Raymond Luca (PNL), la TVR Info: In dosarul Flota nu a fost vorba de frauda

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 24 mai 2012, 22:33 Revista Presei | Radio TV

Raymond Luca
Foto: Captura TVR Info
In dosarul Flota nu a fost vorba de frauda, ci de decizii neinspirate ale unor manageri, a declarat joi, la TVR Info, senatorul PNL, Raymond Luca. Concluzia a reiesit din raportul Comisiei de Ancheta asupra Flotei Maritime Comerciale, in cadrul careia politicianul liberal ocupa postul de secretar, in 1993. Raymond Luca a mai sustinut ca raportul comsiei se afla in arhiva Parlamentului, dar ca niciun procuror care s-a ocupat de dosarul Flota nu a solicitat rezultatele anchetei.

"Navele au fost pierdute in timp, atunci cand a debutat acel scandal (legat de flota-n.r.) nu era nicio nava pierduta; toata galceava din presa a fost montata de un redactor sef din acea vreme, in 1992, care la o intalnire s-a apropiat de mine si de Dinu Patriciu si a spus: domnule, nu vreti sa va bagati in chestia asta cu navele, ca eu am un grec...amandoi am refuzat, pentru ca am spus ca nu cunoastem domeniul; e foarte usor de dedus cine e omul, pentru ca acea campanie a fost in ziarul lui, pentru ca omul a incercat sa ia navele si nu i s-au dat...asta l-a infuriat teribil pe acel gazetar, care a montat aceasta campanie, si dintr-odata in Romania toata lumea se pricepea la nave si la fotbal", a declarat Raymond Luca, in cadrul emisiunii Plus Unu.

Liberalul a mai sustinut ca exista o mitologie in politica romaneasca in legatura cu dosarul Flota:"N-am nicio intelegere cu Basescu, n-am nicio simpatie deosebita pentru el; dar a fost fair-play sa stim si sa intelegem... a fost audiat, a mintit de doua ori, fara sa miste niciun muschi pe fata, a incercat sa ne pacaleasca... in PNL, singura persoana care a indraznit sa-mi spuna ceva a fost Dinu Patriciu, care m-a rugat sa am grija de Traian Basescu, adica nu cumva sa pateasca ceva rau", a mai dezvaluit Raymond Luca.

Alte declaratii
  • Ancheta a fost comandata de PDSR-ul de atunci care vroia sa-l prinda cu mata in sac pe Basescu. El fusese ministru al Transporturilor, era vicepresedintele Comisiei de Industrii. Si el a cerut atunci, pentru ca Romania Libera incepuse o noua campanie de presa, o ancheta.
  • Legendara flota romaneasca avea in 1990 o vechime medie de 17 ani. Este enorm. La 15 ani o nava se caseaza, potrivit normelor internationale...Ceausescu, din propria sa vointa, printr-un decret, a marit durata de viata a navelor romanesti la 25 de ani.
  • De ce nu a fost facut public raportul: el demonstra ca nu este un caz de tip penal, nimeni nu a vrut sa fraudeze cu intentie flota, au existat decizii gresite, stangace de management, era la doi ani dupa Revolutie... Repet, flota era foarte foarte batrana, deci trebuia sa dispara fizic.
  • Singura decizie care i se poate imputa lui Traian Basescu si li s-a imputat si urmatorilor doi ministri a fost regimul pavilionului care, prin legea dinainte de 1989, se spunea ca se schimba numai prin decizia Consiliului de Ministri. 
  • Daca am fi invatat de la UDMR, n-am fi avut acest cancer politic care este UNPR...UNPR este dovada slabiciunii de la PNL si PSD. In PNL nu mai vine nici unul inapoi. O sa fac un taraboi extraordinar daca mai primim vreunul inapoi in PNL.
  • Despre suspendarea presedintelui Traian Basescu: "Nu ne putem juca cu chestiunea asta. Nimeni nu poate suspenda pe cineva pentru ca a facut ceva acum doi ani. A incalcat Constitutia in repetate randuri, dar in momentul de fata se abtine, deci nu e cazul sa fie suspendat".
  • Dupa plecarea lui Frunzaverde, partidul asta - PDL - parca nu mai exista, si foarte bine ca nu mai exista.


Citeste mai multe despre   






















6246 vizualizari

  • +9 (13 voturi)    
    Albirea pacatelor, pentru judecata de apoi... (Joi, 24 mai 2012, 22:43)

    stefan jicol [anonim]

    A inceput deja campania de suspendare a prezidentului, cu opinii/oameni pro si contra privind punctele slabe ale acestuia ???
  • +17 (23 voturi)    
    tare! (Joi, 24 mai 2012, 22:55)

    math [utilizator]

    Pare foarte interesant, sper ca se gaseste toata emisiunea pe site.

    Maine la pranz cand se trezeste, oare ce va spune Arici Pogonici ? In mod normal cine spune ca flota era batrana nu are ce cauta in PNL....
    • +2 (4 voturi)    
      Un deviationist! (Vineri, 25 mai 2012, 9:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui math

      Nenea Luca asta ii strica toata campania lui Crin! Sper ca va lua rapid masuri. Cum are familia in America, indicat ar fi sa-l demaste ca spion imperialist si sa-l tipe afara din PNL. Gadea&Comp. se vor ocupa de asta!
  • -18 (24 voturi)    
    flotan ceata.... (Joi, 24 mai 2012, 22:59)

    m c vas [anonim]

    flota era pria invechita .....de parca in ultimi 10 ani inainte de revolutie nu sau mai construit nave ...vrajiala cit istoria ....
    • +14 (18 voturi)    
      hehe (Vineri, 25 mai 2012, 8:33)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui m c vas

      dupa cum scrii, esti foarte citit si instruit. Inteleg ca ai vaste cunostinte.
      • -2 (4 voturi)    
        dupa cum scrie (Vineri, 25 mai 2012, 10:12)

        valabill [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        e roman de etnie "maldavana", adica un soi de conserva de Tiraspol.
    • +2 (2 voturi)    
      saraca limba romana... (Vineri, 25 mai 2012, 11:41)

      ana [anonim] i-a raspuns lui m c vas

      Inainte sa-ti dai cu parerea, pune mana si invata limba romana!!!
  • +3 (11 voturi)    
    hmm.. (Joi, 24 mai 2012, 23:06)

    Laurentiu78 [utilizator]

    asta si-o fura mai rau ca Preda..mult...
    • -1 (3 voturi)    
      Rezon! (Vineri, 25 mai 2012, 10:01)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Laurentiu78

      Astept sa vad ce-i pun in carca campionii bunului simt din jurul lui Crin. Dl. Bogdan Teodorescu, luati bani pt. consiliere, deci fiti creativ!
  • +11 (13 voturi)    
    Se trezira si Luca (Joi, 24 mai 2012, 23:45)

    roman american [anonim]

    In sfarsit "senatorul" de pe colegiul de America spune ceva public in 3 ani si jumatate.

    Totusi, cine e ziaristul acela la care face referire domnul "senator"?
    • +13 (15 voturi)    
      SRS (Vineri, 25 mai 2012, 0:13)

      nmiha [anonim] i-a raspuns lui roman american

      Sorin Rosca Stanescu a lucrat in 1992 in redactia ziarului Romania Libera si a pus bazele unei sectii de investigatie. In acea vreme Romania Libera era condusa de Petre Mihai Bacanu. Mai multe detalii : http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Social/18119/Dinozaurii-media.html
      • +7 (9 voturi)    
        Ghici ciuperca ce-i (Vineri, 25 mai 2012, 5:09)

        yanke [utilizator] i-a raspuns lui nmiha

        Nu este RoscaSianescu ,fiindca daca ai fost atent,Raymond Luca a afirmat ca directorul in cauza,nu mai este!Deci,ia sa vedem care sef de ziar din cele mari,azi nu mai e in viata?
        • +5 (11 voturi)    
          campanii de presa la comanda (Vineri, 25 mai 2012, 8:46)

          Renesmee [utilizator] i-a raspuns lui yanke

          in mod cert e vorba de Tinu si ziarul Adevarul. In incercarea lor de a-l distruge pe Basescu si nu numai, au fost multe victime colaterale
        • -1 (3 voturi)    
          ... (Vineri, 25 mai 2012, 10:08)

          Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui yanke

          Tinu cred ca era.
    • +6 (8 voturi)    
      ziaristu (Vineri, 25 mai 2012, 0:14)

      george [anonim] i-a raspuns lui roman american

      este Nistorescu , jegul ala ochelarist !
    • +3 (5 voturi)    
      . (Vineri, 25 mai 2012, 2:05)

      cornelius lysaght [anonim] i-a raspuns lui roman american

      petre mihai bacanu
  • +18 (22 voturi)    
    impresionant (Vineri, 25 mai 2012, 0:00)

    Vlad-I [utilizator]

    N-am mai vazut de mult un liberal sincer.
  • +12 (14 voturi)    
    e probabil un inceput (Vineri, 25 mai 2012, 0:17)

    nicubila [anonim]

    al miscarilor tectonice in USL.

    probabil sunt multi, sa zic cel putin printre cei ce dau zilnic pe hotnews, care se ingrozesc de ce are sa vina. si motive sunt indestulatoare. acuma nu ca fostii ar fi avut ceva de capul lor, dar mai erau niste reformisti pe acolo care parca iti mai dadeau o speranta.
    insa pentru acei multi ingroziti, parca "treziti" intr-un vis urat, le prevad ca se vor mai domoli, pt simplu fapt ca nici USL nu va rezista prea mult. nu e o premonitie gen Lazaroiu, dar sunt cred 2 motive care sa suntina asta:

    1. sunt prea multi pt a prinde toti la ciolan. chiar nu e loc pentru toate promisiunile. si atunci cei ramasi afara se despart.
    in plus, ideologic, liberalii o sa se trezeasca parasiti incet de clasicii lor sustinatori. daca acestia i-au sustinut pana acum, odata ajunsi la putere vor vedea ca nici a lor nu fac treaba si o dau pe populism si hotie, nu pe treaba. exact fenomenul cu PDL. mai mult, daca PDL nu se ridica din cenusa, poate fi PNL mai rapid si sa-i ia locul pe stanga. bine, nu cu Antonescu, dar ceva poate iesi. Odata schimbata orientarea si perdut sa zic telul comun cu PSD de a-l inlatura pe Basescu, nu mai au acel motiv de a sta impreuna. tot USL se va rupe si apele involburate incep sa-ti caute alte ogase.

    2. noi toti nu mai suntem cei de acu 7-8 ani, ce sa mai zic de 15 ani. si aici e cheia: intoarcere nu mai poate fi, oricat ne ingrozim. va mai aduceti aminte prin 2004 sa se fi dezbatut stiri ca cineva ar fi favorizat in justitie? aproape ca nici nu stiai ca e proces, ce sa mai zic de vezut saptamanal cum Bombo e in sala cu pantalonii maro.
    acum pana si realitatea.net da stiri ca Nastase e ajutat de Ponta sa scape.
    pur si simplu din cauza multora dintre noi nu se mai intampla. pai uite la no cum strigsam ca din gura de sarpe.

    nu pot incheia cu "stati linistiti ca nu ne intoarcem acolo" pt simplu motiv ca nu ne vom intoarce acolo tocmai pt ca nu vom sta linistiti.
    na, ca am am amestecat de tot cuvintele...
  • +10 (12 voturi)    
    Mai multe explicatii (Vineri, 25 mai 2012, 0:58)

    Sandu [anonim]

    Cu ce anume a incalcat T. Basescu Costitutia "in repetate randuri"? De ce nu mentioneaza ilustrul PNL-ist?
    Cum se numeste ziaristul care a declansat campania de calomniere privind flota Romaniei? Avem dreptul sa stim!
    • +5 (5 voturi)    
      Cine este? (Vineri, 25 mai 2012, 7:52)

      anion [utilizator] i-a raspuns lui Sandu

      Adevarul a inceput campania cu CTP si cel rasturnat si gasit mort in masina la Romanesti
    • 0 (0 voturi)    
      numele ziaristului (Vineri, 25 mai 2012, 14:26)

      alessia [anonim] i-a raspuns lui Sandu

      Este vorba de P.M. Bacanu caruia i s-a facut si dosar penal pentru santaj dar pe vremea aceea directorii de ziare mari aveau imunitate.
  • +3 (5 voturi)    
    interesanta emisiune... (Vineri, 25 mai 2012, 8:57)

    klas [anonim]

    pai... ce ne facem... i-a luat lui antonel frumusel obiectul muncii....

    d-le luca.. v-am ascultat aseara....

    ce va faceti cu antonescu ? e mult prea taran pentru acest partid..
  • +5 (7 voturi)    
    De la FLOTA la PAVILION (Vineri, 25 mai 2012, 9:23)

    objectivul [anonim]

    Senatorul R.Luca face parte probabil dintre putinii care au avut curiozitatea sa citeasca Dosarul Flota intocmit in vremea cand la Justitie se afla turnatoarea SECU Rodica-SANDA-Stanoiu.Principalii artizani in acest dosar sunt nea Nicu Votcaroiu si Miki Spaga si ca atare acest dosar nu a ajuns niciodata pe rol.Acum R.Luca incearca sa reincalzeasca ciorba dar se fereste sa mai sustina minciuna mizerabila ca T.B. a vandut flota si incearca diversiunea cu pavilionul spre a fi multumit cumva si seful lui de partid .In privinta suspendarii cred ca incearca totusi o diversiune fiindca este CLAR ca dorinta de suspendare a Matrozului este OBSESIA MALADIVA a lui Crin Antonescu si Felix Voiculescu si a multor altii din USL care se feresc sa o sustina raspicat.
    Daca nu vor reusi in actiunea lor de tip PC(b)al URSS senatorul spera ca macar a indus ideea ca seriozitatea cu care pun USLamistii problema suspendarii l-a cumintit pe Presedinte.
  • +1 (3 voturi)    
    Stiam de mult (Vineri, 25 mai 2012, 10:02)

    manipulantu [anonim]

    De ce o spui matalica abia acum?
    Aia de la latrine or fi stiind? Da ipocrinu s-a trezit?
    Eu stiu ca in povestea asta vatcaroiu este eroul principal. De aceea a ajuns 'cel mai cinstit ' dintre toti la Curtea de Conturi. Si tot de aceea executa comando-uri de controale.
    Voi "lemberalii" sunteti deziluzia vietii mele. Din '90 v-am tot votat. Acum am ajuns in extrema cealalta: mi-e sila.
  • +2 (2 voturi)    
    Antonescu a fost deranjat. (Vineri, 25 mai 2012, 13:08)

    philip [anonim]

    este o plata (dar nu pe masura) de la PNL catre PSD pentru sifonarea imaginii USL in urma scandalului iscat de procesul lui Nastase.