Neuronul stingher

Ministrul Ioan Rus: Premierul nu are pentru ce sa demisioneze/ De vreo 2000 si ceva de ani incoace, de la Aristotel la Platon, toti au plagiat :)

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 29 iunie 2012, 22:16 Revista Presei | Radio TV

Ioan Rus
Foto: Captura Antena 3
Ioan Rus, ministrul Administratiei si Internelor, a declarat la Antena 3, in cadrul emisiunii moderate de Victor Ciutacu, ca prim-ministrul Victor Ponta nu are pentru ce sa demisioneze in urma scandalului de plagiat. Ioan Rus a explicat ca, in ceea ce priveste plagiatul, ''de vreo 2000 si ceva de ani incoace, de la Aristotel la Platon, toti au plagiat. (...) Autorul emite niste teze, de aceea se numeste teza de doctorat''.

Legat de scandalul de plagiat in care este implicat premierul Victor Ponta, Ioan Rus a afirmat ironic ca ''o ceata de portocalii s-a adunat azi cu un chimist in frunte sa atace cu duritate maxima niste chestiuni legate de drept. Mie nu mi se pare normal''.

Referitor la convorbirea telefonica pe care ministrul Ioan Rus a avut-o cu Adrian Nastase in seara arestarii, el a declarat ca Nastase ''era depresiv si extrem de necajit''.

''Cand vad tristi din astia care ataca in toate felurile (...) Din punctul meu de vedere, pana la data in care i se aducea mandatul acasa, Adrian Nastase era un om perfect liber, cu toate drepturile de rigoare. Pana atunci, nu avea interdictie sa vorbeasca cu mine, nici cu nimeni. Putea sa vorbeasca chiar si cu presedintele Traian Basescu'', a afirmat Ioan Rus. 

In ceea ce priveste o eventuala suspendare a presedintelui Traian Basescu, ministrul de interne a declarat ca suspendarea nu este o decizie care sa tina de ministerul pe care il conduce, ci de conducerea partidelor aflate in Parlament.




Citeste mai multe despre   



















8852 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    Asa e (Vineri, 29 iunie 2012, 22:22)

    johnesku [anonim]

    Dl. Ministru are dreptate - Ponta nu are pentru ce sa demisioneze - furtul intelectual e OK ca si faptele de coruptie ale lui AN. Parca si-n cazul lui decizia irevocabila a ICCJ era nedreapta.
  • +6 (8 voturi)    
    Nu ne intereseaza (Vineri, 29 iunie 2012, 22:22)

    vasile-roaita [utilizator]

    Nu ne intereseaza citi au plagiat si de cind. Pe noi acum ne intereseaza ca avem un prim-ministru plagiator si ca trebuie sa-si dea demisia urgent.
    Sintem intr-o tara din UE nu din Africa.
  • +9 (9 voturi)    
    nu are?? (Vineri, 29 iunie 2012, 22:22)

    silviu [anonim]

    ei nu zau, tov. rus ioan, chiar asa? ia lasa-ne d-ta si du-te unde a înțărcat bălaia!
  • +7 (9 voturi)    
    Aristotel si Platon ... (Vineri, 29 iunie 2012, 22:23)

    Ionut [anonim]

    ... erau doctori?
    • +1 (1 vot)    
      NU zau? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:42)

      traian [anonim] i-a raspuns lui Ionut

      Cu alte cuvinte,asa zisa stanga romaneasca este promotoarea unirii tuturor plagiatorilor din lume sub flamurile PSD ului...
      Daca chestiile astea le spunea ministrul agriculturii era doar amuzant!Dar asa este penibil si se creeaza unprecednt periculos in Europa!
      Parerea mea este ca saptamana viitoare Ponta si rus voe iesi din politica!
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha (Vineri, 29 iunie 2012, 22:23)

    ampersand [utilizator]

    "Autorul emite niste teze, de aceea se numeste teza de doctorat'' :)) Corect ar fi fost

    "Doctorul emite niste teze, de aceea se numeste teza de doctorat''

    Dle ministru rus al României, ia puneţi-l pe colegu' marga să vă citeze din "Tezele din Aprilie" :D
  • +4 (4 voturi)    
    haha (Vineri, 29 iunie 2012, 22:23)

    Adrian1 [utilizator]

    Ditamai ministrul nu stie diferenta intre a cita si a plagia. Hilar.
  • +5 (5 voturi)    
    Du-te ma rusule (Vineri, 29 iunie 2012, 22:24)

    Miahi [anonim]

    Du-te ma de aici, si sa va vad unde e si Nastase.
    Hoti penali, nici macar nu va chinuiti sa adaptati textul. Furt pe fata.
  • +5 (5 voturi)    
    1 (Vineri, 29 iunie 2012, 22:24)

    flgor [anonim]

    Stirea asta puteati sa o puneti la categoria neuronul stingher.
  • +5 (5 voturi)    
    dinainte de aristotel si platon... (Vineri, 29 iunie 2012, 22:25)

    thebblack [utilizator]

    ...oamenii fura. de ce ar intra in puscarie fix nastase?
  • +4 (4 voturi)    
    tipu asta are umor (Vineri, 29 iunie 2012, 22:26)

    Karagiale [anonim]

    Sau pur si simplu nu intelege ca plagiatul e FURT. HOTIE. CIORDEALA. MANGLEALA. DOSIRE. Hehe, pina la urma Ponta o sa-si dea demisia ca un plagiator (HOT) ce este.
    • +4 (4 voturi)    
      Crezi? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:34)

      none [anonim] i-a raspuns lui Karagiale

      Demsia?? Oh nuuu, ar fi prea onorabil, nu se preteaza calitatii dumnealui de dr....

      El e un dansator, si trebuie sa lupte, sa tina cu dintii de putere, sa se afiseze la burxelles, e ocupat adica domnilor, e un om important!

      Cum sa-si dea demisia, hora abia a inceput! El e Papusa Principala, unde sa plece?
  • +4 (4 voturi)    
    la hazna se spune orice (Vineri, 29 iunie 2012, 22:27)

    DrInOrice [utilizator]

    Acolo paginile copiate copy-paste devin teze emise de autor.. tigania si nazismul PSD
  • +2 (2 voturi)    
    tristii astia... (Vineri, 29 iunie 2012, 22:28)

    Tomis [utilizator]

    "Autorul emite niste teze, de aceea se numeste teza de doctorat''.

    Nu conteaza de unde le emite, conteaza ca le emite. Asta conteaza, sa fie teza si sa mie emisa. De aceea se numeste teza de doctorat.
    Imi place cum gandeste baiatul asta, este un problem solver innascut. Desi cumva nu cred ca a inteles care exact este problema despre care se discuta aici.
    • +2 (2 voturi)    
      A emite inseamna si 'a produce gaze' (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 2:09)

      Gab [anonim] i-a raspuns lui Tomis

      Nu orice teza este de doctorat dupa cum nici orice ministru de interne este om destept.
  • +110 (114 voturi)    
    tristi... (Vineri, 29 iunie 2012, 22:34)

    vasile [anonim]

    trist e el . citam :"''de vreo 2000 si ceva de ani incoace, de la Aristotel la Platon, toti au plagiat. " sa-i explice cineva cretinului ca Platon a fost invatatorul lui Aristotel deci e ilogic sa zici de la Aristotel la Platon..
    penibil, penibil individul.. si astia sunt cei care ne conduc, niste inculti si niste potlogari...
    • +3 (3 voturi)    
      mai mult decat trist (Vineri, 29 iunie 2012, 22:42)

      petan [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      Incredibil! Cel care ar trebui sa fie un exemplu de corectitudine si verticalitate ne spune ca furtul e o nimica toata . Bine, domnule militian, acestea fiind spuse , la indicatiile dvs , ne vom da silinta sa furam cat mai mult pentru a ajunge cat mai sus. Trebuia sa mergi tu la Nastase sa va trageti reciproc cate un glont in gat , poate asa nimereati.
    • +6 (6 voturi)    
      genial raspunsul... (Vineri, 29 iunie 2012, 23:43)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui vasile

      asta este , suntem o societate de inculti si agramati, incepand cu cei care ne conduc ...

      dc?

      pentru ca este mai usor sa controlezi o mare de prosti decat una de educati (daca nu de elite) ....
  • +3 (3 voturi)    
    De la Aristotel pana la Platon si... (Vineri, 29 iunie 2012, 22:42)

    Baudolino [anonim]

    ...Socrate. Doamne cata prostie sau mai degraba tupeu zace si in omul asta. Si candva aveam o parere buna despre el. Pai bine domnule Rus de cand va pricepeti si la filozofie si la plagiatul lui Descartes sau Kant.
  • +2 (2 voturi)    
    incredibil (Vineri, 29 iunie 2012, 22:57)

    anonim3 [utilizator]

    Nu pot intelege imprudenta multor exprimari. Sa se traduca urgent afirmatia cu toti au plagiat, si sa se difuzeze la ministrii de interne ai UE. Sunt curios cum se vor uita la dl. Rus. Unii poate cu invidie, majoritatea cu stupoare. Dar in orice caz cu convingerea ca nu trebuie vazuti prea aproape de autorul unor asemenea afirmatii.
  • +79 (79 voturi)    
    Frumos (Vineri, 29 iunie 2012, 22:59)

    Diurpaneus [utilizator]

    Ministrul nostru de interne incurajeaza furtul intelectual. Si violul se practica de pe vremea lui Aristotel, furtul la fel, crimele - ce sa ma zicem.

    Daca tot se intampla, cum si de ce sa le oprim? :)
    • +11 (11 voturi)    
      Bine punctat (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:22)

      Pishcot [utilizator] i-a raspuns lui Diurpaneus

      Exact cum zici.

      Daca violurile, furtul, crima, inselaciunea se petrec de cand lumea, ce rost ar mai avea sa respectam vreo lege/regula???

      Sa dam in cap, sa furam, sa violam! Ca doar domnul Ponta (cel care ne REPREZINTA!) ne da liber - prin statut si comportament - la ilegalitati, la nereguli, la HAOS.

      Sa devenim cu totii niste banditi, niste infractori, niste criminali si sa ne ciomagim, sa ne furam dupa bunul plac sub inalta obladuire a Doctorului ponta si a partidului unic USL!

      Doamne fereste-ne!
  • +70 (70 voturi)    
    Dacă Ponta a plagiat, (Vineri, 29 iunie 2012, 23:03)

    ro [anonim]

    toţi au plagiat!
    Dacă şeful a furat, toată umanitatea a furat!

    Slugoiule!
    • +8 (8 voturi)    
      Incredibil! (Vineri, 29 iunie 2012, 23:59)

      io [anonim] i-a raspuns lui ro

      Initial.... "N-am plagiat ma! Daca ma dovediti, eu demisionez!"

      Pentru ca mai apoi... "Am plagiat, da! Si ce daca?! Toti plagiaza!"

      Ce mai onoare!
  • +4 (4 voturi)    
    si cind te gindesti (Vineri, 29 iunie 2012, 23:10)

    Aramis [utilizator]

    ca omul asta era descris ca un reformator in PSD... grupul de cluj blablabla
  • +2 (2 voturi)    
    plagiat (Vineri, 29 iunie 2012, 23:11)

    vasile [anonim]

    mi-ar fi rusine sa folosesc termenul de plagiat langa Platon ( zicea unu ca toata filosofia de dupa Platon e doar nota de subsol la Platon ) si Aristotel ( numai faptul ca a adus la un loc tot ce tine de logica ca stiinta si e destul) dar ce stie cretinul asta despre Platon si Aristotel, decat faptul ca au existat candva?
    Si daca ne luam dupa el, Aristotel a plagiat de la Platon care l-a plagiat pe Socrate care probabil ca furase totul de la Xantipa, amarnica lui muiere cu gura mare.Noroc ca nu era antena 3 si atunci ca ar fi urlat Xantipa toata ziua de plagiate...
    Penibil, penibil dobitocul asta de rus.
  • +3 (3 voturi)    
    Ba are de ce sa demisioneze (Vineri, 29 iunie 2012, 23:32)

    NickB. [utilizator]

    Pentru ca e hot! Mai simplu de atat ce vrei? Credeam ca macar cei din grupul de la Cluj sunt mai echilibrati si corecti, dar nu e cazul, partid de hoti, inculti, gainari. Bravo romani, mandriti-va cu astia, sau iesiti la vot!
  • +8 (8 voturi)    
    Uitati cine e pus sa apere legea in Romania!!! (Vineri, 29 iunie 2012, 23:43)

    Sthelian [utilizator]

    Dupa condamnare, in ce calitate l-a mai sunat Ministrul pe condamnatul AN?
    Prin alte tari nu se citeste sentinta fara inculpat, in asa fel incit, imediat cei in drept sa ia masurile ce se impun. Adica, mai clar, tovarasul ministru, AN TREBUIA SA FIE IN SALA, astfel incit politia il lua, ii punea catusele si il transporta la locul de detentie.
    In ce calitate mai era acasa la el AN la 1-2-3 ore de la pronuntarea sentintei???
  • +8 (8 voturi)    
    Reconstituirea - un film de Lucian Pintilie (Vineri, 29 iunie 2012, 23:44)

    Clop [utilizator]

    Domnule Rus,

    Intr-un stat de drept nu veniti cu explicatii publice futile si nu intrati in curtea lui Platon si Aristotel fara fundament, cu telenovela la purtator.

    Asadar, sunteti cel mai "trist dintre astia"!... Un trist care ataca de pe pozitia bocancilor cu care ati fost incaltat, o democratie firava si o tara europeana.

    Deja, am ajuns la niste explicatii televizate elucubrante, abracadabrante si lipsite de jena din partea reprezentatilor puterii guvernamentale.
  • +7 (7 voturi)    
    Superb! (Vineri, 29 iunie 2012, 23:45)

    Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator]

    Nu credeam in genialitatea autentica USL si astazi o dovedesti Ioan Rus. Felicitari domnule ministru, efectiv faci jocul lui Basescu. Sunteti chiar atat de incompetenti incat sa pierdeti voturi din motive de orgoliu si colegialitate excesiva?! Comisia de etica trebuie sa se autosesizeze in legatura cu acest comportament talharesc practicat de ministrul MAI Ioan Rus! URGENT!
  • +5 (5 voturi)    
    Scuze (Vineri, 29 iunie 2012, 23:49)

    mariusncn1974 [utilizator]

    Ma scuzati stimabile Profesore, dar luni am sa ma duc sa fac o cerere la d-nul Rector Vlaicu sa retraga titlul de conducator de doctorat. Oricum toti fac plagiat, deci nu mai este necesar sa avem conducatori de doctorat.
  • +4 (4 voturi)    
    plagiat (Vineri, 29 iunie 2012, 23:50)

    looser72 [anonim]

    in atentia asa-zisului ministru al invatamantului - de ce guvernul pONTA nu emite o HG prin care doctoratul sa fie inlocuit cu PLAGIATUL ???
  • +4 (4 voturi)    
    pacat de tara asta! (Vineri, 29 iunie 2012, 23:51)

    kraigher [anonim]

    Raspund penibil!

    Furati tovarasi, furati !

    Furtul va reprezinta!
  • +9 (9 voturi)    
    Halal Ministru (Vineri, 29 iunie 2012, 23:52)

    lilianca62 [utilizator]

    Mai omule..cum poti sa faci asemenea afirmatii? Esti constient, tu, de'acolo din jiltzul tau ce vorbesti si mai ales de efectele afirmatiilor tale?
    Uite aicea...eu, si nu numai eu, am 2 licente obtinute in Ro, si inca una in North America. Nici una din tezele mele, proiecte, lucrari de licenta nu au parti copiate din alte lucrari...eventual citate folosite in sustinerea a teoriilor mele. Si ca mine sunt multi care au studiat serios si nu au plagiat.
    Esti un incapabil, un inconstient si habar nu ai ce inseamna munca. Si ca tine multi altii...Luati-va de mana si duce-ti-va pe pustii ca nu faceti nimica cum trebuie in tara aia. ati facut doctorate pt acei 15% in plus la salarii nu pt pasiune pt profesie...
    Mira-ma-s sa nu fi dat in judecata pt afirmatia asta. Daca ne punem mintea si banii la bataie va maturam de nu va vedeti. Pregati-ti-va cat vreti ca tot va maturam. Netrebnici Nesatui si neispraviti ce sunteti.
  • +4 (4 voturi)    
    RUS IL URMEAZA (Vineri, 29 iunie 2012, 23:54)

    PONTA E TERMINAT [anonim]

    Nu vedeti ce fac astia? Minciuni si faradelegi.Daca nu se lasa, Romania va fi terminata.Deja vuieste toata Europa.E strigator la cer. Cum, noi romanii nu vedem? Ratingurile ne-au scazut. Opriti-ii cumva! Of DOAMNE, incep sa regret, din pacate, demisia lui Boc.
  • +6 (6 voturi)    
    Rus, ca toti ceilalti (Vineri, 29 iunie 2012, 23:54)

    Anda [anonim]

    Naivi, unii dintre noi, credeau ca acest Rus reprezinta ceva deosebit in corul general al psd-ului. Este la fel ca ceilalti, cu diferenta ca pana acum nu a avut ocazia sa-si dea arama pe fata: in ultima saptamana a „recuperat”. Implicit, individul acesta te lasa sa intelegi ca toti acei din psd au aceeasi justificare a filozofiei lor de viata: hotia dusa la nivel de performanta. Ceeace este mai grav este ca fac toate potlogariile in vazul tuturor, fara nici un pic de jena, in dispret total fata de societate.
    Vreau sa cred ca societatea romaneasca se va dezmetici si va scapa de acest blestem cazut pe capul nostru.
  • +8 (8 voturi)    
    logica de militzian (Vineri, 29 iunie 2012, 23:56)

    lucis [utilizator]

    el saracu rupe 3 pixuri pina semneaza dar stie ca Aristotel la plagiat pe Platon, si erau doi agenti pusi de el la intersectia de la Victoriei. Du-te de unde ai venit: turma te asteapta
  • +8 (8 voturi)    
    astia? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:01)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    adica, putem fura cu toii, care e problema?
    da' i-a zis cineva dobitocului ca nici platon, nici aristoel nu au beneficiat financiar de pe urma furtului lor? (asta lasand la o parte ca, ceea ce spune idiotul asta, este o minciuna)
    ne lasam noi tara condusa de astia?
    astia ne conduc pe noi?
  • +6 (6 voturi)    
    lipsa, pauza (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:03)

    johnny [anonim]

    Daca astia prin Europa isi pun mintea si nu mai recunosc nici o diploma din Romania .. cum ar fi?
  • +5 (5 voturi)    
    gasca voastra politica (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:05)

    abint [utilizator]

    "toti au plagiat" - din gasca voastra politica? Nu cred ca toti, dar o buna parte.

    Sa ne fereasca cu asa ministrii. Astia se cred mai presus de lege, problema e ca chiar sunt :(
  • +7 (7 voturi)    
    rusine (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:09)

    CMS70 [utilizator]

    Victor Ponta a copiat la teza de doctorat (ghinion, dar aici se poate dovedi copiatul si la 9 ani dupa ce a avut loc).
    Victor ponta trebuie sa demisioneze pentru ca in fruntea guvernului unei tari din UE nu poate sta o persoana care practic si-a luat titlul de doctor prin frauda intelectuala si care acum incearca sa ne prosteasca pe toti prin tot felul de tertipuri.
    Orice alta varianta in afara de demisie ne jigneste pe toti si decredibilizeaza pe toti cei care au titlui de doctor in Romania.
    Chiar si dl. Rus trebuie sa demisioneze pentru ca sustine aceasta impostura a lui Victor Ponta si pentru lucrurile pe care le-a facut in cazul Nastase.
  • +8 (10 voturi)    
    bolsevism (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:10)

    mario [anonim]

    e o insulta la adresa intregii comunitati stiintifice si a bunului simt.
    pe de alta parte e incredibil cum se procedeaza acum exact ca in anii 50, cine nu e cu ei, e imperialist. nu poti spune nimic despre toata aceasta mascarada fara sa fii catalogat drept "basist". acest cosiliul e basist, curtea constitutionala e basista, cei care fac opinie discordanta sunt basisti. aceleasi tactici de manipulare, ascundere a adevarului, desfiintare a institutiilor statului dupa bunul plac ca in anii 50.
    dar poate ca asta meritam...daca nimeni nu protesteaza acum, meritam din plin sa ne conduca.
  • +3 (3 voturi)    
    ce lepre... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:11)

    politic_incorect [utilizator]

    adunate sub o singura palarie. cel mai bun moment sa le starpesti. la vot!
  • +6 (6 voturi)    
    Repede o lege... plagiatul e LEGAL! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:13)

    abint [utilizator]

    Practic omul recunoaste ca premierul a plagiat. Bun, facem progrese... mai trebuie doar sa il facem etic si moral si am rezolvat toate problemele.
  • +2 (2 voturi)    
    hal de ministru (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:17)

    DaBomb [utilizator]

    Ce ar trebui sa facem noi sa nu mai avem asemenea specimene???
  • +10 (10 voturi)    
    Guvernu (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:21)

    oneofthem [utilizator]

    Tovarasu Rus, am vorbit cu Ponta azi la telefon si era depresiv, m-a intrebat cine se cred aia de la Almanahu NATURE sa il acuze pe el de plagiat.

    Trimiteti va rog salvarea sa nu isi faca carlanul ceva la gat. Sau macar un fular.

    Propun acordarea titlului de "Doctor in Prostie" tovarasului ministru RUS pentru frecventa ridicata cu care emite prostii.
  • +6 (6 voturi)    
    CUM SPUNEAM INTR-O POSTARE RECENTA (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:34)

    pointless man [utilizator]

    bolsevicii spurca tot ce ating. Acestui ministru sferto-doct Platon si Aristotel ii put mai tare decit giumbuslucurile gretoase ale sefului sau. Si nu e de mirare fiindca deja uica Lenin ii declarase pe TOTI filosofii ante-Marx mai mult sau mai putin idioti fiindca nu descoperisera "lupta de clasa". Daca tot nu aspiram sa ajungem la nivelul marilor ginditori atunci sa-i coborim pe acestia la nivelul nostru... de tarla.

    Pe de alta parte ma bucur ca Ponta nu demisioneaza - sa-si faca mendrele jegoase pina la alegeri, poate-poate se mai lamuresc niscai alegatori nu chiar complet tampiti. Bineinteles ca daca alegerile se tineau peste 4 ani asi fi fost disperat.
  • +7 (7 voturi)    
    "emite" niste teze (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:38)

    tesa [anonim]

    " ... emite niste teze, de aceea se cheama teza de doctorat ..."

    asta intra la categoria 'neuronul stingher'!

    (nene rus, si daca ar fi cum zici tu, tezele alea nu prea-s emise de ponticutz)
    • +3 (3 voturi)    
      Rus (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:52)

      oneofthem [utilizator] i-a raspuns lui tesa

      prostiile pe care le emite Rus sunt 100% originale, nu s-a mai gasit nimeni pe Terra sa mai emita ceva asemanator.
  • +1 (1 vot)    
    Asta este dovada... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:53)

    Alius [anonim]

    Ca Ministrul de Interne al Romaniei aproba si incurajeaza furtul, asta dupa ce a incercat o musamalizare a unei presupuse sinucideri. Sa vedem ce-o se se mai scrie pe-afara si despre "tristul" asta.

    Inca o demisie pe "teava". Cat mai multe!
  • 0 (0 voturi)    
    regul (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:55)

    Stecfaux [utilizator]

    Dacă plagiatul e regulă, mâine dacă am timp şi nu mi se blochează laptopul (e vechi, ce să-i fac?) am să trimit la edituri opera mea ma(n)g(n)a: ...

    pe care s-o aleg? Eeeei, o sa fie ceva de Aristotel, sau platon,

    haoleu, ş-ăştia au plagiat.

    Domnu' Rus, hai că steţi ghi la puliţie...
    Care n-a plagiat, mâncaţ'aş, că am decât doo sute de parai?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum adica? (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:56)

    Paul Atreides [anonim]

    Cum adica "toata lumea" ? In primul rand NOI TOTI ne dorim ca cei care ne conduc sa nu fie ca si "toata lumea" ci sa fie lideri in adevaratul sens al cuvantului si superiori pe plan intelectual. Ei ar trebui sa fie oameni deosbiti care isi merita locul, pe care ii respectam si cu care ne mandrim. Din acest aluat ar trebui sa fie varfurile noastre.
    Din nefericire...dar ce sa mai irosesc pixelii degeaba pe acest display impersonal...stim si vedem cu totii ce guvern avem.
  • +3 (3 voturi)    
    VREM DOVADA! (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 0:58)

    ro. [utilizator]

    Vrem dovada că Aristotel l-a plagiat pe Platon.
    (Sau invers, în varianta Rus).

    Crezând că spune lucruri mari, ministrul Rus emite enormităţi.
    • +3 (3 voturi)    
      lasa dovada (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:05)

      ...vasile... [utilizator] i-a raspuns lui ro.

      ca maine da el copiante un maldar de hg, oug, etc etc sa arate ca platon la copiat pe aristotel, numa as de-al dracu...
  • +5 (5 voturi)    
    A remarcat cineva ca... (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:01)

    Alius [anonim]

    ...Rus nu pune la indoiala verdictul de plagiat?...

    Bun asa!
  • +2 (2 voturi)    
    Noua Academie Romana. (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:18)

    Dinoone [utilizator]

    Sper sa fie beat, ar avea scuza minima, ca altfel un om politic cerebral nu se poate exprima asa. As vrea sa stiu ce mai stie depre Platon si Aristotel sau in ce calitate se exprima? Romania are Misterul Educatiei si Cercetarii al Traseistilor Superficiali si nu un minister! Bravo! Nu ma mira sa-i vad pe Minune, Salam ori Bursuc sa prezinte doctorate. S-ar putea sa avem motive juridice suficiente si a cere azil politic intr-o tara cu bun simt?
  • 0 (0 voturi)    
    o sugestie (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:20)

    Perotinus Minor [anonim]

    Din cate stiu, tov. Rus, pe langa functia de militian sef, este si profesor universitar. El a fost succesorul tov. A.Marga la functia de sef UASCR(Uniunea Asociatiei Studentilor Comunisti) pe Cluj. Sigur are si el cel putin un doctorat (desi la valoarea lui unul e cam putin). N-ar fi rau sa se ia la verificat si doctoratul lui.
  • +3 (3 voturi)    
    hmm (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 1:31)

    guvi [anonim]

    Deci militianul sef ne zice ca de 2000 ani lumea fura si ca e ok sa furi?..sau n-am inteles eu bine?
  • 0 (0 voturi)    
    Depresiv si necajit (Sâmbătă, 30 iunie 2012, 3:01)

    EXEs [utilizator]

    Dupa ce-am citit declaratiile domnului ministru am devenit si eu cam depresiv si necajit. Oare ma voi trezi sunat de domn ministru? Probabil ca nu.
    Domnul Rus este al treilea ministru care m-a dezamagit profund la al doilea mandat (precedentii sunt Blaga si Marga).
    In cazul lui Nastase Dl. Rus se face ca respecta legea (litera ei evident) uitand de elemente neimportante gen moralitate sau corectitudine, iar in cazul Basescu nu e deloc interesat de ceea ce e mai bine pt. tara sau macar de ce vrea poporul ci doar de cate voturi mai pot ei cumpara in parlamentul ala de traseisti.
    Pacat, dar m-am cam obisnuit sa-mi para rau.
    Traim in Romania si devenim pe zi ce trece toti mai tristi.
  • 0 (0 voturi)    
    Din pacate... (Duminică, 1 iulie 2012, 17:01)

    vasile78 [utilizator]

    ...au trecut cam 22 de ani de la Revolutie cam degeaba. Pe langa profunda mahnire pe care mi-o lasa astfel de oameni gen Ion Rus, nu pot sa nu observ cum reactia poporului roman nu este totusi la nivelul cerut de o tara democratica. Acest tip de politician - de care eu unul am crezut ca am scapat - se pare ca nu sunt prea sanctionati de electorat. Cred ca nu mai e nevoie sa spun, ca o astfel de situatie, plus astfel de declaratii fata de toate institutiile statului care nu respecta vointa unui partid cam in orice tara din UE ar fi fost drastic amendate de electorat si partidul respectiv s-ar fi prabusit in sondaje, Din pacate, noi romanii, nu suntem prea sensibili la hotie, atacuri la democratie si altele asemenea. Ceea ce pana la urma ne si situeaza pe penultimul loc in UE dintre toate tarile. Cred ca oamenii de buna credinta din aceasta tara - atat cat au mai ramas - probabil nu mai mult de 20% - si aici nu ma refer la simpatizantii sau opozantii vreunui partid, ci la oamenii care au reactie la atitudini in primul rand anti-democratice, dictatoriale, au de ales intre 3 optiuni majore: fie se scandalizeaza, fie nu fac nimic, fie aleg sa paraseasca Romania. Cred ca pe termen lung cine poate parasi Romania in conditii decente e rational s-o faca.