Puiu Hasotti: Voi avea o intalnire cu dl Patapievici, nu de fata cu presa, se intelege / Nu este vorba de desfiintarea institutului sau de inlocuirea domniei sale

de Corina Ionel     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 15:20 Revista Presei | Radio TV

Senatorul PNL Puiu Hasotti, propus de premier pentru preluarea portofoliului Culturii, a declarat miercuri, la Realitatea TV, ca va avea o intalnire cu Horia-Roman Patapievici, probabil saptamana viitoare, pentru a discuta despre trecerea Institutului Cultural Roman din subordinea Presedintiei in cea a Parlamentului. Puiu Hasotti a tinut sa il asigure pe presedintele ICR ca "nu este vorba de desfiintarea institutului, nu este vorba de inlocuirea domniei sale".

Intrebat cu privire la intalnirea anulata pe tema ICR, Puiu Hasotti a declarat: "Dl Patapievieci nu a dorit aceasta intalnire. [..] Atentie, nu eu am anulat intalnirea cu dl. Patapievici, cu tot respectul pe care i-l port ca un intelectual de prim rang, nu a dorit o intalnire nici cu mine nici cu liderul grupului PSD, dl senator Ilie Sarbu. Bineinteles ca voi avea o intalnire cu dl Patapievici. Sper si cred ca va fi o intalnire corecta, bun, nu de fata cu presa, se intelege. Cred ca saptamana viitoare putem aranja o astfel de intalnire."

"Sper sa il pot convinge pe dl Horia-Roman Patapievici ca subordinea Senatului nu este inferioara, nu este mai prejos decat subordinea presedintelui, si anumite banuieli care au existat si care exista in privita unei politizari in anumite actiuni pe care le-a avut ICR vor disparea pentru ca in Senat sunt reprezentate toate partile", a adaugat senatorul PNL.


Citeste mai multe despre   



















1605 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    de ce "nu de fata cu presa"? (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:29)

    ampersand [utilizator]

    Nu, nu-nteleg de ce "se-ntelege, nu de fata cu presa"?
  • +10 (10 voturi)    
    iaaaaaaar? (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:34)

    foarte-curios [utilizator]

    alt politruc care se pricepe la cultura? cine are majoritatea in Comisia de Cultura de la Senat, unde, printre alti corifei, troneaza Alexandru Mazare (cel cu "reteaua" Catalin Voicu), Lia Olguta Vasilescu , Socaciu etc. Va decide comisia de cultura care scriitor sa fie promovat si care nu? sau daca se face expozitie in Ecuador si nu in Nigeria? Si de cand ICR e in subordinea lui Hasotti, adica a Ministrului Culturii?
  • +10 (10 voturi)    
    de ce? (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:40)

    asada [utilizator]

    Cred ca dl.Patapievici nu trebuie sa accepte asa ceva, cu orice risc .Numai tampitii pot crede in lacrimile de crocodili ale borfasilor.Pana la urma se vor folosi de el si tot il vor indeparta.Acest Hasoti si Sarbu cand au facut afirmatiile defaimatoare si mincinoase despre ICR si cel care il condce ,le- au facut in baie cand se barbiereau, sau le-au facut in fata presei.Acum prezenta acesteia le pute!!!!
  • +11 (11 voturi)    
    HRP (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:41)

    Daniels22026 [utilizator]

    Cine are incredere in parlamentarii USL??!! De ce-ar mai ramine Horia Roman Patapievici in fruntea ICR? Nimic bun nu poate urma pentru institutie sau pentru Patapievici.

    Sint sigur ca HRP va regreta amarnic daca se lasa pacalit de catre Puiu Hasotti,
  • 0 (0 voturi)    
    citez din Puiu (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:43)

    Silviku13 [utilizator]

    <<Hasotti: Geoana e prizonierul baronilor locali

    Presedintele Senatului Mircea Geoana este prizonierul baronilor locali, care ii vor asigura sprijin la viitorul congres al PSD, a declarat, vineri, vicepresedintele PNL Puiu Hasotti.

    Potrivit lui Hasotti, si Liviu Dragnea a fost instalat in functia de ministru de Interne tot de catre baronii locali social-democrati.

    "Domnul Dragnea a fost baronul baronilor PSD. Baronii PSD l-au instalat pe domnul Dragnea in functia de ministru, iar domnul Geoana e prizonierul acestor baroni locali care ii vor asigura sprijin la viitorul congres al PSD", a afirmat Hasotti, informeaza NewsIn.

    Senatorul liberal s-a declarat neincrezator ca descentralizarea administrativa se face intr-o directie buna: "vom avea acesti presedinti de consilii judetene care nu vor mai fi baroni, vor fi faraoni in buna colaborare cu prefectii de la acelasi partid, care vor fi satrapi. Din colaborarea unui faraon cu un satrap nu poate iesi nimic bun".>>

    http://www.ziare.com/geoana/senator/hasotti-geoana-e-prizonierul-baronilor-locali-633474
  • +4 (4 voturi)    
    Ca atunci cind vrei sa prinzi o gaina prin curte (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:44)

    Dan-IoanDinu1308642225493 [anonim]

    O iei cu binisoru, ii vorbesti frumos....pina o prinzi si o duci la taietor.
    Si de ce noi nu am putea vedea (via mass-media) aceasta intilnire?
    Off, tare greu imi vine sa-l cred pe dom Puiu
  • +5 (5 voturi)    
    intolerabil (Miercuri, 20 iunie 2012, 15:46)

    habar.nam [utilizator]

    prea multa nesimtire... e de-a dreptul o injosire sa fi nevoit sa raspunzi unor asemenea unusurosi.
  • +2 (2 voturi)    
    De ce domnule Puiu (Miercuri, 20 iunie 2012, 16:21)

    foxy100 [utilizator]

    De ce sa discutati cu domnul Patapievici ? Sa-l intrebati ce? Sau doar sa-i comunicati cum stau lucrurile ? Credeti domnule Hasotti ca nu stie toata lumea cum stau lucrurile ?Ca nu stie toata lumea ce urmariti ?Sunteti pe cale sa deveniti o veritabila "coada de topor".
    Si daca sunteti asa de tare si bine intentionat , de ce sa nu vina si presa?
    Sa puteti declara apoi ce vreti ?
    Adica sa vina dl.Patapievici sa va dea dvs.socoteala.
    Ca doar Patapievici n-o fi "DUMNEZEU PE PAMANT"-asa ati declarat la RFI.
  • +1 (1 vot)    
    curat caragiale (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:11)

    revo [utilizator]

    parafrazandu-l pe Caragiale: "Eu, ca june cu educatiune, ma ascund in butoi... sa nu vada si sa nu auda presa ce-mi face Patapievici..."