
          • +7 (7 voturi)    
            ba nu, la Socola (Vineri, 11 mai 2012, 18:28)

            john [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            sectia nervosi
          • +12 (12 voturi)    
            Cel mai cinstit guvern cel mai cinstit PM (Vineri, 11 mai 2012, 18:59)

            usl [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            Ponta saracul nu detine "radar".Chiar purtatorul lui de cuvant e acuzat ca a fost eliminat din PROTV pe probleme de mita . Ce mai asta dupa Ponta e cel mai cinstit guvern . Pe cale de consecinta presupun ca Ponta urmeaza a se dovedi cel mai bun PM.
          • +9 (9 voturi)    
            e un guvern fraudulos (Vineri, 11 mai 2012, 19:09)

            paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            a obtinut puterea nu prin vointa populara ci prin frauda cu sprijinul mafiotilor parlamentari!
            • +3 (3 voturi)    
              De aceea.... (Vineri, 11 mai 2012, 21:08)

              translativus [utilizator] i-a raspuns lui paolalaan

              ...sustin desfintarea sistemului politic parlamentar si inlocuirea lui cu sistemul administrarii Statului prin contract.
          • +1 (1 vot)    
            avem locuri libere si la Jebel (Vineri, 11 mai 2012, 20:22)

            vaisamar [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            doar 80 de lei pe zi pentru cronici =)
    • +11 (11 voturi)    
      Ati sesizat? (Vineri, 11 mai 2012, 17:11)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui kinn

      Doar s-a gandit sa-si dea demisia, dar nu o s-o faca niciodata daca nu e constrans. Pt. ca nu e om de onoare. Intr-o tara civilizata oricine in locul lui si-ar fi dat de mult demisia de onoare.
      • +4 (6 voturi)    
        Ce vorba e aia? (Vineri, 11 mai 2012, 19:21)

        Radu dela Afumati [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Onoare? Unde ai vazut onoare la USListi? Nastase, Ponta, Antenescu ,Dragnea,Nica, si lista continua. In vocabularul lor nu exista acest cuvant ONOARE. HOTIE DA , MINCIUNA DAAAAA. CURVASARIE DAAAAAA.
    • +9 (11 voturi)    
      folosite in cariera (Vineri, 11 mai 2012, 17:41)

      garhus [anonim] i-a raspuns lui kinn

      Sunt convins ca omul a trecut in lista bibliografica aceste articole plagiate pentru obtinerea titlului de prof, conf, dr etc. In aceste conditii trebuie sa-i fie retrase, anulate toate titlurile universitare obtinute prin frauda.
      • +3 (3 voturi)    
        De acord (Vineri, 11 mai 2012, 18:01)

        mihai_mi [utilizator] i-a raspuns lui garhus

        +1000
    • +2 (2 voturi)    
      daca.... (Vineri, 11 mai 2012, 21:05)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui kinn

      ...s-a gandit de multe ori la demisie, probabil este mai incet la minte, asa ca luati-l si dvs mai incet si cu fraze mai scurte de genul: Mang, hai odata, zdrang!, poate asa va pricepe.
  • +39 (39 voturi)    
    Considera demisia? (Vineri, 11 mai 2012, 16:12)

    OCP [anonim]

    Ori eu nu mai stiu sa citesc ori Dl. Mang e putin lovit la mansarda... cum adica se gandeste la varianta "demisiei".... ce naiba e de gandit?!?

    Cand unu iti zice ca esti beat, te uiti stramb la el, cand 7 iti spun ca esti plagiator... nu te mai gandesti, iti dai demisia si gata!
    • +12 (12 voturi)    
      Eu as lua in considerare (Vineri, 11 mai 2012, 17:20)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui OCP

      si demisia pontacului!
      A tras de doua ori si a gresit de vreo 30 ori!
      - ministrii plagiatori, mincinosi
      - ministrii incompatibili
      - ministrii incapabili;
      - ministrii de tembeliziuni;
      - nu ia nici o atitudine responsabila in ceea ce il priveste pe mangla;
      - o da cotita cu madama Standford colt cu Vatra Luminoasa;
      - una spune la tv, alta face cu FMI;
      - una latra pe latrine pontacul si alta face cand este prim-ministru;
      Multe, multe rau pentru un popor asa de mare si prost - poporul pesede (bombo dixit, nu io')
      Taote astea in 4 zile?
      El care avea guvernul gata in 30 secunde?
      Inghititi votaci uslasi muuuulta latrinareala!
      Meritati cu varf si indesat!
    • +5 (5 voturi)    
      prea multa suferinta, adevarat. (Vineri, 11 mai 2012, 18:52)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui OCP

      sper c'a fost uvertura numai.
      ca nu se gandeste, asa, in treacat.
      din mila pentru atata suferinta in jur...
  • +34 (34 voturi)    
    Ia in calcul demisia??? (Vineri, 11 mai 2012, 16:12)

    denvarel [utilizator]

    Si eu care speram sa-i anuleze dreptul de a profesa nu sa-l dea jos din functia de ministru.
    Ma uimeste prostia unuia care, in pericol sa piarda totul prins cu mana in buzunarul altcuiva, continua sa tina mana acolo si sa declare ca nu e a lui.
    Ce IQ o avea Mang?
    • +19 (19 voturi)    
      interzicerea dreptului de a profesa... (Vineri, 11 mai 2012, 16:21)

      outside_the_wall [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      va urma...
    • +9 (9 voturi)    
      Mie mi se pare cel mai reusit banc cu Mang (Vineri, 11 mai 2012, 18:20)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      De pe forumul evz citire, o intrebare demna de Radio Erevan:
      - Domnul si Doamna Mang au copii?
      - Da, dupa majoritatea operelor numai ca pe unele sau semnat pe altele nu au apucat....
  • +51 (51 voturi)    
    Demisia... (Vineri, 11 mai 2012, 16:15)

    eu [anonim]

    In loc sa isi scrie demisia, poate copiaza una de la cineva care a scris-o si folosit-o ceva. Sa caute in arhivele parlamentului pana gaseste o scrisoare de demisie potrivita rangului lui. Nu de alta, dar e pacat de timp sa faci ceva de unul singur. Originalitatea e pentru prosti!
    • +18 (18 voturi)    
      ... (Vineri, 11 mai 2012, 16:27)

      Witch [anonim] i-a raspuns lui eu

      Super idee!
    • +18 (18 voturi)    
      Tareee! (Vineri, 11 mai 2012, 16:28)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Macar odata sa foloseasca si el copy paste intr-un mod folositor societatii.
      Mai mult ii si recomand un link pentru download, poate este prea ocupat:
      http://www.inspectiamuncii.ro/ghid/continut/Formular_demisie.pdf
      • +4 (4 voturi)    
        Ce insemna "mang" in lb.chineza ? (Vineri, 11 mai 2012, 17:43)

        Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

        mang=ocupat !

        Deci chiar este ocupat, (dupa cum il arata si numele) cu ... copiatul !
        • +1 (1 vot)    
          Ce insemna "mang" in alte limbi (Vineri, 11 mai 2012, 21:33)

          Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Ritzi Pitzi

          "restaurant" in esperanto
          "orice" in filipineza
          "comerciant" in latina
          "natural" in malaeza
          "caz" in norvegiana
          "a transporta" in vietnameza

          Noi, avand o limba cu radacini latine, inclin sa cred ca numele este chiar predestinat, "comerciant" de... articole stiintifice.
    • +15 (15 voturi)    
      Buna! (Vineri, 11 mai 2012, 16:28)

      ddanescu [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Doar ca va avea dificultati sa gaseasca o scrisoare de demisie in arhivele parlamentului... Uite ca poate are si el sansa sa creeze ceva nou acuma, nu? Macar odata...
    • +19 (19 voturi)    
      Demisie (Vineri, 11 mai 2012, 16:36)

      ORICARE [anonim] i-a raspuns lui eu

      Catre:
      Premierul Romaniei,
      Domnule Prim-Ministru

      Subsemnatul CutarESCU Ioan solicit prin aceasta cale incetarea contractului individual de munca incepand prin act unilateral de vointa (demisie) incepand cu data de azi 11.05.2012.
      Solicit aceasta deoarece aptitudinile profesionale nu corespund cerintelor postului. (am fost prins cu mata-n sac)

      Bucuresti, 11.05.2012
      CutarESCU Ioan


      P.S. Am lasat numele in original pt. ca am observat ca stie sa-l inlocuiasca. Jur solemn sa nu depun plangere de plagiat in cazul folosirii acestui text.
    • +21 (21 voturi)    
      Mail la www.ioan-mang.ro/contact.aspx (Vineri, 11 mai 2012, 16:38)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Domnule Ministru,

      Ingrijorat de putinul timp liber pe care il aveti, pentru a va compune singur demisia, va pun la dispozitie, asa cum sunteti obisnuit, un link de la care puteti sa faceti copy-paste: http://www.inspectiamuncii.ro/ghid/continut/Formular_demisie.pdf
      Semnatura, ca de obicei, o puneti jos, in dreapta.
      Puteti sa-i transmiteti si doamnei Mang informatia. Poate ii va fi folositoare in viitorul apropiat.
    • +3 (3 voturi)    
      esti naiv... (Vineri, 11 mai 2012, 17:19)

      Florin [anonim] i-a raspuns lui eu

      ... pt ca nu o sa gasesti o demisie data din parlament acolo. e soriciul gros.
  • +14 (14 voturi)    
    Este deja prea tarziu ! (Vineri, 11 mai 2012, 16:24)

    judex [anonim]

    Este cel de-al doilea impostor adus in fruntea ministerului de catre Ponta. Daca prima nominalizare a fost picatura care a patat sistemul de invatamant din Ro, continuarea cu dl Mang a facut ca pata hotiei sa se ataseze deja ferm de acest guvern, care pare sa aibe o gramada de ciordasi in rezerva de cadre. Continuand politica lui Ilici, "rom" se apropie din ce in ce mai mult de "roman", puternic stimulat chiar de la varful USL. Vai de absolventii romani care vor voi sa-si echivaleze sau sa-si continue studiile in UE....
  • +8 (10 voturi)    
    Si pe urma??? (Vineri, 11 mai 2012, 16:30)

    Andor74 [anonim]

    A fost prins copiind, ar trebui sa-si dea demisia macar din functia de ministru dar si din cea de profesor.
    Si pe urma?
    Din ce sa traiasca bietul om? Ca pana la alegeri mai e mult si posturile de senatori si deputati putine?
    Va ajunge probabil ca unul dintre asistatii sociali de care cu mare grija se ocupa psd
  • +16 (16 voturi)    
    Vrea sa salveze ce mai poate salva (Vineri, 11 mai 2012, 16:33)

    Andradda [utilizator]

    Isi imagineaza ca daca demisioneaza din functia de ministru ramane profesor universitar cu toate drepturile aferente.
    Cred ca de data asta i s-au incurcat borcanele.
    Sper sa nu se puna batista pe tambal daca acesta renunta "doar" la functia de ministru.
    Trebuie dovedit, legal si oficial, de plagiat si eliminat din invatamantul superior.
    • +6 (6 voturi)    
      trebuie dat afara (Vineri, 11 mai 2012, 19:12)

      paolalaan [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      si de ce nu s-ar pedepsi penal furtul intelectual?
  • +11 (11 voturi)    
    anti-plagiat (Vineri, 11 mai 2012, 16:33)

    Mr Jhon [anonim]

    pe cand infiintarea unei comisii nationale anti-plagiat..luat la puricat toti profesorii ''academicieni'' ajunsi pe cele mai inalte culmi..
  • +16 (16 voturi)    
    ori e alba, ori e neagra! (Vineri, 11 mai 2012, 16:36)

    Cristian Ioan [anonim]

    Daca acuzatiile de plagiat sunt neitemeiate, sau chiar adevarate, dar exagerate, atunci Dl. manga este indreptatit sa actuioneze in Justitie pe calomniatori.

    Dar dca sunt 100% corecte?

    Cum adica, demisia?

    pe mine, daca in autobuzul aglomerat ma prinde cineva cu mina in buzunarul sau, megre sa ii spun "hai ca imi dau demisia, adica iti las in pace portofelul, si cobor la prima!"

    cum ar fi ?
  • +8 (12 voturi)    
    intrebare (Vineri, 11 mai 2012, 16:38)

    adv [anonim]

    Cine l-a tradat pe Ioan Mang, aducand in atentia presei copiutele lui , Ecaterina Andronescu cumva?
    • +8 (10 voturi)    
      Insusi Internetul (Vineri, 11 mai 2012, 16:46)

      denvarel [utilizator] i-a raspuns lui adv

      Unealta lui preferata pentru cercetare stiintifica :)
    • +2 (4 voturi)    
      Buna intrebare! (Vineri, 11 mai 2012, 16:53)

      Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui adv

      ...concurenta :)
  • +12 (12 voturi)    
    anunt de job: se cauta ministru al Educatiei (Vineri, 11 mai 2012, 16:52)

    headhunting [anonim]

    Dupa doua rateuri penibile la Ministerul Educatiei, PSD ar trebui sa faca pe dracu' patru sa gaseasca pe cineva ca lumea!!

    Gata, fara somitati de carton din universitati private sau provinciale gen Oradea. Sa se duca sa bata umili la usile profesorilor de la primele 5 universitati din tara sau sa aduca vreunul dintre sutele de romani plecati la marile universitati de afara: Cambridge, Harvard, Yale, Princeton, pe la toate gasesti romani emigrati care ar fi de zece mii de ori mai buni decat Corina Standford Dumitrescu si Ioan Mangleala!
    • +5 (5 voturi)    
      Ma ofer eu :) (Vineri, 11 mai 2012, 17:25)

      Lucian Ilea [utilizator] i-a raspuns lui headhunting

      o sa fac o reforma reala in invatamant
      un audit complet al tuturor lucrarilor din invatamantul superior cu eliminarea celor 95% plagiatori
  • +11 (11 voturi)    
    Totusi (Vineri, 11 mai 2012, 16:55)

    Craioveanul [anonim]

    Am urmarit, interesat fiind, toate ,,intamplarile,, legate de numirile USL pentru ministeriatul educatiei si:
    1.Ma ingrozesc de modul de-a drptul abject in care isi apara PSD-ul oamenii si poate o sa inteleaga populatia ce ne asteapta in continuare;
    2.Calitatea celor doi candidati, din care unul a ajuns chiar ministru este atat de discutabila si numai apartenenta lor la unele grupuri de interese (fie invatamantul particular universitar, fie apartenenta la o universitate de stat din Oradea plina de bube si daca cautati pe internet o sa gasiti foarte multe probleme care s-au intamplat acolo);
    3.Modul iresponsabil prin care primul ministru incerca sa para ca aplica regulile din justitie in activitatea politica,HALUCINANT!
    4.Va sfatuiesc sa consultati CV-ul primului ministru, unde scrie si semneaza ca in anul 2000, intre martie si iunie (3 luni) a facut un masterat la Univ. din Catania, oricand se poate verifica ca in occident masteratul dureaza 2 ani si va mai reamintesc ca Ponta este conferentiar universitar la Univ.Romano-Americana si poate si asta explica modul lui de-a alege viitori ministrii al d-nului Ponta......
    • +5 (5 voturi)    
      universitatea romano-americana (Vineri, 11 mai 2012, 17:22)

      d2arrow [utilizator] i-a raspuns lui Craioveanul

      Este aceeasi universitate care jongla cu usile de le intrare in momentul in care cei de la minister incercau sa o inchida pentru nereguli grave in functionare. Deci sa inteleg ca acum problema a fost rezolvata de cand ponta este conferentiar....
  • +10 (10 voturi)    
    sa i se verifice lucrarea de doctorat!!!! (Vineri, 11 mai 2012, 16:57)

    cucuveaua [anonim]

    nu este de ajuns ca a fost prins cu articolele copiate.
    ceea ce ar trebui acum, sa faca academia romana, ar fi sa ia la purecat lucrarea de doctorat a impostorului Mang. pot sa pun pariu ca nu e lucrarea lui si probabil ca e si o mizerie de lucrare.
    asa au facut si nemtii in cazul mai multor politicieni de-ai lor - le-au luat la verificat lucrarile de docorat si intre timp au fost retrase o gramada de titluri de doctor. daca la nemti au fost descoperite atitea cazuri.... ma gindesc ca la romani cel putin 70% din titlurile de doctor sint luate pe bani si pe pile si nu pe studi ample, valoroase si de durata.
  • +7 (9 voturi)    
    watchdog! (Vineri, 11 mai 2012, 17:00)

    skyradio [anonim]

    @adv nu l-a tradat nimeni. cel care a adus la lumina hotia lui mang este Stefan Vlaston. a fost continuata pe contributors.ro de Razvan Orasanu. Alaturi de ei nenumarati anonimi, cititori, minti luminate, persoane de bun simt si cu un al naibii de dezvoltat simt. Bun Simt.
  • +10 (10 voturi)    
    ... (Vineri, 11 mai 2012, 17:00)

    anonim [anonim]

    "Unii cred ca iti fac un bine daca te pun autor pe niste lucrari". Cum poate fi cineva atat de penibil?
    • +5 (5 voturi)    
      Pasul 1 (Vineri, 11 mai 2012, 17:26)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui anonim

      Te faci USL-ist. Restul vine de la sine...
  • +9 (9 voturi)    
    sa nu ai tu ambitie domnu mang-litor (Vineri, 11 mai 2012, 17:01)

    snowflake [utilizator]

    Auzi domnule "Unii cred ca iti fac un bine daca te pun autor pe niste lucrari". De unde deducem ca individul habar nu avea ca cineva a publicat in numele lui. Numai ca unii astia e de fapt nevasta.
  • +6 (6 voturi)    
    Mang dixit! (Vineri, 11 mai 2012, 17:12)

    Acad. Prof. Univ. Dr. Ing. [anonim]

    DISCLAIMER:
    Paragraful de mai jos este un copy-paste de pe http://www.ioan-mang.ro/de_ce_in_psd.aspx

    Urasc impostura. Mai ales in cazul oamenilor politici. Daca nu crezi in ceea ce esti, nu are rost sa faci politica. Pentru ca te trisezi nu doar pe tine, ci, foarte grav, pe cei ce au incredere in tine.

    _____________
    Bibliografie:
    http://www.ioan-mang.ro/de_ce_in_psd.aspx
    • +3 (3 voturi)    
      Sa n-o luam, totusi, in serios. (Vineri, 11 mai 2012, 20:41)

      Mang, de la mangleala [anonim] i-a raspuns lui Acad. Prof. Univ. Dr. Ing.

      Cineva a vrut sa-i faca un bine si a scris asta pe site in numele lui. In realitate, Mang nu uraste impostura. De pe urma ei traieste. Asta e si raspunsul la intrebarea "de ce in PSD?".
  • +5 (5 voturi)    
    Cred ca e caz de Balaceanca (Vineri, 11 mai 2012, 17:16)

    Titus [anonim]

    Omul acesta lasa impresia ca el a devenit profesor universitar fara voia sa. Altii i-au scris lucrarile, teza de doctorat si articolele. E un caz clar de Balaceanca locul in care erau internati debilii mintali inainte de venirea comunistilor. Asistam la cea mai dezgustatoare prezenta in spatiul politic al unei tari europene a unui partid care si-a creat rezerva de cadre nu pe competente ci pe spaga. Au dat banii si au ajuns senatori si deputati. Nu ai cum sa explici prezenta acestor panarame de ministrii propusi la educatie un domeniu care ar implica viitorul unei tari. Atat Dumitrescu cat si Mang TREBUIE exclusi pe viata din invatamantul universitar.
  • +4 (4 voturi)    
    O fi fost Popescu sau cum al cheama! (Vineri, 11 mai 2012, 17:17)

    Victor [anonim]

    Mang crede inca noi suntem turma,iar ei ciobanii .
    Sa-mi fie cu iertare,dar daca cineva a vrut sa-i faca un bine,dansul de atatia ani nu a fost in stare sa observa acest serviciu adus?
    Oriunde,cind trimiti o lucrare ptr.publicatie,este intai citit de o comisie de expertiza sau o persoana din domeniu,apoi acea lucrare se reintoarce la autor ptr.aprobarea sau nu a corecturilori!Deci,cel mai tarziu Mang in aceasta perioada putea sa declare:nu eu sunt autorul si nu am nimic comun cu aceasta lucrare!
    Abia acum isi aduce aminte ca :nu e el,cineva s-a folosit de numele lui.
    Astazi, dupa 8-10 ani?Nu-i ceva bizar si hazliu?
    La urma,pe bani grei,probabil acel al treilea isi va asuma furtul.Ca aici nu-i vorba de plagiat,ci de furt!
    • +3 (3 voturi)    
      @Victor: Corect 100% (Vineri, 11 mai 2012, 19:56)

      alina [anonim] i-a raspuns lui Victor

      Nu numai atat, dar chiar si la predarea articolelor revistele care tin la reputatie obliga autorii sa semneze individual si sa declare conflictele de interes. Se vede treaba ca e pe pile si la publicare. Clar ca daca nu pui pe sef sau pe soata sefului ca autori, nu te publica.

      Cat despre PM - a facut dovada de amatorism politic, este un om usuratic si fara prinicpii. Functia de ministru este prea importanta, ar fi trebuit sa ii verifice pe Mang pana si notele de la extemporale, in orice caz CV-ul trebuia puricat ca lumea si publicatiile verificate inainte de pune pe cineva pe listele de candidati la pozitii politice. Asa se procedeaza in toate statele democratice, si partidele care nu fac asta sufera la alegeri.
  • +3 (3 voturi)    
    nu te mai gandi (Vineri, 11 mai 2012, 17:18)

    nocomment [utilizator]

    ia-ti jucariile si pleaca. eventual si guvernul asta care ne baga in groapa, de tineri. rusine voua si neamului vostru. cum poate un personaj de genul asta sa accepte asa o functie cand stie ca va fi intors pe toate fetele. ce obraz trebuie sa aiba? cata nesimtire.
  • +5 (5 voturi)    
    Dar ai plagiat si singur NU DOAR CA "COAUTOR" (Vineri, 11 mai 2012, 17:31)

    Alx [anonim]

    Dl Mang ne crede prosti, dand-o intr-una ca a fost trecut pe lucrare. E aproape pe toate lucrarile nevestei. Asta este o chestie tipica in invatamantul superior romanesc si ar trebui sa fie subiect de investigatie pt presa. In mai toate universitatle abunda membrii aceleiasi familii, care publica lucrari impreuna, adica unul eventual lucreaza efectiv si celalat este trecut coutaor. Revenind
    la Manag. Ultimul articol ce a fost dovedit a fi plagiat il are doar pe el ca autor sau nu i s-a adus inca la cunostinta?!!!!
    http://essuir.sumdu.edu.ua/bitstream/123456789/10602/1/2_.pdf
    http://www.madchat.fr/crypto/codebreakers/35-ebiham.pdf
    Asa ca sa nu mai vina cu acest motiv pueril si sa-si dea odata demisia si el si nevasta-sa si cel de-al treielea, Popescu.
  • +4 (4 voturi)    
    Cu suferinta din jur sunt de acord... (Vineri, 11 mai 2012, 17:34)

    Daniel [anonim]

    Innebunit si ahtiat de putere, nu a reusit sa isi vada de lungul nasului si de mediocritatea lui universitara.

    Si-a distrus nu numai viata si cariera lui, dar si pe cea a sotiei. Probabil ca si copii lui se ascund acuma cu capul in pamant...

    S-a distrus nu numai pe el, dar si-a distrus si toata familia. Mai bine ramanea un asistent sau conferentiar cinstit, cu fruntea sus, decat un profesor distrus la varsta pensionarii.

    Poate cu ocazia asta vor invata si altii din sistemul universitar romanesc o lectie de cinste si corectitudine.
    • +4 (4 voturi)    
      Luati aceste capuse de pe noi!!! (Vineri, 11 mai 2012, 19:16)

      Maria B [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      Nu cred ca prea citesc astia presa. Nu isi strica confortul psihic. Se ascund ca popandaii in casele lor confortabile pana trece valul rusinii. Vor regreta doar ca n-a durat mai mult gloria lor. In rest obrazul gros (soricul) ii apara de suferintele pe care le invoca. Da, exista multa suferinta in lume dar asta e altceva.
  • +4 (4 voturi)    
    Ia in calcul ! (Vineri, 11 mai 2012, 17:37)

    nick1 [utilizator]

    Cum adica ? Si-a facut niste socoteli si ii da cu zecimale ? Asteapta sa mai iasa la iveala cateva lucrari plagiate ca sa faca o cifra rotunda?
  • +5 (5 voturi)    
    sa incerce pe blog ca il are in blogroll (Vineri, 11 mai 2012, 17:41)

    val [anonim]

    pe blogul lui Poanta ( blogponta punct wordpress punct com) in dreapta, pe blogroll acolo apare si blogul lui Mangleala.
    daca nu-i raspunde la telefon sa incerce sa puna un comment pe blog. daca stie cum.
    sau sa-l ameninte cum faceau copii de la bloc: "Victontash, daca nu-mi raspunzi ma duc la tine la usa. Esti spus !!"
  • +8 (8 voturi)    
    Marlanie la maxim!!! (Vineri, 11 mai 2012, 17:48)

    Karmapolis [anonim]

    Citat Mang: "Unii cred ca iti fac un bine daca te pun autor pe niste lucrari".

    Lucrarea GRESITA plagiata de la israelianul Eli Biham il are ca autor (surpriza!) DOAR pe Mang!!!
    http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/10536

    Название: Considerations on Hardware are implementations of encryption algorithms
    Авторы: Mang, Ioan
    Issue Date: 2004
    Издатель: Вид-во СумДУ
    Библиографическое описание: Ioan, Mang. Considerations on Hardware are implementations of encryption algorithms [Текст] / А. А. Борисенко // Вісник Сумського державного університету. Серія Технічні науки. — 2004. — № 12(71). — С. 41-50.
    URI: http://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/10536
    Вид документа: Article
    Appears in Collections: Вісник Сумського державного університету. Технічні науки

    Prin urmare, Mang si-a facut lui insusi un "bine" trecandu=se pe "propria" sa lucrare plagiata!!!
    Sunt curios, pe cine va mai gasi vinovat(a) de asta?
    In orice caz, cata lipsa de demnitate sa dai vina pe propria nevasta... Cat "cavalerism"...
    "Felicitari", "d-le" Mang! ati depasit orice bariera a josniciei si a degradarii umane. Nu cred ca am vazut un ins mai nesimtit, mai lipsit de demnitate si de caracter ca acesta. Pe langa el, Becali si Vanghelie par niste sfinti!
  • +5 (5 voturi)    
    .. (Vineri, 11 mai 2012, 17:50)

    Anca [anonim]

    Hai ca ai pus capac cu asta . Dispari !
  • +4 (4 voturi)    
    Plagiatura generala in PSD (Vineri, 11 mai 2012, 17:50)

    anion [utilizator]

    PSD este un partid de plagiatori. La Ploiesti cu ocazia inaugurarii stadionului Petrolul, primarul in functie Volosevici a afirmat sloganul *Am promis, am facut* ceea ce era 100% adevarat. Ei bine in campania care a inceput, primarul Volosevici isi mentine sloganul pe afisele sale. In schimb plagiatorul Cozma de la PSD pentru Consiliul Judetean, copiaza mesajul lui Volosevici si adauga ceva in plus. Citim; Am promis, am facut, continuam. Cu hoti si plagiatori nu o sa ajungem niciodata la un final fericit. USL reprezinta natiunea pe care nu o ajuta capul.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca demisionezi o fi plagiat? (Vineri, 11 mai 2012, 18:03)

    liviu [anonim]

    Cand am citit declaratia lui Mang am verificat daca nu cumva sunt pe www.timesnewroman.ro. Si, cand colo, nu eram...
    Astept cu nerabdare sa vad cum ministrutul ii va da in judecata pe cei care i-au pus "fara acordul lui" numele pe lucrari plagiate, deoarece conform legii oricine cauzeaza altuia un prejudiciu trebuie sa raspunda. Dar presupun ca ministrul ne va da din nou o lectie de morala crestina si in loc sa actioneze in instanta elementele dusmanoase va intoarce si celalalt obraz (cel si mai gros).
  • +4 (4 voturi)    
    Ori suntem golani, ori nu mai suntem (Vineri, 11 mai 2012, 18:06)

    dan [anonim]

    "Unii cred ca iti fac un bine daca te pun autor pe niste lucrari"

    Cat de penibil si lipsa de responsabilitate poate sa ascunda fraza asta. Pai cand Facultatea publica pe hartie si pe situl web lucrari stiintifice, nu verifica , cine sunt astia , « unii>> care publica cu nume din burta? Nu este responsabilatea lui de profesor universitar sa verifice ce lucrari sunt publicate sub numele lui , in universitatile cel putin din tara in care si-a facut cariera? Ca doar de-aia e profesor universitatr, nu ? Pai cum spunea un celebru roman , in care am mai multa incredere sa fie ministrul educatiei decat asa-zisul profesor universitar, « ori suntem golani , ori nu mai suntem « .

    Demisia si Divortul  !! hehe . Toata povestea asta cu ministri de Standford si cu autorat ambiguu ma face sa ma gandesc ca realitatea este mai vesela decat un film de comedie. Fiecare declaratie este din ce in ce mai penibila, incercand sa justifice injustifiabilul.  Curat murdat ;)
  • +5 (5 voturi)    
    a venit momentul (Vineri, 11 mai 2012, 18:25)

    unu [anonim]

    SA PLECi URGENT. Tov-ule esti compromis.
    Te doare-n cot de suferinta altora.................
  • +4 (4 voturi)    
    Demisia e o prostie uriasa (Vineri, 11 mai 2012, 18:30)

    costica [anonim]

    Nici nu ar trebui sa se puna problema demisiei, care e absolut inacceptabila. Intr-o tara normala acest borfas era DEMIS imediat, si din guvern si din postul de profesor.

    Ce dracu', sintem exigenti cu tontii care copie la BAC, dar sintem extrem de indulgenti cu profii universitari analfabeti care fac acelasi lucru?
  • +4 (4 voturi)    
    Hotule (Vineri, 11 mai 2012, 18:46)

    Satarmaru [anonim]

    Du-te rapid si fara alte cuvint, dar sa-l iei si pe Ponta cu tine, nesimtitule.
  • +3 (3 voturi)    
    bine ca doar te-ai gandit (Vineri, 11 mai 2012, 18:48)

    rakleta [utilizator]

    Ca altceva chiar nu trebuie sa faci. Chiar nu, stai acolo.
  • +4 (4 voturi)    
    Atentie! (Vineri, 11 mai 2012, 18:53)

    ICI [anonim]

    Cu omul asta nu putem fi siruri ca demisioneaza Mang despre care vorbim. S-ar putea sa demisioneze Mang plagiatorul care pare a fi dublura sa. PSD-ul pare un partid de nebuni, scuzata sa-mi fie vorba. Toti ministrii lui Ponta trebuie luati la analiza. Pe unul il stiu sigur, dan Nica a carui teza de doctorat i-a scis-o ICI tot dupa metoda copy-paste. Si fraierul a mai si platit pentru asta 100.000$ (bani publici) sub foram de contracte. Numele de Doina Banciu ii spune ceva lui Dan Nica?
    • +2 (2 voturi)    
      Fara suspans! (Vineri, 11 mai 2012, 20:39)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui ICI

      Da pe goarna tot ce sti despre mameluc!
  • +4 (4 voturi)    
    si-ar scrie demisia (Vineri, 11 mai 2012, 18:54)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    dar momentan cauta un model de demisie pe net, singur nu poate concepe nimic.
  • +5 (5 voturi)    
    ?? (Vineri, 11 mai 2012, 19:10)

    elis [anonim]

    il doare undeva... dar sa vorbim frumos.Este incoltit si vrea sa scape basma curata.Cum sa le mai ceri celor care vor da bacalaureatul sa invete si mai ales sa nu sa se inspire in timpul ex.Probabil ca de asta avea in cap sa scoata camerele de luat vederi din sali si la fel a fost incoltit si a schimbat declaratiile.Suferinta de care vorbeste este a lui pt. noi un mincinos in plus.
  • +4 (4 voturi)    
    DEMISIA...DEMISIA (Vineri, 11 mai 2012, 19:15)

    Radu dela Afumati [anonim]

    Eu zic sa pleci acum, sa-ti dai demisia imediat. Si un copil de clasa pregatitoare care fara sa stie sa citeasca vede negru pe alb ca esti un plagiator ordinar..
    La cocina cu porci esti bun.
  • +4 (4 voturi)    
    nu demisiona (Vineri, 11 mai 2012, 19:32)

    Torp [anonim]

    Doar nu esti mai breaz decat colegii tai de guvern? Ramai acolo ca va sta bine impreuna.
    Btw, nu verifica nimeni si cariera academica a lui Ponta?
  • +5 (5 voturi)    
    sa ii faca cineva un bine (Vineri, 11 mai 2012, 19:38)

    Alin [anonim]

    Sa ii faca cineva un bine si sa copie o demisie si sa o depuna cu numele lui. (daca tot e obisnuit cu modul asta de lucru.)
  • +3 (3 voturi)    
    mangusta (Vineri, 11 mai 2012, 20:52)

    d2arrow [utilizator]

    manga noastra care esti in ...guvern
    iarta pacatele noastre asa cum i-ti iertam si noi copiutele tale
    slavit fie numele tau Ctrl + C
    atat in guvern cat si pe pamant
    nu uita de fiul tau iubitor de Ctrl + V
    si ne milueste, imputerniceste si pe toti ne dumireste
    cum de reusisi de la est la vest, totul plagia de Ohm perplex ramanea. copiute si prostiute toate la un loc de profesor te faceau si penele nu-ti cadeau.
    Amin!
  • +1 (1 vot)    
    Telenovelistic! (Vineri, 11 mai 2012, 22:04)

    Clop [utilizator]

    Dar ce cercetator integru isi lasa numele numele si renumele la indemana altora?!

    Mi se pare un nou invartecus pueril, dar sugestiv, care ne arata stofa din care este croit domnul ministru.
  • 0 (0 voturi)    
    1 (Sâmbătă, 12 mai 2012, 13:03)

    Iruletheworld [anonim]

    Acum ce sa zici si tu nu te simti vinovat.. in locul tau plecam de mult !!!!
  • +1 (1 vot)    
    Jos mafia USL (Sâmbătă, 12 mai 2012, 14:08)

    popalie [anonim]

    USL nu mai poate fi condiderata o alinata puternica, tinand cont cine sunt adunaturile de acolo !!! Ponta, care nu poate sa-si arate potenta politica decat daca ataca pe Base sau Udrea, este de un patetism crunt! De aceea trebuie invinsa acesta clica comunista
  • 0 (0 voturi)    
    Altu la rand (Sâmbătă, 12 mai 2012, 15:38)

    ID [anonim]

    Hai nene mars de aici. Altul la puricat.
    In stilul asta facem curatenie si in PSD si in Educatie. Senchiu Ponta mai ai vome de astea ca abia ne-am incalzit!
  • 0 (0 voturi)    
    90 (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:37)

    next [anonim]

    ne asteapta vremuri grele cu ciuma rosie la putere…incet incet vor sa puna mana pe banii nostri, iar ministrii propusi de Ponta au o misiune clara, aceea de a ne fura
  • 0 (0 voturi)    
    90 (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:37)

    master [anonim]

    ministrul de la educatie e un exemplu clar ca numirele s-au facut numai pe interese. E inadmisibil ca Mang sa fie in fruntea educatiei, un minister care promoveaza cultura, originalitatea, si incurajeaza creativitatea.
  • 0 (0 voturi)    
    k (Sâmbătă, 12 mai 2012, 17:37)

    cristi [anonim]

    Daca se apuca Boc de puricat toti ministrii ai cabinetului Ponta, va mai da de multe ilegalitati. Sunt sigur ca Mang nu e singurul ministru care a incercat sa fenteze legea
  • 0 (0 voturi)