Calin Popescu Tariceanu: Un parlament ia decizii prin majoritatea sa fara sa incalce niciun fel de regula. Acest lucru se intampla in Romania fara niciun derapaj

de Narcis Anton     HotNews.ro
Miercuri, 4 iulie 2012, 22:57 Revista Presei | Radio TV

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Captura Antena 3
Calin Popescu Tariceanu, fostul prim-ministru al Romaniei, a fost invitat la Antena 3 si a vorbit despre posibila suspendare a presedintelui Traian Basescu: "Un parlament ia decizii prin majoritatea sa fara sa incalce niciun fel de regula".

Principalele declaratii ale liderulul deputatilor liberali:
  • Roberta Anastase si Vasile Blaga pleaca de la ideea ca noi suntem statul si li se pare anormal ca au fost inlocuiti de la conducerea camerelor. Cand a fost inlocuit Nastase nu a mai facut nimeni atata tapaj ca n-au fost respectate normele democratice.
  • Un parlament ia decizii prin majoritatea sa fara sa incalce niciun fel de regula. Intr-o democratie parlamentara trebuie respectata regula majoritatii si acest lucru se intampla in Romania fara niciun derapaj.
  • Avantajul de a nu mai fi intr-o functie sus pusa este acela de a discuta mai mult cu cetatenii. Acestia ma intrebau pe strada: "Cand ne scapati de astia?"
  • Voturile de la alegerile locale au depasit asteptarile mele. 
  • Decizia de suspendare a presedintelui nu este a Parlamentului ci a cetatenilor prin referendum.
  • Cand votul cetatenilor va fi unul favorabil suspendarii presedintelui nimic din ceea ce se intampla acum nu o sa mai conteze


Citeste mai multe despre   























4801 vizualizari

  • +17 (17 voturi)    
    a vorbit ministrul caltabosilor (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:01)

    edif [anonim]

    multumim dar nu avem nevoie de lectii
  • +19 (19 voturi)    
    fara nici un fel de regula? (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:02)

    NicolaeA [utilizator]

    Dar constitutia, ciocoiule ? E un moft ?
    • 0 (0 voturi)    
      Evident ca e un moft! (Joi, 5 iulie 2012, 8:49)

      JestersTear [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Potrivit logicii lui Tariceanu, daca majoritatea decide ca este ilegal ca eu sa respir atunci nu e nici o problema; parlamentul poate lua decizii prin majoritatea sa fara sa incalce niciun fel de regula.
      Doamne, cum se rasuceste in mormant Bratianu!
  • +16 (16 voturi)    
    USL a lichidat Curtea Constitutionala (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:03)

    Gryphus [utilizator]

    Curtea Constitutionala are in acest moment rol decorativ din cauza ca celor din USL nu vor sa riste ca justitita sa-si spuna cuvantul

    in 2010-2011 Tariceanu, Antonescu si toti ceilati strigau ca acest parlament e 'ilegitim" pt ca e condus de "traseisti politici" iar astazi aceiasi oameni ridica in slavi acelasi parlament.

    suspendarea unui presedinte ales cu 5 milioane de voturi nu se poate face cu 170 de parlamentari, cel putin nu intr-o democratie
  • +11 (11 voturi)    
    bai taricene (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:04)

    sucaa [utilizator]

    pe nastase l-au dat jos ai lui asa cum spune si o hatarare de la CCR. nu mai minti cu nerusinare liberalu lu peste.
    deja sfidati logica, adevarul si bunul simt in mod incredibil.
    voi nu vedeti ca europa deja vrea sa ne dea afara. in doar 2 luni ati pus tara asta in cap nenorocitilor!
  • +9 (9 voturi)    
    Tradiceneeee!!! (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:07)

    George [anonim]

    Hai siktir!
    • +5 (5 voturi)    
      plingere (Joi, 5 iulie 2012, 0:52)

      pete [utilizator] i-a raspuns lui George

      mi se pare absurd ca stam pe forumuri in loc saiesim pe strada ca sa-iaratam lu asta care zicea ca-l. da jos pe base c ano stiut ce hirtie semneaza.
  • +3 (3 voturi)    
    si el (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:12)

    sindbad [anonim]

    a pus si el umarul...
    multumim
  • +8 (8 voturi)    
    alt nebun (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:12)

    xuleasca [utilizator]

    altul care a luat-o razna, rusine
  • +5 (5 voturi)    
    Taricene,cine te-a speriat asa rau? (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:13)

    mircea [anonim]

    Pe nordcoreeni i-au amenintat cu lagarul daca nu plangeau.Pe Tariceanu cu ce l-au amenintat de spune asemenea trasnai?Parea-i barbat.de ce te comporti ca o carpa?Taricene,nu mai face nimeni nici-un canal,asa ca nu te lasa prostit.
  • +5 (5 voturi)    
    Mister Tataie (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:14)

    Malone_M [utilizator]

    Se pare ca nu te mai ajuta varsta, batranule. Si nici motocicletele alea scumpe si gecile de piele. Dovada ca ai ajuns si tu la antene sa-ti racesti gura in timp ce acasa patul te asteapta singur.
  • +4 (4 voturi)    
    poate eu am o viziune deformata asupra democratiei (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:15)

    rz [anonim]

    Pare-se ca dupa parerea unora dintre parlamentari (si aici ii includ desigur si pe unii de la PDL care se plang atat acum) parlamentarii pot face absolut tot ce vor daca se aduna mai mult de jumatate sa voteze. Pot incalca constitutia (ca doar majoritatea a hotarat asta), pot sa-si dea legi sa se scape de justitie, pot incalca regulamente si orice legi, atata vreme cat majoritatea face asta. Ca pe stadion.

    Cred ca ne trebuie o constitutie beton (dar cine sa o propuna si voteze???) in care sa fie clar specificat ce e cu monitorul oficial, cand se publica in el, cand se poate schimba un presedinte de camera, cand plenul poate vota si mai ales ce nu are voie sa voteze. Orice lege care afecteaza procesul electoral in general, sa intre in vigoare numai la alegerile urmatoare, asa incat nici un partid sa nu schimbe regulile pentru el, demiterea presedintelui numai cu avizul curtii constitutionale si 2/3 din parlamentari - mi se pare o tampenie usurinta cu care poate fi suspendat presedintele, numai asa ca puterea de acum nu-l place si nu e popular.

    Iar PDL a facut ceva asemanator - totusi nu chiar la nivelul asta dar mai rau decat cei dinainte cel putin din punct de vedere formal - si tare ma tem ca s-ar razbuna in acelasi fel daca ar putea.
  • +3 (3 voturi)    
    Tacerea! (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:19)

    sebagain [utilizator]

    A vorbit!
  • +7 (7 voturi)    
    Întrebare pentru dl. Tăriceanu (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:24)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Parlamentul se află mai presus de constituție?

    Decizia de "sfat consultativ" pe care a luat-o guvernul recent prin OUG, se traduce așa: "Ce părere aveți? E sau nu constituțional? NU!....Ehh, și ce contează ce credeți, noi cu majoritate nu încălcăm legea"
  • +5 (5 voturi)    
    asta nu-i parlament (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:26)

    diktatoru' [anonim]

    Parlamentul de acum nu e unul legitim. dezechilibrul de forte din parlament vine din cauza migratiei oportunistilor lingai gen placinta, momiti cu ciolanul. O sa o ia crin si copy/paste pe cocoasa la referendum DIN NOU si toate costurile astea tot poporul roman le plateste. Si nu ma refer doar la costurile de organizare a referendumului ci la tot ce se intampla in economie, inclusiv downgradarea ratingurilor si diminuare a investitiilor straine. Ce au facut cu adevarat pentru tara noii "legitimi" in afara de sa arunce o economie fragila care de abia iesise din criza inapoi in instabilitate? ce au facup pentru cetateanul de rand? nimic. dar cand e vorba de vendeta lor oarba si de acapararea puterii lucrurile se misca foarte repede, ordonante de urgenta peste ordonante de urgenta. La urmatoarele alegeri votez pe cei care promit ca prima lege pe care o promoveaza include eliminarea definitiva din paralment a sobolanilor care alearga dintr-o parte in alta in functie de unde e ciolanul. fara ei ponta si crin faceau ce au facut pana acuma, latrau la luna pentru ca poporul nu ii vrea pe niciunul in fruntea tarii. Dar uite asa, FARA votul tarii, crinut o sa isi vada visul indeplinit, o sa fie presedinte o luna. ne vedem la referendum!
  • +5 (5 voturi)    
    minti (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:26)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    esti un mincinos, tariceanu. respectati legile tarii, puteti face asta? nu. atunci, nimic din ceea ce faceti nu este ok. punct.
  • +4 (4 voturi)    
    desigur (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:31)

    Mr John [anonim]

    Dar ce se intampla cand deciziile astea se bat cu deciziile curtilor de judecata..nu intrati toti la penal pt favorizarea infractorului?
  • +4 (4 voturi)    
    "fără derapaj" (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:31)

    ampersand [utilizator]

    Zise Tăriceanu-Mobra, ca să vorbească pe-nţelesul copilotului ponta, spre nedumerirea lui crin care-şi mijeşte ochii încă-mpăienjeniţi.
  • +4 (4 voturi)    
    sa zicem ca ar fi ok (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:32)

    veninusrl [utilizator]

    desi nu vb de avocatul poporului, des CCR, etc.
    dar daca basescu nu este suspendat prin referndum, demisia guvernului, si alegeri anticipate. pana la laegeri guvern de tehnocrati, vointa alegatorilor!
  • +5 (5 voturi)    
    lol (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:33)

    ElGreco [utilizator]

    Incredibil dom'le cum le zice grecoteiu asta...prin reducere la absurd e chiar inteligent.
  • +4 (4 voturi)    
    ? (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:33)

    logica [anonim]

    "Cand votul cetatenilor va fi unul favorabil suspendarii presedintelui nimic din ceea ce se intampla acum nu o sa mai conteze"

    Dar ce se intampla in cazul in care in urma referendumului presedintele nu este suspendat?

    Daca parlamentul reprezinta vointa poporului si este in dezacord cu aceasta (cum s-a mai intamplat), nu ar fi bine sa avem si alegeri parlamentare?
  • +8 (8 voturi)    
    Mafalda adevar graieste (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:39)

    afm [anonim]

    Asa sa fie?! Adica dupa suspendarea lui Basescu nu va mai conta ca atributile CC au fost schimbate, cu incalcarea Art 115(6) prin ordonanta de urgenta?! Poate ca asa o fi, poate dupa suspendare nimic nu va mai conta oricum, pentru ca atunci va incepe dictatura adevarata a la Russe, unde nimeni nu va mai putea sa spuna nimic de frica.
  • +10 (10 voturi)    
    Nu ma mir (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:41)

    CezarN [utilizator]

    Dupa o asemenea declaratie nu ma mai mir ca Tariceanu a lasat dezastru in urma sa.
    Pai, domnule Tariceanu,

    1. Parlamentul nu este decat UN ACTOR in jocul puterii dintr-o tara, pe langa JUSTITIE si EXECUTIV.

    2. Parlamentul nu ere o pozitie PROVILEGIATA in acest joc al puterii, ci trebuie sa RESPECTE si el regulile jocului

    3. Jocul puterii este, in esenta, controlul RECIPROC intre aceste puteri ale statului, asa incat NICIUNA dintre ele sa nu acapareze mai multa putere decat REGULILE ii permit, sa nu mai vorbim de puterea ABSOLUTA.

    Or, tocmai asta este problema: Parlamentul a scapat, conform logicii dvs staliniste, de ORICE control, iar EXECUTIVUL se substituie Parlamentului printr-o turma de ordonante de urgenta, culmea cand din avem si 3 sesiuni extraordinare pe zi, deci nu s-a putea spune ca nu ar putea discuta reglementarile in Parlament.

    Iar hotarari judecatoresti DEFINITIVE nu sunt puse in executare de catre Parlament (vezi aiaicu incompatibiliatatile). Despre ce democratie vorbim aici? Aia a carei constitutie si model v-a venit pe fax din rasarit?
    Zau, ma asteptam de la anumiti lideri liberali la mai multa decenta in aceste zile, dar vad ca v-ati pus toti poalele in cap!
  • +12 (12 voturi)    
    taricene? (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:41)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    dupa mintea ta un parlament poate lua orice decizie? poate declara ca Ponta ramane prim ministru pe viata? un parlament poate declara ca toti romanii sunt obligati sa cumpere masini citroen? asa vezi, ma, democratia ? esti o lichea!
  • +14 (16 voturi)    
    Foame de lup (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:44)

    Pishcot [utilizator]

    Ia uite cum ies toti din barloage! Incredibil!!!

    "Cand votul cetatenilor va fi unul favorabil suspendarii presedintelui nimic din ceea ce se intampla acum nu o sa mai conteze"

    I-auzi mai nene!

    Nimic nu o sa mai conteze! Ai dreptate mai Caline! O sa fie numai lapte si miere, tacere, pace si armonie. Asa cum era si pe vremea lu' ceasca. Asa-i?

    Foamea'n gat!
  • +7 (7 voturi)    
    Tariceanu (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:47)

    Emil [anonim]

    face confuzie intre suspendare si demitere
    ne miram?
    Foarte rau ca nu a facut tapaj la demiterea lui Nastase; poate ca nu era cazul pentru ca s-a respectat legea.
    Rezultatele votului de la LOCALE este maximul la ceea ce vor obtine!
    Tariceanu nu mai intra in Parlament :-)
  • +7 (7 voturi)    
    Dar de asta cine ne scapa?! (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:47)

    Teris [utilizator]

    Daca atata intelege trebuie iertat. Nu suntem vinovati de minusurile cu care ne nastem.
    Daca nu...sa se ierte singur!
  • +5 (5 voturi)    
    Scopul nu scuza mijloacele! (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:49)

    predel [utilizator]

    In cazul de fata creeaza instrumente ce pot oricand fi refolosite pentru a da jos pe oricine altcineva.
  • +10 (10 voturi)    
    Si mai zici ca esti liberal. (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:50)

    dezamagitul [anonim]

    Vai de tara asta cu pseudo liberali care sau transformat in neocomunisti.
    Sa luptam pentru pace .
  • +9 (9 voturi)    
    Du-te ba (Miercuri, 4 iulie 2012, 23:58)

    iou [anonim]

    Ba fante de 2 bani, ce-ar fi sa dati voi o hotarare prin care juma din salariul fiecarui roman tre sa fie virat direct intr-un cont de-al lui Felix motanu? Cu siguranta voi majoritatea de acum ati pica de acord. Deci ar fi o decizie luata de majoritate, adica n-ati incalca nicio regula. Iar varanu s-ar ocupa el de distribuirea lor, asta n-ar fi problema. Ce zici, v-am dat o idee? Eu zic ca e f bine sa faceti asta, oricum mai bine de juma din salariul nostru va intra voua in buzunare, dar asa cum spunb eu ar fi totul mult mai transparent, deci lumea v-ar aprecia la adevarata voastra valoare.