Crin Antonescu, intrebat ce inseamna "mai rau" pentru Traian Basescu: Veti vedea la toamna

de V.M., C.B.     HotNews.ro
Luni, 11 iunie 2012, 21:30 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la Romania TV
Foto: Captura RomaniaTV
Liderul liberal Crin Antonescu a comentat luni seara, in cadrul unei emisiuni la Romania TV, declaratia presedintelui Traian Basescu, care, intrebat ce parere are despre rezultatul alegerilor, a raspuns "Fereasca Dumnezeu de mai rau!". Intrebat ce inseamna "mai rau" pentru seful statului, Antonescu a spus: "Veti vedea la toamna!"

"Se poate mai rau si nu-i va feri Dumnezeu. Acest mai rau va fi la toamna, la alegerile parlamentare. Vom avea mult mai mult atunci (...) Presupun ca Dumnezeu nu se va amesteca in alegerile din toamna si nu-i va feri", a spus Antonescu, sustinand ca Traian Basescu s-a referit la PDL cand a facut respectiva afirmatie despre rezultatul alegerilor.

De asemenea, liderul PNL a declarat ca "PDL-ul nu mai are teritorii controlate politic si e normal sa invoce divinitatea".

Referitor la afirmatiile facute de Dan Voiculescu, potrivit carora presedintele Romaniei va fi nevoit sa-si dea demisia, Antonescu a spus ca "nu este de acord ca Traian Basescu este singurul vinovat pentru situatia in care se afla PDL-ul, insa este principalul vinovat".

"Nu am avut o problema de razbunare cu Traian Basescu, legata de ce mi-a facut mie; problema mea cu dl Basescu este o problema care se vede in milioane de cetateni, faptul ca a condus rau aceasta tara si o conduce rau din postura sa de presedinte", a mai sustinut liderul liberal.

"Domnul Emil Boc, care a castigat asa cum a castigat, tipa vesel ca partidul a iesit in crestere", a mai spus Crin Antonescu.

"Traian Basescu, ca jucator politic, a luat PD-ul de la 7% si il aduce la 7%", a mai spus Antonescu, referindu-se la o posibila disparitie a PDL-ului din peisajul politic.

Antonescu: Basescu e un personaj malefic, dar puternic

Comentand despre iesirea lui Traian Basescu la cumparaturi si la cafenea cu jurnalistii chiar in ziua alegerilor locale, presedintele PNL a explicat ca disponibilitatea si aparitia presedintelui avea rostul ei, aceea de a incerca sa le dea un semnal celor care il sustin.

"Mie, unuia, mi-a starnit un sentiment de mila si de usoara jena, pentru ca e vorba de un om politic puternic care se prefacea vesel si nu era deloc (...) Mie nu-mi face placere sa-l vad pe Traian Basescu atunci cand este in situatii nepotrivite, iar ieri cand se bucura de micuta baie favorabila de multime, probabil improvizata la o sectie de votare, in care simula plimbarea nevinovata prin Carrefour unde se afla domnia sa chiar in ziua alegerilor cu caruciorul. Asta nu-mi place, pentru ca Traian Basescu, un personaj malefic, este totusi un personaj puternic si nu-mi place un om puternic ajuns in situatii jalnice", a afirmat Antonescu.


Citeste mai multe despre   






















3787 vizualizari

  • +12 (16 voturi)    
    Nu se stie ca pamantul... (Luni, 11 iunie 2012, 21:52)

    Alius [utilizator]

    Pana in toamna mai e ceva.. Plus ca "in toamna" o sa fie de fapt in iarna, sau chiar in primavara.

    Poate ca PDL-ul sa mai piarda din procenta, dar poate sa fie si varianta in care a atins limita pragului de jos si de aici sa mai creasca ceva. Plus ca .. "in toamna" mai voteaza si cei de peste hotare si se mai strang ceva voturi in dreptul PDL-ului.

    Vorba lui "raposatu'" Vacaroiu: parerea mea.
  • +12 (14 voturi)    
    Mai rau se poate (Luni, 11 iunie 2012, 22:07)

    mariusncn1974 [utilizator]

    Daca d-nul Antonescu n-ar fi atat de vanitos ar putea sa vada o idee mai departe si sa vada un partid PP mult mai sus si ei mult mai jos. Dar in fine, cerem prea mult de la un personaj ca dansul. Asta ar fi intradevar mult mai rau.
  • +13 (15 voturi)    
    Vai, murim de frica! (Luni, 11 iunie 2012, 22:08)

    obosita [utilizator]

    Ce plini de suficienta sunt! Si asta de obicei duce la rezultate contrare celor asteptate! Chiar se cred pe val si invincibili uitand ca suntem intr-o perioada de turbulente economice si daca este sa cada Europa ne ducem la vale si noi! Ce plin de el este Antenescu, ce se mai iubeste cand se aude vorbind si asta este unica lui realizare, oratoria, pentru ca altfel nu a obtinut niciodata in viata lui ceva notabil. Un mediocru total care a profitat stand in linia a doua de o conjunctura favorabila ca sa acceada in fruntea bucatelor.
  • +11 (13 voturi)    
    Mai are putin si plange... (Luni, 11 iunie 2012, 22:10)

    Clop [utilizator]

    Ce tot spune masca asta?! Nice capture, btw!

    Dar daca asistam impasibili la circoteca, asta avem.
  • +13 (15 voturi)    
    Miros de tei (Luni, 11 iunie 2012, 22:18)

    Trojan.H [utilizator]

    Pe mine m-a anesteziat mirosul de tei. Orice as fi scris astazi n-ar fi trecut oricum de cenzura nemiloasa. Acum m-am relaxat si pot sa ma amuz in liniste de Pogonici si de alalalt, na, ca-mi scapa numele acum. Ce priviri mindre, ce piepturi umflate, ce vor avea ei 80% la alegeri, ce vor fi ei stapinii si noi sclavii. Sanki!
    A, mi-am adus aminte! Victor si nu mai stiu cum...
  • +12 (14 voturi)    
    Crin Antonescu =gura pacatosului (Luni, 11 iunie 2012, 22:33)

    durul [utilizator]

    "Presupun ca Dumnezeu nu se va amesteca in alegerile din toamna si nu-i va feri ". E clar ca si-a vandut sufletul diavolului.
  • +14 (16 voturi)    
    Mesianism românesc? (Luni, 11 iunie 2012, 22:34)

    Iorest [utilizator]

    PDL are cu 100 de primării mai mult decât PSD (chit că PSD a pus mâna pe ...carasul cel mare). Punem la socoteală şi alte informaţii:
    1. procesul Năstase şi Grăjdan;
    2. educaţia (Pop, Mang, Comisia de Etică, Autoritatea de Cercetare - astea două politizate);
    3. incapacitatea lui Ponta de a conduce ţara.

    Toate trei vor provoca o criză de imagine; primul va naşte falimentul justiţiei; al doilea falimentul educaţiei; al treilea falimentul statului român. Nu mă pot bucura de asta, cu toate că la aflarea rezultatelor de aseară am rămas descumpănit: cum au putut oamenii să voteze cu ăla arestat de la Jilava, cu Nicolescu de la Argeş, cu Mazăre, cu Nichita, cu primarul din localitatea părinţilor mei (care acum câţiva ani a înjumătăţit banii pe care părinţii îi aveau de primit ca ajutor pt. a cumpăra o casă nouă - cealaltă fusese luată de apă şi care le dă oamenilor un ciolan o dată la 4 ani)... Nu înţeleg şi pace. Poporul român nu mai e nici măcar interesant, darămite pitoresc.
    • 0 (2 voturi)    
      Nici tu nu ai inteles. (Luni, 11 iunie 2012, 23:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

      PDL nu are cu 100 de primarii mai mult ca PSD.

      PSD, unde a candidat sub sigla PSD (nu si sub sigla USL), a castigat 180 de primarii. La fel si PNL, singuri, au castigat 125 de primarii.

      Pe langa aceste cifre, s-au mai castigat si de catre alianta USL inca 750 de primarii.
  • +14 (16 voturi)    
    USL fura alegerile si la toamna? (Luni, 11 iunie 2012, 23:10)

    Gryphus [utilizator]

    cum adica "'Domnul Emil Boc, care a castigat asa cum a castigat" ? USL a organizat alegerile nu PDL.

    dupa ce ca USL a dat tone de alimente si milioane de lei spaga tot ei striga ca nu sunt corecte alegerile?

    in orasele unde castiga USL e totul corect, unde castiga PDL e incorect? in DEX in dreptul cuvantului nesimtire trebuie pusa poza lui Crin Antonescu !
  • +4 (6 voturi)    
    rezumat (Marţi, 12 iunie 2012, 0:56)

    MGH [utilizator]

    baietii astia folosesc metode securiste ei vor sa inchida gura celor ce au votat pdl vor sa sperie , vor sa faca dizolvarea pdl-ului asta incearca ei acum!!!

    au mers cu candidati penali si au castigat, au mers cu interlopii de mana sa nu va mirati cand aia vor fura si nu vor pati nimic fiindca justitia vor sa nu mai miste.

    mentalitate de mitici drogati de tv-uri au primit 8% marire si promisiuni dar vor avea taxele si impozitele marite de cateva ori, eventual si un mare si frumos...ca asa spune UE va fi justificarea nu pentru ca vor fura ... europa ar trebui sa-i trimita acasa pe toti capsunarii si spalatorii de vase ca sa vada cat de bine este cu epoca feudala.
  • -3 (5 voturi)    
    base, ghici ghicitoarea mea? (Marţi, 12 iunie 2012, 7:47)

    Montesquieu [utilizator]

    ... "ghici ghicitoarea mea" apropo de ce ti se va-ntampla la toamna

    hai sa-ti dau un indiciu: suspendare

    inca unu: demitere :)
    • +2 (4 voturi)    
      !!! (Marţi, 12 iunie 2012, 9:30)

      cristiian [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Ghici ghicitoarea mea de ce se va alege din PNL dupa ruperea USL in urma alegerilor din toamna?

      La aceste alegeri au iesit mult mai prost ca in 2008 si PSD ii vor debarasa!

      Visati in continuare suspendari dragi suspendaci!
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Joi, 14 iunie 2012, 14:51)

      puric de otel [utilizator] i-a raspuns lui Montesquieu

      Nastase,tuesti ?