Crin Antonescu: Romania este o tara cu multe probleme, noi le stim cel mai bine, dar in raport cu partenerii straini Romania este o tara care nu e foarte datoare

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 16 iulie 2012, 20:48 Revista Presei | Radio TV

Crin Antonescu la TVR
Foto: Captura TVR Info
Eu cred ca nu putem sa facem greseala pe care poate ca si altadata am facut-o si de aceea am ajuns aici. Premisa de la care plecam in momentul in care discutam cu partenerii nostri ca sa lamurim niste lucruri este urmatoare: Romania este o tara cu multe probleme, noi le stim cel mai bine, le stim mai bine decat altii, ne luptam cu ele [...], dar in raport cu partenerii straini, Romania este o tara care nu e foarte datoare. In UE, Romania nu a primit mai mult decat a dat pana acum. In raport cu SUA, de pilda, Romania este singura tara europeana, semnificativa ca marime, in care exista un consens al opiniei publice in favoarea unei relatii foarte stranse cu SUA", a declarat presedintele interimar Crin Antonescu, luni seara, la TVR 1.

"Romania este o tara care uneori a avut de suferit la nivelul UE pentru ca ramas un partener foarte loial al SUA. […] Romania inca nu a apucat sa ia mai multi bani decat a dat la UE. […] Romania nu este un tolerat si un parazit, nici al UE, nici al NATO, nici in relatiile cu SUA.


Prinipalele declaratii ale presedintelui interimar Crin Antonescu:
  • In discutia despre cum se poate organiza referendumul sunt foarte multe criterii.
  • Recomandarile Comisiei de la Venetia sunt clare, ei recomanda sa nu se impuna un cvorum, ci sa decida cei care se prezinta la vot.
  • OUG va fi luata in discutie in sesiunea extraordinara a Parlamentului
  • A existat o presiune, pe care eu sincer nu o nteleg dar trebuie sa o constat, o presiune internationala pentru ca in cazul Romaniei sa existe un cvorul de 50%+1.
  • Eu am promulgat legea, Parlamentul se va putea pronunta maine.
  • Jurisprudenta CCR, suma de hotarari ale CCR pe acelasi subiect este una bogata
  • Avem cel putin 3 hotarari ale CCR din 2007 care ne spun ca un referendum poate fi valid fara conditie de cvorum.
  • ultima decizie a CCR impune aceasta conditie de cvorum.
  • Asupra autoritatilor romane s-a dezlantuit o ofensiva de imagine si de defaimare de-a dreptul, trebuie sa o spun. S-a vorbit despre lovituri de stat, disparitia statului de drept, acuzatii foarte grave.
  • Acuzatia cea mai puternica a fost ca nu se respecta hotararile CCR desi nu exista nicio decizie a CCR care sa nu fi fost respectata.
  • Nu m-am asteptat (la un astfel de asalt -n.r.).
  • Avem discursul presedintelui suspendat care nu mai vorbeste despre ce a facut in fruntea acestei tari ci declama ca daca nu mai este domnia sa presedinte, Romania va fi data afara, va fi aruncata in mare.
  • Faptul ca declaratiile intretin in afara tarii asemenea atitudini este de neacceptat.
  • Am spus ca romanii care vor o schimbare vor veni la vot.
  • Este inacceptabil ca cineva, oricine, sa puna in vedere presedintelui Romaniei sa uzeze de dreptuld e gratiere al cuiva.
  • In momentul in care presedintele interimar declara public, nu gratiez pe nimeni, nu schimb pe nimeni, cum se poate sa mai revina asemenea teme in documente oficiale?
  • Eu nu sunt acolo ca sa ma joc de-a presedintele.
  • Azi am vorbit cu presedintii Camerelor din doua motive: data fiind presiunile intrenationala pe 2 subiecte, am vrut sa ii informez ca promulg legea, deci de un subiect au scapat si sa ma asigur, sa ii intreb daca ordonanta prinvind atributiile CCR se afla pe agenda lor.
  • In Romania avem o Constitutie si trebuie respectata, avem un legiuitor care nu e CCR ci Parlamentul si in unele cazuri Guvernul, si avem Curtea care, cand e sesizata, trebuie sa se pronunte pe chestiuni de constitutionalitate.
  • Hotararile sunt si ele obligatorii, dar niciodata intr-un sistem serios Curtea Constitutionala nu ajunge decident politic si nici Parlamentul nu ajunge Curte.
  • Cand vom modifica Constiturtia cred ca acolo CCR sau prezenta in CCR trebuie sa fie cat mai putin partizan reglementata.
  • Trebuie puse din capul locului niste reguli.
  • agenda externa a presedintelui intermar: Din punctul meu de vedere si din punctul de vedere al tuturor pamenilor politice si a partidelor din Romania relatia cu SUA, care este prima, principala noastra relatie, nu se schimba din niciun punct de vedere.
  • Nimic din orientarea strategica si din parteriatul strategic cu SUA nu se schimba.
  • Cred ca decidentii americani stiu ca USL, dincolo de programul ei in repetate randuri asumat si anume de a face in continuare o prioritate din parteneriatul cu SUA, este compus dintr-un partid categoric pur american din '90 pana azi, PNL si din PSD, un partid in timpul guvernarii caruia Romania a intrat in NATO.
  • Nu suntem un partid aparut acum 3 saptamani, din mari nemultumiri populare, si despre care dansii trebuie se intrebe "astia ce ganduri au?".
  • Nimic din ce se intampla in interiorul Romaniei nu afecteaza cu nimic orientarile majore in politica externa a Romaniei.
  • Situatia este complicata. Noi trebuie sa procedam la o cura de dezintoxicare ale acelor medii politice si cercuri mediatice din UE si , daca e cazul, din SUA care confunda realitatile privitoare la Romania.
  • Foarte atenti fiind la aceste lucruri la care tinem foarte mult - conditia Romaniei de membru UE si parteneriatul cu SUA sunt lucruri esentiale, nu le putem pune in discutie si de aceea facem toate eforturile ca sa normalizam lucrurile [...] - eu cred ca nu putem sa facem greseala pe care poate ca si altadata am facut-o si de aceea am ajuns aici.
  • Premisa de la care plecam in momentul in care discutam cu partenerii nostri ca sa lamurim niste lucruri este urmatoare: Romania este o tara cu multe probleme, noi le stim cel mai bine, le stim mai bine decat altii, ne luptam cu ele [...], dar in raport cu partenerii straini, Romania este o tara care nu e foarte datoare.
  • In UE, Romania nu a primit mai mult decat a dat pana acum.
  • In raport cu SUA, de pilda, Romania este singura tara europeana, semnificativa ca marime, in care exista un consens al opiniei publice in favoarea unei relatii foarte stranse cu SUA
  • Romania este o tara care uneori a avut de suferit la nivelul UE pentru ca ramas un partener foarte loial al SUA.
  • Romania inca nu a apucat sa ia mai multi bani decat a dat la UE. Romania este o piata importanta
  • Romania nu este un tolerat si un parazit, nici al UE, nici al NATO, nici in relatiile cu SUA.
  • Nici in relatia cu Federatia Rusa nu vor interveni schimbarii.
  • dl ministru Marga a fost foarte atacat pentru asta.
  • Federatia Rusa nu s-a implicat (in scandalul mediatic din ultiemle saptamani), nu s-a amesteca, nu este membru al UE.
  • Daca referendumul este invalidat, presedintele este stabilit in functie.
  • Dl Basescu ne-a spus ieri clar ca il intereseaza doar aspectul legal. 
  • Eu am spus un lucru in Parlament, in momentul in care i-am spus dl Basescu ca ma retrag daca romanii voteaza pentru el, aveam in minte o acceptiune corecta.
  • Partenerii nostri nu iau in calcul ca intr-o tara care are probleme sociale de amplaoarea Romaniei, in care la -25 de grade s-a scandat in strada, care va fi gradul de frustrare daca dupa referendum nu s-ar produce o schimbare.
  • Sunt destul de increzator ca la alegeri vor veni 50%+1 din alegatori
    .




Citeste mai multe despre   






















2836 vizualizari

  • +6 (22 voturi)    
    abia acum m-am decis. (Luni, 16 iulie 2012, 20:52)

    brita [utilizator]

    NU merg la referendumul lu' peste.
    • +2 (8 voturi)    
      welcome! (Luni, 16 iulie 2012, 22:21)

      airamerica [utilizator] i-a raspuns lui brita

      Welcome on bord! Nu o sa fii singurul.... ahhhh, ce referendum? Ce vor astia? Ponta sau Antonescu Presedinte? Nu ma intereseaza, stau acasa!
  • +26 (26 voturi)    
    Probleme sefu? (Luni, 16 iulie 2012, 20:55)

    Razvan_M [utilizator]

    "Romania este o tara cu multe probleme, noi le stim cel mai bine, mai bine decat altii" - pt. ca noi le-am creat ;) Ce mai vor si aga...partenerii aia din afara? Sa le fie clar, aici USL este stapanul, nu acceptam incalcarea suveranitatii poporului roman.
    • +13 (13 voturi)    
      Antonescu nu ma va reprezenta niciodata ca roman (Luni, 16 iulie 2012, 22:00)

      Daniel G [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      Scriu din SUA si urmaresc cu stupoare si mare dezamagire ce se intmapla de doua luni in Romania sub guvernarea ex-comunista.

      ROMANIA NU E O CAUZA PIERDUTA!!!

      Avem datoria morala de a lupta pentu libertate, adevar si o Romanie curata pentru copii nostri. Sa nu ne lasam intimidati si demoralizati de evenimentele "celui mai cinstit guvern al Romaniei dupa '89". ROMANIA NU ESTE O CAUZA PIERDUTA !!! Sa iesim in strada civic, respectuos, si sa ne manifestam dezacordul fata de ce se intampla in zilele asta in Romania.

      Scriu din SUA si impresia pe care o am de aici despre ce se intampla in Romania este de un drum direct si repede spre anarhie, ilegitimitate, impostura si nerespectare a legii. Toate atacurile din ultima perioada de intimidare si manipulare sau de-a dreptul desfiintare a institutiilor statului incalca principiile unui stat de drept si nu vor duce decat la degradarea societatii romanesti si a climatului de stabilitate din Romania.

      Nu uitati "Fenomenul Piata Universitatii 1990-2012

      http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=eagH7OvSQEc#!

      http://www.youtube.com/watch?v=iB7DnJtrncg

      Lasati orice iluzii voi cei ce sunteti acum in RO si aveti o minte limpede , sincera, nepervertita. USL nu ne mai da nicio sansa!
      Basescu este om politic responsabil desi Omeneste are greseli si stilistica lui politica nu este uneori inspirata. Orice fiinta rationala care pune semnul = intre Basescu si comunistoizii USL de factura Dan Voiculescu si-a pierdut abilitatea de a judeca la rece si integru.
      Tot respectul pentru fermitatea lui de a infrunta MAFIA ( a se vedea Constantinescu fugarit si in invins de .....).
      Veti ramane in istorie dle. presedinte pentru acest curaj. Daca astazi PSD este obligat sa dea OUG de modificare a legilor si institutiilor democratice, este tocmai pentru ca acestea functionau bine si in defavoarea infractorilor indiferent de culoare politica.
      Si pigmeii au rolul lor, cred ca acela de a constientiza cetatenii adormiti ca sunt in pe
  • +21 (25 voturi)    
    Treziti-va, romani!!!! (Luni, 16 iulie 2012, 21:02)

    tigan2012 [utilizator]

    Ar fi mai indicat, inainte de toate, ca toti USL-istii(in frunte cu Ilici, Poanta si Somnorescu) si toti PDL-istii si toti UDMR-istii(in frunte cu Lazlo Tokes) care au devalizat tara, sa intre sa-i tina de urat, cat mai mult timp lui Bombo.Incepand cu Petrica Fara Gat (scuze, era sa-l uit) si sub protectia lui Ilici si a Tapului, politicienii de mucava au adus tara in pragul disperarii.Tandemul Ciumei Rosii data in galbinare (Copy-paste-ul si Lenesescu) au facut la fel de mult rau tarii in cateva saptamani cat a facut gasca securistoida a lui Antenescu-Varanul in peste 20 de ani.Treziti-va, romani!!!!!
    • +9 (9 voturi)    
      fara comentarii (Luni, 16 iulie 2012, 21:22)

      geocrin [utilizator] i-a raspuns lui tigan2012

      Ai punctat foarte bine!
      Daca la revolutie se cinta "DESTEAPTATE ROMANE" astazi cred ca este si mai mare nevoie de TREZIRE.
  • +5 (7 voturi)    
    corect, NU MERG (Luni, 16 iulie 2012, 21:04)

    Carp [utilizator]

    Ce s-o mai dam la intors! E clar: nu merg la referendum. NU VREAU ca prin prezenta mea sa aduc cvorum la un referendum ilegal.
  • +5 (7 voturi)    
    un mojic!!! (Luni, 16 iulie 2012, 21:07)

    pragmatism [utilizator]

    Crizel continua cu atitudinea tafnoasa fata de UE si SUA. Esti o pacoste pt Romania!!! Nu mergem la vot pt ca nu vrem sa legitimam prin prezenta noastra un demers ILEGITIM! NU MERGEM LA VOT!!!
  • +7 (9 voturi)    
    e beat? (Luni, 16 iulie 2012, 21:26)

    airamerica [utilizator]

    Asta-i beat sau nu stie ce vorbeste: "Romania nu este o tara care sa fie prea datoare"!!! Pai nu trebuia sa spuna ca dictatorul, chioru, betivanul, etc.... ne-a bagat in datorii pentru 100 de generatii?
    • 0 (0 voturi)    
      pai o fii (Marţi, 17 iulie 2012, 4:24)

      gopo111 [utilizator] i-a raspuns lui airamerica

      adormit, cind trebuia sa spuna asta, oricum a pus si el umarul la datoria asta prin ceea ce a votat sau mai bine zis nu a votat ca nu venea la sedinte, la reciclare cu el
  • +12 (12 voturi)    
    Antonescu asta are probleme. (Luni, 16 iulie 2012, 21:33)

    Luk [utilizator]

    Cred ca-i mergea bine cu Ceausescu si ala avea impresia ca n-are datorii la nimeni :))
  • +9 (9 voturi)    
    Domnu' presedinte iterimar (Luni, 16 iulie 2012, 21:47)

    Clop [utilizator]

    Avem FMI-ul care sta in expectativa si nu mai vine sa plateasca niste pensii si altele, pana dupa referendum. Si avem totodata gheara Europei la jugulara. Unde eram, ca romani, acum 2 luni de zile si unde suntem astazi?!

    Tara este extrem de datoare, tara este astazi leul care trebuie sa treaca printr-un cerc de foc. Daca nu vrea ca dresorul sa-i mai dea un bici, ci o halca porceasca de carne.

    Si ca sa puteti plati pensii nesimtite alora care ies sambata la patru'j de grade in Victoriei... ca sa strige in acord cu portavocea si in contra democratiei, ca niste oi.
  • +12 (12 voturi)    
    Crin (Luni, 16 iulie 2012, 21:51)

    PeterBadesco [utilizator]

    Antonescu , citez "Romania este o tara cu multe probleme, noi le stim cel mai bine,",...noi oamenii de rand le stim si mai bine . Problemele noastre sunteti voi politicieni si in special cei din USL , nu ca PDL-istii ar fi mai bravi. Uselistii vor sa 'Putinizeze' Romania, si asta este de neacceptat. Vreti sa transformati Tara intr-un fel de Gazprom. Domnul Antonescu are un tupeu care merge mult prea departe. Politicieni inepti care fac legi pentru un singur om in Stat, si care cred ca daca este legal , este si bine pt. noi. Vocabularul meu de limba romana este mult prea sarac sa pot exprima greata pe care mi-o produce acest om,..!
  • +11 (11 voturi)    
    USL are scenarii pentru toate situatiile.... (Luni, 16 iulie 2012, 21:54)

    Cetatean-roman [utilizator]

    Tov. Antonescu are cuvantul: " Partenerii nostri nu iau in calcul ca intr-o tara care are probleme sociale de amplaoarea Romaniei, in care la -25 de grade s-a scandat in strada, care va fi gradul de frustrare daca dupa referendum nu s-ar produce o schimbare".

    Maaa... ce-o vrea sa zica Tov. Antonescu ? Adica UE/SUA aveti grija...Facem referendum, da daca, nu iese cum vrem, noi/USL nu garantam ca nu se pune de-o zavera... Astia pregatesc actul 2 in caz ca vor pierde !!!! .... Sa repete demonstratiile si tulburarile din iarna-primavara 2012. Se ascute lupta de clasa...
  • +7 (7 voturi)    
    Băi ce e ăsta (Luni, 16 iulie 2012, 21:59)

    Straistaru Eugen [utilizator]

    Galop spre alegeri?

    Numai vrăjeli de 2 bani la el
  • 0 (4 voturi)    
    Calea democratica si constitutionala (Luni, 16 iulie 2012, 22:10)

    lioara [utilizator]

    Propun cea mai democratica si constitutionala cale de rezolvare a conflictului : cea care a fost pregatita si folosita in dec. 1989. Am vedea iarasi in ochii oamenilor - groaza , revolta, mania , turbarea dar si speranta .Aceeasi cale si pentru doamna Merkel si pentru domnul Barros .Dumnezeul acestei lumi este Diavolul.
  • +2 (2 voturi)    
    Da (Luni, 16 iulie 2012, 23:42)

    Babilou [utilizator]

    Nu stiu daca ati observat, dincolo de raspunsurile halucinante ale lui CA (si gesturile sale - un psiholog ne-ar putea spune multe...) si prestatia penibila a moderatoareai TVR care nu i-a pus nici o intrebare mai directa si care nu numai ca il aproba din cap pe parcusul raspunsurilor dar il si "ajuta" cu afirmatii. Efectiv impresia mea e ca nu a vrut sa il "deranjeze" cu intrebari sau, efectiv, ii era frica de el.....
    In aceeasi idee, acum cateva zile la jurnalul de la ora 19.00 (aici in Canada) era invitat un asa-zis "sociolog" ce ne explica ca, dupa el , problema nu sunt schimbarile facute de USL, ci faptul ca ele au fost facute "prea repede".....
    E clar ca a avut loc o schimbare in TVR.
  • 0 (0 voturi)    
    adica (Marţi, 17 iulie 2012, 4:16)

    gopo111 [utilizator]

    " dar in raport cu partenerii straini Romania este o tara care nu e foarte datoare", pai mai muie de presedinte, atita timp cit TU si acoliti tai sinteti scutiti de taxe dar restul romanilor trebuie sa plateasca o suta de miliarde de euroi e nu asa mare datorie, de ce nu dati voi trei sferturi din salariu vostru nemuncit inapoi la stat? puneti mina sa platiti datoria romaniei alaturi de toti ceilalti, cine naiba il vrea pe asta presedinte ori e "high" ori prost batut in cap, nu merita nici macar profesor sa mai fie ca prosteste si pe cei mici