Subiectul Victor Ponta- acuzat de plagiat, pe televiziunile mari din Romania

de Ionut Baias     HotNews.ro
Luni, 18 iunie 2012, 22:02 Revista Presei | Radio TV

Premierul Victor Ponta este acuzat ca ar fi plagiat lucrarea sa de doctorat publicata in 2003. Subiectul este tratat serios de ziare si reviste din afara granitelor precum Nature sau Frankfurter Allgemeine Zeitung. Numai pentru posturile de stiri din Romania subiectul pare unul numai bun de ignorat.

B1 TV a tratat pe larg subiectul revenind dupa 22.15 asupra lui in emisiunea "Ultimul cuvant".

Antena 3 a dat informatia dar nu a zabovit mai mult de 5 minute expediind subiectul pentru "Cresterea de pensii si salarii" , Gadea anuntand chiar ca "vom discuta dupa pauza de plagiatul basistilor cu papion".

​Romania TV ataca subiectul "Inca un an de criza", acelasi subiect fiind preferat si la Realitatea TV

La TVR Info se discuta situatia de la ICR, dar s-a anuntat subiectul.

UPDATE 22.15: La emisiunea "Ultimul cuvant" de pe B1 TV se discuta despre acuzele de plagiat aduse premierului Ponta.

UPDATE 22.45: Informatia a fost difuzata si de catre posturile Digi 24 si Nasul TV
























6005 vizualizari

  • +32 (38 voturi)    
    Romanii (Luni, 18 iunie 2012, 22:10)

    Vizitiul [utilizator]

    Isi merita soarta.
    • -31 (35 voturi)    
      sincer (Luni, 18 iunie 2012, 22:33)

      george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      ma doare fix in cot ca a copiat ponta la teza, ma durea in cot si daca nu avea doctorat sau il lua la universitatea spiru haret.
      In schimb ma intereseaza grozav ce se va intampla cu anastase, udrea ala de la tvr care a facut disparuti vreo 6 milioane de euro, cazul flota.
      • +14 (16 voturi)    
        Serios? (Luni, 18 iunie 2012, 22:53)

        Mayhem [utilizator] i-a raspuns lui george1979

        Daca ai putut fura la lucrarea de doctorat inseamna ca nu poti fura din banii contribuabililor? Ar trebuii sa lasi afinitatile politice in genul acesta de cazuri. Daca Ponta a fost in stare, a reusit si nu a fost prins atata timp pentru plagiat, ce te face sa crezi ca nu va fi el urmatorul care va face anumite sume de bani sa dispara in mod "misterios"?
        • -9 (9 voturi)    
          mda (Luni, 18 iunie 2012, 23:27)

          george1979 [utilizator] i-a raspuns lui Mayhem

          codruta este acuzata deasemeni acuzata de plagiat. consideri ca nu isi poate face meseria pentru ca a copiat?? mi se pare o tampenie sa te legi de chestii din astea prea mult si sa ignori altele muuuult mai importante.
      • +6 (6 voturi)    
        ooh, daaa (Luni, 18 iunie 2012, 22:59)

        ampersand [utilizator] i-a raspuns lui george1979

        Sunt curios cu ce încredere va acorda UE fonduri unui guvern condus de un furăcios dovedit!
    • -7 (7 voturi)    
      hotnews, nu cenzura! (Luni, 18 iunie 2012, 23:42)

      sisipisi [utilizator] i-a raspuns lui Vizitiul

      Asa e, nu era de ajuns ca au fost acuzati de plagiat un ministru si procurorul general, acum si prim-ministrul... dubios, poate s-a stricat softul ala...
  • +33 (39 voturi)    
    Pai... (Luni, 18 iunie 2012, 22:11)

    mihai_42 [utilizator]

    e normal sa fie asa, le-a cazut alora tavanul in cap si acum se dau de ceasul mortii ca sa le vina o idee despre cum sa trateze problema. Sper ca asta sa nu fie unul din scandalurile ce se sting de la sine desi... in tara asta... totul e posibil :(
  • +6 (6 voturi)    
    ignorarea nutine (Luni, 18 iunie 2012, 22:15)

    andimi [utilizator]

    he he, vor ei sa treaca sub tacere, insa online-ul ii va forta sa bage subiectul, nu au ce face. Deja netu vuieste, se va afla, eu oricum am trimis linkurile la tot poporul.
  • +4 (4 voturi)    
    Gandul (Luni, 18 iunie 2012, 22:16)

    m26 [utilizator]

    Cei de la gandul au publicat un articol despre plagiat, am pus un comentariu acolo si articolul a disparut de pe website dupa cateva minute. Acum nu mai este nimic. Ciudat!
    • +2 (2 voturi)    
      Nu, gandul l-a "replasat"... (Marţi, 19 iunie 2012, 0:40)

      icflorescu [utilizator] i-a raspuns lui m26

      ...chiar pe prima pagina!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Scandalul "Victor Ponta acuzat de plagiat" (Luni, 18 iunie 2012, 22:18)

    danielusi [utilizator]

    A mai fost (este) pe NASUL TV. Doar NAsul Tv si B1 Tv. au dat. La ceilalti este liniste ca sa nu deranjeze Sefii. Acum trebuiesc sa se adune si sa contraatace, vezi " este mana lui Basescu". Deja D-l Surupaceanu a spus la Robert Turcescu pe B1 TV ca jurnalistul de la "Frankfurter Allemagne Zeitung" care a publicat articolul preluat din revista "Nature" (nature.com) a ma scris de bine despre guvernul Boc.
  • +3 (5 voturi)    
    e mana dictatorului (Luni, 18 iunie 2012, 22:19)

    buha [utilizator]

    dictatura lui Basescu ii face pe cei de la tv sa le fie frica sa trateze subiectul.
    huo!
  • +4 (4 voturi)    
    cea mai bună strategie (Luni, 18 iunie 2012, 22:20)

    ro. [utilizator]

    când apărarea e imposibilă: băgarea subiectului/murdăriei sub preş

    din fericire, Internetul face imposibilă cenzura totală
  • +5 (5 voturi)    
    nu-i bai (Luni, 18 iunie 2012, 22:20)

    cristi_an [utilizator]

    avem internetul si e de datoria noastra sa facem hotii astia cunoscuti ...datoria civica a oricarui roman ce vrea mai bine
  • +17 (19 voturi)    
    Asta vor tradatorii de tara (Luni, 18 iunie 2012, 22:25)

    Trojan.H [utilizator]

    Sa ne transforme in Belarus!
  • +18 (20 voturi)    
    DIGI24 (Luni, 18 iunie 2012, 22:28)

    RT1961 [utilizator]

    Pe Digi24 au dat imediat stirea si au reluat-o de cateva ori ca "breaking news", cu mentiunea ca a aparut si in FAZ, si cu exemplele de demnitari care si-au dat demisia in imprejurari similare.
  • +22 (24 voturi)    
    Cum dispare o stire de pe Mediafax (Luni, 18 iunie 2012, 22:29)

    sateanulonline [utilizator]

    Va rog sa verificati si modul in care stirea a disparut de pe site-ul mediafax.ro
    • +4 (4 voturi)    
      Pai nu m-ar surprinde (Luni, 18 iunie 2012, 22:49)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      Sa se incerce intoarcerea in era Nastase cu ciocu' mic!
    • +7 (7 voturi)    
      Corect! (Luni, 18 iunie 2012, 22:52)

      SHEAPA [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      Sa vedeti cum a disparut brusc stirea de pe stirileprotv.ro, foarte brusc, dupa ce fusese BREAKING NEWS pentru aproape jumatate de ora ....

      Super! Asta e democratia! Hai cu PCR-ul inapoi .....
    • +7 (7 voturi)    
      hmmm (Luni, 18 iunie 2012, 23:02)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui sateanulonline

      poate s-a dat o OUG prin care mediafax-ul a fost trecut direct în subordinea primului-ministru. Ar trebui să ne uităm acum pe Monitorul Oficial de mâine, dar numai ponta şi-ai lui pot face asta.
  • +3 (3 voturi)    
    bine-bine, am înţeles: Ponta e plagiator (Luni, 18 iunie 2012, 23:08)

    ro. [utilizator]

    dar procurorul Ponta n-are nici o reacţie?
  • +7 (7 voturi)    
    ponta (Luni, 18 iunie 2012, 23:12)

    d2arrow [utilizator]

    Spune cu cine umbli ca sa-yi spun cine esti...
    ponta hai sa fim seriosi, voi chiar nu aveti oameni vertebrali in clan. Ieri piticul manga, acuma tu,..... pai voi nu va ridicati nici pana la degetul mic de la picior a oricarui ministru din fosta guvernare.
  • +7 (7 voturi)    
    shit! (Luni, 18 iunie 2012, 23:17)

    Ar3s [utilizator]

    Eu acu' ce fac?! Intreaga mea lucrare, se bazeaza pe cea a lui Ponta. Daca afla sefii mei de la ,,Scorsese security", cu un asemenea plagiat, nici paznic la metrou nu mai pot fi.