VIDEO Cum functioneaza "fabrica" de licente si doctorate in Romania. "Nasul" a vrut sa-si cumpere o teza de doctorat!/ "Ca sa cumperi ceva si sa nu fie plagiat trebuie sa fii foarte inteligent"

de Ionut Baias     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 0:33 Revista Presei | Radio TV

Emisiunea Nasul
Foto: Nasul.tv
In editia Nasul, de marti seara, Radu Moraru a facut o farsa in direct sunand o persoana care anuntase pe internet comercializarea de lucrari de licenta, masterat si doctorat.

In 3 saptamani lucrarea e gata fara riscul de plagiat. "In primul rand, ca sa cumperi ceva si sa nu fie plagiat, trebuie sa fii foarte inteligent", spune domnisoara in cauza care sustine ca are 300 de lucrari la activ: licente, masterate si doctorate.

vezi video integral pe nasul.tv

Nasul cumpara o teza de doctorat (I)


Nasul cumpara o teza de doctorat (II)

























11862 vizualizari

  • +24 (26 voturi)    
    Prostitutie Intelectuala (Miercuri, 20 iunie 2012, 0:58)

    swolf [utilizator]

    Ar fi amuzant daca nu ar fi totusi atat de trist... sa auzi o voce tanara vorbind cu atata usurinta de coruptie... diferenta dintre persoana respectiva si o prostituata este ca desi ambele isi pun 'fundul la bataie', una dintre ele o face decat la figurat... trist, foarte trist...
    • +22 (26 voturi)    
      Frauda de doctorate (Miercuri, 20 iunie 2012, 4:13)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      O fi ilegala prostitutia, si imorala pentru multi, dar este cinstita. Cumparatorul de sex, vinzatorul sau restul societatii, nu au nimic de pierdut. Fiecare intelege precis despre ce este vorba.

      Frauda de doctorate e insa o fapta extrema, impotriva sigurantei nationale. Acest tip de frauda aserveste lumea stiintifica si cea politica unor impostori venali. N-am studiat, dar sper sa avem pedepse mari pentru vinzatorii si cumparatorii de doctorate, ca si pentru plagiatori.
      • +6 (6 voturi)    
        problema e mult mai grava (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:30)

        hatru [utilizator] i-a raspuns lui Daniels22026

        Ca sa studiezi (minim) cinci ani un domeniu, sa-ti ALEGI un subiect si sa nu incerci macar o abordare proprie a subiectului ALES de tine inseamna ca esti sec cu desavarsire. Astfel de oameni imi inspira mila. Infinit mai multa pretuire ar trebui s-o aibe un om care abia stie sa iscaleasca insa isi face treaba neinsemnata bine si cu demnitate.
  • +19 (19 voturi)    
    2subiecte diferite (Miercuri, 20 iunie 2012, 1:02)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    1.fabricile de diplome, Spiru, Cantemir, Titulescu, Baritiu, etc. Care esti licentiat in drept dupa 2ani

    Si

    2.faptul ca iti cumperi o lucrare de final si iesi expert (cam asta a facut Mang)
  • -23 (25 voturi)    
    o mica nelamurire (Miercuri, 20 iunie 2012, 1:29)

    cosminrs [utilizator]

    citez dintr'un comentariu: "In afara de sursele necitate... mai e o problema: cum poate cineva sa fie angajat si sa faca si un doctorat in doar 4 ani??? Asta e intrebarea mea. E un efort supraomenesc. Fireste, numai in Romania doctoratul e fituica oarecare... In alte parti, oamenii muncesc cate 80 de ore pe saptamana pentru a obtine titlul asta. Si asta timp de 4 ani."

    Asta de la Nasul e cumva o facatura sa punem botul ca suntem prosti si nici macar liceul nu l'am terminat?
    Hai sa zicem ca ne trebuie o lucrare de licenta. Si atunci putem sa sunam la o ora tarzie... errr.. nici macar aia nu merge asa. Daramite o lucrare de doctorat.. De parca i'ar trebui pe a doua zi... Stie Moraru sa manipuleze, dar sa nu se mire cand pierde din oamenii intelegenti la audienta.. Mai si gandesc unii.
    • +14 (14 voturi)    
      haha (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:14)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      auzi la el, "mai si gandesc unii". da ma, numai ca aia care mai si gandesc nu se uita la antene si nu voteaza usl, un partid de mediocritati penale.
      • 0 (0 voturi)    
        lasa ca vad cat gandesti tu (Miercuri, 20 iunie 2012, 17:31)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        o lucrare de doctorat facuta de cineva in 3 saptamani pentru un secretar de stat.. suna foarte bine.
        Eu nu spun ca Ponta si'a facut lucrarea de doctorat, spun doar ca in emisiunea aia ceva e putred. Vrei un doctorat in 3 saptamani? Pai oricat l'ai vrea nu poti sa il faci.
        Dar banuiesca ca tu stii cum,..
    • +2 (2 voturi)    
      goagaleste si convinge-te singur ;) (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:24)

      A9 [utilizator] i-a raspuns lui cosminrs

      Ia incearca sa vezi daca a fost facatura sau nu :))))
  • +18 (18 voturi)    
    Doctorat (Miercuri, 20 iunie 2012, 4:06)

    rokoz [utilizator]

    Eu stiam ca teza de doctorat e doar o parte din cerintele pentru doctorat care este necesar doar la sfarsitul programului. Mai sunt de dat o serie de examene. Deasemenea, trebuiesc articole scrise la diferite publicatii de domeniu care sunt revizuite de persoane de specialitate. Daca tot programul de doctorat este cumparat, inseamna ca e vorba de o coruptie de o proportie majora. Incredibil ...
  • +18 (18 voturi)    
    Teza de doctorat.... (Miercuri, 20 iunie 2012, 7:15)

    minus [utilizator]

    este doar etapa finala a programului de doctorat.

    Eu cred ca poti cumpara o "teza de doctorat" dar ea te face ridicol in fata conducatorului si - daca trece de conductor- si in fata comisiei.

    Trebuie ca toata comisia sa "inchida ochii" si de fapt cam asta s-a intamplat in cazul mult mediatizat. Este imposibil sa fi "in tema" si sa nu recunosti in 10 secunde ca sunt 200 de pagini copiate dintr-o carte- iar chestiunea lipsei "notelor de subsol" este doar un "amanunt" amar. Nu as vrea sa traiesc rusinea celor care au facut parte din acea Comisie.
    Comunitatea academica trebuie acum sa repare ce se mai poate repara. Astept sa vad cum!
    • +4 (4 voturi)    
      felicitari (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:33)

      hatru [utilizator] i-a raspuns lui minus

      Nu am cuvinte de lauda pt comentariul dumneavastra.
  • +15 (15 voturi)    
    doctorat (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:07)

    botezatu1 [utilizator]

    Cunosc un doctor in drept sau in economie, care este "militian", adica lucreaza in MAI sef de post la un orasel din nordul tarii cu rezonanta literara, si stiu exact cum a luat doctoratul, iar din puct de vedere al intelectului, este o catastrofa. La fel sotia lui este masterant, si ocupa un post bine platit la stat, obtinut numai pe cai mai putin legale. Trist este ca amandoi au diplomele de la AIC Iasi.
    • +1 (1 vot)    
      da (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:51)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui botezatu1

      Mai,tritiar familia,de ce Dumnezeu bati atata drum pana in nord cand ai in sud unul...Mischie? Scandalul acest il prejudiciaza cel mai rau pe Becali,care urmeaza sa termine si el dreptul! Daca-si dorea si el doctoratul?
  • +11 (11 voturi)    
    vedeti ? (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:49)

    math [utilizator]

    Din acest motiv e nevoie de cel mai cinstit guvern care sa faca dreptate, iar Abramburica va reforma cat de curand sistemul de invatamant. Aceste cateva exceptii cu plagiat si diplome cumparate nu vor mai exista pana in 2015.

    Vorbind serios: Dra din film este, dupa standardele romanesti, o persoana serioasa si cu o reputatie excelenta. ea isi face treaba si respecta promisiunile. Avocatii pot demonstra in instanta ca Dra nu a facut nimic rau doar a ajutat niste oameni de bine, contra unor sume modice. Cu gasca ei poate chiar facea o tentativa de livrare neplagiata in doua saptamani. Nu e usor. Acestia sunt "romanii seriosi" care reusesc in viata si cu care se mandesc parintii. Va dati seama cum sunt infractorii neseriosi ?
  • +5 (7 voturi)    
    De plans (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:31)

    nano2k [utilizator]

    Adevaratii intelectuali in România trebuie sa se vanda ca sa poata rezista.

    Asa fac si doctorii. Ori pleaca, ori raman si incearca sa se "descurce".

    Nu incerc sa scuz ilegalitatile, insa orice poveste are 2 parti.