Lazaroiu la RFI: Sunt foarte multi oameni compromisi la varful PDL. Trebuie candidati noi si credibili

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 21 mai 2012, 13:13 Revista Presei | Radio TV

PDL este un partid demobilizat si trebuie sa-si revina, pentru ca a incasat multe socuri in ultima perioada. Foarte multi oameni din leadership-ul formatiunii sunt compromisi. Actuala conducere a PDL nu mai reuseste sa dea un mesaj credibil. Afirmatiile ii apartin sociologului Sebastian Lazaroiu, fost consilier prezidential si au fost facute intr-un interviu la RFI.
 
In opinia lui Sebastian Lazaroiu, "PDL trebuie sa-si revina in primul rand, pentru ca ei nu si-au revenit. Au primit prea multe socuri in ultima perioada si in mod clar sunt demobilizati. Dar la alegerile locale, eu cred ca daca se uita mai putin la televizor liderii din judete, de la centru si se uita mai mult la realitatea din teritoriu, vor vedea ca au structuri puternice la nivel local si au primari credibili, care pot obtine voturi suficient de multe pentru partid. S-a creat o demobilizare, pentru ca toata lumea acolo se vaita: "vai, nu mai suntem la guvernare, ce-o sa ne facem!". Au o mie de primari, multi dintre ei si-au facut treaba in astia patru ani si lumea nu e chiar atat de ostila la nivel local fata de structurile locale ale partidului. Odata cu intrarea PDL in Opozitie, s-a mai detensionat situatia. Intr-adevar, exista o ostilitate, o ura fata de PDL inainte, pentru ca parea asa, ca ei se cramponeaza de Putere, de guvernare. Ei bine, uite ca nu mai sunt la Putere si lumea nu mai e chiar atat de ostila impotriva lor".

Democrat-liberalul Valeriu Stoica spune intr-un interviu pentru Evenimentul Zilei ca daca se mobilizeaza, PDL poate obtine un scor de 30% la locale. Sebastian Lazaroiu crede insa ca "la locale, probabil e exagerat 30%. Eu cred ca 23%-25% e un scor bun pentru PDL. Un partid care reuseste la locale sa scoata 23%-25% e un partid puternic".

Continuarea pe www.rfi.ro.


Citeste mai multe despre   























1775 vizualizari

  • -1 (5 voturi)    
    Acum...? (Luni, 21 mai 2012, 13:18)

    VULPCRIS [anonim]

    Acum a constatat Dl. Lazaroiu ca sunt oameni compromisi ?
    Cand o gramada de cetateni , de exemplu; invocau faptul ca sunt oameni din justitie ( Magistrati ) compromisi,corupti, etc , Dl Lazaroiu fost consilier prezidential !!! ce facea ?
    • +5 (9 voturi)    
      justitie (Luni, 21 mai 2012, 13:44)

      alip [utilizator] i-a raspuns lui VULPCRIS

      Ti se pare ca oamenii din justitie sunt la varful PDL?
    • +5 (7 voturi)    
      compromisi la alt nivel (Luni, 21 mai 2012, 14:20)

      sucaa [utilizator] i-a raspuns lui VULPCRIS

      compromisi de trusturile medie conduse de un turnator si un penal. aia i-au tocat marunt zi de zi fara nicio dovada credibila. doar insinuari. daca erau dati in judecata tipau ca atenteaza la independenta presei. faptul ca ei inventau tot felul de dovezi (vezi cazul diplomei lui funeriu) nu se pune. ei aveau dreptul sa spuna orice, fara nicio dovada clara, dar cand erau trasi la raspundere pentru afirmatii invocau liberatea presei.
      rezultatul? felix si-a pus omul de baza fix la ministerul cu care se judeca pentru 60 mil de euro. cum era daca barbatul elenei udrea se judeca cu ministerul turismului pentru o suma asemanatoare? cat crezi ca tipau tembeliziunile de servici? au tipat ele cand fata lui base si-a luat apartament dar cand crinutu somnorosu si-a luat la fel, n-am auzit niciun pas dinspre tembeliziunile cu pricina..
      nu spun ca au fost cei mai cinstiti, dar au fost tocati zilnic cu insinuari. in toti anii astia, ai vazut tu o singura dovada clara ca ce au spus ei era si adevarat? eu nu am vazut. vi s-a innoculat ca aia sunt corupti, dar nu v-a spus nimeni exact ce inseamna asta. exact cum este mesajul ala la tv cu consumul de sare dar nu spune nimeni cata sare trebuie sa consumi.
      incercati sa iesiti din starea asta in care daca spune un jurnalist ceva este adevarat. majoritatea mint de ingheata apele. verificati ce vi se toarna zi de zi, nu mai inchititi pe nemestecate din comoditate.
  • -1 (7 voturi)    
    Lasa-ne, dle Lazaroiu! (Luni, 21 mai 2012, 13:41)

    Andradda [utilizator]

    Ai avut ocazia si sansa sa arati romanilor ca esti bun de ceva.
    N-ai rezistat in functia de ministru decat 2 luni.
    De ce?
    Pt ca, la fel ca Ponta, in loc sa te ocupi de situatia si de problemele ministerului, te-au interesat mai mult aparitiile la TV, blogul si declaratiile care mai de care mai nastrusnice.
    Deci, dle Lazaroiu...ti-ai cam dat cu firma-n cap!
    Acum bineinteles ca iti da mana sa spui ca ala si ala au bube.
    Matale ai fost ministru si n-ai reusit ABSOLUT NIMIC.
    Ca atare si prin consecinta, dle Lazaroiu, vezi-ti de drum si lasa sfaturile semidocte.
    Ai dovedit ca nu esti omul potrivit pt asa ceva.
    Matale vezi-ti in continuare de blog si de "Bleen" pt ca va completati de minune.
    Unul cu plansetele, celalalt cu urletele.
  • -3 (5 voturi)    
    Lazaroiu la RFI (Luni, 21 mai 2012, 14:53)

    ionita [anonim]

    Exista multa nemultumire la nivelul populatiei datorita
    unora din PDL ca: Videanu-bordura; Udrea-frunzulita trei scaieti;Berceanu etc
    • +3 (5 voturi)    
      Si cei din USL sunt niste sfinti? (Luni, 21 mai 2012, 15:59)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui ionita

      Lasand deoparte ironiile ,care arata ca esti un baiat cult,PDL nu are mai multe pacate decat USL.In primul rand nu stiu in cadrul PDL de persoane care pot avea pe constiinta crime impotriva romanilor si tradari de tara,in schimb la USL ,da,chiar confirmate de cei abilitati,dar indivizii respectivi batjocuresc in continuare Romania prin tembeliziunile proprii,la care Ponta este invitatul de onoare.
  • 0 (2 voturi)    
    Alba neagra (Luni, 21 mai 2012, 16:03)

    Andradda [utilizator]

    Ponta acuza PDL ca a facut mizerii in legatura cu fondurile europene.
    Asa o fi.
    Insa. Ponta nu da nicio lista oficiala, concreta, cu nume si prenume ale celor implicat in "jaful respectiv".
    Pe cealalta parte, Lazaroiu vine sa faca si el pe desteptul declarand ca:
    ""Îi sugerez lui Ponta, dacă vrea să facă cu adevărat ordine la POSDRU, să demanteleze mafia transpartinică, care suge bani de acolo, de la POSDRU, inclusiv mafioţii lui din PNL-PSD. Domnul Ponta, dacă e aşa de curajos, să demanteleze mafia aia şi să înceapă cu mafioţii din PSD, care se ocupă de fondurile europene şi care au firme acolo, la POSDRU. Dacă vrea, îi pun eu la dispoziţie lista cu firmele", a susţinut Lăzăroiu."

    Pai cum vine asta domnilor?
    Voi scoateti la vedere jafurile si numele celor implicati, numai daca va cereti unul altuia niste liste?
    Daca Ponta nu cere acea lista, ce face Lazaroiu?
    O baga inapoi in sertar?
    Iar romanii se uita ca prostii la TV fara sa afle nimic decat ca muschii lui Ponta sunt ceva mai umflati decat ai lui Lazaroiu?

    Penibili, amandoi!
  • -2 (4 voturi)    
    Lazaroiu (Luni, 21 mai 2012, 16:04)

    zorro [anonim]

    Adevar graiesti,motanule!....dar de ce la RFI,sa va faceti de rusine mai rau?!.....in 8ani puteati vede aceste lucruri si viata era alta!....acum e prea tarziu!....sa va duceti pe apa Dambovitei cu BASE cu tot,ca v-am votat si m-ati distrus ,iar unul ca Negoita a strans avere pentru tot neamul 100ani de aici in colo!....si cati nu or fi ca acest hot!....din cauza lor tara e asa cum e,nu din cauza CRIZEI cum cautati sa ne prostiti!....pe ei USL luati-le tot ce-au furat!....un pensionar care a facut totusi 70km.de metrou si....este total distrus de voi!.....
    • +1 (1 vot)    
      explicatie (Miercuri, 23 mai 2012, 11:29)

      alip [utilizator] i-a raspuns lui zorro

      Daca imi dati voie, o sa incerc sa va explic eu unde gresiti. Dumneavoastra ca votant faceti o greseala fundamentala, aceea de a alege un partid care promite ca va da bani, chiar si sub forma pensiei. Aici e eroarea. Daca asta e criteriul dupa care alegeti, veti fi dezamagit fie acum, fie mai tarziu. Un guvern nu trebuie sa-ti dea pensie sau salariu mai mare daca acestea nu rezulta din crestere economica, un guvern trebuie sa lase economia sa mearga si astfel si dumneavoastra care eventual nu mai munciti sa puteti fi sustinut de cei care produc in tara. Insa daca bugetul de stat este perforat si pe acolo se scurg bani spre pensii nerealiste, salarii pentru prea multi bugetari si buzunare private de politicieni, veti avea de suferit si dumneavoastra mai tarziu, pentru ca nu o sa va mai primiti pensia deloc. Trebuie sa alegi un partid care va prezinta programe de redresare economica realiste, care lasa justitia sa mearga, care priveste educatia ca pe un domeniu esential, caci el creeaza din aia care va platesc pensia. Stiu ca e complicat, dar asa e capitalismul.
  • -1 (1 vot)    
    Too late... (Luni, 21 mai 2012, 18:08)

    lili [anonim]

    De cateva ori in discutii on-line pe HotNews l-am intrebat pe dl Lazaroiu cum vede faptul ca PDL are multe nume aflate la varful partidului care sunt compromise, care au o imagine dezastruoasa in randul romanilor.
    Raspunsul a fost de fiecare data voalat, adica s-a facut ca ploua, niciodata nu a spus lucrurilor pe nume, ca ACUM.
    Prea tarziu, dle Lazaroiu, prea tarziu...
    PDL este terminat ca partid politic, in opinia mea, iar Traian Basescu a anuntat ca doreste sa se retraga din politica dupa ce-i expira mandatul.
    Cine sa mai relanseze PDL?!
    Fara Traian Basescu PDL nu exista.
    Ma inodoiesc eu ca Roberta Anastase si Dna Udrea vor resuscita PDLul si spun aceste 2 nume pentru ca Roberta Anastase este al 3-lea om in statul roman, iar dna Udrea a fost Ministrul cel mai laudat de Presedintele Basescu.
    Dvs, chiar le vedeti pe cele 2 Doamne cu sanse de a resuscita PDLul ?!
    Daca nu ele, aflate in varful ierarhiei la PDL, atunci CINE ?!
    Nici o sansa, PDL este deja istorie, o istorie nefericita in viata romanilor....
    • +1 (1 vot)    
      lamuriri (Marţi, 22 mai 2012, 11:28)

      alip [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Spuneti-ne va rugam de ce sunt o istorie nefericita in viata romanilor? Convingeti-ma si pe mine.