Crin Antonescu: Presedintele ar trebui sa faca o declaratie despre intalnirea cu Viktor Orban/ Vom discuta in USL despre "taxa de solidaritate" imediat dupa locale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 5 iunie 2012, 22:26 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la Realitatea TV
Foto: Captura Realitatea TV
Presedintele PNL, Crin Antonescu, a declarat marti seara, la Realitatea TV, ca presedintele Traian Basescu ar trebui sa faca o declaratie cu privire la discutiile avute cu premierul ungar Viktor Orban in cadrul intalnirii de saptamana trecuta, in contextul tensiunilor diplomatice romano-ungare.

"Presedintele trebuia sa spuna ceva, mai ales dupa ce a avut o intalnire cu Viktor Orban. Pe mine m-a surprins, mai mult decat intalnirea, tacerea. In fond, Viktor Orban a venit, sau trebuia sa vina la Bucuresti, la reuniunea celor noua state (gazduita de Guvern, n.r.), insa a mers la Palatul Cotroceni pentru a arata, de fapt, ca el in Romania nu discuta cu Victor Ponta, ca nu-i place Ponta, ca el discuta cu Traian Basescu, fiindca pentru el Basescu e seful, dupa cum si Traian Basescu crede", a spus Antonescu.

"Traian Basescu, insa, daca au discutat, si cred ca n-au evitat acest subiect, ar fi trebuit sa declare ceva, in conditiile in care opinia publica din Romania este, de trei saptamani deja, preocupata de acest subiect", a mai spus liderul liberal.

Antonescu a mai aratat ca, dincolo de pozitiile publice ale Guvernului roman si ale partidelor politice romanesti in aceasta chestiune, vorbim de "Presedintele Romaniei, care, oricum am interpreta Constitutia, nu cred ca isi poate permite sa cada in extrema cealalta fata de ceea ce ne-a obisnuit pana acum; deci n-are cum sa evite, in aceasta privinta, o pozitie publica".

In schimb, a mentionat Antonescu, "si noi (PNL, n.r.) si PSD am rugat colegii nostri europarlamentari sa discute chestiunea asta in grupurile lor, pentru ca e o problema europeana, si probabil ca, intr-adevar, chiar si o scrisoare a premierului (catre Barroso, n.r.) ar fi binevenita".

"Presedintele tace si rau face; pentru ca un responsabil, cel mai inalt in aceasta privinta al statului roman, n-are cum sa ignore ce se petrece, cata vreme presedintele parlamentului dintr-o alta tara vine si califica guvernul tarii sale, indiferent ca ii place sau nu culoarea politica a acestui guvern, drept "barbar", "necivilizat", fara ca macar sa aiba vreun motiv", a continuat liderul PNL.

Potrivit lui Antonescu, "Guvernul Ponta a reactionat pe un ton moderat, foarte corect" in aceasta chestiune.

Presedintele PNL a reafirmat ca nu exista tensiuni in interiorul USL, ci doar diferente, dand drept exemplu supraimpozitarea, subiect despre care a aratat ca va fi discutat dupa locale.

Despre suspendarea presedintelui Basescu:
  • In acest moment nu ne ocupam cu demersuri concrete pentru suspendare, ceea ce inseamna o procedura parlamentara
  • Deocamdata suntem implicati in doua batalii: cea a guvernarii si cea a alegerilor
  • S-a vorbit despre dorinta PNL de a-l suspenda pe Traian Basescu... Nu, dorinta de a avea un nou presedinte este in egala masura a PNL, a PSD si a PC, va garantez asta. Liderii USL au spus tot timpul ca si-ar dori o schimbare politica completa
  • Sigur, s-a spus ca ar fi asta o urgenta pentru mine personal, ca potential candidat al USL. Nu este niciun fel de urgenta. Urgenta pentru mine este aceeasi ca pentru noi toti: sa ducem aceasta guvernare, sa ajungem in toamna sa facem alegeri parlamentare, sa avem o majoritate parlamentara consolidata, sa ne facem programul
  • Nu am eu sau PNL o obsesie cu debarcarea lui Basescu, ci, asa cum si Victor Ponta a declarat, dorinta e la fel de puternica si la unii, si la altii


Citeste mai multe despre   






















2037 vizualizari

  • +7 (9 voturi)    
    Demisia! (Marţi, 5 iunie 2012, 22:39)

    _Un stelist_ [utilizator]

    Demiteti'l, tovarasu' Crin, cum indrazneste sa nu va explice cu lux de amanunte ce a vorbit cu Orban??? Chiar dvs. sa va faca una ca asta, tovarase Crin? Pai cine se crede Presedintele Romaniei sa nu va dea raportul tocmai dvs., acu' cand v'ati trezit si sunteti fresh???
  • -1 (3 voturi)    
    unde e "seful statului"? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:39)

    amycus [utilizator]

    no comment
  • +3 (5 voturi)    
    Krin, eu propun sa declari razboi maghiarilor (Marţi, 5 iunie 2012, 22:40)

    Eneas [anonim]

    ce sa mai astepti rapoarte presedentiale!in ma-sa de ciuvasi zisi pe aici secui ,ca m-am saturat de alde Barna cu scrierea lor runica , fabricata in secolul XVI-lea ! cred ca are o problema Antonescu ,in sensul ca nu va fi niciodata presedintele Romaniei ,prea e infantil!
  • -3 (5 voturi)    
    Dincolo era mai ieftin! (Marţi, 5 iunie 2012, 22:40)

    misescu [utilizator]

    Suspendare! Suspendare!
  • +6 (8 voturi)    
    S-a trezit! (Marţi, 5 iunie 2012, 22:42)

    newsit [anonim]

    S-a trezit si intaiul chiulangiu al tarii. Buna dimineata, domunle Antonescu.
  • -2 (4 voturi)    
    nu cred (Marţi, 5 iunie 2012, 22:50)

    catalin_mattei [utilizator]

    nu cred ca T basescu a vrut sa arate ca el este jupanul caci premierul maghiar este unul putin frecventabil la nivel european. Manifestarile conducerii maghiare, desi au acceptul majoritatii populatiei, sunt aspru criticate in cancelariile europene dar si in capitala SUA.. T Basescu poate avea multe bube dar nu ar face o demonstratie de forta utilizand un personaj asa de criticat de cei pt care valorile democratiei sunt primordiale.. cel mult sa fi avut sa-i transmita un mesaj... si pana la urma nici nu ma intereseaza ce ar avea de spus Basescu caci la nivel personal nu il consider decat un politician terminat. Manifestarile acestea a lui Antonescu arata insa in ce ape tulburi se scalda politicul in Romania.. probabil ca domnul Crin nu a dormit bine sau s-a trezit prea matinal ( nici nu batuse ceasul orele 12)
  • +8 (10 voturi)    
    Acum vor tacere? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:52)

    mara111 [utilizator]

    Tot timpul s-au bocit, aceste racile post-staliniste, ca vorbeste Presedintele prea mult. Acum "guess what", sint surprinse de tacerea lui.

    Traian Basescu este departe de a fi perfect dar -- in comparatie cu aceste naluci clonate dupa o molecula razleata de ADN, desprinsa din reziduurile digestive ale tatucului fondator Ion Iliescu -- va ramine in istoria tarii ca primul presedinte care macar a incercat sa impinga Romania pe o cale mai buna.

    Nu si ultimul, sa speram.
  • -5 (11 voturi)    
    Cine? (Marţi, 5 iunie 2012, 22:59)

    Gabi [anonim]

    Mai avem presedinte ? De 2 luni nu am mai auzit de el . O fi plictisit !
  • +9 (11 voturi)    
    ...si sa isi tina declaratia in limba maghiara... (Marţi, 5 iunie 2012, 23:07)

    zexe [anonim]

    Iar ca sa ii faca Crinuletului moftul, sa tina declaratia de presa dupa ora 16 si nu mai tarziu de ora 20. Iar daca se poate, sa nu cumva sa isi permita "sa ploua" in acest interval orar :)
  • +8 (10 voturi)    
    base (Marţi, 5 iunie 2012, 23:08)

    uzu [anonim]

    base are mai multa minte decat sa iasa sa inflamzeze spirite aiurea ...
  • +7 (9 voturi)    
    foarte tare (Marţi, 5 iunie 2012, 23:18)

    visio [anonim]

    crinel si-a gresit carierea: ar fi trebuit sa se faca clovn; ia sa vedem ce s-a intamplat: pontache nu a primit invitatul, marga dela externe nu a primit invitatul; adica inviti niscaiva indivizi, de voie sau nevoie, si apoi ii lasi sa astepte; unde este ospitalitatea romaneasca? ce sa faca bietul basescu? sa il lase pe holuri pe orbanica? doamne fereste; l-a luat acasa, i-a dat sa manance, i-a dat haine noi (omul a venit tocmai din stepa aia prafuita); i-a spus ceva basme sa il adoarma si gata;
    acum se aseaza si crinel pe "problema" sa stie ce s-a vorbit; daca era baiat purtator de creier, si daca se trezea mai dimineata, poate vorbea cu cine trebuie si era omul in tema..
    asa, a ramas de caruta; pardon, de pat;
    ...hai sa ne imaginam o sceneta: parca il vedem pe crinel rupand patul in sforaituri; cand bate ceasul de pranz, parca il vad cazand din pat cand raza soareului de dupa amiaza ii face vant in pat; se ridica de pe podea si tinandu-se disperat de cearceaf, naucit de asa tupeu; parca il si aud baguind: ce s-a intampla? cutremur? la care pontache care ii veghea somnul linistit, ii spune relaxat: dormi in pace puisor...sau mergi la SOV sa incepi ziua cu un masaj; a fost si geoana, desi i-am spus 12 ziua, prostul a inteles ora 12 noaptea...
    asa ca vezi sa nu gresesti puisor; dar mai bine, dormi in patul tau ca pierzi timpul pe drum...
    revenind in zilele noastre, sa ii spuna cineva lui crinel ce a vb base cu orbitul; nu ii dsati foi ca omul nu stie sa citeasca printre randuri si se raneste cu foaia de hartie cand atipeste....
  • +6 (8 voturi)    
    intilnire (Marţi, 5 iunie 2012, 23:25)

    iopse [anonim]

    mi se pare incredibil ca un astfel de om - Antonescu - poate sa aiba peste 10% in sondaje. Am zis 10 pentru ca si VAdim a avut procente, la un moment dat. Ii e dor de Basescu vorbind, asa e?
    Decind am citit articol ma gindesc ca Antonescu e dator sa vorbeasca despre intilnirea pe care am avut-o cu tot neamul lui.
  • +16 (18 voturi)    
    Crinul si ungurii (Marţi, 5 iunie 2012, 23:27)

    solar [utilizator]

    Mare si primejdioasa e obraznicia acestui personaj care se si vrea -culmea- presedinte. Lipsa lui de discernamant , de fapt (in)suficienta lui intelectuala, in domeniul relatiilor externe ale Romaniei poate deveni catastrofala. Tot ce a spus acum dovedeste inca odata ca inserarea lui Marga in Guvern si, punerea lui la carma externelor are scopuri absconse, nu pe deplin cunoscute. Inca odata e vizibila superioriatea lui Basescu fata de acesti dezastruosi reprezentanit ai prostiei nationale ridicata la rang de forta conducatoare in stat. Domane fereste-ne ca judecatiile primitiv reductioniste ale domnului in cauza sa ajunga dominante.
    • +5 (7 voturi)    
      mie mi se pare comic.. (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:03)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui solar

      in prostia lui...

      domnu' ipoCrin, dar daca mai vin cativa sef de stat si il ignora pe copilot, se duc tot la Base? sa vina Base sa dea raportul la antenele securistului, cum te-ai obisnuit tu?

      ca sa vezi.. Orban "a crezut" ca Basescu e seful statului. ce ironie... :))
  • +13 (15 voturi)    
    politica externa (Marţi, 5 iunie 2012, 23:27)

    Xu [anonim]

    Pana acum urla prin ziare ca el e singurul indreptatit sa reprezinte Romania in plan international, singurul mandatat sa vorbeasca pentru si in numele Romaniei.

    Asta e "reprezentarea" despre care vorbea? Niciun cuvant dupa atatea evenimente tensionate?
  • +17 (17 voturi)    
    politica externa este apanajul presedintelui (Marţi, 5 iunie 2012, 23:28)

    moni [anonim]

    pe cand curiozitatile morbide pentru lucrurile care-i privesc pe oamenii de calibru, comentariile de culise, de mahala, in cel mai mojic mod cu putinta, sunt apanajul tau antenescule si, de ce nu, a lui ponta. Oamenii mari discuta proiecte iar micimanii (ca tine si ca ponta) discuta despre altii. Restul este tacere.
  • +6 (8 voturi)    
    Are dreptate (Marţi, 5 iunie 2012, 23:35)

    zizi_m [utilizator]

    Maine va iesi Base si-i va zice:

    Mai Crin, somn usor !
  • +7 (9 voturi)    
    nimic (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Se facea ca lenevea crinisorul cel ofilit pe o pajiste verde, visand ca doarme. Deodata imaginea lui Basescu il trezeste din somnul la care visa cu atata placere.

    Articolul de mai sus este un exemplu de articol despre nimic. Un nimic care nu spune nimic.
  • +6 (6 voturi)    
    Crin il urmeaza pe Geoana (Miercuri, 6 iunie 2012, 0:22)

    vasilestan [utilizator]

    Singurul obiectiv a lui Crin este Basescu. Ce se va intampla cu el dupa ce Basescu va pleca de la Cotroceni? Am impresia ca cineva se lupta cu morile de vant. Basescu este foarte relaxat si nu cred ca isi face probleme in ceea ce priveste o noua suspendare. Poate ca deabea asteapta sa plece in vacanta. Ideea mea e ca Basescu i-a momit cu schimbarea de guvern. A stiut ca sunt prea lacomi si o sa dea cu bata in balta imediat ce ajung la putere. Suficient timp sa le aduca aminte romanilor cine este PSD-ul. MRU vitorul presedite? Am o vaga presimtire....
  • +1 (1 vot)    
    Taxa (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:02)

    ioan [anonim]

    Dle Antonescu lasa-l pe ponta sa puna taxa asta : baniiaia multii pe care-i iau bugetarii si pensionarii cu pensii uriase nu sunt bani meritati !
  • +2 (2 voturi)    
    Disperatul Bolek (Miercuri, 6 iunie 2012, 10:59)

    puric de otel [utilizator]

    Prin tacerea sa,Basescu i-a cam luat painea de la gura lui Bolek care nu-si mai poate imprastia in toata splendoarea voma pe antene si priveste cu disperare la procentele in crestere(fata de el)ale lui Lolek.Nu degeaba au inceput sa apara in ultimele zile,la canale, mici critici,care de altfel nu impresioneaza pe nimeni, la adresa lui Lolek.