Victor Ponta: Am venit sa guvernam altfel, sa luam decizii care ii vor afecta si pe ai nostri. Imi voi supara si colegii

de Red. Stiri     HotNews.ro
Joi, 31 mai 2012, 21:18 Revista Presei | Radio TV

Victor Ponta
Foto: Captura Realitatea TV
Premierul Victor Ponta a declarat joi seara, invitat in emisiunea "Realitatea la Raport" difuzata de Realitatea TV, ca Guvernul USL nu va umbla la cota unica de 16%, aceasta fiind parte a intelegerii dintre PSD si PNL. Seful Executivului a precizat ca trebui totusi sa exista o posibilitate legala prin care sa fie rezolvata situatia in ceea ce ii priveste pe bugetarii cu salarii foarte mari. "Nu am venit la guvernare doar ca sa schimbam pe PDL cu USL, sa facem la fel si sa vedem daca mai castigam sau nu. Am venit sa guvernam altfel, sa luam decizii care o sa ii afecteze si pe ai nostri. Imi voi supara si colegi, imi asum", a declarat Victor Ponta.


HotNews.ro a transmis LIVE TEXT principalele declaratii ale premierului

Principalele declaratii ale lui Victor Ponta:
  • Despre controversa din USL legata de taxa de solidaritate: Nu umblam la cota de 16%, este intelegerea noastra cu liberalii stabilitata de anul trecut.
  • 320 de milioane pe luna de la o companie de stat, cum castiga tatal Robertei Anastase este inadmisibil.
  • Avem pensii de peste 100 de milioane; vorbesc pe lei vechi ca sa se inteleaga mai bine.
  • Avem milioane de bugetari si pensionari care au venituri foarte mica.
  • Am zis in zona bugetara, ca de zona privata nu pot sa ma ating - s-au facut restructurari foarte mari in ultima perioada -, sa ai salarii foarte mari, trebui sa exista o posibilitate legala prin care sa indrepti aceasta situatie.
  • Nu s-a facut nimic pana acum pentru ca nu exista vointa politica necesara. Aceste schimbari pot fi facute in perioada de schimbare a oamenilor vechii puteri cu cei ai noii puteri. Daca nu putem sa o facem acum - cand spun acum eu iau in calcul 2013 - va fi foarte greu sa o faci dupa ce impui diferiti oameni si fiecare iti va explica cat de necesar e el.
  • Nu am venit la guvernare doar ca sa schimbam pe PDL cu USL, sa facem la fel si sa vedem daca mai castigam sau nu.
  • Am venit sa guvernam altfel, sa luam decizii care o sa ii afecteze si pe ai nostri.
  • Imi voi supara si colegi, imi asum.
  • Ne-a facut o informare ministrul Administratiei si Internelor. Avem sute de sefi din administratie (n.r. dati afara la venirea Guvernului Boc) care au dat in judecata Guvernul Boc, au castigat si noi acum trebuie sa platim.
  • Domnul Boc, chiar daca ar fi milionar nu ar putea plati toate daunele.
  • Vom incerca sa obtinem banii de la cei care au semnat actele de demitere.
  • Ministerul Dezvoltarii are de inapoiat UE 2 milioane de euro
  • Ne-am suprapus prima luna de guvernare cu campania de la locale, este foarte dificil.
  • Majorarea salariilor: Daca nu intervine o criza pe plan european, salariile se vor majora asa cum am stabilit in luna decembrie
  • Haideti sa va spun de ce cred ca se vor majora in decembrie: pe toate datele date de structiurile europene, Romania se inscrie in limitele impuse de toate acordurile in care s-a angajat.
  • Banii nu mai sunt ca in vremurile de aur.
  • Daca nu apar elemente neprevazute, pe aceste cifre - indicatorii macroeconomici, banii necesari pentru finantarea deficitului, evaluarile facute de agentiile internationale - avem banii.
  • Eu am cerut tuturor ministrilor multa prudenta. Suntem intr-o perioada extrem de complicata. Nicio masura fiscal-bugetara nu se ia decat dupa o evaluare a impactului si dupa ce avem acordul partenerilor internationali.
  • Inainte de Consiliul European, 28 iunie, dar dupa 10 iunie pentru ca pana atunci e campania electorala, cu cei care erau deja in Consiliul Consultativ al premierului si cu alti oameni de afaceri vreau sa fac o intalnire mare in care sa discutam ce vrem sa facem pana la sfarsitul anului si in 2013.
  • Cresterea energiei electrice si majorarea accizelor tine de un plan prestabilit cu CE. Sunt niste masuri adoptate de catre Guvernul Boc.
  • Bugetul pe 2013 chiar trebuie discutat. Am discutat cam cu toate partidele mai putin cu cei din PDL, dar sper sa ajungem la un conses.
  • Relatia mea cu presedintele Traian Basescu este una perfect constitutionala. Avem un dialog absolut normal...Dar eu o sa fiu multumit atunci cand presedintele tarii o sa fie Crin Antonescu.
  • Numirea lui Grajdan a fost greseala mea. Nu mi l-a propus Adrian Nastase. Cand m-am intors din Afganistan am corectat aceasta greseala.
  • Nu ma pronunt in privinta dosarului "Trofeul Calitatii". Ca premier nu am dreptul sa comentez deciziile instantelor.
  • Referitor la Roberta Anastase: Nu pot ca prim-ministru sa mai comentez ceva legat de Parlament.
  • Am subevaluat cat de multe interese sunt in sistemul de invatamant. Cine stia ca in 2002 cineva de la o publicatie din Craiova l-a acuzat pe Mang de plagiat...Nu l-a mai cercetat nimeni pentru acuzatia de plagiat.
  • Problema restituirilor propietatilor este una grava. In ultimii ani am restituit pe hartie teritorii cat Romania si Bulgaria la un loc. Trebuie sa rezolvam aceasta chestiune.
  • Despre reprezentarea Romaniei la Consiliile Europene: Pana sa ma duc la Bruxelles, vine Bruxelles la noi. Maine vin la Bucuresti mai multi premieri europeni.
    Nu am contestat dreptul presedintelui de a reprezenta Romania. Oricine merge la Bruxelles trebuie sa aiba un mandat de la Parlament. Ma astept ca dupa discutii sa avem o reprezentare corecta a Romaniei.





Citeste mai multe despre   



















5495 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    ei ei (Joi, 31 mai 2012, 21:39)

    flo [anonim]

    Victore....un gand pentru tine...nu e de bine!

    Ce te faci cu bugetarii care de la buget sunt platiti mediocru (1000-1200 ron) dar lucreaza in la contracte cu parteneri privati si de acolo castiga bani seriosi (exemplu concret cercetarea universitara, ma refer la cea auentica - minoritara in Romania dar nu e inexistenta, nu capusarea stricta a banilor de la buget).

    Ii belesti nu?

    Ce conteaza ca aia au salarii de 5000-6000 de ron de fapt din bani privati, tu vrei sa fii micul Robin Good care da la putorile asistate social.

    Si trecand peste asta...pana nu o sa intelegem ca un ministru care ia 5000 ron salariu gestioneaza miliarde....
    • +5 (5 voturi)    
      chiar numai contraziceri? (Vineri, 1 iunie 2012, 10:29)

      foarte-curios [utilizator] i-a raspuns lui flo

      A. tatal Robertei nu are salariu LUNAR de 320 000 [a luat intr-o luna 30 000 ron] B. CONPET nu e cu capital integral de stat C. In opozitie Ponta zbiera ca economia e in dezastru, acum spune ca e stabila [unii latrai de la PSD, alde RIzea, o tin langa cu dezastrul] D. sunt sefi dati afara de Boc, care... Sefii dati afara de USL nu au voie sa castige procese [ce motiv LEGAL are Ponta pt. Lificiu, Doina MElinte si altii?]? E. pensiile de 100 mil. vechi sunt ale magistratilor. Le ataci Ponta, cand in opozitie ai urlat contra lui Boc care voia sa le taie? F. cum va trece taxarea suplimentara [practic a tuturor judecatorilor] de tribunal? G. cresterea pretului la energie nu este si in scrisoarea actuala cu FMI, semnata si de Ponta? H. s-au restituit de 2 aceleasi proprietati/terenuri unor persoane diferite? altfle cum restituiai o suprafata mai mare decat a RO si BG la un loc [e adevarat ca un procuror nu trebuie sa stie si geometrie de clasa a IV-a]. Cam multe contradictii, dar e drept ca iRTV i-a ridicat mingea la fileu, iar Cretzuleasca -fosta activista PSD- crede ca daca zbieri orice spui e adevarat.
  • +31 (31 voturi)    
    Vorbesc in lei vechi... (Joi, 31 mai 2012, 21:48)

    io [anonim]

    Esti cu capul nenea Ponta! E 2012, tot in votul pensionarilor iti pui baza??!
    • +11 (11 voturi)    
      Am venit sa Guvernam ! (Vineri, 1 iunie 2012, 8:25)

      PSD-erbedeul [utilizator] i-a raspuns lui io

      Am venit sa Guvernam !
      HOŢI, HOŢI să-nălţăm !
  • +22 (22 voturi)    
    hopa motiunea (Joi, 31 mai 2012, 21:53)

    mem [anonim]

    "Imi voi supara si colegi.."
    Hopa motiunea... :))
  • +22 (22 voturi)    
    mda (Joi, 31 mai 2012, 22:03)

    st-an [utilizator]

    a inceput cu Nastase, asa de suparat a fost cans s-a retras ISC din proces.
    of of
  • +23 (23 voturi)    
    Premierul in direct (Joi, 31 mai 2012, 22:19)

    Andrei [anonim]

    Atentie , Atentie ! Poporule , premierul TV face din nou declaratii. ce-mi mai place caracterul lui Ponta. Isi linge parul ca sa dea bine pe sticla dar cand vine vorba de facut ceva pe bune pentru tara asta , el e la TV si acuza. Domne..cu asa procuror s-au rezolvat problemele tarii.!
  • +15 (17 voturi)    
    suparare (Joi, 31 mai 2012, 22:22)

    Ari3s [anonim]

    Nu stiu cine o sa fie deranjat de viitoarele decizii ale lui Victor Ponta, dar am sa-l incurajez pe acesta, folosind o replica din ,,Moartea lui Ipu": ...tie, nu o sa-ti faca nimic. Ca esti idiot...
  • +23 (23 voturi)    
    deja e cu daca... (Joi, 31 mai 2012, 22:24)

    val [anonim]

    DACA nu va fi o criza pe plan european se vor mari salariile.
    stimati bugetari, obisnuiti-va cu ideea
  • +25 (25 voturi)    
    corect (Joi, 31 mai 2012, 22:27)

    ws [anonim]

    are dreptate pontanacul cand zice ca isi va supara colegii. nastase adrian e foc de suparare deja, sunt deja de o luna la putere si el nu a fost achitat.

    nasol.

    ws
  • +17 (17 voturi)    
    Viorel (Joi, 31 mai 2012, 22:30)

    kojiro [anonim]

    Opa, se pare ca s-a cam speriat nea' Viorel si a schimbat placa
  • +21 (21 voturi)    
    Câtă ipocrizie (Joi, 31 mai 2012, 23:52)

    marean [anonim]

    din partea acestui individ, din 3 vorbe, două sunt populism, si două fac referire la vechiul guvern, in rest nimic nou
  • -9 (13 voturi)    
    Fix asta zicea și Boc! (Joi, 31 mai 2012, 23:58)

    Timantius Raptor [anonim]

    Fix asta făcea și Boc!
    Fix ca Boc o s-o termine!
    Norocul candidaților independenți...
  • +18 (18 voturi)    
    sigur ca da (Vineri, 1 iunie 2012, 0:09)

    alexut [anonim]

    ca din salariile alea traiti voi... lipitorilor.
  • +19 (19 voturi)    
    mai carlane (Vineri, 1 iunie 2012, 0:37)

    Tom_Macaragiu [utilizator]

    Cota unica nu mai este chiar asa de unica, daca te obosesti sa asimilezi actualul cod fiscal ai sa pricepi ce spun.

    Si ce vrei sa spui cu vremurile de aur and shit?
    Inainte de a intra la guvernare explicai chiar tu, cu avant populist, ca sunt bani, insa dictatorul Basescu nu vrea sa ii imparta la cohortele de asistati??? Amnezie?
    Ce intelegi tu prin a-ti asuma responsabilitatea unei actiuni? Pana acum ti-ai tot asumat, declarativ, cam toate tampeniile pe care le-ai comis... Vreau sa vad cum iti tragi singur palme. Nu este suficient sa spui ca iti asumi o eroare! Dar, nu te forta, nimeni nu asteapta nimic de la tine pentru ca nu ai stofa, plaria e prea mare.

    Eu personal te-as asoma ca sa nu te mai chinui atata cu asumarile astea.
  • +25 (27 voturi)    
    Guvernul Grivco trebuie sa fie demis (Vineri, 1 iunie 2012, 0:40)

    Victor [anonim]

    Derbedeul va fi de fiecare data huiduit, daca o sa mai aiba tupeul sa apara in public. Toata lumea s-a lamurit ca a mintit ca un porc, ca nu are solutii, ca nu are oameni competenti si cinstiti, ca nu poate majora salariile si pensiile.
    S-a lamurit toata lumea ca, din cauza crizei economice mondiale, nu sunt suficienti bani la buget, ca guvernele Boc si Ungureanu nu au furat, ci au salvat tara de la faliment.
    Derbedeul a ajuns la putere prin, cumpararea unor traseisti din parlament, doar pentru a fura si pentru a inchide dosarele penale ale infractorilor din usl si din spatele usl.
    Derbedeul trebuie sa-si dea demisia imediat sau sa fie demis de parlament, pina nu duce tara in faliment, pina nu distruge tot ce s-a realizat in lupta impotriva coruptiei.
    Deja, datorita incompetentei noului guvern, moneda nationala se prabuseste zilnic, inflatia va fi scapata de sub control.
  • +27 (27 voturi)    
    Demite-l pe Mircea Diaconu (Vineri, 1 iunie 2012, 1:04)

    Klaus_ [utilizator]

    Mircea Diaconu te-a pacalit ca se duce la DNA. Tu ai iesit (a zecea oara) azi la TV si ai spus ca Diaconu va merge azi sa vada ce-i cu dosarul ala de la DNA.
    Ei bine, te-a pacalit. El a mers la dentist in timpul programului si tu credeai ca e la DNA. Ii ramasese ceva intre dinti. Intre timp aia de la DNA i-au mai gasit vreo 3 conflicte de interese.
    Ai parut un sef pe care subordonatii il mint in fata si rad de el pe la spate. Da-l afara! :)

    Acu' serios: asta are dosare penale, aia doi pe care i-ai pus la invatamant plagiaza si mint ca vai de ei, ala de la ISC retrage pretentiile in dosarul Matusa Tamara dupa ce la 5 dimineata il suna Nastase, moshu senil Marga de la externe ii da Like pe facebook lui Putin, ala de la ANRE ne spune sa mergem la baie pe intuneric daca n-avem bani de cresterea de 5% la curent... chiar mai crezi ca ai cel mai cinstit guvern? Cati mai crezi ca poti da afara?
    Daca scapa si Nastase de puscarie eu iti spun sincer: nici oglinda ta din baie nu te va mai crede ce spui.
    • +21 (21 voturi)    
      vestitul umor Roman (Vineri, 1 iunie 2012, 4:30)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui Klaus_

      "moshu senil Marga de la externe ii da Like pe facebook lui Putin" :)), mi-ai facut seara cu asta!
  • +21 (21 voturi)    
    Da, Ponta (Vineri, 1 iunie 2012, 1:17)

    adrian88000 [utilizator]

    Avem pensionari cu peste 100.000.000 rol. E vorba in special de pensionari din Justitie. Hai , repede ,redu-le pensia la jumatate , cum ar fi corect. Poti ? Ai curaj?
    Dar incepe de maine , nu din 2013.Daca reusesti PANA LA ALEGERILE din toamna ai o bila alba. Daca nu faci nimic si vrei votul , promitand ca vei face DUPA ce vei fi votat ai DOUA bile negre.
  • +17 (17 voturi)    
    fugi ma! (Vineri, 1 iunie 2012, 2:25)

    DTT [anonim]

    Referitor la titulul articolului, singurele persoane din USL care vor fi afectate vor fi cele care nu fura. Oricum, nu vor fi multe. Hotia, plagiatul, nesimtirea sunt la ordinea zilea la voi in gashca. Mai lasa-ne bai Ponta cu prostiile tale. Faptele tale spun mai mult despre activitatea ta decat vorbele. Tu inca mai crezi ca suntem un popor de idioti? O sa ai o surpriza la alegeri!
    • +1 (1 vot)    
      lumineaza-ma, DTT (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:55)

      parker [utilizator] i-a raspuns lui DTT

      sunt de acord cu tine, dar ce solutii avem pt vot? Cu PP_DD nu voi vota nici o data pt ca, un om cu iaht, avion masini de lux, nu poate intelege un sarac. Am mai avut un conducator care vorbea si facea totul in numele poporului, stapan pe toate si pe nimic. Asa de bine am dus-o, ca l-am impuscat.
  • +17 (17 voturi)    
    Dl. Ponta MINTE! (Vineri, 1 iunie 2012, 2:30)

    anad [anonim]

    Dl. Ponta nu s-a trezit inca din betia puterii, continua sa dezinsormeze, sa minta si sa se umfle in pene fara sa clipeasca. Despre Alistar afirma ca ar fi castigat impotriva ANI, minte, Alistar nu a contestat decizia ANI in instanta. Alistar este in continuare interdictie sa fie angajat in functii publice pana pe 7 august.
    Despre dl. Mang, nu l-a mai chemat comisia de etica, i-au contrafacut unii un articol, de la Univ. din Craiova, etc.. Dl. Ponta
    MINTE! Dl. Mang va fi chemat pe 15 iunie, comisia are de studiat 4 acuzatii (4 articole) de plagiat legate de numele lui Mang. Sunt mai multe, dar pentru 4 s-a facut sesizarea.
    Despre dl. Diaconu, l-au chemat la parchet pentru incompatibilitatea senator/director de teatru.
    Dl. Ponta MINTE. A fost chemat la parchet pentru a da explicatii in legatura cu angajarea sotiei, si atribuirea unor contracte tot sotiei, in calitate de director la aceeasi institutie. Saracu' dl. Diaconu nu stie ca trebuie sa se duca la parchet cu un avocat. Alo! alo dl. Ponta, esti procuror, sunt acuzatii grave, dl. Diaconu este in primul rand un cetatean chemat la parchet, nu un boem, ministru al Culturii mai aiurit, care trebuie iertat.
    Jalnica prestatia lui Ponta!, Traieste cu impresia ca daca apare de 10 ori pe zi la TV si explica el personal poporului, totul este OK. Se insala!
    • +7 (7 voturi)    
      hmmm (Vineri, 1 iunie 2012, 8:51)

      aschie [anonim] i-a raspuns lui anad

      de la televizor o sa i se traga....acolo a mintit zi de zi ca daca vine la putere Romania va deveni ca Japonia de a doua zi. Tot la tv merge acum sa se scuze dar de fapt sa se ...acuze. Cu cat il va vedea lumea mai mult la tv cu atat il vor ura mai mult.
  • +20 (20 voturi)    
    Munca (Vineri, 1 iunie 2012, 2:30)

    busymind [anonim]

    Domnule Ponta, Antonescu voi munciti, ecranul televizorului este plin de voi nici sigla antenelor & realitatea nu mai incape in colt. Nu aveti de gand sa incepeti sa munciti odata - declaratii vax lasati-le ca am vazut, va pricepeti.
    Daca esti-prim-ministru la munca, nu mai poti lansa aiureli.

    Vezi ca esti si pe banii mei,

    Un capsunar fara consens...
    • +5 (5 voturi)    
      De cand astepta el (Vineri, 1 iunie 2012, 6:58)

      , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator] i-a raspuns lui busymind

      sa mai stea pe banii nostri!
      Si pe ai vostri!
      Numai ca acum, are acces liber la furt grosolan!
  • +17 (17 voturi)    
    Nene (Vineri, 1 iunie 2012, 2:36)

    take exp [anonim]

    Mai bine taci.. uitate la curs cand deschizi tu gura scade leul.

    Munceste, munca e aur.
  • +17 (17 voturi)    
    la cercetare din proiecte te-ai gandit ? (Vineri, 1 iunie 2012, 5:43)

    cadru didactic [anonim]

    Deci daca din proiecte obtinute prin competitie zece pe loc, finantate de DGXII, pot sa mai iau lucrand zi lumina inca 1000 de euro pe luna peste ce imi da statul pe didactic, 1400 de lei, vi tu, un neica-nimeni propulsat pe criterii strict politice, fara nici o munca in spate, iei din munca mea si dai putorilor care stau cateva ore prin universitate sau cui ai tu chef.

    Multumesc, comunistule ! Multumesc, "liberalilor" !
    • -5 (5 voturi)    
      dar la gramatica limbii romane te-ai gandit? (Vineri, 1 iunie 2012, 8:55)

      cadru nedidactic [anonim] i-a raspuns lui cadru didactic

      Dom' profesor, cu "vi tu" faci proiectele alea?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu ai inteles mesajul? (Vineri, 1 iunie 2012, 9:49)

        mircea [anonim] i-a raspuns lui cadru nedidactic

        Sau nu-ti convine continutul?Are dreptate sa fie revoltat.Muncesti de te rupi si vine unul care nu a muncit pe nicaieri(Ponta) sa-ti ia din castigul pentru munca ta,sa dea la puturosi.
  • +4 (4 voturi)    
    Daca nu (Vineri, 1 iunie 2012, 9:01)

    ion [anonim]

    Daca nu vei merge cu dosarul mai departe si-l vei scapa pe Bombonel D-nle procuror UE.si toata populatia Romaniei nu va mai crede nimic din ceace vei spune si vei promite esti deja pierzator de voturi masive si nu vei fi cu nimic diferit de toti mincinosii care sau perindat pe la conducere tarii
  • -5 (5 voturi)    
    Transelectrica (Vineri, 1 iunie 2012, 9:29)

    costin [anonim]

    Cum guvernati altfel?
    La Transelectrica si Filialele acesteea se vede ca ati lasat aceeasi gasca PDL care dreneaza banii publici. Seculici, Hahaianu, Mateescu, Monac, Florea Marian, Mihaila. Singura concluzie pe care o trag alegatorii este ca PSD si PNL preiau banii sifonati de masinariile instalate de PDL.
  • +5 (5 voturi)    
    Cum altfel? (Vineri, 1 iunie 2012, 9:34)

    Marius [anonim]

    Cum o sa guvernati altfel? Prin gafe? ca l-a asta v-ati dovedit experti. O sa-i suparati si pe ai vostri datorita gafelor cu care ne-ati obisnuit. Halal USL.
  • +3 (3 voturi)    
    Da ,observam cum ai lucrat pt Nastase..... (Vineri, 1 iunie 2012, 9:41)

    gogu de la CLUJ! [anonim]

    Intradevar conduci numai pe jumatate !
    In loc sa numesti ministrii competenti ,curati macar si priceputi ai pus tot felul de compromisi ,de fosti ministrii acuzati si plini de banuieli .
    Prima prioritate a fost inlocuirea oamenilor ( raspalta pt USL-isti).
    Din pacate sunt probleme majore :
    -nu avem ministru la invatamint ratare dupa ratare aici fabricile de diplome si plagiatorii profesori pling si daca si in acest an NU primesc luzari cu bani dornici sa cumpere o diploma o sa fie NASOL.
    - La externe domnul Marga isi face de cap ,Mircea Diaconu este acuzat de DNA dar el pozeaza la anticoruptie ,NIca este si el un cadru vechi iar la Munca d-na Campeanu sparge seifurile si arunca cu banii la pensionari !
    Asa crestem economic ?
    Pentru tineri nimic doar calea emigrarii le ramine ?
    Nu trebuiau crescute prima data salariile adica a celor ce muncesc ,apoi pensionarii!

    Cam naspa acest USL plin de interventii pe TV si lipsit de continut !
    Numnai vorbe si jigniri si nici o realizare notabila!
  • +3 (3 voturi)    
    Ponta-o guvernare altfel? (Vineri, 1 iunie 2012, 9:45)

    mircea [anonim]

    Adica cum?Toata ziua stau pe televizor si spun prostii.Purtatorul de cuvant pe ce ia salariul?Ponta face justitie la televizor,acuzand zilnic pe unul sau pe altul de hotie,dar ca procuror ce este nu stie ca in justitie nu se vorbeste la televizor,ci la tribunal.La cati a intocmit dosare penale pentru furt sau deturnare de voturi guvenul lui Tonta?
  • +1 (1 vot)    
    Lasa-neeeee baaaaaaaa!!!! (Vineri, 1 iunie 2012, 10:53)

    George [anonim]

    Du-teeeee baaaaaa si lasa-neeeee cu vrajelile tale mafiotule!!!
  • +3 (3 voturi)    
    enervant de ipocrit (Vineri, 1 iunie 2012, 10:54)

    adv [anonim]

    Ce- i sugerez eu domnului Ponta:

    1. Sa poarte in permanenta o oglinda suficient de mare la dumnealui si sa verifice constant cu cat i-a mai crescut nasul.

    2. Sa isi puna bani seriosi la ciorap, sa constituie un fond de donatii, de tip solidaritate USL pentru a plati despagubirile si sumele pe care le vor castiga in instanta cei pe care-i pune pe liber, pe criterii politice, in fiecare zi, din varii motive care mai de care mai nastrusnice.

    3. Sa dea repede o ordonanta de urgenta ca orice persoana care tulbura linistea publica,
    exprimandu-si critica impotriva partidului de guvernamant sa fie amendata, aplicandu-se retroactiv , cu cel putin un an in urma. D-l Ponta prezentandu-se dupa aceea la ghiseu sa-si plateasca amenzile.

    4. Negocierea cu FMI si BM la urmatoarea intalnire in iulie, a scaderii preturilor la energie, gaze si a accizelor , pentru repararea nedreptatilor Boc.

    5. In privinta restituirii proprietatilor, explicarea la o ora de maxima audienta a legii Iliescu care dadea prioritate chiriasilor fata de ex proprietari si efectele acestei legi. Apoi vorbim de Macovei.

    Spor la treaba,ne intalnim la vot!
  • 0 (0 voturi)    
    ce poate dl. Ponta (Sâmbătă, 2 iunie 2012, 11:45)

    parker [anonim]

    Nu se stie inca daca salariile bugetarilor vor fi marite. Dar, poate dl. Ponta sa micsoreze salariile celor din regiile statului?
    Poate dl. Ponta sa desfiinteze aceste CONSILII DE ADMINISTRATIE paguboase pt tara si sa introduca imediat managementul privat?
    Poate dl. Ponta sa garanteze administrarea banilor publici in interes national si nu de grup?
    DACA , NU! nu merita votul in noiembrie si am facut o schimbare de dragul schimbarii.