Wesley Clark, noul consilier al premierului: Cred ca prioritatea Romaniei trebuie sa fie cresterea economica/ Victor Ponta: Wesley Clark a acceptat sa-mi fie consilier onorific. Specific ca nu este platit pentru activitatea domniei sale

de Narcis Anton     HotNews.ro
Joi, 5 iulie 2012, 22:12 Revista Presei | Radio TV

Wesley Clark
Foto: captura Antena 3
Generalul in rezerva Wesley Clark, noul consilier al premierului Victor Ponta a fost invitat la Antena 3 si a discutat despre motivele pentru care a aceptat functia de consilier: "In discutiile pe care le-am avut cu membrii cabinetului primului ministru am decis ca avem multe lucruri de facut. Romania ar putea sa fie una dintre cele mai bogate tari din regiune data fiind bogatia resurselor sale". In timpul emisiunii premierul Romaniei Victor Ponta a intervenit telefonic: "Domnul Clark  este o persoana care are cunostinte foarte bune legate de strategiile economice, in special in domeniul agriculturii si al energiei".

Principalele declaratii ale generalului Wesley Clark
  • Romania este o tara foarte bogata si are un potential fantastic. In discutiile pe care le-am avut cu membrii cabinetului primului ministru am decis ca avem multe lucruri de facut. Romania ar putea sa fie una dintre cele mai bogate tari din regiune data fiind bogatia resurselor sale.
  • In Romania exista un potential hidrocarburic dar exista si un pontential hidroenergetic neexploatat. Romania ar putea sa ajunga sa exporte energie electrica.
  • Intrebat fiind daca criza politica se va prelungi economia va fi afectata, generalul Clark a raspuns: "Cred ca pana acum se respecta intru totul constitutia tarii. Oricum este greu de spus daca va influenta economia Romaniei. Stim foarte bine ca toate democratiile sunt pentru a sluji oamenilor. Cred ca prioritatea Romaniei trebuie sa fie cresterea economica.
  • Cred ca in orice tara exista o legatura intre siguranta statului si siguranta economica. Aveti toate premisele sa aveti o dezvoltare economica dar trebuie sa ne intrebam daca clasa politica se va ridica la stadardele cerute.

Principalele declaratii ale premierului Victor Ponta

  • Inca din momentul in care am primit functia de prim-ministru am realizat ca am foarte mare nevoie in apropierea mea de o personalitate recunoscuta la nivel international si in plus, domnul Clark este o persoana care are cunostinte foarte bune legate de strategiile economice, in special in domeniul agriculturii si al energiei.
  • Cred ca orice prim ministru din aceasta lume daca ar avea ocazia sa-i ceara un sfat nu ar rata aceasta ocazie.
  • Sunt foarte mandru si ii sunt foarte recunoscator lui Wesley Clark ca a acceptat sa-mi fie consilier onorific. Specific ca nu este platit pentru activitatea domniei sale
  • Despre criza politica: Singurul care poate sa decida este poporul roman: daca vrea sa pastreze un presedinte sau nu.


Citeste mai multe despre   



















3813 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Clubul de la Roma (Joi, 5 iulie 2012, 22:19)

    sebagain [utilizator]

    Acum inteleg pe cineva care vorbea de oculta internationala...Bravo!
    • +7 (7 voturi)    
      E PRETEN (Vineri, 6 iulie 2012, 0:22)

      cetateteanuTurmentat [utilizator] i-a raspuns lui sebagain

      interesant este ca wesley clark NU considera rusii ca fiind dusmanii geopolitici ai propriei lui tari (usa), din contra, dom' general recomanda intetirea relatiilor ameriano-ruse.
  • +16 (16 voturi)    
    Atentie!!! (Joi, 5 iulie 2012, 22:20)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    stati cu ochii mari pe hidroelectrica si gazele de sist. uslasii iarasi is vor umple buzunarele.
    • +4 (4 voturi)    
      corect (Vineri, 6 iulie 2012, 1:14)

      Tom_Macaragiu [utilizator] i-a raspuns lui cetateteanuTurmentat

      asa se face ca yankeul presteaza pe gratis la campania lui ponta... dupa aia isi iau ei dreptul..."Romania ar putea sa fie una dintre cele mai bogate tari din regiune data fiind bogatia resurselor sale"
  • +12 (12 voturi)    
    ma doare'n cot (Joi, 5 iulie 2012, 22:20)

    ia cucu [utilizator]

    Eu sincer nu cred ca tipul asta nu reprezinta interesele unui miliardar de pe undeva, care vrea sa faca cine stie ce afaceri in Romania si are nevoie de politicieni coruptibili.
  • -8 (10 voturi)    
    Wesley Clark (Joi, 5 iulie 2012, 22:31)

    Xorciser [utilizator]

    1. Conducator al operatiunilor militare din Kosovo
    2. Sef al fortelor militare aliate NATO in Europa- practic seful militar al NATO...

    Militar de mare calibru, retras din cariera militara si acum implicat in energie... eu nu cred ca ne poate face rau.
  • +12 (12 voturi)    
    consilier onorific???!!!! (Joi, 5 iulie 2012, 22:35)

    gentro [utilizator]

    tonta-ponta crede asa o bazaconie. pentru americani el nu este decat o omida! una care le va tese panza de matase!
  • -5 (7 voturi)    
    Generalul Clark? (Joi, 5 iulie 2012, 22:38)

    solar [utilizator]

    Excelent!! Cred insa ca si domnul presedinte Basescu va trebui sa -si ia un consilier personal american. Eu il propun pe dl George Bush. Sau pe dl Krugman, laureat al premiului Nobel pentru economie. Si , daca suntem atat de bogata pe cat ni se spune, poate ajungem un alt stat al SUA. De ce ma rog , n-ar fi si de dorit.?Macar am termina cu stilul fanarioto balcanic de a face politica in Ro si am inaugura o alta era. Superioara si demna de cuvantul civilizatie.
  • +11 (11 voturi)    
    legea gazelor de sist - "la liber "USL (Joi, 5 iulie 2012, 22:45)

    elwis [utilizator]

    Atentie : gazele de sist ! Au spus-o cei care stiu !Asta e pretul incercarii de a-i spala imaginea ! Sau cine stie-colaborare !
  • +5 (5 voturi)    
    asta a fost (Joi, 5 iulie 2012, 23:15)

    RaduConstantin [utilizator]

    seful NATO cand a fost bombardata Yougoslavia! Nu stiu ce sa spun despre el...pot spune inca ca americanii fug de comunisti ca de raie. Nu stiu cat o sa stea langa ponta caci prost nu este nici pe departe!
    • +7 (7 voturi)    
      americanii nu fug de prosti. (Vineri, 6 iulie 2012, 0:47)

      gentro [utilizator] i-a raspuns lui RaduConstantin

      ei dispretuiesc prostia. fiind pragmatici ei o exploateaza. LA SANGE!
      stiu ce spun. traiesc printre ei de 30 de ani.
      la nivelul de imbecilitate din romania, e greu de rezistat tentatiei.
  • +10 (10 voturi)    
    Sist (Joi, 5 iulie 2012, 23:19)

    DacianDraco [utilizator]

    Cuvantul magic, win-win for everybody!
  • +7 (7 voturi)    
    si uite-asa... (Joi, 5 iulie 2012, 23:27)

    nicksone [utilizator]

    au inceput sa iasa la vedere... chiar si asa, "neplatiti"... cand ati vazut voi americani muncind pe gratis??? generali de armata experti in...agricultura?? care, aceea contaminata si modificata genetic de au adus toate rosiile la acelasi gust, adica fara? ma tem ca ce se intampla azi, se intampla cu acordul "lor". comunistii sunt mult mai coruptibili ca oamenii verticali gen Basescu. 20% Soros??? Cititi cartea confesiunile unui asasin economic" a lui Perkins. veti vedea cata grija au ei de tarile unde isi fac simtita prezenta si mai ales, influenta!
    • +3 (3 voturi)    
      Yeesss, we can do this!... (Vineri, 6 iulie 2012, 1:11)

      Clop [utilizator] i-a raspuns lui nicksone

      Omul e "pro bono" la Antene si vine cu factura de jackal in particular.

      * From face to face into the office war zone.
  • +2 (8 voturi)    
    dovada ca nu e capabil (Joi, 5 iulie 2012, 23:27)

    Rpopa [utilizator]

    mai bine pleaca si sa lase pe consilierii americani, nemti etc sa lucreze ca el nu poate ...
    nu stie decat sa faca poante ieftine si sa creeze conflicte...
  • +2 (6 voturi)    
    Alo, aterizeaza strabunica! (Joi, 5 iulie 2012, 23:43)

    Clop [utilizator]

    Un general american nu vine sa ne spele rufele in familie, iar daca vine, hum...

    Se mizeaza pe "au venit americanii la antene", dar e o chestiune care tine de "contrainformatie". Cel putin de 2 si un sfert.
    Asadar, avem o joaca de-a INTELLIGENTSIA scoasa vag din manseta pokerului politic de astazi, dar maine nu se stie.

    Pana la urma, generalul e onorific si scos de la naftalina astazi. Si e un om.

    Mai avem un om care joaca in liga ordonantelor de urgenta date de la manivela guvernului in exercitiu, contra statului de drept. Omul zambeste fericit. Stim de ce.
  • +5 (7 voturi)    
    ANGAJAT CU ZIUA????? (Joi, 5 iulie 2012, 23:44)

    RODICAW [utilizator]

    Pentru cît timp l-a angajat? mai are timp să-l consilieze? Nastase si-a plătit tributul cu autostrada TRANSILVANIA
    PONTA TU CU CE PLATESTI??????? gaze?petrol?aur?cupru? lemn? prostituate?
  • +7 (7 voturi)    
    Lovitura de stat cu voie de la inalta poarta (Vineri, 6 iulie 2012, 0:08)

    Razvan_M [utilizator]

    Cine-si inchipuie ca Ponta si USL ar fi indraznit sa dea o lovitura de stat in Romania fara voie de la US si Rusia se inseala. Deci costul loviturii de stat in Romania il reprezinta, pana acum, exploatarea rezervelor naturale ale Romaniei de catre companii americane.
    Oare o greseala fatala a lui Basescu a fost trimiterea Bechtel acasa cu mana goala? Apropo, cine a semnat contractul cu Bechtel pentru vestita autostrada a infinitului?
    • +1 (1 vot)    
      Corect! e cel mai inteligent comentariu (Vineri, 6 iulie 2012, 3:27)

      Andrei Florian [anonim] i-a raspuns lui Razvan_M

      Ma, nene, imi vine sa te pup. Esti peste limita de inteligent!
  • +1 (1 vot)    
    Oare!? (Vineri, 6 iulie 2012, 1:06)

    Antonyo [utilizator]

    Domnul Wesley Clark iti cunoaste CV si plagiatul?
    Stie cat esti de mincinos ca om politic?
    Stie cat de manipulat esti de ilici, bombonel si gasca USL?
  • +1 (1 vot)    
    munceste gratis!? (Vineri, 6 iulie 2012, 8:45)

    MirceaIo [utilizator]

    inca o minciuna, NU e platit !? Pontaaaaa lasaneeeeeeeeeeeee!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    • 0 (0 voturi)    
      corect spus (Vineri, 6 iulie 2012, 22:05)

      MGH [utilizator] i-a raspuns lui MirceaIo

      exact , ce spune acest Ponta este 95% minciuna! doar este un om las si mincinos a demonstrat-o direct in UE.